14 'Kinderopvang is noodzaak' Oude kranten voor dieren. Zijdeveld wil per se ANWB-prijs BEKENDMAKING GAAT DE LAATSTE 4 DAGEN IN Kortingen ven 40 tot SO Autodief ongeluk Profiteer» nu: van de echte prijs maakt Jongens halen kassa leeg Weer auto's in brand Cabaret ws De opheffingsuitverkoop bij PERZISCHE TAPIJTEN 'Onbeschoft en onmenselijk' op komst Vast in geul Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER 4 SCHIEDAM Het bagger ei land Simon Stevin wordt donderdagnacht om half vijf uit de Wilhel- minahaven gesleept en naar de Rotterdamse Droogdok Maatschappij op Heyplaat gebracht. Het gigantische wandelende baggereiland, ook wel de Kameel genoemd, bepaalde vier jaar en twee maanden lang het kade-gezicht van Schie- dam-Zuid. Het door de eigenaren Volker Stevin overbrengen van het baggereiland betekent een verlies van 360.000 gulden aan zeehavengelden voor de gemeente Schiedam. Personeel Wij zijn t/m 28 februari a.s. nog op de Kruiskade nr. 6. Kruiskade 6 tussen Lijnbaan en Coolsinge! naast Luxor Theater. Tel. 010-127644 Gemorzei De Teerstoof Poppentheater Tender Passage Jeugdtheater Harmonie Politiek café Filmhuis Theatercafé a»v Stadsgehoorzaal Schuurkerkfilm HET VRIJE VOLK schiedam DINSDAG 25 FEBRUAR11986 Volker Stevin gaal naar Rotterdam gerponton drijvend gemaakt. Er wordt keihard gewerkt aan de kade achter het Sterrebos en het Volkspark om de gigan tische poten, die acht meter in de bodem zitten, eraf te schroeven. Het eiland weegt 28.000 ton. Het ponton is 175 meter lang, 70 meter breed en 75 meter hoog. De vijf sleepboten van Smit Internationale, van ieder 1800 paardekrachten, moeten don derdagnacht tussen de andere in de haven voor anker liggen de schepen doorleveren. Amb tenaren van de Havendienst assisteren daarbij. Zij zorgen dat de vaarroute leeg is. De sleepboten binden rond half vijf de sleepbridles, sleepka bels, vast aan het logge bag gereiland. Om ongeveer zes uur gaan de slepers het ponton voor over de Waterweg- Het drij vende baggereiland moet om zeven uur bij de RDM/Hey- Vijf zeeslepers van het Rot terdamse bedrijf Smit Interna tionale trekken donderdag nacht het gevaarte, dat nog stamt uit de failliete RSV-boe- del, naar een goedkopere- ge huurde kade-plaats. Een woordvoerder van het Rotter damse bedrijf Volker Stevin: „Er zijn geen nieuwe ontwik kelingen, maar wij hebben plannen met dit baggereiland. Wij zien nog mogelijkheden." Het overbrengen van de Simon Stevin. houdt een besparing in voor Volker. het bedrijf neemt de sleepkosten over de Water weg op de koop toe. De gemeente Schiedam ving per maand 30.000 gulden lig geld voor de Simon Stevin. De gemeente ontvangt per jaar in totaal voor 1.020.000 gulden aan zeehaven-, binnenhaven en kad egelden. Een kwart daarvan was afkomstig van het wandelende baggerponton. Op dit moment wordt het bag- (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „Kinderop vang is een noodzaak." Daar over waren gisteravond alle aanwezigen tijdens een forum avond georganiseerd door de Werkgroep Kinderopvang Schiedam <WKS) het eens. Al le politieke partijen, behalve de WD» vinden dat kinderop vang serieus genomen moet worden en een basisvoorzie ning is. „Geld ervoor uittrek ken, extra geld, wordt iets an ders, want waar halen we dat geld vandaan", was een andere conclusie van de forumleden: T. de Nijs, PvdA; B. de Leede, PPR/PSP; U. Bruseker, CPN-, E. Hellwig, CDA; C. Collen- bach, D66, De