Museum houdt kunst op uitschuifbare schotten Wilhelminahaven krijgt gestalte Winkeliers mogen niet doemdenken Van der Knaap lijsttrekker CDA Inbraken in bedrijfspanden Verzamelbeurs van zegels tot autootjes Volkskerstzang in Hoek van Holland itiiilStgllBlltgi Upmeuw stemming voor D66- lijsttrekker Wfit» Scholieren op de stoel van de directeur. Dat kan bij éen j eugdonder- neming. Steeds meer scholen voor het econo misch- en administra tief onderwijs richten voor een korte periode eén (fictieve) onderne ming op om leerlingen praktijkervaring te la ten opdoen. Het gaat niet om een echt bedrijf, maar via de. zogeheten 'Junioren- kamer' kan het onder neminkje-spelen dicht bijide werkelijkheid ko- '.niëri. Nadat de jeugdon derneming is inge schreven in het han delsregister van de Ka mer van Koophandel kan zij als een bedrijf transacties verrichten. Inkopen, verkopen en met de hulp van de Ju niorenkamer kan er zelfs BTW worden afge dragen. "De Christelijke Scho lengemeenschap Bene den Maas in Vlaardin gen laat sinds twee jaar de, leerlingen van de derde klas LEAO (lager economisch admini stratief onderwijs) zo'n bedrijfje runnen. Deze week brachten de scho lieren van de klassen L3a, b, c en d het bedrijf Haiti World Shop BV tot leven. Het Vrije Volk kocht een aandeel van^ 2,50 gulden en kreeg van de vier direc teuren (elk 14 jaar oud) de verzekering dat de winst per aandeel een kwartje zal zijn. Echt bedrijf Drie directeuren van Haïti World Shop BV: (vlnr) Dick van de Hout, Bert Groeneveld en Mireille Petri, voor een vitrine vol produkten van de SOS Wereldhandel. Manda Kapil Appel Het nieuwe Open Depot in het Stedelijk Museum Schiedam: "Iedereen kan nu op elk ■moment zien wat wij in huis hebben." vlaarcfingen VLAARDINGEN Met een walkie-talkie in de hand gaf de Vlaardingse wethouder Hoo- gêndijk-van Holst Pellekaan gisteren een kraanmachinist opdracht de eerste lading uit een schip over te hevelen naar de kade van de vernieuwde Koningin Wilhelminahaven. Het was de officiële ingebruikne ming van de kademuur aan de Zuidoostzijde van de haven. De eerste.lading bestond uit een dozijn kruiken gevuld met schelvispekel. Met de ingebruikname van de kademuur is de derde fase in het vernieuwingsproject van de KW-haven afgerond. Dit reno vatieproject ter versterking van de positie van de haven be staat voorlopig uit vier fasen. Nadat er in 1976 sprakë is ge weest van demping van de ha ven is gemeentebestuur rond de tafel gaan zitten en heeft toén besloten een actiever ha- venbeleid te gaan voeren. •In 1978 was het eerste resul- taat zichtbaar: de vernieuwde damwand aan de oostelijke zij de van de Koningin Wilhelmi nahaven. De tweede fase van het project voltrok zich in okto ber 1983 toen de damwand aan de noordzijde werd ver vangen door beton. Gisteren werd de derde kademuur in gebruik genomen en de plan nen voor een bijna honderd meter lange steiger voor schip- overslag hoopt de gemeente in 1986 uitgevoerd te zien. De gemeente heeft meer plan nen op haar lijst staan. Vooral de infrastructuur rond het ha- j vengebied heeft een drastische verbetering nodig. De bereik baarheid van de haven is nu nog ronduit slecht te benoe men. Wethouder Höogendijk- van Holst Pellekaan lichtte dat als volgt toe: „Vrachtwagen chauffeurs die zonder proble men door heel Europa hebben gereden, raken in Vlaardingen het spoor bijster. Daarom is het van het grootste belang de bereikbaarheid van de havens te verbeteren." Het gemeentebestuur pleit voor een verbindingsweg tus sen het industriegebied en de