Raad Schiedam in videoclip icana op zwemmend Kado Kado «teetje w&tal Met: Hulplevers in Dijkzigt Haven en Bedrijven Kunst Sport Links gaat samen, WD nieuw (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zo'n 65.000 Nederlanders gaan morgen naar de stembus om een nieuwe gemeen teraad te kiezen. Dat gebeurt in de Alblasser- w&ard eri Vijfheerenlanden, waar per 1 januari 1986 zeven nieuwe gemeenten worden gevormd. Voor de eerste maal nemen ook buitenlanders aan de raadsverkiezingen deel. De Schiedamse gemeenteraad baadde in een zee van licht ten behoeve van een voorlich tingsfilm. 'Jf CéK abonnement abonnement abonnement abonnement L G&MSDAG 26 NOVEMBER) 1985 heeft primeur bij Van het recht om zelf kandi daat te zijn maakte echter geen enkele buitenlander ge bruik. Alleen in Vianen staat dejin Marokko geboren Ach- med Birouk op de PvdA-lijst, maar dat gebeurde ook in 1982 toén hij al was genaturali seerd. Vianen en Leerdam zijn (met ruim achttien- en ruim negentienduizend inwoners) de gróótste nieuwe gemeenten in heilgebied. Zij herbergen ook de meeste buitenlanders. In Vianen wonen er ongeveer 650, van wie' 250 voornamelijk Marokkanen kiesgerechtigd zijn omdat ze ouder dan acht tien jaar en minstens vijf jaar legaal in Nederland zijn. Dat is vergelijkbaar met het lande lijk gemiddelde. In Leerdam is dat geheel an ders. Daar bestaat de bevol king voor twaalf procent uit buitenlanders. Dat is zeven procent bóven het landelijk r«r»| SCHIEDAM Politiek i is in Schiedam soms daadwerkelijk toneelspel. Ten behoeve vai. -en voor- li lichtingsfilmpje werd gis teravond de zo serieuze begrotingsbehandeling on derbroken voor wat "shots". Een vraag aan een wethouder werd in scène gezet. Na afloop van de vergadering nam een videoploegnog een close- up van'burgemeester R. j Scheeres. Wat 'blozend ha merde deze voor de twee de maal, speciaal voor de kijkers thuis, de vergade ring tot een einde. 'DeJpolitieke videoclip is te zijner tijd te zien in de Turkse koffiehuizen in 3 Schiedam. Op initiatief r van migrantenvoorlicht- ster Hanneke Burggraaff wordt op populaire wijze uit de doeken gedaan hoe de buitenlandse kiesge rechtigden in maart en mei moeten handelen. Regisseur Martien van Vuure was daarom voor de pauze voor korte tijd de baas in de raad. Uit een snelle "screentest" was gebleken dat VVD- raadslid J. Renskers- Maas de meest geschikte "dame op dc eerste rij" bleek om de vraag aan wethouder Luub Hafkamp te stellen „Wat wordt er in Schie dam gedaan aan voorlich ting voor buitenlandse kiesgerechtigden" was de ingefluisterde vraag die een allerminst zenuwach tige "Annie" Renskers- Maas aan de bewindsman- voorlegde. De cameraman zwenkte daarop net iets te iaat naar Hafkamp die dus even later het begin van zijn antwoord nog even over moest doen. Ge legenheids-actrice Rens- kers-Maas moest - trou wens ook twee keer haar tekst inspreken. Door toedoen van de snorrende camera's baad de de Schiedamse ge meenteraad tijdens de be raadslagingen in een zee van licht. De "videoclip" wordt gemaakt door een cameraploeg van het Audio Visueel Informatie centrum Culturele Min derheden in Utrecht. In fe bruari moet het resultaat in de koffiehuizen te zien zijn. Ook worden aparte voorlichtingsavonden be legd. WD-fractievóorzit- ter Gerard Verhulsdonk bleek verguld met "An nie's tv-spot" die ongetwij feld voor gratis reclame gaat zorgen. percentage. Daaronder zijn duizend Turken, die voorname lijk naar Nederland zijn ge haaid door de Vereenigde Glasfabrieken, waar al eerder veel Molukkers werk kregen. In Leerdam (uitgebreid met Kedichem en Schoonrewoerd) nemen uitsluitend landelijk oprerende partijen deel aan de verkiezingen. Hier geen Gemeentebelan gen, zoals in Zederik (voor heen Ameide, Hei- en Boeicop, Leerbroek, Lexmond, Meer