|uwe kozijnen noétëï Eerste sleutel houtskeletwoning Harmonie is geen club van oude kaasjes Vogels trotseren het gure weer J ongens op heterdaad getrapt Voor 2000 gulden aan make up weg Vastgevroren plakkaten Podium club opent vannacht Kortaf Onder invloed tegen vangrail ws fc m%i Ipi i IC het vrije volk - MM - 'i j (Van een onzer verslaggeefsters) •SCHIEDAM De bewoners van de 213 ver keerd gerenoveerde woningen van de bouwvereni ging Sint Jozef krijgen de steun van D66-raadslid Ai Reijnhout en CPN'er B. E. Collé. „De gemeente moet zich 'hard' gaan maken om bij de opknap- béurt van de huizen de raamkozijnen mee te ne men. Er moet in een rap tempo duidelijkheid ko men naar de bewoners toe," vinden de politici evenals alle bewoners van de ellende-huizen. i Ondergedoken Oude baasjes f* «ï'-H ,wX<v Wak in de singel aan de Rozen- laan te Maassluis met eenden en een zwaan. De vorst heeft nog weinig slachtoffers gemaakt, (foto Ed. Eg- germont) m r v Bachplein Videofilm Directeur Rijnmond Bibliotheek Zwembad Zuid Amnesty dakloos 3Q3SS5S Schiedam %ss ,V V, i I v -««wwkww I 't J 1 Raadsleden steunen i bewoners St. Jozef ties maakte, staat niets over het vernieuwen van de raam kozijnen. Bij deze raamkozij nen liggen volgens de bewo ners de grootste problemen en de reden tot overmatige con- densplekken op de ramen. De kozijnen missen een zoge naamde koudebrugonderbre king. In de herrenovatiewerk- zaamheden is wel het isoleren van de vloer opgenomen en het aanbrengen van een nieuw ventilatiesysteem. De bewoners kampen al ja ren met enorme vochiafzettin- gen op ramen en kozijnen en kruipkelders die onder water staan. Wethouder C. Zijdeveld moet een extra vergadering uit schrijven van de commissie stadsontwikkeling om de pro blemen rond de herstelwerk zaamheden uit de wereld te helpen. In het herstelplan, dat de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorpora- SCHIEDAM Een 18-jarige Schiedammer en een 17-jarige Spljkenisser zijn in de nacht van woensdag op donderdag door de politie achtervolgd en aangehouden. Het duo maakte deel uit van, naar de politie denkt, een ploeg van vier in brekers. De jongens werden op heterdaad betrapt toen zij be zig waren bij de Kortimarkt in het winkelcentrum Hof van Spaland binnen te komen. De twee andere inbrekers wisten er vandoor te gaan. De politie vond op het aangehouden duo inbrekers werktuigen. De poli tie stelt een onderzoek in- SCHIEDAM Een 24-jarige Vlaardinger botste donderdag avond met zijn auto tegen de vangrail op Rijksweg 20. De man werd met buikletsel naar het Holyziekenhuis afgevoerd. De politie vermoedt dat er sprake was van overmatig al coholgebruik. De jongeman on derging een bloedproef. i i SCHIEDAM Een 23-jarige Schiedamse raakte deze week voor 2.000 gulden aan make-up spullen kwijt. Zij had een tas jnet handdoeken en cosmetica in- haar auto laten liggen. Met een valse sleutel maakten die ven de achterklep open van de aan de Jozef Oreliosingel ge parkeerde wagen. Een aan de Bokelweg geparkeerde bestel wagen verdween helemaal. Een 56-jarige Schiedammer is de eigenaar van de gestolen Mercedes-bus, waarvan de waarde onbekend is. De SSSW heeft inmiddels toegezegd het standpunt over de herstelwerkzaamheden, en dus vernieuwing van de ramen in te voegen, te herzien. De po litici Adri Reijnhout en Bef Collé vinden dat de gemeente dat ook zou moeten doen. „Wij voorzien grote ellende als die ramen niet vernieuwd worden. De commissie heeft eerder ook begeleid en geholpen bij de moeilijkheden met renovatie huizen in Oost. Dat kan nu eveneens." aldus de politici, die willen dat de ingelaste commissievergadering op woensdag 5 maart wordt ge houden aansluitend aan de commissievergadering van Ruimtelijke Ordening. Wethouder Zijdeveld schrijft in een brief aan de bewoners dat hij achter het plan van de SSSW staat en dat een onaf hankelijk bureau dat gespecia liseerd is in 'vochtprobiemen' zijn mening deelt. Bewoners- deskundige in West, Bert van Kan, zegt: „Een technisch rap port is er echter