schiedam 14 Warm in de wol In moskee gevallen poes wacht op baas in asiel liïïKïÏ!! Duur grapje 000 guide] i signs Vernielingen in station Nieuwland Opknapbeurt voor rïool Wijn, televisie en auto weg Man overleden Man valt van stelling WS j (Van een onzer verslaggeefsters) -SCHIEDAM Als het aan wethouder C. Zijde veld ligt komen de nieuwe raamkozijnen er niet voor de 213 verkeerd gerenoveerde huizen van de woningbouwvereniging Sint Jozef. „De condens- vorming-'op'de aluminium raamkozijnen is een signaal dat er iets vreselijk mis is met de vocht huishouding van deze woningen. Het vernieuwen van deze aluminium kozijnen zegt absoluut niet dat het vóchtoverlast wordt weggenomen. Daar mee doen wij aan signaalbestrijding," aldus wet houder Zijdeveld over het langslepende vochtpro- bleem in de huizen, waarvoor de Stichting Samen werkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW) een re-renovatieplan maakte. De leerlingen van de Koningin Julianaschool vinden de dikke schapevachten interessant. (Foto: Ed. Egger mont) - Groenten Hout Quarantaine igaiinni «Si De poes viel in een drie meter diepe schoorsteen, maar bleef ongedeerd. (Foto: Ed Eggermont) Loopruimte Leermiddelen Brigitte Kaandorp: vrijdag 7 en zaterdag 8 maart met "Laat mij maar even" in theater De Teers- toof, Schie dam. (Foto Xys Mul) op komst Teerstoof Poppentheater De Tender Passage Theater Stadsgehoorzaal Jaap Visse naken be reidt "Kip met zee vruchtjes", zaterdag 8 maart in zaal Harmo nie, Vlaar dingen. (Fo to Luc Se- len) Harmonie Filmhuis Jeugd Harmonie Schuurkerk H%&&'£êt:ï$(ij5 -V? V-/'. 'i:;P.<■!-' HET VRiJE VOLK Bewoners St. Jozefhuizen moeten vertrouwen hebben W'< (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - „Voel je hoe lek ker warm de vacht is van dit schaap?", vraagt de beheerder Wouter van der Klugt op de boerderij Park Kethel aan een stuk of twintig leerlingetjes van de Kon. Julianaschool uit ^Kethel. Gisteren begon in de leerboerderij in Kethel het winterproject „De natuur slaapt, slaapt de natuur?" van het gemeentelijke bureau on- derwijsconsulent „Een katoenen blousje is te koud in de winter," weet de achtjarige Cindy. „Daarom draag je een wollen trui in de winter, net als het schaap," vertelt Wout gezeten op een grote stapel stro balen in het binnenlokaal van de boerderij. Hij vertelt over de winter en de kinderen reageren. „Het ko nijn is ontsnapt," roept Irmo ongedisciplineerd, terwijl het witte leen-konijn, hij is geleend via de Dier-o-theek in Den Haag, de stro-ruimte inwlpt en onder een tafel gaat zitten. Wouter van der Klugt, on derwijzer in dienst van de ge meente, vertelt hoe de natuur, mens en dier zich in de winter aanpassen. „Vogels hebben het erg moeilijk, daarom gaan wij extra voedsel voor de beestjes maken," aldus Wouter. Samen met kinderen maakte hij later vetbollen met zaadjes voor de vogels. Het winterproject „De na tuur slaapt, slaapt de natuur?" maakt deel uit van het pro gramma School en IJatuur voor leerlingen van de boven bouw. Er zijn lesbrieven ge maakt en excursies en natuur wandelingen uitgeschreven. De kinderen ontdekken spelen derwijs met hun leerkracht óf de natuur wel slaapt in de win ter. De leerlingetjes. van de vierde groep, de tweede klas, zijn eigenlijk iets te jong voor het leerzame project. Ze vin den alles razend interessant. Vooral de egel heeft veel be langstelling. Ook deze egel is geleend via de Dler-o-theek. „Noem eens wat winter groenten," vraagt Wouter en dat weten de kleintjes best: „Zuurkool, boerenkool en erw tensoep," aldus een lachende juf Greetje van Rijn. De kinde