Eind deze maand eerste houtskelet PvdA krijgt Lijst 1 Bruidsfotograaf valt in de prijzen rï©herche onnodig' W- Man gewond na 'stofexplosie' Man bedreigd met pistool Fraudeurs Jir Ontevreden Van onze verslaggeefster MAR JAN MEIJER SCHIEDAM Het zit er dik in dat het Stedelijk Museum het de komende weken razend druk krijgt met de tentoonstelling Schiedamse Ateliers 11. Kunstkenners komen gegarandeerd toegesneld om de briljante objecten van Diet Wiegman, de werken met papier van Sjef Henderickx en de lan ge rij kleine schilderijen van Henny van Leeuwen te bejubelen. Het publiek mist een boel als ze het Stedelijk voorbij loopt, want met deze Schiedamse .Ateliers haalde directeur Paalman absolute top in huis. Deze week werkten de drie Schiedamse kunstenaars hard om de inrichting van hun zalen klaar te krijgen. Links: Diet Wiegman bij zijn 'kinderknutseltje' en de beeld-schaduw van Da vid op de muur Boven: Sjef Hendérickx rangschikt zijn driedi mensionele papier machê sculpturen Onder: Henny van Leeuwen hing een lange rij abstracte schilderijen in de entree-zaal Foto's.- Ed Eggermont rapier Bruidshuis Sonja houdt een aantal -%/-* bruidsshows waarin zij u de nieuwe VI ƒ1 Jw koilektie brüidsmode 1986 toont, W*J Kreatieve topprodukten van binnen- en buitenlandse bruidsmodehuizen, Voor bruid en bruidegom een unieke gelegenheid zich volledig te orienteren. De bruidsshows worden gehouden op: 17 februari Rotterdam (maandag) Engels - zaal Claus - Groothandelsgebouw 18 februari Dordrecht - Postiljon Motel 24 februari Alphen a/d Rijn Avifauna 25 februari Schoonhoven- Het Bastion (dmsdag) Entreebewijzen f 10- (inklusief café complet) verkrijgbaar aanvang 20.00 uur. «ftfr Reserveer vooral tijdig!!! iwr bruiden WS fi#; daar een bevel tot huiszoeking voor nodig. Ze kunnen iemand aanhouden maar dat kan in£k principe iedereen." gjl Posthoorn benadrukt dat Öe twee rechercheurs zich voor alsnog bezighouden met de grote fraudeurs. „Ze zulten eerst de mensen die een baan hebben naast hun uitkegpag- aanpakken. Dat is al vaak gè- noeg gezegd. Hef probieenjjgï dat ik moeilijk over een onder grens kan praten. Het ministe rie van sociale zaken gaat niet uit van een ondergrens. Wij wel." De twee externe controleurs zuilen in opdracht van dé dr"» rectie en de wethouder gévat- len onderzoeken die dogr de\ dienst zijn geselecteerd, fn overleg wordt bekeken welke gevallen van vermeende op lichting aan de kaak worden gesteld. „We willen met de controleurs juist het verhaafcuit de wereld hebben dat mehsefi met een uitkering de boel tiéjjt dotten," zegt Posthoorn, .yg SCHIEDAM „De twee re chercheurs hebben een nor male opsporingsbevoegdheid. Daar is niets geheimzinnigs aan. Vergelijk het met bos wachters of milieucontroleurs. Daar hoeft niemand bang voor te zijn. Dat is volstrekt onno dig." Dit zegt wethouder Her man Posthoorn (sociale zaken) in een reactie op uitlatingen van Henk Verkerk van de Bond Uitkeringsgerechtigden Schie dam (BUS). Eerder deze week signaleer de Verkerk een toenemend wantrouwen onder Schiedam mers met een uitkering door de komst van twee externe controleurs bij de sociale dienst die fraude moeten op sporen. De onrust was volgens Verkerk ontstaan omdat de so- ciafe dienst geen antwoord wil de geven op de vraag welke bevoegdheden de twee amb tenaren nu eigentijk hebben. Directeur G. A. A. Smits ver wijst verhalen over angst onder het cliëntenbestand naar het land der fabelen. „Daar is geen sprake van. Er is geen enkele aanwijzing dat die wei bestaat. Verkerk heeft recht op infor matie maar dat is hem ook ver teld. We zijn druk bezig om de taak van de controleurs zo goed mogelijk op