20 jaar tingieterij in zakkendragershuisje PvdA-vrouwen in hun kuif gepikt Verzetsstrijders zoeken de stilte Autodief rijdt rechercheurs aan Jongen verliest door vuurwerk vinger wÊÊÊÊÊÈÊm ÉfÉ (Van een-onze verslaggeefsters VLAARDINGEN „De haven van Vlaardingen is geen Madurodam", zo luidt dé tekst die de VÏaardingse haven mpet 'promoten'. Een rondgang door de Ko ningin Wilhelminaha- ven laat zien dat in de ze tekst enigè waarheid schuilt. In vergelijking met.de wereldhaven van Rotterdam is Vlaardingen weliswaar piepklein en maakt het een gemoedelijke in druk; toch gonst het er van de bedrijvigheid. S(tuwadoorbedrijven zijn volop bezig de bin nengekomen schepen van hun ladingen te verlossen, de haven meester houdt al fiet send een oogje in het zeil en in de kantoortjes van de bedrijven wórdt druk onderhandeld. De,Koningin Wilhelmi- nahaven -KW-haven' in dé wandeling zit in de lift. Verlanglijstje Vuurwerk De voorzitter Schuurkerk WÈÊiËÈmÊÊM ImÊMÊÊÊmml jij flip Beledigd Er^'was een tijd dat het er barmelijk slecht ging met de KW-haven. Zelfs zó slecht dat de gemeente met het plan kwam om de haven te dempen. Beïnvloed door het hevige pro- test "van enkele bedrijven, be sloot .de gemeente echter de plannen te wijzigen. De Konin- ging Wllhelmlnahaven zou een drastische renovatie onder gaan. Dat was in 1976. Nu r- bijna tien'jaiar later beginnen de resultaten van het vernieuwingsplan langzaam aan zichtbaar te worden. De half weggerotte houten dam- 'wanden van verschillende ka- iden in de haven, werden ver vangen door beton en staal. Twee weken geleden wérd de laatste, vernieuwde kadewand in gebruik genomen. Bovenaan de rest van het verlanglijstje van het gémeen- tebestuur prijkt, de term 'in-, frastructuur'. Wil de - haven nog meer activiteit aantrekken dan zal de verbinding tussen het industrieterrein' ende ha ven 'grondig ^moetenworden verbeterd.u,-, l1-^8. V M'ï'-tóï* 'Hier kunnen schepen ook laat nog terecht' V. - ff Het gaat goed met de Koningin Wilhehninahaven in Vlaardingen. De bedrijvigheid neemt toe, verwacht wordt dat meer ondernemers zich zullen vestigen. Vrachtwagenchauffeurs die van het industriegebied de ha ven willen bereiken (een af stand van een paar minuten lo- pen) moeten via: een; lus van tweeëneenhal ve kilometer om rijden. "V.'" Een route'dwars door het centrum van Vlaardingen heen. Niet alleen het bedrijfs- vervoer ondervindt daar last van, ookhet gewone verkeer heeft te maken met. voortdu rend oponthoud. Wens', van de betrokkenen: een, directe ver binding tussen industrie- en havengebied. - :;;pndanks:de. allesbehalve op timale; vèrkeersroute gaat het de KW-haven goed. De bedrij vigheid, is toegenomen. Vol gens 'hoofd economische zaken, Van der Steen zal de haven in de toekomst nog meer bedrlj- ven aantrekken, omdat .de. mo gelijkheden Ivoor rendabele ex ploitatie beter zijn géworden. Van'; dér;: Steen: „De gunstige invloed is al merkbaar, we hebben contact met tal van be drijven.. Het gaat hierbij met i.ö'ti f /if-ssC' yaSt; iïvvo oi -v; i name om transportgerichte bedrijven. Toch, wat de meeste bedrijven tegen het hoofd stoot, is de slechte infrastruc tuur. We moeten de bedrijven overtuigen van de goede voor uitzichten die: erzijn alswe een directe;'" aansluiting heb ben." Ondanks de redelijke gunsti ge ligging van' het industrie terrein Het Scheur tussen de Nieuwe Waterweg en de Maas- sluissedijk, hebben bedrijven weinig belangstelling voor een plaats aldaar. Het bedrijfsle ven richt in de eerste plaats z'n aandacht op het terrein aan het water. „Jammer