Mozart heet nu Amadeus w& Enquête vakantiewensen slechtzienden 65 jaar getrouwd zonder vakantie Maassluise in Nuth burgemeester? Brandweer stookt kerstboomfikkie Geen nieuwe partijen 3500 gulden voor Schuurkerk-theater Leer/werkproject voor Turkse vrouwen I n ws (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In zeven opnieuw gerenoveerde woningen in West zijn ernstige vochtproblemen in de kruip kelders aan het licht gekomen. Het gaat om de woningen die, na de mis lukte renovatie van 213 St. Jozef wo ningen, bij wijze van proef deels voor de tweede keer zijn aangepakt. In de kruipkelders staat een laag water van soms tien centimeter. Het gevolg: koude vloeren, schimmelvorming en verrotte vloerbedekking. De water meter houdt nog net 't hoofd boven wa- (Foto's: Ed Egger- mont.) mm Mozart heet tegenwoordig Amadeus; dat heeft ongetwijfeld te maken met de gelijknamige speelfilm die vorig jaar volle zalen trok, in het land. De vereni ging Vrienden van het Stedelijk Mu seum heeft daar handig gebruik van ge maakt door een koffieconcert gisteren met de naam Amadeus aan te prijzen. En zie, ongeveer dertig muziekliefheb bers stroomden rond het middaguur de aula van het museum aan de Hoog straat binnen om een half uurtje met een kopje koffie te genieten van Mozart- composities, gespeeld door drie muzi kanten op klarinet en fagot. Een „divertimento in bes" werd ten ge hore gebracht, door Peter Vliegenthart, Frank van Citteren (klarinetten) en Jan ten Haaf (fagot). Het drietal beet daarmee de spits af van een reeks kof fieconcerten die ook in het nieuwe jaar maandelijks zullen worden gehouden. Boosheid over 'duimen draaien' Onbezorgd Mevrouw Veldhoven wijst naar de ondergelopen kruip kelder: „Natuurlijk is dat gevaarlijk." Riolering Het echtpaar Dirk en Neeltje Kriek (88 en 8Jf): „We woonden voor ons huwelijk op dezelfde stoep". (Foto: Ed Eggermont) Zelfde stoep K. O HET VRIJE VOLK Schiedam 14 DONDERDAG 9 JANUAR11986 wegwijzer Kruipkelders West staan onder water In het huis van Jo Schaap, lid van het bestuur van de be wonersvereniging en het pas opgerichte planteam, liggen eièctriciteitskabels, waterlei ding en telefoonkabel onder water. De watermeter, die aan- géeft hoeveel liters er via de kranen wordt verbruikt, steekt nóg net boven het wateropper vlak uit. „Die waterleiding is extra geïsoleerd om bevriezing te voorkomen. Nu ligt het hele geval in het water. Moet je na gaan als dat bevriest", brengt Schaap één van zijn vrezen on der woorden. „De eleetrici- teitskabe! zal er best wel tegen kunnen maar het hoort natuur lijk niet." Schaap woont aan de Anthonie Muijsstraat waaraan de zeven proefwoningen staan. t6V. De zogenoemde rerenovatie van in totaal veertien wonin gen is uitgevoerd naar aanlei ding van een regen van klach ten van de bewoners. Na een rapport van het Rotterdamse Bouwcentrum werd in 1984 een serie proefwoningen opgele verd. In deze woningen werd voor zo'n 20.000 gulden een compleet nieuwe vloer aange bracht. De onderkant werd geïsoleerd. Op de bodem van de kruipkelders werd een stuk plastic neergelegd, in sommi ge huizen aan de muren ge spijkerd. Tot ongenoegen van de be woners werd er niets gedaan aan het vochtprobleem in de woning zelf. Doordat verkeer de kozijnen zijn gebruikt, -v vormt zich bij bepaalde tempe raturen condens aan de bin nenkant van de stalen kozij nen. Tijdens de strenge winter vorig jaar vroren hierdoor ra men en deuren dicht. Ook bewoonster H. H. Veld hoven heeft last van een volge lopen kruipkelder. Een enkele maanden geleden door haar man aangelegd stuk parket, bovenop het luik naar de kel der, moest van armoe worden weggehaald. „Dat verkruimel de helemaal. Hier moet iets aan gedaan worden," zegt de Schiedamse, kijkend naar de laag water onder haar woning. „Natuurlijk is