kortaf Aan dood ontsnapt DUIDELIJK ZO? m Parkeren: duur betaalde pret in Vlaardingen Weemoedt boeit en amuseert 'Artotheek vormt valse concurrentie' Galerie verhuisd naar Harmonie Vier kippen geslacht m PvdA en VVD verdelen Van Tilborgs 'portie' Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM De Sint Willibrordusstichting, die alle katholieke lagere scholen van de stad be- heert, vait in de prijzen. Voor de vergadering van de raadscommissie onderwijs ligt een voorstel klaar om bijna vier en een half miljoen gulden beschikbaar te stellen. Met dat geld zullen de ge bouwen van de Sint Jan/Aioysiusschool aan de Lange Singelstraat en de Sint Willibrordusschool in de IJsselmondesestraat door nieuwe worden ve- vangen. Liberaal Klompenschool Nieuwbouiv voor twee katholieke lagere scholen. De Sint Jan/Aloysiusschool ligt al tegen de vlakte. (Foto Ed Eggermont) „Kerstkind" Omwonenden van de Laan van Bol'Es maken van hart geen moordkuil. Op grote borden maken ze passerende automobilisten duidelijk wat zij van hun verkeersge drag vinden. Wat de klachten zijn, is zonneklaar: er wordt te hard gereden en het rode licht wordt nog al eens genegeerd. Duidelijk zo? Duizelijk zo. (Foto Ed Egger mont) Slaatje Streng Rechts de Vlaardingse dichter/ schrijver Lévi Wee moedt sig neert zijn werk. (Fo to's Ed Eg germont) Als een po pulaire le raar voor een school klas... Wethouder Herman Posthoorn krijgt het openbaar slachthuis op zijn bordje. (Foto: Ed Eggermont) Katholiek onderwijs krijgt geld voor nieuwe gebouwen Er komen bovendien tijde lijk twee noodlokalen bij de Sint Jan om het bestaande ruimtegebrek op te vangen. Zij verdwijnen weer, als de nieu we behuizing klaar is. Zodra de Sint Jozefschool de lokalen van de voormalige ULO aan de Schoolstraat kan betrekken, heeft het katholieke onderwijs in de stad niet meer over krapte te klagen. Stennis is in de raadscom missie niet ter verwachten. Het geld komt in feite van het -Ministerie van Onderwijs, waar CDA-mlnister Deetman ondanks zijn bezuinigingsdrift meestal nog wel een douceurt je voor religieus getinte scho len weet te vinden. De nieuwbouw betekent af braak van de bestaande scho len. Daarmee gaan geen echte monumenten verloren, maar toch wel twee gebouwen die karakteristiek zijn voor een bepaalde periode in de Schie- damse geschiedenis. Ze stam men allebei uit de tijd van na de eerste wereldoorlog, toen de linkse partijen in ruil voor het algemeen kiesrecht ervoor ge zorgd hadden, dat het confes sionele lager onderwijs voort aan ook voor 100 percent door het rijk gesubsidieerd werd. Voor die tijd moesten op het geloof gebaseerde scholen voor het allergrootste deel rondko men van de bijdragen der ouders. De christelijke partijen heb ben meer dan vijftig jaar voor dat recht gestreden. De Sint Willibrordusschool is in de jaren negentig van de vorige eeuw op aandringen van de toenmalige pastoors op gericht. Zij zagen hiet niet zit ten, dt zoveel katholieke kinde ren in de klassen van de open bare school zaten, waar zij op geleid werden door veelal libe rale en wat natuurlijk hele maal erg was socialistische meesters. De geestelijkheid be greep maar al te goed, hoe ge vaarlijk de confrontatie met andere denkbeelden dan de door hen toegestane was voor de tere kinderziel. Eigen on derwijs was het belangrijkste middel om de Kerk ook in de toekomst groot en sterk te hou den. De Willibrordusstichting richtte ai spoedig enkele scho len op, maar Juist het feit, dat de kinderen daar schoolgeld moesten betalen, maakte de concurrentie met het openbaar onderwijs moeilijk