zeen Hennie nuisinBii" Nutsbedrijven hebben moeite met begroten Vacaturebank verdrongen door sollicitantenbank Bewoner slaat paal in ex-gifgrond i sii js wm 5 mei loterij bU Ombudsman Twee illegale zënders uit de lucht gehaald Voor dertien mille aan Jassen gestolen Virtuoos portrettist in Gemeentemuseum Boskalis koopt Breejenbout toch hechtenis beurs-dief opgehèven mmmm Vléardinger verzweeg inkomsten echtgenote s'W Van onze verslaggever CORNELIS PONS VLAARDINGEN Tijdens het Vlaardings Theater festijn, waar op 21 december Vlaardings talent, bekend of onbekend, zich voor "eigen" pu bliek mocht presenteren, was ze er ook: een zange res "niet meer zo piepjong (41), de stem een beetje hees, met een emotioneel snikje erin. Op een kaal, sfeerloos podium, voor een bijna lege zaal, zong ze enige nummers van haar repertoire: country, ro mantische popsongs, easy listening. Ze scheen hier niet echt te horen, niet tot haar recht te kun nen komen in de zo nadrukkelijk "culturele" Stadsgehoorzaal. Onbekend Trouwen Kansen *'ir" w— WiÊÊÊMÊêm Toekomst De top van het Gewes telijk Ar beidsbureau in Schiedam presenteert de plannen voor 1986. V.l.n.r. di recteur Van Lent en zijn medewer kers Tome- sen, De Vrieze en Thomassen. (Foto: Ed Eggermont) •HET VRIJE VOLK vlaardingen- schieda talenten Miss Rita Young. „Dat zingen is ge woon een tic Ik ben een beetje moeder van de arties ten. res-met-tic ZATERDAG 25 JANUARI 1986 Dezelfe vrouw is in het dage-, iijkslïeyën mevrouw De Jong, echtgenote, moeder en part-ti me jl'cassière bij een super markt:; Zij zingt al een jaar, maandelijks, als Rita Young zaal Middelhuyse in de nieuw bouwwijk Holy vol. En "vol" betekent hier ook vol. Met suc ces treedt ze op in de regio, ze heeft geen eigen fanclub en hoopt nu met een platencon tract bij EMI, waarvan de inkt nog nat is, door te breken. Een doorbraak net zoals Ben van- der Linden, the Amazing Stroopwafels, Drie Héren, Lévi Weemoedt de Buitenband. Begin deze maand auditeer de de rasechte Vlaardingse "als Anne Murray" (rijpe da meszang) voor de Soundmix/ Playback-show, van Hennie Huisman, de populaire KRO- presentator-'die nieuw talent lanceert niet een spontane A'mi/e 'óf ze hehi èeh pistool in de rug; drukken! In de voorron de, gehouden in de Merwe-hal, eindigde ze als eerste van; elf deelnemers. Met de compli menten van de jury. Er verdrongen zich in totaal 72 kandidaten voor) dé' felbe geerde plaatsen in''de ;fsnale- show. In" de halve finale viel echter voor 'Rita Young,' .an ders dan "destijds .voor, haar Vlaardingse collegaat jé Ange lina Vandijk, het doek. Een il lusie armer réisde zeterug naar Vlaardingen. Hoe vertel de ze 't haar fans? Gewoon eerlijk en onomwon den, tussen twee nummers, tij dens haar eigen' Rita Young Nieuwjaarsshow" in zaal Mid delhuyse, waar öp zondag 's middags al óm twee uur "Bel gische" toestanden heérsen. Op een tearjerker ;i van Rita' stroomt de vloer vol. Vader danst met moeder wang aan wang, buik aan buik, broertje en zusje, buurvrouw met buur vrouw. Doodgewaande gezel ligheid die bijna ontroert. Rita beweegt ;zich tussen haar. publiek als een vis in het water. Het slechte nieuws doet een meelevend "ah" door de zaal gaan. Maar, als Rita ver zekert: dat 'de Rita Young Shows "blijven, klinkt gejuich op en.barst een warm applaus los. En de show ...goes on. r jsb Irt ^de tot kleedkamer omge toverde slaapkamer van de zaalbeheerder wil Rita echter wel iets kwijt over het gestran de televisie-avontuur. „Dat heeft dus niks meer met schuifdeuren, amateurisme en onbekendheid te maken," legt zij uit. „Veel kandidaten zijn prof of semi-prof,; die meedoen onder een nieuwe artiesten naam.; Ze hebben een; eigen manager en soms een produ cer." Ze noemt de naam van een recente winnaar. Maar ze wil' er niet te veel over zeggen. Dat zou uitgelegd kunnen, worden als kinnesinne. Bovendien kan ze met oog Op haar carrière geen belangrijke