Hdant te arm voor slufter Geen vorstverlet in De Loet m Havenafval: 3 keer zo veel Wilton vreest wurging doorstaats werven' EEN F1JNSGHRIJVEND GESCHENK Het ideale huis is een kwestie van smaak de ideale hypotheek van gezond verstand. Met: Regionieuws Leerlingen strak gevolgd Kunst Sport Keuze van 'leervolgen' nog open 'Links' wil buurtradio verenigde spaarbank opki Premie voor mappen moet hoger W' 1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het rijk moet veel méér mil joenen guldens bijdragen aan de aanleg van de slufter, de grote berging voor verontreinigd ha- venslib ten westen van de Maasvlakte. Het gaat immers om de oplossing van een internationaal milieuprobleem, waarvoor een armlastige ge meente als Rotterdam niet voor het grootste deel mag opdraaien." Die mening heeft postgevat bij een meerderheid van de Rotterdamse gemeente raad. Terug Want door zorgvuldig uw hypotheek te kiezen, kunt u honderden guldens besparen. De Verenigde Spaarbank helpt daarbij. Met een hypotheekvorm die perfekt past bij uw huis, financiële mogelijkheden en wensen. Kom gerust eens langs voor zo'n hypotheek advies op maat Wé zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN: REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM, B0TERSL00T 25, TEL 010-571911. n§ IV f't Vorstverlet is voor de wilgen- knotters van het hoogheemraad schap van de Krimpenerwaard niet bij. Het ijs biedt juist hen een prima moge lijkheid tot het plegen van onder houd aan de hout kaden in het na- tuur- en recrea tiegebied De Loet. Niet alleen zijn die houtkaden nu via het ijs goed bereikbaar voor het knotten van de wilgen, ook voor het verstevi gen van die voor de waterhuishou ding zo belangrij ke houtkaden biedt het ijs een prima werkvloer. Het werk had an ders vanuit een wiebelend bootje moeten worden gedaan. Alleen schaatsers in De Loet moe ten ter hoogte van de werkzaamhe den even oppa- sen: de houtsnip- pers op het ijs vormen verrader lijke struikelblok ken. JMPfl De haven van Rotterdam timmert niet alleen in eigen stad en in het verre buitenland aan de weg, ook op het Hoekse strand wordt het publiek informatie gegeven. Op dit bord kunnen pierwandelaars, badgasten, vissers en beginnende scheepvaartenthousiasten precies zien wat voor soort schip de Nieuwe Waterweg op en af komt stomen. Daar zijn uiteraard heel bijzondere bij, „vaartuigen" waarvan echte inlanders de functie of het nut niet zomaar zullen snappen. Wat opvalt is, dat het bord wel een veerboot vertoont, maar het aloude passa giersschip over het hoofd ziet. vervolg voorpagina Prijskaartje Onze nieuwe originele Parker Rollerball in luxe verpakking. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En... de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste 2 weken gratis! NIEUWE ABONNEE: NAAMVOORL... ADRES POSTCODEHUISNR...... PLAATS TEL... NAAMVOORL.... ADRES POSTCODEHUISNR. PLAATS PEN i MAVtcdwik! STUREN NAAR DONDERDAG 13 FEBRUAR11986 ROTTERDAM Welke techniek zal worden toege past om de leerprestaties van Rotterdamse scholie ren te volgen staat nog niet vast. Dat heeft onderwijs wethouder H. J. Simons gis teren in de raadscommissie Onderwijs gezegd. „Wij zul len verschillende systemen naast elkaar leggen om uit eindelijk het beste te kie zen." De bedoeling van het voorgestelde „volgsysteem" is om de leerling door voortdurende vastlegging van z'n resultaten indivi duele begeleiding te geven. „Het kan tijdig de noodzaak voor overschakeling op spe ciaal onderwijs signaleren en later hulpmiddel zijn voor adviezen over vervolg onderwijs," zegt Simons. Onderwijsinspecteur Huisman wees van de hand, dat het ook bedoeld is om leerkrachten te controleren. „Daarvoor gebruiken we dit systeem niet," aldus Huis man. Zie ook pagina 17. DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer houdt vast aan een be tere opknapregeling voor na-oorlogse woningen. PvdA en WD vinden dat de opknappremie van 40.000 gulden ook moet gelden voor woningen van na 1945. Die krijgen nu slechts 10.000 gulden. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting wilde de eerder aangenomen mo tie van de twee fracties niet uitvoerep, omdat hem dat te veel geld kost. ROTTERDAM De niet- commerciële zendamateurs in Rotterdam moeten de kans krijgen om of via toe gangsradio op de kabel te komen of buurtradio te ma ken. De gemeente Rotter dam zou voor het laatste verschijnsel laagvermogen- de en gecontroleerde zen- ders moeten "verhuren", die een zendbereik van cir ca „vijf kilometer en fre quenties tussen de 104,9 en 108 megahertz. Dit is de strekking van de vandaag verschenen nota "Laat honderd zenders zen den" van Links Rotterdam, waarin de vier politieke 'partijen (PSP, CPN, PSP en SAP) ook pleiten voor een terughoudender politie beleid ten aanzien van het optreden tegen zendama teurs. Wethouder moet terug naar Behalve een meerderheid in de PvdA-fractie verzetten zich nu ook CDA-ers en WD-ers te gen het voorstel van wethou der Roel den Dunnen om (on geveer) fifty-fifty de kosten van ruim tweehonderd miljoen gulden tussen rijk en Rotter dam te verdelen. Fractievoorzitter W. Bag german van de WD weigerde gisteren in de raadscommissie Haven en Economische Ont wikkeling met het (unanieme) college-voorstel akkoord te gaan. „Als we zien wat hier ge beurt voor de nationale wel vaart en we zien het weinige begrip, dat we van het rijk krijgen voor onze financiële positie, dan kan ik zo'n voor stel niet steunen", zei de VVD- er. De CDA-woordvoerder J. W. van der Schalk keurde het vol gens wethouder Den Dunnen maximaal haalbare onderhan delingsresultaat ook af. Hij verwees daarbij naar een mo tie van zijn fractieleider Boh- ré, die de gemeenteraad vorig jaar heeft aangenomen. Daarin staat, dat de negen-, tien miljoen gulden die besteed moet worden om redenen van natuurbescherming niet op Rotterdam mogen worden af gewenteld. Een andere motie, van de PvdA-er Vleugels en ook door de gemeenteraad aangenomen, is voor de meeste PvdA-ers het argument om Den Dunnen te rug te sturen naar minister ►V i Smit-Kroes. In die moties spreekt de gemeenteraad zich specifiek uit voor een kosten verdeling van 1/3 Rotterdam en 2/3 Rijk. PvdA-woordvoerder Piet Hoogendoorn herhaalde giste ren de motieven voor die mo tie: „Rotterdam is de vervuiler niet en ook niet de miliéube- heerder. De slufter is natio naal en zelfs internationaal van belang'. De regering heeft het storten In zee van slib ver boden." Hoogendoorn zette ook vraagtekens bij de fifty-fifty berekening van het college, omdat daarin bijvoorbeeld ook kosten voor de verwijdering van de S-bocht uit Rijksweg 15 zijn verwerkt. „Die maatregel neemt de minister onder druk van de be langhebbenden in het con tainervervoer. Bovendienheeft ze ook zijn. „Van der Pols ont- zen om mee te betalen aan ver beteringen van rijkswegen. Het heeft niets met de slufter te maken en is dus een on eigenlijke koppeling." Ook een berekend voordeel van de slufterstort (15 jaar lang) ten opzichte van stort op land, wees Hoogendoorn van de hand. „Er is nergens een plek om havenslib op land te storten. Bovendien weigerde minister Winsemius toen Rijn mond op zoek was naar stort plaatsen gebruik te maken van zijn bevoegdheid om daarvoor een aanwijzing te geven. Daar voor moet het rijk dan nu ook de verantwoording aanvaar den." Wethouder Henk van der Pols, die Den Dunnen verving, zei dat het college eenstemmig voor het fifty-fifty voorstel heeft gekozen en Den Dunnen al twee keer was teruggeweest naar Den Haag maar er