ren brengen 'stamppot' te ber de en als laatste wintergroente 'spruitjes'. ,JSeh, bah," vind de helft van de aanwezigen. „Beh, meh," roepen de scha pen om het hardst als de grote groep kinderen bij de schapen wei aankomt. Er lopen een stuk of vijftien schapen met drie kleine lammetjes. „Het grootste gedeelte van de die ren is drachtig, dus voorzich tig aan doen en niet te veel herrie maken, waarschuwt Wouter de kinderen, die alle maal over het toegangshek hangen en de schapen brood voeren en aaien. De komende twee weken ko men 18 groepen leerlingen van het basis en speciale onderwijs naar de leerboerderij Park Ke thel toe. In de her-renovatiewerk- zaamheden is opgenomen het isoleren van de vloeren en het aanbrengen van een nieuw iso latiesysteem. Een adviseur van het Bouwcentrum uit Rot terdam, gespecialiseerd in vochtproblemen, was het met dit plan eens. De ramen hoe ven niet vernieuwd te worden. De bewoners van de vochtige huizen kregen verleden week de hulp van de D66-er Adri Reijnhout en CPN-er Eef Col- lé. Zij willen dat de wethouder een extra vergadering uit schrijft van de commissie stadsontwikkeling op woens dag 5 maart. ïn een brief aan de wethou der vragen de politici een ex tra vergadering met ais agen dapunten: vernieuwing van de ramen, het verlengen van de contracten met bewonersdes-, kundigen, de vernieuwbouw- contingenten en de subsidie aan de woonconsumenten. Zij develd heeft deze vragende brief nog niet ontvangen. „Iedereen moet geruime tijd hebben om zich op. zo'n verga dering voor te bereiden. Zeker in dit geval, waar het om een zo droevige zaak gaat. Ik be grijp dat de bewoners moede loos worden, na tien jaar suk kelen met dat vocht Je zult maar in een zeiknat huis wo nen, wij doen er alles aan om dit probleem tot een goed ein de te brengen. Wij zitten ech ter met een dilemma. Nie mand kan garanderen dat na vernieuwing van de kozijnen het vochtprobleem over is," al dus Zijdeveld. De bewoners vein de huizen willen dat er kozijnen van hout worden geplaatst. In 18 wonin gen zou dat al geholpen heb ben. Zijdeveld: „In elk huis slaat vocht neer en altijd op het koudste plaatsje in de wo ning. Nemen wij nu de koudste plek van die vochtige wonin gen weg, dus die aluminiumra- men, dan kun je er zeker van zijn dat het vocht ergens an ders terug komt. Dan gaat het op een buitenmuurtje rotten of schimmelen. Dat wil ik voor komen. De oorzaak moet ge vonden worden en ik denk dat we na het aanvrengen van de SSSW-verbetèringen een heel eind zijn." De wethouder vindt dat de bewoners van de 213 vochtige huizen vertrouwen moeten hebben. De politici Collé en Reijnhout. vinden, gesteund 'door de bewonersdeskundige Bart van Kan, dat gemeente de ramen wel moet vernieuwen. „Al zou je het uit psychologi sche overwegingen doen," zeg gen zij om de geëmotioneerde bewoners te helpen.. Eef Collé vindt dat de huizen van buiten af geïsoleerd moeten worden: „Er is een totaal isolatieplan nodig, net zoals indertijd voor de huizen in de omgeving van de Von Leipnitzstraat. Die zijn aan de buitenkant van platen voorzien. Dan zijn we eraf. Maar dat is een centenkwestie. Dat vind de gemeente te duur." SCHIEDAM Dat een kat in het nauw rare sprongen maakt merkten afgelopen zon dag medewerkers van de poli tie, de Turkse moskee aan het Raam, de dierenambulance en het dierenasiel Hargahoeve. Een donkergrijze gestreepte poes viel via de schoorsteen de moskee binnen. Na de drie me ter hoge val zat het- beestje vast in de schoorsteen. Mede werkers van de[ .dierenarnbu- ince konden het 'diertje niet vangen met een vangstok. De poes