Schiedam: delen in GEB- winst Rotterdam-Nu voltooit Waterstad mmmmsz Erasmusspeld voor Bli j dorp-promotor Huizenaar bleef thuis Koerden op bezoek bij ministeries Bijenkorf offert terug EEN FIJNSCHRIJVEND GESCHENK Van'daag:' Regionieuws Brieven van Kinderen Kunst en Sport Molukse steun voor G. Derksen Bank aan oogstraat overvallen Antwerpse containerhaven Lichamen gevonden in zandzuiger Rijnmond wil milieu abonnement I Van onze verslaggever TJITTE DE VRIES ROTTERDAM Een reusachtig filmtheater met een doek van 800 vierkante meter, een hotel met 80 tot 100 ka mers die alle uitzicht bieden op de Rotter damse haven, en vier vaste expositieruimten waarin de haven en de stadsontwikkeling wor den getoond: dat omvat in 't kort het plan "Rot- terdam-Nu". Binnen twee jaar moet het er staan, op de Leuveha- venkade, vlak tegen over het GGD-gebouw aan de Schiedamsedijk. HH 'Maquette van het geVouwEotterdam-Nu met in het midden êén van de grootste filmtheaters van Europa, rechts expositieruimtes en links een hotel voor SO kamers. (Foto: Niels van der Hoeven). Station Onder het toeziend oog van mevrouw Van Zwieten speldde wethouder Jansen de Blijdorpvoorlichter de Erasmusspeld op. (Foto: Gerard van Bree). Opvolger Onze nieuwe originele Parker Roilerbaü in luxe verpakking. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En... de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste 2 weken gratis! NIEUWE ABONNEEI NAAMVOORL.... ADRESi POSTCODEHU1SNR PLAATS TEL NAAMVOORL.... ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS.. pen 1 twenalvdtf sturen naar DINSDAG 4 FEBRUAR119*6 SCHIEDAM De ge meente Rotterdam heeft zich nu ook de woede van Schiedam op de hals ge haaid door een winst van 18 miljoen gulden bij het GEB in eigen zak te steken. Schiedam, dat elektriciteit uit Rotterdam krijgt, wil een tariefsverlaging. De GEB-winst leidde gister avond in een raadsvergade ring tot een fel debat. Een motie om onderhandelingen over een prijsverlaging te beginnen, haalde het uitein delijk niet. Volgens de Schiedamse Pvda-'vethouder Chris Zij develd is zijn partij achter de schermen al druk bezig het socialistische gemeen tebestuur van Rotterdam op andere gedachten te brengen. Volgens hem wa ren er binnen de partij al "harde discussies" gevoerd en zou Rotterdam de druk "niet lang meer kunnen weerstaan," Het Rotter damse gemeentebestuur heeft van de gemeente Ber- nisse al een verzoek tot ver laging van de tarieven bin- ne. De Schiedamse gemeen teraad verklaarde zich gis teravond solidair met deze claim. Ondanks de te kleine steun voor de motie, is het Schiedamse gemeentebe stuur vast van plan mee te delen in de 18 miljoen gul den. Het GEB-Rotterdam heeft de winst kunnen ma ken doordat de stroom goedkoper kon worden inge kocht. Dit was weer het ge volg van prijsverlagingen van het Energiebedrijf Zuid Holland dat tekent voor een deel van de levering van energie aan Rotterdam. CAFELLE AAN DEN IJSSEL Gé Derksen, oud fractievoorzitter van D66 in Capelle aan den IJssel, lijkt met zijn nieuwe politieke groepering Capelse Demo craten een eerste verkie zingsslag succesvol te heb ben geslagen. Op de kandi datenlijst, die Derksen van middag zal indienen, prijkt (onder andere) de naam van Frieda Suhuwat-Tomo- soa» de woordvoerster van de Molukse wijkraad. Derk sen rekent er op dat deze kandidaatstelling hem 'heel wat' stemmen gaat opleve ren. lijsttrekker Gé wordt op zijn eigen lijst gevolgd door de ex-D66-bestuurs!eden Peter Paul Doodkorte, Ine ke Streefland en Martin Kleintinte. ROTTERDAM Twee jongens die zich hadden vermomd met bivakmutsen en helmen, hebben vanoch tend een roofoverval ge pleegd op een filiaal van de Nederlandse Middenstands- bank aan de Hoogstraat in Rotterdam. Met een nog on bekende hoeveelheid geld ging het tweetal er op brommers vandoor. Een politiewoordvoerder kon nog niet zeggen of er slachtoffers zijn gevallen en hoe groot de buit be draagt. Van de daders ont breekt ieder spoor. ROTTERDAM Na de berging dit weekeinde van de vorige week