kerk, Nieuwland en Tienho ven), in Giessenlanden (Arkel, Giessenburg, Hoornaar, Hoog- blokland, Noordéloos en Schel- luinen), in Graafstroom (Bles- kensgraaf, Hofwegen, Brand: wijk, Goudriaan, Molenaars graaf, Ottoland, Oud-Alblas en Wijngaarden), in het Gelderse Vuren (plus Asperen, Herwij nen, Heukelum en Spijk) of in Vianen (samen met Everdin- gen en Hagestem). Datzelfde geldt trouwens voor de kleinste nieuwe ge meente, Liesveld, dat zijn 8.600 inwoners krijgt van Groot-Am- mers, Langerak, Nieuwpoort en Streefkerk. Daar is de keuze het kleinst, met maar vier lijs ten: PvdA, WD, CDA en de combinatie SGP/RPF/GPV. Leerdam heeft zeven, lijsten; de drie grootste partijen (die overal deelnemen), SGP en RPF afzonderlijk, de nu ook al met een zetel vertegenwoor digde D66 en een CP-lijst met tien namen. Het is de eerste keer dat deze op buitenlan- dershaat ingestelde partij in Leerdam deelneemt, en de vrees bestaat dat ze ook een zetel haalt. In Zederik, Graafstroom, Vianen, Giessenlanden en Vu ren zijn wel plaatselijke par tijtjes vertegenwoordigd, al is het aantal aanzienlijk lager dan er voorheen in Alblasser- waard en Vijfheerenlanden- waren te vindén. Dc kroon spant wel Zederik, waar het oud-Boerenpartijlid Wim van de Berg (44) de Vrije Kiesver eniging Gemeentebelangen leidt en ex-wethouder Wim Kortleven (39) uit Leerbroek de Protestant-Christelijke Ge meentebelangen. Beide "Gemeentebelangen" telden in hun oude gemeente raden, respectievelijk Meer kerk en Leerbroek, aardig mee, Van de Berg had met z'n „Vrijen" drie van de zeven ze tels en de door de ruzie tussen Leerling en Wagenaar niet voor de RPF gekozen Leér- broekers 'twee, waarvan een wethoudersplaats. Nel van Geijtenbeek-Jansen (39), de lijsttrekster van de PvdA in het ruim twaalfdui zend zielen tellende Zederik, zegt die versplintering aan de rechterzijde niet erg te betreu ren. Haar collega Piet Jeuken (42) in Vianen denkt overi gens, dat de herindeling geen invloed zal hebben op de ver kiezingsuitslag in zijn gemeen te. Daar zijn acht lijsten: naast de gebruikelijke drie ook D'66, SGP en dan verder de SP, Pro gressief Vianen (PSP/CPN) en het van de WD afgesplitste Gemeente Belangen Vianen. In' de oude raden van Albias- serwaard en Vijfheerenlanden was het CDA het sterkst verte genwoordigd met 32 procent van de zetels, de PvdA had 19 procent en de WD 15 procent. De herindeling betekent, dat op 1 januari 167 mensen hun hobby of bijbaan als gemeen teraadslid kwijtraken. Liefst 27 gemeenteraden en dus se cretaris-posten, gemeentehui zen en wat er nog meer bij- hoort verdwijnen. Ook zullen burgemëesters hun post verliezen. De hier voor gekozen "inspraakronde" van Commissaris van de Ko ningin Schelto Patijn krijgt weinig waardering. „Hij komt vrijdag bij alle nieuwe raden langs, maar heeft al gezegd snel zijn advies uit te moeten brengen," klinkt het kritisch van alle kanten. Premier Lub bers maakt een olijke grimas bij het vuurwerk dat de opening van Ocean Paradise knallend begeleid de. Links restau ranteigenaar Sun, rechts Ivo Blom. schip aan dc Parkhaven biedt plaats aan zo'n 600 restaurant- gasten ROTTERDAMOp een af stand lijkt het nieuwe drijven de Chinese restaurant Ocean Paradise aan' de Rotterdamse Parkhaven, nabij de Euro mast, op een gigantisch ver licht Chinees sprookjeskasteel. Van binnen lijkt het daar een beetje op. Op .dejéérste verdie ping zullen 'strlks -tropische vogels vliegen en zijn er kleine Aziatische diertjes te bewonde ren in hemelse tempeltuinen en kun je in 'Miniatuur China' kijken, over de Grote Muur heen,- naar* het Tian An Man Pieiri van de'Verboden Stad. Na Amsterdam beschikt de grootste havenstad van de we reld thans over het eerste Chi nese restaurant/tentoonstel lingsschip, een investering van zeven miljoen gulden. Ocean