raakte zelf los, maar kroop uit angst door een klein gat ónder de moskee-vloer. Po litieagenten haalden gereed schap en wisten na sloop van een stuk vloer het diertje te be vrijden uit haar benarde situa tie. Het doodsbange dierwerd- ongedeerd bij'hét dierentehuis de Hargahoeve afgeleverd. Dierenasi'elbeheerster Cle mentine Biekmann ontving het ongeveer een jaar oude poesje en zette het in het quarantai nezaaltje. "Ze was bang, stof fig, maar gezond. Het is beslist geen zwervertje," aldus Cle mentine. De roekeloze poes moet van iemand in de buurt van het Raam of het Schieno- kogebied zijn De poes, in allerijl Airia ge doopt, zit nu samen met Jip, Janne'ze. Thomas en Manke Nells in een van de kooien in de quarantaine-ruimte van de Hargahoeve. "Alle gevonden dieren, gebrachte of gevangen zwervers gaan eerst drie da gen in quarantaine. Ook deze poes wordt eerst onderzocht, ontwormd en ingeënt tegen katteziekte door de dierenarts. Ais het beestje er over zeven dagen nog is gaat het naar een va> dc gewone kooien," vertelt bei. eerster Clementine Biek- m-Lon. Op dit moment zitten twaalf van de achttien poezenkooien vol met zwarte, grijze, zwart witte en cyperse poezen of kat ten. Poes Marjan, gesterili- SCHIEDAM Zes Schiedammers hebben het afgelopen weekeinde een grap duur moeten betalen. Het zestal, in de leeftijdvan 20 tot 25 jaar, duwde in de nacht van zaterdag op zondag een oude auto op het ijs van de Korte Haven ter hoogte van de" Elsen- steeg. De politie kwam met een takelwagen om de, inderdaad voor de sloop rijpe wagen, van de haven te vissen. De zes jongeren moesten de takelklus betalen. SCHIEDAM Vijf jongens en een meisje zijn zondagmid dag wegens vernielingen opge pakt door de politie in het sta tion Nieuwland. Het zestal uit Schiedam, in de leeftijd van 15 tot 18 jaar, werd gezien door een treinmachinist toen ze be zig waren een prullebak in brand te steken en andere ver nielingen aan te richten in de wachtruimte van het station. Tegen de jeugdige vandalen is verbaal opgemaakt. De politie en de spoorwegpolitie onder zoeken de zaak. SCHIEDAM Een 25-jarige Vlaardinger viel afgelopen vrijdag van een anderhalve meter hoge stelling op -het schip Andromeda, dat in het dok bij Wilton Fijenoord ligt. De jongeman werd naar het Schielandziekanhuis gebracht. Na behandeling kon hij naar huis.' Een '39-jarige Schiedammer raakte dit weekeinde; gewond bijbeen"autoongeval op de Prof.: Kamerlingh Onneslaan. Ein 19-jarige Rotterdammer ver leende geen voorrang aan de Schiedammer, die met zijn wa gen uit de Franklinstraat kwam. De GGD bracht hem naar het' Schielandziekenhuis. Na behandeling kon ook „hij I 'naar huis.,;"C.N'.;,...i;-/is/'-/?*' seerd en met hele prachtige lichtgroene ogen, zit al sinds 19 juli verleden jaar in een hokje met raam met uitzicht op buiten. "Snap je dat nou," zegt Clementine, "het is een lief dier. Maar ik denk dat de mensen haar niet willen, uit bijgeloof, omdat ze helemaal zwart is. Het is een goede mul- zenvanger. Ze gaat ook heel goed met de andere dieren Kater Nelson zit er vanaf ja nuari Hij maakt zijn eigen kooi open als hij er de kans toe krijgt. "De beesten zijn heel sociaal voelend. Een van onze grootste wensen is een cattery voor buiten. Waar de katten los kunnen lopen. Nu lopen ze alleen los, wanneer wij 's/och tends de hokken en de gang schoonmaken'. Er wordt nog te weinig tegemoet gekomen aan de natuurlijke behoeften van de poezen en katten," aldus Clementine over het plan waarvoor nog geen geld is. Er zitten nu 17 katten en 15 honden in het dierenasiel. Cle- n-f.itine vindt het