haven, omdat het vrachtver keer nu alleen de haven kan bereiken via de A20 een zeer indirecte verbinding. Verder wii de gemeente een nieuwe schutsluis die de huidi- ge keersluis in de buitenhaven moet vervangen. Het totale project gaat ruim acht miljoen gulden kosten. Volgens hoofd economische zaken, Van der Steen, hebben de verbeteringen in de haven nu al een gunstige invloed. „Er is een stijgende behoefte aan ligplaatsruimte. Wij pikken de kruimels op van het kleinscha- lige overslag die Rotterdam laat liggen", aldus Van der Steen. directeursstoel Scholier ten goede aan een kindertehuis in Haïti. „Het mes snijdt aam twee kanten," zegt commissa ris Rigterink. „We willen voor al het sociale aspect niet uit het oog verliezen. Daar wordt vooral in de godsdienst- en maatschappijlessen op geha merd. In die lessen hebben de leerlingen Haïti en zijn sociale problemen leren kennen." Haïti World Shop BV heeft als jeugdonderneming alle kenmerken van een echt be drijf. Het is een besloten ven- nootschap, gevestigd in Vlaar dingen en opgericht bij notari ële akte. Het maatschappelijk kapitaal is 625 gulden, ver- C ield in 250 aandelen van 2,50 gulden. Er zijn 226 aandelen uitgegeven. Onder meer de 90 leerlingen, die tevens mede werkers van het bedrijf zijn, oiidèrs en Het Vrije Volk zijn aandeelhouders. Nog 24 aande-. Jèn heeft het bedrijf in de por tefeuille. De directie heeft becijferd dat de omzet tussen de 6000 en 10.000 gulden komt te liggen. De "bruto winstmarge' be draagt ongeveer 25 percent •van de omzet. Daar gaan nog vele kosten vanaf. Uiteindelijk hoopt de bedrijfsleiding op zo'n 1000 gulden netto winst. Alle boekingen worden dooi de directieleden zorgvuldig in de gaten gehouden. Inkomende en uitgaande rekeningen wor den binnen enkele maanden door de computer van de school bijgewerkt in de boek houding. De leerlingen leren dat in de lessen informatica (computerkunde), terwijl zij het boekhouden zelf Ieren tij dens de uren bedrijfsadminis tratie. „Leerboeken gaan uit van een papieren situatie, maar in de praktijk leren de kinderen er pas echt van" zegt leraar Rigterink. „Je leert hoe je moet inkopen. Dat moet je vooral niet overhaast doen, want dan zijn ineens al je in vesteringsmogelijkheden op," zegt Dick. Een goede leer school voor de hele maat schappij, benadrukken de scholieren. Wat ze later gaan doen is hen zelf nog niet helemaal dui delijk. Mireille wil kapster worden. Maar dierenverzorg ster lijkt haar ook leuk, Bert wil graag doorleren vla de1 MEAO. En Dick weet het eigenlijk nog, helemaal niet. „Ach, directeur zijn we al," grapt Bert. men dai twee winkels het maximum zou behoren te zijn. Volgens wethouder Van Til- borg is daar toch van afgewe ken om het doemdenken in Schiedam te doorbreken. „We willen van het Spinhuis pad heus geen winkelavenue maken", aldus de wethouder. „Maar we moeten stoppen vanuit het defensief te denken, alsof het allemaal niet beter kan in Schiedam. Onze in schatting is, en dat hebben we heel zwaar laten wegen, dat er in Schiedam meer behoefte aan winkels zal ontstaan". Maandagavond wordt vooraf gaand aan de maandelijks ge meenteraadsvergadering een extra commissievergadering gehouden over de kritiek van de Kamer van Koophandel. SCHIEDAM De Kamer van Koophandel heeft kritiek op plannen van burgemeester en wethouders van Schiedam om meer dan twee nieuwe winkels toe te staan aan het Spinhuis pad. Volgens woordvoerder Van der Wuri kan dat de be langen van winkeliers aan de naburige Hoogstraat, Parkweg, Damlaan en Mrg. Nolenslaan schaden. „Die