en initiatief van CDA-lid Vlaardingen stevent op kampioenschap af Gemeentereceptie: n tamme noodzaak 19N u eerder Computercursus Geen controle van gaskachels IBP wil Hoogvliet leefbaarder maken Ouderenzorg en bezuinigingen Spreekuur Ziekenomroep viert twintigjarig bestaan Woning brandt uit ■m Woning uitgebrand UVG niet opgewassen tegen Atilla Meer stadsvernieuwing In Oud-Carnisse Bakkersvrouw bedreigd akbondsman in Hoogkamer WS mÉmmm (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN De Rooie Familie is 1986 met een volle maag begonnen. N ieu wj aarsbijeenkom sten van het Nivon in Vlaardingen en de PvdA in Schiedam gin gen gepaard met een stevige Hollandse maaltijd. Andere over eenkomsten waren dat beide recepties in een boerderij werden ge houden, dat vrijwilli- gersploegen al in de vroege ochtend met aardappels schillen be gonnen en dat huislijk heid en eendracht de sfeer bepaalden. Museumvrienden gaan op Drielandentocht Naar schat ting honderd ■mensen be volkten vrij- dagavond de foyer van het Passage Theater. (Foto Arie Wapenaar) HET VRIJE VOLK schledam 4 MAANDAG 6 JANUAR11986 t&k'f Mooie Familie begint 1986 met volle maag Hoe kan het ook anders in een groep van tientallen gelijk gezinde mensen. In de Vlaar- dingse Hoogkamer was het za terdag rond vijf uur gezellig druk. "Het Nivon is nog steeds een linkse club," aldus vice- voorzitter Cor de Winter. "Ver der zijn onze leden allemaal blije mensen en liefhebbers van de natuur. Dat schept een goede band." De Hoogkamer, in Vlaardingen ook wel de Ni- von-boerderij genoemd, was met kaarsjes op de tafel en een verlichte boom in de hoek nog in kerststemming. Ook het menu deed aan de kerstviering denken. Het Vlaardingse gezelschap at in vier gangen. Achtereenvolgens kwamen op tafel: toast met pa té, tomatensoep, rollade met perzik (plus allerlei soorten groenten en gekookte aardap pelen) en, als "toetje" vruch tensalade. Tussen de bedrijven door zorgde muzikant Peter Morree en zijn ennmble voor vrolijke afleiding met volks muziek. Het Vlaardingse Nivon, vol uit Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur vrienden, telt tussen de 500 en 600 leden. Veel mensen zijn lid omdat ze zo gebruik kunnen maken van talloze natuur vriendenhuizen in binnen- en buitenland, anderen weer om deel te nemen aan Nivon-acti- viteiten, zoals natuurwandelin gen en praat-, dans- en zang groepen. De boerderij aan de Van Baerlestraat wordt door vrijwilligers bij toerbeurt be heerd en is de hele week ge opend. Viee-voorzitter Cor de Win ter geeft toe dat het ledenbe stand aan vergrijzing onderhe vig is. "Een paar jaar geleden hadden we nog een jongeren groep, maar die is uit elkaar gevallen. De meeste zijn uitge vlogen, getrouwd enzo." Een tijdje heeft het Nivon-Vlaar- dingen geprobeerd via disco avonden meer jongeren te trekken, met matig succes. De Winter voorspelt nieuwe pogin gen met andere middelen in de nabije toekomst. Van een uittocht van oudere leden is echter allerminst sprake. Nagenoeg geen concur rentie ondervinden de natuur vriendenhuizen van de sterke opkomst van bungalowparken met hun peperdure zwemac- comodaties. "Ach, de tarieven liggen daar veel hoger," aldus Cor de Winter. "Bovendien, In de keuken van boerde rij Land- vreugd scheppen twee PvdA- vrouwen (Mar Olysla ger en Jan tje Boons tra) de bor den vol. (Fo to Arie Wa penaar) houden Nivon-leden van erg eenvoudige dingen. In een na tuurvriendenhuis kunnen ze doen en laten wat ze willen. Die gaan niet zo gauw naar' Sporthuis Centrum." Van de Nivon-boerderij in Vlaardingen naar boerderij Landvreugd aan de Sehiedam- se Sweelincksingel. Daar hield de PvdA-Sehiedam zijn tradi tionele nieuwjaarsbijeen komst, met boerenkool en wordt op het menu, gisteren. Hevige sneeuwval verhinderde niet dat ook hier tientallen so cialisten zich rond de tafels schaarden. De dampende bor den vormden een fraai con trast met de beslagen en be sneeuwde ramen. Toeval of opzet;' het