een rustige periode. "Omdat er nu wat tijd over is (weinig hoor) bouwt de technische staf een nieuwe grote keuken en badkamer met bad. Dan kunnen de honden ook in bad." aldus Clementine. Ondertussen blaast de 'geval len' poes Airia naar haar buur tjes en mauwt zij vragend om zich heen SCHIEDAM Het rioolge maal aan de_ Marconiweg wordt gerenoveerd én er komt een biofilter om stank te voor komen. Omwonenden merken niets van de herstelwerkzaam heden aan het beton en de schuiven van de kelder, de comminutorruimte en het aan brengen van de biofilter. De laatste maanden werd de stank uit het rioolgemaal al binnen gehouden met een kunstmatige nevel boven het stinkende water in de put. Buurtbewoners van de Marco nistraat hadden in het verle den nogal eens (ast van stank.- Tot juli wordt er gewerkt aan het 35 jaar oude gemaal. De herstelwerkzaamheden aan de kelders en het gebouw zijn nodig omdat het beton door de inwerking van rioolgassen ern stig is aangetast. Na reparatie wordt er p.v.c. tegen het beton aangebracht. Het ijzerwerk is verroest en moet worden ver nieuwd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - "Een prijs van 10.000 gulden hadden we nooit verwacht," zeggen Linda Bol, Ingrid van Heugten, Larissa van der Lugt en Fred Schell, allen leerlingen van klas 3 Atheneum van de Rijks Scho lengemeenschap Schravenlant. Bedremmeld, maar apetrots stonden de vier, hun klasgeno ten, hun docent Theo Clarijs en leerlingen van 4 Havo gister middag in de school. Met een bus gingen de ongeveer vijftig leerlingen de geldprijs ophalen bij Shell Pernis, die de wed strijd uitschreef in het kader van het her-gebrulkproject Hy con. Enkele honderden leerlingen van het voortgezet onderwijs deden mee aan de wedstrijd, waarbij van kosteloos mate riaal een driedimensionaal werkstuk met het thema bewe ging gemaakt moest worden. 'Hopen schroot en rommel hebben we gebruikt. "Wij heb ben een kereltje gemaakt op een soort skeltertje, mei zijn Sjaal achter zich aan wappe rend. Er beweegt niets aan het werkstuk. Dat vonden wij te moeilijk,-wat, dat betreft kun- nen we niet concurreren met leerlingen -van technische scholen,-die deden ook mee," aldus de vier prijswinnaars, die in november begonnen aan ■het karwei. Het apparaat was in februari klaar. Het object stelt een manne tje voor op een voertuig. Het is zo vervaardigd dat de indruk gewekt wordt, dat hij snel rijdt. Het werkstuk is gemaakt van oude wielen, tentbuizen, stukken plastic slang, oude schoenen, schroot en nieuwe bouten. De winnaars werkten zelfs over, tijdens het ene han- denarbeid-uur in de week kre gen ze het object niet af. De 10.000 gulden, door de vier gewonnen, worden besteed aan leermiddelen in het han- denarbeidlokaal. "Nu kunnen we dankzij hen die leermidde len kopen, die al jarenlang op ons verlanglijstje staan. En waarvoor het jaarlijkse budget nooit voldoende is. Samen met de prijswinnaars worden die spullen uitgezocht. Wij vinden dat de hele schoolbevolking van het geld en de nieuwe aan winsten moet kunnen genie ten," zegt leraar handenarbeid en grote stimulator achter het meedoen aan deze Hycon klas se werkstuk-wedstrijd Theo Clarijs. Docent Theo aarijs is reuze blij, dat zijn leerlingen het zo Van links naar rechts op dïvoorgrond de Larissa, Ingrid en Linda. Geheel rechts docent handarbeid Theo Lianjs. <ruiv. Eggermont) goed hebben gedaan. "Dat sti- vind het v^raJ geweldig voor muleert de scholieren enorm de ge hoor. Als je eens wat wint. dan het zelf bedacht uiteraard ge willen ze een volgende keer hoIpen door Wasgenoten, d sneller aan Iets