jPar.adise is; een gezamenlijk project' van? Rotterdams zus terstad Shanghai, de Chinese rederijen Cosco en Sinotrans en van de handelsfirma Chong Ho uit Rotterdam. Het drijvende restaurant- nodig (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nog dit jaar zal de Rotterdamse ge meenteraad moeten beslissen over overschakeling naar een nieuw systeem voor de belas ting op onroerend goed. Het nieuwe systeem, dat zal gelden met ingang van 1988, gaat uit van de economische waarde van 'woningen en bedrijfspan den. De waarde wordt vastge steld door beëdigde taxateurs. Komend jaar ai zullen de taxateurs op stap moeten, om ♦•jrtig voor 1988 de gegevens voor do nieuwe aanslagen te kunnen opleveren. Het betreft een grootscheepse operatie, waarbij permanent achttien gemeentelijke taxateurs en tij delijk 45 taxateurs van make laarskantoren zuilen worden betrokken. Elke vier jaar moet al het onroerend goed in de ge meente opnieuw worden ge taxeerd. De kosten van de "eerste ronde" bedragen 13,3 miljoen gulden. De gemeente Rotter dam vindt dat het rijk hiervan een groot deel voor zijn reke ning moet nemen. Het is het rijk dat aandringt op over- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Sporthuis Centrum is klaar met het bouwplan voor Tropicana, het subtropisch zwemparadijs aan de Maasboulevard. Vanmor gen is het definitieve ontwerp getoond aan de raadscommis sie Ruimtelijke Ordening. Op 15 maart kan worden begon nen met de grondwerkzaamhe den. - Tropicana krijgt minder ho- reca-gelegenheden dan aan vankelijk de bedoeling was. Er komen nu twee restaurants voor het niet-zwemmend pu bliek. Eén restaurant za! in zijn geheel ronddraaien en af wisselend uitzicht bieden in het zwembad en over de rivier. De ruimte voor zwemmen en relaxen onder de palmen is daarentegen aanzienlijk ver groot. Er komt tweeduizend vierkante meter water en tweeduizend vierkante meter voor verblijf na het zwemmen. In het ontwerp van architect J. A. Fahmel staat de grote gla zen koepel boven het zwembas sin centraal, zoals in het eerste ontwerp. Alle aansluitende overdekte ruimten zijn nu ook helemaal achter en onder glas gebracht. „Eén grote winter tuin," aldus Fahmel. Het "zwemgebeuren" wordt een langgerekte route van bas sins, stroomversnellingen en glijbanen, mét een stukje in de open lucht (voor zomer én win ter), De totale investering in Tropicana wordt nu geschal op 24 miljoen gulden, vier miljoen meer dan in het voorlopige plan dat begin dit jaar werd gepresenteerd. Technisch draait het in Tro picana allemaal om de kelder, waar de installaties komen voor waterzuivering, verwar ming en koeling. Het uitgraven van dc bouwput en het aan brengen van de fundering is slechts mogelijk tussen 15 maart en 15 november. Tijdens het winterseizoen staat het hoogheemraadschap van Schieland geen werkzaamhe den toe in de voet van de Maasboulevard (zeewering op Deltahoogte). De eigenlijke bouw van Tro picana zal dan ook in 1987 plaatsvinden. De opening van deze nieuwe aanwinst voor Rotterdam kan worden ver wacht in het voorjaar van 1988. schakeling op het waardestel- sel bij de onroerend-goedbelas- ting, hoewel de wet nog steeds ook de mogelijkheid biedt het oppervlaktestelsel toe te pas sen. In het laatste systeem, dat in Rotterdam al jaren wordt toe gepast, wordt de gemeten op pervlakte van de woning ver menigvuldigd met factoren voor aard en soort gebruik van woning/bedrijf, ligging (woon omgeving) en kwaliteit. Op de ze wijze wordt bij benadering ook de waarde tot uitdrukking gebracht. Rotterdam heeft destijds het oppervlaktestelsel gekozen omdat dit de minste adminis tratieve rompslomp met zich mee brengt. Maar het systeem geeft in de praktijk veelvuldig aanleiding tot bezwaarschrif ten en beroepen op de belas tingrechter. De belastingplich tigen