«r -» mi Schiedam Carnavalssecretaris schrijft partij in als 'Gemeentebelangen! Inbraak slagerij wegwijzer Quibus dempt harde muziek Huisvrouwen: "Laten we de gezelligheid behouden" Pessimistische 'oto s in Kunst Flus mm Milde sfeer voor 1 mei-viering Schouwenbank vast in de Berghaven wc ws Van onze verslaggever RON DE GROOT SCHIEDAM De spanning stijgt binnen de PvdA-Schiedam. Ko mende maandagavond wordt bekend welke so cialisten in maart een redelijke kans zullen maken op een plaatsje in de gemeenteraad. Politieke tegenstanders verkneuteren zich waarschijnlijk nu al over de ongetwijfeld emotionele vergadering waarin de definitieve kandidatenlijst voor de verkiezingen wordt vastgesteld. Ook afde lingsvoorzitter Ruurd van der Veer voorziet een op z'n minst lang durig samenzijn. „Er zullen harde noten wor den gekraakt en ook wel oude koeien uit de sloot worden gehaald in de discussies. Aan de andere kant kun je stel len dat zoiets bij de PvdA mogelijk is. Het is nu eenmaal een par tij met vele richtingen." Rust Posthoorn Rollen Nieuwe radius it' F V. HET VRIJE VOLK VRIJDAG 3 JANUAR11985 (Van'een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij het stembureau is een partij on der de naam „Gemeentebe langen" ingeschreven. Dein- itiatiefnemer is W. F. M. Schenkelaars, bewoner van de 'wijk Nieuwland. Hij wil nog niets zeggen over zijn po litieke strijdpunten en mede standers. „De inschrijving heb ik alleen gedaan om de mogelijkheid open te houden om mee te doen met de ver kiezingen." Schenkelaars is geen onbe kende in het openbare leven in Schiedam. Hij is secretaris van de carnavalsvereniging De Rietzeilers. De partij Ge meentebelangen is formeel nog niet opgericht. „Daar moeten nog een aantal ge sprekken voor plaatsvinden", aldus de initiatiefnemer. Schenkelaars wil niet zeggen hoe groot de kans is dat Ge meentebelangen daadwerke lijk mee zal doen. „Dat weten we nog niet". De inschrijftermijn voor partijen _voor de gemeente^ raadsverkiezingen in maart is inmiddels afgesloten. Bij het stembureau zijn acht ver zoeken ingediend. De aange melde partijen zijn PvdA, CDA, WD, CPN, D'66, PSP/ PPR (gecombineerde lijst), RPF en Gemeentebelangen. Partijen die wel in de Twee de Kamer zitten maar niet bij de raadsverkiezingen in Schiedam meedoen zijn GPV, SGP en Centrumpartij. Maandag beslist het stem bureau over de deelname van de ingeschreven partijen. Na men van kandidaten voor het raadslidmaatschap hebben de partijen nog niet hoeven in te leveren. Dat dient in fe bruari te gebeuren. j (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Voor on geveer 20.000 gulden is gesto len uit een slagerij aan de Van Hogend orplaai; In Vlaardin- gen. Inbrekers, die binnenkwa men nadat zij een ruitje had den ingegooid, namen twee snelwegers, een rekenmachine, en wat wisselgeld mee. Van de daders ontbreekt elk spoor. De politie stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Café Quibus heeft een gedeeltelijke onthef fing voor live-muziek gekre gen. Bands mogen weer optre den, maar hun geluiden mogen niet worden versterkt. Dat compromis is bereikt in een gesprek tussen de caféleiding en' het vergunningenbureau van de gemeente. Peter Pij pers van de Quibus verwacht dat de situatie binnen enkele weken weer "als vanouds" is. Tot die tijd "blijft 't behelpen." Een muziekvergunning werd het café onlangs geweigerd wegens geluidsoverlast voor de buren. De Quibus, die is ge vestigd aan de Lange Haven, dreigde daardoor flink in de problemen te komen. Het is een van de weinige cafés in Schiedam waar wekelijks bands optreden. Peter Pijper., zei in'reactie op de weigering van de vergunning; „Als dit te, lang gaat duren, kunnen we 't wei vergeten. De