Oude wijken tegen* overheids ingrijpenopbouwwerk Zuid: PvdA is misselijk uur J Nachtvergunningen officieel af gegeven b|| Filmclub 1,5 ton voor ATV-gelden Aannemer bestolen Vlaardlngen Anders gericht op cultuur Kerstdiner met inbraak 'veiliggesteld' "KLEURRIJK ROTTERDAM" deel n Jaap de Raat bij "Laatste oogst": „Het geeft de ver nietiging van het boe renland weer, van wege de stad die op dringt." j Door onze medewerker HAN VAN DER HORST i SCHIEDAM Schilder Jaap de Raat woont tegen woordig: zelf op het Bachplein, maar voor hem zijn de grote uitbreidingen van Schiedam benoorden de spoor baan niet meer dan een rampzalige blikseminslag. Op één schilderij van de tentoonstelling die hij momenteel in het Stedelijk Museum heeft, zien wij de paarden van een hooiwagen in een hevig onweer op hol slaan. "Laat ste oogst" vermeldt een toelichtend bordje bij het doek. 'Dat ismin of meer symbolisch," legt De Raat uit. "Het geeft de vernietiging van het boerenland weer, vanwege de stad die opdringt. In dit geval slaat de bliksem in." J Jaap de Eaat is de schilder éh de historicus van Kethel. Als hij een nieuw werk onder handen heeft, is hij te vinden op het gemeentearchief, waar hij met een stompje potlood in een minuscuul handschrift al lerlei gegevens optekent over Kethel, een boerendorp, dat te genwoordig helemaal door eenvormige Schiedamse flats is omgeven. Dat resulteerde al ih één boek, maar bij De Raat thuis liggen genoeg manus cripten voor nog een paar uit gaven. Boerenhoeven Bespiegeling (48,5 x 38,5 cm; potlood/ papier, ca. 1955) Wijsgerig van Pieter v.d. Doel Wederom een uniek boek met een groot aantal kleurenreprodukties van de kleurenplaten van Pieter v.d. Doel. De vastgestelde verkoopprijs isJ <L .OU Dit boek is te koop aan de receptie Hoofdkantoor Avondbladen Combinatie Rotterdam, W. de Withstraat 25, Rotterdam; in ons rijdend servicekantoor Infomobiel (zie voor standplaatsen pag. 2 van uw krant) en aan de Coolsingel 67 te Rotterdam. U kunt ook schriftelijk bestellen. De verzendkosten zijn ƒ5.-. U dient dan 32.50 over te maken op: postgiro - nr. 28 333 A.B.N. -rek.nr. 50.03.11.897 of Ver. Spaarbank - rek.nr. 98.47.03.608 t.n.v. Avondbladen Combinatie Rotterdam CV te Rotterdam. Vermeld op uw overschrijving de titel van het boek en uw juiste adres. - k Na ontvangst van uw betaling zenden wij u het boek zo snel mogelijk toe. zaterdag 28 december 1985 12.00 uur Organisatie: Het Vrije Volk i.s.m. de Dienst voor Sport en Recreatie en R.A.V. Metro, Inschrijving vanaf een uur voor de start bij de kleedgelegenheid. Inschrijfgeld: tot 12 jaar 3.- per persoon vanaf 12 jaar 4.- per persoon, 2 Afstanden: jSvjjP 1,2 km voor de jeugd 5 - 10 - 15 en 20 km (vanaf 12 jaar) K/jBj Op vertoon van deze advertentie krijgen deelnemers 0,50 k^vj; reduktie. Vfv*! Na afloop verloting van prachtige prijzen. Inlichtingen: 01857 - 2557. |-/!.y samen sterk i verenigde 5 spaarbank Jams -Tweedrank DINSDAG 24 DECEMBER 1985 HET VRIJE VOLK ven heeft goede vooruitzichten op een vergunning. De vier nieuwe vergunningen brengen het totaal in het een- trom op revén. Sinds jaar en -/>. dag is de Lion D'Or 's nachts geopend, evenals snackbar Ja- pie. De discotheek Rams (voor heen Cartouche) kreeg na ja renlange verzoeken onlangs eveneens een permissie. Ver der zijn er buiten het centrum ook nog twee horeca-explói-#' tanten die een nachtvergurï-if ning hebben. - SCHIEDAM Met vier (be trekkelijk) nieuwe nachtvergun ningen heeft de gemeente Schiedam schoorvoetend de eerste stappen gezet om het Schiedamse nachtleven te vér- beteren. Discotheek The Deep, grillroom King David, café De Kuil en lokaliteit De Mallemo- len