VERVAL GUSTO-WERF IN GALERIE DE DUIG Jubilerende sociëteit geeft gemeente schilderij cadeau I - - Industriebond FNV ;en Jan en Kaat op nieuwj aarsfeest li I I Jaap de Raat denkt naln verf —w 'Mavo moet blijven in Hoek van Holland' Gevangene uit politiebureau ontsnapt Weinig vacatures gemeld in november lil! Pill! WÊÊÊÊÊkÉÊËk m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nutsbedrijven Schiedam heb ben zon drie tot vierhonderd telefoontjes binnen gekregen naar aanleiding van de veranderingen op het televisiekabelnet. De komst van het Engel se Music Box en het mozaiekkanaal, beide sinds woensdagochtend te ontvangen, heeft voor ver schuivingen van sommige andere zenders ge zorgd. „Mensen vinden het soms griezelig om aan de knoppen te draaien van hun toestel," zegt Mari Dingenouts, voorlichter bij' de nutsbedrijven lil '1 lilÉ8 :'a IffP t,h4 is-» Coede verhouding Geen politiek VjjsTiÉZ .f I §5 {^"■'"Sj. Sii^X vfj Jk ^jSSSs S &5 jrji i§§35^P^I> »<55>sg3388 ft5S jSv^Jrow®* g SL/ g - vragen na veranderingen óp TV-kabel Mari Dingenouts: "Sommige mensen vinden het grieze lig om aan de knoppen van hun toestel te draaien." MAASSLUIS Een man die wegens ruimtegebrek in het Rotterdamse huis van bewa ring ondergebracht was in het Maassluise politiebureau, heeft kans gezien vanaf de luchtplaats de benen te nemen. Hij is een dag later in Amster dam door de politie aangehou^ den en teruggebracht naar' Maassluis. Dc door hem ge volgde vluchtweg is door de. Maassluise politie onklaar ge maakt, zodat een herhaling on mogelijk is. De man zit in voorarrest, omdat hij verdacht wordt van diefstal en heling in Rotterdam. De ontsnapping vond vorige week plaats, maar is pas nu door politie bekend .gemaakt Vrijwel alle kabelabonnees hebben de afgelopen week een folder in de bus gehad met in formatie over de veranderin gen. Bij de folder is een grote sticker ingesloten waarop alle frequenties (ook van de radio zenders) staan vermeld- De in formatie kan uitgeknipt wor den en op het toestel worden geplakt. Ook is er een uitleg voor het gebruik van videorec orders. Het. signaal van Music Box is te ontvangen via kanaal 34- (min). Door de intrede van de popzender verschuift het even eens Engelse Sky Channel naar kanaal 29- (min). Het mo zaiekkanaal, waarop alle zen ders in het klein zijn weerge geven, is via kanaal 39- (min) te ontvangen. De zender België I is door de veranderingen een klein stukje verschoven: van 4 plus naar vier. De telefoontjes van abonnees am de nutsbedrijven hadden niet allemaal een vraag als re- ^®n- Dingenouts: „Veel mensen zijn blij met het mozaiekka naal, daar komen .veel positie ve reacties op. Het is bij mijn weten ook uniek in deze regio. Je merkt dat mensen bezig zijn met hun televisie, het leeft." Wethouder Chris Zijdeveld zorgde afgelopen woensdag door een technische handeling voor het verschijnen van Mu sic Box en het mozaïekbeeld op de Schiedamse kabel. Bij deze gelegenheid liet hij zich kritisch uit over de tarieven. Door invloeden van buitenaf (Buma/Stemra) zijn de tarie ven volgens hem te hoog. De uitbreiding van het aantal ka nalen kost de Schiedamse •abonnee ƒ1,47 per maand ex tra. SCHIEDAM/VLAARDIN-^- G EN/MAASSLUIS Slechts 124 vacatures werden In no vember gemeld, bij bet- Gewes- telijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord tegen 210 in oktober. Ook het aantal verval len vacatures was aan de lage kant Maar .volgens plaatsver vangend.directeur F. H. Tome- sën zijn beide ontwikkelingen niet uitzonderlijk. Ook in 1984 daalde het aantal vacatures. Werkgevers zijn tegen het eind van het jaar altijd wat terug houdend bij.de personeelswer- ying, .zo 'schrijft hij in zijn maandbericht over november. '^Vorige maand daalde het De/cijfers per gemeente: aantal werklozen met' 16Z! per sonen in de gemeenten Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg tot 9283.