vinden het factorensys teem ondoorzichtig en vertrou wen de aanslag niet. Het rijk en de belastingrech ter geven nu verre de voorkeur aan het waardestclscl. Zeer waarschijnlijk zal dit over en kele jaren dan ook dwingend worden voorgeschreven. Dc gemeente Rotterdam wil hier op niet wachten. De veie klach ten bij de herziening van het factorenstelsel in 1984 hadden al tot de conclusie geleid dat afscheid moet worden geno men van het opperviaktcstel- scl. In dc registers van de Dienst Gemeentelijke Belastingen staan 315.000 objecten geregis treerd (woningen, bedrijfspan den, fabrieksinstallatics, onbe bouwde terreinen enz.) De praktijk in andere grote ge meenten (Amsterdam, Den Haag; leert dat een volledige taxatieronde 2'é jaar in beslag zal nemen. Behalve hét restaurant en een grote dancing zijn er nog vier privérestaurantjes, die af zonderlijk kunnen worden af gehuurd. Op het benedendek van het schip is ruimte gecre- eerd voor amusement, zoals speelkasten en een rollerskate- baan voor de jeugd. Bovenop de eerste verdie ping komt de permanente ex positie "Miniatuur China', waarvoor premier drs. R. F. M. Lubbers gisteravond in aanwezigheid van burgemees ter Bram Peper en de Chinese ambassadeur Guo Jie, de ope ningsplechtigheid verrichtte. Er zijn veie Chinese toeristi sche attracties te zien, zoals onder meer de 'Bund* in Shanghai, de drie vijvers die de maan weerspiegelen in Hangchow, het berglandschap van Guilin, tuinen, pagodes en miniatuur gewassen. Vele "bekende" Rotterdam mers meldden zich gister avond voor het gigantische Chinese diner dat ter gelegen heid van de openingsceremo nie werd aangeboden. Meest opvallende verschijning was ongetwijfeld Ivo Blom, die als China-expert, als de Maitre de Salon fungeerde. Wa.S' de rol van Ivo Blom op vallend, dat gold ook voor zijn collega Kees Bode, Rotter- dams Hoofd Ex-terne Betrek kingen, die de grote afwezige was van de avond. Hij zal zich vergist hebben in de koop avond," zo iverd over zijn ont breken opgemerkt. ROTTERDAM De Rotterdamse CPN, PSP, PPR en SAP (Socialisti sche Arbeiders Partij) gaan gezamenlijk de raadsverkiezingen van 10 maart in. Volgens Ar thur Boelsma (CRN) zijn de politieke partijen „na maanden van onder handelingen" tot een concept verkiezingspro gramma gekomen; Over de inhoud van het pro gramma en de samen stelling van de lijst, wil Boeïsma nog niets kwijt. Donderdag zal de „radi cale linkse samenwer king" voor het eerst offi cieel naar buiten treden. Het huidige raadslid Nel van der Pol-van den Dorpel zal bij de verkie zingen in 1986 de kandi datenlijst van de WD ih Rotterdam aanvoeren. Op de kandidatenlijst wordt zij gevolgd door haar collega-raadsleden mr. A. C. Verbeek-Ohr, W. J. F. van Dam en me vrouw mr. H. V. ter Kui- le-van der Hoeven. De afdeling Rotterdam van de VVD gunde gister avond dé laatste (ere)- piaats aan de huidige fractievoorzitter Wim Baggerman. Bezorg iemand anders eens 3 maanden lang leesplezier. Met Het Vrije Volk Kado-abonnement. U neemt dan zelf de speciale lage prijs voor uw rekening: 53.70 in plaats van de normale prijs van 63,r-0. U ontvangt hiervoor van ons een acceptgirokaart. Vul deze bon in en stuur 'm in een envelop zonder postzegel naar: Avondbladen Combinatie Rotterdam t.a.v. abonnementenadministratie. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. HET KADO-ABONNEMENT MOET WORDEN BEZORGD BIJ: NAAMVOORL ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS TEL(i.v.m. kontrole bezorging) DE AANBIEDER VAN DIT KADO-ABONNEMENT IS: NAAM ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS TEL VOORL. WILT BEZORGEN M.I.Vdatum De maximum duur van het kado-abonnement bedraagt 3 maanden (stopt automatisch). Aanbieding geldt niet voor het buitenland. TT

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1