overvaren zandzuiger Sear an II zijn de lichamen van de twee opvarenden gisteren gevon den. Schipper-eigenaar T. Versluis (82) en matroos M. J. van Gelder (19) werden in de machinekamer aange troffen. Reuzef I Imdoek in hote Leuvehaven Het negen verdiepingen tel lende gebouw is ontworpen door de architecten Tuns en Horsting in opdracht van di recteur G. A. Geertsma (41) van Omniversum in Den Haag. Onder de naam "Rotterdam- Nu" gaat het een belangrijke rol spelen in de toeristische, ontwikkeling'van de driehoek tussen Maritiem Museum, Leuvehaven, Maasboulevard en Oude Haven. Wethouder Jan Laan van Stadsontwikke ling presenteerde het plan van morgen aan de betrokken raadscommissie. De plannenmakers zijn er van overtuigd dat vooral het grote filmtheater, waar spec taculaire films over de Rotter damse haven zullen worden vertoond, een grote trekpleis ter zal vormen voor de Water stad-driehoek en voor het Ma ritiem Museum. Rotterdam-Nu is een gebouw ontworpen in een langgerekte driehoek, die onderbroken wordt door een negen verdie pingen hoge "doos". Deze doos bevat het theater waar de fir- ROTTERDAM Minister Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat krijgt van Rijnmond het advies eens na te denken over de invoering van een milieu-abon nement bij het open baar vervoer. Het Openbaar Lichaam wijst op het succes van zo'n niet aan een persoon gebonden abonnement in Zwit serland. In 1984 is een der gelijk abonnement in Bazel ingevoerd, ver volgens in enkele an dere Zwitserse kan tons en in het Duitse Freiburg, aan de rand van het door zu re regen zwaar aan getaste Zwarte Woud. Het aantal passagiers steeg er door. Het openbaar ver voer m het Rijn mondgebied zou vol gens het Openbaar Lichaam ook bevor derd kunnen worden door de NS-stations Barendrecht en Maassluis binnen het zonetarief te bren gen. Rijnmond wii het treinvervoer als streekv oorziening verbeteren. Ook vraagt het om snellere besluitvor ming over de ver dubbeling van het spoorwegtraject Den Haag-Rijswijk en de aanleg van een sta tion Schledam-Spa- land tussen Schie dam en Delft. ROTTERDAM Kees van Zwieten, die na 34 jaar af scheid neemt als voorlichter van diergaarde Blijdorp, is gisteren onderscheiden met de Erasmusspeld Wethouder Ries Jansen (Sport en Recrea tie) reikte de speld uit in de Terraszaal van de Rotterdam se diergaarde. De receptie, ter gelegenheid van Van Zwietens pensionering, werd bijgewoond door honderden mensen. Het Hoofd Voorlichting en Publici teit had het zo druk met han den schudden dat er een lange file wachtenden ontstond. Van Zwieten staat bekend om zijn onverwoestbaar ent housiasme van Blijdorp, maar ook voor de stad Rotterdam. Hij heeft beide meer nationale en internationale bekendheid weten te geven In zijn loop baan heeft hij over flora en fauna bijna tweeduizend lezin gen gehouden voor een groot aantal organisaties en vereni gingen m het hele land. Verder is Van Zwieten be stuurslid van het Wereldna- tuurfonds en de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen. Ook was hij oprichter van het personeelsfonds Diergaarde Blijdorp, lid van de onderne mingsraad èn lid van de ideeenbus-commissie. Opvolger van Van Zwieten, die een markant en indruk wekkend- persoon-'wordt ge noemd, maar bovenal een be scheiden man, is Jan Klap wijk. Blijdorps nieuwe voor lichter werkte bij de Dienst Woonruimtezaken in Rotter dam. Daar vertegenwoordigde hij het huisvestingsbeleid van de gemeente in met name de oostelijke buitengebieden van de stad. ma Omniversum een projectie zal inrichten volgens het Imax-systeem. Dit systeem ge bruikt 70mm-films, die gepro jecteerd worden op een doek van 23 bij 23 meter. Het wordt één van de grootste filmdoeken van Europa. Directeur Geertsma van Omniversum voert overleg met het Gemeentelijk Haven bedrijf over het vervaardigen van een serie speciale haven en zeevaartfilms, die hier ver toond gaan worden. Onder de directie van Geertsma werd ruim een jaar geleden het Om- ROTTERDAM Het ging hem wel aan 't hart, Theo Huizenaar, want