t Twee aanrijdingen Historisch Jaarboek Vlaardingen9 85 Oorlogsleed blijft een dagelijkse realiteit Handtekeningen tegen woonwagens Dertig fietsen en vijftien brommers 'Engels hoort op Open School' Gerard van den Berg, 11 jaar oud, op schoolfoto (19\s/'W Overleven Actievoerster Neeltje Melse weet zich gesteund door haar collega's. Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM „Je ^komt in een vreemde 'wereld, mooi en maca ber tegelijk. Een enor- rme hal, totaal onbruik baar en leeg, waarin je Lje heel klein voelt. Je hoort de wind fluiten, een duif fladderen. Je voelt dat hier geleeft is. Je ziet werktuigen, ooit gebruikt, maar nu aan getast door roest. De muren druipen van het water en zijn groen en vies. De natuur heeft vrij spel gekregen, overal groeit onkruid. Kapot glas..." Beeldend kunstenaar Aad Hofman uit Vlaar dingen stuit in zijn ge heugen op een golf van indrukken, die hij op- Jdeed bij zijn confronta tie met de verlaten vGusto-hallen. Tot voor de laatste zomer waren de dode restanten van de werf een monument aan de Schiedamse Maasdijk. Een gedenk teken van ruim zeven decennia bloeiende scheepsbouw, waarin duizenden Schiedam mers hun boterham verdienden. Eigen risico Inspraak De Vlaardingse galeriehouders Aad Hofman (links) en Dik Kats: „Je komt in een vreemde wereld. Kaler HET VRIJE VOLK (ftf tij öl(lllH V0O7' CC tl OcKt t'tjc ii*clk> '-ksuIj Ui) foto huis toe sleepte en die halve mud aardappelen. Om met dat laatste te begln- nen. „De zak was binnen", schrijft Van den Berg. „Wie mocht er ook een kilootje? Op zondag, eens in de veertien da gen, mochten een vriend van mijn vader en een vriend van mij bij ons eten. Omdat het bij hun minder was dan bij ons. Eén zo'n maaltijd was belang rijk. Wij deelden en dat is één van de beste gevoelens die mij uit de oorlog resten." Die winter verwilderde hij behoorlijk. Overleven was het devies. Gcrards rapport kel derde in één kwartaal met der tig punten. „We zwierven van het ene schoollokaal naar het andere, halve dagen school, heir wiken niet aldus C-t- 11 cli Mond voor der meeging, bedelde om aard appelen of peulvruchten en melk haalde in de Zuidbuurt. Zo fladdert hij in vogel vlucht de oorlog door, een ge schiedschrijving bedrijvend die door stadsarchivaris Theo Poelstra "een ego-document", werd genoemd bij de presenta tie van het boek. Dat vond Poelstra „het leuke" van alle artikelen in het jaarboek: „Het is het verhaal van levende mensen. Wat hebben gewone mensen beleefd in de oorlog?", aldus de archivaris. Ook de andere auteurs geven op die vraag een antwoord. De heer P. A. L. J. Daemen in zijn artikel "Verzet in Vlaardin- gen" en M. den Admirant In "Vlaardingen in de hongerwin ter". Het jaarboek bevat ver der jaarverslagen van de ar cheologische werkgroep Heli- niuni, Historische Vereniging V'rfiihv»- -t r- en het Visserijmuseum; de Kroniek van Vlaardingen 1934 en 1984 en een artikel van Poelstra zelf waarin hij zijn visie geeft op Vlaardingen tus sen 1940 en 1945 in algemene en beschouwende zin. De laatste regels van dat verhaal kunnen niet vaak ge noeg herhaald worden. „Geme ten naar Hollandse schaal isi Vlaardingen zeg maar gemid deld getroffen door de bezet ting", schrijft hij. „Maar wat zegt het koel observerende woord 'gemiddeld'? Er is ook in Vlaardingen oorlogsleed, dat nooit is verwerkt, ook niet valt te verwerken en dus een dagelijkse realiteit blijft. Le venslang". Historisch Jaarboek Vlaar dingen '85. Negende jaargang. Red. Theo Poelstra. ISBN 'JO-TÏSOO-OI-S. Verkrijgbaar bij <ir Vltlll ilir.tl.ir .iilrli ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 Van een verslaggever VLAARDINGEN Er werd zó anders gepraat. Bedekt of in twéé lagen: een oppervlakkige en één voor de goede verstaan der. Dat is één van de sterkste herinneringen van NCRV-pre- sentator Gerard ('Zo vader, zo zoon') van den Berg aan de be zettingstijd. Hij schrijft dit in het Historisch Jaarboek Vlaar dingen '85, dat deze