en de alle rarmste katholieken juist degenen die in de klauwen van het socialisme konden vallen bleven gedwongen hun kroost te sturen naar wat werd aangeduid als de "school zon der God". Ook ai kwam er voor hen een speciale Sint Vlncen- tiusschool die door de beter be deelden dan ook misprijzend werd aangeduid als de "klom penschool". Men geloofde in die tijd heel erg in rangen en standen en dat kwam ook in het onderwijs tot uiting. Men had "armen-", "tussen-" en "rijken-"scholen. De toenmalige katholieken, die in de overtuiging leefden, dat het verschil tussen de mensen van God gegeven was, namen dat beginsel met enthousiasme over. Dat bleef zelfs zo,"toen ze hun volledige subsidiëring al lang hadden binnengehaald. De rijken gingen naar de Jo zefschool op de Nassauiaan. De kinderen der arbeiders kwamen onveranderlijk te recht op de Thomasschool in de Waranda En voor de echte pappers bleef er die Vincen- tiusschool. Zo bleek je sociale status uit de plek, waar je onderwijs in de ware leer genoot. Doch er waren meer midde len. Bij twee belangrijke reli gieuze mijlpalen in hun kin derleven de eerste commu nie en de doopbeloften gaan katholieke meisjes als bruidje gekleed naar de kerk. Zo'n kos tuum is natuurlijk een hele uit gave en daarom hadden de pa rochies kleren klaar liggen voor wie ze niet zelf konden be talen. Die waren echter blauw. Zo was het mogelijk tijdens de heilige Mis precies vast te stel len, wie tot haar eeuwig du rende schande „van de kerk gekleed'' ging. Op de Sint Catharinaschool in de Westmolenstraat te genwoordig een atelier gebouw voor Schiedamse kunstenaars gingen ze verder. Daar kleedde men jaarlijks de armste leerlinge helemaal aan van de opbrengst erier collecte onder de beter bedeelde meis jes. Dat was het „kerstkind". Dit. kerstkind werd vervolgens in de nieuwe uitmonstering al le klassen rondgevoerd, waar uitleg werd gegeven over de aard en de kwaliteit van haar nieuwe kleren. De andere meisjes hadden er immers voor betaald en zij mochten zien,, dat hun geld goed besteed was. Zo bedreef Rooms Schiedam liefdadigheid. Van die mentaliteit is bij de moderne Sint Willibrordus stichting niets meer te bespeu ren. Van rangen en standen is in de schoolgebouwen niets meer te bespeuren. De Wilibrodrdusstichting is haar zwarte verleden ont groeid. Toch is het goed eraan te he rinneren, nu de kille wind van de jaren tachtig, de armoede dreigt terug te voeren naar Schiedam. Armoede leidt tot aantasting van de moraal. En dan vooral bij de beter bedeelden die licht de indruk krijgen dat zij ook als mensen beter zijn. Tot welke excessen, tot wel ke wreedheid dit kan leiden zelfs bij een geloof, dat de naastenliefde centraal stelt, toont de Schiedamse geschie denis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dankzij de snelle hulp vann de brandweer is de 47-jarige Schiedammer v.d. H. aan de dood ontsnapt. De man was buiten bewustzijn geraakt, nadat zijn wagen als gevolg van de gladheid in het water was terechtgekomen. Hij werd door de brandweer uit zijn benarde positie be vrijd. De man is met ademha lingsmoeilijkheden opgenomen in het Schieland-ziekenhuis. De 40-jarige echtgenote, die ach ter het stuur zat, slaagde erin om op eigen kracht uit het voertuig te kommen. Het inci dent deed zich zaterdagavond '•'óp de Noordvestsingel voor. MAASSLUIS Vier kippen uit de dierenboek aan de Sport - laan zijn door onbekenden ge slacht. Medewerkers van de plantsoenendienst ontdekten op één dag drie afgehakte kip- pekoppen en de volgende dag opnieuw één. Zij hebben bij de gemeentepolitie aangifte ge daan. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Vlaardings parkeertarief 1,50 per uur) is te duur, de maximale parkeerduur van een half uur bij de meters is te kort en doordeweeks is de bin nenstad ongezellig met al die lege parkeerplaatsen. Dat zijn de meest gehoorde klachten, na anderhalve week parkeer- meters en -automaten in het centrum van Vlaardingen. Slechts één positief geluid valt te beluisteren: er kan nu ook op zaterdagmiddag probleemloos geparkeerd worden. „Duur betaalde pref' en „be lachelijk": zo reageren veel automobilisten op Vlaardings jongste verkeers-stokpaardje. „Ze moeten overal een slaatje uitslaan", vindt er één. Een Maasuluizer, zaterdag op het Veerplein: „Ik vond het juist één van de aantrekkelijke kan ten van winkelen in Vlaardin gen, dat ik geen geld kwijt was." Hij werd er door een parkeerwachter op attent ge maakt, dat deze situatie sinds donderdag 16 januari verleden tijd is. Andere automobilisten wa ren minder fortuinlijk. Zij von den bij terugkomst een bon on der de ruitenwissers. Want 'er wordt streng gecontroleerd. Zonder dat zij dit willen beves tigen („Voor inlichtingen moet je op het bureau zijn."), is wel duidelijk dat de parkeerwach ters meer bekeuringen uitde len dan voor de 16e.Volgens stallingbaas Spork, die een fietsenstalling op het Veer plein heeft, klagen winkeliers steen en been over de nieuwe situatie. „Zo ga je kapot. Gega randeerd", weet hij. Maar volgens voorzitter Leo van Dam van winkeliersver eniging Winkelhart Vlaardin gen valt het tot nu toe wel mee met de klachten. „Van mijn be stuur is niemand negatief," zegt hij. „Maar het is nog te kort om conclusies te trekken." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Vlaar- dingse dichter/schrijver Lévi Weemoedt verstaat de kunst '-'een publiek te boeien en te amuseren. Alsof hij nooit het middelbaar onderwijs vol walging de rug heeft toege keerd, leek hij zaterdag avond op het podium van het .Videocafé in gebouw De Teerstoof een succesvolle co me-back ads leraar te maken. Zelfverzekerd en zijn voor dracht doorspekkend met de van hem bekende licht-cyni- sche grappen stond hij daar als een populaire leraar voor een ouderwets-serieuze schoolklas. Weemoedt nam de derde schrijversavond in het video café voor zijn rekening, een initiatief van de stichting filmclub Schiedam, de ge meenschappelijke openbare bibliotheek en de plaatselijke boekverkopers. Eerder lazen Herman Pieter de Boer en Si mon Vinkenoog voor uit eigenwerk en ditmaal was het dan de beurt aan Wee die sinds 1977 gedich- ten en korte verhalen schrijft en publiceert. Eind vorig jaar kwam van hem „Daar komt de bruid" uit, een nogal eigenzinnige visie op Asse poester en Doornroosje. Weemoedt terug als le raar? Hij nam niet plaats achter het tafeitje dat voor hem was klaar gezet. Even min klonk de schoolbel, wachtte een vervelende le raarsvergadering of stond hij voor een klas met leerlin gen op weg naar het felbe geerde diploma. Allemaal si tuaties, die hij puttend uit zijn ervaring als leraar Ne derlands op de Vlaardingse scholengemeenschap West- land-Zuid zo treffend be schreven heeft. Geen leraar meer dus. Maar een Nederlands schrij ver, die zoals de meesten van zijn collega's niet hun brood kunnen verdienen met alleen maar gelezen worden. Daar om trekt hij het land door: solo zoals zaterdagavond, sa men met Hans Dorrestijn of als Circus Horlepiep niet Dorrestein en de Vlaardingse Buitenband. En in deze laat ste twee combinaties treedt hij ook op als zanger. In het videocafé las Wee moedt voor een volle zaal