Twee biljetten, één keer stemmen Inschrijven voor marathon kan al niet meer mmn f Rijnmondpersoneel: 'Kop op...' Auditie voor nieuwe film Dick M( CP-voorman ziet af van raad Capelle Een rul geschenk LillS Bedrij ven Sport Vandaag met Haven een Kunst JVieiïw jTwaalf jaar Koor drugssmokkel ifewonden bij steekpartij koffieshop Zelf wieden mumrier belasting I ï- "'-V//,; jj£;v VV 4* Magisch (Yan een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vlaardingen trekt zich niets aan van de brief van minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) over het Vlaardings circula tieplan. Breed Wim van Til burg contro leert op de bo venste etage van het Rijn mondhuis of er al onge dierte op het lokvoer is af gekomen; een symbolisch beeld van het naderende einde van het Openbaar Li chaam. (Foto: Ton den Haan) I T Dick Maas (Foto: ANP) Ogen geopend onze rood-wit-blauwe jubileumhanddoek. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En... de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis! NIEUWE ABONNEE: NAAMVOORL... ADRES POSTCODE......HUlSNR PLAATS TEL NAAMVOORL.... ADRES POSTCODEHUlSNR PLAATS HANDDOEK g 'aiinaltfakf STURENNAAR: WOENSDAG 12 FEBRUAR11986 DEN HAAG De 46-jari- Ige A. E. uit het Colum- j bï&anse Santa Martha is (filteren door het Haagse gerechtshof in hoger beroep veroordeeld tot twaalf jaar t gevangenisstraf wegens smokkel van ruim zeven- tién kilo cocaïne. Het hof was het eens met de, Rotterdamse rechtbank die in E. de leider zag van een smokkellijn van Colum bia naar Nederland en vond 1 dat" hij daarvoor de hoogst mogelijke straf verdiende. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde twee helpers, dfe®26-jarige W. D. S. en de Igjarige D. A. F., tot zeven liaar cel. i w ROTTERDAM Bij een ruzie om een vrouw in een Marokkaanse koffieshop aab' de Vierambachtstraat injRotterdam is gistermid- d§|T, de 25-jarige E. K. met eéjöj keukenmes in de buik gestoken- Als dader werd de IS.-jarige Of M. aangehou den1- en ingesloten. Het 'slachtoffer werd in het Aca demisch Ziekenhuis Dijk- zigt geopereerd. ROTTERDAM -—-De be woners van de Van Beunin- genstraat eri de Talma- straat in Rotterdam wor den binnenkort benaderd door de deelgemeente Cen trum-Noord, met de vraag* of zij zelf het. openbaar groen in hun omgeving wil len gaan onderhouden- De deelgemeente die geldge brek heeft denkt aan on kruid wieden, weggewaaid papier opruimen of geld ter beschikking stellen voor het verrichtenvan onderhoud door anderen. ROTTERDAM Me- i vrouw M. F. Cornelissen uit y l Rotterdam keek vreemd op toen zij twéé stembiljetten voor de komende gemeen- teraadsverkiezingen in de .bus vond. Alleen de num- mers verschillen, verder waren alle gegevens gelijk. l Logisch nadenken en een •■rtelefoontje naar de afdeling Verkiezingen van de "ge meente brachten de oor- zaak aan het licht: me vrouw Cornelissen,in 1981 •'"'gètrouwd met een Neder lander, heeft zowel de Ne- ^dcrlandsc- als de Franse ha- i,Atonaliteit en buitenlanders -«vangen dit jaar voor het eerst meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen. De heer A. Makkreel, hoofd van de afdeling Ver kiezingen van Rotterdam, meent dat er nooit veel van zulke gevallen kunnen zijn. Verder zou de vergissing volgens hem toch wel zijn opgemerkt, omdat me vrouw Cornelissen in het Jdezersuittreksel waar schijnlijk maar één keer voorkomt. Makkreel zegt dat zijn ambtenaren "ermee bezig zijn." Voor de zekerheid Is mevrouw Cornelissen toch .