hebben voorlopig tot 1 april volgend jaar een officiële nachtpermissie. The Deep en King David zijn al enige tijd in .de nachtelijke uurtjes ge opend. Ook een nog te vesti gen jazz-café aan de Korte Ha- laat Kethel herleven Dat oude Kethel is nagenoeg verdwenen. De dorpskern is door de gemeente tot een soort wandelgebied gemaakt. De vette wei< en eromheen zijn be last met zand, waar straks nog meer stedelijke woningbouw verrijst Ais straks de veelbe- streden rijksweg 19 er inder daad doorgedreven wordt, zal er helemaal weinig overblijven van het unieke Hollandse land schap, dat de voormalige ge meente tot diep in de jaren vijftig karakteriseerde. Kethel lag vroeger vér van Schiedam af. De meest noorde lijke bebouwing van Schiedam reikte nauwelijks- buiten, de stadsvesten. Vandaar leidde een landweg naar een gebied dat wei heel weinig te maken had met de stank en de gist- lucht in de jeneverstad.' Daar verrezen rijke boerenhoeven die vaak al eeuwen, oud,waren. En de plattelandsbevolking was georiënteerd op de bebou wing rond een kruispunt van de wegen tussen Delft en Schiedam en Vlaardlngen en chercheur Axel Foley kruipt/*** De vier voorstellingen begin nen telkens om half tien 's avonds in de ruimte van de filmclub in de Teerstoof aan'de Nieuwstraat. De toegang be- draagt elke keer ƒ3,50 voor donateurs. Nieuwelingen wor den bij het betreden meteen iid gemaakt voor vijf gulden. SCHIEDAM De filmclub Schiedam heeft dit weekeinde twee kassuccessen als een verlaat presentje voor kerst. Vrijdag én zaterdagavond wordt de James Bond-film „A view to a kill" vertoond terwijl Eddie Murphy als „Beverly Hills Cop" zondag en maan dagavond in dejhuid van re- Buitenhavenweg hebben die ven hun kerstdiner veilig ger steld. Gestolen werden drief kippen en drie kalkoenen. j.-j. Rotterdam. Dat was Kethel met zijn winkeltjes en zijn middeleeuwse kerk. Er bestond nóg een Kethel: dat waren een stel buurtschap- jes min of meer ten noorden van de oude dorpskern: daar woonden de katholieken. Hun terrein werd begrensd door een oud bruggetje over de Kerkweg, dat dan ook Papen- heul heette. De katholieken van het noorden waren in een heftige politieke strijd verwik keld met de protestanten uit het dorp en omgeving. Maar de hartstochten bleven altijd binnen de perken, want in een rustige boerengemeenschap waar iedereen iedereen kent, moeten haat en afkeer worden geneutraliseerd. In die gemeenschap is Jaap' de Raat geboren en opge groeid. Die gemeenschap heeft hij te gronde zien gaan. En zo werd het zijn levenswerk dat verleden -net potloodstompje en penseel voör het nageslacht vast te leggen. Was het daarbij gebleven, dan had De Raat net zo goed een fototoestel kunnen nemen. Maar de kunstenaar is niet te vreden met een zuivere regis tratie van wat hij ziet. Hij wil er iets aan toevoegen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Met een in braak in een slagerij aan de menselijke manier te reage ren. Die symboliek vind je vaak in zijn werk terug, bijvoor beeld in "Bespiegeling". De Raat: 'Ik heb het zelf altijd een ding naar mijn hart ge vonden. Ze zeggen wel eens: scherven brengen geluk. Er was eèn vlerkante spiegel van me gebroken. Ik zat zo een beetje met die driehoekige stukken te spelen en zo ben ik op dit idee gekomen." Bespiegelen was dan ook het enige dat De Raat vaak over bleef. Voor een kunstenaar is hij in de verkeerde tijd gebo ren. Academiebezoek en een vast inkomen in het kader van de beeldende kunstenaarsrege ling zaten er voor hem niet in. In plaats daarvan werd hij in zijn jeugd geconfronteerd met de Duitse bezetting. En de na zi's eisten van kunstenaars, dat zij zich