dat gevaarlijk." Over de oorzaak van de wa teroverlast hebben de bewo ners slechts vermoedens. Vol gens hen ligt het aan de werk zaamheden die de gemeente verricht aan de riolering en de nieuwbouw aan de Maria- straat die de waterhuishou ding in de war heeft gebracht. „In de nieuwbouw liggen de 'woningen zo'n zeventig centi meter hoger. Het grondwater is daardoor bij ons gestegen," denkt Jo Schaap. Gisteren bezochten twee me dewerkers van een aannemer de woning van mevrouw A. Rensman-Smaling. Bij haar steekt de watermeter ook nog net boven het water uit. In de woonkamer bolt het zeil op, waarschijnlijk door het vocht in haar kelder. Mevrouw Rens- man heeft als extra handicap dat ze reumatisch is. De pijnen VLAARDINGEN „Ik heb nog nooit iemand met zijn dui men zien draaien bij de ge meente. Misschien zijn op sommige afdelingen mensen over, maar op andere is een drastisch tekort aan perso neel." Cor de Zwart, voorzitter van de Abva./Kabo-afdeling Vlaardingen, is boos over een uitspraak van wethouder Jan Madern (personeelszaken), die eerder deze week verklaarde geen personeel in dienst te wil len houden om duimen te draaien. Madern deed zijn gewraakte uitspraak tijdens een toelich ting op een reorganisatieplan van de gemeentesecretarie. Een werkgroep, die de secre tarie heeft doorgelicht, vindt circa 200 formatieplaatsen vol doende (het huidige aantal be draagt 229), maar de wethou der meende dat het aantal for matieplaatsen rustig nog meer terug kon. MAASSLUIS Hoe willen de Nederlandse blinden en slechtzienden nu eigenlijk va kantie vieren? Zijn er voor hen mogelijkheden om naar bij voorbeeld het Spaanse strand te gaan? En zijn de geschikte reizen wel te betalen? Tenslot- te'zijn er maar weinig blinden of slechtzienden met een goed betaalde baan. In juni hoopt de Weten schapswinkel van de Erasmus Universiteit het antwoord op al deze vragen te geven. Een groep van 400 blinden en slechtzienden krijgt binnen kort een uitgebreide lijst met 131 vragen hierover voorge schoteld. Hun antwoorden zijn representatief voor alle 20.000 visueel gehandicapten, die Ne derland telt. De Wetenschapswinkel heeft de opzet van het onderzoek in handen gelegd van de vak groep "economische psycholo- £f®,samenwerking met de N.V.B.S. (de Nederlandse Ver eniging van Blinden en Slecht zienden) is maandenlang ge werkt aan het samenstellen van een waterdichte vragen lijst. Dat deel is afgerond. Ook is geregeld dat de gegevens na 15 februari zo snel mogelijk met behulp van een computer kunnen worden verwerkt. Er rest nog één knelpunt: de meeste leden van de doelgroep kunnen het dikke pakket vra gen noch lezen noch schrifte lijk beantwoorden. Er zijn dus mensen nodig die de vragen willen voorlezen en de antwoorden willen note ren. Nu zijn er inmiddels al 20 vrijwilligers gevonden die aan het 'vakantieonderzoek' willen meedoen. Maar dat aantal is nog te klein. De Wetenschaps winkel zit dringend verlegen om nog 15 vrijwilligers. Van deze mensen wordt verwacht dat zij een paar 'dagdelen' op de Erasmus Universiteit wil len komen zitten om de vragen telefonisch aan de visueel ge handicapten voor te lezen. Voor de vrijwilligers wordt volgende week donderdag 16 januari een speciale instructie middag gehouden in Rotter dam. Bas Barendregt, zeif slecht ziend, werkt enthousiast aan het onderzoek mee. Vanuit zijn woonplaats Maassluis gaat hij ook naar Rotterdam om de mensen uit de doelgroep zo no dig extra informatie te geven over de functie en het nut van het onderzoek. Hij kent de pro-' blemen die slechtzienden op vakantie tegenkomen uit erva ring. Samen met zijn blinde echtgenote Gerda dóet hij daar ook wat aan. Hij organi seert reizen voor zijn 'eigen' groep gehandicapten, waarbij hij mensen met een andere handicap zeker niet bij voor baat