-maar verzocht een van de stembiljetten terug te stu- ren. Een beetje tot spijt van haar echtgenoot, want die had het ais lijsttrekker van de Socialistische Partij in Rotterdam niet erg gevon den als zijn vrouw twee keer had gestemd. r-> ROTTERDAM De Belas tingdienst in Rotterdam heeft sinds kort een nieuwe telefooncentrale en is sinds dien onder een ander num mer bereikbaar. Ook men- sen met vragen over hun aangiftebiljet over 1985 kunnen de "Puntegaal- straat" nu bereiken via nummer 787911. Van onze verslaggever PETER OUWERKERK ROTTERDAM Onder 't motto 'vol is vol' hebben de organisatoren van de zesde Rotterdam Marathon een streep moeten zetten onder de inschrijving voor het mas sale loopevenement. De abso lute grens van 4.000 is be reikt. „Meer dan 4.000 kan echt niet," zegt projektleider Ma rio Kadiks, „anders moeten we concessies doen aan de kwaliteit. Het stichtingsbe stuur stelt die kwaliteit voor op. Wij willen dat iedereen zich ook nu weer kan verkle den, onderweg goede verzor ging krijgt, na afloop een douche kan nemen en zijn kleren terugvindt." Het betekent dat er op za terdag 19 april ruim 1700 at leten en trimmers méér van start zullen gaan dan in 1985. Het aantal inschrijvingen be droeg toen 2600; er waren 2007 lopers die zich klasseer den, 300 moedigen stapten onderweg uit, anderen waren niet aan het karwei begon nen. Toch is er één belangrijke wijziging. Kadiks: „De start procedure zal zich volledig afspelen op de Coolsingel, waar we op beide parallelba- nen vertrekken. Dus niet meer vanaf het Weena of de Coolsingel, eerst de Hofplein fontein rond. Op het Vaste land voegen heide linten zich samen. Het verschil van twee a driehonderd meter wordt ge compenseerd bij het op draaien van de Oldegaarde, waar een iets langere lus dan vorig jaar wordt gemaakt. Van der Zee: „Naar onze me ning is het parkoers daar door nog sneller geworden, want er zitten minder boch ten in. Er kan meteen voluit worden vertrokken. En hoe belangrijk de seconden zijn heb je laatst kunnen zien aan Chicago, waar Steve Jones één seconde meer nodig had dan Lopes." Het ziet er naar uit, dat de Rotterdam Marathon 1986 weer rechtstreeks op de tele visie wordt uitgezonden. De onderhandelingen met AVRO en TROS zijn in een afron dend stadium. Degenen die hebben inge- 'V-K Mario Kadiks (links) en Hans van der Zee: "Na het wereldrecord van Lopes blijkt Rotter dam een ma gische aan trekkings kracht te heb ben gekre gen." (Foto: Johan van Noppen). schreven ontvangen in de loop van volgende week een bevestiging plus een accept girokaart, waarmee het in schrijfgeld kan worden vol daan. „Na ontvangst van het geld sta je officieel op de lijst," zegt Kadiks. „De men sen die te laat waren krijgen ook bericht: jammer maar helaas, de deur is dicht." Of 4.000 ook het absolute maximum is voor de toe komst kunnen de organisato ren nu nog niet overzien. „Wie weet gaan we in een la ter stadium nog naar vijf- of zesduizend. Maar dan moe ten we ook de faciliteiten rond de wedstrijd kunnen uit breiden." Centrale punten in de kleedgelegenheid worden ook nu weer de Nenijto, het Akragon-complex en de Wolf- fert van Borselen scholenge meenschap. Het wereldrecord, dat de Portugese winnaar Carlos Lopes in 1985 op 2.07,12 u stel de, blijkt Rotterdam een ma gische aantrekkingskracht te hebben verleend. P.r.