10 Lijn 1 Iaat *t verkeer wachten Stakingsactie* helpt Jozefschool aan ruimte Kortere rijen bij loketten na verbouwing postkantoor 'Ongelukken tram niet zor wekkend 1 Beneluxtunnel dicht Schilder Avrlch mist persoonlijkheid Auto vliegt uit de bocht tegen lichtmast Jongen meegesleurd op motorkap auto Linkerbeen verlamd na steekpartij Jeugdbende opgerold Tasjesroof WS Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM ^Brinkman-achtige toe standen zijn in Schie dam niet uitgesloten, nu de Sehiedamse Ge meenschap (SG) defini tief wordt opgeheven. Dat zegt SG-directeur Ruud Pillard. Hij vreest dat de gemeente zich gaat bemoeien met de kwaliteit van kunst en cultuur. „Misschien wordt dap alleen nog maar de top-cultuur ge subsidieerd en vallen kleine amateurgezel schappen buiten de boot. Ik weet niet hoe het straks gaat," aldus Pillard. SG-directeur Ruud Pillard: ,Jföisschien wordt straks alleen de top-cultuur nog ge subsidieerd." (Foto: Ed Eggermont) Rechtstreeks Groep drie van Trudie Timmers maakt ge bruik van het grootste tijde lijke lokaal.. (Foto's: Ed Eggermont) Ouders „Met postbus sen zijn heel wat postkan toren in Ne derland mis vormd." J- op komst - Peter Faber (rechts) en Olga Zuiderhoek, morgen avond in zaal Harmonie. (Foto: Stalles Theaterpro- dukties) Passage Theater Teerstoof Stadsgehoorzaal Harmonie Schuurkerk HET VRIJE VOLK schiedam DINSDAG 14 JANUARI 19t5 Vrees voor 'l Ir nk: nan acht ge toestanden De Raad van State sprak vo rige maand het doodvonnis over de SG uit door en beroep tegen de opheffing te verwer pen. Het feitelijke opheffings- besluit werd al in 1983 geno men door de gemeenteraad. Pillard is teleurgesteld over het oordeel van de Raad van State. Hij en zijn juristen dachten sterk te staan. „Maar een koude douche is dit ook weer niet. Wij wisten vooraf SCHIEDAM Een 31-jarige man is met een mes in z'n rug gestoken na een ruzie in een woning aan de Noordmolen straat in Schiedam. Het slacht offer was een vriend van de verhuurder van het pand. Deze probeerde al enige tijd om de huurders, een 25-jarige vrouw en een 23-jarige man, uit het huis te krijgen. Onder de woor den „dat regel ik wel even" ging het latere slachtoffer op pad. In de vroege zaterdagoch tend belde hij bij de woning aan en stormde hij naar bin nen. Er ontstond een worsteling waarbij de 23-jarige huurder het mes te pakken kreeg en dit vervolgens in de rug van de ongenode gast stak. De ver huurder, die in het kielzog van zijn vriend de woning was bin nengekomen, vluchtte daarop naar buiten en alarmeerde surveillerende agenten. De po litie suste de ruzie en arres teerde de huisbaas en de huur der. "Het slachtoffer van de steek partij werd met verlammings verschijnselen opgenomen in het Rotterdamse Dijkzigt zie kenhuis. Volgens de politie is zijn linkerbeen waarschijnlijk blijvend verlamd doordat zijn ruggegraat met het mes werd beschadigd. Een aanvankelijke verklaring dat het latere slachtoffer de vrouw zou heb ben willen wurgen, bleek ner gens op te berusten. De twee gearresteerden werden giste ren op het hoofdbureau ver hoord. SCHIEDAM O]- aamvij- zingen van een bests in eige naar heeft de Sehiedamse poli tie waarschijnlijk een bende fiets- en bromfietsdieven aan gehouden. In een schuur ach ter het Sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappert- laan werd een groot aantal fietsen, brommers en motor blokken aangetroffen. Vijf jon gens, variërend in leeftijd van 12 tot met 15 jaar werden aan gehouden, Zij zaten gisteren nog vast op het hoofdbureau. De politie werd ingeschakeld door een Schiedammer die zag