uitsluit: „Als gehandicapte loop je al tijd op je tenen om te bewijzen wat je kunt. Daarom willen wij een vakantiepakket aanbieden om gehandicapten zonder be geleiding van een onbezorgde vakantie te laten genieten." Onder de groep mensen die zich bij Bas en Gerda hebben opgegeven blijkt een speciale voorkeur voor Israël te be staan. En ook willen de gehan dicapten wei eens naar Torre- molinos, net als de 'gewone' mensen. „Op vakantie als visueel ge handicapte kom je altijd de zelfde mensen tegen. Dat zijn steeds dezelfde 150 personen. Het bestaat toch niet, dat uit die hele groep van 20.000 men sen met een visuele handicap, er maar zo weinigen op vakan tie willen?", zegt Bas Baren dregt. Hij is ervan overtuigd dat de mensen wel wat willen, maar de mogelijkheden niet kennen. Hijzelf maakt zijn rei zen ook voor blinden interes sant. „Voor slechtzienden hoef je geen middagen in bps te orga niseren, of een excursie naar een museum met mooie voor werpen achter glas. Blinden kijken met hun handen, dus die gelegenheid moeten ze dan ook hebben. Langlaufen gaat heel goed, een wijnfeest is voor deze mensen ook leuk, net als een speeldozenmuseum." worden versterkt door het vochtgehalte in haar woning. De twee medewerkers van de in Maasland gevestigde aannemer zijn op eigen initia tief een onderzoek in de wijk begonnen. „We proberen een prijsopgave samen te stellen," zegt één van hen. „Er is nog 'niets zeker over een opdracht. We hebben een nieuw soort op lossing voor dit soort proble men maar niet iedereen ver trouwt daarop. We hebben de woningbouwvereniging al aan geboden de woningen aan te pakken op basis van geen re sultaat, geen geld." De beide onderzoekers beke ken het plastic onder de wonin gen met gefronste wenkbrau wen. „Dat is bepaald geen goe de oplossing," was hun oordeei. Volgens hen zou de vernieu wing van de riolering in de wijk West wel eens de oorzaak van de wateroverlast kunnen zijn. „Normaal lekken oude rioleringen. Ze werken daard oor ais een drainage, hoewel dat natuurlijk niet hoort. Nu er nieuwe leidingen zijn aange bracht, kan dat water niet meer weg en stijgt het." Jo Schaap kreeg met zijn 'klachten bij de SSSW geen ge hoor. „Ze willen er niets aan doen. Er zijn mensen geweest die een beetje lieten doorsche meren me niet te geloven. Of ik even tevoren een emmertje 'water in de kelder had leegge gooid. Ik kreeg bij de SSSW te horen dat ze de kelders niet komen leegpompen omdat ze dan meteen alle 200 St. Jozef woningen konden aanpakken." Bij de SSSW was gisteren nie mand bereikbaar voor com- mentaar. Ook heeft de hele familie ja renlang groente gegeten die afkomstig was van een volks tuin op het Landje van Ris, waarvan Dirk Kriek pas drie jaar geleden (op zijn vijfen tachtigste) de huur heeft opge zegd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de 65 jaar dat ze zijn getrouwd, zijn Dirk Kriek (88) en Neeltje Kriek- Van Velen (84) nooit op vakan tie geweest. Daarvoor had het Schiedamse echtpaar het te druk, met de zorg voor veer tien kinderen. Geluk, dat von den de "Kriekjes" altijd bin nenshuis. Dat is nog steeds zo. Gisteren zat de huiskamer van het echtpaar aan de Edison- straat bomvol ter viering van het 65-jarig huwelijksfeest. Zo vol zat het kleine woonka mertje, dat er geen plaats meer was voor de tientallen klein- en achterkleinkinderen van het hoogbejaarde echt paar. Alleen om alle kinderen met aanhang te herbergen moest Vader Kriek naar de kelder om een stapel reserve- stoelen aan te slepen. Zo'n han deling kan Dirk Kriek, on danks zijn leeftijd, nog best aan. Ook voor klusjes zoals de afwas doen en eten koken loopt deze ex-Wiltonmedewerker niet weg. Een groot gezin eist van alle leden veel inzet, maar de zwaarste last drukt op de ouders. Moeder Kriek breide altijd dat het een