12 Gemeentebelangen: 'Brede coalitie van ontevreden mensen' Muziekkoor is nu zelfstandig |2| Woningvoorraad boven30.000 en Echtpaar morgen op televisie Koffiedief Bibliotheek krijgt zin: korter open Museum Prins Hendrik leent oud katschip Het optimisme van een dikzak Handtekeningen tegen omweg bus 53 Braziliaanse muziek In Quibus Tramlijn rijdt In Blauwe Brug Zilver voor voorman li k?"' Haringkar brandt uit 1 AVS SCHIEDAM De Maasvlakte is voor het Schie- damse echtpaar Kerkhoff een paradijs. Elk week einde speuren man en vrouw urenlang in het op gespoten zand naar overblijfselen van honderd- duizenden jaren geleden gestorven dieren. Die lig- gen op de Maasvlakte voor het oprapen. Het echt paar verzamelt de resten en stelt de leeftijd vast. Over die hobby, paleozoölogie, praten ze morgen avond in het KRO-televisieprogramma „Zeker Weten." [v J I# M-Va Signalen - Exclusieve maatkleding en confectie Ruim 100 jaar kleermakers Ook voor confectie naar de KLEERMAKER Wij wensen onze clientèle een goed gekleed 1986 toe Rotterdamsedijk 409a, tel. 268164, Schiedam. "t Niek Kerk hoff toont een half bek ken van een mammoet, zijn vrouw Aad tuurt door de ste reo-micro scoop. Foto: Ed Egger- mont. Bewijzen Bezetenheid SCHIEDAM Elfe'lédënvan het Muziekschool-koor gaan op eigen benen staan. Sinds kort vormen ongeveer twintig zan gers en zangeressen van het Algemene Muzikale "Vorming- koor van Muziekschool Nieuwe Waterweg Noord een eigen ge mengde zanggroep. AnnekèJ Gordijn probeert het nieuwe koor leven in te blazen. „We willen een op zich zelf staand koor van de grond krijgen. Om puur voor de gezelligheid te zingen," aldus Anneke Gordijn. Het oude koor draaide voor heen drie jaar onder leiding van Muziekschool-directeur Hans Mulder. Hij verzorgde ook de pianobegeleiding. !AnhéKèHtfr*® - dijn: „Het moet echt een gezelligheids clubje blij ven." Foto:.-. iEd>-Egger-ïw f moW"^" 1 Nieuwbouw in het centrum, gefotografeerd vanaf de Nieuwstraat, vormde de grote mep" van 1985. (Foto: Ed Eggermont) (HET VRIJE VOLK Schiedam VRIJDAG 10 JANUAR11986 Je zit hier boven op de nijlpaarden (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het tele visieprogramma "Zeker Weten", waarin het Schie damse echtpaar Kerkhoff aan het woord komt over zijn hobby paleozoologie, wordt morgenavond om twaalf minuten over ze ven uitgezonden. Het pro gramma is van de KRO en is te zien op Nederland 2. "Zeker Weten" is een populair wetenschappe lijk programma, waarin steeds de "Amateur van de Maand' wordt aangewewezen. Het wordt gemaakt door Nel- leke Rademaker en Si mon van Adelberg. Al tien jaar verzamelen Niek Kerkhoff en zijn vrouw Aad Kerkhoff-van Grondelle, bei den 54 jaar oud. Het resultaat daarvan ligt opgeslagen in twee vitrines, enkele kasten en een stapel dozen in hun woning aan de Nieuwe Damlaan. De kiezen van een uitgestorven beversoort, een nekwervel van een mammoet, een stukje hiel- been van een neushoorn, 3000 stukjes bot hebben ze op tijd perk gerangschikt „De kleinste dingetjes heb ben de grootste waarde," zegt Niek Kerkhoff, in het dagelijks leven directeur van het Schie damse bejaardencentrum Thurlede. Hij toont bakjes met kleine zwarte korreltjes, die hij en zijn vrouw hebben gedis tilleerd uit zakken vol met zand van de Maasvlakte. „Mui- zenkiezen," verklaart hij. Een blik door de stereo-microscoop in de werkkamer van het echt paar maakt dat aannemelijk. Duidelijke groeven zijn zicht baar in het oppervlak van de kiezen. f i I A Wie. r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een brede coalitie van ontevreden men sen, uit linkse en rechtse hoek en het politieke midden. Dat verwacht CDA-raadslid Ru Hartog van de nieuwe partij Gemeentebelangen, die moge lijk zal deelnemen aan de raadsverkiezingen op 19 maart. Hartog wordt niet ac tief in die partij, maar hij heeft bij