papier te zet ten. Ik heb nooit smoesjes ge bruikt over computers. We hebben het wet ontzettend druk," aldus directeur Smits. Volgens wethouder Posthoorn vallen de bevoegdheden van de twee rechercheurs „in grote lijnen" te vergelijken met die van agenten van de gemeente politie. „Het heeft alleen een veel beperkter karakter. Als er iemand met z'n auto door het rode licht rijdt kunnen de con troleurs hem geen bekeuring geven. Ze kunnen ook niet zo maar bij iemand naar binnen lopen, ze moeten zich ook aan de wet houden. Ze hebben haalt top museum Directeur Smits is zeer onte vreden over de volgens hem veel te grote publiciteit rond de komst van het duo. „Het is3^ niets bijzonders. In veel meer steden zijn externe contröféürs werkzaam. Als wij twee bij- a stand-maatschappelijk werkers aannemen wordt daar niets41 over geschreven." Volgens00 hem wordt er in de publlcijflf veel te veel nadruk gelegd óp fraude bij de dienst. 3 iji ïlirOW SCHIEDAM Bouwers van houtskeletwoningen in Woud- hoek Noord ontvangen eind deze maand de kroon op hun werk. Wethouder Chris Zijde veld reikt op 27 februari de eerste sleutel uit van een deels .zelfgebouwde woning aan de Kopersiagerhof in de nieuw bouw wijk. Bijzonderheid aan de woningen is dat de cons tructie van hout is. Het casco van de woning kan, nadat de (betonnen) fundering is gelegd, binnen een dag worden opge bouwd. De woningen kosten tussen de 133.000 tot 139.000 gulden. Door zelf het nodige af te bou wen konden de bewoners on geveer tienduizend gulden op^j de koopsom besparen. Vol- gens de verwachtingen ver- i bruikt een gemiddeld gezin in een.houtskeletwpnlng onge- vééi;.*1ÖÓÖ kubieke meter gas pér jaar.'Dat'is bijna 700 ku- bieke meter minder dan in een vergelijkbare woning. Aan het Kopersiagerhof staan in totaal 25 Houtskeletwoningen. Zijde- veld overhandigt de sleutel rond vier uur 's middags. Diet Wiegman, docent aan Je wordt er stil van als je de de Rotterdamse Academie expositieruimte binnen komt. voor Beeldende Kunsten en de Eén van de acht beelden trekt Rietveld Academie te Den je als het ware naar zich toe. Haag, is er vanavond om half Dat is Diets kinderknutseltje: negen niet bij als directeur een ingepakte kinderstoel met Paalman de tentoonstelling daarop een onhandig uitziend opent. Hij bouwt momenteel bouwseltje van klei. De licht- aan een kunstwerk in een zaal straal van een spotje, vastge- van 30 bij 18 meter in het zet op de stoelpoot, vormt op Spaanse Barcelona de muur een puntgave David. De bovenzaal van het mu- Het is een maf en mooi kunst- seum met de werken van Diet werk. „Ik kan het niet laten. Wiegman is gehuld in een hè. Gein, joh. Humor hoort in zacht diffuus licht. Acht scher- mijn werk thuis," lacht Wieg- merlampen of spotjes beschij- man. nen de objecten gemaakt uit afval, keramiek, papier, foto's hout en kitsch. Het licht creeert een eigen beeld. Dit schaduwbeeld is telkens een deel van de personificatie van dè ideale man uitirebeeld in marmer door de "Italiaanse zestiende-eeuwse kunstenaar uit Florence, Michelangelo: de David. Diet volg de David, hij copieert en imiteert. Dat materiaal werd toen voor hem zo belanrijk dat hij de te keningen 'op het papier vergat en met het papier zelf door ging.. Hij kneedt het, zijn handen laten sporen na en hij maakt van deze papierbrij voorwer pen, zoals een 'schep, een lad der, een uitlaat. Sjef: „Je wordt in deze maatschappij over stelpt met drukwerk. Ik ver- snij de kranten, de folders, de strippenkaarten en bewerk ze het tot papiermachéwerken." Aan de wand hangt een col lage van werken op vellen pa pier. Zijn tekeningen, meestal in zwart/grijs, doen denken aan de