muziekavon den worden altijd het drukst bezocht." Zondag wordt in café Quibus 'de laatste "geruisloze avond" gehouden. De caféleiding is er niet in geslaagd voor deze kor te termijn een band te strik ken. Voor de volgende zondag staan "Zuidamerikaanse klar ken" op het programma. Daar bij zal het gebruik van micro foons en versterkers taboe zijn, zodat vermoedelijk van het publiek absolute stilte wordt verlangd. Zondag aanstaande is er ook een kindermiddag in de Qui bus. Deze begint om twee uur. Het poppentheater John de Winter geeft een voorstelling én', er worden twee verhalen voorgelezen; Tovenaar Televi- sum en Basje. 'Commissie heeft de problemen opgezocht' Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Schiedam gaat dinsdag Óp ex cursie naar Leerdam. Daar wordt de tingieterij Zwartebol en Van der Leede bezocht. De bus vertrekt vanaf twee plaat sen: om 12.30 uur vanaf het Rubensplein en om 12.45 uur vanaf het Emmaplein. Het ge zelschap is rond zes uur terug in Schiedam. De kosten van deelname zijn 15 gulden. Aan melden via telefoonnummers 712361 Of 703354. PvdA PvdA-afdeling Schiedam houdt zondag haar traditionele jaarlijkse boerenkoolmaaltijd gelegenheid van het nieuwe Deze wordt gehouden in boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingel 7. De zaal gaat om half vier open, om vier uur wordt met eten begonnen. Hans van der Vlist, PvdA-frac- tievoorzitter in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, houdt Bij wijze van uitzondering plaatsen wij deze week de Wegwijzer op vrijdag. Vanaf volgende week verschijnt de rubriek weer wekelijks op donderdag. Berichten voor de Wegwijzer dienen uiterlijk op woensdagoch tend, voorafgaand aan de donderdag van plaatsing, in ons bezit te zijn. Adres: Het Vrije Volk, Hoogstraat 125B, 3111 AD Schiedam. een nieuwjaarstoespraak. Ook is er muziek en kinderopvang. Weekenddiensten Het Schieland-Ziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: belten met ,de boodschappendienst, tel. 206611. Spoedrecepten, tel. 264180. Tandarts: Dr. K. L. Ko, Koggeschip 72, tel. 706535. Spreekuur van 17 tot 18 uur op zaterdag en zondag. Lou van der Stel, het zitten de raadslid op een onverkies bare plaats, doorbrak onlangs de socialistische stilte voor de storm door uit te halen naar de commissie die de lijst heeft samengesteld. Vrouwen staan volgens hem op hoge plaatsen ongeacht hun capaciteiten. Van der Veer, eveneens op een Ruurd van der Veer verwacht een druk bezochte vergadering: „Er is groot verschil van mening." zeer onverwachte onverkiesba re plaats, is wat milder in zijn oordeel: „Een groot aantal mensen is teleurgesteld. Daar hoor ik ook bij. Ik had gehoopt dat de onafhankelijke commis sie een ledenlijst zou samen stellen dié eer. behoorlijk ge middelde van de vergadering zou weerspiegelen. Zo voor kom je rollenbollen en kun je in alle rust de verkiezingen in gaan. Ik vind dat de commis sie nu de problemen heeft op- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zestig vrou wen hebben gisteren de nieuw jaarsreceptie van de Schie- damse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen bezocht. Die werd ge houden in de zaal Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven. Voorzitster Janse hield bij die gelegenheid een plei dooi voor verdraagzamheid. Ook was er in het feestelijke programma ruimte voor een voordracht en een optreden van een koor. „In sommige clubs zie je vaak strubbelingen over kleine dingen ontstaan. Dat kunnen wij voorkomen door elkaar te accepteren. Laten we zorgen dat het gezellig blijft, want ge zelligheid, daai' houden wij al lemaal zo van. Laten we een grote familie vormen waarin "ook nieuwelingen zich thuis- voelen," zo luidde de nieuw