BIOLOOG DIE DIENST WEIGERT BLIJFT ONVINDBAAR Dak Singelkerk gedekt Lokale economie beleeft opbloei Duo zoekt naar 'plaag van geheelonthouders mmmêm Koekoekslaan op de agenda? Voortgezet onderwijs houdt open dagen Plaats voor oudere Jongeren in Erker 'Discussie amper op gang' 'Niet alleen bejaarden zeurpieten' Koffer uit auto De Singel kerk staat niet meer in de stei gers, maar de restau ratie is nog Lang niet voltooid. Nu zijn de zogenaam de "leidek kers" aan de slag. Zij halen op het oog Halsbre kende toe ren uit om de Booms- Katholieke kerk ai n de Singel een beter aanzicht te geven. De werk- 1 zaamheden aan het dak zullen volgens pa- ter F. Bij loos, een huisgenoot 'van pas toor Vis- mans van de Singel- lf':. kerk, enke- Ie maanden duren. Dan - volgt nog f - de restau ratie van Instructieboerderij Lansbergen zit om een extra deskundige verlegen. (Foto: Ed Eggermont) w. (Van eèn onzer veislaggevers) - SCHIEDAM Het SchielanÜ'Ziekënll^ zich plotseling gesteld voor een tegenvaller van ruim twee ton. Dat is het gevolg van een onverwacht hoge OGB- aanslag, dié in één klap is verviervoudigd. De gemeen te eist betaling van het bedrag, maar volgens het zie kenhuisbestuur tast dat de directe zorgverlening aan. „Ontslagen zijn dan niet te voorkomen," aldus het be stuur, dat inmiddels een bezwaarschrift heeft inge diend bij de gemeenteraad. Ex-wethouder Van Tilborg heeft volgens het Schieland Ziekenhuis valse verwachtingen gewekt. (Foto: Ed Eg germont) Een beeld van de Havenstraat en omgeving; straks vol met nieuwbouw. (Foto: Ed Eggermont) HET VRIJE VOLK WOENSDAG 29 JANUAR11986 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Waar vind je een bioloog die militaire dienst weigert? Over die vraag pie kert gemeentelijk onderwijs- consulent Th-H-J. van Giezen zicli suf. „Het is heel gek, maar zulke mensen schijnen schaars goed te zijn", verzucht hij na weken van vergeefs zoe ken. „We hebben her en der op- roeipen geplaatst, maar ze ko men gewoon niet." De gemeente heeft de bio loog hard nodig voor een vaca- türe bij de instructieboerderij Lensbergen, die wordt ge bruikt voor onderwijsprojec ten. Tientallen scholen maken jaarlijks excursies naar de boerderij in het kader van pro jecten zoals „de Honingbij", „Slaapt de natuur?" en „Land bouwgewassen". Om één en an der te begeleiden is een des kundige dringend gewenst. Waarom dan maakt de ge meente het zichzelf zo moeilijk door uitdrukkelijk te vragen naar een erkend gewetensbe zwaarde? Het antwoord is sim pel: „Zo iemand is goedkoop'en kan tijdelijk worden aange steld", aldus Van Giezen. De gemeente kan gebruik maken van een aantrekkelijke subsi dieregeling als zij met dienst weigeraars werkt. Dat heeft niets met bepaalde principes te maken, verzekert Van Gie zen. Hij is van plan te blijven zoeken, al is hij de wanhoop nabij. De paar „biologische dienstweigeraars" die hij tot dusver tegen het lijf is gelopen (yrant ze bestaan wel), waren ingepikt door de Heidemij. „Ja, zé zijn zeer in trek", aldus Van Giezen. Ziekenhuis moet 1 t I"» 1'i' 2 ton ophoesten SCHIEDAM „Ik kan daar niets over zeggen. De discussie over euthanasie is maar am per op gang. Er staan nog nau welijks zaken op papier." Dat zei wethouder Luub Hafkamp gisteravond in de raadscom missie Volksgezondheid in re actie op vragen over het eu thanasiebeleid van verpleegte