-man Hans Van der Zee: „Uit 27 landen zijn aanmeldingen', binnengekomen." Er hebben dit jaar 115* vrouwen ingeschreven, een' behoorlijke vooruitgang ver-" geleken met 1985, toen .40 vrouwen startten. Ook is er. weer startgelegenheid voor* rolstoelatleten; een twintigtal meldde zich aan. Onderdeel van de Rotter dam marathon vormen het nationale kampioenschap voor trimmende artsen én dat voor-de brandweer. De Zweedse atletiekunie wil Rot terdam benutten om haar lange afstandstop er de li miet voor de wereldkam pioenschappen te laten lopen. De Rotterdam marathon 1986 gaat over vrijwel het zelfde parkoers als vorig jaar. Dat wil zeggen start op de Coolsingel, over de Maasil boulevard naar het Kralingse Bos, via Crooswijk naar de Maasbruggen, Maashaven, Mijnsherenlaan, Strevelsweg, Stadionweg, IJsselmonde, Lombardijen, Slinge, Olde gaarde, Dorpsweg, Brielse- laan, Maashaven, Maasbrug gen, Blaak, Coolsingel. Vlaardingen: De teypv-üir» •*-' ''-'Hf 1 A V. - wrf *i De minister is slecht geïnformeerd, de brief komt veel te laat (3 jaar na de vaststelling van het plan), de juridische status van de brief is onduidelijk en haar college van Volks huisvesting heeft al 2,5 van de 5,5 miljoen gulden voor het plan toegezegde subsi die uitgekeerd: dat is de re actie van B. en W. van Vlaardingen in een gisteren bekend gemaakte ant woordbrief. In de brief, waarin Smit- Kroes en Rietkerk (Binnen landse Zaken) het'plan he kelen omdat het niet vol doende onderbouwd is, zien B. en W. van Vlaardingen geen aanleiding om de al genomen verkeersmaatre gelen (zoals diverse afslui tingen en de invoering van betaald parkeren) terug te draaien of geplande maat regelen voorlopig in de ijs kast te zetten*. -* De door de ministers ge vraagde onderzoeken zijn voor een deel al gedaan of zijn wettelijk niet verplicht, meent het college, dat om een onderhoud met de mi nister heeft gevraagd. Vlaardingen heeft vol gens burgemeester F. van Lier alleen maatregelen ge troffen "om het doorgaande verkeer uit de binnenstad te weren". Het verkeers plan heeft destijds in Vlaardingen veel kritiek ontmoet van met name de middenstand maar volgens Van Lier wordt het plan momenteel breed gedragen, onder meer in de Vlaar- dingse gemeenteraad. De gemeente wil de zaak wel tot klaarheid brengen. „Ook de mensen die be zwaar hebben aangetekend hebben daar inmiddels wel recht op", zegt Van Lier. Indien Smit-Kroes de juiste juridische weg had gevolgd dan had ze volgens Van Lier het verkeerslan via een procedure bij de Raad van State voor ver nietiging moeten voordra gen. Dan zou de gemeente bovendien in staat zijn ge weest langs normale juri dische wegen verweer te voeren. Van onze verslaggever BEN VAN HAREN ROTTERDAM „Hoe is t?" Van alle kanten krijgt voor lichter (en voorzitter van de personeelsvereniging) van het Openbaar Lichaam Rijnmond, Jan Willem de Boer, dezelfde vraag te horen. De dames van de tekstverwerking en het Cen traal Archief, maar ook afde lingshoofden die reeds gesolli citeerd hebben naar een direc- teursbaan in de nieuwe organi satie van de provincie Zuid- Holland, schieten hem aan. „De minister krijgt van alle partijen om z'n oren", begint De Boer steevast zijn verslag over het debat in de Eerste Kamer over de opheffing van Rijnmond. In het Rijnmond huis aan het Vasteland in Rot terdam verwacht men niet dat de beslissing in Den Haag nog zal worden teruggedraaid, maar toch... Wim van Tilburg, lid van de medezeggenschapscommissie en woordvoerder van- het per soneel, is net terug uit Den Haag. „Ik moet zeggen, dat het een discussie van niveau is. Het gekke is dat je iedereen, alle partijen, de vraag hoort stellen: waarom Zuid-Holland toch niet gesplitst? Rietkerk, ik kan die naam nauwelijks nog over m'n lippen krijgen, de minister dus, krijgt van zijn eigen partij ervan langs. Hij heeft zeer, zeer