voor uit gepubliceerd en nog niet gepubliceerd werk, ge dichtjes en korte verhalen, aldus een goede indruk bie dend van zijn werk. Het pu blick smulde, lachte, applau- diseerde en trok bij de boe kenstand van de Schiedamse boekhandelaar Roodbol zijn portemonnee open. Ook het openingsverhaal van „Daar komt de bruid", dat vee! harder is dan de rest van zijn oeuvre, viel in de smaak. Eén van de bezoekers relativeerde Weemoedts va riant op Assepoester, waarin hij de moeder-dochter relatie uitbeent, met „Dat is jouw waarheid". „Ja, dat is mijn waarheid", mompelde Wee moedt, ten antwoord, die zijn voordracht besloot met het. bekende Tips voor alleen staanden. Schrijven Het lezen en schrijven van offi ciële brieven is Het onderwerp van een informatie-avond, die donderdag wordt gehouden in wijkcentrum de Blauwe Brug in Schiedam. De bijeenkomst be gint om acht uur; deelnemers betalen vijf gulden. Vrouwenhuis In het Vlaardings Vrouwenhuis wordt op 28 januari het to neelstuk Ferdaoés opgevoerd, het verhaal van een Egyptische vrouw die ter dood veroor deeld is, omdat ze haar soute neur heeft vermoord. Ferdaoes is de toneelbewerking van de gelijknamige novelle van de Egyptische schrijfster Nawal El Saadawi. Zij kreeg in Neder land bekendheid door "De ge sluierde Eva" over vrouwen in de Arabische wereld. Het stuk wordt gespeeld door theater groep Baobab uit Utrecht. Aanvang 20 uur. Entree 5 gul den. Ook mannen zijn welkom. Vlaardings Vrouwenhuis, P.K. Drossaartstraat 65-67. Cartotheek Nummer drie van de serie an-r sichtkaarten van de cartotheek Vlaardingen is uit. De vier an sichten, getekend door Cor - Maarleveld, tonen de toren van de Grote Kerk, gezien variuji de Hoogstraat, de Grote Kérk, Westhavenkade 10-14 en het Hollandiagebouw. Extra zijn twee kaarten met Vlaardingse klederdracht anno 1850. De'; cartotheek Vlaardingen wprdt uitgegeven door offsetdrukkèrij Ouwendijk te Vlaardingen: De kaarten kosten 2,50 per vier stuks. De opbrengst komt'ten goede aan Streekmuseum'Jan Anderson. Afscheid De heer J. T. C. van Houwel'fn- gen, leraar aan de openbar© scholengemeenschap Buiten de Veste te Schiedam, neemt vrijdag afscheid. Een dag,later gaat zijn pensioen in. De/pi ceptie wordt in wijkcentrum Nieuwland, Wibautplein 165- gehouden, van 16 tot 17.30-. uur. Leerlingen en oud-leërlin- gen zijn welkom. Buiten de Veste is een MAVO/LEAO,..; voorheen Willem de Zwijger- school voor MAVO. Het college telt nu nóg maar drie wethouders; twee minder dan aan het.begin van de "rit" in 1982. Halverwege werd de toenmalige PvdA-wethouder Rëiniêr Schëëires'bëhoemd 'tot burgemeester in Schiedam. -Zijn partij besloot uit bezuinigingsoverwegingen geen vervanger te leveren. De verhouding PvdA-VVD .uitgedrukt in aantallen wethouderszetels is nu 2-1. 'Ook'wethouder Herman. Po'sthborn'(PvdA)'deelt mee in hét vertrek'van Van Tilborg, zij het in meer bescheiden mate. Hij heeft de huisvesting en outillage van het gemeentelijk apparaat en het openbaar slachthuis óp zijn bordje gekregen. SCHIEDAM PvdA en VVD in Schiedam hebben de protefeuilles van de vertrekkende wethouder Cor 'van Tilborg(VVD) onderling verdeeld. De VVD-wethouder Luub Hafkamp neemt financiën voor zijn rekening, PvdA-wethouder Chris Zijdeveld krijgt er stadsvernieuwing bij. Van Tilborg nam eind vorig jaar zijn ontslag in Schiedam om economisch directeur te worden bij dé Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag. Het Schiedamse PvdA/VVD-college heeft besloten zijn vacature tot aan de gemeenteraadsverkiezingen in maart niet meer op te vullen. VLAARDINGEN De arto