-Vooral de jeugd tot 23 jaar profiteerde hiervan: het aantal ingeschre ven jongeren in deze categorie liep terug met 176, waarvan 99 vrouwelijke schoolverlaters. Er lieten zich 698 mensen als werkloos inschrijven en 860 uitschrijven. De openstaande vraag van de werkgevers bleef ongeveer gelijk (240). De werkloosheid uitgedrukt als percentage van de beroepsbe volking bedraagt nu voor man nen 10,8 en voor vrouwen 16,4. mannen vrouwen totaal Schiedam - Vlaardingen Maassluis Rozenburg Hoek van Holland Maasland 2412 1366 3778 2C50 1371 3421 V*' 794 446 1240 289 239 528 151 91 242 :C S.0 34 74 ■V-V \ÉX IK N - 7 -WlPf De heer J. W. Rosa opent de tentoonstellingstaand voor een schilderij van Aad Hofman VLAARDINGEN De Schiedamse Werf Gusto, van de ene op de andere dag ver- •laten. Jarenlang overwoe kerd door de natuur en ge teisterd door verval, wach tend op de sloop. Dit beeld heeft menig kunstenaar ach ter de schildersezelgetrok ken. In het Vlaardings 'rea- listenbolwerk', galerie De Duig, werd zaterdag een groepstentoonstelling ge opend, met. als thema: De sloop van de Gusto Werf. - De VI aar dinger Cor Maar- leveld is één van de exposan ten, met vier pastels. Voor deze werken heeft hij een nieuwe term in de kunsthis torie geïntroduceerd, name lijk het sruurrealisme. Maar- leveld licht dit toe en wijst naar zijn doek 'Vervallen bushalte', waarop nog juist het opschrift van een bordje is te ontcijfr Halte voor Vlaardingen. „t, staat er op. ,JDat verw jeste bord en die vervallen muur, het is aangevreten, aangevreten door het zuur des tijds." Het doek heeft een beklem mende leegte. De bushalte, eens het verzamelpunt van Gusto-werknemers die na de arbeid weer richting VIaar dingen-West keerden, is ver roest en verlaten. Er zijn geen arbeiders meer. Maarleveld heeft een oplei ding gevolgd aan de Rotter damse Academie voor Beel dende Kunsten. Zijn techniek is vrij ongebruikelijk. Hij ge bruikt de pastel als aquarel door schemerende tinten over elkaar aan te brengen. Naast het werk van Maar leveld zijn' er in De Duig: fo tocollages van Joop van Dorp, aquarellen van de gale riehouders Aad Hofman en Dik Kats, schilderijen van Hans Kemner en gouaches van Hans van der Plas. De sloop van de Gusto Werf is tot 1 februari te zien in galerie De Duig, Land- straat 29. De openingstijden zijn: donderdag, vrijdag en zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM „Daar waar men vrijwillig van de vrijheid afziet, is een mijmerende blik op de Vrijheid nooit weg." Met deze kwinkslag overhandigde voorzitter André Verwaai jen van de Schiedamse sociëteit De Vrijheid zaterdagochtend een schilderij van Jaap de Raat aan burgemeester Schee res; Verwaaijen vond, dat dit schilderij, gemaakt vanaf de omloop van molen De Drie Kóombloemen, een prominen te plaats in het oude stadhuis verdiende: niet alleen omdat het een mooi panorama beeld van Schiedam anno 1946 geeft, maar ook omdat molen De Vrijheid erop voorkomt. En deze molen draagt dezelfde naam. als de sociëteit, die in 1945 werd opgericht. De sociëteit bestaat uit oud gijzelaars uit Sint Michelsges- tel en oud-leden van het Vie bataljon Binnenlandse Strijd krachten. Deze laatsten zorg den er, aldus Verwaaijen, in 1945 voor dat de bevrijding in Schiedam „ordelijk en vrijwel zonder bloedvergieten" ver liep. „Zo'n samenwerking schept een speciale band." De sociëteit, 40 jaar oud, leidt nog steeds een bloeiend bestaan. Het lustrum werd door het ge zelschap aangegrepen om eens In /de openbaarheid te treden en.de gemeente het schilderij te bieden.' gebeurde in de aula van Stedelijk Museuni, vooraf- aah. de opening vaij expositie met schilderijen Schilder/tekenleraar Jaap de Raat en André Verwaaijen (rechts) bij het schilderij, dat van eigenaar verwisselde. en tekeningen van de Schie damse kunstenaar Jaap de Raat (zie elders op deze pagi na). Verwaaijen meldde dat de sociëteit reeds twe-. maanden geleden het gemeentebestuur per brief had verzocht het schilderij in ontvangst te ne men. „Uiteraard hebben we daar nog geen antwoord op", aldus Verwaaijen, die mondeling antwoord kreeg van Scheeres. De burgemeester zei het ge schenk graag aan te nemen. „Er staat een stuk Schiedam op, dat nu niet meer bestaat", aldus Scheeres, die het schilde rij („Echt priegelwerk") histo risch van belang noemde. VLAARDINGEN De In- dustriebond-FNV heeft vrij- dagvond