huis Driemaasstede en het Schieland Ziekenhuis. Volgens Hafkamp is de gezondheids zorg ook „zeer terughoudend om hiermee in de openbaar heid te komen. Begrijpelijk, gezien de gevoelige kanten die n«n het onderwerp euthanasie kleven." „Een vreemde en verwarren de situatie," zo bespreekt het ziekenhuisbestuur de OGB- aanslag in het bezwaarschrift. Over het jaar 1983 moet het Schieland Ziekenhuis 282.533 gulden Onroerend Goedbelas- ting betalen voor zijn gebouw aan de Burgemeester Knap- pertlaan, terwijl de heffing een jaar eerder nog 70.633 gulden bedroeg. Bovendien zou wethouder Van Tilborg van financiën, die per 1 januari ontslag heeft ge nomen, valse verwachtingen hebben gewekt. „Nog verwar render werd de situatie toen uw voormalige wethouder de heer C. van Tilborg aan de voorzitter van het bestuur tele fonisch mededeelde dat wij ons niet nodeloos ongerust moesten maken," zo schrijft het ziekenhuisbestuur in zijn bezwaarschrift aan de ge meenteraad. 'r j' - Volgens secretaris A. Caljé van het Schieland Ziekenhuis meet de gemeente met twee maten. Dat concludeert hij uit het feit dat de forse OGB-ver- hoging niet 'geldt voor het tweede gebouw van het zieken huis aan de Stadhouderslaan. Belastingdeskundige W. Aarts van de gemeente Schie dam verklaart dat de gemeen te louter de wet uitvoert. De verhoging van de OGB is vol gens hem een rechtstreeks ge volg van een wetswijziging in december 1982, die is voorge steld door de Hoge Raad. Die wetswijziging betrof speciaal de OGB-heffing voor bijzonde re gebouwen, zoals spoorweg stations, scholen en ziekenhui zen. Volgens Aarts is de gemeen te in het geval van het Schie land Ziekenhuis besiist niet over één nacht ijs gegaan. „Een ziekenhuis aanslaan doe je niet zo eenvoudig. Je gaat niet voor dat gebouw staan en zeggen: dat zal wel tien mil joen waard zijn. Nee, we zijn er zeker zes dagen mee bezig geweest." Het ziekenhuisbestuur re kent erop dat de gemeenteraad de belangen die op het spel staan, zal meewegen. „Volgens mij zit er een hardheidsclausu le in die wet," aldus secretaris Caljé. „Dat betekent dat de raad van de heffing kan afwij ken als die onredelijk is. Nou, ik zie gebeuren dat wij zes mensen moeten ontslaan als we moeten betalen, want het ziekenhuisbudget wordt niet verhoogd. Het geld moet uit de lengte of uit de breedte ko men." SCHIEDAM Een Neerlandi cus en een journalist zijn op zoek naar exemplaren van het Blijmoedig Maandblad, dat tussen 1928 en 1960 is uitge geven door de voormalige dis tilleerderij Simon Rijnbende. Het duo. Diana van Dijk en Cees van der Wel, wil zo een bijdrage leveren aan de Schle- damse geschiedschrijving. Het Blijmoedig Maandblad, in zijn beginjaren de plaag.van ge heelonthouders, werd volge schreven door vermaarde Ne derlandse schrijvers. Was het uit drankzucht of uit geldgebrek? Feit is dat schrlj- vers als Simon Carmiggelt, Herman de Man en A. den Doolaard hun pen graag in de inkt doopten voor een bijdrage aan Rijnbendes maandblad, dat ter promotie van jenever onder de slijters werd ver spreid. „Ik vermoed dat ze daar een aardig bedrag en een flesje voor kregen," aldus Cees van der Wel, die slechts over een handjevol exemplaren van het maandblad beschikt. „Het is echt smullen, dat blad doorbladeren. Het staat vol met oubolligheden die heel leuk zijn. Voor de oorlog kende het