wijze van vrienden dienst zijn handtekening gezet op de inschrijving van Ge meentebelangen bij het stem bureau. Op het inschrijvingsformu lier dienden verplicht twee handtekeningen te staan. De eerste werd gezet door initia tiefnemer W. M. Schenke laars. Zowel Schenkelaars als Hartog zijn lid van het CDA en belandden na de laatste leden vergadering van die partij op een onverkiesbare plaats voor de raadsverkiezingen. Hartog erkent dat bij hen "een stukje persoonlijke ontevredenheid" heerst, maar dat zou niet de drijfveer zijn. Hun ontevredenheid geldt vooral een serie plaatselijke conflicten. Hartog noemt de problemen rond de erfpacht tussen huiseigenaars uit Schie- SCHIEDAM Op het ter rein van groothandel Radder is een 16-jarige jongen aange houden die enkele vrachtwa gens zou hebben opengebroken. De jóngen werd door het per sonae! in de kraag gevat en overgeleverd aan de gealar meerde politie. De politie vond elders op het terrein enkele pakken koffie die uit de vrachtwagens waren gehaald. dam-Noord en de gemeente, de sloop van de Sommelsdijkse- straat en "de krakkemikkige omstandigheden waarin de sportverenigingen verkeren. Dat soort dingen zit nog steeds veel mensen dwars. Zij her kennen zich niet in de zittende politieke partijen, die hun pro gramma meer op het landelij ke richten." Gemeentebelangen wordt, aldus Hartog, beslist geen splinter van het CDA. Een ver gelijking met de CDA-dissiden- ten in de Tweede Kamer en de afsplitsing van het duo Schoi- ten-Dijkman wijst hij met af grijzen van de hand: "O God, alsjeblieft nee! Dat wordt het gegarandeerd niet. Dat hebben we uitvoerig doorgesproken, niemand wil dat." Hartog zegt dat hij en Schenkelaars duidelijke signa len uit alle hoeken van de plaatselijke politiek hebben ge kregen die erop dulden dat er voor Gemeentebelangen een markt is. „Ontevreden mensen heb je overal. Als ik zie wat er nu pas bij de PvdA is gebeurd, ook daar zullen nu wel onte vreden mensen bijzitten." Hartog doelt op de PvdA-le- denvergadering van maandag, waarbij de kandidatenlijst voor de verkiezingen werd vastgesteld. In 'het weekeinde worden in de gelederen (voor zover daar van kan worden gesproken) van Gemeentebelangen de laatste knopen doorgehakt Kort daarna wordt bekend of de partij met de verkiezingen meedoet en zo ja, met welke kandidaten en strijdpunten. De zittende politieke partijen heb ben tot dusver sceptisch gerea geerd op de ontwikkelingen. Concurrentie wordt niet ge vreesd. De loop van dergelijke groe ven is voor paleozoologen een belangrijke aanwijzing bij het onderzoek naar de ouderdom van een vonast. Daartoe raad pleegt het echtpaar Kerkhoff ook gegevens, die door ama teurs en wetenschappers op dat gebied bijeengebracht zijn. De vorm van een midden- handsbeen van een olifant bij voorbeeld was in elk tijdperk anders. Het echtpaar durft al voor zichtig wetenschappelijke con- clusies te trekken uit de zorg vuldig opgebouwde Informatie. Niek Kerkhoff beweert dat Ne derland in het pleistoceen (het tijdperk tussen 40.000 en een miljoen jaar geleden) een sub tropisch klimaat had. „Je 7it hier boven op de nijlpaarden. Niet te geloven, maar de be wijzen liggen er," en hij toont een halswervel van een nijl paard. Het fossiel komt van de Maasvlakte, die is opgespoten met grond uit het Hartelka- naal, het Beerkanaal en het Oostvoornsemeer. „Ei* zijn mensen die zeggen dat die res ten zijn aangevoerd door de grote rivieren, maar dat is kletskoek. Dan had het mate riaal onder de zeepokken moe ten zitten, of op zijn minst zijn afgerold" (door wrijving glad geworden red.). Paleozoologie bedrijven Niek en Aad Kerkhoff sinds him dochter Yvette tijdens haar studie biologie met dit vak in aanraking kwam. Sinds dien heerst in huize Kerkhoff een interessante bezetenheid. „Als we er in het weekeinde een keer niet op uittrokken, dan