diner vond plaats op een spannend moment. Vanavond namelijk zal de PvdA-ledenvergadering de kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen vaststellen en alles wijst op een roerig samenzijn. Hans van der Vlist, zelf kandidaat voor een geheel andere volks vertegenwoordiging (de Twee de Kamer), drong bij de eters alvast aan op zorgvuldig han delen en zei te hopen dat de PvdA-ers na vanavond "sans rancune" de verkiezingsstrijd ingaan. Ook afdelingsvoorzitter Ruurd van der Veer, om wiens positie vanavond nog heel wat te doen zal zijn (de PvdA-se- lectiecommissie zette hem eer der op een onverkiesbare plaats op de verkiezingslijst), liep gisteren voorzichtig voor uit op de ledenvergadering. "Laten we saamhorigheid be trachten, ondanks persoonlijke verschillen." Onder het eten was gister avond in elk geval niets van spanningen merkbaar in de ge lederen van "De Partij van de Aardappelen," zoals iemand grapte. En het zingende partij lid Huub de Ruiter zorgde na dien voor vrolijke afleiding. •«-—V (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Initiatief nemer W. F. M. Schenke laars van de geheimzinnige lijst "Gemeentebelangen" blijkt:?lid. ,te„zijn „van het CDA. Volgens een vooraan staande CDA-woordvoerder heeft Schenkelaars bij de laatste gemeenteraadsver kiezingen nog campagne- werk gedaan voor het CDA- Schiedam. Hij bezocht de laatste jaren regelmatig partijvergaderingen, maar was verder niet politiek ac tief. "Ik ga op onderzoek uit naar zijn plannen," aldus de zeer nieuwsgierige CDA- woordvoerder. Schenkelaars, die verder in Schiedam bekend is als secretaris van carnavalsver eniging de Rietzeilers, wilde deze week niets prijsgeven over zijn politieke strijdpun ten en medestanders. "De in schrijving bij het stembu reau heb ik alleen gedaan om de mogelijkheid open te houden straks mee te doen met de verkiezingen", zei hij. De CDA-woordvoerder ver wacht dat Schenkelaars ze ker als lid zal worden ge royeerd als het zover komt. In politieke kringen wordt sceptisch gereageerd op mo gelijke deelname van een partij Gemeentebelangen aan de verkiezingen. Gebrek aan naamsbekendheid wordt als voornaamste handicap gezien. Daarop wijst bijvoor beeld kandidaat PvdA-lijst- trekker Gé Brouwer, die ver der zegt rustig af te wach ten. Nieuwsgierigheid heerst naar de politieke kleur die de eventuele nieuwe partij zal hebben. Doorgaans ontstaat een lijst Gemeentebelangen na een ingrijpend plaatselijk' conflict waarover de geves tigde partijen verdeeld zijn. Behalve Gemeentebelan gen heeft ook de RPF zich bij het stembureau laten in schrijven als partij die niet in de huidige gemeenteraad is vertegenwoordigd. Van daag "keurt" het stembu reau de inschrijvingen, die verder door PvdA, CDA, WD, CPN, D'66 en PSP/ PPR zijn gedaan. Namen van kandidaat-raadsleden hebben de partijen nog niet hoeven inleveren. Dat ge beurt volgende maand. SCHIEDAM Een woning aan het Herenpad is zondag ochtend uitgebrand. Enkele be woners van de bovenwoning moesten zich via balkons van lager gelegen woningen in vei ligheid stellen. Bij een vergeef se poging de brand te blussen liep de bewoner brandwonden aan het hoofd op. Hij werd be handeld in het Schielandzie- kenhuis. Een 23-jarige buur jongen verwondde zijn vinger. De brandweer bestreed het vuur met twee wagens. De bo venwoning, aangrenzende wo ningen en het magazijn van Bas van der Heijden liepen water- en rookschade op. Het vuur ontstond doordat een an derhalf jaar oud kind in een onbewaakt ogenblik bij een kledingkast met lucifers speel de. SCHIEDAM De vereni ging Vrienden van het Stede lijk Museum Schiedam gaan in mei een "Drielandentocht" houden. De tocht, die van 20 tot 27 mei zal duren, voert de deel nemers naar Keulen, Straats burg en Luik. Hoe hoog de kos ten per reiziger uitvallen is nog niet bekend. De vereniging mikt op een prijs onder de dui zend gulden. Een andere activiteit van de Vrienden van het Stedelijk Mu seum