jaarsboodschap die mevrouw W.A. Janse-Hermans even na twee uur gistermiddag uit sprak. Zoals gebruikelijk werd tij- Leden van de Schiedamse vereniging van huisvrouwen wensen elkaar een gelukkig nieuwjaar. Uiterst links mevrouw W. A. Janse, de voorzitster. dens de bijeenkomst geld inge zameld voor Manuel, het Por tugese petekind van de Schie damse vereniging van huis vrouwen. Al jarenlang stuurt de afdeling geld en kado's naar Manuel, die inmiddels dertien jaar oud is en woont in het SOS-Kinderdorp in Lissabon. De laatste keer dat dit gebeur de was met het Sinterklaas feest. |Wjf Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN Met de Belgische fotograaf Ludo Gey sels heeft galerie Kunst Plus een man van wereldfaam bin nengehaald. Ludo Geysels, die al twee keer eerder in de Vlaardingse galerie exposeer de, deed in 1985 mee aan de tentoonstelling „The European Edge" in Amerika. Op deze tentoonstelling in het .Museum of Photographic Arts in San Diego was werk te zien van dertien toonaangevende Euro pese fotografen. In de Ameri kaanse kritieken werd het "werk van Geysels onder meer „zeer opvallend" en „fascine rend" genoemd. Zowel In VI aardingen als in San DIego exposeert de Belgi sche fotograaf de reeks kleu renfoto's „Thisorder" Deze ti tel is een samentrekking van de woorden „this order" en „disorder". „This order" slaat op het impliciete bevel om te leven dat ieder mens met zijn geboorte meekrijgt. „Disorder" heeft te maken met Geysels nogal pessimistische kijk op het leven. Ludo Geysels met de fotose rie „Thisorder", t.m. 26 janua ri in galerie Kunst Plus, Hoog-' straat 53, Vlaardlngen. Ge opend: vrijdag van 19.00-21.60 uur, zaterdag van 11.00-17.09 uur en zondag van 14.00-17.00 uur. 'gezocht. Er is groot verschil van mening, ik verwacht een druk bezette vergadering." En dat, terwijl de commissie juist in het leven is geroepen om de rust in de tent te bewa ren. Zo'n 3,3 jaar geleden mondde eenzelfde sooEt verga dering als komende maandag uit in een tumultueuze bijeen komst. De destijds door het be stuur samengestelde kandida tenlijst stuitte op hevige tegen-' stand van de vergadering. Het bestuur trad uiteindelijk af. De oorzaak is volgens Van der Veer, die toen nog niet in het bestuur zat, vrij eenvoudig. „Er is altijd een spannings veld tussen het bestuur van de afdeling en de fractie. Het be stuur wil meestal dat de zaken snel worden aangepakt. De fractie doet het rustiger. Is van een langere adem. Vier jaar geleden hadden we een zeer agressief bestuur dat die spanning-niet in de teugels kon houden. Belangrijke mensen waren laag op de lijst ge plaatst, dat was niet aanvaard baar, niet best." Na de beruchte vergadering kwam de „commissie Lems" tot de conclusie dat een 'onaf hankelijke commissie in het vervolg de volgorde van de kandidatenlijst zou moeten sa menstellen. Een or.derdeel van het reglement waar dit keer gebruik van is gemaakt. Het succes zal maandagavond moeten blijken al duiden de voortekenen erop dat wederom felle discussies gevoerd zullen worden. Verwondering alom bijvoor beeld door de "lage notering" van de wethouders Chris Zij develd en Herman Posthoorn (vijf en acht maar wél ver kiesbaar), Van der Veer noemt het "weinig principieel" van de onafhankelijke commissie om de twee kopstukken te laten duikelen. „Je moet natuurlijk op een bepaald moment een lijsttrekker kiezen. Aan de an dere kant moet er een duidelij ke reden, ernstige kritiek op de wethouder zijn, om em te laten zakken. Ik heb geen leden ge hoord met ernstige bezwaren. Het is bij ons echter ook geen principe dat een wethouders kandidaat perse op nummer één staat. Ook bekendheid in de stad speelt mee om lijst trekker te worden. Persoonlijk kijk