in zaal Triangel 156 leden in het zonnetje gezet, die 25, 40 of 50 jaar lid zijn van de bond. Met hun partners kregen de -jubilarissen een gezellig avondje aangeboden met bingo en muziek door trio Bart Mul der. Eerder kregen zij bezoek van de bond en ontvingen daarbij een portefeuille met 250 gulden en een gouden speld (de 40-jarigen met robijn) Districtsbestuurder Piet. Scheele, die het woord voerde namens het bondsbestuur, trok' in zijn toespraak parallellen tussen 1935 en 1985. „Waar kla gen de 'werkgevers nu weer over? De arbeiders krijgen de schuld van de economische crisis", aldus Scheele, die de werknemers verweet een "slechte regering" te kiezen en onvoldoende eenheid te heb ben. Hij zei, dat de bond zich sterk zal blijven maken voor arbeidsduurverkorting met be houd van koopkracht „Wij wil len ons niet neerleggen bij de tweedeling in de samenleving tussen werkenden en niet-wer- kenden. Daar kiezen wij niet voor." Begeleidend districtsbe- stuurder Theo Berger haalde enkele kaderleden naar voren, want "nog steeds bepaalt het bédrijvenwerk de slagvaardig heid van onze bond". Dit wa ren Piet Bouman (27 jaar ka derlid), Herman van Tijnen (25)Arie Voets (28) Piet Kik (34) en Jan Broos (30). Zij kre gen van het bondsbestuur een horloge. Een zelfde cadeau was er voor Riet Steehouwer, die 59 jaar lid van de bond is. „Het gebeurt haast nooit, dat een vrouw zo lang lid is, zeker in onze bond", aldus afdelings voorzitter Aggy Benner (42). Riet die de Industriebond een "mannenbond van de eerste or de" noemde, vertelde, dat zij het logisch had gevonden: „Als je gaat werken, word je lid van de bond." Ze was tot de oorlog secretaris van Mercurius. De afdeling Vlaardingen van de Industriebond-FNV telt 2600 leden. Jaarlijks wordt een feestavond georganiseerd voor de jubilarissen. 5. r>r«v Reconstructie dorpswinkeltje Kef hel (32X25 Cf#,-; potlood/papier, 1984) SCHIEDAM "Je loopt meestal met je ogen dicht over straat. Door Jaap de Raat wor den we ons meer bewust van onze omgeving." Dit zei Ria Jansen van de Historische Ver eniging Schiedam zaterdag ochtend bij de opening van een tentoonstelling met schil derijen en tekeningen van Jaap de Raat (1916) in het Stedelijk Museum. "Hij heeft zoveel op een indringende manier vast gelegd wat er is geweest en wat er gelukkig nog is." De tentoonstelling, een co-pro- duktie van het Stedelijk Mu seum en de Historische Vereni ging Schiedam, bestaat uit tachtig schilderijen, aquarellen en tekeningen met landschap pen, stads- en dorpsgezichten en interieurs, alle in en om Ke- thel en Schiedam gemaakt. Zo hangt er de bekende potlood tekening van het Hofje van Be- lois uit 1948 en minder bekend recent werk, waaronder een reconstructie van een dorps winkeltje in Kethel, gemaakt in 1984. De tentoonstelling gaat verge zeld van een catalogus, die is vormgegeven door Aad van der Tang van de Historische Vereniging. Hierin schrijft Al- bert Slot, lid van de Schiedam se kunstenaarsvereniging S'45, hoe hij de Kethelse schilder en boerenzoon Jaap de Raat leer de kennen. Diens vormgeving omschrijft hij als "niet-acade- misch, maar van binnen uit, wilskrachtig zoekend naar plasticiteit en kloekheid van het gebaar". De Raats hart gaat uit naar ka rakterisering van het leven van dorpeling en boer, legt Slot uit,.,' die dit "nadenken in verf" noemt. "Hij blijft steeds beel- dend vanuit zijn hechte ver- bondenheid met het dierbare.' land en de bewoners, waarop:, der zijn gezin en familie de eer? ste plaats innemen." Jaap de Raat werkte en stu-"t>>^ deerde bij Nëhring en Scheuermann, leerde figuürT'~. en portrettekenen op de Rot?" t terdamse Academie en schil- derde daar onder leiding van David Bautz. Hij gaf zelf latei;,,', les aan amateurschitder(s)es-,,;;,. sen.verenigd in De Studievriend den te Schiedam en Centaur té r' Vlaardingen. Jaap de Raat was de spil van S'45, publiceerde en illustreerde artikelen en gaf twee boeken uit: "In en om de dorpskerk" (1975) en "Een dorp dat driemaal onderging" (1980). Overzichttentoonstelling - v schilderijen en tekeningen r- - van Jaap de Raat. Stedelijk - Museum, Hoogstraat, Schie--■•-' dam. Openingstijden: dage- - lijk© 10—17 uur, zondag 12.30-7-17 uur.Tot19 januari, ,r-, 1986 SCHIEDAM De jaarlijkse nieuwjaarsreceptie van het ge meentebestuur wordt dit keer op vrijdag drie januari gehou den. Evenals voorgaande jaren vormt de foyer van het Passa getheater het decor. Speciale attractie tijdens de receptie is het optreden van Jan en Kaat (de Schiedamse versie van Thomaavaer en Pietemei). Dit duo neemt op een rijmende tekst de gebeurtenissen in het afgelopen jaar in ogenschouw en zal niet schromen dit op lu dieke wijze te doen. De tekst voor dit optreden wordt ge schreven door journalist Dick van der Lugt van het Vrije Volk. De receptie begint om ze ven uur 's avonds. HOEK VAN HOLLAND „Ik vind het absoluut noodzakelijk dat er in Hoek van Holland voortgezet onderwijs blijft op Mavo-niveau. Het verdwijnen van deze mogelijkheid zou ab soluut een verarming beteke nen voor de onderwijsmoge lijkheden in Hoek van Hol land". Aldus Mavo-direkteur H. Oosterloo, die afscheid nam van de Ir. P. Calandschool. Hij is 63 jaar en gaat gebruik ma ken van de VUT-regeling. „Dat doe ik uitdrukkelijk niet om de moeilijkheden te ontlo pen die door de nieuwe wetge ving gaan dreigen. Ik zou die uitdaging nog best aandurven. Maar ik heb nii de mogelijk heid om in Eenrum (Groningen) een uitstekend huis te kopen en die kans laat ik me niet ont gaan. Bovendien kan het best twee jaar duren voordat de nieuwe wet echt effectief gaat worden en dan zou ik toch weg moeten". Oosterloo doelt daarbij op de nieuwe wetgeving van minister Deetman die moet gaan leiden tot samenvoeging van een aan tal scholen. In de praktijk komt het er op neer dat scholen voor voortgezet onderwijs moeten voldoen aan een aantal van zestig leerlingen per leer jaar. Voor de Ir. P. Calandschool zou dat betekenen dat vanaf 1990 een leerlingenaantal ge haald moet worden van 240 en dat is absoluut onmogelijk, al dus Oosterloo: „Zelfs in de al lerbeste jaren van de school kwamen we niet verder dan 190 en met de toenemende vergrijzing van Hoek van Hol land is het helemaal ondenk baar dat we aan die voorwaar de kunnen voldoen". Ondanks zijn naderend af scheid is Oosterloo al een jaar bezig om de gemeente Rotter dam ervan te overtuigen dat Hoek van Holland het voortge zet onderwijs niet kan missen. Men is daar in de Maasstad best gevoelig voor, maar de onderhandelingen worden rechtstreeks door de wethou der met het ministerie gevoerd. De deelgemeer.te is er niet rechtstreeks bij betrokken. Over zijn twintig jaar werk in Hoek van Holland is Oosterloo uitermate tevreden. „Ik heb hier een uitstekende tijd ge- rj >boü nnri had. Het was soms erg tijdro vend. maar ik had een prima verhouding met de leerkrach ten en de leerlingen. Er is na-» tuurlijk in twintig jaar nogal wq% veranderd in het onderwijs. Des mammoetwet kwam tot stand en er kwam een democratise ringsproces op gang. De in vloed van allerlei maatschap pelijke ontwikkelingen had niet altijd een heilzame invloed op de leerlingen, maar ik ben van' mening dat de Hoekse jeugd"?/ een prettige jeugd is. Wat los? ser en ongebondener mis- schien dan in het Westland, V maar goed in de omgang." lipt In tegenstelling tot verschillen- de van zijn voorgangers heeff!!1" Oosterloo zich nooit actief met1'/ de politiek bemoeid en hij heeft daar meerdere redenerf -,, voor. In de eerste plaats zegt-lJi., hij de ambitie niet te hebben,'/:" maar hij is er vooral van over-,t tuigd dat een direkteur die zich" teveel met politiek bezighoudt v schade berokkent aan zijn schoot. °i. „Als ik zie hoeveel tijd ik nu aan de school heb moeten bed steden, dan moet een politieke7,; neven-betrekking gewoon schade doen aan de schooi. Bovendien leidt een politieke':10^ opstelling tot een aantal vrien- den maar ook onvermijdelijk tot politieke tegenstanders en ook'dat doet de schooi geenJ goed", aldus de Mavo-direk-J teur die het afgelopen jaar kon;/ terugzien op honderd percent^ geslaagden. Hij gaat zich in de-Jl komende tijd nuttig maken met'" tuinieren en een studie Ita- ',n!' liaans. -

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1