■BH TE L 1 miljoen gulden ligt op tafel Alleen de sluiting persiflage is geen /«s3,6H3£ur Legendarisch ongerencafé Quibus verdwijnt 694 MUWI-woningen zijn binnen klaar Bommelding was uit de hand gelopen grap Vrouw breekt been Op 't Ijs gevallen Greep In kassa Geld en cheques weg Voorjaarsconcert van Hermandad Alexander overweegt officieel GEB-protest Echte gemeenteglds uit Interieur gesloopt Werkloosheid vrijwel gelijk r Mé Van onze verslaggeefster ANNEMIEKE VAN DER HOUWEN 'S-GRAVENZANDE Het Staelduinse Bos tus sen Maassluis en Hoek van Holland wordt begin volgend jaar twee keer zo groot. Na vijftien jaar actievoeren heeft de Vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos, met behulp van diverse Water weg- en Westlandse gemeenten, het voor elkaar gekregen dat de militaire opslagplaats voor muni tie verhuist naar Wassenaar. Hierdoor komt het gehele bos, in totaal 71 hectare groot, vrij voor natuurliefhebbers en andere recreanten. De ver huizing van de munitie-opslagplaats is een mijl paal voor de vereniging, die zich vanaf de oprich ting in 1972, heeft beijverd voor het openstellen van het totale Staelduinse Bos. Op dit moment is slechts 36 hectare toegankelijk voor het publiek. Nieuwe leden Dolle Mollenplan Bunkers '4 HET VRIJE VOLK Schiedam/vlaard ngetvmaassiuis 17 ZATERDAG 22 FEBRUAR11986 a 1'-vfd&it I MMÊ$iMÊÊê& waillÉi Staelduinse bos na vele aren vrij voor iedereen De militai re opslag plaats voor munitie in het Stael duinse Bos verhuist eindelijk naar Was senaar, waardoor het gehele bos vrij komt voor natuurlief hebbers. Foto's Ed Egger- mont) In -deze koude wintermaan den beleeft het bos zijn stilste seizoen. Slechts in de weekein den stappen warm geklede be zoekers over de paden. Ze be klimmen de heuvels vanwaar ze een goed uitzicht hebben over het gehele bos. In de ove rige jaargetijden maken grote aantallen mensen gebruik van dit bos om er van de natuur te genieten. De meesten nemen op zo'n dag tegelijkertijd een kijkje in het informatie- en be zoekerscentrum d'Oude Koe stal, dat beheerd wordt door vrijwilligers. In dit centrum kunnen na tuurliefhebbers, ongeacht hun leeftijd, door middel van wis selende- en permanente expo sities, filmvoorstellingen en zelfs cursussen heel wat opste ken over de flora en fauna van dit bos. Door de grote ver scheidenheid aan bomen, strui ken en kruiden vinden veel vo gelsoorten hier een geschikte broedplaats. Het Staelduinse Bos heeft een ruig uiterlijk. Het is van nature een duinbos, waar aan geharkte paden ontbreken. De onkruidlaag blijft onaangetast en omgevallen bomen worden •er niet snel weggehaald. In het najaar zijn er paddestoelen te kust en te keur en zoeken kin deren er nooit te vergeefs naar beukenootjes en kastanjes. Op dit moment telt de Ver eniging Vrienden van het Staelduinse hos 1400 leden. Het bestuur van de vereniging '.er- wacht dat er door de uitbrei ding van het bos veel nieuwe leden bij zullen komen. „We hebben alles wat moge lijk was en wat onmogelijk leek gedaan om het bos te be houden en open te stellen," vertelt secretaris Fokko Ab bas, één van de actievoerders van het eerste uur. „Juist voor de mensen in deze omgeving. Noch in het Weatiand, noch in het Waterweggebied zijn we rijk bedeeld met natuurlijke bossen en andere recreatiege bieden. Aanvankelijk dus als actie groep, later als vereniging. We verkochten links en rechts ga rantie-verklaringen voor tien gulden, waarmee de kopers zich bereid verklaarden met eigen middelen het bos te wil len kopen. Dat was een van on ze eerste acties, die er op ge richt was om de havenbaron nen, die van dit bos een golf terrein wilden maken, tegen te werken. Officieel was het bos 'aangekocht door de Golf and Country Club Wassenaar." Fokko Abbas herinnert zich ook nog enkele andere „strijd middelen" uit het begin van de jaren zeventig: „Nog voordat de nieuwe eigenaar hiervoor toestemming had gekregen had zij opdracht gegeven om een begin te maken met het omzagen van bomen. Wij