Smit Internationale gaat naar Schiedam Groenteman gewond bij pinda-roof Fotospullen en gereedschap weg Jaarvergadering Natuurgenot Arabische boeken naar 't Parkweg Madera gewezen op foutparkeerders Advocaat In strijd om valse actie Trelnlawaal anders SCHIEDAM Kapitein Jan Derksen (58) van de Smit Denemarken wrijft eens over z'n kin. „Het eiland kan er net door, maar daar is ook alles mee gezegd," zegt hij. Het is woensdagavond kwart voor twaalf als Derksen zijn zeesleper de Sehie- damse Wilhelminahaven in loodst. Een kleine vijf tig meter voor hem'is de Smit Portugal terecht gekomen in het drijfijs dat geluidloos wijkt voor de stompe steven. In het sinistere licht van de haven drijven de schepen als bloeddorstige haaien op hun prooi af. De Simon Stevin, het nimmer 'gebruikte baggereiland, wacht gelaten op trans port. Computer De Vries De zon komt op als de vijf sleepboten en hun vracht op de Maas arri veren. Het platform slingert her haaldelijk. "Mijn oplei ding is niet voor niks. Ik heb goede hoop dat ik er nog een keer mee aan het werk kan," zegt Jan Willem den Hartog op de met compu ters volge stopte brug van de Si mon Stevin. Hij werd speciaal uit Nigeria overgevlo gen om de verhuizing mee te ma ken. Tekst: Bon de Groot Foto's: Ed Eggermont Parkeersteek Failliet ZATERDAG 1 MAART 1986 'Manke' kameel heeft nieuwe -J- slaapplaats cijfertjes. Hij is bezig met het computergestuurd ophalen van zes van de acht poten Af en toe drukt hij op een knopje en veranderen de cijfers. De ruimte is volgestouwd met „high-tech". Monitoren, pane len met tientallen meters en wijzers, microfoons, een radar en kasten vol met electronica. Den Hartog is één van de vier mensen die de kern van de bemanning vormden. Voor deze nacht is hij weer opgeroe pen. „Ik heb een speciale oplei ding gevolgd, maar die is met voor niks geweest", zegt hij. „Ik heb nog steeds goede hoop dat ik er ooit mee aan het werk kan." Den Hartog is door Volker Stevin speciaal vopr de verhuizing uit Nigeria gehaald waar hij voor het bedrijf met een ander karwei bezig was. Vol vuur verhaalt hij over de twee keren dat hij met het baggerplatform buitengaats is geweest. „Ik heb in één nacht 100.000 kubieke meter ge draaid Ik had de vrije hand," herinnert hij zich. Gewapend met een portofoon en begeleid door klassieke mu ziek uit een draagbare radio gaat het er vannacht rustiger toe. Via de portofoon staat Den Hartog m contact met mensen bij de poten. Doordat al jaren niet meer is gewerkt met het platform, falen ook de compu ters wel eens en moet het me chanisme aan 'de poot zelf in werking worden gesteld. „Leg up" roept Den Hartog en poot 3 stijgt langzaam. Twee poten blijven voor de stabiliteit tot het laatste mo ment naar beneden. De Smit Portugal en de Smit Denemarken zijn inmiddels langszij gekomen en houden het platform op zijn plaats. „Het is zonde dat het nog nooit is gebruikt," verzucht Den Hartog nog eens. Rond drie uur gaat hij een uurtje slapen. Om half vijf zit het gezel schap in de warme keet op de eerste verdieping. Het wachten is op de loods die het transport moet begeleiden. Intussen zijn twee andere slepers van Smit bezig met het verplaatsen van een Clipper die aan de kade bij de ingang van de Wilhelmina haven in de weg ligt. Het schip maakt een draai naar de Maas onmogelijk. Rond kwart voor vijf klimt loods Jansen aan boord van het baggereiland, het sleepkar- wei kan beginnen. Bakema heeft de leiding. Hij vertelt via een portofoon in het kort de plannen aan de kapiteins. De Rusland, Portugal en Dene marken voor, de Ierland en de Zweden achter. Bakema en zijn collega walkapitein bloemendal nemen elk op een hoek van het platform plaats. Van daaruit dirigeren zij de sleepboten. Op de brug van het platform staan de loods, Van