meedoen. Ik dus Theo Clar js, DINSDAG 4 MAART 1986 m jaar verbonden aan Schraven- lant Leerlingen van klas Havo 4 maakten een bewegend object met een man, die een ballon' opblies en een vrouw met een bewegend hoofd en bewegende barsten. Allé deelnemers/sters aan de wedstrijd krijgen en excursie aangeboden naar Pernis en over het uitgebreide raffinaderij-terrein. De prijs werd gistermiddag overhan digd tijdens een cocktailparty. "Dat is te gek, maar dat dagj'J uit wat we nog tegoed hebben is natuurlijk nog leuker", zeg gen Fred, Larissa, Ingrid en Linda De deelnemers gaan nog een dag uit met daarna lekker eten. De leerlingen gaan ook gezamenlijk naar het Haagse Omniversum en naar het nieu we onderwijs museum in Den Haag. In dat museum staan de veertig beste werkstukken re- exposeerd. De eerste tientjes van de Hy con klasse werkstuk-prijs wer den besteed aan gebakjes. Hy con is een her-gebruik project van de Shell. Op donderdag 6 maart slaat minister president R. Lubbers de eerste paal voor de 1,2 miljard kostende Hycon- fabrlek op het raffinaderijter- reln. In deze fabriek wordt in de toekomst van het laagwaar dige restmateriaal uit ruwe olie, weer benzine, vliegtuig brandstof en gasolie gemaakt. De manier waarop dat ge beurt, wordt Hydro Conversie of Hycon genoemd. Brigitte Kaandorp, winnares van het Camarettenfestival In 1983, speelt op vrijdag 7 en zaterdag 8 maart "Laat mij maar even", een show waarin zij de relatie schetst tussen een diva en dier buurvrouw. Tekst en spel: Brigitte Kaan dorp. Regie: Gijs ten Kate. Aanvang 21 uur. Toegang: /9,—; CJP en Pas 65 7,50. Theater De Teerstof, Nieuw- straat 12, Schiedam. Vanaf 13 uur kunnen kinderen zich zaterdag 8 maart in Thea ter De Teerstoof laten schmin ken om vervolgens de voorstel ling "Neusachtig clownsprogram ma" te bezoeken. Een speur tocht naar een schat door de clowns Woutje en Gapi. Leef tijd: 4-10 jaar. Toegang: ƒ3,50. Aanvang 14.30 uur. Theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Het Niko Langenhuijsen Quin tet speelt donderdag in het Schiedamse theatercafé De Tender. Langenhuijsen, pianist en autodidact op contrabas, is vooral bekend als bassist bij de 8-mans formatie Vaalbleek. Met zijn groep Ohm sleepte hij diverse prijzen in de wacht, waaronder de Wessel Heken- prijs (1975). Het kwintet heeft de volgende samenstelling: Toon de Gouw, Bert Joris, Ar nold Dooyeweerd, Joop van Erven en uiteraard Langenhuij- sen zelf. Aanvang 21 uur. Toe- gang gratis. De Tender, Passa ge Theater/Passage, Schie dam. Toneelgroep '7l speelt vrijdag 7 maart "Het Barraclough Mys terie", een stuk van Charles Raymond Dyer met als perso nages éen begrafenisonderne mer, twee notarissen, drie lij ken en vier man huispersoneel. Regie Fred Bosman. Aanvang 20.15 uur: Toegang 7,50. Internationale Vrouwendag (8 maart) wordt zaterdag doo'de Schiedamse Vrouwen Organi" satie onder meer gevierd met een optreden van toneelgroep Travaat. De groep speelt in het Passage Theater vier monolo gen van Franca Roma en r Fo onder de titel "Ge' Aanvang 11 uur. Toegang f 2,50. Tenslotte ook op zaterdag 8 maart Jasperina de Jong met "Gekkin van de gracht", een one-woman musical waarin Jasperina een vrouw speelt die moeite heeft haar rol ais moe der en actrice te combineren. Met tekstbijdragen van Ivo de Wijs, Robert Long, Jan-Simon Minkema en Jaap Bakker. Mu ziek: Joop Stokkermans en Dirk Stuer. Aanvang 20.15 uur. Toegang: 22,-—19,—- en f 16,—. Pas 65 en CJP 3 gul den reductie. Passage Theater, Passage, Schiedam. Marcel Thielemans, de be kendste Belg van Nederland, treedt zaterdag 8 maart