nooit door iemand of een instelling uitge bracht. Was er maar een tech nisch bureau dat de boel eens berekende. Dan kwam de aap wel uit de mouw. De 'bottle neck' blijven die ramen. Dan zou er uitkomen dat die ramen echt vernieuwd moeten wor den." In achttien van de 213 huizen zijn wel houten spon ningen aangebracht. „Het voehtprobleem is daar al aanzienlijk verkleind," al dus de bewoners van de vocht- huizen, die deze week aan het eind van een vergadering over de herstelplannen hoos en ge ëmotioneerd wegliepen. „Dit voehtprobleem moet de wereld uit, al zou je het alleen maar doen uit psychologische over wegingen, Het wordt te gek voor die mensen, vindt Bert van Kan, gesteund door Eef Collé en Adri Reijnhout. SCHIEDAM De familie G. R. van Munster kreeg gister middag uit handen van wet houder C. Zijdeveld de sleutel overhandigd van hun nieuwe huis: de allereerste houtskelet woning in Woudhoek-Noord. De familie trekt over een week of twee in het nieuwe huis aan de Koperslagerhof 9. Zijdeveld zei tijdens de officiële sleutel uitreiking: „Wij willen experi menten en nieuwe technieken niet uit de weg gaan. Daarom wilden wij dit houtskeletbouw- project een kans geven. De houtskeletbouw is een deugde lijke veelbelovende ontwikke ling. In andere landen wordt al tientallen, jaren bewezen dat dit type huizen heel goed gaat." De woning van de familie Van Munster maakt deel uit van 25 premiekoopwoningen. De houtskeletbouw heeft vol gens bouwer Urbibouw Brede- ro BV uit Nieuwegein voorde len. De bewoners kunnen zelf de isolatie, gipsplaten en ande re afwerkingen in het huis aanbrengen en zo tot 10.000 gulaen besparen. Ook zou het gasverbruik voor de verwar ming van deze woningen in Noord aanzienlijk minder zijn dan in andere nieuwbouw van gelijke grootte. SCHIEDAM „Een paar jaar geleden moes ten we een harmonium ophalen bij een oude me vrouw. Ze wilde van het ding af en dacht dat wij ais muziekvereniging er wel blij mee zouden zijn. Toen we bij het huis aankwamen bleek het har monium ergens twee hoog op een slaapkamer te staan. Het kon met geen mogelijkheid door het trapgat. Na een half uur getrek en geduw kwam de penningmeester op het idee om het muziekin strument door het bovenraam naar beneden te takelen. Eerst kieperde het ding haast over de balkonrand en bijna heneden raakte een van de touwen los en begon het he le gevaarte te slingeren. Het ging bijna door de voorruit. Toen het eindelijk veilig en wei beneden was, bleek ons karretje te klein. We hadden geen idee waar we een groter vervoermiddel vandaan moes ten halen. Taja en daar sta je dan op straat met een harmo nium..." Hans Loendersloot van de christelijke muziekvereniging „Harpe Davids" moet er nog steeds om lachen. „We hadden eigenlijk geen harmonium no dig. We dachten alleen dat het wel leuk zou staan in ons nieu we gebouw. Achteraf hebben we er pas om kunnen lachen." „Harpe Davids" is sinds twee jaar gehuisvest in een houten gebouwtje in het uiter ste puntje van Schiedam- Woudhoek. Vanavond geeft de 65-jarige vereniging een jubi leumconcert in het Passage theater. „We zitten allemaal behoorlijk in de zenuwen, maar waarschijnlijk gaat het allemaal wel goed. We doen vaker aan concoursen en wed strijden mee en ik moet zeg gen dat we daar vaak hoge ogen gooien. We zijn onlangs gepromoveerd naar een van de hoogste klassen van de ama teurs. Zoiets als de eerste divi sie met voetbal." Dit jaar viert de vereniging haar 65-jarig bestaan. In 1921 begon „Harpe Davids" met on geveer twintig mensen. Ze speelden voornamelijk op brui loften en partijen. Volgens Hans Loemiers loot „Een echt hoempapaciubje met wat trommels en blazers en hele strakke uniformen." Een paar jaar later kwam de dirigent ineens binnen met vijf klari netten- Er bleken vijf mensen bereid om op klarinet over te stappen en dus werd het fanfa reorkest een harmonieorkest. Hans Loen- dersloot: >rEen harmo nie orkest is geen club van oude baasjes meer." (Fo to: Ed Eg- germont) .