Veen en Den Hart og- Bij elkaar vijf slepers varnde 1800-klasse zullen zich deze nacht ontfermen over het wan delend baggereiland dat ruim vier jaar in de haven van Schiedam heeft gelegen. De sleeptrossen worden niet me teen vastgemaakt. Op het werkeiland wordt nog koorts achtig gewerkt om de Kameel, zoals het platform wordt ge noemd, relsklaar te maken. Het wachten is ook op de vloed, die rond half zes 's och tends op z'n hoogst is. Op het moment dat hij de Wilhelminahaven binnenvaart, weet Derksen nog niet precies wat er van hem wordt ver langd. „Ik weet dat de Simon Stevin naar de RDM moet worden gebracht. Hoe en hoe laat hoor ik ter plekke," laat hij weten. De kapitein is allerminst on der de indruk van het karwei. Het platform ziet er van dicht bij enorm groot uit Volgens de officiële cijfers ligt de brug van het wandelend eiland zo'n zeventig meter boven het wa teroppervlak. Het gevaarte is 175 meter lang en zeventig me ter breed. „Een routineklus," vindt Derksen. „Je moet ons een beetje vergelijken met taxichauffeurs. We halen een vracht en we brengen een racht." De Portugal en de De nemarken meren af aan de achterkant van de Simon Ste- vin, in. afwachting van nadere orders. De walkapiteins Ton Bloe mendal en Jaap Bakema ver tellen dat er rond half vijf be gonnen wordt met het bevesti gen van de sleepkabels. „Voor half zes moeten we aan de rand van de haven liggen. Dan is het vloed en daar moeten we van profiteren," luidt de toe lichting. De medewerkers van Smit Internationale beklim men m een ijzige kou de stalen trappen van de Kameel. Het samenspel van het nachtelijk donker, de schijnwerpers, de kou en de ingewikkeld door el kaar lopende buizen geven het platform iets onheilspellends. Een machtig stuk staal, peper duur en koud. In een warme keet ontmoe ten Bloemendal en Bakema transportmanager J. C. van Veen. Hij vertegenwoordigt eigenaar Volker Stevin. Met een aktentas op de grond tus sen z'n kuiten, klaagt hij over de moeite die hij heeft gehad om van het Haven Control Centre (HCC) toestemming te krijgen voor de verhuzing. „Ik heb hen alles uitgelegd in een telex Maar dat moest natuur lijk weer herbevestigd worden. Hoe langzaam die ambtenaren wel niet werken!" klaagt hij te gen de mannen van Smit. Ze knikken bevestigend. Van Veen „kan niet uitwei den" over de toekomst van het platform. „Het wordt in ieder geval niet gesloopt, zoals zo vaak wordt gezegd", is het eni ge dat hij wil zeggen. „Over verdere plannen mag ik geen mededeling doen." Ook op de boten van Smit gaat het ge rucht dat het eiland „in moot jes wordt gehakt" en daarom bij de RDM wordt neergezet. Volker Stevin is in ieder geval goedkoper uit omdat in Schie dam maandelijks dertigdui zend gulden havengeld moet worden betaald Volgens ingewijden heeft het eiland tot nu toe zo'n half mil jard gulden gekost. Zo'n viere neenhalf jaar geleden werd het baggereiland door Verolme Rozenburg opgeleverd. liet kostte ongeveer 280 miljoen gulden. De Simon Stevin was uitgerust met een revolutio nair computergestuurd me chanisme waarmee het over de bodem van de zee kan wan delen. Vier vaste poten en vier wandelpoten maken dat moge lijk. Al baggerend kan het plat form een „snelheid" van vijf tien meter per uur maken. Volker Stevin weigerde de aanwinst, omdat het bagger eiland te laat werd opgeleverd en mankementen vertoonde. Na het RSV-debacle werd de Kameel alsnog door Volker Stevin overgenomen tegen een veel lager bedrag. Het brgger- bedrijf is sindsdien op zoek naar een koper. Hoog in de top van het eiland bekijkt Jan Willem den Hartog met gefronste wenk brauwen rood opflikkerende De sleepboten manoeuvreren één voor één naar hun posities. Medewerkers van Volker Ste vin zijn naar de onderste be- tonlaag afgedaald en