niets meer uit kon peuren. „Ook na de verkiezingen ver wacht ik geen wijziging van standpunt, want ministers van Financiën blijven altijd op hun centen zitten. Van welke kleur ze ook ijn. „Va der Pols ont raadde de commissieleden de ze problematiek uit te spelen in het overleg over de algeme ne financiële verhouding Rot terdam-Rijk. Dat voorstel wijzigde het standpunt van de commissiele den niet. En nadat ambtenaren van het Havenbedrijf nog had den aangevoerd dat toch wel haast geboden is omdat de ruimte van de huidige slibstort tegenvalt, weigerde WD-er Baggerman nog met het colle ge-voorstel in te stemmen. De commissie verwierp het collegevoorstel met een stem menverhouding van vier tegen drie en een voorbehoud van Baggerman. 5 y&> i ,.,-r DEN HAAG „Onmacht, onwil en onkunde. Het heeft er allemaal mede toe geleid dat er op dit moment jaarlijks vele honderdduizenden tonnen, olieresten en chemisch afval spoorloos verdwijnen." Dat schrijft het (interne) vakblad Handhaving van het ministerie van VROM in een eerste reactie op het rapport van het organisatie- en advies bureau Twijnstra Gudde over de milieusituatie in de Rotter damse haven. De cijfers, die in dat rapport worden genoemd, zijn overi gens eerder aan de lage dan aan de hoge kant. Dat blijkt uit een opmerking van dr. Piet Ververgaert van de Regionale Milieuhygiëne Zuid-Holland in datzelfde blad Handhaving. „Probleem van dergelijke be cijferingen is dat het altijd voor een groot deel natte-vin- gerwerk zal blijven. De cijfers die we nu genoemd hebben zijn minimum-schattingen. Het zou mij niet verbazen als de wer kelijke aantallen nog een fac tor 3 hoger liggen." Zeer onderkoeld concludeert het rapport van Twijnstra Gudde dat "alle betrokkenen het erover eens zijn dat deze lozingen ontoelaatbaar zijn en dat een meer effectieve bestrij ding daarvan dringend nodig is". De ambtenaren en bestuur ders, die in het blad Handha ving aan het woord komen, zeggen het allemaal wat lui der. „Dit soort toestanden moet dus afgelopen zijn," werd bij voorbeeld op het Rotterdamse stadhuis gehoord. „Er moet een andere wind gaan waaien en als ambtenaren niet van plan zijn dit besluit van burge meester en wethouders (om deze lozingen effectief te gaan aanpakken, red.) solidair uit te voeren, dan moeten we maar eens kijken of job-rotation geen geschikt middel is om de juiste mensen op de goede plaatsen te krijgen." Wethouder Laan: „Als ge meentebestuur zijn wij ver schrikkelijk blij dat minister Winsemius en zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat de ernst van de huidige situatie inzien. Dat zij onderschrijven dat er op de kortst mogelijke termijn iets moet worden ge daan. Samen met alle betrok kenen, ik zeg dat met nadruk, zullen wij dat laten zien." En verder verklaart hij onder meer: „Ik ben ervan overtuigd dat je op die manier in de we reld respect afdwingt, dat je je naam als fatsoenlijke haven stad eer aandoet en verder uit bouwt." De illegale lozingen kosten de samenleving veel geld, zoals Leendert Jonker van de afdeling milieuzaken van de gemeente Rotterdam in Hand having betoogt: „Er hangt een prijskaartje aan het geheel. Een deel van de verontreini gingen zet zich vast in het slib van rivieren en havenkommen. Dit slib weer opbergen waar het het minst schadelijk Is voor het milieu, kost de ge meenschap jaarlijks veie mil joenen gulden." Een milieu-opsporingsamb tenaar doet in het blad van het ministerie zijn beklag: „Hoe moet je dit toezicht nu in he melsnaam in de praktijk nako men? Een schip vaart. Ze kun nen overal en altijd de kraan openzetten Gaat het om olie, dan is dat goed te zien en kun je misschien aan de bewijslast toekomen. Maar met chemica liën? Houd toch op. Je ziet het niet, je ruikt het niet, het