WD-vertegenwoordiger M, Loch stelde dat kinderop vang geen basisvoorziening hoeft te zijn. De liberalen vin den dat vooral de ouders ver antwoordelijk zijn voor de op voeding en opvang van hun kinderen. Een luid gejoel was hierop het antwoord uit de vol le grote zaal van wijkcentrum de Blauwe Brug. .Vertegenwoordigers van be sturen, werkers, gemeentelijke en particuliere instellingen die zich met kinderopvang bezig houden vinden dat de overheid een taak heeft als het om de opvang van kinderen gaat De WKS heeft berekend dat ais Schiedam de opvang in de 2 kinderdagverblijven en de acht peuterspeelzalen wil be houden en uitbreiden er tot 1992 1 miljoen gulden bij moet. De voorzitter van de WKS Marja van Wolferen: „De werkgroep is blij met de on langs verschenen Nota Kinder opvang. In de nota wordt ten minste toegegeven dat kinder opvang een noodzaak is. De kinderen met een medische of sociale indicatie moeten niet te veel 'voorgetrokken' worden. En dat proeven wij wel uit de nota. Dat zou de opvang niet ten goede komen. Een kind mét indicatie heeft veel meer hulp nodig. Dat zou betekenen dat een 'juf maar drie indica tie-kindjes kan begeleiden. Dan komen de 'gewone' kinde ren straks niet meer aan bod." Op dit moment staan er on geveer 577 kinderen op een wachtlijst voor kinderdag- of peuterspeelverblijf. De op- vangverbiljven moeten uitge breid worden of meer perso neel krijgen. Nu wordt in de vele club- en buurthuizen, peu terspeelzalen en kinderdagver blijven Voornamelijk gewerkt met een leger aan vrijwilli gers. De gemeente biedt in de No ta Kinderopvang aan om 70.000 gulden extra toe te voegen aan de kinderopvang-bcgroting. „Dat is een druppel op een gloeiende plaat," aldus de meeste betrokkenen. De PvdA vindt dat bedrag al heel wat en denkt hiervoor geld te gebrui ken dat vrijkomt na de ophef fing van Rijnmond. „Er is be sloten de eerstvolgende jaren niet in de kinderopvang te snij den, dat is al heel wat," aldus Trims de Nijs. De Nota Kinderopvang wordt dinsdag 4 maart bespro ken in de commissies van Wei zijn en Volksgezondheid en Fi nancien in het oude stadhuis. Aanvang 20 uur. o-vA v r s, x Het baggereiland de Simon Stevin bepaalde vier jaar en twee maanden het kade gezicht van de Gorzen. (Foto: Ed Eggermont) plaat liggen. Een woordvoer der van VoLker Stevin, afdeling Transport noemt het hele sleepkarwei „een klein sleep je". Dan wordt het heel erg kaal aan de kade in de Gorzen. Het baggereiland, bestemd voor het uitbaggeren van havens, was bijna vanuit heel de wijk de Gorzen te zien. De gemeen te heeft nog niet gezegd wat het verlies van drieeneenhalve ton aan havengelden betekent voor de stad. SCHIEDAM De leerlingen van de Goeman Bor- gesiusschool aan de Anthonie Muysstraat haal den gisteren voor de honderdste keer tientallen ki lo's kranten op. >rAUe activitei ten, die niet ge subsidieerd wor den, komen uit deze kranten- pot," vertelt juf Annet. Ondertussen rennen de kinde ren heel West door. Ze lopen de beentjes uit het lijf om geld via de kranten bijeen te brengen voor planten en dieren op school. >rDe dierenarts wordt er van betaald" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Chris Zijde veld heeft zijn zinnen gezet op de verkeersveiligheidsprijs van de ANWB. In een goed ver zorgd en uitgebreid rapport doet de wethouder voor ruim telijke ordening samen met zijn verkeersambtenaren uit de doeken wat er