kunnen boven dien best wat extra koopkracht gebruiktn", aldus Van der Wurf. De nieuwe winkelvoorzieningen zijn opgenomen in een bouw plan voor enkele honderden woningen aan het Spinhuispad en in de omgeving daarvan. In een overlegplatform was de gemeente met de Kamer van Koophandel al overeengeko- Van onze verslaggever TONDAMEN VLAARDINGEN Eén van de directeuren wordt nerveus als hij zijn jas niet kan vinden. Hij had hem toch in de gang aan de kapstok gehangen. De directeur dribbelt de hele school door en als hij het kle dingstuk vindt blijken de snel binders van zijn fiets te zijn gestolen. Hoemoet dat nou met die twee schooltassen, vraagt hij zich af, Dick van de Hout (14), directeur inkoop van jeugdonderneming Haïti World Shop BV, lijkt nog een beetje in de war van de offici ële gebeurtenissen van de af gelopen week. Een bedrijf uit de grond stampen gaat jei niet in de koude kleren zitten. Ook- zijn mede-directeuren, Bert Groeneveld (verkoop) en Ze menen dat hun lessen door het jeugdbedrijfje enorm ver levendigd worden. De leerlin gen beamen dat. Het enthou siasme is groot. „Alle klasgenoten kunnen we als medewerkers inschakelen bij ons bedrijf," zegt de kers verse directrice Mireille Petri. „Ik heb de volgende week de leiding over de chips-verkoop in de pauze. Wé moeten probe ren om drie dozen te verko pen." Ze vraagt aan Bert Groe neveld voor welk bedrag hij die dozen heeft ingekocht. Dat zou'hij even moeten nakijken, maar. we mogen het op 35 cent per zakje houden. Op elk zakje chips rust dan 15 cent bruto winst'. De verkoopprijs be draagt 50 cent. Directeur Dick legt uit dat het bedrijf werkt met een 'Kerstverkoop' en- een' 'Postor- der-verkoop'. Voor de kerstver koop worden kerststerren, hya- cintebollen, kerstboomfiguren, Soweto-kaarsen, kaarsestan daards, chips, kerstkoekjes en zo meer aan huis of op school verkocht. De leerlingen gaan ook langs bejaardenhuizen om de produkten te verkopen. „Het aantal verkooppunten probe ren we zo groot mogelijk te houden," zegt Dick. „De post orderverkoop gaat via een stenciltje. Alle produkten staan erin genoemd. Thuis delen we het blaadje uit aan onze ouders, ooms en tantes, die de spullen bij ons kunnenbestel len." De produkten van Haïti World Shop worden ingekocht bij de SOS Wereldhandel in Breda. De opbrengsten komen Mireille Petri (postorder-ver koop), kijken wat bedrukt als zij in hun vergaderruimte een promotiepraatje voor hun be drijf houden. De vierde direc teur, Joyce van de Bend (alge mene zaken), meldde dat zij voor het gesprek was verhin derd. - - Aan tafel zitten ook twee commissarissen. Het zijn de leraren Klaas Rigterink (40) en Lettie Zwart (26)Zij wor den door de directie van Haïti World Shop wat vaker geraad pleegd dan dat bij andere be drijven gebruikelijk is. Lettie Zwart betrekt haar lessen ver- koop- en kantoorpraktijk rechtstreeks op de nieuwe schoolonderneming en Klaas Rigterink (Nederlands) leert de, jonge ondernemers „fat-' soenlijke" brieven schrijven. MAASSLUIS De CDA-afde- ling Maassluis heeft In een le- denvergaderng de CDA-lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen van maart 1986 vastge steld. Lijsttrekker Is wederom wethouder I. van de Knaap.. Verder is het opmerkelijk dat H. Woudstra (4e plaats) Gerda van Dijk (5e) is gepasseerd. Mevrouw van Dijk raakte on langs binnen haar partij in op spraak nadat zij zich in een commissievergadering discri minerend had uitgelaten over woonwagenbewoners. Ook J. van der Linden is geklommen. Hij komt op de zesde plaats van de CDA'-lijst. De lijst: 1) I. van der Knaap, 2) L. Speel, 3) J. van Röst 4) H. Woudstra, 5) G. van Dijk, 6) J. van der Linden, 7) L. Timmer mans, 8) F. van der Doel, 9) A. van der Krijft. Kantoor door te zoeken. Ze kwamen binnen door een raam te forceren. Verder ontbreekt nog elk spoor. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Bij een kantoor aan de Zuider- buurt In Vlaardingen is voor ongeveer 900 gulden gestolen. Weggenomen werd 700 gulden aan geld en een telefoonbeant- woorder. Bij dit pand is een deur geforceerd. VLAARDINGEN Bij een in braak in een drukkerij aan de Kuipershof in Vlaardingen is voor 1000 gulden gestolen en voor meer dan 3000 gulden schade aangebracht. Meege nomen werden onder meer een geldbedrag van 900 gulden en een groot aantal pakken koffie. Veel schade werd aangebracht aan bureau's. De daders heb ben kans gezien om het hele (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het liefst ziet een kunstenaar zijn werk veel ruimte krijgen; een schilderij op een verder witte muur; een beeldhouwwerk in het midden van een lege zaal. Hij is" met afgrijzen vervuld ais zijn werk in een duister kamertje ligt op gestapeld. Maar hoe zal hij reageren op de nieuwste wijze van opslag van kunst in het Schiedamse Stedelijk Mu seum? Dat beschikt nu over een Open Depot; schilderijen op hoge uitschuifbare schotten. Het is ook niet in ,de eerste plaats om de kunstenaars te plezieren dat het museum aan de Hoogstraat in Schiedam tot deze vernieuwing is overge gaan. Directeur Hans Paal man denkt vooral aan de voor delen voor het publiek. „Een ideale tentoonstelling is het niet, maar nu kan-wel iedereen op elk moment zien wat wij in huis hebben," aldus Paalman, die in 1963 Pierre Janssen op volgde in het Stedelijk Mu seum. Ruim 300 kunstwerken heb ben een plaats gekregen op witte metalen schotten van on geveer zes bij tweeënhalve me ter. De schotten zijn zo vol mo gelijk „behangen", aan voor- en achterzijde. „Kunstenaars moeten wat kleiner gaan wer ken om in het Open Depot te komen," grapt Paalman. Het depot vormt een aanvulling op de tentoonstellingen die het he le jaar door in andere ruimten in het museum worden gehou den, waarin men nooit het hele bezit kwijt kan. Bij de ingang van Open De pot staat een klankbeeld dat de bezoekers voorlicht hoe het systeem werkt. Als ze naar binnen willen kunnen ze via een intercom een medewerker, van het museum oproepen. „Ons Open Depot zal altijd open zijn," zegt Paalman. Om te verklaren dat hij met die uitspraak geen open deur in trapt, vertelt hij; „Er zijn ook in eén paar andere steden in Nederland Open Depots, maar die zijn vaak dicht." Het Stedelijk Museum wil dat het publiek op elk willekeu rig moment naar binnen kan. Een opa uit Groningen die spontaan zijn kleinzoon mee neemt naar Schiedam om hem het schilderij „De Vlaardin- gerdijk" te laten zien, mag niet ■teleurgesteld worden. „Er ko men regelmatig mensen voor onze unieke. Cobracollectie," aldus Paalman. „Maar die was lang niet altijd in de expositie van dat moment opgenomen. Weliswaar streek het mu seum in het verleden vaak de hand over het hart en werden liefhebbers die van ver kwa men toegelaten tot de opslag nissen in het 200 jaar oude Schiedamse pand, maar een representatief visitekaartje kon hen niet worden aangebo den. Paalman: „Die schilde rijen stonden verspreid over drie kamertjes, op de grond te gen elkaar. Je moest alles overhoop halen' om een be paald werk te tonen. Nu trek je een rek eruit en dat is het." Van een onzer verslaggevers MAASSLUIS Jan Storm is geen lijsttrekker van D66-afde- ling Maassluis.. Er moet op nieuw voor een lijsttrekker ge stemd worden,, zo heeft het hoofdbestuur van D66 besloten. Dit heeft hoofdbestuurslid Don Schuurman van D66 gisteren medegedeeld. De.nieuwe verkiezing, van de lijsttrekker is het resultaat van een actie van Manda Ka- pil.