week ver- scheen. Het jaarboek, een gezamen lijke productie van de gemeen- telijke archiefdienst Vlaardin- gen en de Historische Vereni ging Vlaardingen, is in zijn ge heel gewijd aan de. Tweede, Wereldoorlog. Gerard van den Berg, Vlaardinger van geboor te, was toen een kind. De 10e mei staat in zijn geheugen ge grift. „We waren onnatuurlijk vroeg op", schrijft hij. „Het jonge zonlicht achter de ramen. De radio op het ta: feitje tussen de twee hoge ra men aan de straatkant. Mis schien is dit wel het ogenblik geweest, waarop mijn liefde voor de radio is geboren. Een mannenstem op de radio. Be richten zoals die nooit omge roepen werden en die maar één ding konden betekenen: de oorlog was Oitgebroken." Hoe beleefde een kind de oor log? Puttend uit zijn geheugen beschrijft Van den Berg luk raak voorvallen die hem zijn bijgebleven: de Duitse soldaten met wapens („Ik had nog hooit wapens gezien en ik was een en al oog"), de gesprekken die zo anders waren, de pogingen om niet op te vallen, genot bij het zingen van anti-Duitse liedjes, een bombardement op een Duitse raketstelling bij de Sunlight-fabriek, het signaal luchtalarm, de pislucht in de schuilkelder op het Verplocgh Chasséplein, de vindingrijk heid om fietsen rijdend te hou den en te kunnen blijven voet ballen („Ik heb één ding het meest pijnlijk grroi.-t: een VLAARDINGEN Een 66-jari- ge voetgangster en een brom fietser raakten licht gewond bij aanrijdingen op de Van Hogen- dorplaan in Vlaardingen. Bei den zijn voor behandeling o.eig.brucltl naar het Hoi/zie- Bromfietser W. werd door een auto 'gesneden' op de Van Ho- gendorplaan. De Vlaardingse automobilist draaide naar rechts omdat hij zijn voertuig wilde parkeren. Hij merkte hierbij niet dat tussen hem en het trottoir nog tut bitVni.'et- C - (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Neeltje Melse van de Open School in Vlaardingen protesteert maan dag met enkele collega's uit de regio in Den Haag tegen het verdwijnen van het vak Engels uit het basispakket van de school. Zij heeft er. vooruitlo- pend op de vergadering van de commissie onderwijs van de Tweede Kamer, een gesprek met een aantal leden van de commissie. Melse werd ont vangen met afgevaardigden van Open Scholen in Goeree Overflakkee, Hoeksewaard, Voorne, Putten en Rozenburg. Minister Deetman van onder wijs steit voor om het vak En gels uit de regeling voor dit ba sisonderwijs voor volwassenen te halen. Zijn voorstel houdt verband met het beleid dat hij voert over de alfabetisering, culturele minderheden en de Open School. Alle drie de ter reinen vallen in de toekomst onder één regeling. Het vak Engels zal daarbij niet gegeven worden, zo stelt de minister. Bij de Open Scholen in heel het land is nu de actie „Engels moet biijven" In stelling ge bracht tegen het plan van Deetman. Volgens docente Cock Koppe nd van de Open School in Vlaardingen zijn haar cursisten „erg boos over de jongste plannen". „Ze vinden het niet terecht dat hun kinderen op de basisschool we! Engels mogen leren en zij niet. Terwijl het toch ook om basiseducatie gaat," aldus Koppenol. Ze on derstreept dat juist het tweede kansonderwijs Engels in het pakket moet opnemen. Minister Deetman voert aan dat basiseducatie alleen het strikt noodzakelijke moet be vatten, dat als Engels in het pakket komt 'het hek van de dam is', dat er een samenhang in het pakket moet zijn en dat er geen geld is. De Open School brengt daar tegen in dat Engels behoort tot het strikt noodzakelijke, dat de cursisten Engels na het vak Nederlands de belangrijkste cursus vinden, en dat iedere Nederlander èen tweede taal moet beheersen. SCHIEDAM Dertig fietsen en vijftien brommers kunnen worden ondergebracht in de eerste fietsenstalling die bin nenkort ais vervangend werk project in Schiedam-West gaat draaien. De gemeente heeft ruim zevenduizend gulden uit getrokken voor de stalling die in de buurt van het Fabriplein zal komen. Een bewoner van de wijk heeft zich