-Sv.s-R fes.» t•"-•f De crisis van de jaren dertig bracht enigszins de klad in de vereniging. Vele donateurs trokken zich uit de vereniging terug en veel leden konden ook het lidmaatschapsgeld niet meer opbrengen. Toen de oorlog uitbrak is „Harpe Davids" met tweeder de van haar instrumentarium „ondergedoken". Hans Loen dersloot: „Iedere vereniging moest lid worden van de „Kul- tuurkan- anders werd je opgeh Als je geen lid wil de w -noest je je hele in- strun mm inleveren. We hebbet i i en derde van onze in strumenten ingeleverd met de mededeling dat dat alles was wat we hadden. De rest was echter goed verstopt." Na de oorlog kon de vereni ging vrij snel aan de gang. Het oude vaandel, alle foto's en een heleboel bladmuziek waren echter wel kwijt. Nog jaren is gezocht naar het oude vaandel. Een paar jaar geleden ging het gerucht dat het vaandel zich in het noorden des lands zou be vinden, maar ook dat spoor liep dood. In de hal staat nog wel het vaandel uit de jaren vijftig. „We zetten de vaandel nog wel eens neer bij hele plechtige gelegenheden, maar echt gebruiken doen we het niet meer", vertelt Loender- sloot. „We gebruiken tegen woordig grote witte borden met ons vignet dat een van on- e leden zelf ontworpen heeft." Volgens Doendersloot is „Ha- pre Davids" vanaf de jaren vijftig kwalitatief steeds gro ter en beter geworden." Het harmonieorkest groeide uit tot 45 mensen. Er is een groep leerlingtamboers bij gekomen, een leerlmgenorkest gekomen en een drumfanfare. Deze laat ste speelt nog wel op straat. Het orkest blijft over het alge meen binnen. Majorettes en minirettes zijn er vanaf begin jaren zeventig ook bij geko men." „In de jaren vijftig speelden we vrij veel klassieke muziek. Tegenwoordig leggen we ons meer toe op de wat serieuzere muziek van componisten die speciaal voor harmonieorkes ten componeren." De gemiddelde leeftijd van de leden is nu rond de twintig jaar. Vroeger was dat veel ho ger. Volgens Loendersloot zit ten harmonieorkesten nog steeds aan het image van „Oude baasjes die een deuntje komen blazen." Maar dat is volgens hem geen realiteit meer. Het enige waar „Harpe Da vids" echt mee in de proble men zou kunnen komen is het instrumentarium. „De instru- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIE- DAM/MAASSLUIS De aan houdende vorst heeft volgens de-^vogelverenigingen in het Waterweggebied nog weinig slachtoffers onder vogels ge- eist. De 'vogelvrienden" zijn volop in actie gekomen, zodat de beesten op verschillende plaatsen worden bijgevoerd. Zolang de sneeuw maar be perkt blijft gaat het goed, zeg gen deskundigen. „Iedere morgen moet ik een wak in het Ijs slaan," zegt Aad Maat van de kinderboerderij in Schiedam-KetheL Hij heeft het over de grote vijver van de boerderij. „De eenden kunnen zelf de vijver wel open houden, maar als je ziet hoe snel het Ijs terrein wint ga je toch in grijpen. Ik heb gemerkt dat als je een wak in het ijs slaat het de volgende dag helemaal is dichtgevroren en zo sterk dat je er overheen kan lopen De kinderboerderij is dezer dagen de voedselschuur voor de meest uiteenlopende vogels uit de wijde omgeving. Aad Maat: „We krijgen veel reigers en wilde eenden op visite. Ze krijgen van ons graan, mais en brood. Met die stevige kost In de maag kunnen ze er weer een poosje tegen." Maat heeft inmiddels bet paardrijden vanuit zijn manege vanwege de kou stopgezet. In Maassluis zijn de vogel verenigingen tevreden over de opvang van de vogels. „Het draait hier heel goed," zegt Maasslulzer E. Mostert van de vereniging 'Vogelvrienden'.