theek (kunstuitleen) moet stop pen met het verkopen van kunstwerken. Dit schrijft Jos Noordhuizen van de particulie re galerie Kunst Plus (Hoog straat) in een brief aan de poli tieke partijen in de gemeente raad. Noordhuizen vindt dit on eerlijke concurrentie voor de particuliere galerieën. Hij ver gelijkt deze praktijk met de si tuatie, waarbij een bibliotheek nieuwe boeken zou verkopén. Aanleiding voor Noordhuizen om in de pen te klimmen over dit onderwerp, dat landelijk al enige malen door zijn branche organisatie aan de orde is ge steld, vormt het feit dat hij op 1 februari begint met Kunst Plus Uitleen, waarbij gespaard kan worden voor de aankoop van kunst, die tegelijkertijd kan worden geleend. Volgens hem betekent de Uitleen geen con- s currentie voor de artotheek 5 (gevestigd in het Hollandiage bouw), omdat alleen lenen er bij hem niet bij is. Wél vorm! zijn initiatief concurrentie voor de volledig gesubsidieerde ar totheek, waar het gaat om dé combinatie lenen en sparen.- Het jaarlijks abonnementsgeld bij Noordhulzens uitleen be-: draagt de helft van dat van de artotheek. "Het spréékt vanzelf dat er j niets tegen is, dat artotheken uitlenen", aldus Noordhuizen. "Het sparen en daarna bij dé artotheek uitgeven van het kooptegoed zou echter moeten worden afgeschaft. Een tus senvorm, t.w. het lenen en spa ren bij de artotheek, terwijl ge regeld wordt dat het spaarte goed besteedbaar is bij de particuliere galerieën, zou wel acceptabel zijn." VLAARDINGEN Met een tentoonstelling van de Vlaar dingse nestor-kunstenaar Leen Droppert (1930) is zaterdag Galerie/theatercafé in de foyer van zaal Harmonie in gebruik genomen. „Wij hopen, dat de galerie nu beter zal lopen dan in het Hollandia-gebouw", zo verklaart Maarten Bot van dé afdeling culturele zaken de verhuizing. „Anderzijds heeft het theatercafé nu een betere aankleding gekregen, maar dat was uiteraard niet primair de bedoeling." In zijn openingswoord sprak wethouder Ary'Maarleveld (cul tuur) de verwachting uit, dat de galerie in de toekomst zal wor den uitgebreid. „Die kant op", wijzend in de richting van de wandelgangen van de Stads gehoorzaal. Dropperts tentoonstelling, die "Dwarsprofiel" heet, bestaal uit tekeningen, schilderijen en beelden. Zo zijn er voorstudies te zien van het Geuzenmonu- ment op de Markt, dat hij in 1983 maakte. Ook toont hij zijn ontwerp voor het monument ter ere van Hannle Schaft, waarmee hij bij de prijsvraag de derde prijs won. Dwarsprofiel bevat ook een aardig nieuwtje: Dropperts voorstudie van een beeldhouw werk op de Nachtegaallaan.) Daar werd in de oudejaars- f nacht van 1956/'57 een stenen bloemenvaas van haar sokkel getrokken. De plaats bleef al die jaren leeg, ook nadat Drop pert en Gé van Brandwijk in) opdracht van, het gemeentebe stuur een ontwerp voor een beeld hadden gemaakt. Het le verde ieder 50 gulden op, maar de ontwerpen werden nooit ge realiseerd. v Dropperts nieuwe ontwerp voor een beeld op die plaats: zal niet hetzelfde lot beschoren zijn. De provincie neemt drie kwart van de kosten voor haar rekening, de gemeente het res terende deel.~Naar verwachting zal het beeldhouwwerk, dat Erosie gaat heten en bestaat uit een in brons gegoten ko lom, voorjaar 1987 worden ge plaatst en onthuld. Dwarsprofiel: tekeningen, schilderijen en beelden van Leen Droppert. Galerie/thea tercafé, Schiedamseweg 51. Geopend: maandag !/m vrij dag 10-17 uur, zaterdag 12-17 uur, en voor en na de voor stellingen in Stadsgehoor zaal/Harmonie. Toegang gra tis. Tot 16 februari.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1