ofl m De Vaart en 'het wonder'een nieuw gebouw 'Dat trekt me aan: burgemeester' 1 Ll kOriai r Expositie in Rijswijk uit Maassluis bezit Auto rijdt in op fietser Automobilist vliegt uit de bocht Hand verbrijzeld Ongeval door onoplettendheid r r i Nieuwe stoptrein Van onze verslaggever RON DE GROOT SCHIEDAM Laat de winter maar komen, de föhns en warme luchtkanonnen liggen klaar in Schiedam West. Bewoners van 213 gerenoveerde woningen in de wijk houden de warme lucht achter de hand in geval het kwik onder de min zeven graden dreigt te zak ken. Want op dat mo ment, zo heeft de erva ring vorig jaar geleerd, vriezen deuren en ra men vast aan hun spon ningen. Een "foutje" in de renovatie zorgt dat het in- en uitgaande vérkeer in de huizen tij delijk wordt gestremt. Tenzij je de boel wat opwarmt. Dieptepunt Bert van Kan: trMensen houden de föhns klaar omdat klagen toch niet helpt." Foto's: Ed Egger- mont Jo Schaap wrijft met z'n vinger langs het raamkozijn. Het condenswater druipt langs zijn hand en pols. Directeur Keijzer en een paar leerlingen in de professionele keuken van het nieuwe schoolgebouw. (Foto: Ed Èggermont) Rapporten Geld Elly Coenen: 'Ik ben van nature en thousiast om dingen aan te pakken, om ze van de grond te tillen.' 4 inbraken Schippers Inbraken (2) HET VRIJE VOLK vlaai-dingen- Schiedam ZATERDAG 11 JANUAR11986 9*4944 m 48%//'* 4% 0/-4 *<4;49 99W<M Bij min zeven gaat de deur niet meer open Winter staat in West gelijk aan woonellende. Al jaren kampen de bewoners van de 213 huizen, eigendom van de woningbouwvereniging Sint Jozef, met de kwalijke gevol gen van de deels mislukte op knapbeurt van hun woningen. Belangrijkste euvel vormen de verkeerde kozijnen die zijn ge bruikt. De sponningen ontbe ren een zogenoemde koude brug waardoor het staal van binnen even koud kan worden als van buiten. Het gevolg is enorme condensvorming bij temperaturen beneden twaalf graden ceisius en regelrechte ijs vorming beneden de min ze ven. Begin vorig jaar bereikte de ellende een dieptepunt tijdens het tweede koufront dat ons land'passeerde. Mensen moes ten via hun raam op de eerste verdieping en met behulp van een ladder hun stulpje verla ten. Sommigen alarmeerden brandweer en politie. Beide in- en lid van een planteam dat de mogelijke oplossingen voor de ellende bestudeert. ammm stantïes wezen met een be schuldigende vinger richting Sint Jozef en SSSW, het werk apparaat van de vijf Schie- damse woningbouwverenigin gen en verantwoordelijk voor het beheer. Navraag leert dat er het af gelopen jaar praktisch niets is veranderd. In deze dagen met een sluimerende vorst zijn de vertrouwde waterdruppels weer terug op de sponningen en beslaan de ramen als van ouds. "Het klinkt negatief maar de mensen zijn er zo langzamerhand aan gewend. Ze houden de föhns klaar om dat klagen toch niet lijkt te helpen. Ben wandeling door de wijk leert dat er niets is ge-, beurd," zegt bewonersdeskun- dige Bert van Kan. "Br wordt sinds september wel meer op klachten gelet. Maar aan het grote werk is nog niets ge daan." Jo Schaap, Anthonie Muijs- straat 9, wrijft eens over zijn natte keukendeur. "Vijf jaar zijn we al aan het strijden hè," zegt hij. "Maar we kunnen er zelf niets aan dooa. Het enige dat we hebben vastgelegd is dat alle schade voor rekening komt van de SSSW. Er zijn mensen die, als heteenmaal vriest, de hele dag de kachel laten branden. Ze zijn bang dat ze hun woning niet meer in kunnen komen. Nieuwe kozij nen, dat is gewoon de enige op lossing." Behalve getroffen be woner is Schaap ook bestuurs lid van de bewonersvereniging Dat de bewoners „niets" kun nen doen, is niet helemaal waar. Welgeteld vijf gerechte lijke procedures zijn aange spannen tegen en ook door wo ningbouwvereniging Sint Jo zef. Twee bewoners willen