per slot van rekening is hij met de boks- ■sport nog langer getrouwd dan met Alie de Heus. Maar, moest hij erkennen, op de dag van je 60-jarig huwe lijksfeest kun je moeilijk de visite de visite laten en alsof er niets aan de hand is naar de Zuidhollandse kampioen schappen (gisteravond in Rotterdam) gaan kijken. Huizenaar bleef dus thuis, aan de Jericholaan in Rot- terdam-Kralingen, waar hij en 'tante Alie', behalve veel vrienden en bekenden uit de bokswereld, ook vertegen woordigers van de gemeente en de deelgemeenteraad over de vloer kregen. Eerder al was het diamanten bruidspaar (de bokspromo- tor wordt in maart 86, zijn vrouw deze maand ver blijd met een handgeschre ven felicitatie van koningin Beatrix. Van het vieren in huiselij ke kring (de Huizenaars hebben een zoon en een dochter plus een inmiddels 18-jarige kleinzoon) kwam dus niet zo erg veel terecht, maar daar maalden 'Baas' en zijn vrouw met om. Jammer alleen van dat boksen... (Foto: Rob Comelder niversum in Den Haag ge opend. Dit koepelvormige theater met 300 stoelen ver toont computergestuurde pla- netariumprojecties en 'ruimte lijke' films op een gebogen doek volgens het Omnimax- systeem. Dat maakt ook ge bruik van de brede 70mm- films, maar werkt met een an der soort lens. Het Omniversum in Den Haag heeft in twaalf maanden tijd een half miljoen bezoekers ontvangen voor programma's die 60 minuten duren. Rotter dam rekent in het eerste jaar op 200.000 tot 300.000 bezoekers. Een deel van het Rotterdam- Nu-eomplex wordt gevormd door een hotel met 80 tot 100 kamers. Er zijn al een drietal gegadigden die dit hotel willen exploiteren Directeur Geerts ma en de Dienst Stadsontwik keling hopen, als alle vergun ningen tijdig worden verleend en de laatste financieringspro blemen zijn opgelost, dat eind van dit jaar of uiterlijk begin 1987 met de bouw kan worden begonnen. De ingang van het reuzen- theater is zo ontworpen, dat bezoekers van het Maritiem Museum die bij het weggaan langs de objecten op de Leuve- havenkade wandelen, meteen kunnen doorlopen naar de ha venfilmvoorstellingen in Rot terdam-Nu. Omniversum-directeur Geertsma, een Rotterdammer die als cargadoor jarenlang commerciële ervaring m de Rotterdamse haven heeft op gedaan, wil na het succes van het Omniversum in Den Haag, iets soortgelijks in Rotterdam beginnen, maar dan met de hoofdaandacht op de havens, de zeevaart en de Noordzee. In de vaste expositieruimtes achter het filmtheater zullen door het Havenbedrijf tentoon stellingen worden Ingericht over de Rotterdamse haven en over de bouwkundige ontwik keling van Rotterdam. De ten toonstelling die de Dienst Stadsontwikkeling daarover had georganiseerd tijdens de manifestatie Hiero-Hart voor de Stad aan het Weena, bleek vorig jaar één van de weinige succesnummers te zijn. In één van de ruimtes is een filmmu seum gepland, met een klein filmbioscoopje, waar men de geschiedenis van de cinemato grafie tot leven wil wekken. Het Imax-projectiesysteem werd vijftien jaar geleden ont wikkeld door de Canadees Greame Ferguson die geloofde in de toekomst van reusachti ge projectiedoeken. Ferguson maakte onlangs in samenwer king met de NASA de film "The Dream is alive", waar voor Amerikaanse astronauten tot drie keer toe zware Imax- fümcamera's meenamen op hun ruimtereizen. Deze film is momenteel in Den Haag te zien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/DEN HAAG Na gistermiddag een ruim twee uur durend onderhoud te hebben gehad op het ministe rie van Justitie, heeft een dele gatie van'Koerdische honger stakers uit de Pauluskerk in Rotterdam vanochtend op nieuw een gesprek gehad in Den Haag. Ditmaal had de bij eenkomst plaats op het minis terie van Buitenlandse Zaken. Onderwerp van bespreking was het intrekken door Neder land van de Statenverklaring 'tegen Turkije in het Europees parlement. Gisteren heeft het waarne mend hoofd van de afdeling Asielzaken, mr G. de Boer, met de Koerdische hongerstakers om de tafel gezeten. De Koer den hebben uiteengezet waar om