in de afgelo pen vijf jaar aan veiligheids- bevorderende maatregelen is genomen. Hiermee voldoet Schiedam aan de laatste selee- tie-eis. In haar categorie is Schiedam al bij de eerste drie steden geëindigd. Aan de hand van de rapportage bepaalt de ANWB in april de winnaar. „Werkenaan een leefbare stad" is de titel van het boek werk waarin met een serie kleurenfoto's de knelpunten zichtbaar worden gemaakt. De DE RAG statistieken wijzen uit dat de maatregelen niet voor niets zijn genomen. Vanaf 1979 is er een duidelijke afname te zien in het aantal ongevallen. In dat jaar werden er bijna 2000 ongelukken geregistreerd te gen zo'n 1600 in 1985. De uit zonderingen hierop vormen de stukken snelweg van A20 en A4 die over het grondgebied van Schiedam lopen. Hier vallen steeds meer ongelukken te be treuren. De verkeersveiligheid van Schiedam wordt in het rapport aangetoond met tien kleurenfo to's, vier zwart-wit opnamen, ruim vijftig bladzijden met statistieken en toelichtingen, 1 luchtfoto en zeven grote land kaarten. Het rapport heeft een kleurenomslag met een lucht foto van de Broersvest. Met rood is daarin de titel van het onderzoek en een grafiek van het dalende aantal ongevallen getekend. Het geheel is samen gevoegd in een plastic band. Zijdeveld zegt dat de rappor tage niet alleen in verband met de ANWB-prijs gedetail leerd en degelijk is uitgeval len. „Er was al lang sprake van een evaluatie van de geno men maatregelen. Het is na tuurlijk leuk dat we voor de prijs in aanmerking komen maar we zitten al bij de eerste drie. Dat is op zich al een pres tatie. We vangen nu twee vlie gen in één klap." Met de statistieken heeft Zij develd meteen een "wapen" in handen om een einde te maken aan het "gemorzei" dat vol gens hem opstijgt bij elke maatregel. „Neem de Burge meester Knappertlaan en de Rotterdamsedijk. De cijfers wijzen uit dat het daar veiliger geworden is. Als we aan de we gen bezig zijn hoor je nogal eens de vraag of het allemaal wel zo nodig is." Het komt vol gens de wethouder niet goed genoeg naar buiten dat er soms "spectaculaire" verbete ringen worden aangebracht. Het creëren van woonerven, de aanleg van gescheiden fietspaden en een fietsroute, het versmallen van de Broers- vest, Rotterdamsedijk en Bur gemeester Knappertlaan, de reconstructie van de Koe markt en de face/lift van de Singel worden in het rapport onder de aandacht gebracht Zo blijkt op de Burgemeester Knappertlaan het aantal onge vallen van 99 in 1978 vermin derd te zijn tot 52 in het vorig jaar. Hetzelfde geldt voor de Singel waar het aantal onge lukken daalde van 56 In '79 tot 21 in '85. Schiedam neemt het in haar categorie op tegen Den Helder en Den Bosch. Steden die vol gens de ANWB-normen met el kaar te vergelijken zijn. „Een ANWB-prijs helpt natuurlijk mee aan een positieve beeld vorming in het land van de stad Schiedam", meent de wet houder. De jury zal op 25 april de prijs uitreiken. SCHIEDAM De Bredase politie heeft een man aangehouden die ervan wordt verdacht een personenauto te heb ben gestolen in Schie dam. De diefstal kwam aan het licht toen de man, een 25-jarige inwo ner van Rotterdam, in het centrum van Breda een verkeersongeval veroorzaakte. De wagen was eigendom van een 54-jarige Schiedammer die het vervoermiddel op de Oreliostngel had geparkeerd. De wagen had een waarde van zo'n 6500 gulden. SCHIEDAM Terwijl de eigenaar hen bediende, hebben enkele