mensen "in die wereld" tegen zich in het harnas jagen. Of 't pijn doet, niet die finale -halen? Ze lacht Ze zal er geen Hen nie Huisman-complex aan overhouden. „Het is even slik ken, maar daarna ga je ge woon weer door, met je eigen publiek. Ik heb veel ervaring, ik kan altijd ergens op terug vallen. Maar ik kan me voor stellen, dat een jong artiest; die met veel illusies en met de hete" adem van de familie in z'n nek de sprong naar de tele visie waagt en dan uitglijdt, er het bijltje bij neergooit." Rita, Young,gestoken", in blauwe jump-suit en moeite; loos balancerend op hoogge hakte zilveren schoentjes, is vastbesloten: „Ik wil een keer op die buis." Wat dat toch is? „Het contact met het grote publiek," antwoordt ze met de ontwapenende toevoeging dat ze een jurkje dan eens gerust tien keer kan aantrekken, want voor haar eigen fans moet ze zich elke keer in het nieuw ste ken. Béwondering verplicht. De story van Rita Young, "toen nog Rita Daub, begint kort na de oorlog als zij, nau welijks 5 jaar oud, voor de-kin deren van het Weeshuis in Vlaardingen het lied "Af en toe gaan pa en moe" zingt. Als blijk van dank mag aanzitten aan het diner met de directie. Op 16-jarige leeftijd startte ze met een vriendin het duo "The Flardinga Girls" Menig girl kwam, menig girl ging ook weer om volgens de huis-, tuin- en keukenregels te verloven, te trouwen en kinde ren te krijgen. „Dan ging 't ge woon over, dat zingen." Ook bij haar ging het zingen over na haar huwelijk met Jan. Ze wilde wel, maar Jan wou 't niet hebben. Hij gromde van jalouzie bij het idee. Tién jaar lang zong Rita voor de geysér, het Bruynzeel en haar zoontje. Onwillekeurig gaan: bij dit beeld de gedachten uit naar het onsterfelijke, van emancipatie gespeende lied van Tammy Wynette "Stand, by your man", met de berus tende openingsregel "Someti mes it's hard to be a woman." (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Begroten gaat de Openbare Nutsbe drijven Schiedam niet al te best af, zo blijkt uit het jaar verslag 1984 dat deze week is gepubliceerd. De winst- en verliescijfers van enkele nutsbedrijven wijken fors af van de geraamde bedragen. Het waterleidingbedrijf maakte 956.000 gulden winst, 948.000 gulden meer dan was verwacht. Het electriclteits- bedrijf maakte 261.00 gulden verlies, terwijl een winst van meer dan zes ton was be groot. Commentaar van voorlich ter Mari Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam: "Ramen is een plaatje maken, het uiteinde lijke resultaat kan plus of min uitvallen. De verschillen met de begroting zijn inder daad wel wat fors, maar per saldo valt het weg (de tegen valler in de electriciteit wordt gecompenseerd door de meevaller in het water red.)Is Dingenouts onder- de indruk? "Wel wat ja, maar: ramen blijft moeilijk!" Maar ze berustte nooit echt. „Ik miste het zingen verschrik kelijk. Als ik levende muziek hoorde of muzikanten sprak kreeg ikde kriebels;"1-herin nert zij V zich:Op een' feest avond met het Everstar-orkest werd die jeuk ondraaglijk. En Jan,: met een' slokkie op, zwichtte. Rita werd de vaste zangeres van de band, die zij later verwisselde voor The Evergreens, om van daaruit de sprong naar een solo-carriè re te doen. Tien jaar kostte het temmen van de leeuw haar. Nu staat Jan achter de knoppen, treedt hij op als haar manager en is hij zó enthousiast, dat Rita af en toe moét vragen om een avondje vrij."Haar fans spre ken- wel van "Rita's'1 tweede jeugd". „Dat zingen' is gewoon een tik, één 'gekte'.'Als ik nu twintig jaar zou zijn; dan zou ik 't nooit opgeven,", yerklaart ze, voordat ze aan 'een nieuwe set begint. Een solo-carrière, maar geen ego-trip, getuige 'de keur van gasten die zij in haar Nieuwjaarsshow ontvangt. Gasten die zij zelf blijkt gere- cruteerd te hebben en die net als zij werken met een orkest- band in plaats van met leven de musici. Aanwezig :zijn de in Schie dam geboren