ik daar anders tegenaan. Ik richt het meer op de poli tiek. Ik he'u d'.hnMijk andere principes dan de comnissie." Van der Veer heeft zelf eer der al zea jaar in de gemeen- .teraad gezeten. In 1980 zegde hij tot grote verrassing zijn lidmaatschap van de PvdA op en stapte hij midden in een raadsperiode uit de raad. Te veel baantjesjagerij, te weinig principiële standpunten en een te afwachtende houding wat betreft de kernwapenproble- matiek waren zijn bezwaren tegen de (landelijke) PvdA. De huisarts in Kethei komt er nu onomwonden voor uit dat hij spijt heeft van de destfjds ge dane stap. Van der Veer, die door vrij wel iedereen werd gezien als toekomstig raadslid, verwacht wel dat er iemand zal zijn die hem alsnog voor een zetel kan didaat wil stellen. Hoeveel kans hij maakt om op een ver kiesbare plaats te belanden, houdt hij vooralsnog in het midden. „Daar iaat ik me niet over uit. Dat is afhankelijk van verschillende factoren, bij voorbeeld de opkomst." - ri Vast staat wel dat Van der Veer de vergadering niet voor zal zitten. Omdat hij "partij" is in de discussie heeft hij de hulp in geroepen van socialist Kees Boerman uit Oostvoome. Die zal, mits de vergadering dat toestaat, dé voorzittersha mer in handen nemen. Volgens Van der Veer is Boerman als voormalig lid van de Schie damse afdeling, goed inge voerd in 't Schiedamse. Van der Veer vindt het als fervent voorstander van "open heid" toch zorgelijk dat alle vuile was binnen de PvdA bij gelegenheden als deze buiten wordt gehangen. „De buiten wereld ziet ons over straat rol len. Dat is een van onze grote zorgen. Bij ons is alles open, iedereen mag het weten. Bij andere partijen worden zaken soms onderhands geregeld. Onze vergaderingen zijn open baar. Ook bij andere partijen bestaan onderlinge vetes maar die worden makkelijker aan vaard. Bij ons zijn wethouders absoluut niet heilig. We zijn een belangrijke partij en dat trekt ook aandacht." Of Van der Veer nu wel of niet in de raad komt, hij treedt in ieder geval af a«s voorzitter. „Ik doe het nu 3,5 jaar en ik wil niet dat er een soort sleurbe- stuur komt. Ik heb al eerder laten weten te willen aftreden. Het heeft niets te maken met de raad. Ik zeg niet: „Als jullie me niet hebben willen, dan donderen jullie maar op. Ik wil wat gaan doen in een andere richting. De Derde-Wereldpoli tiek bijvoorbeeld. De PvdA heeft daar de Evert van Mier- stichting voor. De PvdA ver laat ik nooit. Dat heb ik één keer gedaan." SCHIEDAM De sfeer tussen de linkse partijen en organisa ties is de laatste jaren aanzien lijk milder geworden. Dat is de opvatting van Cees Huisman, voorzitter van de stichting de Eerste Mei. Voor het eersi sinds lange tijd wordt de Dag van de Arbeid in Schiedam ge vierd door de gezamenlijke linkse beweging. Politieke te genstellingen zullen daarbij geen rol spelen, zo verwacht Huisman. Op de lijst van deelnemers aan de viering staan: PvdA, PPR, PSP, CPN, Rode Valken, Anti- Discriminatie en Anti-Fascisme Comité (ADAF), FNV, ABOP, VARA, Schiedam Tegen Kern bewapening (STK) en de Suri naamse Vereniging. Zij zijn het onlangs in vergadering eens geworden over een aantal fes tiviteiten, zoais een bijeen komst in het Passage Theater. Toch zal er op 1 mei, dit jaar op een donderdag, ook ruimte zijn voor afzonderlijke activitei ten, aldus Huisman. De stich ting de Eerste Mei is voortge komen uit de PvdA en zal ze ker het traditionele vlaghijsen op de Grote Markt organise ren. „!k denk dat dat wel een PvdA-aangelegenheid zal blij ven." Het verloop van de onderhan delingen met de andere par tijen en organisatie kenschetst Huisman als „soepel. De tijd was er rijp voor. Tien jaar gele den had dat niet gekund. Waarom, dat weet ik niet. On