hoe de jongens aan het crossen waren met zijn onlangs gesto len bromfiets. Toen de politie een kijkje ging nemen achter het zwemdbad, was er nie- "mand aanwezig. Wel werd de partij gestolen vervoermidde len ontdekt. De agenten wacht ten de jongens op en grepen hen in de kraag. SCHIEDAM Twee onbe kende jongens op een brom mer hebben een 53-jarige vrouw beroofd van haar hand tasje. De vrouw wandelde op de Burgemeester Knappert- Iaan toen het duo haar van achteren naderde s dat het moeilijk is om een zaak van overheden te win- nen." EWén vin de belangrijkste taken van de SG, het subsidi ëren van amateuristische kunst en culturele activiteiten, gaat nu over in gemeentehan- te weigeren aan de schijver Hugo Brandt-Korstius. den. Pillard is daar „op ideolo gische gronden" fel tegenstan der van. Hij is bang dat de overheid gaat uitmaken wat goed en slecht is; iets waaraan minister Brinkman van Cul tuur zich vorig jaar „schuldig" maakte door de PC Hooftprijs B. J. M. Hakkenbroek, chef cultuurzaken bij de gemeente, is allerminst bang voor derge lijke toestanden. Hij acht het uitgesloten dat de gemeente een toneelgezelschap subsidie zou weigeren, alleen omdat de toon haar niet aanstaat. „Dan duikt er toch onmiddellijk een Sehiedamse Stoker op om dat aan de kaak te stellen?" aldus Hakkenbroek. Stoker is het pseudoniem waaronder Brandt-Korstius een dagelijkse column schrijft in de Volks krant. Wat Hakkenbroek betreft hoeft de cultuur niet anders te worden aangepakt dan bijvoor beeld het jeugd- en jongeren werk. „Dat subsidiëren wij ook rechtsteeks, dus waarom zou er op cultureel gebied een par ticuliere organisatie tussen moeten zitten?" Pillard is echter pessimis tisch. „Ik heb nog niets gezien van criteria, die de gemeente bij de subsidietoewijzingen wil hanteren." aldus de SG-direc teur. Hakkenbroek daarover: „Wij moeten ons houden aan dezelfde regels als de SG, en die rfegels staan in de subsi dieverordening." Ook voor Pillard persoonlijk heeft de opheffing van de SG consequenties. Hij blijft direc teur van de VW, die voorheen deel uitmaakte van de SG. Pil lard maakt er geen geheim van dat hem dat spijt. Zijn cul turele werk heeft hem altijd meer aangetrokken dan zijn toeristische werk, zo zegt hij. SCHIEDAM Nog steeds kampen de stop lichten langs de tram baan met technische sto ringen. De meeste kruis punten zijn nu voorzien van computerprogram ma's die op het verkeers aanbod reagc-en. Alleen op de Laan van Bol'Es en de Zwaluwlaan worden nog zogenaamde starre programma's gebruikt waardoor weggebruikers soms voor niets voor een rood licht moeten wach ten. Volgens verkeersdes- kundige Kans van der Vlist ontstaan de storin gen door klei'te foutjes in de comput «rprogram- ma's. „Dan flc pt de hele installatie uit Enkele we ken geleden bleef het rechtsaf-licht op de Koe markt op rood staan. We hebben het toen maar he lemaal uitgedraaid." De trampassagiers pro fiteren van de flexibele computerprogramma's. Volgens berekeningen van de gemeente is lijn 1 aanzienlijk sneller in Woudhoek dan voorheen. Een rit van het stadskan toor naar de kec-rlus duurt gemiddeld veertien minuten. Dat is zo'n zes minuten korter dan enke le weken geleden. Over enige tijd worden de com puters langs de kruispun ten op elkaar afgestemd zodat de zogenoemde groene golven ontstaan en ook het wegverkeer sneller kan opschieten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Sint Jo zefschool is voorlopig uit de ruimteproblemen. Na overleg met het Kort Middelbaar Be roepsonderwijs (KMBO) zijn vier klassen ondergebracht in een dependance van deze