John Miller, een transpirerende, kolos met as blond haar, die zo opgaat in zijndiepbruin verklankte zie- leroerselen dat hij af en toe uit de bocht vliegt en de bus terug moet nemen. En het frêle dis co-zangeresje met meiden- groephaar Gina, die niet alleen de zuiverheidstest, maar ook de test, met het publiek glans rijk doorstaat. Vair» John Mil ler verschijnt straks de eerste single "Nu weet ik wat ik wil", terwijl ook Schiedamse Gina binnenkort haar zangkwalitei- ten aan het vinyl zal toever trouwen. Ze verlaten de spot light niet zonder uitvoerig gastvrouw Rita Young te be danken voor wat ze voor hun heeft gedaan. Waarom ze dat doet, dat ta lent pushen? Zij: „Ik ben een beetje moe der van de artiesten. Ik wil ze graag de kansen geven die ik zelf gemist hebt." (Vari een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De rollen worden omgedraaid in het Ge westelijk Arbeidsbureau in Schiedam. Straks snuffelen werkgevers in de kaartenbak ken met persoonlijke gegevens van duizenden werklozen, op zoek naar geschikte kandida ten voor hun vacatures. Waar is de tijd gebleven dat werk zoekenden map voor map ter hand namen om een leuke baan te vinden? De sollicitan tenbank verdringt de vacatu rebank. Om lijn te brengen in de ge gevens moeten de werkzoeken den twee zinnen afmaken: „Ik ben..." en „Ik wil...". Maar op de kaarten Is voldoende ruimte om de werkgevers op van alles en nog wat te wijzen.. Direc teur J.A. van Lent van het Ar beidsbureau in Schiedam: „Je kunt jezelf verkopen, daar gaat het om. In Spijkenisse' is niet een sollicitantenbank ge- experimenteerd. Daar zaten heel leuke kaarten bij, soms zelfs compleet met pasfoto." Voor: het Arbeidsbureau is de sollicitantenbank, waarmee over enkele maanden wordt begonnen; de zoveelste poging' om de aandacht van de werk gevers'te, trekken. De noozaak daartoe; blijkt uit het gegeven dat; nog geen twintig procent van alle vacatures bij het Ar beidsbureau wordt gemeld. In tensieve bedrijfsbezoeken in het afgelopen jaar hebben daar maar weinig aan veran derd. Na een serie bezoeken leefde de belangstelling voor het Arbeidsbureau korte tijd op, om" vervolgens weer in te zakken.- „Eén op de drie bedrijven die wij bezoeken meldt spoedig een vacature," aldus directeur Van Lent, die dat genoeg vindt om de inspanningen in 1986 verder op te voeren. Het Ar beidsbureau heeft voor de zo geheten „promotie- en acqulsl- tiebezoeken" vijf medewerkers vrij gemaakt en de planning is dat zij dit jaar elk honderd be drijven voor hun rekening ne men. Maar hoe mooi Is het verhaal dat zij kunnen vertel len, als men bijvoorbeeld kijkt naar het feit dat 45 procent van de ingeschreven werkzoe kenden bij het Arbeidsbureau alleen de lagere school heeft afgemaakt? Niet voor niets besteedt het Arbeidsbureau een groot deel van zijn budget aan scholing van werklozen. 2,2 Miljoen gul den zijn uitgetrokken voor cur sussen in vakgebieden waar nog grote vraag is naar ar beidskrachten. Dat zijn mo menteel de techniek en de ad ministratie. Een greep uit het cursuspakket: freezen, plaat werken, lassen, procesopera- ting,-tekstverwerking, boek houden en systeembeheer. Maar van de seholingspot van 2,2 miljoen gulden moet het Arbeidsbureau een miljoen reserveren voor werkende mensen. Niet zelden melden werkgevers zich bij het Ar beidsbureau met dc bood schap: „Mijn mensen lopen achter, als dat niet verandert zal ik hen moeten ontslaan." Het Arbeidsbureau neemt dan vaak de bijscholing voor zijn rekening. Zo is dat anno 1986. Het Arbeidsbureau ziet de toekomst niet zo somber in. Tenslotte trekt de economie merkbaar aan Werden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Schiedam (voor Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maas land, Hoek van Holland en Ro zenburg) in 1984 nog 1550 va catures gemeld, vorig jaar was dat aantal 2300. Ook de omvang van de werkloosheid lijkt het hoogtepunt te