haken met de hand de lus van de „voorloper", de beginstukken van de sleepkabels om de bo! ders. Rond .,alf zes trekt kapi tein Derksen zijn kabel strak en ligt hij startklaar. „Het is toch te gek dat niemand wat doet aan mensen als De Vries hè," brengt hij onverwachts het gesprek op één van de hoofdrolspelers in het RSV-de bacle. Derksen wordt geïnspi reerd door zijn sleep. „Dit heeft miljoenen gekost. Ons geld" Na een half uur is de kapi tein het zat „Wat doen ze daar m hemelsnaam," vraagt hij Al die tijd ligt hij al met de lijn strak gespannen te wachten tot het sein om te vertrekken komt. Niet lang daarna klinkt de uitleg van Bakema via ka naal negentien in het stuur huis. „Eén van de poten wil niet omhoog." Derksen rea geert meteen: „Zie je, dat ge beurt nu meestal hè. Je kunt nooit van tevoren zeggen hoe lang een karwei gaat duren. Je weet nooit wat er gebeurt. Hadden ze die poot niet eerder omhoog kunnen halen? Had ze dan toch eerst allemaal ge test." Dan, om half zeven, komt het stalen gevaarte langzaam in beweging. Ongelofelijk maar waar, 28.000 ton staal wordt door de wind van wal geblazen. Het platform komt langzaam scheef te liggen. Al leen de achterkant raakt los van de kade. De Smit Ierland houdt de sleepkabel strak en daarmee de Kameel in be dwang. Nog steeds hapert de „lmkervoorpoot". Door de kracht van de drie voorste sleepboten komt de Simon Ste vin uiteindelijk toch helemaal vlot en kan de reis naar de overkant van de Maas begin nen. Simon Stevin zegt gedag te gen Schiedam. Het enige dat achterblijft zijn de onzichtbare keven meter diepe m„voetaf- drukken" in de bagger van de Wilhelminahaven, Het slepen komt uiterst traag op gang. Centimeter voor centimeter wordt de staalconstructie in de richting van de Maas getrokken. Op het water rond de sleepboten heeft zich een dun laagje ijs ge vormd dat de lichten van de schepen weerspiegelt. Bakema geeft zijn aanwijzingen..Dene marken bakboord klinkt het. Als de Simon Stevin zo'n vijftien meter is verplaatst, komt de Smit Independent Ze ven de Wilhelminahaven bin nenvaren. In de stuurhut ma ken de dagploegen van het be drijf zich op om hun collega's te vervangen. Kapitein Derk sen, die al eerder bij Bakema om verse troepen had ge vraagd, wordt met zijn beman ning als eerste afgelost. Dit ge beurt terwijl het slepen ge woon doorgaat. De Indepen dent komt nog bijna klem te zitten tussen de Denemarken en de kade. Terwijl de nieuwe kapitein Aad Schippers het roer overneemt, ontsnapt het schip aan stuurboord. Er gaat een trilling door de Denemar ken als de twee schepen elkaar toch nog licht raken. Op de wal flitst een lampje van een foto camera. Een bewoner van Schiedam-Zuid neemt afscheid van z'n uitzicht. „Het kan heel goed fout lo pen", Is één van de eerste op merkingen van kapitein Schip pers als de voorste drie sleep boten met hun boeg op de Maas zijn beland. „We zijn een uur te laat." Het hoogste punt van de vloed Is voorbij en langzaam zet de eb in Op de rand van de Wilhelminahaven blijft weder om de linkervoorpoot van het eiland steken en loopt het transport voor korte tijd vast. Het eiland komt direct daarna weer vlot waaiiia met een gro te boog de Maas opgevaren wordt. Het is naif acht. De zon komt op Met een snelheid van zo'n kilometer per uur vaart het werkei I ind richting RDM. Op de i,is blijkt dat van de vier motoren die het eiland heeft, er slechts één werkt. „Het slingert", constateert Aad Schippers. De Simon Stevin zwabbert langzaam heen en weer. De sleepboten proberen het op aanwijzingen van Bake ma uit de slinger te trekken. In de verte is een schip van rijks waterstaat te zien dat met een blauw zwaailicht het overige scheepvaartverkeer waar schuwt. Alleen kleinere vaar tuigen mogen langs het trans port. Grote