w illen méutTwiiiibranderii ren ontwerpen zelf een clubhuis ■Wmm Tony Viola Kwartet in 'oudere' jongeren- jazzca^ The Ditch Bouwkundige hoogstandjes in boekje bijeen gebracht -<• -"-"i Blijdorp toneel speelt 'Lucy's baby' PvdA verguld met Sloots in Kamer Dronken man van rijksweg gehaald Meneer Kaktus in Passage vmmm IN i\M Mysterie bij Toneelgroep '71 Televisie, video en cassette weg WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het garantiezegel voor zuivere moutwijnjenever keert terug. Het keurmerk wordt al jaren niet meer gebruikt. Vijf Schiedamse dis tillateurs lopen met plannen rond een nieuwe branderij te openen waar op ambachtelijke ma nier moutwijn wordt gemaakt. Omdat in deze branderij niets anders wordt geproduceerd, heb ben de distillateurs bij de verwerking van de moutwijn in de jenever h t recht om het garantie zegel over de kurk van cU fles te plakken. Pril Afgekeurd De verwer king van moutwijn tot jenever in beeld ge bracht op vijf tableaux in het Nationaal Gedistilleerd Museum. Als het aan vijf jeneverma kers ligt, wordt het am bacht in ere hersteld. lmWMm I Willem Sloots, het eerste Tweede Kamerlid van de afdeling Schiedam van de PvdA. (Foto. Gerard van Beek) Burgemeester Scheeres ziet in het garan tiezegel een goede promo tie voor Schiedam. De door de ar chitecten Brinkman en Van der Vlugt ontworpen monumentale villa op de hoek Ary Prinslaan/Ju- lianalaan. (Foto: Ed Eg- germond). (Foto: H. Brandsen) HET VRIJE VOLK Schiedam DONDERDAG 6 MAART 1986 "V -T e y ém -i g £J*fs [T, Borrel wordt weer 'echt Aan het keurmerk konden je neverdrinkers vroeger zien dat ze met onvervalste Schiedam se sterke drank te maken had den. „Tegenwoordig worden er jenevers gemaakt in Gronin gen, met op het etiket het wa pen van de stad Schiedam," zegt Hans van der Sloot, woordvoerder namens de groep distillateurs. De Schie damse journalist ziet met de bouw van een branderij een wens in vervulling gaan. „Ik ben er al vijftien jaar mee be zig. Ik heb onlangs voor het eerst sinds jaren alle distilla teurs aan één tafel gekregen voor overleg. Ze waren una niem: er moet wat gebeuren. Dat is voor het eerst dat ik ze dat heb horen zeggen." De plannen voor de nieuwe branderij zijn nog in een zeer pril stadium. - Oyer een moge lijke iokatie, de kosten en de organisatievorm is nog niets duidelijk. Vermoedelijk zal de branderij op bestelling van de vijf distillateurs de moutwijn gaan leveren. „Er moet een duidelijke afzet zijn voor de branderij. Dat geeft de span ning die nodig is. Het is niet zo dat de moutwijn alleen maar geproduceerd moet worden zo dat er persé een oude brand- rij in ere hersteld is," legt van der Sloot uit. ;De moutwijn volgens Schie dams recept geeft de uiteinde lijke borr volgens jenever- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het jongeren werk in Schiedam Noord heeft zelf: een plan ontworpen voor een nieuw clubhuis. Dit onder druk van de steeds harder wordende roep om een eigen onderkomen van de jongeren in de wijk. Wethouder Luub Hafkamp (welzijn) kreeg het plan deze week overhandigd door secretaris Henk Ravens- bergen van de stichting Sa menlevingsopbouw Schiedam Noord (SSSN). De SSSN heeft ten noorden van het Bachplein een stuk land gevonden dat zich vol gens haar uitstekend leent .voor een clubhuis. „En het heeft nog de bestemming bij zondere bebouwing ook," licht ■Ravensbergen toe. De SSSN ziet minder in het gemeentelij ke voornemen