onzorgvuldig gehandeld, vindt ook de WD, Alleen de fractie van bet CDA is poeslief." Over die onzorgvuldigheden kan Van Tilburg als hoofd In terne Zaken zeer wel meepra ten. „Het wordt een puinhoop. Er moet nog zo verschrikke lijk veel geregeld worden", zegt hij- Op de onder hem vallende af deling tekstverwerking wordt ",;'vSKV*v v'V '.SSBK hij al vanaf begin dit jaar ge confronteerd met een grote leegloop. „Ik zie voortdurend mensen vertrekken en dat is heel vervelend. Dat geldt ook voor de, overigens zeer begrij pelijke, weigering van het da gelijks bestuur om alvast vooruit te lopen op de nieuwe situatie. Bijvoorbeeld op het gebied van postregistratie en adressering. Wij kunnen en mogen nog niet inspelen op een overschakeling. Toch zal er van alles moeten gebeuren. Denk alleen maar aan de aan wezigheid van twee totaal ver schillende tekstverwerkings systemen. Wij hebben IBM en de provincie Wang; die passen niet op elkaar. Zo zijn er nog veel meer problemen, die op gelost moeten worden," Met de verkiezingen heeft Rijnmond op het Vasteland weinig te maken. De admini stratie en postverzending daarvoor is uitbesteed aan het ervaren Bureau Verkiezingen van de gemeente Rotterdam, waar de helft van de inwoners van Rijnmond woont. Ook het hoofd van de afde ling Recreatie, Natuurbescher ming en Agrarische Zaken, de heer Rens Rietveld voorspelt: „Het wordt een chaos.''' Hij is lid van de WD en zelfs advi seur van de Tweede Kamer fractie van die partij, maar zegt toch: „Ik schaam me voor wat mijn partij in deze zaak doet. De Eerste Kamerfractie mag de minister dan wel op de vingers tikken, maar dat ge beurt pas nu de koppen zijn ge teld. In de Tweede Kamer steunden alle VVD-ers Riet kerk. Daarvoor schaam ik me echt, want het opheffen van Rijnmond is een groot verlies. Tot de laatste ademtocht heeft het personeel laten zien, dat het heel goede dingen pro duceert. Kijk maar naar het streekplan en de andere be leidsplannen. Ik zit hier nu veertien jaar. In die tijd is 700 hectare nieuw recreatiegebied tot ontwikkeling gekomen; Bernisse, Oude Maas, Quackse strand. Naar Hellevoetsluis is ruim een miljoen gulden ge gaan voor toeristische ontwik keling en er staat nog meer te gebeuren. Rijnmond had zin en heeft nog steeds nut. Ik snap niet dat men het in Dén Haag niet heeft ingezien." Rietveld en alle andere Rijn mondambtenaren hebben zich lang tegen de opheffing verzet, maar nu toch alle hoop opge geven. „Ach, zeg dat ik nog tien procent heb om me aan vast te klampen. Dat is natuur lijk niet reëel, maar wel ver schrikkelijk jammer." Een langs lopende en half meeluisterende collega roept: „Kop op jongens, we hebben het lang geprobeerd. Laten we maar een knallend afscheids feest maken, anders blijft die grafstemming hangen." De voorbereidingen voor de opheffing zijn in de ambtelijke kring voorzichtig in gang ge zet. Er zijn vacatures openge laten en volgende week vindt voor de eerste maal in het be staan van Rijnmond voor het personeel een veiling van over- eomlete goederen plaats. „De animo voor die velling is groot," zegt Wim van Til burg. „Het oude bureau en de oude schrijfmachine, die ze ja ren gebruikt hebben, willen ve len graag in eigen bezit krij gen. We vellen een dag na de stemming in de Eerste Kamer, vlak voordat de personeelsver eniging vergadert over haar voortbestaan." (Van een onzer 4 verslaggevers) ROTTERDAM- Ge- zocht: jong talent dat mee wil werken aan Flodder een actiefilm van Dick „De Lift" Maas, waarvoor de opnamen komend voor jaar beginnen. FTV Pro- dukties