ge noeg is daar geen plaats",- meldt Van der Steen. Volgens' -havenmeester Van Berge wil de gemeente in de toekomst pogen bedrijven die. nu aan de haven gevestigd zijn over te halen te verhuizen naar Het Scheur. De plaatsen die daarmee vrijkomen kun-, nen dan verhuurd worden aan andere ondernemingen,; Of dat zal lukken is nog de vraag. Dat het de firma's die nu ge vestigd zijn aan het water goed gaat, bewijst de bedrijvi ge aanblik van de haven. Vork heftrucks rijden af en aan en de kaden staan ,vol. Aan de zuid-oostzijde van de KW-ha ven, waar twee weken geleden de vernieuwde kadewand in gebruik werd genomen, staan honderden pallets met hout. Een karwei voor de jonge fir ma Tntraboot, die de laatste open plek aan het water vorig jaar in gebruik nam. Intraboot is het voorbeeld van de gunstige ontwikkeling in de haven. Vorig jaar werd het overslagbedrijf door de twee directeuren gesticht, nu is het een vijfmansfirma. Di recteuren De Bruyn en West- strate: „Vlaardingen pikt een graantje mee van het werk dat Rotterdam laat 'liggen. We zijn dan wel klein, maar we bieden service. Een schip dat om zes urn: 's avonds de haven van Rotterdam binnen komt varen, moet wachten tot de volgende ochtend. Hier kunnen schepen ook laat nog terecht." Een ander voordeel van de KW-haven Is de open verbin ding met zee. „Schepen hoéven niet te wachten op bruggen en verder kunnen ze rekenen op service", aldus de twee direc teuren. Binnenkort gaat het be drijf uitbreiden met een ge deelte van de kade aan de noordzijde van de haven, De haven, die dit jaar negen tig jaar bestaat en werd ge bouwd voor de visserij, kreeg in de zestiger jaren te maken met een teruggang.; Lang zaamaan kreeg 'Wllhelmlna' meer een functie voor de bin nen- en kustvaart. Omdat de schepen voornamelijk lagen te wachten in dehaven, werden 'de; inkomsten steeds lager. De" overslag nam af, omdat de fa- cillteiten er ontoereikend wa ren. De kaden in de haven in zulke slechte staat, dat de kans op instorting steeds groter' werd. Met de investering van ruim zes miljoen voor nieuwe loswallen en kademuren werd dat'proces gestopt. Het afsteken van vuurwerk in Maassluis is alleen toegestaan op oudejaarsavond en nieuw jaarsdag. Cp het Kerkeiland, langs de Haven en binnen de lijn Keuchenlusstraat-Troel- straweg-Electraweg (Industrie gebied) mag ook op oudejaars avond en nieuwjaarsdag geen vuurwerk worden afgestoken. Er mag daar geen vuurwerk worden verkocht, vervoerd, bewaard of afgestoken. Voorzitter Jan van Dis van de VÏaardingse voetbalvereniging Fortuna wordt in de laatste Weekbrief (verenigingsblad) van dit jaar nog optimistisch: „Wat zal het nieuwe jaar ons brengen? Niemand weet het en dat is maar goed ook. Laten we in ieder geval het nieuwe jaar vol goede moed beginnen. Een opwaartse lijn in de pres taties van de elftallen, meer kantinemedewerkers, minder irritaties binnen onze vereni ging." Ging het dan zo beroerd met Fortuna? „Op het laatste moment werd het zo fel be geerde kampioenschap van het eerste elftal voor onze neus weggekaapt...,," aldus Van Dis enige alinea's eerder in zijn 'toespraak'. Vier gegijzelde kinderen weten te ontsnappen uit een vracht wagen. Daair draalt het om in de jeugdfilm 'Met de vlam in de pijp', die vanmiddag te zien is in Theater de Schuurkerk in Maassluis. Simon, Polly, Lucy en Dennis worden door een bende meegenomen in de van hun vader gestolen vrachtauto. Bij de ontsnapping maken ze gebruik van de 27 mc-appara- tuur ('bakkie') die hun vader had ingebouwd in de wagen. Aanvang 14.00 uur. Toegang 3,50 