„Ik heb nog geen enkele vogel dood gevonden. We zijn dan ook druk aan bet bijvoeren. Sijzen, groenllngen <.n dergelij ke wildzang kunnen meestal nog wel voedsel uit de elzen boom (zwarte zaadjes) halen. yS H yt uw fb>K< inenten die de leden nu hebben zijn door ons in de jaren zestig aangeschaft, dus alles is hard aan vervanging toe. We zijn al tijden bezig met acties om geld bij elkaar te krijgen. Bin nenkort houden we bijvoor beeld een fancy fair. Verder gaan we geregeld langs de deuren met kruidkoeken. We hebben veel enthousiaste leden die van alles voor de vereni ging doen," „Ik zelf ben als klein jongetje bij „Harpe Davids" gekomen en ik voel me er nog steeds prima thuis. Het gaat mij niet alleen om het muziek maken, maar ook om het plezier en de gezelligheid. Ik ben vanavond bijvoorbeeld dirigent van het leerlingenorkest. Het is ontzet tend leuk om te zien hoe ze na verloop van tijd vooruit gaan. Ik ben benieuwd hoe het ze vanavond af gaat" aldus twee de secretaris Hans Loender sloot. De problemen komen pas echt als er een meter sneeuw op het land komt te liggen" Mostert zegt dat veel vogels zich heb ben verzameld onder bruggen in Maassluis, waar particulie ren vooral oud brood komen voeren. Ook Rein van de Berg van de Stichting Dierentehuis Nieuwe Waterweg Is redelijk te spre ken. .AHeen de reigers en de futen moeten we te eten geven. Die eten vis, wat moeilijk te vangen is met al dat ijs. Dage lijks gaan we in de namiddag op pad om de watervogels in de Broekpolder verse vis te voeren. „Ik heb alleen een dode eend gezien," zegt hij. Ook als de vorst nog enige tijd aan houdt ziet Rein van de Berg nog geen onoverkomelijke pro blemen vol de vogels. „Ach nee, er moet niet te veel sneeuw bijkomen. Zolang het gras nog te zien is, pikken de vogels hun eten nog wel op." VRIJD/^ 28 FEBRUARI 1986 "Borden?" "Je denkt toch niet dat ik dieJ eetplateaus bedoel uit Je keu- kenkast", "Begrijp het al. Effe koppie- koppie gebruiken. Die brui nen. Wijzen je de weg naar het crematorium". "Dool je een beetje? Denk nou eens na. De hele stad is er mee vergeven". 4 "Bedoel je die ANWB-bord-f jes bij dat stuk ruïne?" ~j\. "Dacht dat je prat ging op je adelaarsblik? Nee vogel, na tuurlijk niet". "Ik weet het al. Je zal die bordjes van de historische vereniging bedoelen". "Volgens mij ben je stapel mesjokke. Je denkt toch met dat ik je nekkramp wil bezor gen? Dat zijn schildjes, joh. Hangen zo hoog, anders jat ten ze die weg". "Maak met mij de kachel aan. Je zal die maffe geie van de gemeente bedoelen. Kan je lekker op 'grafitten' als ze die posters van de Teerstoof weghalen". "Nou je het zegt. Is me nog niet opgevallen. Nee anabool, die zijn het ook niet". "Houd nou eers op, straks krijg ik een appelflauwte. Ko men alleen nog die parkeer- route-dlngen in aanmerking". "Ben je nou echt zo efig? Nee, al krijgen ze er straks een prijs voor. Veiligste stad in Nederland. Vind je het gek? Je kan er met je karre tje niet in of uit". "Hofjonker, ga een eindje klunen. Dacht je dat ik tijd heb voor een potje ganzen- borden". "Volgens mij heb je een strontje in je oog. Die borden zijn bijna drie meter hoog". "Sta je mijn intelligentie te vleien, maatje? Dacht je dat ik die borden van d6 tram niet zie staan? Miljoenen hebben ze erop geschreven. Kunnen eigenlijk allang in het rariteitenkabinet". "Warm makker, warm. Heb jij vroeger niet geplakt?" "Geplakt, hoe zo7" "Op verkiezingsborden, jene verbes! Voor de gemeente raad". "Ik zal niet weten dat er raadsverkiezingen zijn stuk politiek onbenul. Maar dat duurt toch nog een hele tijd?" 1 "Lees je geen kranten? Over drie weken man. Ze slachten -j elkaar af, joh". "Hoe zo, is Zestienhoven dan dicht?" "Dat is geen politiek, weet-al. Dat is econo;- ie zeg maar werkgelegenheid". "Oh, zit je kind dan in een creche?" "Ben je gek. Zelf opgevoed natuurlijk. Zit nu op de kleu terschool". "Begrijp het al. Je erfpacht is verlaagd en er staat een woonwagen om de hoek" "Burger, schaats een eindje door. Tuurlijk niet, nooit van bezwaarschriften gehoord?" "Hebben ze die verkieztngs- borden dan gewoon laten staan? Hebben ze nog geluk dat die plakkaten vastvriezen op dat stuk schutting". Meindert Buytensluyter SCHIEDAM De culturele ciub Podium opent vannacht om precies twaalf uur In het pand Lange Haven 28. De club is bestemd voor mensen die voor hun plezier uitgaan, idee- en uitwisselen en een brok cul tuur niet uit de weg gaan. Een lidmaatschap is gratis, maar verplicht, voor volwassenen uit de regio