oplei ding aan de Thomas a Kem- pisstraat. Het is een tijdelijke oplossing. Nog voor de zomer vakantie hoopt de school een definitief onderkomen aan de Schoolstraat te betrekken. De basisschool kwam onlangs in het nieuws toen ruim de helft van de scholieren uit protest tegen het nijpende ruimtege brek "ziek" thuis bleef. „Die actie en alle publiciteit daaromheen hebben enorm ge holpen," zegt directeur Mar Elzendoom, „De KMBO-afde- ling hier wilde ons aanvanke lijk niet hebben. Terecht meen den ze dat wij hier niet horen. Ze wisten echter niet dat de problemen zo groot waren en uiteindelijk zijn we heel harte lijk ontvangen." Tot voor kort werden elke ochtend twee klassen van de kleuterafdeling van het hoofd gebouw aan de Nassaulaan naar een noodonderkomen aan de Westvest vervoerd. Over blijvende leerlingen moesten in twee ploegen hun brood op peuzelen omdat de hal van het hoofdgebouw simpel te klein was om hen allemaal tegelijk te laten eten. In tegenstelling tot veel andere "scholen heeft de Sint Jozefschool de laatste jaren een explosieve groei doorgemaakt waardoor de be huizing te klein werd. Het gevolg van de tijdelijke oplossing: de leerlingen aan de. Nassaulaan hebben weer een gymnastieklokaal en kunnen gezamenlijk hun lunch gebrui ken. „Die lessen motorische vorming zijn ontzettend be langrijk. Ik voorzag al proble men voor de jongere kinderen. Die gaan zoiets op den duur missen. „Ze wilden ons aanvan kelijk niet hebben maar we sijn toch hartelijk ont vangen," zegt directeur Mar Elzendoorn. Een beetje tot zijn teleurstel ling moet Elzendoorn consta teren dat niet iedereen staat te springen van vreugde over de tijdelijke ontlasting. „Sommi ge ouders voelen zich wat ge passeerd omdat we zo snel on ze instemming hebben gege ven aan deze oplossing. Er was geen tijd om de ouders te raadplegen," aldus de direc teur. Dat er snel'gehandeld moest worden, hebben vooral de on derwijzers aan den lijve onder vonden. Om het gebouw, dat eigenlijk wacht op een renova tie, nog een beetje toonbaar te maken, werd de kerstvakantie opgeofferd om de boel wat op te kalefateren. Muren kregen een ander kleurtje, posters en ander versiering vrolijkten de kale ruimten wat op. De kinde ren hebben nu de beschikking over vier lokalen en een grote gymzaal die bij slecht weer als overdekte speelplaats kan die nen. De hal langs de lokalen is in gebruik als vergader- en le- rarenkamer en als overblljf- ruimte. Wanneer de vier klassen, twee derde en vierde groepen, de uiteindelijke oversteek ma ken naar de Schoolstraat (op een steenworp afstand van het hoofdgebouw) hangt af van de opknapbeurt die het gebouw aan de Thomas a Kempis- straat krijgt. De lokalen in de Schoolstraat worden nu nog gebruikt door het KMBO. Deze opleiding moet uiteindelijk in z'n geheel aan de Thomas a Kempisstraat komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Sehie damse hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat is ver ouderd en voor het publiek on overzichtelijk. Om die reden wordt het interieur van het kantoor volgende maand ge sloopt. Het kantoor krijgt een nieuwe inrichting, met als be langrijkste verschillen: een an dere plaats van de loketten, meer postbussen en electrische schuifdeuren in plaats van draaideuren. Het kantoor is twintig jaar oud en voldoet volgens direc teur Hamers "niet meer aan de eisen van de tijd". Een han dicap is dat de loketten ter lin ker- en rechterzijde van de in gang zitten. „Na de verbou wing loopt de bezoeker recht op de loketten af,' aldus Ha mers. Hij verwacht bovendien kortere rijen bij de loketten, omdat