-Zij ging bij het hoofdbe stuur,in beroep toen zij consta teerde dan Jan Storm zich na de slultlngstermijn van kandi daatstelling had aangemeld. Voordat Storm zich in de race stortte was Kapil verzekerd van het lijsttrekkerschap. Toen hij uiteindelijk meer stemmen behaalde, greep ze de procedurefout aan om hem alsnog achter zich te houden. 'Storm is oneigenlijk kandi daat, dus wordt ik alsnog lijst trekker," zo redeneerde Kapil. Het hoofdbestuur heeft anders besloten. „Wij zeggen niet dat de kandidaatstelling van Storm ongeldig is. We erken nen wel dat er een procedure fout is gemaakt. Welnu, die on volkomenheid 'gaan we recht trekken. We organiseren een nieuwe lijsttrekkersverkie- zing," aldus Schuurman. Hij wijst erop dat dit besluit te vens het advies is aan de ver kiezingscommissie in Maas sluis. „Maar wel een bindend advies," zo zei hij. Het besluit van het hoofdbe stuur ïs gelijk aan het aanbod van Storm die Kapil voorstel de direct na de procedurefout tot herstemming over te gaan. Kapil wilde hier echter niets ■Jan weten. VLAARDINGEN Wat kun je niet allemaal verzamelen? Munten, postzegels, prentbrief kaarten; maar ook bierviltjes, plaatjes van het Koninklijk Huis, Dinkey Toys de laatste tijd zeer intrek en pakjes lu cifers. Dergelijke verzamelin gen worden zondag 15 decem ber geëxposeerd In een grote verzamelaarsbeurs in de Lijn baanhal in Vlaardingen. De organisatie is in handen van de Nederlandse Vereniging 'De Verzamelaar afdeling Maassluis en Vlaardingen. De Verzamelaar verwacht vee! deelnemers aan de verzame iaarsbeurs. Verzameiaarsbeurs, Lijnbaan- hal, Rijkestraat 4 in Vlaardin gen. Geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Waaruit bestaat dat „popu laire" kunstbezit van het Ste delijk Museum Schiedam? De meeste bekendheid geniet het museum met de Cobra, moder ne kunst van vlak na de oorlog met representanten zoals Ka- rel Appel. Voorts zijn er wer ken die behoren tot stromingen als het Amsterdams en Haags impressionisme, de pop-art, en het fundamentalisme. Ook de historie van Schiedam is uitge beeld op tientallen kunstwer ken. „Van alle musea in Neder land met Cobra in huis, heeft het Stedelijk Museum het HOEK VAN HOLLAND De jaarlijkse volkskerstzang zal in Hoek van Holland plaatsvinden op maandag 23 december om .19.00 uur In de grote zaal van "De Hoekstee". Medewerking aan de samenzang wordt ver leend door de harmonievereni ging Rotterdam aan Zee en de Eerste Hoekse Acoordeon Ver eniging. In samenhang met de volks kerstzang wordt er voor de leerlingen van de basisscholen en de peuterspeelzaal éen wedstrijd gehouden in het ma ken van kerstballen. Alle kinderen mogen een eigen gemaakte kerstbal Inleveren op 23 december om kwart voor zeven vóór de volkskerst zang. De ballen mogen niet groter zijn dan een tennisbal. De inzendingen worden beoor deeld door leden van het jon gerenkoor Together en er zijn aardige prijsjes aan verbón- den. meest beperkte budget. Toch gegeven," zegt directeur Hans I beschikbaar heeft gesteld hebben wij ons bezit met het Paalman trots. Het budget dat I het depot in te richten Open Depot een aardig gezicht de gemeente aan het museum 150.000 gulden. om was

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1