laad den deze bomen op en brach ten ze naar de tuin van baron De Vos-Van Steenwijk in Was senaar. We moesten de bomen van de politie echter weer inla den en meenemen. Er waren ook actievoerders die zich aan bomen vastmaakten met dikke kettingen om te voorkomen dat ze gekapt werden." Een plan dat, gelukkig voor de actievoerders, nooit uitge voerd hoefde te worden was het zogeheten „Dolle Mollen plan". Fokko Abbas: „Wij wa ren van plan om, ais het golf terrein toch aangelegd zou worden, grote aantallen mol len los te laten die het gebied volkomen zouden verwoesten.' Daarnaast hebben we zowel op straat als'in vergaderruimten keer op keer de verantwoorde lijke politici gewezen op de noodzaak van het behoud van het Staelduinse Bos. Uiteindelijk is dat gelukt Na een jaar actievoeren konden we de vereniging oprichten en werd het bos onder beheer ge steld van de Stichting Zuidhol lands Landschap. En nu, vijf tien jaar later, is het dan ein delijk zo ver dat echt heel het hos vrijkomt als natuur- en re creatiegebied. In die eerste pe riode van actievoeren kreeg ik last van mijn maag, zo druk maakte ik me er toen om." Evenals het „vrije" bos komt ook de andere helft in handen van het Zuidhollands Land schap. Deze stichting zal in overleg met de Vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos plannen maken voor de in richting van het „defensiebos". Daar staan ongeveer zeventig bunkers, die niet opgeblazen kunnen worden. De enige mogelijkheid om deze hunkers aan het zicht te onttrekken is hierover zand en aarde te storten zodat er kunstmatige heuvels ontstaan. De aanpassing van de geasfal teerde wegen wordt overgela ten aan de natuur zelf, zodat de wegen er over enige jaren als echte bospaden uit zullen zien. m 's-GRAVENZANDE Het merendeel van de West landse en Waterwegge meenten en de provincie heeft gisteren besloten met elkaar een bedrag van 1 miljoen gulden bijeen te brengen voor de ontruiming van het defensiegedeelte van het Staelduinse bos. De totale kosten van de verhui zing van de opslagplaats van munitie bedragen 8 miljoen gulden. Het minis terie van defensie is bereid hiervan 7 miljoen voor zijn rekening te nemen. Slechts door uitvoerig overleg tussen de diverse gemeenten en de provincie was het mogelijk het reste rende bedrag bijeen te schrapen. Een deel van het totale bedrag wordt besteed aan de her-inrichting van het defensiebos, waar onge veer 70 bunkers staan, die uit veiligheidsoverwegin gen niet gesloopt" kunnen worden. Zand erover lijkt vooralsnog de enige oplos sing om deze stenen be groeiing te camoufleren. Inzet: Fok ko Abbas, secretaris van de Ver eniging Vrienden van het Staelduinse Bos: "In die eerste periode van actie voeren kreeg ik Icwt van mijn maag, zo druk maakte ik er me er toen om." (Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER SCHIEDAM Met de slui ting van Café Quibus aan de Lange Haven verdwijnt een stukje Schiedams jeugdsenti ment. Duizenden jongeren kwamen er de afgelopen elf jaar voor theater, mime, *n natje en 'n droogje en natuur lijk voor de muziek. Het was op de havenkade een drukte van belang tijdens optredens van Ramses Sh&fty, de Frank Grasso Band, Free Fare, Jan Akkerman, de En gelse theatergroep 'the grea test show on legs', Cas Lux, Arm and of de Quibus-huls- band met Piet Le Blanc, Programma-samensteller Peter Pijper ontdekte de oudere saxofonist ooit spe lend in een Rotterdamse kroeg. Le Blanc kreeg het lastige Qui bus-put ek zonder problemen aan zijn voeten. Met aceordeonnist Cor Pij pers, bassist Kees Alberts, drummer Kees van Krugten en zanger/gitarist Peter Frtngs werd zelfs een life LP uitgebracht, 'Life uit Quibus'. Het café betaalde deze plaat persing zelf en gaf de platen onder eigen beheer uit De zusters Hilly en Jenny de Jonge, Peter Pijpers en Bram Uil openden 9 septem ber 197* de kroeg, nadat ze eerst acties hadden gevoerd in de gemeenteraad omdat de bouwvergunning voor het oude distilleerderijpand maar niet al