zeeschepen zouden een te grote golfslag veroorza ken waardoor kabels kunnen breken. Het einddoel komt, ander half uur na het vertrek uit de Schiedamse haven, in zicht. Afgaand op de tekeningen die Volker Stevin van de anker plaats heeft gemaakt, moet het eiland achterwaarts naar bin nen worden geloodst. Een reu- zenparkeersteefc. Aan allebei de kanten heeft het platform ongeveer zeven meter ruimte. Het 'regent' aanwijzingen Ba kema iaat het eiland langzaam draaien. De Portugal heeft zijn sleepkabel losgemaakt en vaart "stand-by" rond. Tergend langzaam wordt het eiland de RDM-haven bin nengevaren. Op ongeveer zes tig meter van de vaste wal, wreekt zich het tijdverlies in de Wilhelminahaven. Het transport loopt vast In het ha- venslib. Het voorste stuk, de baggerzuiger (cutter), steekt al niet meer uit zodat de Si mon Stevin geen gevaar meer oplevert voor het overige scheepvaartverkeer. Het eiland ligt nog niet helemaal tegen de kade, een enkele me ters brede betonnen steiger. Voor het eerst mengt trans portmanager Van Veen zich in de gesprekken via de radio. Vanaf de brug meldt hij nog met helemaal tevreden te zijn. „We willen eigenlijk wat dich ter bij de vaste wal liggen", zegt hij tegen Bakema. De laatste geeft opdracht aan de Ierland om nog even kracht te zetten. Het platform is echter niet verder de haven in te krij gen. Besloten wordt om op een later tijdstip met hoog water het werkeiland wat verder "naar binnen" te trekken. Nadat het gevaarte nog wat dichter naar de kade toe is ge manoeuvreerd, houden de sle pers van Smit het voor gezien „Nog zeventig centimeter" roept iemand door de radio. „Dat is te springen", reageert kapitein Schippers SCHIEDAM/ROTTER DAM Schiedam wordt vol gend jaar de nieuwe thuisha ven van de Smit Internatio nale Havensleepdienst. De vijf zeeslepers voeren bij de verhuizing van de Simon Stevin langs hun toekomsti ge aaniegkade aan het voor malige terrein van de Tan- kercleaning aan de Wilhel minahaven. Zodra het weer het toelaat wordt begonnen met de bouw van een nieuw kantoor op de hoek met de Maas. Volgens een woordvoerder van de sleepdienst, wordt met het gehele bedrijf naar Schiedam verhuisd. „De di rectie en de commerciële tak blijven aan de Zalmstraat in Rotterdam," legt deze uit De technische en nautische dienst worden er wel geves tigd. „We zitten dichter bij het werk," geeft de Smit-woord voerder de belangrijkste re den voor de verhuizing. „Nu moeten de schepen nog elke keer naar de Rotterdamse Wlllemshaven toe komen om te bunkeren. In Schiedam zitten we midden in het ge bied zelf en dal Scheelt een hoop tijd." Tezijnertljd wordt ook het huidige maga zijn In Vlaardlngen overge plaatst naar Schiedam. De havensleepdienst heeft ruim dertig schepen varen. De gemeente Schiedam ontvangt de sleepdienst met open armen. "Het is een mooi bedrijf," meent een te vreden D. M. Vredebregt van de afdeling Economische Aangelegenheden "Het is een leuke vestiging, al mer ken wij er niet direct iets van wat betreft arbeids plaatsen. Smit neemt na tuurlijk het personeel uit Rotterdam mee Het is wel zo dat als er mensen weg gaan, er werkgelegenheid voor Schiedam ontstaat." Bij Smit Internationale werken ongeveer 700 mensen, waar van 70 aan de wal op kan toor. Het terrein kwam ruim tweeeneenhalf jaar geleden braak te iiggen na het faillis sement van Tankercieaning, een bedrijf gespecialiseerd in het schoonmaken van tan kers. Na het vertrek van de firma bleek de bodem zwaar verontreinigd Voor miljoe nen guldens werd het gif verwijderd. Het rijk aaide op voor het grootste deel van dc kosten terwijl de gemeen te Schiedam in mindere ma te bijdroeg In relatief korte tijd is de gemeente Schiedam erin ge slaagd het terrein te slijten aan nieuwe bedrijven. Behal ve