|'In pi; aajjj van project* ildkeli aar' - Oê Sint verdaa 'Gemeente kan veel meer doen aan woonwagencentrum Kwart ouderen niet tevreden over huidige huisvesting Wegwijzers bij invalswegen tHM. 86 Oproep aan ambtenaren voor gebruik tolkenlijn SIVOS worstelt niet kandidaats- opbouwwerkers Onbekenden houden buis in Thurlede Roosen bijna kansloos Y0or lijsttrekkerschap mÊÊÊÊÊÊÊÈm Op heterdaad (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er koxnt een onderzoek naar de positie van de zogenoemde randgroepjongeren in Schiedam. Twee wetenschappelijk medewerkers van de Vrije Universiteit in Amsterdam zullen ne gen maanden lang gesprekken voeren met jonge ren, beroepskrachten, ambtenaren enzovoorts. Het onderzoek kost 115 duizend gulden. Het doel is een algemeen beeld te krijgen van de problemen rond de randgroepjongeren. Met de resultaten wil de gemeente in Den Haag een vuist maken om meer subsidie binnen te krijgen. Bureau Toeristen Schuilkelders niet geschikt bij atoomaanval 54 eenden dood door botulisme Tegengesproken Strijd V Randgroepjongeren middelpunt wetenschappelijk ónderzoëk In een brief in december vo rig jaar kreeg de gemeente Schiedam subsidie toegezegd om voor een jaar een "project ontwikkelaar" aan te stellen voor het randgroepjongeren werk. In samenspraak met de beroepskrachten ls besloten van dit geld een uitgebreid on derzoek te laten doen. De twee wetenschappelijk medewer kers zijn aangesloten bij de stichting ROOS in Utrecht die is gespecialiseerd in het doen van participerende onderzoe ken. ,.Ik heb een sterke behoefte aan kwantitatieve gegevens over de randgroepjongeren. Waar hebben we het nu eigen lijk over?" zegt Herman Ger- rits die op de afdeling voor Cultuur- Sport en Jeugdzaken met de randgroepjongeren is belast. „De term is erg mislei dend, iedereen stelt zich er iets anders bij voor. We hebben ge kozen voor twee externe onder- 'SCHIEDAM Drie Schie dammers zijn door de politie aangehouden op verdenking yan diefstal. Het drietal werd op heterdaad betrapt toen het in de Arent Vinckstraat ('s Gravenlandsepolder) een ijze ren ketting mee wilde nemen. Getuigen hadden dit gezien en meteen de politie gewaar schuwd. Juist op het moment dat de drie jongens, in de leef tijd van 15 tot en met 18 jaar, in een auto weg wilden rijden, hielden agenten hen aan. De ketting lag langs de straat en was eigendom van het bedrijf Avezaat. Het drietal werd mee genomen naar het bureau. Met een proces verbaal kon het naar huis. SCHIEDAM Aan de vooravond van het gezellig-avond je doet menigeen zijn uiterste best om een geschikt gedicht op papier, te krijgen. Ambtenaren blijken uit het onder staande „te trainen in de baas zijn tijd. "Als volgt meldde secretaris A. P. M.: Schram van de commissie Algemene Zaken dat een vergadering niet doorging: ,J3ij de voorzitter ben ik gaan vragen om deze 4 december-vergadering te verdagen j:'r Er bleken onvoldoende urgente zaken die een bijeenkomst zouden noodzaken yf Mocht het spoedshalve toch nog nodig zijn [dan wordt een vergadering belegd in 't klein voorafgaand aan de gemeenteraad die voor 16 december genoteerd staat Ik wens u tenslotte een prettige Kerst en Nieuwjaar en. tot de volgende vergadering dan maar." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De gemeente zou beslist meer kunnen doen om het woonwagencentrum aan de Schiekade leefbaarder te maken. „Er gebeurt vrij weinig," zegt opbouwwerker Jack Gaudelius, enkele dagen nadat in de gemeenteraad een motie van de PSP/PPR-fractie is afgewezen om het woonwa- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedamse ambtenaren maken te: wéinig gebruik van de zogenoemde Tolkentelefoon. Door een be paald telefoonnummer te draaien kunnen zij contact op nemen met het tolkencentrum ini Utrecht. Kosteloos vertaalt dit de vragen van buitenlandse cliënten en formuleert zij de eventuele antwoorden van de