kwam. Bram stapte na een half jaar uit de ploeg. Peter nam na een jaar de programmering van de zondagavonden op zich. Het all jreerste optreden van de jonge travestiet Peter Junior sloeg in als een bom. Het café was daarom vooral In de weekeinden goed vol. Ooit stapte de artiest Robert Kreis na twee minuten al van bet podium. Hij nam zijn hoedjes en instrumenten op en liep boos weg van het te heftig reagerende publiek. Het leidde tot een enorme consternatie. De optredens werden na een fantastische show van Hans Otjes een traditie. Het publiek kwam van heinde en verre. Het Quibus-publiek stond bekend als kritisch en lastig. Niet alleen lastig, maar ook behulpzaam waren de vele honderden stamgasten. De cafébazen, toen de directie genoemd, organiseerden ge holpen door klanten thema dagen, landenavonden en vooral persiflages op door de gemeente Schiedam geno- menbeslissingen. Zo organiseerde café Qui bus, in het jaar dat de gmeentelijke nieuwjaarsre ceptie voor iedereen vrij toe gankelijk werd, een zeer offi ciële Nieuwjaarsreceptie. Al leen genodigden In gepaste kleding ware." welkom. De VVD-er Gerard Verhulsdonk - stond er in het schandblok en de Schiedamse journalist/ historicus Han van der Horst kreeg een persprijs, "een worgpaal', uitgereikt. Deze prijs was een symbool tegen de doodstraf in Spanje en te vens een eerbewijs aan Han om zijn betrokkenheid bij de Derde Wereld, de stad Schie dam en zijn scherpe artikel tjes onder de naam Stadskro- rdek. Het feest werd muzi kaal begeleid door het Wilde Wijven Koor en het Moedel oze Mannen Kwartet. De Schiedammer Aad Sprong doopte eens als keizer Wilhelm de Tweede de naast het café gelegen steeg in Qui- bussteeg. Op dezelfde dag was de koning van Zweden in Schiedam om ook een straat naam te onthullen: de Sand- vlkstraat, naast het Zweedse bedrijf Sandv-ik. De gememte was niet gediend van de Qui- bus-persiflage, Zij verhing naderhand de bordjes en gaf de steeg zijn eigenlijke naam; de Watersteeg. Café Qui bus wordt zondag avond in stijl ten grave ge dragen door twee 'doodgra vers'. (Foto Ed Egger- mont) Tijdens één van de jaar lijkse feesten hielden de klan ten een debat over de legali sering van drugs. Een forum discussieerde hierover en de bijeenkomst liep spontaan uit op een protestdemonstratie door het centrum van de stad. „Wij willen niets" rie pen honderden jongelui, die met blanco spandoeken door de stad gingen. Boven de Lange Haven was een enor me "blow', een hasjsigaret, gehangen. Het café heeft tij dens haar elfjarig bestaan regelmatig moeten knokken tegen de slechte naam als het op drugs aankwam. Het café probeerde sportief over te komen. Op de zolder werd een alternatief sportpa leis nagebouwd op schaal. Er werden wedstrijden verreden op driewielers, stepjes en rol schaatsen. Regelmatig stap ten de klanten in een bootje in de Lange Haven. De kinde ren van de café-gangers wer den niet vergeten. Om de paar weken waren er clowns, poppenkast of stapte kapitein Koos Altink in een roeiboot Altink vatte dan kou, viel In het water of ging binnen bij komen met een drankje. Het laatste jaar stond tel kens een ander land of een andere stad in de schijnwer pers. Amerika kwam aan de beurt, gevolgd door Nepal en Afrika. De Schiedamse jour nalist Dick van der Lugt ver toonde zijn Afrika-films. De eens omstreden film "Schie dam kiest voor het water' van de cineast Jan Schaper was nog onlangs te zien. „Wij nemen zondagavond, gekleed in stemmig zwart, om elf uur op gepaste wijze afscheid van de overledene. Wij maken er een feestelijk gebeuren van met broodjes, koffie, drank en veel mu ziek," aldus eigenares Hilly de Jonge, die er na elf jaar geen zin meer in heeft. „Quibus is echt nog iets van de jaren zestig. Flower power, hippies en Alles Moet Kunnen. Die sfeer werd voor een heleboel klanten te ondui delijk. Hoewel het publiek in de beginjaren goed mee deed, wreekte het zich toch de laat ste tijd. Geld voor optredens was weggegooid. Onze moei te werd