het nieuwe kantoor van Smit, is een deel van de grond uitgegeven aan Hoek Loos dat al een vestiging had die grensde aan het ter rein. Ook de bouw van een nieuw onderkomen van Stork Werkspoor Diesel is vrijwel afgerond. Het bedrijf staat op het punt haar werk zaamheden aan de Wilhelmi nahaven te beginnen. Met een vierde bedrijf Is Schie dam nog in onderhandeling. "Het gaat inderdaad goed met het Tankercleaningter- rein," erkent Vredebregt. "Het terrein ligt prachtig. Smit krijgt een dominant punt." Het sleepbedrijf zal een opvallend kantoor laten verrijzen- het krijgt de vor men van een sleepboot. De komst van de sleepbo ten naar Schiedam betekent volgens Vredebregt geen compensatie voor het finan ciële verlies van de Simon Stevin. Het baggereiland zorgde voor een inkomen van 30.000 gulden per maand aan havengelden. "Voor sleepboten ligt dat anders Ik kan daar geen bedrag voor noemen," zegt de ambtenaar. Gp het Tankercieaningter- rein is inmiddels de heistel ling neergezet, waarmee de funderingen van het nieuwe Smit kantoor wordt gelegd. Hoe lang de bouw vergt is niet bekend. SCHIEDAM De politie heeft nu pas bekend gemaakt dat een 42-jarige groenteboer uit de Aleidastraat tien dagen ge leden gewond is geraakt bij de diefstal van een zak pelpinda's De groenteboer ging achter de groep 16- en 17-jarige diefjes van de zak pinda's aan en kreeg een klap op zijn achter hoofd De man viel daardoor weer tegen een voor de deur geparkeerde aanhangwagen aan en raakte gewond Van de jonge pinda-dieven ontbreekt eik spoor. De polite onderzoek de zaak Een 53-jarige Schiedamse raakte in een grootwinkelbe drijf haar portemonnee aan on bekenden kwijt. De vrouw mis te opeens haar beurs met een inhoud van 400 gulden, giro en bankpasjes en sleutel uit een grote boodschappentas, die aan haar arm hing. SCHIEDAM Uit een aan de Jozef Oreliosingel geparkeerde auto van een 21-jarige Schie dammer is deze week voor meer dan 3000 gulden aan goederen gestolen. De achter bak en het achter portierraam werden kapot gemaakt om de radio-cassetterecorder, 2 ca mera's, 250 gulden en voor 120 gulden aan fotorolletjes weg te nemen Uit twee aan de C Drebbel- straat staande containers is voor 4000 gulden aan gereed schappen gestolen Onbeken den braken de hangsloten open om de spullen van het aannemersbedrijf Van den Tempel te ontvreemden. Een 62-jarige meneer uit Hendrik Ido Ambacht werd be stolen op het station Schie dam. Hij zette zijn klopboor ter waarde van 265 gulden die hij in een plastic tasje bij zich droeg even neer bi| het betalen van een treinkaartje. Na beta ling greep hij vergeefs naar zijn tasje met inhoud SCHIEDAM De aquarium- en terrariumvereniging "Na tuurgenot In Huis" houdt woensdag zes maart haar jaar vergadering in gebouw Soc. Belangen aan de Lange Haven 73 in Schiedam Op de verga dering kondigt het bestuur on der andere een contributiever hoging voor 1387 aan. Het uit blijven van donaties Is hier de reden van. De vereniging Is in 1985 uit de rode cijfers geble ven. Het tropische aquarium dat in het clubhuis van de ver eniging staat zal echter uit be- zuinigmgsoverweglngen weer een koudwaterbak worden SCHIEDAM De gemeentebi bliotheek wil meer Marokkaan se volwassenen lid maken De Openbare Bibliotheek begint daarom donderdag 6 maart met het uitlenen van Arabische boeken in het migrantenont moetingscentrum "t Parkweg aan de Parkweg 195 Tijdens de proef, die een jaar gaat du ren, kunnen de Marokkaanse Schiedammers elke donderdag vn 18 30 tot 20 uur gratis boe ken tenen De collectie bestaat uit Arabi sche, Franse en Nederlandse romans en informatieve boe ken Na de proef gaan de bui tenlandse boeken weer terug naar de gewone filialen. Het is de bedoeling dat de buiten landse lezers dan gewoon meegaan en in het