vindt woensdag plaats. Van half één tot één uur wordt in de aula van het museum een koffieconcert met muziek van Mozart gehouden. Deze activi teit is aanzienlijk goedkoper: gratis. SCHIEDAM De dames van UVG hebben in Utrecht te gen Atilla met drie geblesseer de speelsters de strijd moeten leveren. Jolande Blom en Son- ja van Velzen hebben beiden een elleboogblessure, maar dit weerhield hen er niet van om toch tot scoren te komen. UVG startte uitstekend en kwam op een 36 voorsprong. De conditie ging hierna tol eisen waardoor Atilla terug kon komen en de ruststand op 7—6 bepaalde. De tweede helft leverde een identiek beeld op. UVG bouwde aan een 1012 voorsprong maar Atilla slaag- de er In een 1413 overwin ning op te eisen. Een te smalle basis speelt UVG duidelijk parten. In de afdeling eerste klasse hebben de heren van Hollan- diaan zich uitstekend geweerd tegen koploper de Meeuwen uit Rotterdam: 1010. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN De korfballers van Vlaardingen lijken af te steve nen op een kampioenschap. Za terdag behaalde zij een ver dienstelijke (812) overwin ning op Zuidwesters in Vllssin- gen. Zuidwesters is in deze af deling een tegenstander, die meer in zijn mars heeft dan tot nu toe de andere opponen ten van Vlaardingen hadden. De Zeeuwen gaven voor rust goed partij en keken halverwe ge slechts tegen een 67 ach terstand aan. Na de hervatting kwamen zij zelfs op gelijke hoogte (8—8). Vlaardingen, dat het moest stelïen zonder Ellen van der Hoeven (enkel in het gips), kreeg toen echter flinke ruggesteun van het mas saal meegereisde publiek. Via Monique Verweij en IJsbrand (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nieuw jaarsreceptie van het Schie- damse gemeentebestuur was zoals alle doorsnee-recepties: tam maar noodzakelijk, al thans voor de gevestigde orde. Een kleurloos samenzijn van naar schatting honderd men sen die vonden dat zij niet mochten ontbreken. Voor niet- ingewijden hooguit interessant om eens te kijken welke nota beien elkaar formeel de hand schudden en welke elkaar har telijk zoenen ter voorbereiding van de nieuwjaarswens. Eenvoudige jazz-muziek (van het Robert-Jan Noordhof* kwartet) camoufleerde vrij dagavond het plichtmatige ka rakter van de bijeenkomst in het Passage Theater. Iedereen stond of liep rond. Extra fees telijk gekleed was alleen het theaterpersoneel, dat geniet van een winterstop. Buiten vroor het twee graden, binnen wachtte men als bij de centra le verwarming gelaten af op de dingen die 1986 brengen zal. - Zuinigjes werd er gelachen om een satirische terugblik van Jan en Kaat,het enige hoogtepunt van de avond. Te- 'gen een decor.van het voorma- lige weeshuis de Lindenhof, waar de beeldjes van het ty pisch Schiedamse duo al sinds jaar en dag hun plaats vinden, werden plaatselijke politici in een tweespraak fijntjes op de korrel genomen. Die namen dat op hun beurt voor lief, wel licht uit eerbied voor de twee overtuigende acteurs (Cor de Groot en Ineke van Kasteren) en de goed geïnformeerde tekstschrijver (Dick van der Lugt). Maar nauwelijks was het ar tistieke drietal met bloemen en applaus gehuldigd of de eerste jassen gingen aan en de foyer van het Passage Theater drup pelde leeg. Voor tien uur ston den de meeste reeeptiegangers alweer buiten in de kou, vol van voorspoed en geluk. dan Breerns namen de gasten een beslissende 810 voor sprong. Doelpunten: René Zwets (4x), Monique Verweij (2x), Annemieke Willemsen (2x), IJsbrand den Breems (2x), Rik Brouwer en Anja van Eke- lenburg. Maassluis behaalde een ge- makkelijke overwinning op het Zuiden V 96. Met uitzonde ring van de beginfase heerste de thuisploeg gedurende de he le wedstrijd. Erik de Jong was bij Maassluis de grote uitblin ker. Hij hielp zijn ploeg aan een ruime zege, nadat Leon- tien Kloppenburg en Martin Bergwerf aan de leiding had den gebracht kort voor rust. Doelpunten: "Erik de Jcng (3x), Martin Bergwerf (2x), Leontien