opgaven bij de door landverraders geleide Cultuurkamer. Alleen dan mocht je werken. Alleen-dan kon- je-' aan verf en 'linnen^ ko men. De kunstenaars van Schie dam, die weigerden aan deze chantage toe te geven, moes ten op de zwarte markt aan materiaal komen en illegaal werken. Na de oorlog hebben zij zich verenigd in de organi satie "S'45" om hun belangen gezamenlijk te behartigen. Dat was wel nodig ook. Een kun stenaar mocht in die tijd Onze Lieve Heer op zijn blote knieën danken, ais hij van een of an der archief tegen betaling oude stadsgezichten mocht te kenen. Verder moest je maar zien, hoe je het rooide. Eén S'45-iid verdiende zijn brood als huisschilder. Een an der opende een winkeltje. Jaap de Raat slaagde er tenslotte in leraar tekenen te worden. Hij is nooit in staat gesteld via de kunst alleen zijn boterham te verdienen. De kunstenaars van S'45 werden bovendien van de markt geconcurreerd door jon gere collega's die in het kiel zog van Karei Appel en Cobra furore maakten. De S'45-ers slaagden er maar zelden in tot het Stedelijk Museum door te dringen en het is wel tekenend, dat Jaap de Raat, pas nu hij oud is, voor het eerst een eigen tentoonstelling in dat museum heeft. En zo herleeft, dan in een bo venzaal hét oude KethëL Zeker voor mensen die zo'n. blokken doos bewonen in Gróenoord is het de, moeite waard-eens te bekijken-, wat ooit-stond op of liever gezegd ónder de te gels en het asfalt dat zij nu be wandelen. In de catalogus die bij de tentoonstelling hoort, heeft Jaap de Raat een aardig artikel met jeugdherinnerin gen geschreven. een paar stenen tegen zijn li- nos chaam dreunen. Hij moest la~,:>i!> ter in het Schieland Ziekenhuis ,;,v worden behandeld aan een hoofdwond, die daar met acht hechtingen werd gedicht. 1 SCHIEDAM Een 17-jarige bromfietser is zaterdagavond op het Wilhelmlnaplein door een groep jongeren met stenen bekogeld. Bij de eerste voltref fer kwam hij ten val; een stuk stoeptegel had hem in het ge zicht geraakt. Liggend op de grond voelde de jongen nog Zondagmiddag heeft de politie één verdachte aangehouden. SCHIEDAM Gesubsidieerde instellingen (kinderopvang, maatschappelijke dienstverle ning e.d.) hebben nog niet aan geklopt bij de gemeente om fi nanciële steun in verband met arbeidstijdverkorting. In haar antwoorden op schriftelijke vragen van raadslid Bart de Leede (PSP/PPR) zegt het col lege van burgemeester en wet houders nog geen verzoeken om herbezettingsgelden te hebben gehad. Uit de antwoor den blijkt dat er wel bijna 150.000 gulden is gereser veerd om de opengèvallen plaatsen dit jaar en het komen de jaar op te vullen. De Leede stelde zijn vragen omdat hij de informatie in de commissie Welzijn te summier vindt. Hij vraagt zich af waar om informatie van het college uitblijft. Het college op haar beurt beroept zich op de rijks- regels die pas begin vorige maand bekend werden. Jaap de Raat heeft een beet je een wijsgerige -natuur.. Hij houdt er een,milde filosofie op na die ervanuitgaat, dat een eenling tóch niet zoveel kan doen. Het leven is hard en ver warrend. Je kunt proberen er voor jezelf een soort orde in te brengen. En je kunt je best doen zoveel mogelijk op een SCHIEDAM Bij een inbraak in een loods van aannemer Ur- bi Bouw aan de Stationsstraat is voor ongeveer tienduizend gulden aan werktuigen buit ge maakt. Gestolen zijn onder meer een luchtslang, een com pressor en twee zogeheten omvormers. De deur van de loods werd geforceerd. Uit een woning aan de Brielse- straat zijn sieraden en een fo totoestel verdwenen. Alleen de waarde van de camera Is be kend: 220 gulden. Een kledingzaak aan de Hoog straat is net niet beroofd