zij hun hongerstaking af gelopen dinsdag zijn gestart. Namens bet departement lichtte mr De Boer het Neder-' landse standpunt toe. Volgens hem is er onvoldoende grond om politiek asiel te verlenen aan mensen die louter wijzen op hun Koerdische afkomst. „Wij bekijken iedere aanvraag individueel Pas wanneer per soonlijke omstandigheden de asielaanvraag aannemelijk maken, kunnen wij hem hono reren," aldus De Boer. Volgens de Koerden ontkent de Nederlandse regering de problematiek van de Koerden in Turkije, evenals de mens onterende praktijken die de Turkse autoriteiten er in Koer- distan op nahouden. Duizenden Koerden zouden de laatste tijd zijn vermoord. Vele anderen zijn gedwongen te vlucb .en. Hongerstaker Negervin zegt via een toik in de Pauluskerk: „De Turkse regering herstelt steeds meer fascistische wet ten, die voornamelijk zijn ge richt tegen Koerden. In de Turkse grondwet staat dat de Koerdische taal is verboden en dat het niet is toegestaan de Koerdische identiteit te bele ven. Délr moet de Nederland se regering naar kijken." De Koerden willen ook ant woord op de vraag hoe het be leid van de ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken zich verhouden. „Waarom was de Statenklacht (een politieke veroordeling door Zweden, Frankrijk, Denemarken, Noor wegen en Nederland van het Turkse bewind) ooit ingediend, en waarom is die onlangs weer ingetrokken'" vragen de hon gerstakers zich af De Koerden hebben felle kri tiek op de manier waarop de Vreemdelingendienst in ons land (lees: de politie) opereert. „Er wordt steeds scherper op getreden tegen Koerden die geen verblijfsvergunning heb ben, maar wel politiek asiel hebben aangevraagd. Die men sen worden meteen over de grens gezet Vervolg op paina 13 M AMSTERDAM Loonoffers die het personeel van Konin klijke Bijenkorf Beheer (KBB) enkele jaren terug heeft ge bracht om het warenhuiscon cern van een dreigende onder gang te redden, worden bin nenkort vergolden. De werkne mers krijgen een vakantietoe slag van 8 pereent (tegen 7,5 percent nu) en de kerstgratifi catie wordt verdubbeld tot 4 percent van het jaarloon. Een "voorbeeldige" CAO is er afgesloten, zo menen de vakbonden. De 320 werkne mers die gedwongen hadden moeten worden ontslagen, be houden hun baan. Er zijn wel door natuurlijk verloop 750 ar beidsplaatsen bij KBB verlo ren gegaan. De VUT-leeftijd gaat met een jaar omlaag naar 60 jaar. Het aantal oproepkrachten zal tot een minimum worden be perkt. Er komt nu een werk week van 37 uur, die volgend jaar verder teruggaat naar 36 uur. De arbeidstijdverkorting levert 110 arbeidsplaatsen op, waarvan de helft voor jonge ren. De nieuwe CAO geldt voor 20.000 werknemers bij de wa renhuizen Bijenkorf, Hetna, Praxis en Maxis. ANTWERPEN Buiten de sluizen van het Antwerpse ha vencomplex begint binnenkort de aanleg van een nieuwe con- tainertcrminal. De rijksover heid steekt er een paar hon derd miljoen gulden in. Het Antwerpse havenbestuur is zeer gelukkig met de beslis sing in Brussel, omdat naar zijn mening de laatste tijd de belangstelling en het geld al te veel uitgingen naar Zeebrugge. Daar is onlangs een container- terminal gereed gekomen, waarvan in Antwerpen (en in Rotterdam) werd betwijfeld of er behoefte aan was. De ligging van de nieuwe Antwerpse terminal buiten de sluizen bespaart de container schepen het tijdrovende schut ten. Dat scheelt zeker vier uur per bezoek. Nu óók nog verdie ping van de Westersehelde, zo vindt men in Antwerpen. Het Gemeentelijk Havenbe drijf in Rotterdam vindt de bouw van een nieuwe eontai-» nerterminal in Antwerpen een betreurenswaardige vergro ting van de overcapaciteit in West-Europa. HA LDE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22 10 (ACCEPTGIROKAART) EN KRIJGT KRANT EERST* 1*4 DAGEN GRATIS ïuntóguln «lu* op «i een open envelop ntu Hel Vnje Vok aid ebonnemenienadmmelreae fcilwoocdnutnmet 1S79 3000 VB Sollefflem De posQepei betelen m i as aa sa ss «s sas as «i irs «sa ta m m m

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1