Kloppenburg (2x), Peter Gregoor en Jeanne Blom. ODO liet tegen KOAG uit Krimpen de winst glippen. Bij een 8—6 voorsprong stond het de gasten in de laatste twee minuten toe nog twee maal te scoren. De thuisclub moest de hand in eigen boezem steken, want vooral in de tweede helft liet het vele kansen onbenut. Doelpunten: Teunis Jan van Barneveld (2x), Henk Goeden- dorp (2x), Marijke Noordam, Anja van Buuren, Gerlinde Oversluizen en Bram Hane- maaijer. Ooranje-Nassau herstelde zich goed na de nederlagen van de afgelopen weken. In Leiden sleepte het tegen Ons Eiland een verdienstelijke 912 overwinning weg. Oranje Nassau opereerde weer als een echte eenheid en het kende daardoor weinig problemen met de thuisclub. De basis voor de overwinning werd ge legd aan het begin van de tweede helft, toen twee keer uit een vrije bal, werd gescoord, en een 47 voorsprong werd ge nomen. Spirit verloor van koploper Kapelle met 5—6. In de eerste helft was van een krachtsver schil nauwelijks sprake. Na een magere 3—3 ruststand pakte Kapelle in de tweede helft de zaken wat serieuzer aan, en greep verdiend de winst. Doelpunten: Martin Lokker (2x) Agnes Hoogem aad (lx) en Jacqueline Boog (2x). SSC Harga won zonder veel moeite van Wion II: 13-4. Door dat resultaat staan de Schie dammers, evenals Succes, bo venaan. Wion bood alleen in de eerste helft nog enige tegen stand, na de pauze was het eenrichtingsverkeer. Doelpuntenmakers: Regina van de Tooren (3x), Onno Slui mer (3x), Koos van Leeuwen (3x), Ton Kinds (2x), Diana Oostlander en Pauline Meier. Succes bleef de baas over Ten Donck Hl: 109. De Schie damse club maakte het zich zelf moeilijk door voor de pau ze veel kansen te laten liggen. Daardoor- was de stand kort voor tijd nog gelijk (9—9). Succes kreeg echter waar het recht op had. Doelpuntenma kers: Theo Gorissen (4x), Ro nald Bijl (2x), Nel Maier, Mar- ga Bijl, Hillie Huigen en Leo Kruining. VLAARDINGEN Kees Marges, de man die onlangs met een toespraak de hele Ver enigde Naties muisstil heeft gekregen, spreekt morgenoch tend in de Nivon-boerderij de Hoogkamer in Vlaardingen. De bijeenkomst begint om half tien. De Hoogkamer is geves tigd aan de Van Baerlestraat 252. ROTTERDAM Het stadsver nieuwingsgebied Oud-Carnisse zal hoogstwaarschijnlijk wor den uitgebreid. De gemeente raad zal donderdag over dit voorstel van het college van B. en W. beslissen. In 1982 is slechts een klein deel van Oud-Carnisse, met vooroorlogse woningen van het GWR, aangewezen voor de stadsvernieuwing. Nu blijkt dat ook de particuliere woningen buiten de grenzen van het ge bied in slechte staat verkeren, zullen ook deze huizen aange- - •pakt worden. in totaal bevinden zich 2220 woningen in het gebied. Drie kwart daarvan is in eigendom van particulieren. Meer dan de helft van de woningen zijn ma tig tot slecht van kwaliteit. HONSELERSDIJK De bloe men- en groentetentoonsteliing Weiland 19Nu begint dit jaar een week eerder dan gewoon lijk. Op vrijdag 14 maart om 20 uur opent de Bloemenveiling Westland in Honselersdijk haar poorten. Het thema van de tentoonstel ling, „Een Lieve Lusthof", ver wijst naar de vele lusthoven die er in het Westland zijn geweest en die mede de basis hebben geiegd voor de tuinbouw in dit gebied. Nieuw dit jaar is een speciale Chrysantententoonstelling, in een hal van ruim 3000 m2 pre senteren telers, veredelings- en vermeerderingsbedrijven de nieuwste rassen, naast de reeds bekende succesvolle va rianten. Op zaterdag rijdt in een andere hal een corso, waarvan de be zoekers, niet gehinderd door weersomstandigheden, kunnen genieten. De openingstijden zijn: 14 maart van 20 tot 22 uur, 15 maart van 9 tot 22 uur en 16 maart van 9 tot 18 uur. Rotterdam In samenwerking met het Project Werkloosheid van de Gemeente Rotterdam organiseert Computerproject Kralingen een aantal compu ter-cursussen voor werklozen. Geïnteresseerden kunnen kontakt opnemen met: Compu terproject Kralingen, Hoflaan 