via de kantonrechter afdwingen dat het vochtprobleem en het onderhoud worden aangepakt. Eén bewoonster is een proef proces begonnen om te zorgen dat de renovatie ,met als beëin digd wordt beschouwd. Zo'n 75 huurders hebben ge weigerd hun huurverhoging te betalen en zijn door de woning bouwvereniging voor de rech ter gesleept. Drieendertig huurders hebben hun huurver hoging door de Huur Advies Commissie van tafel laten vev- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Na vijf n-ieilijke jaren heeft scholen- gtineenschap De Vaart (IBO, LBO en MBO) in Vlaardingen haar gebouwen weer op orde. Steeds moesten de leerlingen naar de meest uiteenlopende gebouwtjes, (wel tien), die eigenlijk niet voor het voortge zet onderwijs geschikt waren. „Het waren voor mij tropenja ren," zegt adjunct-directeur Wim Gilden. Met trots laat hij de nieuwe school zien aan de Konlnginnelaan in Holy; het verbouwde onderkomen van de voormalige lagere school Open Vensters. Volgende week woensdag wordt deze nieuwe vestiging van De Vaart offi cieel geopend door wethouder A. Maarleveld. De 670 leerlingen van De Vaart zitten nog altijd in drie verschillende gebouwen. Vol gens directeur Jan Keijzer is dat weliswaar niet ideaal, maar niet onoverkomelijk. „We hebben nu een logische verdeling kunnen maken. Het Lager beroepsonderwijs (LBO) wordt gegeven in Holy. In de Westwijk (aan de Plan- ciusstraat) staat ons gebouw voor het middelbaar beroeps onderwijs (MBO) en in het centrum (Groen van Prinste- renstraat) hebben we de brug-* klassen," zo zegt een tevreden directeur Keijzer. Om het dalende leerlingen aantal van de Prins Bernhard- school, de voormalige LEAO, het hoofd te bieden heeft Keij zer gezocht naar een fusiepart ner, die gevonden werd in de Planciusschool (LHNO), Vol gens Keijzer heeft het in el kaar schuiven van die scholen heel wat voeten in de aarde ge had. „En to«to we goed en wel draalden kregen we gelijk daarop die brand met oud en nieuw ('82-*83). In één klap wa ren we 16 lokalen aan de Flo- reslaan kwijt. Een ramp. Sindsdien zijn we jaren aan het modderen geweest. Er is immers een bouwstop hij het ministerie van Onder wijs. Krotten van schoolgebou wen worden niet zonder meer verbouwd. Van nieuwbouw is nauwelijks sprake. Heel veel scholen kampen momenteel niet dezelfde problemen: ver rotting. De Vaart kreeg 'Open vensters' toegewezen, maar dat was niet geschikt voor het voortgezet onderwijs. Dankzij de invloed van in specteur J. W. Sigterrnans, de welwillendheid van de Vlaar- dingse gemeenteraad (stelde 350.000 gulden beschikbaar) en een bezoek van wethouder Ary Maarleveld aan het ministerie van Onderwijs, gebeurde het 'A3 Wfjj/S"' Ti wonder. Want als je in deze tijd 1,3 miljoen gulden voor een verbouwing kunt lospeute ren, mag je dat gerust een wonder noemen," zegt Keijzer met een zucht van opluchting. Ais hij samen met Wim Gil den volgende week bij de ope ning van 'Holy' de gasten rond leidt, zullen alle moderne leer middelen getoond worden, het grote keukenblok, zoals het ook in de horeca wordt gebruikt, het lokaal met splinternieuwe schrijfmachines voor de type cursus, een modern talenprak- ticum, lokalen met spullen voor vakken als tekenen, hand vaardigheid en wat al niet meer. Jan Keijzer (50) is blij dat de verbouwing nu is afgerond. Al die rompslomp wordt hem te veel, vooral nu de verande ringen in het onderwijs zich steeds sneller komen aandie nen. En hij heeft er al veie meegemaakt. Al 28 jaar is hij werkzaam in het onderwijs. Toen hij in 1967 begon bij de Prins Bernhardschool (voort gezet lager onderwijs, VGLO), trof hij er vijf leerlingen aan. Onder zijn leiding is de school gegroeid. Op het einde van het eerste schooljaar no teerde Keijzer al 25 leerlingen. In 1968 telde hij 87 leerlingen en in 