zijn ge- passeerd. In 1984 registreerde het Arbeidsbureau 10.500 werk lozen in zijn gewest, vorig jaar 9.500. Het aantal vacatures zal dit jaar naar verwachting licht toenemen, maar of daardoor de werkloosheid verder wordt teruggedrongen betwijfelt het Arbeidsbureau in Schiedam. Arbeidsmarktonderzoeker A.NA. Thomassen: „De vraag naar arbeidskrachten spitst zich toe op de automatise ringssector en de gezondheids zorg. Die hebben nu al proble men om geschikt personeel te vinden. Dat gaat in 1986 nog erger spelen." SCHIEDAM Een be stuurslid van de bewoners vereniging Schiedam-Zuid slaat woensdag de eerste paal voor 67 woningwetwo-, ningen op het GTB-terrein. Dit terrein is in 1984 voor tientallen miljoenen guldens gesaneerd: de bodem was ernstig verontreinigd met giftige vloeistoffen, afkom stig van een voormalige gas fabriek. Inmiddels staan er al meer dan honderd nieuwe woningen. De 67 te bouwen huizen vormen dan ook de "tweede fase" van, de woningbouw op het GTB-terrein. De ver wachte huurhoogte varieert van 285 tot 530 gulden per maand, al naar gelang het aantal kamers. Architekt Is het bureau ARO uit Zoeter- woude, aannemer is het bouwbedrijf Wilma Rotter dam. De naam van de per soon die de eerste paal zal slaan Is K. Ostcrholt. Dit ge beurt woensdag om half vier. Belangstellenden moeten zich verzamelen in de infor matiewinkel aan dc Lelie straat 10. HOEK VAN HOLLAND De perikelen rond de prijswin naars van de 5 mei loterij zul len worden behandeld in het programma van de ombuds man op 7 februari. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling om de zaak al te behandelen op woensdag 22 januari, maar ombudsman Frits Bom besloot om de kwestie nog verder uit te- epen en daarom is de uit zending vastgesteld op 7 fe bruari. Inmiddels zijn wel opnamen gemaakt met de prijswinnaars De Vries (auto) en De Groot (kleuren t.v.) die allebei achter af en naar hun mening ten on rechte worden aangeslagen voor 25 percent kansspelbe lasting. Aan de organisatoren Verdonk en Van der Steen is eveneens om commentaar ge vraagd. VLAARDINGEN De 12-jari- ge jongen M. E. uit Vlaardin gen is gistermiddag toch bij de Officier van Justitie in Rotter dam voorgeleid in verband met diefstal van portemonnees. Hem was schorsing van voorlo pige hechtenis verleend hij zou voor verschillende delicten straf moeten uitzitten om dat hij zou terugkeren naar zijn geboortland Marokko. Toen dit niet het geval bleek werd de schorsing opgeheven en is hij alsnog voor de Officier geleid. De politie beschikt over aan wijzingen waaruit blijkt dat de jongen voorlopig in Nederland wil blijven. E. werd een paar dagen gele den aangehouden nadat hij verdacht werd van diefstal van drie portemonnees uit het ge- zins-vervangend tehuis Het Zonnehof aan de Marnixlaan in Vlaardingen. In de portemon nees zat 130 gulden. De politie noemt de 12-jarige jongen 'een goede bekende'. „Wij kennen hem van een aan tal andere zaken waarbij hij betrokken was. Vandaar dat we hem makkelijk op het spoor: kwamen. De Zonnehof binnen lopen zien we hem zo doen; hij is er brutaal genoeg voor," ad-1 lus een woordvoerder van poli tie:, VLAARDINGEN Twee illega ls radio Stations in Vlaardin gen zijn uit de lucht genomen. De stations zonden uit onder de namen Pandora en Radio: Bianca. De afdeling Bijzondere Wetten van de Vlaardingse po- litie en de radio controledienst besloten in te grijpen nadat er uit de omgeving van de sta tions diverse klachten waren gekomen. De zendapparatuur werd In beslag genomen. Te gen de 'piraten', de 33-jarige D.W. en de 30-jarige F.S., bei den uit Vlaardingen, is proces verbaal opgemaakt. Pandora zond uit vanuit een huis aan de Vondelstraat en 'Radio Bianca' werkte vanuit een woning in de Primulastraat. VLAARDINGEN Tegen de 61-Jarige Vlaardiriger J.T., die de Gemeentelijke Sociale Dienst voor ruim 8.000 gulden heeft opgelicht, is proces-ver baat opgemaakt. T. ontving