gulden. Het leven van Mahatma G. Gandhi Is verfilmd in de rol prent Gandhi, die op donder dag 2 januari werdt gedraaid in Theater de Schuurkerk in Maassluis. Gandhi werd in 1869 geboren in Engeland en kwam in 1893 als advocaat te recht in Zuid-Afrika. Daar kwam hij voor het eerst in aan raking met discriminatie. Hij mocht bijvoorbeeld niet eers- leklas reizen en op het trottoir moest hij achter een blanke blijven lopen (niet naast hem). Dat is het moment waarop Gandhi zijn geweldloze strijd voor de mensenrechten begint. Aanvang 14.00 uur. Toegang 5 gulden, Pas 65 en CJP 2,50 gulden. Aanvang tweede voor stelling 20.30 uur. Toegang 7,50 gulden, Pas 65 en CJP 6 gulden. Theater de Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis SCHIEDAM Een 23-jarige Rotterdammer is gisteren niet ver gekomen met een auto, die hij bij het Schieland Ziekenhuis aan de Burgemeester Knap- pertlaan in Schiedam had ge stolen. Enkele straten verder kreeg hij een aanrijding met een andere auto, waarin twee douanerechercheurs zaten. Met een smoesje („We regelen dit wel, ik moet even bellen") maakte hij zich eerst nog uit de voeten, maar op grond van een haarzuiver signalement werd hij later alsnog aangehouden. De dief was in het bezit van de auto gekomen door in het zie kenhuis uit de jas van een arts autopapieren en sleuteltjes te stelen. De arts kreeg gisteren zijn eigendommen enkele uren na de diefstal terug. SCHIEDAM Een 16-jarlge Schiedamse jongen heeft een vinger verjoren bij het afsteken van vuurwerk in de omgeving van de Burgemeester Knap- pertlaan. ■rf Een zogenaamde „strijker" ontplofte in zijn hand. De poli tie vermoedt dat het lont te kort was. Dé jongen, tiep ook oogletsél op. Hij Is behandeld in het Schieland Ziekenhuis. i Met grote precisie slijpt Den Brouwer zijn tinproduktenbij. ROTTERDAM Zelf vindt hij het eenvoudiger dan aardappellen schillen. Met het' grootste, gemak produ- céert Bram den Brouwer de ^egFriese bruidslepel na de :jpi8&e,'Wie echter het hele procés van tingieten in het Delfshavense zakkendragers- buisje volgt, weet wel beter; Tfn'gieten is moeilijk. Binnenkort is het-; twintig jaar geleden dat aan de Voorstraat één ambachtelij-' ke tingieterij werd openge steld. Bram denBrouwer vertélt dat één van de laatste. Rotterdamse tingieters zijn gietvormen en bijbehorende voorwerpen aan zijn dochter schonk als bruidschat. Haar® man, óók een tingieter, had zelf 'echter mooiere spullen dus de collectie verhuisde naar zolder. In '66 werden de 17e- en 18e-eeuwse mallen aangekocht door degemeen te Rotterdam. 'Ky>- „Zoals ik het nu doe, zo de den ze het vroeger ook", zegt de heer Dén Brouwer. Alles wordt met de: hand gegoten én afgewerkt." Elf jaar gele den is hij met tingieten be gonnen: „Ik heb het geleerd; van iemand wiens vader tin gieter was. Daarvóór deed ik, iets heel anders. Ik werkte bij de; Rotterdamse haven dienst." Terwijl, hij een smeltkroes met vloeibare tin van '300, graden in één van de vormen giet steekt Bram den. Brou wer zijn "toeristische praat je" af. Scholieren, maar ook buitenlanders bezoeken im mers het ambachtelijke be drijfje. Behalve dat hij goed kan tingieten worden van Den Brouwer'; verwacht dat hij een rappe prater is. Met beide "functie-eisen" heeft hij weinig moeite. „De samenstelling van het tin is eigenlijk het enige dat veranderd is. Vroeger was het een beschermd metaal .'en' werd er een mengsel met 90 percent tin gebruikt terwijl er nu maar liefst 9"? percent tin in gaat. De dingen die ik maak zijn allemaal van uit zonderlijk goede kwaliteit." Om