lieve lust was. Ook nadat de kinderen het ouderlijk huis verlieten. Nu nog lopen de nakomelingen van Neeltje Kriek op sokken die zij heeft gebreid. En liggen •er op de tafels bij de gezinnen van haar kinderen door haar gehaakte tafelkleden. Met de klassieke vraag die een verslaggever een jubile rend echtpaar stelt ("Hoe heb ben jullie elkaar leren ken nen?"), hebben Dirk en Neeltje Kriek geen moeite. „We woon den op dezelfde stoep, in Slie- drecht." Een stoep, zo legt het echtpaar uit, Is een benaming voor een afrit van een dijk. Dirk Kriek werkte in die tijd soms voor Neeitjes vader en zo leerde hij haar nog beter ken- „Ja, ik had eerst verkering met een ander meisje," aldus Dirk Kriek. „Maar die woonde helemaal aan de andere kant van Sliedreeht. Bovendien was dat een dochter van een café baas. Die kende iedereen, dat ging van: Hallo Ko, hallo Kees. Dat beviel me niet zo." Inmiddels woont het echt paar al weer 56 jaar in Schie dam. Alle kinderen zijn het huis uit, maar de meesten wo nen nog in de buurt. Komen ze ook nog wel eens langs als het geen feest is? Neeltje Kriek: „Nou, dan moet je zaterdags middags maar eens komen! Dan gaan er wel vijf potten koffie door HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen discussiëren donderdag 15 ja nuari vanaf 14 uur onder lei ding van mevrouw G. Egbers over het jaarthema van de NVvH 'Macht... hoe gaan we er mee om?'. De discussie vindt plaats in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. inlichtingen, tei. 705971. 4 MOLENS Verzamelaars kunnen zondag 12 januari munten, ansicht kaarten of postzegels ruilen in het dienstencentrum de 4 Mo lens, Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30 uur. Tevens gratis taxatie. Toegang gratis. SINGELKWARTIER Klaverjasvereniging het Sin gelkwartier houdt op dinsdag 14 januari een kiaverjasavond in zaal Marijke, Broersveld 121. ledereen is welkom. De koffie staat klaar vanaf 20 uur. SCHIELAND Nog tot 12 januari is in de ga lerie van het Schielandzieken- huis aan de Stadhouderslaan 98 kunst te zien van Fijkje Fontijne-Langejan en Elly Pa rent-Van Colienburg. Er staat keramiek en er hangen zeef drukken. Dagelijks geopend van 9 tot 20 uur. Toegang vrij. FILMCLUB In het videocafé van de film club Schiedam, gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12, wordt zaterdag 11 januari van af 20.30 uur een videofestival gewijd aan het thema horror- Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 266346 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. film gehouden. Toegang gratis voor donateurs. NIVON De leden van het Vlaardingse Nivon gaan zondag 12 januari samen met leden van de PvdA en de Vara naar Den Haag. In het Congresgebouw vindt daar een 'rode' Nieuwjaarsreceptie plaats met ais spreker Wim Kok. Museum De kunstuurtjes van het Ste delijk Museum, Hoogstraat 122, worden deze maand ge wijd aan de tentoonstelling '40 jaar verzamelen in het Stede lijk Museum Schiedam'. De uurtjes zijn op: dinsdag 14 ja nuari van 10 tot 11 uur; don derdag 16 januari van 10 tot 11 uur en op zondag 19 januari van 14.30 tot 15.30 uur. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: boodschap pendienst, tel. 206611. Spoed- recepten, tel. 261480. Tand arts: A. J. Mosk, Burg. Knap- pertlaan 39, tel. 734629; spreekuur van 17 tot 18 uur op zaterdag en zondag. MAASSLUIS De Maassluise wethouder Elly Coenen-Vaes- sen (sociale zaken) gooit hoge ogen om benoemd te worden tot burgemeester van Nuth in Zuid-Limburg. Vandaag of morgen wordt haar benoeming verwacht. Volgens doorgaans welingelichte kringen zou zij bovenaan de voordracht van de Limburgse commissaris der Koningin staan. De Maassiuise wethouder solli citeerde, in september naar de vacante functie, nadat burge meester Chris Rutten naar Middelburg was