de chef door de nieuwe indeling een beter overzicht op de drukte zou hebben. Het aantal postbussen wordt uitgebreid van 600 naar 800, om zo aan de grote vraag te kunnen voldoen. „Met 800 blij ven we redelijk bij," verwacht Hamers. Nog meer postbussen ziet hij niet zitten. „Daarmee zijn heel wat postkantoren in Nederland misvormd, hele raamwerken werden soms weggehaald om ruimte voor extra postbussen te maken." De verbouwing van het kan toor vindt waarschijnlijk plaats in de week van 10-15 fe bruari. De activiteiten van het postkantoor worden dan ver plaatst naar buiten: het perso neel werkt tijdelijk in porto-ca- bins. SCHIEDAM Het aantal ongelukken met trams is niet verontrustend. Dit vindt ver- keersdeakundige Hans van der Vlist naar aanleiding van de botsing gisterochtrend tussen een bestelbusje en tramlijn 4. Het was de vierde keer sinds de ingebruikname van de baan dat een tram betrokken was bij een botsing. „Een ongelukje zit in een klein hoekje. Het is niet zorgwekkend. Er ontstaat bij het invoeren van een tram baan altijd een hoger aantal ongevallen." Meteen al bij de introductie van de nieuwe baan in septem ber botsten op de Burgemees ter van Haarenlaan twee tramstellen op elkaar. Het on geluk gebeurde op het moment dat een groot aantal genodig den de opening vierde tijdens een receptie in het Stadskan toor. De maanden daarop werd in Woudhoek een fietser aan gereden en botste een tram op een personenauto op de Nieu we Damlaan. ïn beide gevallen had de tram voorrang en func tioneerden de waarschuwings- lichten volgens de politierap porten naar wens. „Het zijn steeds verschillen de punten waar de ongelukken gebeuren. Het is ook de eerste keer dat op de Broersvest een botsing plaatsvond. Ja, dan staat meteen het hele centrum vast," aldus Van der Vlist. Het is ook een kwestie van onerva renheid van de overige wegge bruikers. Het moet wennen. Je ontkomt er niet aan de tram het andere verkeer te laten kruisen. Wij hebben dat nog zoveel mogelijk voorkomen." Volgens Van der VIL. is ook de RET niet bezorgd voor de ongevallen. De politie was gis termiddag niet meer voor commentaar bereikbaar. Het ongeluk gisteren gebeur de doordat de bestelbus slipte over een laag olie op het weg dek. De chauffeur van het be stelbusje had volgens de poli tie de waarschuwingstekens wel gezien. l - r. In het theatercafé (de Tender) treedt donderdagavond de for matie Vaalbleek Vokaa! op. Vaalbleek Vokaa! wordt ge vormd door elf personen, waaronder maar liefs! drie zan geressen. De overige acht le den bespelen instrumenten, zoals de trompet, de saxofoon en de piano Aanvang: 21 uur. De toegang is gratis. Het Pas sage Theater is gevestigd aan de Passage 9-13 in Schiedam. In theater de Teerstoof wordt morgenavond een expositie van de fotograaf Auke Bergs- ma geopend. Dit gebeurt om 20 uur. Bergsma fotografeerde voor deze gelegenheid uitge breid zangeres Mieke van de Gigantjes, en gaf de fotoserie de titei "Be Babe Leba" mee. De Teerstoof is gevestigd aan de Nieuwstraat 12. Zaterdag slaat Hans Liberg op de planken in de Stadsgehoor zaal met zijn programma "Berg-Berg". Liberg is cabare tier. De aanvang is 20.30 uur, een kaartje kost tien gulden. De Stadsgehoorzaal is geves tigd aan de Scheidamsèweg 51 in Vlaardingen. In zaalHarmonie voeren mor- genavor d Peter Faber en Olga Zuiderhoek de twee-acter "Danny and the deep blue sea" op. Dit gaat over twee "losers" (verliezers) in the Bronx, een wijk van New York. De aanvang is half negen, de toegangsprijs is tien gulden. Zaal Harmonie heeft hetzelfde adres als de Stadsgehoorzaal. De