vervolg de weg weten naar de boeken in hun moedertaal Marokkaanse kinderen wisten de weg al eer der te vinden naar de biblio theek. Zi] werden meegenomen door hun leeftijd- en klasge nootjes. VLAARDINGEN Na een wandeling van een half uur door 'de prachtige stad Viaar- dingen', kreeg wethouder Jan Madern gisteren een Zwart boek Parkeren overhandigd door de bewoners van het cen trum. De bewoners zeggen, sinds de invoering van het be taald parkeren in het centrum, veel last te hebben van auto's die verkeerd geparkeerd staan De politie moet harder optre den tegen fout-parkeerders, zeggen zij "Er ontstaan levensgevaarlijke situaties," zegt voorzitter Jan van der Ree van de Werkgroep Verkeerd Parkeren, die het zwartboek heeft samengesteld "Ons doei is de stad goed leef baar te houden voor de bewo ners Sinds de komst van de parkeermeters is het hier net wild-west. De automobilisten proberen betaald parkeren uit de weg te gaan en zetten hun wagen op verboden plekken Dat wordt nog beloond ook, want buiten het gebied dat parkeermeters kent wordt niet bekeurd Madern bevestigt de woorden van Van Ree. "Inderdaad is de aandacht voor het onbetaald parkeren wat verslapt. Wij hebben de politie gevraagd om voorlopig met name in het cen trum te controleren, tot de par keerders weten dat ze ervoor moeten betalen. Na de gewen- ningperiode kan de politie de aandacht weer spreiden De werkgroep heeft in het zwartboek foto's afgedrukt om de overtredingen in beeld te brengen. Een "afbeelding van de Van der Driftstraat, waar auto's op de stoep staan, de 'gele streep' genegeerd wordt, een kiek van de Jozef Israël- straat, waar geparkeerd wordt op de hoeken en zo meer. Van Ree zegt bi) de wethouder meteen aan de bei te hebben getrokken omdat hij verwacht dat de problemen met het par keren in Vlaardingen naar zijn mening steeds zullen toene men. "Als straks de parkeergarages gebouwd zijn zal meer verkeer via de Barberspoider worden geleld. De verkeersintensiteit voor de Henriètte Roland Holststraat, de Vondelstraat, de Van der Driftstraat en de Delfseveerweg zal zeer groot worden Wij blijven alert," zo zegt Van der Ree. HOEK VAN HOLLAND De grote politieke partijen in Hoek van Holland gaan de mensen, die onder valse voorwendsels verleid zijn tot het zetten van hun handtekening op de kies lijst van de Centrum Democra ten, helpen. Voorzover nu be kend hebben dertig mensen de lijst gesteund Zij waren daar toe overgehaald met het ver- haai dat het zou gaan om een actie voor verlaging van de gasprijs De Hoekse politieke partijen, bij wie de gedupeerden heb ben aangeklopt, hebben besto ten In samenwerking met de anti-discrlmlnatieraad Radar een advocaat in te schakelen. Volgende week woensdag, 5 maart, zal worden besproken welke stappen kunnen worden ondernomen ROZENBURG Het wind scherm langs het Calandkanaal versterkt het geluld van de ha venspoorlijn niet noemens waardig. De betonnen kolos sen zorgen er echter wel voor dat het ralllawaai anders klinkt. Onderzoek van het Havenbe drijf Rotterdam, de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond en de Technisch Psychi sche Dienst van TNO in Delft heeft wel uitgewezen dat het geluld van treinen sinds de komst van het scherm Is ver anderd. Het lawaai neemt niet langer geleidelijk toe en af f 'ensen horen treinen nog steeds gelei delijk komen, maar het geluld eindigt in tegenstelling tot de oude situatie abrupt. Het onderzoek naar het lawaai van de havenspoorlijn in de buurt van het windscherm is gedaan op verzoek van de ge meente Rozenburg. Burge meester en wethouders vroe gen om een nadere bestude ring van het geluid naar aanlei ding van klachten van bewo ners van Rozenburg over meer lawaai van treinen.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1