ze tradities zijn in grote lijnen gelijk". Huisman voorziet geen proble men als gevolg van de ge- - meente raadsverkiezingen, die kort voor 1 mei (in maart) t plaatsvinden. „De 1 mei-ge dachte gaat uit van een ander idee dan de politieke uitvoe- ring. Het is een zaak van grondslag." Vier jaar geleden ontstonden er na raadsverkie zingen wrijvingen tussen de PvdA en de kleine linkse par tijen toen de PvdA geen brede linkse coalitie wilde vormen, maar met de VVD in zee ging. Voor Cees Huisman, behalve voorzitter van de Stichting de Eerste Mei ook raadslid voor de PvdA, is het overigens zeer twijfelachtig of hij na de verkie zingen nog in de raad zal zit ten. Hij is door een PvdA-ver- kiezingscommissie op plaats 19 op de kandidatenlijst gezet (de PvdA bezet thans 14 ze- tels). Huisman wil geen com mentaar geven alvorens de PvdA-leden zich over de volg orde van de kandidaten heb ben uitgesproken. it*" HOEK VAN HOLLAND De "Schouwenbank" ligt sinds be gin dit jaar vast op station in de Berghaven. Daarmee heeft Hoek van Holland na jaren weer een vaste sleepboot. Het schip, eigendom van de Nieu we Rotterdamse Sleepdienst, draagt dezelfde naam als zijn voorganger, die precies 25 jaar geleden, in 1960, in de Bergha ven op station kwam. Hoewel er regelmatig sleepbo- SCHIEDAM - Binnen twee maanden wordt de eerste paal geslagen voor 150 aanleunwo ningen voor bejaarden. Het bouwterrein is inmiddels vrij gemaakt. Ruim dertig ver ouderde bejaarden woningen aan het Sint Liduinahof zijn gesloopt. De huurders zijn el ders in de stad gehuisvest. De Liduinastichting, eigenaar van de oude én de nieuwe wonin gen, zegt dat de herhuisvesting zonder problemen is verlopen. 13 bejaarden hebben een wooncontainer toegewezen ge kregen. De overige bewoners zijn verhuisd naar bejaarden woningen en tehuizen. Vol gens directeur Huckriede van de Liduinastichting /.uilen naar schatting 25 bejaarden na de zomer terugkeren in de aanleunwoningen. Deze woningen ontlenen hun naam aan het feit dat zij tegen het verzorgingstehuis Fran kenland (ook van de Liduina stichting) "aanleunen". Niet alleen qua locatie: de huurders maken straks ook gebruik van diverse diensten Op deze kale vlakte komen de woningen te staan. ten een tijdelijke ligplaats vin den in de Berghaven, was Hoek van Holland toch al een aantal jaren verstoken van een "vaste" sleepboot. De anker- plaats in Europoort leek voor- bestemd voor alle slepers van de Nieuwe Rotterdamse Sleep dienst, een honderd percent dochter van Smit/Tak. Maar na een proefperiode van enkele Jaren is toch gebleken dat een sleepboot aan de noordkant van de Nieuwe Wa terweg noodzakelijk is. Hulp verlening bij calamiteiten op de rivier en op de Noordzee ma ken soms zeer snel ingrijpen noodzakelijk en in een aantal gevallen ligt de Berghaven dan gunstiger dan Europoort. Dit geidt niet alleen bij ongeluk ken, maar ook voor het ver plaatsen van booreilanden, kraaneilanden, pijpenieggers en allerhande sieepwerkzaam- heden, die de nieuwe vaste Hoekse sleepboot gaat verrich ten. De "Schouwenbank" is uitge rust met een aantal speciale en I zwaardere materialen dan ge-< bruikelijk: een zwaardere sleepdraad, twee VHF mari- foons, Decca navigatieappara- tuur, VHF radiorichtingzoeker en dompeipompen. De sleep- boot (3000 pk) krijgt een actie radius van duizend mijl. Na het binnenkomen van een noodbe- richt dient men in maximaal vijf minuten vaarklaar te zijn, in clusief het starten van de mo toren en het losgooien van de wal. Maximum snelheid is 13 mijl per uur, zowel voor- ais ■achteruit. Het schip kan ter plekke om zijn as draaien er> ligt bij een noodstop binnen de eigen scheepslengte stil.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1