Rotterdam zoekt een meisje van ongeveer tien en een jongen van plusminus dertien jaar. Als maximale lengte geldt respectievelijk 1.60 en 1.65 meter. Flodder is de naam van een familie,.een a-sociaai gezin zoals dat heet, dat door omstandigheden moet verhuizen naar een villa in een deftige buiten wijk. De Flodders, zo blijkt, zijn niet bepaald welkom. Er ontstaan spanningen in de buurt en het komt tot een botsing. Vanuit de tennisclub orga niseren de „betere" buurt bewoners een actie tegen de Flodders. De jongen en het meisje die worden uitverkoren voor een rol in de film ko men in goed gezelschap: Huub Stapel speelt hun oudste broer en Nelly Frijda hun moeder. Zelf worden de kinderen de jongste zoon en de jongste dochter van de familie Flodder. Na het grote succes van De Lift, de knappe thriller waarmee Dick Maas in 1983 debuteerde, lfët de onmiskenbaar talentvolle' regisseur weinig meer van zich horen. Hij maak- te enkele videoclips, onder andere met Golden Ear ring. Behalve Flodder wil Diek Maas de komende ja ren echter nog twee films regisseren. FTV Produkties Rotter dam, een nieuw bedrijf dat zich bezighoudt met bemiddeling voor film, theater en videoproduk- ties, organiseert zaterdag in restaurant- en zalen complex Engels aan het Stationsplein in Rotter dam, een open auditie. Kinderen die denken in aanmerking te komen voor de rol zijn, eventueel met hun ouders, welkom tussen 11 en ,14 uur. De auditie bestaat uit het spe len van een korte scène, samen met een acteur. De scène wordt met een vi deocamera opgenomen. Aan de auditie zijn geen kosten verhonden en voor af inschrijven is niet no dig. (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE AAN DEN IJS- SEL Lijsttrekker M. Slin gerland (29) van de Centrum Partij in Capelle aan den IJs- sel zal, wanneer zijn partij vol doende stemmen behaalt, af zien van een raadslidmaat schap. Hij roept bovendien de Capelse kiezers op niet op de CP te stemmen. Volgens Slin gerland zijn de ondersteu ningshandtekeningen voor de kieslijst op dubieuze wijze ver kregen. Behalve de lijsttrekker heeft inmiddels ook de num mer drie op de CP-lijst, de 61-jarige mevrouw G. Smits- Boekholt, laten weten niet mee te willen doen. Volgens Slingerland zijn zes tien van de 35 handtekeningen ter ondersteuning van de Ca pelse CP-lijst "geronseld". Dat is gebeurd op maandag 3 fe bruari, één dag voordat de~ kieslijst ingediend moest wor- den. CP-hoofdbestuurslid Wil lem Vreeswijk (ex-raadslid Al-iv mere) ontfutselde die dag acht*, handtekeningen aan bewoners van het bejaardenverzorgings tehuis De Rustburch, waar ook mevrouw Smits-Boekholt tot kandidaat werd overgehaald. Slingerland, student politico logie, zegt dat pas nu zijn ogen zijn geopend. „Ik heb gehoopt op verbetering, tegen beter we ten in," zegt hij. De nummer twee op de CP- iijst, de 23-jarige R. Leeuwen- hage zegt niets van gesjoemel- met handtekeningen af te we ten. Hij heeft nog geen contact met zijn opgestapte lijsttrek ker gehad. CP-kandidaat num mer vier, mevrouw J. B. Mul-# lart uit Utrecht, is de vrouw van hoofdbestuurslid Vrees wijk. Omdat zij geen huis in Ca- peile heeft zou ze, indien geko zen, net als haar man indertijd in. Almere, een tijdelijk optrek je in de gemeente moeten hu- HA DE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22.10 (ACCEPTGIROKAART) EN KRUGT DE KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS, VU h, W en s»M op h ew opw Vi|« Volk «ld aonnetMoleradn*»»^ *nt«wdrwnw i 579. SOM VB De

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2