ambtenaar. De ambtenaren hebben bij hun salarisstrookje van november een bijsluiter gekregen met informatie over de Tolkentelefoon. „Wanneer taalproblemen een goed contact met een buiten lander,'in de weg staan, kunt u dus altijd de telefonische hulp van een-tolk inroepen," aldus de gele folder. Een groot deel van het gemeentepersoneel heeft weinig of geenervaring met de .Tolkentelefoon. De af gelopen weken zijn al diverse demonstraties gegeven op het stadskantoor. In het stadskan toor hangen de posters die de service aanprijzen. Alleen ambtenaren kunneii gratis ge bruik maken, van het Utrecht se centrum dat door de- over heid wordt gesubsidieerd. gencentrum op te knappen. Wethouder Hafkamp (ge steund door PvdA en WD) zei bij die gelegenheid dat de ge meente ai genoeg doet. Maar volgens Gaudelius le ven er bij de woonwagenbewo ners tal van wensen die on danks herhaaldelijk aandrin gen niet worden vervuld. Zo vraagt men al lange tijd om isolatie van waterleidingen, die in strijd met de voorschrif ten maar enkele centimeters onder de grond zitten. „De ge meente doet steeds beloften die zij niet nakomt. Straks begint de winter en het is niet denk beeldig dat die leidingen dan bevriezen, net als vorig jaar." Ook zouden de woonwagen bewoners graag zien dat de aardgasleiding naar het cen trum wordt doorgetrokken. „Dat maakt het stoken aan zienlijk goedkoper. De mensen gebruiken nu oliekachels," al dus de opbouwwerker. „Boven dien is het veiliger." Door ruimtegebrek staan de woon wagens zo dicht bij elkaar (op sommige plaatsen is er slechts een metertje' tussenruimte) dat angst voor brand groot ls. Dan is er nog de kabeltelevi sie, in Nederland bijna een standaard-faciliteit, maar een onbekende luxe In het woonwa gencentrum. „Die kabel, het gas trouwens ook, ligt om de hoek. Maar doortrekken is er niet bij. Meestal krijgt men hier van de gemeente te horen: het kamp gaat tóch weg, dus waarom zouden we zulke grote uitgaven doen?" Wel houdt de gemeente zich keurig aan de wet ais het gaat om onderhoud aan huur-woonwagens. In het jaarverslag over 1984 van de Stichting Samenle vingsopbouw Woonwagenbe woners Schiedam, dat deze week ls gepubliceerd, staat: „Helaas hebben wij moeten constateren dat er wat betreft de woon- en leefsituatie er dit jaar ondanks alle inspannin gen ten spijt- geen verbeterin gen hebben plaatsgevonden. De enige verandering was de plaatsing van nieuwe brand slangen." zoekers omdat de noodzakelij ke informatie op een objectie ve manier moet worden weer gegeven. Als je het door de werkers zelf laat doen, krijg je het verwijt dat zij spreken voor eigen parochie." De twee universiteitsmede werkers zullen hun werk zeker niet vanachter het bureau doen. Het ligt in de bedoeling dat ze gesprekken met onder meer de bezoekers van De Dijk in Zuid en Aladin in Nieuwland gaan voeren. Verder moeten de onderzoekers ook op zoek naar "loslopende" jongeren en zullen de beleidsmakers hun visie kunnen spuien. „Wat zijn nu precies de pro blemen," noemt Herman Ger- rlts één van de vragen waar een antwoord op moet komen. „Gesteld wordt dat er behoefte is aan een wegloophuis voor jongeren. Hoeveel jongeren zijn dat dan die daar behoefte aan hebben? Is er wellicht al opvang genoeg? We willen een einde maken aan de kretolo gie." Als de onderzoekers in sep tember volgend jaar een rap port afleveren, is het de beurt aan de politiek. Deze zal zioh voor (eventueel) extra subsi dies sterk moeten gaan maken. Schiedam telt op dit moment één project dat specifiek ls ge richt op randgroepjongeren: de Dijk in Zuid. Het pandje aan de Westfrankenlandsedijk werd ruim drie jaar geleden neergezet met rijkssubsidie. Het project draait sindsdien over het algemeen met groot succes. Een ander project in Schiedam Noord mislukte daarentegen. r? PJf. (Van een onzer vèrslaggevers) SCHIEDAM Veel ouderen willen wel verhuizen maar staan niet