jongens kans gezien de kassa van een snackbar aan de West-Frankenlandsestraat te legen. Toen de eigenaar zich omdraaide om de bestelling klaar te maken, deed één van de jongens een greep in de kas sa. De groep maakte zich met een bedrag van ongeveer 450 gulden uit de voeten. Tientallen girobetaalkaar ten, enkele paspoorten en een geldbedrag van ruim 600 gul den zijn gestolen uit een wo ning aan de J. A. Alberdingk Thijmstraat. De daders kwa men het pand binnen met be hulp van een valse sleutel. De gehele woning werd doorzocht. Uit een geparkeerde BMW aan de Joseph Oreliosingel werden een autotelefoon, ra diocassetterecorder, een foto camera en een zendinstallatie ontvreemd. De goederen had den een waarde van ruim ne gen duizend gulden. SCHIEDAM Auto s olijven in Schiedam het doelwit van brandstichters. Het afgelopen weekeinde rukte de brandweer" drie keer uit om vuur in perso nenauto's te doven. Op een par- keerplaats aan de Buitenha venweg brandde een wagen ge heel uit. Terwijl de brandweer nog bezig was met blussen kwam een melding binnen van een nieuwe brand, dit keer op het terrein van Beers auto schade aan de Buitenhaven- weg. Door snel ingrijpen van de brandweer bleef de schade in dit geval beperkt. Een geparkeerde auto aan de Tuinlaan werd zwaar be schadigd doordat onbekenden brandend papier naar binnen gooiden. Deze kwamen terecht op de bestuurderszetel. SCHIEDAM „Is dat nou leuk?" is de titel van het pro gramma dat een cabaret van verplegers vanavond brengt In de 4 Molens. De vijf leden van het cabaret zijn werkzaam in de zwakzinnigenzorg. De op voering is georganiseerd door de vereniging van ouders van geestelijk gehandicapten. Vol gens een woordvoerder van de vereniging wordt in het pro gramma positief kritiek gele verd op de situatie in interna ten en tehuizen. Het cabaret begint om acht uur er is gra tis. SCHIEDAM "Onbe schoft" en "onmenselijk" noemt bestuurslid Albert Bons van het SIVOS de ma nier waarop wethouder Luub Hafkamp met de Schiedamse opbouwwer kers omgaat. Het SIVOS, de werkgever van de opbouw werkers, wacht al ruim een maand op de beslissing van het college van burgemees ter en wethouders om twee nieuwe krachten aan te ne men. "We hebben al een paar keer gebeld om te vra gen waar de beslissing blijft, maar we kregen de wethouder niet aan de lijn. Ook onze brieven werden niet beantwoord. Waarom dat gebeurt weet ik niet", aldus Bons. Volgens Bons zitten de twee opbouwwerkers in kwestie, Armand van Puy- velde en Gerard van Put ten, met smart op hun defi nitieve aanstelling te wach ten. Van Fuyveide is al eni ge tijd werkeloos nadat zijn vroegere werkgever, het Schiedams Werkgeversin stituut voor Opbouwwerk, werd opgeheven. "Belache lijk", zo kwalificeert hij de wachttijd. "Ze zitten te pes ten. Het is een grof schan daal. Kijk, ik weet dat dit in Schiedam mogelijk is, maar wat moet de nieuwe opbouwwerker wel niet den ken." Het SIVOS werd vorig jaar opgericht als opvolger van het SWO. De opbouw werkers die op dat moment bij de oude organisatie in dienst waren, werden ont slagen en konden bij de nieuwe werkgever sollicite ren. Slechts één van de oor spronkelijk vier beroeps krachten deed een gooi naar een betrekking. Het is vermoedelijk de aanstelling van Van Puy- velde die zorgde voor een tweespalt in het bestuur van de SIVOS. De vertegen woordigers van Nieuwland en het centrum stepten eind vorig jaar demonstratief uit het bestuur van de SI VOS omdat zij het niet eens waren met de gang van za ken. Bestuurslid Bons: "Het kan zijn dat dit de aarze ling van het gemeentebe stuur in de hand heeft ge werkt." De twee opbouwwerkers moeten hun arbeidstijd ver delen over de vier wijken ten zuiden van de spoorlijn. In het verleden waren er vier beroepskrachten in dienst. De Bertje Beenen's Bloedgroep band speelt vrijdag tijdens de Pop en Poèzie-avond in de Harmonie. ..