is het een hele rare dag," aldus Aad Kerkhoff. Haar man wijst erop dat het werk van amateurs door de wetenschap wordt gewaardeerd. „We heb ben hier regelmatig weten schappers over de vloer." Die kijken him ogen uit in het kleine museum aan de Nieuwe Damlaan, of zij' nu een rib van een walvis (lengte: een halve meter), een half bekken van een mammoet of een deel van het gewei van een reuzen- hert in hun handen gedrukt krijgen. /ft* Na een paar maanden zoe ken heeft het nu zelfstandige koor een eigen pianist gevon den in de Schiedammer Pons de Grauw. Dirigent werd de Schiedammer Wim Bovy. Eigenlijk kunnen we nog een aantal "stemmen' gebruiken: vooral heren zijn welkom, bas sen zowel als tenors. Eigenlijk kunnen we iedereen gebruiken, mits ze van zingen houden," I rifvi ton v*"* v-f> f. fVj, I- rtOClTH Ul'JU zegt Anneke Gordijn. Het nieuwe koor repeteert el ke maandagavond van half ne gen tot tien uur in het gebouw van de Muziekschool aan de Lange Nieuwstraat. Contribu tie is ƒ10,- per maand per per soon. Het gemengde koor gaat vooral negro-splrituals en mu- sical-achtige liedjes zingen. Het meeste daarvan is in het Engels. „Maar het wordt niet (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie- damse woningvoorraad is in 1985 met 380 toegenomen. 554 nieuwe woningen werden opge leverd, terwijl 346 huizen door sloop van het toneel verdwe nen. Schiedam telt nu 30.12ll woningen. Een direct verband met het inwonertal is er niet, hoewel de afdeling bevolking stelt dat de daling van het aan tal Schiedammers vorig jaar duidelijk Is afgeremd. Het positieve saldo van de woningvoorraad is niet alleen te danken aan de nieuwbouw, maar ook aan het feit dat 1/2 panden weer ais woning in ge bruik werden genomen. Die panden deden voorheen onder meer dienst als winkelruimte. De meeste nieuwbouw werd in 1985 opgeleverd in het centrum van de stad: 161 woningen. De tweede "grote mep" vormde nieuwbouw op het GTB-terrein met 93 woningen. Mei was in 1985 de "top- in aand" wat het aantal opgele verde nieuwe huizen betreft (100). Januari was het diepte punt met een aantal van nul; het gevolg van een periode van strenge vorst. Op 1 januari 1981 telde Schiedam nog 28.692 woningen. Een hogere stand dan op 1 ja nuari 1983, toen er 28.643 wo ningen waren. Maar in de ja ren '83 en '84 steeg het aantal naar 29.832. Ambtenaar E. J, Doorslag van de Woningkartotheek van de gemeente vermoedt dat de woningvoorraad in het komen de jaar licht zal dalen. Er staat een aantal nieuwbouw projecten op stapel, maar er zijn ook sloopplannen voor panden in oude wijken. te moeilijk, het moet echt een gezelligheidsclubje blijven," legt Anneke Gordijn uit. Het koor heeft nog geen naam. Wie mee wil doen kan bellen near Anneke Gordijn, tel. 261233 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Openbare Bibliotheek Schiedam heeft zijn zin gekregen van het colle ge van burgemeester en wet houders: de deuren gaan zater dags voortaan een apart uur eerder dicht. Directeur Henk Ewoldt voorspelt echter dat de openingstijden van de biblio theek weer worden uitgebreid als een nieuw 'gebouw in ge bruik wordt genomen. Maar dat duurt, gezien stagnatie in de planvorming, nog minstens enkele jaren. Intussen hiéeft de blbiio- theekdirecteur ook besloten zijn tarieven in 1986 niet te verhogen, wat de afgelopen ja ren wel is gebeurd. De prijs van een bibliotheekabonne ment blijft 18 gulden voor vol wassenen en de jeugd tot acht tien jaar kan gratis boeken le nen. Het besluit om de openings tijden te beperken is een ge volg van de arbeidstijdverkor ting. De bibliotheek heeft van het college van burgemeester en wethouders geen toestem ming gekregen om extra per soneel aan te nemen. „Dus moet 't maar zo", aldus biblio theekdirecteur Ewoldt, die daaraan toevoegt „niet met vreugde" op de beperking te hebben