blad een rubriek, Schie- damse Wijsheden genaamd, te vergelijken met Terzijde in Vrij Nederland. Daar stonden grap jes in, zoals: de geheelonthou ders hébben kritiek od onze :-s -r lofzang op de alcohol, waarom'! schrijven zij geen loflied op de melk?" Het Blijmoedig Maandblad blijkt nergens in Schiedam meer te vinden te zijn. Tele foontjes naar het gemeentelijke archief, het Nationaal Gedistil leerd Museum en de distilleer- ders hebben niets opgeleverd.' aldus Van der Wel. Het be- perkte af ntal exemplaren waarover hij beschikt heeft hij gekregen uit handen van een ex-werknemer van Rijnbende, die Van der Wel ontmoette tij dens een receptie. Ais ze over een flinke verzame ling beschikken, willen Van'der Wal van Van Dijk verhalen gaan schrijven over het be ruchte maandblad, dat volgens hen in de jaren dertig zelfs ka mervragen heeft uitgelokt. Mo gelijk zullen zij er ook een ra- dioprogramma aan wijden. Schiedammers die nog oude jS Blijmoedige Maandbladen in huis hebben, kunnen ccntact opnemen met het duo (tel. 144301 of 020-719328). SCHIEDAM De Raadscom missie voor Volksgezondheid gaat zich mogelijk volgende maand buigen over het afvoe ren van de Koekoekslaan als locatie voor woonwagens. Wet houder Hafkamp reageerde gisteravond niet afwijzend op een dergelijk verzoek van PSP/PPR-raadslid Bart de Leede. De Leede zei een dis cussie daarover noodzakelijk te vinden omdat hij grote twij fels heeft over de argumentatie om de Koekoekslaan af te voe ren. Het college van burgemeester en wethouders liet in novem ber weten dat daar geen woonwagens kunnen komen, omdat de weerstand bij de omwonenden te groot is. Bo vendien zou de behandeling van 653 bezwaarschriften (in 1982 ingediend tegen het voor nemen een klein woonwagen centrum aan de Koekoekslaan te vestigen) teveel tijd in be- slag nemen. SCHIEDAM Het voortgezet onderwijs in Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis houdt vol gende maand open dagen om nieuwe leerlingen een indruk te bieden van hun toekomstige school. Het Schiedamse roos ter ziet er als volgt uit. Prins Willem Alexandermavo, Willem Pastoorstraat 5: 5 februari, 14-16 uur en 19-21 uur. Reho- bothschool. Lange Nieuwstraat 181:19 februari, 13.30-15.30 uur. Schravenlant, Hugo de Grootstraat 4: 20 februari, 19.30-21.30 uur. Ter Schie, Mgr. Nolenslaan 3 en Valerius- straat 29-31:22 februari, 9-12 uur. Stedelijk Gymnasium, Hu- go de Grootstraat 6: 22 fe bruari, 10-12 uur. Buiten de Veste, Van der Leeuwlaan 3: 24 februari, 19-21 uur. Schie land, Nieuwe Damiaan 762: 25 februari, 19-21 uur. Spierings- hoek, van Brugghenlaan 2:25 februari, 19-21 uur. Nieuwe- l iant/Liedewijde, Burg. Honner- lage Gretelaan: 25 februari, 19-21 uur; gebouw Parkweg |j 212: 26 februari, 14-16 uur. De inschrijvingsdagen worden in f de eerste week van maart ge houden. SCHIEDAM In het nieuwe wijkcentrum de Erker in Schie- dam-West wordt zaterdag be gonnen met een activiteit voor "oudere jongeren": het Doun Sters New Wave Café. Volgens de Initiatiefnemers, Aad van Rijnsbergen en Marce! van de Brug, is het hoog tijd dat jon geren die niet van disco hou den ook plezierige avonden beleven. Het nieuwe café, dat eens in de twee weken op zaterdagavond geopend zal zijn, biedt zijn be zoekers New Wave-muziek, via langspeelplaten en live-bands. De band Pact of Innocence bijt het spits at. De