stroomt zo het water in." Het met drie man uitgeruste Bureau Milieuzaken van de Rotterdamse rivierpolitie heeft ook zo zijn eigen ervarin- fen. „Wat wil je horen," vroeg én van hen aan de medewer kers van Handhaving, „het gladde pr-verhaaltje dat wij worden geacht te vertellen of hoe het er in werkelijkheid aan toe gaat?". Dn dan: „Van een opspo ringsbeleid is totaal geen spra ke. Als politieambtenaar doe je ook geen zaken met Rijkswa terstaat, het Openbaar Minis terie of het ministerie van VROM. Je praat met mensen, die allemaal hun eigen mening verkondigen. Op het laatst was het zo erg dat als wij in Leid- schendam (bij het ministerie van VROM, red.) ons gelijk wilden halen, we precies wis ten welke ambtenaar we voor welke antwoorden moesten hebben. Dat was gemakkelijk, want op die manier kon je je werkwijze sturen ln de rich ting die je wilde, terwijl je toeh gesteund was door het ministerie." Volgens het blad Handha ving staat overigens ook de milieu-officier van Justitie in het Rotterdamse arrondisse ment voor een bijna onmoge lijke taak. „Met een volstrekt ontoereikende staf moet hij het opnemen tegen iedereen van wie is geconstateerd dat hij een milieu-overtreding heeft begaan. Gevolg is dat het me rendeel van de zaken wordt ge seponeerd." (Van onze soc.-econ. redactie) SCHIEDAM De directie van Wilton-Fijenoord stelt al les in het werk om een ongun stig advies over de toekomst van de werf te voorkomen. Zij heeft de indruk dat minister Van Aardenne (Economische Zaken) uit is op sluiting van het bedrijf. Vorige maand gaf Van Aar denne zijn adviseur dr. J. Goudswaard (ex-Unileverdi- recteur) opdracht een samen werkingsvorm tussen Wilton- Fijenoord en de "staatswer- ven" RDM en De Schelde te be denken. Van Aardenne wil af van de zware concurrentie tus sen deze werven op de buiten landse markt. De opdracht aan Goud swaard werd bij Wilton gezien als een poging de werf de doodssteek toe te brengen. In een brief van de WilDn-direc- tie aan Goudswaard, die deze week uitlekte, wordt uit de doe ken gedaan hoe de afgelopen twee jaar al alles in het werk is gezet om deze concurrent van de "staatswerven" uit te schakelen. Zo heeft de Nederlandse In vesteringsbank nog steeds geen medewerking willen ge ven aan het omzetten van een dure lening van 25 miljoen in een achtergestelde lening. En in plaats van de toegezegde "passieve steun" van de over heid bij het binnenhalen van buitenlandse marine-opdrach ten is er sprake van regelrech te tegenwerking. De werf geeft thans nog 1900 mensen werk, nadat zij zwaar gehavend uit het RSV-failllase- ment tevoorschijn was geko men. Ondanks pogingen van regeringszijde om de werf op te doeken bleef het bedrijf overeind en daarmee een concurrent van RDM en De Schelde, die geheel in handen van de staat kwamen. „De minister had gedacht dat wij wel een zachte dood zouden sterven, maar we zijn weer gezond geworden. Dat is het probleem!" zegt voorzitter van de ondernemingsraad A. Etman. In de opdracht aan Goud swaard zegt Van Aardenne dat verdere steun aan Wilton af hankelijk wordt gesteld van de bereidheid tot samenwerking met de beide andere werven. Dit zou volgens Etman inhou den dat Wilton dc acquisitie van buitenlandse marineor ders moet laten doen door RDM en De Schelde. „En dat terwijl wij de enige zijn die ex- portervaring hebben én in op pervlakte- én in onderwater schepen," aldus Etman. aam vm i®aa# ma HA DE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22.10 (ACCEPTGIROKAART) EN KRIJGT DE KRANT EERST"i4 DAGEN GRATIS." 1 VUn.knculefls&mopntanopenewetopnurHelVi*Vok,tooromcnimadrwinSjM«awBidrurow 1579.30MVB0«poiutoellattenm mm sa®m ara n rass m? «o aa vm mm tv m sm ces ixs w mm

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1