prehistorie, ,,'t: Moet bij mij uit m'n tenen komen. Mo derne kunst moet toch heet van de naald zijn, anders loop je achter. Nu bij mij moet het eerst rijpen. Mijn stukken op papier zijn een gevecht, ik ben er niet één twee drie. mee klaar, het moet een beetje oud worden," vertelt Sjef Hende rickx, terwijl hij in galerie 't Koetshuys een aantal intrige rende tekeningen aan de wan den spijkert. Museum-direc teur Hans Paalman opent om half acht een expositie van werken op papier van Sjef in Hij neemt het werk van kin deren serieus. „Dat heb ik met het kinderknutseltje duidelijk willen maken. Het werk van een kind is even belangrijk als dat van een volwassene," aldus Diet wiens beelden van alle kanten te benaderen zijn. Hij zoekt en vindt zijn materialen overal: op straat, op de markt. Zo verwerkt hij met bijvoor beeld een Afrikaans vrouwen beeldje, een stukje hout mét een gebeeldhouwd spechtje, een oud projectiescherm en een vreselijk kitscherige sche- merlampkap een hoop geintjes in zijn serieuze indrukwekken de sculpturen. de galerie van An van de Brand aan de Lange Haven 78. Deze tekeningen, intuïtief ge maakt en beeldschoon, zijn tot en met half maart te zien evenals de driedimensionele werkstukken in het Stedelijk. Henderickx: „Het was voor mij heel logisch dat ik met deze driedimensionele sculpturen kwam. Het kon niet uitblijven." De verschillende zachtgekleur- de voorwerpen zijn vederlicht. De entree-zaai is ingericht door de jonge schilder Henny van Leeuwen. Hij woont en werkt in de Passage. Hij heeft zijn kleine schilderijen in een lange rij naast elkaar gehan gen. Kenners verwachten heel veel van Henny, zij zien in hem vooral een 'echte' schil der. Hij houdt van verf, doek en penseel. Zijn schilderijen zijn abstract. De kracht van de hele rij doeken naast elkaar is niet onbelangrijk. Je moet niet één van Henny's doeken op hangen, maar meteen tien of zo. Dat werkt. De recente wer ken van Van Leeuwen zijn tot 17 maart te zien. Het Stedelijk Museum is gratis te bezoeken van dinsdag tot en met zater dag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12.30 tot 17 uur. VARA-leden in het Waterweg gebied kunnen op 12 februari 1986 gebruik maken van in spraak op de jaarlijkse leden vergadering. Ook de tientjesle den zijn er welkom. De leden kunnen meebeslissen over de programma's en de jaarverslagen van de landelijke en de Waterweg VARA. De jaarvergadering van de VARA Waterweggebied wordt gehoul den in FNV-gebouw De Kern aan de P. C. Hooftlaan in Maassluis. De jaarverslagen I iiggen ter inzage in de bibifcp 1 theken aan De Lange Havep_3| in Schiedam, de Uiverlaan 2 inl Maassluis, de Fransenstraat 6ï in Vlaardingen en de Mercator! weg in Hoek van Holland. S De benedenzaal met de wer ken óp papier en vin papier van Sjef. Henderickx ademt een totaal andere sfeer uit. Sjef, docent aan de Kunst Aca demie, is gek op papier. In '79 maakte hij zijn eigen papier. (dinsdag) (maandag) (Van een'onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De 56-ja- rige Vlaardinger A. Tiel raak te bij slijpwerkzaamheden in zijn garagebox gewond nadat er een 'stofexplosie' was ont staan. Hij liep brandwonden op aan zijn handen, gezicht en borst. Na behandeling in het Holyziekenhuis kon de man Door de explosie die volgde weer naar huis. zijn vier garageboxen zwaar De heer Tiel, woonachtig in beschadigd. de Van der Palmstraat in Vlaardingen, was druk bezig met het afslijpen van de pla muur in zijn garage. Volgens de politie is hierdoor veel sto fontwikkeling ontstaan en kwam er een vonk vrij toen de man een ventilator aanzette. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een 26-jarige Schiedammer is woensdag middag op de vluchtstrook langs rijksweg twintig be dreigd met een pistool. De da der is een onbekend gebleven man die zijn slachtoffer eerder had klemgereden. De aanlei ding voor de bedreiging is duister. De Schiedammer haalde zich vermoedelijk de woede van de man op de hals toen hij wilde invoegen. De schermutseling vond plaats bij de splitsing naar de Benelux- tunnel. Toen beide voertuigen op de vluchtstrook tot stilstand wa ren gekomen, stapte de onbe kende man uit en begon hij te schreeuwen naar de Schie dammer die enkele tientallen meters; achter hem nog steeds in z'n auto zat. Toen de Schie dammer geschrokken achter uit wilde rijden, trok de man het pistool en richtte dat op het slachtoffer. Deze wist zich uiteindelijk het vege lijf te red den door keihard achteruit de rijksweg weer af te rijden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De PvdA- Schiedam krijgt lijst 1 bij de komende gemeenteraadsver kiezingen. Bij een korte ver gadering van het centraal stembureau is dit gisteroch tend bepaald. De verdere volgorde Is als volgt: CDA, WD, CPN) PSP/PPR, D66, RPF en Gemeentebelangen. De volgorde werd bepaald aan de hand van het aantal handtekeningen van zittende raadsleden onder de namen van de partijen. De PvdA had dertien handtekeningen. Dat betekent dat één socia list de lijst niet heelt voor zien van zijn handtekening. Hetzelfde geldt voor het CDA met 8 handtekeningen. Vermoedelijk heeft het raadslid Ru Hartog ver zuimt de lijst te onderteke nen. De dissidente Christen Democraat is één van de kandidaten voor de nieuwe partij Gemeentebelangen. Van de 35 leden zetten 32 hun handtekening onder één van de lijsten. SCHIEDAM Fotograaf Hans Hill heeft gisterochtend de eerste prijs van een wed strijd bruidsfotografie in ont vangst genomen. De prijs, be staande uit een bedrag van duizend gulden voor de foto graaf en duizend gulden voor het winnende bruidspaar, werd door burgemeester Scheeres in het bedrijf van de fotograaf uitgereikt. De wedstrijd was georganiseerd door het tijd schrift "Bruid en Bruidegom" en de firma Kodak. Behalve op hét gebied van bruidsfotografie is Hans Hill ook bekend om zijn werk voor diverse grote bedrijven. De winnende foto is gemaakt in het stadhuis van Den Haag. „Ik ben er heel blij mee", zegt Hans Hill glunderend. „Het is nu de derde keer dat ik eep prijs win. De opdrachten stro men werkelijk binnen. Zelfs zo erg dat ik alleen op afspraak werk. Ik ben heel vaak weg voor een opdracht en dan kon ik niet tegelijkertijd ook de zaak open houden." Gisteren werd vanwege het tienjarig bestaan van het be drijf van Hans Hill ook dui zend gulden verloot onder vier bruidsparen. Op vijftien no vember vorig jaar bestond de zaak precies tien jaar. De echt paren die tussen die datum en 31 december een reportage bij Hans Hill hadden besteld, kwa men in aanmerking voor een prijs. Twee bruidsparen wonnen tweehonderd gulden en één' zeshonderd gulden. Een ander echtpaar viel bulten de prijzen. De lijsten van de RPF en Gemeentebelangen kregen geen van belden steun van een gemeenteraadslid. Bur gemeester Reinier Scheeres toverde uiteindelijk de RPF als zevende op de lijst na een "loting". Hij haalde daartoe een briefje met de naam van de partij uit een daarvoor bestemde "beschuittrom mel." Burgers van Schiedam hebben tot maandagochtend de tijd om bezwaren te ma ken tegen de gekandidatecr- de politici. ROTTERDAM DORDRECHT GOUDA Binnenwegplein 30 - Tel. 010 -138895 Spuiweg 39-41 - - Tel. 078 -130147 Dubbele Buurl 3 - Tel. 01820- 23422 schiedam 14 VRIJDAG 7 FEBRUAR11986

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1