toegangsprijs bedraagt 1,50 gulden. SCHIEDAM PSP/ PPR-raadslid Bart de Leede heeft Martha Wa genaar, bestuurslid van onder meer de ouderen bonden en de stichting Raad voor het Bejaarden- werk, een bestraffende op merking ontlokt. De Leede zei gisteravond in de com missie Volksgezondheid over een enquête die is ge houden door de Indicatie commissie Bejaarden- huisvesting: „Het zegt niets als drie van veertig ondervraagde bejaarden ontevreden zijn over hun verzorgingstehuis. Dat kunnen nét de notoire «zeurpieten zijn." Wage naar kon een belerende in terruptie niet onderdruk ken: „Die zijn er niet on der de ouderen..." SCHIEDAM Uit de gepar keerde auto van een 48-jarige bewoner van het Bachplein is gisternacht een diplomaten koffertje gestolen. De inhoud bestaat volgens de eigenaar uit persoonlijke bescheiden, zoals betaalpasjes en zijn rij bewijs. De inbreker vernielde ook de radio-cassetterecorder in zijn auto. Bij een inbraak in een kiosk in het gebouw van het NS-sta- Uon Schiedam/Rotterdam- West is voor meer dan 5.000 gulden verdwenen aan rookar tikelen, snoep en aanstekers. Fen ruit werd ingeslagen; een schadepost van 250 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De lokale economie beleeft momenteel een opbloei. Dat concludeert René Roep van het gemeente lijk bureau Economische Za ken uit een serie ontwikkelin gen in het Schiedamse be drijfsleven deze winter. Be langrijkste feit is dat de ge meente vrijwel zeker volgende week contracten sluit met be drijven die op het voormalige Tankercleaning-terrein gaan bouwen. Het regent bedrijfsnieuws. Morgen worden in de indus triepolder 's Graveland tege lijk een nieuwe bedrijfsvesti ging geopend en de eerste paal voor een nieuwbouwcomplex geslagen. Burgemeester Scheeres, die economische aangelegenheden.In zijn porte feuille heeft, geeft het begin- sein voor de nieuwbouw. Daar in zal het bedrijf Ridderikhoff, dat nu nog aan de Dam zit, zich vestigen. Ridderikhoff is bijna voor Schiedam verloren gegaan. Het bedrijf, dat is gespeciali seerd in allerlei soorten bevei liging, wilde verhuizen naar een andere stad. Roep: "Toen wij dat hoorden, hebben we di rect contact gelegd en op de Schiedamse mogelijkheden ge wezen. We hebben samen een goed stuk grond aan de Alge- raatraat gevonden." Ridderik hoff heeft in Schiedam 25 men sen in dienst. De Rotterdamse materialen- handel Muys Co opent mor gen een nieuwe vestiging aan de Bettoweg. Muys heeft, het voormalige opslagpand van Heineken overgenomen. Het bedrijf begint in Schiedam met een bouwmarkt voor aanne mers, "een uniek initiatief in Nederland." aldus een woord voerder van het bedrijf, dat en kele tientallen personeelsleden meeneemt. Van het noorden naar het zuiden van de stad, waar de gemeente het. voormalige Tan kercleaning-terrein aan de Ha venweg weer helemaal vol verwacht te krijgen. De bedrij ven Stork en Hoekloos hebben er al opstallen .gebouwd en nu zijn er nog twee gegadigden die samen 15.000 vierkante me ter willen bezetten. De namen van die bedrijven worden nog even geheim gehouden. Volgens René Roep (econo mische zaken Schiedam) is de. gesignaleerde opleving van ae, lokale economie deels te dan-, ken aan de inspanningen van de gemeente. "Wij hebben er de laatste maanden hard aan getrokken," aldus Roep.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1