van een hoeveelheid truien, strop-..? dassen en blouses. Die werden overdag door een voorbijgang ster van een stelling van dejn^i gang gegrist. Een verkoopsfëk^ zette de achtervolging in. De dievegge wist zij niet te pak ken, maar de kleding is te- )>4 recht. Die liet de vluchtende dame vallen. ;i NU VERSCHENEN: Vain een onzer verslaggevers SCHIEDAM De bewoners verenigingen willen niet dat de gemeente ingrijpt in hun on derlinge conflict over de toe komst van het opbouwwerk. Ze verwerpen de mening van PvdA-fractieleider Gé Brou wer dat het bestuur van.het SI- VOS, de plaatselijke opbouw werkstichting, moet worden uitgebreid met „onafhankelij ke deskundigen". Nu maken de bewonersverenigingen nog de dienst uit in het SIVOS. „We kunnen onze problemen zelf wel oplossen," zeggen le den van de bewonersverenigin gen Zuid, West en Oost (de oude wijken). Vorige week ont stond tweespalt in het SIVOS- bestuur over de aanstelling van Armand van Puyvelde als opbouwwerker. SlVOS-voorzit- ter Jan Schlarmann kon zich met de keuze voor Van Puyvel de niet verenigen en stapte op. In gemeentelijke kring werd hard gereageerd op het con flict. Welzijnsambtenaar Kemps riep dat de geloofwaar digheid van het SIVOS was aangetast en eiste in de rol ■de bewonersverenigingen zet ten. Zo iemand staat niet aan de basis, die weet niet wat er lleeft." Hoe moeizaam de samen werking tussen de wijken soms ook verloopt (de bewo nersverenigingen erkennen dat volmondig), van bemoeienis van buitenaf willen ze niets weten. Aad de Wolf van de be wonersvereniging Schiedam- Oost (BVSO), zelf ook SIVOS- bestuurslid: „Een twistappel hoort erbij. Maar wat moet je met onafhankelijke bestuursle den? Die hebben geen achter ban. Bovendien wordt mijn functie dan ondermijnd." Intussen wachten de bewo nersverenigingen in spanning hoe de gemeente zal reageren op hun voordracht van Van Puyvelde voor de functie van opbouwwerker. Die voordracht heeft het SlVOS-bestuur nu een paar dagen geleden ingediend. Gezien de harde reacties in ge meentelijke kring op het con flict in het SlVOS-bestuur is het volgens waarnemers niet uitgesloten dat de voordracht wordt afgewezen. van subsidieverlener „ophelde ring". En PvdA-fractieleider Brouwer vond dat de bewo nersverenigingen nu maar minder invloed in het SlVOS- bestuur moesten krijgen „om te voorkomen dat de zaak straks op zijn kont ligt." Dinie Nesse van de bewo nersvereniging Schiedam-Zud (BVSZ) is verbaasd over die „opgeblazen" reacties. „Het wordt naar mijn smaak alle maal te zwaar opgevat. In feite is er niks aan de hand, alleen Schlarmann is afgetreden, nou dat moet hij zelf weten. Het Sl VOS-bestuur kan het wel al leen af. Problemen blijf je toch houden, iedere wijk probeert nu eenmaal het onderste uit de kan te halen." Evenals Nesse heeft Hans Coster van de bewonersvereni ging Schiedam-West (BVSW) geen behoefte aan Brouwers onafhankelijke deskundigen in het SlVOS-bëstuur. „Opbouw werk dient de democratisering van de burgers en is dus een zaak van de wijken, niet van de gemeente. Ik vraag me af of het helpt, een vreemde tussen een groot bourgondisch uu.