1981 585. Nu Keijzer de fusieperikelen en de jongste verbouwing achter de rug heeft, kijkt hij met voldoening terug op zijn carrière. Daar rust overigens één smetje op, zo meldt hij. Het Is hem met gelukt om de toestemming voor een MEAO binnen te sle pen. Die ging naar scholenge meenschap Beneden-Maas, hetgeen Keijzer nog altijd spijt. „Ik heb er aan gedaan wat ik kon, maar toen de zaak achter de politieke deur ver dween, was Ik verloren." In de hoek van het directiekamertje in 'Holy' staat een aandenken aan de brand, een teloor gega- ne schrijfmachine. Het is de mascotte van de schoolleiding. gen waarna Sint Jozef ook te gen hen een procedure startte. Een nog onbekende bewoner zal zich binnenkort „opofferen" om een civiele procedure tegen de woningbouwvereniging te starten wegens wanprestatie, een juridisch foefje. Het afgelopen jaar, zo wordt uit Bert van Kans woorden duidelijk, is voornamelijk ge vuld met praten over plannen. In maart vorig jaar kwam een basisplan op tafel waarover de bewoners in september ook mochten meepraten. Hierin stond vermeld dat slechts vijf tien proeent van de foute kozij nen zou worden vervangen door de door de bewoners ge vraagde hardhouten sponnin gen. Voor het vocht in de kruipkelders, een ander groot probleem, zou een nieuwe drai nage worden aangelegd. „Voor ons blijven die kozij nen het hoofdprobleem," zegt bewonersdeskundige Van Kan. „In enkele proefwoningen zijn de vloeren geïsoleerd en is er nog steeds sprake van con dens. Het verband tussen kruipkelders en de condens vorming is mij nog nooit aan getoond. De SSSW vindt nieu we kozijnen niet nodig en ver wijst naar een deskundige en een nieuw ventilatiesysteem dat dan wordt aangelegd. We zijn nu al drie jaar bezig met rapporten en proefwoningen. Dan kun je het toch niet ma ken om te zeggen dat het vocht verdwijnt met een ventilator in de keuken Dan ga je ge woon voorbij aan de realiteit." De hoop van de bewoners is nu gevestigd op het gesprek binnenkort met zowel de SSSW als de deskundige die zegt dat ventilatie voldoende is „Als daar nu een goed plan uitrolt, kunnen we eind januari begin nen met het bewerken van Den Haag. Er zijn nieuwe susidie- regelingen, dus geld lijkt me niet het belangrijkste pro-' bleem," meent Bert van Kan. Waarnemend directeur Cees Kamminga van het werkappa raat heeft daarentegen al her haaldelijk laten weten dat er geen geld is. Een zogenoemde terugploegregeling lijkt ook al niet voor West weggelegd. Sint Jozef zelf heeft zeker geen li quide middelen genoeg. Ko ning winter, wees barmhartig. MAASSLUIS Wethouder Ellie Coenen (53) is benoemd tot burgemeester van de ge meente Nuth in Zuid-Limburg. Haar portefeuille (sociale za ken onderwijs) wordt verdeeld over de overige drie leden van het college tot de WD-fractie een nieuwe wethouder uit haar midden heeft aangewezen. Vol gens voorzitter Hans van Wijk van de WD, zijn er voldoende kandidaten die de vertrekken de wethouder op kunnen vol gen. Elly Coenen werd onlangs gekozen als lijsttrekker voor de VVD. In haar plaats zal nu John Scheerstra, tweede op de lijst, de kar gaan trekken tij dens de komende gemeente raadsverkiezingen. „Ik heb altijd gezegd dat ik nog eens een keer burgemees ter wilde worden. Sinds 1974 zit ik In de gemeenteraad, waarvan de laatste vijf jaar als wethouder. Verder ben ik bijna vier jaar lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land geweest. Ik vind het leuk om te besturen. Dat doe je als wethouder natuurlijk ook, maar dan zit je altijd met een politieke pet op. Wanneer je burgemeester bent heb je dat niet. Dan moet je veel meer leiding geven, en meer coördineren. Je werkt dan vanuit een heel andere in valshoek. Dat trekt me aan. Maar nu het allemaal rond is, besef ik pas hoe moeilijk ik het vind