aan té tonen dat hij de waarheid spreekt haalt hij twee identieke bekers tevoor schijn. „Deze zware heb ik zelf. gemaakt. Dat lichte ge valletje is in een tlnfabriek gemaakt, die zijn er nog wel. Alles wat ze daar maken is zo dun mogelijk. Wat ze over houden gebruiken ze name lijk opnieuw." Het meest bewerkelijk bij het tiiigieten op de oude ma nier Is volgens Den Brouwer het afwerken. Met een onge looflijke precisie slijpt hij een brandewijribakje bij. De lepels blijken het best ver kocht te worden. De geboor telepel wordt daarom tijdens de viering van het jubileum op zaterdag 4 en zondag 5 ja nuari verkocht voor de prijs die er In '66 voor werd ge vraagd. De tingieter heeft al vast "een voorraadje" van tweehonderd .exemplarenge- maakt (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Ik mag aan nemen dat ik niet om mijn rok hen gekozen," zegt Schiedams PvdA-raadslid Truus de Nijs. Zij en haar collega Yvonne Sil- jee hebben een appeltje te schillen met hun mannelijke fractiegenoot Lou van der Stel. De vrouwenstrijd laait op in de socialistische gelederen, nu Van der Stel, sprekend over zijn lage plaats op de PvdA- verkiezingslijst, heeft beweerd: „Als ik een vrouw was geweest had ik op nummer één ge staan." Yvonne Siljee, die op de lijst een royaal verkiesbare plaats vier inneemt, reageert gek scherend: „Ik zie Lou van der Stel nog niet als vrouw rond stappen. Hoewél, dat kan te genwoordig met een kleine in greep." Ze neemt; het woord "travestie" in de mond. Heel misschien, ais Van der Stel zich voor de allesbeslissende ledenvergadering in januari als vrouw verkleedt, maakt hij (volgens zijn eigen redene ring) nog een kansje. „Vrouwen zijn in," beweerde Van der Stel; deze week in het openbaar. „Ze komen hoog op de! kieslijst,: Ongeacht of ze nu verstand of politiek inzicht hebben." De PvdA-vrouwen voelen zich door zijn uitspra ken, in hun kuif gepikt. Welis waar was "Loe" ai jarenlang' "berucht om zijn vrouwon vriendelijke houding", maar nu heeft hij het toch te bént gemaakt. „In een zure bui over Truus de Nijs deelt de hoogste drie plaatsen op de PvdA-verkiezingslijst met Aad Wiegman (links) en Gé Brouwer: „Ik mag aannemen dat ik niet om mijn rok ben gekozen." zijn lage plaats", vermoedt Yvonne Siljee. Truus de Nijs, zélf tweede op de verkiezingslijst, achter aan-, voerder Gé Brouwer (een man), concludeert dat er "zelfs binnen mijn eigen partij nog veel werk te verzetten valt. Het spijt mij ontzettend dat mannen altijd op een dergelij ke clichématige manier willen reageren. Als Van der Stel vindt dat hij te laag staat, moetjhij zich niet op vrouwen revancheren Dat .is zeer' ouderwets en getuigt van wei nig emancipatorische ontwik keling." i Wat De Nijs betreft heeft Lou van der Stel zijn onver kiesbare positie dubbel en .dwars waargemaakt „Als een man in de PvdA zo reageert en daarnaast graag verkiesbaar wil zijn, dan denk ik: vrouwen van Schiedam, pas op als je gaat stemmen!" Yvonne Siljee vindt dat Van der Stel zich van zijn zwakke kant heeft laten zien. „Sterke mannen maken dat soort opmerkingen niet. Dit is gewoon puberachtig." Siljee zegt in de PvdA wel vaker "van die onzin" te horen. „Ja, het gaat altijd onder het mom van een grapje. Zo van: ik wou dat ik de enige man was in een fractie vol vrouwen. Ach, dat zal wel nooit verande ren. Het heeft ook positieve kanten, er wordt minder hard tegen je opgetreden omdat je een vrouw bent. Aan de andere kant moet je als vrouw drie keer Iets roepen voordat ér naar je wordt geluisterd." Beledigd wijst het vrouwèlij- ke PvdA-duo