niet beloond. De sfeer was lauw, apatisch en er ge beurde niets meer," verklaar de Hilly de Jonge de sluiting van het jongerencafé. SCHIEDAM/VLAARDEN- GEN De werkloosheid in het gebied Nieuwe Waterweg Noord is vorige maand vrijwel gelijk gebleven. Opvallend is wel dat het aantal werkloze jongeren tot 23 jaar daalde met 126. Hiervan profiteerden voornamelijk schoolverlaters. Dit commentaar geeft direc teur J. A. van Lent van het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Noord op de werkloosheidscijfers van ja nuari in Schiedam, VI aar din gen, Maassluis, Rozenburg, Hoek van Holland en Maas land. In de afgelopen maand steeg het aantal werklozen In dit ge bied met 11 personen. Bij de vrouwen daalde het met 24, bij de mannen steeg het met 35. Eind januari stonden 9220 per sonen als werkzoekenden inge schreven: 5793 mannen en 3427 vrouwen. Er lieten zich 1248 mensen inschrijven en 1237 uitschrijven. De openstaande vraag steeg van 228 naar 264. Gedurende januari werden 176 vacatures ingediend, 73 meer dan in december. Dit betrof voornamelijk de sectoren han del, horeca en reparatiebedrij ven. De werkloosheidssituatie per gemeente, eind januari: man- vrou- to nen wen taal Schiedam 2446 1325 3771 VIaardingen 2030 1332 3362 Maassluis 801 406 1207 Rozenburg 324 246 570 H. v. Holland 156 87 243 Maasland 36 31 67 SCHIEDAM Onbekenden hebben een ruit gebroken van de rijnaak Jomaco, die afge meerd ligt in de Buitenhaven. Zij kropen door het raam naar binnen en sloopten het hele In terieur en de inboedel van de boot. De schade ls onbekend. Van een aan de Fokkestraat geparkeerd staande vracht auto werd eveneens een ruit ingeslagen. De dieven namen voor 450 gulden aan gereed schap mee. Een Schiedammer van het Koggeschip was deze week 's ochtends zijn auto kwijt. De Saab ter waarde van 12 duizend gulden stond gepar keerd voor zijn woning. Onbe kenden gingen er 's nachts mee aan de haal. VLAARDINGEN In een opla ge van 38.000 exemplaren is de Gemeenteglds Vlaardingen 1986 van de persen gerold. De gids is door Suurland's Vade mecum te Eindhoven uitgege ven in samenwerking met de gemeente Vlaardingen. Dit ir> tegenstelling tot een soortgelij ke gids, die vorige maand uit kwam. Deze gids „Vlaardingen van A tot Z 1986", een uitgave van Wegener Speciale Uitga ven b.v., kwam zonder mede werking van de gemeente tot stand. De gemeente beraadt zich nog over juridische stappen, omdat Wegener voor het gebruik van het gemeentewapen geen toe stemming heeft gevraagd. Als gevolg hiervan is de rampenin formatie in de „wilde" uitgave verre van correct. Maar ook de bijgewerkte ram peninformatie in Suurland's gids is verouderd. Weliswaar worden de correcte zenders en frequenties vermeld, maar er is sprake van het Openbaar Li chaam Rijnmond als coördina tor bij rampen die zich over meer dan één gemeente uit strekken. Zoals bekend wordt Rijnmond per 1 maart opgehe ven. De echte gemeenteglds, die gratis huis-aan-huis verspreid wordt, verschilt qua indeling belangrijk van de vorige. Er is afgestapt van het trefwoorden systeem. De informatie is geru-*\ briceerd per hoofdstuk, bij- SS voorbeeld overheid, medisch', a religie enz. Een uitgebreide 1 trefwoordenlijst is opgenomen voor wie gericht in de gids een adres zoekt. De gids bevat een voorwoord van de burgemees ter, waarin hij de wens uit spreekt, dat de inwoners van -) 'Vlaardingen er veel gebruik van zullen maken. VLAARDINGEN Vlaardings meest besproken renovatie project is binnen klaar. Aan de buitenzijde resteren nog drie flatblokken van de in totaal 694 MUWI-I woningen achter de Van Hogendorplaan. Deze zijn naar verwachting eind mei klaar. Om het gereedkomen van de binnenwerkzaamheden te vieren, plaatsten de wethou ders Goudriaan en Madern gis termiddag eigenhandig een nieuw balkon bij een woning aan de Kethelweg. Tijdens een bijeenkomst in wijkcentrum 't Nieweiant aan de Goudsesingel volgden de gebruikelijke toespraken. Wet houder Goudriaan zei daarbij, dat in september