aangedrongen. ROTTERDAM Het nieuwe maritiem museum Prins Hen drik In Rotterdam krijgt een fragment van een 18e-eeuws katschip, een middelgroot type koopvaardijschip, in langdurig bruikleen van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Het fragment van de boot zal een centrale rol spelen In dat deel van de expositie van het mu seum waarin aandacht wordt besteed aan de functie van mu- seumvoorwerpen_ als histori sche bronnen. Aan het eind van de Parallel weg, ingeklemd tussen Rijks-' weg 20, Horvathweg en de spoorlijn Rotterdam - Hoek van Holland, liggen twee sportveldjes. Wat eufemis tisch heet dat groenstrookje Sportpark De Lange Bogerd. Ooit heb ik gedacht dat het weidegebeidje bij Rotterdam behoorde, maar onlangs zag Ik daar wat sportievelingen In de kleuren van de Schiedam- se voetbalvereniging Ursus tegen een balletje aantrap pen. Die besneeuwde, hard- bevroren zoden schijnen dus binnen onze gemeentegrens te liggen. Dat voetballen ging niet van harte. Volgens mij snakten die enthousiastelingen, net ais hun duurbetaalde ama teurbroeders uit de eredivi sie, naar een echte winter stop. Amateurs kennen ech ter geen winterpauze. Die gaan door tot het echt niet meer kan. Tot de sneeuw hun voorwaartse beweging onmo gelijk maakt en de vorst hun gespierde kuiten doet bevrie zen ondanks de geleende, af geknipte maillot van moe ders. Winterstop: een verschijnsel uit de sportwereld met raak vlakken in het schildersbe drijf en associaties van ron kende ijsberen in dierentui nen. Maar vooral met herken ning in de Schiedamse thea terwereld. Hermetisch bteven de afgelo pen weken de deuren van Passage en Teerstoof geslo ten. De thermostaten waren gedienstig op koel gezet om zodoende de kosten niet he lemaal uit de hand te laten lopen. Waarom zou je iets concurrerends programme ren in die saaie dagen rond kerst en nieuwjaar wanneer Freek, Paul en Seth zo van de buis je huiskamer inlo pen? Buurgemeente Vlaar- dingen haalde toch een geva- rieeid en amusant program ma in huis. Daar kun je als Schiedammer toch ook naar toe. Niet-dan? Gelukkig gaan die deuren weer langzaam open. Heei aarzelend startte het Passa getheater tijdens de nieuw jaarsreceptie van onze vroe de vaderen. Een beetje obso leet want Peper heeft het ook al afgeschaft. Maar morgen gaat het echt weer bruisen in het theaterwereidje. Stripma nifestaties in het Passage theater en een getergde dik zak in de Teerstoof. De tseetseevlieg schijnt uit- geraast te zijn en we worden weer wakker uit onze winter se lethargie. Opgewekt trekt heei Schiedam naar het zol dertheater om Jules Croiset te bewonderen in zijn in- speelprogramma. Zelfs als driehonderdponder schijnt Croiset zijn humor en opti misme niet kwijt te zijn ge raakt. Dat vergt applaus vooraf, want Jules weet een beetje hoe het in dit cultuur- arme stadje, waar lijsttrek kers zelfs geen haiku kunnen maken, eraan toe kan gaan. Werd ooit zijn machtige Zan gen van Maldoror niet afge last wegens gebrek aan be langstelling? En kon je niet een kanon afschieten bij een zekere Vincent? Waar haalt hij de moed vandaan, om te rug te komen. Wat een opti misme! Dat optimisme hoort beloond te worden. Anders wordt het voor Jules echt de martelgang van dikzak. De winterslaap is echt over en lijn 1 komt ook in het cen trum van Schiedam. Meindert Buytensluyser VLAARDiNGEN/SCHIEDAM Zijn handtekeningenactie tegen de omleiding van buslijn 53 door Schiedam-Kethel wordt tot nu toe door ruim 350 men sen ondersteund. Marcel van, der Zouwen (20) is ervan over tuigd dat zijn actie resultaat zal 'hebben. „Ik breng de handte keningen èn naar het Schie dams college, èn naar de RET, èn naar het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Dat moét effect hebben," aldus Marcel. Marcel van der Zouwen Is een student uit Vlaardingen, die iedere dag naar de Christelijke