de suggestie van: dé hand dat hun geslacht voor. ;;-, hun plaats op de yerkiezings-wi' lijst de doorslag heeft gegevenor „Dat zou ik afschuwelijk vin-:: den," aldus De Nijs. „Ik ga er-, van uit dat mijn kwaliteiten. beslissend waren en niet mijn;, rok, die ik trouwens zelden:; draag." Ook Siljee. kan zich';] niet voorstellen dat zij alles- aan haar "genen" te danken. heeft.. Alles wijst erop dat de Schie- damse PvdA-leden In hun ja nuarivergadering op een "seksstrijd" worden getrac- -• teerd. Mogelijk vindt Van der Stel bij zijn poging hoger dan zijn huidige achttiende plaats te komen, een front van Roole Vróuwen tegenover; zich. Offi cieel bestaat er overigens geen;:, Schiedamse afdeling van de Rooie Vrouwen meer, wegens te geringe belangstelling. Met het aantal PvdA-vrouwen in de gemeenteraad is het ook ai mager gesteld: Siljee en De' Nijs zijn de enigen van de veertien: Dat geldt ook voor de verkiezingslijst. Van onze medewerker' HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Schiedams meest' bescheiden sociëteit viert dit jaar het achtste lus trum. Ze werd in 1945 door plaatselijke oud-verzetsstrij ders opgericht en dat blijkt ook uit de naam: "De Vrij heid". De -leden hebben allemaal tijdens de tweede: wereldoor log in gevaar verkeerd: hetzij om dat zij metterdaad aan de Duitse .bezetters afbreuk trachtten te doen, hetzij omdat zij door diezelfde bezetter als gijzelaar zijn weggevoerd. Het hoorde; bij de nazi-taktlek om bekende Nederlanders; ..met enig, vertoon vast te zétten. Wanneer de onderdrukte be volking: zich schuldig 'maakte aan daden van "terrorisme" (de term die de Duitsers en hun handlangers voor verzets daden gebruikten) konden zij worden doodgeschoten. Uit Schiedam werd bij Voor beeld de directeur van hét Maatschappelijk Hulpbetoon, J. Oostlander weggevoerd. Het plaatselijk verzet volgde de landelijke .norm: er was een knokploeg én de Duitsers 'zijn' er nooitachter gekomen, dat Piet de Bruin jr., directeur van de Eerste; Schiedamse Bewa kingsdienst; tot zijn nek in de illegale activiteiten zat. Het kwam hem goed uit,- dat zijn personeel ook tijdens spertijd,, als niemand buiten mocht ko men, destraat op kon endat zelfs gewapend. In 1945 werd een afdeling ge vormd: van de Binnenlandse Strijdkrachten (BS). Schiedam past op nog; een andere manier in de landelijke norm: nadat de Duitsers had den gecapituleerd, namen de gevestigdemachten van, vóór] de oorlog de touwtjes weer in handen. De verzetslieden kwa men er niet aan te pas. Zij heb ben ook nooit een belangrijke positie gezocht; De plicht voor het, vaderland was gedaan en zij vatten hun oude leven weer op. Alléén ontmoeten zij én de gijzelaars elkaar in sociëteit "De Vrijheid" cn wat ze daar bespreken gaat niemand wat aan. "Toen wij dat schilderij van Jaap dé Raat aan de ge: meente aanboden, heb ik ge zegd. dat we voor het sinds veertig jaar Id de publl- citelt traden en dat Schiedam nog maar veertig jaar moet wachten, voor wé heifweer;? doen. Daar wil ikr.me graag aan houden", zegt voorzitter A. V Verwaai jen, "Wij hebben récht op ons privéleven";; f •- f Daar is echter;één]uitzonde- ring op. Als op vier mei .de ge vallenen worden herdacht, vormen voormalige BS-ers de erewacht bij het oorlogsmonu-, ment in "de Plantage: oudere mannen in'-overal, imet een stengun. Hun blijvende aanwe zigheid op dat éne uur per jaar onderstreept ]dat onze vrijheid niet zo: vanzelfsprekend is als zij lijkt: Het kan altijd opnieuw gebeuren, dat je,.-ervóór-moet;

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1