met de Ramblers op in de Stadsge hoorzaal. Met een onderbre king van acht jaar (1964-1972) treedt dit orkest als sinds ver voor de oorlog op. Aanvang 20.15 uur. Toegang 10,-; Pas 65 en CJP 7,50. Stadsge- hoorzaal, Schiedamseweg 51;' - Vlaardingen. Toneelgroep TOV (Toneel op Vrijdag) speelt vrijdag 7 maart "Wat stelt dat nou voor Marv" ën "Dorpsgezicht met kerk en An nie". Hel eerste stuk, voor de pauze, bestaat uit negen korte, scènes, die in tijd verspringen. Met muzikale ondersteuning van Fieks. Na de pauze een eenakter, die door twee oud leden van TOV gespeeld wordt. Aanvang 20.30 uur. Toegang f 5.-. - Zaterdag 8 maart speelt Jaap T .j Vissenaken "De Vrije Madam", een stuk waarin een weigestel- de weduwe in een vrouwenhuis '*t een kookdemonstratie geeft. Na afloop kan het aldus klaar- gemaakte gerecht "Kip met zeevruchtjes" gekocht worden 12,50. Het gerecht is bereid door een traiteur uit Antwer pen en wordt door het gezel schap meegenomen. Het dient wel tevoren telefonisch besteld te worden. Aanvang 19 uur. Toegang 12,50; Pas 65 en - CJP 11,-. Harmonie, Schie damseweg 51, Vlaardingen. Donderdag t/m zaterdag drie' films van Marguerite Duras in het Filmhuis Harmonie. De cy- clus begint op donderdag met, V, Nathalie Granger". Kleine ge- .r beurtenissen rond lsabelle. de moeder van Nathalie, haar oudere broertje en een andere vrouw die bij hen in huis woont. Vrijdag 7 maart "Baxter, Vera Baxfer" over een rijke vrouw die door haar echtgenoot in de steek is gelaten en door hem vó. kocht aan haar minnaar. Ten slotte op zaterdag "Les en- tants", een film waarom veel tè>L, lachen valt. Het droog-komi- sche verhaal van de 7-jarige k' Ernesto die er uitziet ais een r,- 40-jarige en niet meer naar school wil. Aanvang 20.30 uur, (zaterdag ook 23 uur). Toegang- f 6,50; Pas 65 en CJP 5,-. Filmhuis Harmonie, Schiedam- seweg 51, Vlaardingen. Woensdag 5 maart "Feest voor iedereen" door poppentheater Pantijn. Een vrolijke voorstel ling met Surinaamse, Turkse en Nederlandse muziek. Aan vang 14.30 uur. Toegang ƒ2,50. Harmonie Jeugdtheater, -/ Schiedamseweg 51, Vlaardin- gen. Twee Rotterdamse clowns. Woutje en Gapi, treden op woensdag 5 maart op tijdens de Open Podium avond in theater De Schuurkerk. Verder het cabaretduo Nutteloos (Lin da Vons en Jan van Broekho ven), Jan Smit met de smartlap "De oude Jacob", het toneel feuilleton "Pontjes Polder" en een 'lezing' door Betty van Oeutekom, de amateur-foto grafe die in het theater expo seert. Aanvang 20.30 uur. Toe gang 2,50. Op donderdag 6 maart draait de Nederlandse speelfilm "Max Haveiaar" van Fons Radema kers. Naar hefgelijknamige boek van Multatuli. Aanvang 14 en 20.30 uur. Toegang 5,-; Pas 65 ƒ2,50 (middag), 7,50; Pas 65 en CJP 6,- (avond). Theater De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis. SCHIEDAM Uit een aan de Ringersstraat staande contai ner is voor 850 gulden aan wijn gestolen. Onbekenden braken de container van het transport bedrijf Baartmans open en na men 7 dozen met elke 12 fles sen mee. Het bedrijf City Com aan de Van Heekstraat kreeg zondag eveneens onbekende bezoekers. Getuigen hebben twee personen bezig gezien met hel openbreken van een raam. Het duo ging er van door met een televisietoestel ter waarde van 1600 gulden. De inbraak gebeurde op klaar lichte dag. SCHIEDAM Een "6-jarige Schiedammer is dagmid dag rond 12 uurhet Van Rijkpad aan een hartstilstand overleden. Buren en politie hebben nog geprobeerd om de man door middel van re-ani- matie tot leven te wekken, maar het mocht niet baten.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1