Pompenburg-Meao In Rotter dam reist. Hij woont in de Ek- steriaan in Vlaardingen-Holy, vanwaar hij "s morgens in 'bus 53' stapt. „Vroeger ging die bus rechtstreeks van Viaardin- gen-Westerhoofd naar het sta tion in Schiedam. Sinds de komst van de sneltram zijn de lijnen omgegooid. Nu maakt de 53 een lus naar Schiedam Ke- thel. Hij rijdt op dat stuk heen en weer. Dat kost minstens tien minuten van je tijd, terwijl |e er geen meter mee op schiet." Ook steekt het hem dat de bus naar Schiedam nu nog maar eens in de 20 minuten gaat. Voorheen reed er elke tien mi nuten een bus. Marcel kwam op het idee iets te gaan onder nemen toen hij in de bus her haaldelijk reizigers over de ver slechterde verbinding hoorde mopperen. Hij begon met een brief naar de RET. Doordat een antwoord lang op zich liet wachten, be sloot hij via de chauffeurs de zaak aan de kaarten. „Maar die mensen zijn daar niet zo happig op. Ze doen gewoon hun werk. Bij één chauffeur, Dik den Boer, kreeg ik een ge willig oor. Van hem heb ik ge hoord dat de RET voorlopig met van plan is om de lijn om te gooien. Voor de zomer zal dat er niet inzitten," zegt Mar cel. SCHIEDAM De band Tatu met Braziliaanse muziek treedt morgenavond op in café Qui bus aan de Lange Haven. Het café heeft voor het optreden een éénmalige muziekvergun- ning gekregen, waarop uit drukkelijk staat vermeld dat het geluid niet versterkt mag worden. Ook heeft de gemeen te de caféleiding te verstaan gegeven dat de politie morgen komt controleren. Tatu telt vier muzikanten, die uiteenlopende instrumenten bespelen zoals de violao (ny- ionsnarige gitaar), conga's en flauto (dwarsfluit). Het optre den begint om tien uur, de toe gang bedraagt een rijksdaal der. Ook zondagavond heeft Quibus iets op het programma staan, dat geheim blijft onder de titel "A!les-is-mogeiijk- avand". Peter Pijpers van de Quibus onthult dat het iets met theater te maken zal hebben. In café Quibus wordt momen teel hard gewerkt om een per manente muziekvergunnlng te bemachtigen. De gemeente heeft als voorwaarde gesteld dat het pand zodanig wordt gefsoleerd dat omwonenden geen hinder meer hebben van live-muziek. SCHIEDAM Wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bachplein houdt morgen een open dag. Speciale attractie daarbij is een demonstratie van de Schiedamse modelspoorver eniging Schiespoor met een miniatuur Tramlijn 1. Het ge bouw is open van tien tot vier uur. Bezoekers kunnen een in druk krijgen van de activiteiten die in de Blauwe Brug worden gehouden, zoals cursussen en volksdansen. Ook staan er voorlichtingsstands van diverse Instellingen (Rode Kruis, Trechter). 's Avonds is het feest In het wijkcentrum. Dan treedt vanaf acht uur het Star Trio op In het kader van een bingo-dansant. VLAARDINGEN Voorman/ opzichter A. J. van Gameren (54) is onderschelden met de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zil ver. Hij heeft de onderschei ding gisteren gekregen ter ge legenheid van zijn 40-jarig dienstjubiteum bij Neerbos B.V. Bij dit bedrijf trad hij op 1 januari 1946 als bijrijder op de vrachtwagen in dienst. Van Gameren is sinds 1952 lid van de vrijwillige brandweer in Vlaardingen. Van 1975 tot 1984 was hij penningmeester van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereni ging in Vlaardingen, afdeling Waterweg-Noord. Voorts maakt Van Gameren sinds de oprichting in 1979 van de stichting Vogelasiel Schiedam deel uit van het dagelijks be stuur ais penningmeester. VLAARDINGEN Een haring- kar aan de Claudius Civilusiaan in Vlaardingen is geheel uitge brand. De brandweer moest uitrukken en in actie komen. - De politie vermoedt dat de brand Is aangestoken en stelt een onderzoek in. Van de da ders ontbreekt nog eik spoor. De schade wordt geschat op 7.500 gulden. j. "V f

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1