Rotterdamse goochelaar Kortini geeft morgenmiddag een kindervoorstelling in het Maassluise Schuurkerktheater. In zijn meeste trucs spelen die ren, zoals duiven en katten, een hoofdrol. De aanvang is 14 uur. Een kaartje kost vijf gul den. Donderdag wordt in de Schuurkerk de film 't Begint mei Liefde" vertoond, met in de hoofdrollen Ryan O'Neat, Shelly Long en Drew Barrymo- re. Er zijn twee voorstellingen, om 14 uur en om 20.30 uur. De toegang bedraagt 's middags vijf gulden en 's avonds 7,50 gulden. De Schuurkerk is gevestigd aan het Schuurhof 142 in Maassluis. Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM Het realisme is niet zo populair meer in de Ne derlandse kunstwereld. Het wordt door velen beschouwd als een achterhaalde stroming. Galeriehoudster Yvonne Da- venschot van De Essentie in Schiedam heeft het realisme toch nog een kans willen ge ven. Voor de tweede expositie in de nieuwe galerie haalde zij de jonge kunstenaar Geoffry Avrich naar Schiedam, in het werk van Avrich zijn de kleuren blauw en grijs over heersend. Personen, meestal Geoffry Avrich zelf, bevinden zich in lege ruimtes of vlaktes. Door een uitzicht, of een vreemd object dat zich in de ruimte bevindt, wordt een vreemde, benauwende sfeer gewekt. Het lijkt erop dat de kunste naar, die onlangs afstudeerde aan de Haagse kunstacademie, zijn draai nog niet helemaal heeft gevonden. Er ontbreekt een persoonlijk stempel op zijn werk. Avrich beheerst de tech niek maar zijn schilderijen wekken een nogal clean, puur esthetische indruk. Ook bij de keuze van de titels van de schilderijen kunnen vraagtekens worden gezet. De jonge kunstenaar gaf zijn werk diepzinnige, haast cryptische titels mee. Deze zijn meestal in het schilderij zelf niet of nau welijks terug te vinden. Hier door krijgt de toeschouwer Ho indruk dat hem iets is ontgaan. Yvonne Davenschot is zeer te vreden met de belangstelling die de kersverse galerie tot nu toe heeft geoogst De eerste expositie is dagelijks door Schiedammers bezocht. Geoffry Avrich, otieverl en ac ryl op linnen, galerie De Es sentie, Korte Kerkstraat 9, Schiedam. Geopend: woe. t/m zat. van 13.30-17.00 uur en don. tot 21.00 uur. SCHIEDAM Een 36-jarige Schiedammer is op het Ru bensplein uit de bocht gevlo gen en tegen een lichtmast ge reden. Na tussenkomst van surveillerende agenten moest de man een blaastest afleggen omdat het vermoeden bestond dat er alcohol in het spel was. Op de kruising Willem de Zwij gerlaan/Stadhouderslaan is een 63-jarige vrouw door een 23-jarige Sehiedamse automo biliste aangereden. De laatste gaf bij het oprijden van de kruising geen voorrang. Met klachten over pijn in haar be nen werd de oudere vrouw ter observatie in het Schielandzie- kenhuis opgenomen. SCHIEDAM Een elfjarig jon getje is afgelopen weekeinde door een personenauto aange reden en twintig meter op de motorkap meegesleurd. Hij werd met onbekende verwon dingen opgenomen in het Schielandziekenhuis. Het onge luk ontstond toen de jongen uit een bus stapte en achter de bus langs de rijbaan op liep. De 45-jarige chauffeur van de personenauto kon de jongen niet meer ontwijken. Het onge luk gebeurde op de Burge meester van Haarenlaan, ter hoogte van de Parkweg. SCHIEDAM Een van de bui zen van de Seneluxtunne! is zaterdagmiddag een kwartier afgesloten geweest na een on geval. Een 59-jarlge automobi list verloor de macht over het stuur toen de aanhanger ach ter zijn wagen begon te scha ren. De combinatie sloeg tegen de wand van de tunnet en kwam dwars op de weg tot stil stand.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1