*10" De voorstelling van de komiek Martin van Waardenburg 'Be gin maar vast' op vrijdag 28 fe bruari in het Schiedamse thea ter de Teerstoof, Nieuwstraat 12, is uitverkocht Van Waar denburg maakte jarenlang deel uit van het theaterduo Van Santen. Dit seizoen treedt hij soio op, geholpen door contra bassist Wilfried de Jong. Paulus de Vogelverschrikker helpt de vogels een handje en jaagt daardoor boer Peter te gen zich in het harnas in het poppenspel 'De verlegen vo gelverschrikker'. Poppenthea- tergroep otto van de Mieden speelt het stuk voor kinderen van 4 tot 8 jaar zaterdag 1 maart vanaf 14.30 uur in het Schiedamse theater de Teer stoof, Nieuwstraat 12. Toegang ƒ3,50. •Het Amstel Octet swingt don derdag 27 februari de pan uit In theatercafé de Tender, Pas sagetheater, Passage 9—13. De leden van het Amstel Octet brengen jazz uit de jaren vijftig "tót de jaren tachtig ten gehore Het Schiedamse theatercafé is gratis toegankelijk vanaf 21 uur. De formatie bestaat uit: Edu Nmck Blok, trompet, bu gel; Evert Hekkema, trompet, baritonhoorn; Kees de Lier, saxofoons; Dick de Graaf, sax, fluit en clarinet; Bert van den Brink, piano- Heijn van der Geijn, bas; John Engels, slag werk. Kitty Janssen en Andre van den Heuvel spelen zaterdag 1 maart in het Schiedamse Pas sagetheater, Passage 9—13, het Engelse blijspel 'Veel suc ces, mevrouw'. Het stuk van Ted Willis gaat over een actri ce op leeftijd, die haar ver jaardag viert. Allard van der Scheer, Dolf de Vries en Erik Koningsberger nemen de ove rige rollen voor hun rekening. Regie en decorontwerpen: An dre van den Heuvel. Aanvang 20 15 uur. Toegang 20.-, 16.-. ƒ12.-/ CJP/Pas 65+ 4.- korting. De kindergroep gaat woensdag 26 februari vanaf 14.30 uur op speurtocht door het Vlaarding- se Stadsgehoorzaalcomplex, Schiedamseweg 50a De kleu tergroep gaat aan de slag met tekenfilmpjes Toegang 2,50. Het in Nederland gevestigde internationale Orlandokwartet laat donderdag 27 februari in de Vlaardingse zaal de Harmo nie, Schiedamseweg 50a, mu ziekwerken horen van o.a. Beethoven en Haydn Het strijkkwartet bestaat uit de Fransman Charles Andre Lina- le, viool; de Duitser Heinz Oberdorfer, viool; de Oostenrij ker Ferdinand Erblich, altviool en de Roemeen Stefan Metz, cello Het concert begint om 20.30 uur. Toegangsprijzen 13,50, CJP/Pas 65+ 8,50. Redactrice Barber van de Pol houdt donderdag 27 februari een lezing over Latijnsameri- kaanse literatuur in het filmhuis Harmonie, Stadsgehoorzaal complex, Schiedamseweg 50a Van de Po! vertaalde boeken van o a Julio Cortazar en Ga briel Garcia Marques De toe gang tot dit literaire café is vrij. Na afloop van de lezing wordt de film No habras mas penas ni olvido van de regisseur Hec tor Olivera vertoond. Aanvang 22 uur. Entree ƒ6.50, Pas 65+/CJP 5.