aangemeld om met behoud van zijn uitke ring de stalling te beheren. Eigenaars van tweewlelers kunnen hun vervoermiddel da gelijks In de stalling kwijt. Uit een onderzoek is gebleken dat er vooral In de oude wijken in Schiedam grote behoefte be staat aan stalling. Diefstal van fietsen wordt tegengegaan en de tweewielers verdwijnen voor de deuren van de woningen die vaak geen schuur hebben. „We zijn naarstig op zoek naar iemand die een stalling in Schiedam Centrum wil behe ren," zegt een woordvoerder van de gemeente. Volgens hem is er in Schiedam geen sprake van concurrentie vervalsing. „Er zijn alieen maar stallingen bij de NS-stations. Die trekken een bepaald pu bliek." De hallen, waar arbeiders in 1978 nog een boorschip fabri ceerden, het afscheidsproduct van Gusto, waren in de jaren tot de sloop gemakkelijk toe gankelijk. Geen hoge hekken met prikkeldraad, maar een enkel dreigend bordje met het opschrift „Betreden op eigen risico" moest nieuwsgierigen buiten houden. „Het was echt 'link," erkennen de kunste naars, die aan-'de waarschu wing geen boodschap hadden. ;,Je kon elk moment iets op je hoofd krijgen, een dakdeel of zo." Toch brachten Kats en Hof- 'man geen"'minuut langer op het Gusioterrein door dan noodzakelijk was. „Het was een paar fotorolletjes volschie ten en/wegwezen. Je zag daar zo waanzinnig veel, al die in drukken waren niet te bevat ten,'of je moest er dagen gaan zitten tekenen met alle geva- i ren van dien." De keren dat zij op de werf ronddwaalden was het slecht weer, als vals licht "door gaten en kieren scheen en SCHIEDAM „Het mooiste is een plek waar nog niets staat. In Spaland bijvoorbeeld. Als u daar nu eerst een woonwagen kamp bouwt, dan kunnen de mensen later zelf beslissen of zij daar in de buurt wilien gaan wonen." Deze suggestie kreeg de Schiedamse wethouder Luub Hafkamp (welzijn) giste ren voorgeschoteld door bewo ners van de Delflandseweg in die gemeente. De bewoners protesteren tegen de mogelijke aanleg van een woonwagen kamp in de buurt van hun wijk. Om de actie kracht bij te zet ten overhandigden zij de wet houder een lijst met 322 hand tekeningen die zijn opgehaald in de wijk. Hafkamp bleek overigens niet vatbaar voor de ideeën van de bewoners. In soms felle be woordingen legde hij uit dat er nog genoeg mogelijkheden voor de bewoners zijn om be zwaar te maken tegen zijn To taalplan Woonwagenlocaties, in dit plan wordt de Overschie- seweg, op een steenworp af stand van de Delflandseweg, als mogelijke plek genoemd. ,,Als ik een lokatie aanwijs, zijn er altijd mensen die vinden dat het te dicht bij hun huis is. ledereen wijst altijd naar het andere deel van de stad," al dus Hafkamp die de afgelopen week zijn plan in de begro tingsbehandelingen heeft moe ten verdedigen tegen de kritiek van de kleine linkse partijen. Zoals ai uit eerdere verkla ringen bleek, is het de bewo ners vooral om de „rust" in de wijk te doen. Volgens de woordvoerster van de bewo ners, wonen er aan de Delf landseweg mensen met een gemiddelde leeftijd van rond de zeventig jaar die „niet kun nen integreren" met woonwa genbewoners. „u wilt ouderen zo lang mogelijk zelfstandig la- Behalve over de plannen zeif, zijn de bewoners ook nog eens gegriefd omdat de wethouder volgens hen niet voldoende overleg met hen pleegt. „Wij zijn de meest betrokkenen," vond de woordvoerster giste ren. „Net," sprak Hafkamp." Dat zijn de woonwagenbewo ners. Pas als er plannen zijn gemaakt, kunt u uw bezwaren maken. Als ik telkens van tevo ren moet informeren, komt er helemaal niets meer van de grond." ten wonen, maar dat moet dan we! mogelijk zijn," kreeg Haf kamp te horen. „Wij willen ab soluut niet het risico lopen dat er een kamp bij ons in de buurt komt." De bewoners klagen over het feit dat 'n woonwagenkamp aan de Overschieseweg alleen via hun straat bereikbaar is. „De sociale controle in de wijk is bijzonder groot. De enkele vreemde die zich overdag, maar soms ook 's avonds in de wijk