wordt begon nen met een volgend renova- tieproject van 200 woningen en in april volgend jaar met een van 400 woningen. Waar deze woningen staan, wilde hij niet zeggen, omdat nog met diver se betrokkenen onderhandeld moet worden. De renovatie van de MUWI-i woningen is twee jaar geleden begonnen. Het was het eerste werk van de Bouwcombinatie Vlaardingen, een samenwer kingsverband van zeven Vlaar- dingse aannemers. De combi natie is ook ingezet bij de 333 Both-woningen en zij zal ook de 337 Klijn-woningen in de - Babberspolder onderhanden nemen. Voor dit werk wordt het officiële startsein op 14 maart gegeven, 5 dagen voor de verkiezingen. 'u d •r <<T VLAARDINGEN Met de aanhouding van zeven Vlaar- dingse jongeren in de leeftijd van 14 tot"ï7 jaar heeft de po litie de bommelding bij het Vlaardingse filiaal van V&D, vo rige week vrijdag, opgelost. De jongens hebben verklaard, dat het plaatsen van de bom en de .bommelding als grap bedoeld waren. De jongeren zijn aange houden naar aanleiding van di verse tips. De bommelding leidde tot de ontruiming van het warenhuis aan het Veer- plein, een uur voor het einde van de koopavond. Dit gebeur de, nadat twee telefoontjes wa ren binnengekomen en de bom door personeel ontdekt was. Onderzoek van de Explosieven Opruimingsdienst uit Culem- borg wees uit, dat de bom. be- j j stond,uit,rollen kartom,draden,,,., en een kindeckompasjé.," .V.„ w SCHIEDAM Een Schiedam se brak donderdag haar been door een val op de oversteek plaats bij de kruising Churchill- weg en Mozartiaan. Volgens de vrouw stak zij over tijdens het groene voetgangerslicht, terwijl er auto's optrokken. Zij schrok hierdoor en versnelde haar pas en viel. De politie heeft de af stelling van de verkeerslichten gecontroleerd na het voorval. De stoplichten en voetgangers lichten werken volgens de ver keerspolitie naar behoren. VLAARDINGEN Na een val op het ijs is de 23-jarige M. Giesselbach uit Castricum ter observatie in het Holyzieken- huis opgenomen. De man kwam op het ijs van de Vaart ter hoogte van watersportver eniging De Bommeer tijdens het schaatsen ten val. Hij raak te enkele minuten buiten ken nis. Vermoedelijk bieef hij met zijn schaatsen in een scheur steken. VLAARDINGEN Onbeken den hebben kans gezien bij Wemka aan de Spoorsingei een greep in de kassa te doen. Zij maakten zo 600Q gulden buit. De succesvolle greep werd gedaan op het moment dat de kassa door het winkel personeel onbeheerd was gela- ten. Uit het Kraamcentrum aan de Schïedamseweg is een geld- kistje met 820 gulden ont- li vreemd. Om binnen te komen sloegen de inbrekers een ruit in. De schade bedraagt 50 gul den. SCHIEDAM Bij een inbraak in een huis aan hel Newton- plein raakte de bewoner zijn portemonnee met honderd gul den kwijt, girobetaalkaarten en de girobetaalpas. De onbeken de bezoekers kwamen het huis in met een valse sleutel. Het bedrijf Piters BV aan de 's Graveiandseweg kreeg even eens onbekend gebleven gas- 1 ten. De dieven braken een deur open om binnen te ko men. Het is nog niet duidelijk wat en hoeveel de dieven heb ben meegenomen. De schade is eveneens niet bekend. ROTTERDAM De Rotter damse politieharmonievereni ging Hermandad geeft op 6 maart aanstaande in de grote zaal van De Doelen het tradi tionele voorjaarsconcert. Her mandad weet zich voor dit -l concert verzekerd van de me dewerking van de pianisten Louis van Dijk en Daniël Wayenberg. Het concert in De Doelen begint om 20.15 uur. ROTTERDAM Het dagelijks bestuur van de deelgemeente Prins Alexander wil een offi cieel protest indienen bij da gemeente tegen de inhaalac ties van het Rotterdamse GEB. Eind november had het dage lijks bestuur van Prins Alexan der aan de gemeente gevraagd of afnemers van de stadsver warming niet zeif konden kie zen hoe ze de achterstand in wilden lopen. Dat kan niet, blij kens het antwoord van het ge meentebestuur. De deelge meente beraadt zich nu op een formeel protest.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1