-. De film van Oli vera laat de strijd van links en rechts zien In een Argentijns dorpje. De film was voor de Ar gentijnen zelf een verademing en taboedoorbrekend De Braziliaanse film Pixote van de regisseur Hector Babanco wordt vrijdag 28 februari ge draaid in het filmhuis van de Stadsgehoorzaal, Harmonie, Schiedamseweg 50a. In de fiirfpa* vecht de tienjarige Pixote In een wereld van chantage, drugs en onderwereld praktij- ,45 ken voor zijn leventje Zater- dag 1 maart draalt in het fllm-^'3 huis de Amerikaanse speelfilm*!®' Missing van Costa Gavras metiv-' In de hoofdrollen Jack Lem- mon en Sissy Spacek. De film is geen komedie. De cineast Charles Horman verdwijnt in een Latijnsamerikaans land Zijn vrouw en vader gaan sa- men naar hem op zoek. Hij wordt nooit meer teruggevon-"'3, der» Aanvang films 20~30 uur'SfJ?, en 23 uur. Toegang 6 50.' CJP/Pas 65+5.-. De muzikant Ruur Bergamin leidt zaterdag 1 maart een jazz.,, workshop sessie in het theateM" café van het Stadsgehoorzaal complex, Schiedamseweg 50a' ,j t Beginnende amateurmusici krijgen vanaf 23 uur de gele- genheid te laten horen wat ze^.rj kunnen Iedere speler moet zijn eigen instrument meene- men Toegang gratis Pop en Poëzie In zaal Harmonie, Stadsge- hoorzaaicomplex, Schiedamse]] weg 50a, staat vrijdag 28 fe- bruari Pop en Poëzie centraal De Nederlandstalige groep Bertje Beenens Bloedgroep zingt disco, rock, reggae en j, moderne pop De jongens zm-", 1 gen vooral over mislukte lief- des, seksuele gebeurtenissen,' doodgewone dingen en gelukte liefdes. Jaap Blonk doet een dadai^j tische performance met als on- derwerp de gedichten van de Duitse dichter Kurt Schwitter^ Schwitters wilde zich ooit aan-,^ sluiten bij de Dadaïsten, maar' werd geweigerd Hij begon in'*' Hannover een eenmans-dada;„s; bedrijfje Merz genaamd BlorjW maakte er een performance f _n over. Toegangsprijzen 10.-, .1 Pas 65+/CJPƒ7 50 Aanvang;^-' wfr' «rib «18; JW 20 30 uur. Cabaretgroep Puper treedt vrijdag 28 februari op met 'Purper Vierkant' in de Stads-?!!] gehoorzaal, Schiedamseweg 50a De vier cabaretgroeple-.<>«« den maken openhartig de ba- -»■»"* lans op van 'dertig zijn m 1986j'i en alles wat daarbij hoort Pujos per is- Adelheid Roosen, Erik»/*/ Brey, Haye van der Heyden eijig Frans Mulder Aanvang uur. Toegang 16.-, CJP/Pas»*,» 65+ ƒ11.-. Sjoukje Hooymeijer.» en Manfred de Graaf spelen zaterdag 1 maart het toneel stuk na een boek van Jan de Hartog Het Hemelbed zaterdag m de Stadsgehoorzaal De twee dokters uit de Vara serie Zeg eens A zijn nu in levende lijve te zien in een stuk over een echtpaar dat hun leven nog eens doornemen liggend in een hemelbed Aanvang 20.15 uur. Toegang 23 50. 21.-, 18 50, Pas 65+/CJP 18 50. De veelgeprezen spaghetti western Once upon a time in the west van de Italiaanse re gisseur Sergio Leone draait donderdag om 14 uur en om 20.30 uur in de filmzaal van het Schuurkerktheater, Schuurhof 142. De hoofdrollen in deze klassieker worden gespeeld r door Claudia Cardmale, Clint Eastwood, Henry Fonda en, ,r Charles Bronson als de man met de mondharmomka. Ennlo Morricone schreet de muziek; voor deze western Toegang 's middags 5.-, CJP/Pas 65+ ƒ2.50, 's avonds ƒ7.50 en Pap 65+/CJP 6 -. j 1 t SCHIEDAM Een takelwagen moest er aan te pas komen om een gestrande auto op de -> Nieuwe Damlaan vrij te krijgen De bestuurder was met zijn reehterwielen In de geul langa de weg terechtgekomen en kon er op eigen kracht niet meer uit. De onfortuinlijke weggebruiker kwam met de 1 schrik vrij. Z'n auto raakte nlejt beschadigd.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1