132, telefoon: 122993. ROTTERDAM In tegenstel ling tot het gasbedrijf in Gro ningen, houdt het Rotterdamse GEB geen speciale actie om de deugdelijkheid van gaskachels te controleren. Wél keurt het GEB in Rotterdam bij verbui- zingen ongeveer 50.000 per jaar de apparatuur. Het gasbedrijf houdt niet bij hoe veel kachels afgekeurd wor den. In Groningen bieek een kwart van de gaskachels rijp voor de schroothoop. Ruim ze ventig procent werd afgekeurd. Enkele jaren geleden heeft het GEB aan het college van B. en W. voorgesteld de gaskachels in Rotterdam periodiek na te laten kijken. Het college ging niet akkoord, omdat een der gelijke actie teveel geld kost. B. en W. gaven wel toestem ming aan het GEB met eigen personeel controles te houden. Het GEB kon hiervoor echter geen mensen vrijmaken. De contröle-actie in Groningen houdt in dat Groningers die twijfels hebben over hun gas kachel, zich kunnen melden voor een inspectie. Het Rotter damse GEB stuurt twijfelaars altijd door naar installateurs. Alleen als direct gevaar dreigt, komt het GEB onmiddellijk in actie. ROTTERDAM Via een huis- aan-huis folder roept de Initia tiefgroep Boomgaardshoek en Platen (IBP) de bevolking van Hoogvliet op om ideeën te le veren voor een beter leefbaar Hoogvliet. In het rondschrijven maakt de IBP contactpersonen bekend die per wijk aan spreekbaar zijn voor klachten die voor behandeling in de deelraad in aanmerking ko men. De IBP is van mening dat de gemeente Rotterdam al jaren haar verantwoordelijkheid voor Hoogvliet laat liggen en dat de traditionele partijen op wijkni veau teveel bindingen hebben met de Coolsingel om gericht actie te kunnen ondernemen. De IBP is van mening dat van uit Hoogvliet een beweging op gang moet komen die uiteinde lijk leidt tot een beter Hoog vliet. Een bewonersraad, zoals die in de Westpunt functioneert, noemt de IBP waardevol en een voorbeeld voor andere wij ken in Hoogvliet. Daarnaast is de IBP van mening dat niet al leen 25 deelraadsleden kunnen bepalen wat goed en wat slecht is voor Hoogvliet. Van daar de oproep aan de wijkbe- volking. ROTTERDAM Ouderenzorg en bezuinigingen: dat is het onderwerp van de informatie- discussie-avond die op dins dag 7 januari plaats heeft in gebouw De Akker aan de Vaandrigstraat 14. De avond begint om 20.00 uur; spreker is de heer G. J. Huiskes, voorzit ter van het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden ROTTERDAM Wethouder Hans Simons van Onderwijs, houdt op woensdag 8 januari van 14 tot 15 uur spreekuur in het Hulp- en Informatiecentrum in Rotterdam. Mensen die de wethouder willen spreken, kun- Ouderen. Aan de orde komt onder meer de roep dat oude ren langer zelfstandig moeten blijven functioneren in hun eigen omgeving, dit in het licht van de vergrijzing en de bezui nigingen. Ouderen die de avond willen bijwonen kunnen vervoerd worden met het busje van Hervormde Wijkgemeente De Akker, tel- 118979. nen een afspraak maken met de heer H. Hamerslag, bereik baar onder telefoonnummer 172888. Het Hulp- en Informa tiecentrum is gevestigd in de Centrale Bibliotheek, Hoog straat 110. ROTTERDAM De Rotter damse zangeres Caroline treedt vanavond rond 20 uur op in de hal van het Van Dam Ziekenhuis ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de ziekenomroep SRI. De om roep verwacht nog een aantal andere artiesten en heeft ook een quizprogramma voor pati ënten in petto. ROTTERDAM Met een vuurwapen heeft een ongeveer 25-jarige man een winkeljuf frouw bedreigd in een bak kerszaak aan de Dordtselaan vrijdagmiddag en 850 gulden uit de kassa geroofd. Hij maak te zich uit de voeten in de rich ting van de Marentakstraat. ROTTERDAM Een felle brand heeft vrijdag een tweede étage en een zolder in de Wil lem Beukelszstraat in Rotter dam verwoest. De bewoners bleven ongedeerd en konden bij familieleden worden onder gebracht. De politie sluit brandstichting niet uit.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1