om Maassluis binnen zeer korte tijd te moeten verlaten. Het klinkt misschien allemaal wel erg mooi, wat ik nu zeg, maar het is echt zo. Ik heb hier zo veel kunnen doen. Ik heb hier zo veel kansen gekregen. Ik vind dan ook dat ik een bevoorrecht mens ben. Gedurende al mijn activitei ten, én als raadslid én als wet houder, heb ik vrijwel altijd met mensen samengewerkt. En met fijne mensen. Of het nu om de sociale werkplaats, de Stichting Ouderenwerk Maas sluis, het onderwijs of de amb tenaren ging. vanzelfsprekend waxen we het niet altijd en eeuwig met elkaar "eens, dat kan niet. Maar juist de kriti sche instelling van diverse mensen heb ik goed kunhen waarderen", aldus de wethou der. Elly Coenen had niet één maar meer stokpaardjes: „Ik ben van nature enthousiast om dingen aan te pakken, om ze van de grond te tillen. En als je dan ziet dat ze goed lopen, is dat een extra stimulans om door te gaan. Neem bijvoor beeld de sociale werkplaats In drie jaar tijd is de omzet van "Dukdalf" gestegen van zes tot twaalf miljoen. Maar., daarbij wordt er voortdurend aan dacht besteed aan het individu binnen dit bedrijf. Over het basisonderwijs, dat toch heel wat voor dc kiezen heeft gekregen met de komst van de basisschool, kan ik al leen maar zeggen dat ik trots ben op de mensen, die hieraan MAASSLUIS Olieverven, aquai allen, tekeningen en gra fieken van Jeanne Bieruma Oosting worden deze maand geëxposeerd in het Museum Rijswijk. De tentoonstelling is samengesteld uit de collectie van het Gemeentemuseum Maassluis, dat in 1982 van de kunstenares een groot deel van haar oeuvre cadeau kreeg. De schilderes opende zelf za terdag de tentoonstelling Jeanne Bieruma Oosting werd op 5 februari 1898 in Leeuwar den geboren uit welgestelde ouders. Als onderdeel van haar opvoeding kreeg ze schilder les. Maar toen ze daarin verder wilde gaan, verzetten haar ouders zich Niettemin volgde ze op een opleiding aan de Haagse Academie voor Beel dende Kunsten en vertrok in 1929 naar Parijs waar ze zich bekwaamde In de grafische techniek. In 1940 kwam ze terug naar Nederland. Na de Tweede We reldoorlog woonde en werkte ze voor een tweede keer in Pa rijs om zich in de jaren '50 de finitief in Amsterdam te vesti gen. Jeanne Bieruma Oosting bleef ongetrouwd, „want je kunt maar éen heer dienen", zoals ze zelf zei. Haar werk valt op door het ge bruik van ongewone kleuren combinaties en sprekende kleuren en een grove, maar krachtige penseelstreek. De onderwerpen ontleent ze vaak aan de natuur van het boeren land. Het Museum Rijswijk is geves tigd aan het Tollenshuis, He renstraat 67 te Rijswijk Open zaterdag 11-17 uui, overige dagen 14-17 uur Maandag ge sloten De expositie duurt tot en met 9 februari VLAARDINGEN De Vlaar- dingse mevrouw P. E. v L -M is op de kruising Kopenhagen- laan-Amsterdamlaan door een auto aangereden. Met inwen dig letsel is de vrouw die op de fiets zat, in het Holy-ziekenhuis opgenomen. Vermoedelijk zag de bestuurder van de auto de vrouw met, omdat hij de voor ruit van zijn auto onvoldoende ijsvrij had gemaakt Het voer tuig is naar het politiebureau overgebracht, daar het niet verzekerd was SCHIEDAM Een 20-jarige Schiedammer is gisterochtend vroeg vrij zwaar gewond ge raakt toen hij met zijn perso nenauto uit de bocht vloog. De politie vermoedt dat de man met een te hoge snelheid reed. Het ongeluk gebeurde even voor de viaduct onder rijksweg 20 op de Churchiliweg. De Schiedammer reed richting Nieuwe Damlaan toen hij de macht over het stuur verloor, een ANWB-bord uit de grond reed, een boom schampte en tenslotte op z'n zij legen een pilaar tot stilstand kwam. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd wat volgens de poli tie zijn redding is geweest Het dak werd "tot aan de zittin gen" ingedrukt. Met een am bulance werd het slachtoffer naar het Schieland-ziekenhuis gebracht waar ondermeer een gebroken arm en been en een hersenschudding werden ge constateerd SCHIEDAM Een verbrijzelde hand hield een 23-jarlge Rot terdammer over na een be drijfsongeval bij Goode BV in Schiedam. De man werkte aan een stempelmachine voor jute zakken toen hij door nog onbe kende oorzaak met zijn hand onder de stempel terecht kwam. De man werd naar het Dijkzigt ziekenhuis gebracht. SCHIEDAM Onoplettend heid is waarschijnlijk de oor zaak geweest van een ongeval op de Schledamse De Brauw- weg. Een 64-jarige voetganger werd daar aangereden door een 21-jarige bromfietser uit Vlaardingen. Juist op het mo ment dat de bromfietser de man passeerde, stak deze het fietspad over. De Vlaardinger week nog uit maar raakte toch de schouder van de voetgan ger die daardoor ten val kwam. De voetganger werd met een gebroken arm in het Vlaardlng- se Holy ziekenhuis opgeno men. Bij een Inbraak in een woning aan de Burg Wesselinkstraat te Maassluis zijn enkele gou den sieraden ontvreemd. Om binnen te komen werd de ach terdeur geforceerd Datzelfde gebeurde aan de Koolmees- straat. Hier verdwenen ook sie raden en geld. De kleine foto-expositie over de schippers van de Vlaarding- se vloot in het Visserij museum is van samenstelling gewijzigd. Thans worden de laatste dertig fotoportretten getoond De fo to's kunnen aan de balie van het museum besteld worden. vorm moeten geven. Verder denk Ik aan de Sociale Dienst, die flink uitgebreid Is. Een heel ander voorbeeld is het emancipatiebeleid. Als ik de vooruitgang op dit gebied in Maassluis zie, denk ik dat je kunt zeggen dat we op de goe de weg zitten. We hebben het voor elkaar gekregen dat er nu een Platform Emancipatie is, waar de vrouwenorganisaties nauw samenwerken. We zijn bezig met het op starten van educatiemogelijk heden voor volwassenen. Die zijn niet uitsluitend bedoeld voor vrouwen, maar juist zij moeten er gebruik van gaan maken willen ze (weer) deel gaan nemen aan het arbeids proces. Verder hebben we sinda enige tijd een emancipa tiewerkster in dienst. Al dit soort zaken geven aan, dat er een positieve ontwikkeling gaande is op het terrein van de emancipatie." De gemeente Nuth, waar El ly Coenen de eerste burger wordt, telt bijna 18.000 inwo ners en is qua oppervlakte vier keer zo groot als Maassluis. Eerder exposeerde het mu seum 120 fotoportretten van schippers (twee keer een serie van zestig). Volgens het mu seum trekt de expositie erg veel bezoek en worden rond het grote model van de VL 2 talloze herinneringen aan die tijd van toen door bezoekers opgehaald. Uit een school aan de Hofsin gel te Vlaardingen Is geluids apparatuur ontvreemd. Nadat zij een ruit hadden vernield, doorzochten de inbrekers het gehele pand. Uit een personenauto, die ge parkeerd stond in de Fazant laan, zijn een radio-cassette speler en een fototoestel ter waarde van 2749 gulden ont vreemd. Een ravage Heten onbekenden achter in een woning aan de Puttershoeksestraat in Schie dam Zuid De lades van kasten werden leeggegooid en inven taris werd vernield. De daders gingen er vandoor met per soonlijke bescheiden, een por temonnee en een geldbedrag met een gezamenlijke waarde van zo'n 2000 gulden. Ze wa ren met een valse sleutel het pand binnengekomen. ROTTERDAM Met ingang van aanstaande maandag rijdt tussen Gouda en het Rotter damse Centraal Station op werkdagen tijdens de ochtend spits een nieuwe stoptrein De trein, die om 7.46 uur uit Gou da vertrekt (aankomst Rotter dam CS: 8.12 uur) moet de toenemende drukte in de och tenduren opvangen De stop trein die nu dagelijks om 7.43 uur uit Gouda wegrijdt, ver trekt in het vervolg om 7 36 uur (aankomst 8.03 uur).

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1