ophoudt, wordt direct ge signaleerd en in de gaten ge houden," zo lieten de bewo ners in eerdere verklaringen weten. Voor één van de Delflanders, Jan Krabbendam, heeft het protest tegen het kamp ook politieke gevolgen. Krabben dam is lid van de PvdA- Schie dam. Partijgenoten hebben hem van „discriminatie" be ticht. „Die mensen weten niet wat er in de wijk speeit. Ze dis crimineren zelf door wel te zwichten voor tegenstand uit de Koekoeksiaan," vindt Krab bendam. Hij doelt op de loka- tie-Koekoeksiaan die onder druk van de bewoners van de koophuizen aldaar van tafel is geveegd. De huizenbezitters hebben ruim 650 bezwaar schriften tegen een woonwa genkamp in hun buurt inge diend. Roest en vals licht inspireren kunstenaars een sfeer, van triest verval compleet was. Aad Hofman, wiens opa ooit lasser bij Gusto was (in de tijd dat het bedrijf nog Smulders heette, de familienaam van de oprichters in 1904), moest op het werfterrein ook denken aan de ex-werknemers. „Hele generaties hebben hier ge werkt, ging er door mij heen", vertelt hij. „Je hoort vaak op TV over bedrijfssluitingen. Maar, toen ik daar stond besef te ik pas echt wat dat betekent. Ik voelde de tragiek, de kater j die velen hebben moeten ver werken." r In 1978 schreven de kranten: „Gusto is niet meer". Nu, ze ven jaar later, zijn de giganti sche opstallen van de werf uit het Schiedamse stadsbeeld verdwenen. In de zomer liet eigenaar Caland Holding die hallen en fabriekjes slopen, die, aldus een woordvoerder van dat bedrijf, „toch geen functie meer hadden en alleen vernielzuchtige jeugd aantrok ken." Geen woord nog over een eventuele nieuwe bestemming van de Gustogrond. Maar: niet alleen zijn de Gusto-opstallen na de onder gang van de werf een speelpa- radijs voorkinderen geweest, ook waren zij een artistiek walhalla voor kunstenaars! Soms, op, een regenachtige zondag, werden de kunste naars bij bosjes gesignaleerd. Gewapend met een schetsblok of een fotocamera lieten hor den academici zich inspireren door de spookachtige, over woekerde jmgeving, het ge vaar gewond te raken op de koop toe iemand. „Iedereen wist het," vertel len Aad Hofman (41) en Dik Kats (42), die samen eigenaar zijn van de Vlaardingse gale rie De Duig. Beiden hebben zij de Gusto-hallen als object voor een serie aquarellen en olie verfschilderijen benut. Toen dat nog kon. Spoedig houden zij een expositie, waaruit zal blijken dat Hofman vooral ge spitst is geweest op details (verwrongen, doorgeroest staal), terwijl Kats zijn aan dacht op de natuur heeft ge richt (met mos begroeide werkvloeren). Kats: „Bij mijn eerste be zoek dacht ik: 't lijkt wel of hier een bom is gevallen. De boel" was half opgevreten door een oerwoud van rabarberach- tige planten, een soort bere- klauw. Honderden ruitjes, in het dak en in de gevel, waren kapot. Ik zag plassen olie lig gen. En dan die geluiden. Dan kletsten er ergens in die im mense ruimte ineens twee stukken metaal tegen elkaar. Om kippenvel van te krijgen." Nu de opstallen door de eige naar zijn verwijderd, zo voor spelt Hofman, „weet na een poosje bijna niemand meer wat er aan de Maasdijk heeft gestaan, zo gaat dat." Maar wat hem en.„Dik Kats betreft zal,Gusto nooit helémaal In de vergetelheid raken. Om te be ginnen brengen ze volgende maand de verlaten opstallen, met de karakteristieke bogens- tructuur, in de gevels, in hun galerie aan de Vlaardingse Landstraat in herinnering. Aaii de expositie, die op 21 december om vier uur wordt geopend, werken ook enkele andere kunstenaar mee, die Gusto als thema hebben geko zen voor enkele werken. Het zijn de Rotterdammers Hans Kemner en Hans van der Plas (gouaches) en de Vlaardingers Cor Maarleveld (pastels) en Joop van Dorp (foto's). Kats en Hofman zoeken nog iemand die de opening wil verrichten, het liefst een ex-Gusto-werkne- mer, „die makkelijk kan pra ten". Het telefoonnummer van galerie de Duig is: 359151.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1