een RWW-uitkering. Hij ver zuimde de Sociale Dienst in te lichten over de inkomsten die zijn vrouw kreeg voor haar werk. Volgens de politie heeft hij door dit te verzwijgen de ge meenschap voor ongeveer 8.884 gulden benadeeld. VLAARDINGEN Bij een in braak in een kledingzaak aan het Veerpleiii In Vlaardingen is voor 13.236 gulden aan jassen gestolen. De daders forceer den de voordeur en liepen het hele bedrijf door. De deur is aanzienlijk beschadigd. Meegenomen werden 23 lede ren en wollen jassen. Van de MAASSLUIS Authentiek, betrouwbaar en Integer: zo ty peerde burgemeester J. van Es gistermiddag Sierk Schröder (82), van wie een expositie in het Gemeentemuseum ge opend werd met een keuze uit zijn werk van de laatste tien jaar. Voor de opening was een overweldigende belangstelling, hetgeen niet zo verwonderlijk is want Schröder wordt be schouwt als èèn van de beste Nederlandse portrettisten. De tentoonstelling bestaat uit 54 werken: schilderijen en te keningen met portretten, naak ten en landschappen. Virtuoos werk, dat Schröders gedegen opleiding verraadt en ook zijn ambachtelijke visie op schilde ren. In een speciaal ter gele genheid van de Maassluise tentoonstelling geschreven ar tikel neemt hij afstand van de vele richtingen en -ismen die elkaar gedurende zijn leven hebben opgevolgd. „Mijn nee heeft voor mij een isolement meegebracht, dat ik aan vaard", aldus Schröder, die de vraag opwerpt of het wacht woord „heilig ambacht", waar mee hij werd opgeleid, mis schien meer zou kunnen bete kenen dan men denkt. Sierk Schröder, geboren op Ambon, bezocht de Koninklijke Haagse Academie. Zijn eerste tentoonstelling werd in 1932 gehouden. Hij kreeg vele prij zen waaronder de Thérèse van Duyll Schwartze-prijs, mate- riaalprijs van de Jacob Maris- stichting en de Jacob Hartog- prijs. In 1960 werd hij be noemd tot hoogleraar aan de Amsterdamse Rijksacademie, een functie die hij tot 1968 be kleedde. Sindsdien werkt hij in zijn Haagse atelier. Schröders meest recente werk dat in Maassluis geëxposeerd wordt straalt een gevoel van vrijheid en een dynamiek uit, dat vroeger nooit In een zo he vige mate aanwezig was, aldus Jan Juffermans in een artikel, dat hij in 1984 schreef. Vol gens Juffermans trekt de vir tuoze schilder/tekenaar plotse ling al zijn registers tegelijk open.'Maar het vakmanschap is gebleven. Juffermans: „Nog elke dag studeren Schröders rusteloze handen op allerlei details, nog elke dat voert hij met deze grondoefeningen strijd tegen de vervlakking die hij in de wereld van de beel dende kunst om zich heen ziet." Sierk Schröder, een keuze uit zijn werk van de laatste tien jaar. Gemeentemuseum, Zuiddijk 16, Maassluis. Geopend: dinsdag t/m zon dag. 14-17 uur. Tot 10 maart. SLIEDRECHT De bagger- maatschappij Boskalis neemt de Beheermaatschappij T. den Breejen van den Bout (Bree jenbout) te Overveen over. Er Is in beginsel overeenstem ming over de verkoop van de aandelen. Boskalis probeerde eerder al Breejenbout, dat zich ook op de baggermarkt be weegt, over te nemen. Uitgangspunt bij de overne ming is dat Breejenbout haar Identiteit zoveel mogelijk be houdt. De exploitatie van de gezamenlijke baggervloten zal zodanig worden gecoördi neerd, dat voor het geheel een maximaal rendement zal wor den bereikt. Breejenbout is nu akkoord gegaan, omdat het de overtui ging heeft dat het bedrijf niet al te veel schade van de trans actie zal oplopen. Die zeker heid had men eerder dit jaar niet. Toen keerde het tweehon derd man tellende personeel ,van het Overveense bedrijf zich eenstemmig tegen overne ming. (li '■J daders ontbreekt eik spoör. Door de recherche wordt een onderzoek ingesteld. De recherche van de gemeen- tepolitie in Vlaardingen roept getuigen op om contact met de politie op te'nemen. Zij Is be reikbaar onder telefoonnum mer 010 - 34355;-toestel 127; i

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1