- tuur/kunst-feest in Vlaardingen op poten zet) en denken we aan lezingen en films." Vlaardingen Anders heeft gelijk met de oprichtingsvergadering i een spreker op het programma' staan. Het is de Maya-ki-ché" 11 indiaan Don Adrién Ines Ché-, vez uit Guatemala. Chêvez (81) s heeft twintig jaar gewerkt aan een nieuwe vertaling en bewer king van de Pop Wuj, het heili ge boek van de Maya-india- nen. Hij houdt zich de laatste jaren bezig met het geven van lezingen over de Pop Wuj, ook v wel de bijbel van de Maya's genoemd. Chavez logeert momenteel bij. -, een vriend In Amsterdam, waar hij een lange'tussenstop' maakt op zijn terugreis naar Guatemala. Hij is naar Europa gekomen voor lezingen in Ita- lië, waar hij een nieuwe uitge-:" ver voor de Pop Wuj heeft ge- vonden. Het is de tweede keer dat de Indiaanse oud-professor Nederland bezoekt. In 1983 kwam hij op uitnodiging van de KRO naar Hilversum om deel' te nemen aan een radiopro gramma over de Pop Wuj. Lezing Don Adrién I. Chavez en oprichtingsvergadering Vlaardingen Andera, Het Weeshuis, Weeshuisplein, Vlaardingen. Aanvang 7.30 uur. Toegang gratia. VLAARDINGEN Met de op richting van een stichting Vlaardingen Anders op 6 ja nuari 1986 is levens het defini tieve einde gekomen aan de beweging Rood Vlaardingen. „Het pandje van Rood Vlaar dingen mag dan ook voortaan niet meer zo genoemd wor den," zegt mede-initiatief neemster Neiieke van der Luit van de nieuwe stichting. „Dat heet nu Vlaardingen Anders. We gaan ons nu vooral richten op cultuur," aldus NelleKe. Tot de direct-betrokkenen van Vlaardingen Anders behoren onder meer Peter Moree, Tine ke Wijnberg (Andere Markt), Klaas Schutte (PSP), Riet Eg- germont (K en S, VTA), Bart van de Gein en Jacqueline du Mortier. Hoewei de meesten onder hen uit 'de linkse hoek'; komen is het hun bedoeling om de nieuwe stichting veel breder op te zetten dan Rood Vlaardingen. Neiieke van der Luit: „Rood Vlaardingen was rood, de PvdA-lijn. Maar Vlaardingen Anders heeft daar niets mee te maken. We willen Vlaardingers in contact brengen met diverse culturen. Maar het gaat ook om cultuur dichtbij. Daarom is bijvoorbeeld ook Peter Moree erbij betrokken. Verder willen we samenwerken met de orga nisatie van het Landjuweel (dat SCHIEDAM „Misselijk" ber. noemt de bewonersvereni- De fractie liet weten dat ze ging Schiedam Zuid de te- niet aan die paar gesprekken rughoudendheid van de kon beginnen omdat andere plaatselijke PvdA-raadsle- organisaties dan ook om een den en met de vereniging de dergelijk onderhoud zouden praten over problemen in vragen. De bewoners kregen het algemeen. De bewoners wel de toezegging dat na de hadden de socialisten ge- afgelopen zomervakantie vraagd om „een paar keer 'een uitnodiging voor een on- per jaar" met hen van ge- derhoud zou komen. „Die dachten te wisselen. „We hebben we nog steeds niet moesten constateren dat de ontvangen. Opnieuw een feit- PvdA-fractie volstrekt on- je waarin een grote partij voldoende over Zuid geïnfor- heel klein blijkt te. zijn," meerd was en toch allerlei vindt de vereniging. Zij besluiten over ons liep te ne- vraagt zich af of de PvdA men," aldus de vereniging in wellicht bang is voor de be- haar maandblad var^decern- woners. W fedérjhe Ned«il«ind-.e Vakbeweqinq (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het tramver keer is gisternacht voor een half uur gestremd geweest. Op de vrije trambaan langs de Burgemeester Van Harenlaan hadden onbekenden stenen op de rails gelegd. Een tram raakte hierdoor zodanig be schadigd dat de technische dienst van de RET erbij moest komen. Het Rotterdamse tweetal Mar tin van Waardenberg en Wil- frled de Jong spelen op 26, 27 en 28 december hun theater programma "Begin maar vast" In Theater Zuidplein, in het avondvullende program ma belandt het echtpaar Van de Wetering (van blinde woede tot erotisch) per ongeluk met de tent in het theater waar de - wonderlijke bassist Meneer de Jong in afwachting is van zijn showorkest. Deze ontmoeting leidt tot bizarre misverstanden absurde spanning, verstilde momenten, ontluikende liefde en voorat veel humor. Aan- vang: 20.30 uur.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1