Rijnmond. „Podium richt zich op publiek en po diumkunstenaars die hun eer ste echtscheiding en identi teitscrisis achter de rug c.q. verwerkt hebben. Mensen die zich een positie in het leven hebben verworven en duidelijk een keuze hebben gemaakt over hoe ze hun leven willen in richten",' aldus éen van de initiatiefnemers van Podium, Peter Pijpers. In het pand was vroeger het jongerencafé Qui- bus gevestigd. Dit café werd verleden week, nadat het elf jaar had bestaan, ten grave gedragen door stamgasten, kroegbazen en twee doodgra vers op het ijs van de Lange Haven. Het jongerencafe ken de een wild verleden en was heel ludiek ingericht. Podium is deze week in de verf gezet en de Schiedamse kun stenaar Paul Beekman heeft het interieur aangepast. Kuns tenaar Jos Hachmang ontwierp Wethouder C. Zijdeveld opent dinsdag 4 maart om 20 uur in gebouw de Ark, Harg- plein 101, de eerste vereni- gingsvergadering van de Be wonerscommissie Bachplein. De heer, R. H. van der Ploeg van het Ministerie van Volks huisvesting komt met dia's om het nieuwe huurwaarde- ringsstelsei uit te leggen. Dit stelsel wordt gebruikt om de huur te bepalen. Na half tien wordt er wat gedronken. Een Turkse en Marokkaan se videofilm over de taken van gemeente de komende raadsverkiezingen en de ma nier van stemmen is donder dag 13 maart vanaf 18.30 uur te zien via het infokanaal 3. De videoproductie duurt 17 minuten en werd gemaakt door Studio IM uit Utrecht In opdracht van de gemeente. De film wordt uitgezonden in samenwerking met de Stich ting Stads Omroep Schie dam. R. de Gier wordt de nieuwe directeur van de openbare scholengemeenschap Buiten de Veste voor mavo en leao. De Gier werkte eerder als conrector op het eiland Te xel. Hij begint op 1 maart bij Buiten de Veste de lidmaatschapskaart en de nieuwe huisstijl. In het vignet is een spiraal verwerkt. De kun- stenaars Joop Schafthuizen, Peter Lindauer, Albert Verkade en Daan van Golden kwamen met grafische of kunstzinnige 0 adviezen om het gebouw 'Po dium-klaar' te maken. Aan de wanden van Podium is vol doende ruimte voor exposities. De club Podium gaat vijf dagen per week open. Er is een dui delijke keuze gemaakt iedere dag kent een ander thema: de woensdagavond kroeg avond; donderdag sessie avond; vrijdag swingavond; zaterdag gigavond (concert of muziekavond en zondag van literatuur tot muziekavond. Openingstijd 16 uur Vanavond staan eigenares Hilly de Jonge en programmasa- - mensteller Peter Pijpers klaar om van acht tot tien uur han- v den te drukken op de ope ningsreceptie van het culturele cafe Podium. Het programma voor dit weekeinde ziet er als volgt uit: zondag 22 uur, een malig optreden van de blues- groep van de Schiedammer Cis van Manssum; zondag, 14 uur, Woedy Woet goochelt Po dium open voor de kieine klantjes De verkiezing van de leden van de Rijnmondraad op 19 maart komt te vervallen, om dat het Openbaar Lichaam Rijnmond met ingang van 1 maart is opgeheven. In de Gemeenschappelijke Bibliotheek aan de Lange Ha ven ligt tot en met 19 maart boeken, tijdschriften en Infor matiemateriaal over de Ne derlandse politiek ter inzage. Schiedammers kunnen er ook alle partijprogramma's van de partijen, die deelne- s men aan de raadsverkiezin gen, inkijken. Er zijn informa tiefolders voor de buitenland se kiezers aanwezig. Toegang vrij. Dagelijks geopend. De zwemlessen in Zwem bad Zuid gaan weer van start. Maandag 3 maart tot en met donderdag 6 maart wordt er openbare les gege ven, met o a. behendigheids- vormen, spelvormen en ge kleed zwemmen en borst- crawl. Belangstellenden zijn welkom van 8.45 tot 11 45 uur. Toegang vrij. Zwembad Zuid, Westfrankelandsedijk 3. De werkgroep Amnesty In-, ternational zoekt naarstig naar een droge en veilige bergplaats voor het actiema teriaal, posters, literatuur, folders en de demontabele marktkraam. De bergruimte moet makkelijk bereikbaar zijn met een auto. Amnesty, afdeling Schiedam, is te be reiken vla Nienke Kooi, tel. 268153.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1