vertrokken. Zij ambieert het ambt van burge meester om verschillende re denen: „In de eerste plaats wil ik graag burgemeester worden, ik heb gekeken waar mijn bes te kansen lagen. Tenslotte ben ik zelf een zuiderling en je hebt in Limburg maar drie plaatsen met een VVD-burgemeester. In Brabant zijn er ook niet zo veel. Maar het is niet zo, dat ik per se naar Limburg wil." Mevrouw Coenen (53) werd ge boren in Bocholtz, een grens- plaatsje tussen Heerlen er. Aken. Nuth ligt daar vlakbij. Zij was twaalf jaar raadslid voor de VVD in Maassluis en vijf jaar wethouder. Op die functie is ze nog niet uitgekeken. „Oh nee. Ik vind besturen leuk. Het maakt voor mij weinig verschil of je dat als wethouder of als burgemeester doet." Nuth is een plaatsje van 17.000 inwoners. Deze week besloot de raad om de ambtswoning te verkopen, het fraaie kasteeltje Nierhoven, omdat alleen al de 'energierekening 30.000 gulder* per jaar bedroeg. Naar de va cante functie, die op 1 februari vervuld moet zijn, hebben zes kandidaten een gooi gedaan. Evenals de overige kandidaten voerde mevrouw Coenen een gesprek met de commissaris der Koningin en met een ver trouwenscommissie uit de ge meenteraad van Nuth. Brandstichten door de brand weer. Dat gebeurde gisteren middag op het opslagterrein van Key en Kramer aan de Go- vert van Wijnkade in Maas sluis. Maar liefst 500 kerstbo men werden er door de Maas sluise Vrijwillige Brandweer In de brand gejaagd. Doordat tot het laatst toe steeds nieuwe bomen werden aangesleept, werd het kerst boompje-branden met vijf kwartier uitgesteld tot 17.15 uur. Om 16.15 uur waren de twee vrachtwagens van ge meentewerken nog eens uitge reden om de laatste twee ia- dingen bomen van de verza melplaatsen op te halen. De kerstbomen zijn verzameld op terreinen aan de Dr. Jan Schouteniaan, de G.A. Brede- rolaan en de Seringenstraat. Voor iedere gebrachte boom betaalde gemeentewerken 20 cent uit. En dan het knappe- rende 'fikkie". MAASSLUIS In Maassluis hebben zich geen nieuwe par tijen laten inschrijven voor de gemeenteraadverkiezingen van woensdag 19 maart 1986. Wel bij het centraal stembu reau staan geregistreerd: CDA, PPR/PSP, PvdA, D66, SGP, VVD, RPF en hei GPV. Tegen deze beslissing van het cen traal stembureau kan tot maandag 13 januari a.s. schrif telijk bij de afdeling Recht spraak van de Raad van State in beroep worden gegaan. MAASSLUIS Het Anjer fonds Zuid-Holland heeft 3500 gulden ter beschikking gesteld voor de verbetering van de in richting van het Maassluise Schuurkerk-theater. Aan de 'subsidie is de voorwaarde ver bonden. dat het theater zelf het bedrag verdubbelt, zodat in totaal 7000 gulden beschik baar is. De tweede 3500 gul den komt uit de eigen midde len van de werkgroep theater,- die de programmering van het theater verzorgt. Het geld zal worden gebruikt voor het ver beteren van de achterwand van het toneel, die ongeschikt is om er dia's of film op te pro jecteren, als decor voor een voorstelling. Verder worden del verlichting en akoestiek onder,*: handen genomen en staan en-!" kele kleinere karweitjes op het verlanglijstje. VLAARDINGEN Het Plaat- selljk Educatief Centrum be gint op 1 februari met een nieuw leer/werk-project voor Turkse vrouwen en meisjes, die een vak willen leren. Zij krijgen vier dagen per week les in rekenen, Nederlandse taal, kledingontwerpen, patroonte kenen enz. De vrouwen die wil len deelnemen, moeten ouder dan 18 jaar zijn. Met de kandi daten wordt en toelatingsge- sprek gevoerd, waaruit motiva tie, kennis van de Nederlandse taal en enige bekendheid met- het vak moeten blijken. Aan- meldingsformulieren zijn ver- krijgbaar bij het PEC, Corn. Houtmanstraat 2a (tel. 600859), of SISO, Van der r- Werftstraat 15 (359555). s t i t-

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1