ingeschreven bij het Bureau Huisvesting als wo ningzoekende. Dit is volgens directeur Paul Van Mansum van de Raad voor het Bejaar- denwerk een opvallende uit komst van een enquête die on langs werd gehouden. Als on derdeel van de tentoonstelling "Wonen als je ouder wordt" werkten 171 ouderen daaraan mee door een uitgebreide vra genlijst te beantwoorden. Door het geringe aantal deelnemers acht Van Mansum de enquête niet representatief maar ook niet "waardeloos". Van de ondervraagden bleek bijna een kwart niet tevreden over hun huidige behuizing. „Maar je kunt er niets van zeg- gen.»fMsscMenis;het;wel,llaag gezién^è^motiyatiè^waarmee dë|^^ui^nie^^ë|fént&ohistèl- llhg'fcwamen. Je komt er niet op af als je volkomen tevreden bent over Je woning," aldus Van Mansum die eveneens het inzicht zegt te missen in lande lijke cijfers. De - meest gehoorde klacht was\<datide;hüidige woning,te koud was. T.ophtuwaa.-in;';dat; licht een goede tweede, terwijl "teveel trappen" op de derde plaats "eindigde". Andere klachten hadden betrekking op de grootte van de woning, het gebrek aan een douche, vocht- vorming en lekkages. Geen van de ondervraagden die wel wilden verhuizen, wil de een gooi doen naar een plaats in een verzorgingste huis. Van Mansum had een dergelijke uitkomst verwacht: „Het staaft de gedachte dat ouderen zoveel mogelijk zelf standig willen blijven." Paul van Mansum De uitslag van de enquête zal worden voorgelegd aan in stanties als de SSSW en het ge meentelijk woningbehee'r die worden gevraagd een; reactie te geven. De commissie huis vesting van de Raad voor het Bejaardenwerk zal bekijken of er, .daarna aanbevelingen kun nen-,.worden gedaan richting gemeentebestuur. De tentoonstelling "Wonen als je ouder wordt" werd ge houden in maart dit jaar in de Grote of St. Janskerk. De huis vesting van ouderen stond cen traal. Verder werd aandacht be3teed aan alarmeringssyste men en veiligheid. De tentoon stelling trok zevenhonderd be zoekers. De ondervraagden werden op de tentoonstelling zelf benaderd om aan de en quête mee te doen. Ruim ne gentig procent gaf gehoor aan dat verzoek. Een kwart van de ondervraagde ouderen was niet te vreden met de behuizing. Bewoners van de pas gere- moveerde Nieuwlandflat (foto) zullen waarschijnlijk tot de rest behoren. (Van een onzer ver slaggevers) SCHIEDAM Er komen stadsplatte gronden bij de in- en uitvalswegen van Schiedam. De gemeen te heeft 25.000 gulden uitgetrokken om het de bezoekers van de stad makkelijker te maken de weg te vin den. Verwacht wordt dat de eerste van in to taal twintig borden be gin volgend jaar neer gezet kan worden. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat Suur- land's Exploitatie- maatschappij in Eind hoven de kasten al de ze maand zou hebben afgeleverd. In de perspublicatie over de borden zegt gemeentewerken dat het stadsbestuur het al „jaren als een gemis ervaart dat Schiedam nog geen bewegwijze ring naar de binnen stad en omliggende wijken heeft". Onlangs heeft buurman Vlaar- dingen ook stadsplat tegronden geplaatst. In die gemeente wordt het zogenoemde Delft- se systeem toegepast. Elke wijk heeft een eigen nummer. Bij de fabricage van de plattegrondkasten wordt gebruik ge maakt van zogenoem de macrolonplaten. Aan de achterkant wordt via een zeèf- drukproces de kaart afgedrukt. De plaat fungeert tevens als ruit van de verlichte kast zodat er geen con- densvorming op het glas kan plaatsvinden en de kaart altijd lees baar blijft. Gemeente werken ls zeer tevre den over deze oplos sing. Voor toeristen die de stad bezoeken zijn op de kaart alle beziens waardigheden apart vermeld. Verder wordt aandacht besteed aan de openbaar vervoer smogelijkheden en de openbare gebouwen. Vanzelfsprekend wor den alle straten in een index genoemd. De kaart is omzoomd door advertenties van plaatselijke winke liers. De kaarten komen ondermeer te staan aan de Horvathweg, Rotterdamsedijk, Vlaardlngerdijk en de Hargalaan. Behalve aan de stadsgrenzen komen de kasten ook in het centrum (Plan tage, Koemarkt) en op plaatsen in Schiedam Noord. Het centrum van de stad is op een apart kaartje vergroot weergegeven. Op dit moment staan er alleen nog de tailkaarten van onder meer wijken in Woud- hoek en van het indus triegebied 's Graven landsepolder. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee schuilkelders, die stam men uit de Tweede We reldoorlog, worden waar schijnlijk verwijderd. De gemeente Schiedam heeft de Bescherming Bevol king (BB) Saten weten de kelders niet te willen be heren. Nu worden de kel ders, die zich bevinden aan de M. W. Beijerink- laan en het Rozenburg plein, nog beheerd door de BB; deze organisatie wordt echter volgend jaar opgeheven. De gemeente vindt de kelders onbelangrijk om dat zij slechts plaats bie den aan 200 mensen en niet geschikt zijn als schuilplaats voor een atoomaanval. Bovendien zijn de kelders in een zo danig slechte staat, dat ze de gemeente handenvol geld zouden kosten. „We gaan er maar vanuit dat we ze nooit meer nodig hebben," voegt ambte naar J. H. G. Brouwer van kabinetszaken daar aan toe. Volgens zijn informatie bevinden zich In Schie dam geen specifieke atoomschuilkelders. VLAARDINGEN De jaar lijkse slachting onder watervo gels door botulisme is deze zo mer beperkt gebleven tot 54 dieren. Dit blijkt uit een rap portage van de dienst gemeen tewerken. Vorig Jaar vielen 110 vogels ten prooi aan de botulis- me-bacterie. mm m m vm mam CD A-fractieleider Piet Roosen: „Ik'ben niet teleur?' gesteld." SCHIEDAM CDA-fractie- voorziter Piet Roosen is vrijwel kansloos voor het lijsttrekkers schap. Hij staat vierde op de voordracht van een speciale CDA-verkiezingscommissie. Roosen wordt vooraf gegaan door M. C. van Lambalgen, S. J. Rosman én Aad van Lingen. Laatstgenoemd© is de beoog de lijsttrekker. Van Lingen was dat ook al bij de laatste raads verkiezingen in 1982. Roosen zegt in een eerste reactie: „Ik ben niet teleurgesteld. Ik ben en biijf een blij mens." Op 12 december moeten de le den van het CDA-Schiedam de volgorde van de kandidaat raadsleden bekrachtigen. Zo wel Roosen als Van Lingen houden om die reden een slag om de arm. „Ik wacht eerst de vergadering af," aldus Van Lin gen. „Als de leden willen dat ik de lijst trek, dan doe ik dat wel." Ook Roosen verwijst naar de ledenvergadering, maar erkent dat dat in het ver leden „nooit grote verschuivin gen" heeft opgeleverd ten aan zien van de voordracht. Roosen bestrijdt dat zijn lage klassering verband houdt met zijn optreden in de begrotings behandeling vorige week. De CDA-fractieleider werd door bijna alle andere partijen en door burgemeesteren wethou- JtMtt ders hevig bekritiseerd, waar-m bij niet zelden op de persoon, werd gespeeld. „Ik kijk met.Mui voldoening terug op de vorige' week," zegt hij nu. „Van vriend en vijand kreeg ik positieve re acties na afloop van de begro tingsbehandeling." Roosen verklaart af en toe be wust zijn mond te.hébben ge?ï houden als hij weer eens werd aangevallen. „Ik heb niet te ruggespeeld op de persoon, dan krijg je een welles-nietes spelletje waar het publiek en de politiek niet bij gediend zijn. Men moet ook niet de termij- nen uit elkaar halen. Op de aanvallen van de wethouders®" dinsdag, heb ik donderdag,. toen ik weer aan de beurt wfis, een passend antwoord gege ven." V.y Op de vraag of hij Aad van Lin gen (die hij in 1984 opvolgde als fractieleider) een goede lijsttrekker zou vinden, ént- woordt Piet Roosen: „Ja: Hij heeft het vier jaar geleden v goed gedaan. Wat mij betreft-,v heeft hij zijn proeven vaq be-,.y kwaamheid afgelegd. Ik ken hem die capaciteiten toe.iMaar- nogmaals, de CDA-ledenverga- dering moet de keuze maken." Die vergadering wordt op .12 december om 20 uur gehou den in zaal Beatrix aan de j_an-, ge Kerkstraat 68. u - V i '.V sf»L' r. n.n- ■iti.'. SCHIEDAM Wie wordt opbouwwerker in Schiedam? Het SIVOS, het pas opgerichte werkgevers instituut, is er nog steeds niet uit. In totaal vijftien belangstellenden hebben zich gemeld voor de twee banen die overbleven na de liquidatie van de aanvankelijke werkge ver, de SSWO. Het bestuur van het SIVOS worstelt nog met een vijftal kandidaten. Eén van hen is Armand van Puyvelde, voorheen opbouwwerker in Schiedam Zuid. Volgens voorzitter Jan Schlër- mann heeft Van Puyvelde geenszins voorrang op de an dere kandidaten, ondanks zijn arbeidsverleden: „Het SIVOS is een nieuwe stichting. Van Puyvelde heeft net zo veel kans als de rest. Dat is niet im moreel, al zou hij buiten de boot vallen. Wat heeft'ie ge daan en wat kan 'ie. Het is een zuiver bestuursbesluit." Volgens Schlërmann is er offi cieel geen afspraak dat oud- werknemeres van 't SSWO automatisch overgaan naar het SIVOS. De afkorting SIVOS staat overigens voor de naam Stedelijk Instituut Voor het Op bouwwerk Schiedam. Ambtenaar J. A. M. Kemps van culturele zaken zegt eveneens dat van afspraken over "over name" van Van Puyvelde geen sprake Is. „Het SIVOS is een volstrekt andere rechtsper soon. Er is geen directe bin ding," De beide beweringen worden tegengesproken door een vroeger bestuurslid van het SSWO, Hans Coster, nu be stuurslid van de bewonersver- ening in West. „Afgesproken is in het SSWO-bestuur dat de oude opbouwwerkers in de nieuwe stichting zouden wor-u'' dén opgenomen. De voorkeur 1 ging uit naar de bestaande op bouwwerkers. Dat is allemaal terug te vinden in de verslagen van de vergaderingen. Het be stuur van het SIVOS lijkt zich v' er niets van aan te trekken," aldus Coster.. Toen he SSWO nog bestond,';"' werkten er in Schiedam nog vier opbouwwerkers waarvan er één voor halve tijd (een-1- '0- trum). In drie jaar tijd is dat aantal; teruggebracht to nut? plus twee vacatures. Op dit5-'''1? moment houdt Van Puyvelde',8'? zich nog als vrijwilliger bezig11'33 met de bewonersverening in- ''11 zuid. In west is de vroegere 'óp-, bouwwerker, René de Jongh: :'n eveneens op vrijwillige basis bij het buurtwerk betrokken. - J Hij heeft niet gesolliciteerd 'r naar een nieuwe baan. Eén van de redenen voor dit 1 laatste zou kunnen zijn dat de twee nieuwe opbouwwerkers 1 minder zuilen verdienen dan dë beroepskrachten van "vroe- ger". Als bezuiniging zijn de -.3 functies lager ingeschaald. Vol-d gens Schlörmann scheelt dat-,*»? zo'n negenduizend gulden bru- j to per jaar maar is er niets aan te doen. „Wij mogen ze als bef^ stuur niet hoger inschalen! Al leen Rotterdam lijkt die func- tie's nog te kunnen betalen! Er"18 is ai jaren strijd over." ;fr;'? De twee nieuwe beroepskrach- ten zullen zich voor de gehele?;? stad in moeten zeten. Ondanks de sterke roep van de bewo- nersverenigingen'om hulp, hebben zij slechts recht op een parttime onderstéuning. In de oude situatie hadden de oude wijken en noord een full-time opbouwwerker. De laatste tijd is ook Nieuwland in de markt voor professionele steun, j' SCHIEDAM Onbekenden hebben flink huisgehouden op het volkstuinencomplex Thurle de. In zowel de kantine als in één van de huisjes werden ern stige vernielingen aangericht. In de kantine werden drie brandblussers leeggespoten. De vernielers kwamen binnen door aan de achterzijde eer. ruit in te gooien. Behalve de vernielingen, gingen zij er ook vandoor mei een deel van de voorraden, een damesfiets. batterijen, handdoeken, een versterker en een cassetterev corder met een gezamenlijke waarde van zo'n 2600 gulden. In het huisje werd voor ruim 2200 gulden schade aangericht aan kleding, bankstel en ande re huisraad. Twee vlaggen die voor de deur van het huisje in masten hingen (een Neder landse en een Schiedamse) plus twee scharen werden meegenomen. De buit had een waarde van zo'n 500 gulden.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1