om aan het Me tropad, dat door het Bachbos loopt, een onderkomen te bou wen. „Dat heeft als bestem ming groenvoorziening," zegt Ravensbergen. Aan het Metro pad staat ook het pandje van Wesp. Dit wordt nu nog door het jongerenwerk gebruikt. De gemeente heeft op haar begroting zo'n vier ton gere serveerd voor een jongeren- voorziening in noord. Een eer der plan om in een bedrijfs pand in Kethel een clubhuis te beginnen werd afgekeurd van wege de hoge kosten. Het hui dige plan kost ongeveer 320.000 gulden. Voor dit geld kan een ontmoetingsruimte, sportzaal en een kantoorruimte worden neergezet „We hebben een he le mooie tekening van het club huis," zegt Adrie Noteboom, coördinatrice in de Blauwe Brug. „Het is een centrum be- dóéld voor noord m niet voor de hele stad." Dat de Jongeren inmiddels het wachten meer dan zat zijn, bleek afgelopen dinsdagavond tijdens de vergadering van de commissie welzijn in het oude stadhuis. Ongeveer vijftien jongeren sloegen de debatten gade. Toen het jongerenwerk ter sprake kwam werd een spandoek met de leuze „wij willen een clubhuis" ontrold. Eén van de jongeren overhan digde wethouder Hafkamp een pamflet waarin deze wens nog eens werd herhaald. kenner Van der Sloot een krachtiger smaak. Er zijn twee merken die de traditione le jenever wel op de markt brengen maar daar zit geen garantiezegel op. Die bedrij ven gebruiken hun branderijen ook voor andere moutwijnen. Op dit moment vindt er een op waardering plaats van de ech te karakteristieke ut anken, dus ook van het typische Schiedamse gedistilleerd. Als je zoiets wilt opbouwen, moet je dat doen met de distilla teurs. We hebben de plannen doorgesproken. We zijn in staat om een borrel op tafel te zetten die boordevol karakter zit," aldus een optimistische Hans van der Sloot. Met het in ere herstellen van het oeroude stadsproduct wordt meteen het uitsterven van het ambacht voorkomen. Van der Sloot noemt dit het be- irnigrij' He van de hele opera tie. „r. eveei Schiedammers zijn er nu nog die op traditio nele manier moutwijn kunnen maken? Ik denk dat je niet verder komt dan vijftien. Het ambacht sterft ieder jaar ver der uit. Als de kennis er niet meer is, ontneem je Schiedam iets karakteristieks. Dat kim je niet redden met boeken of een A*. fa museum," meent Van der Sloot, die zelf in het verleden een boek over de jenever heeft' geschreven. Het garantiezegel verdween in 1958 toen de distilleerderijen naast de moutwijn, ook andere grondstoffen voor hun jenever gingen gebruiken. Sindsdien voldoet geen enkele jenever- maker meer aan de eis dai n moutwijn van alle andere pro- dukten gescheiden gemaakt moet worden. Op het zégel SCHIET-AM Voor het eerst in haar geschiedenis heeft de PvdA-afdeling Schiedam een lid in de Tweede Kamer: Willem Sloots werd afgelopen dins dag beëdigd als lid van de volksvertegenwoordiging. De 33-jarige Sloots is na mens de provincie Zeeland in de Kamer beland. Hij stond daar als eerste ver vanger op de lijst. Sloots verhuisde twee jaar geleden vanuit Goes naar Schiedam. Hij volgt in de Tweede Ka mer Jaap ve.j der Doef op die burgemeester van Vlis- singen is geworden. Voor Willem Sloots komt het Kamerlidmaatschap niet als donderslag bij heldere hemel. „Ik wist het al enige tijd en kon m'n werkgever erop voorbereiden," zegt hij tussen twee vergaderingen in Den Haag door. Van de ene op de andere dag werd de ambtenaar bij het minis terie van Welzijn beroepspo liticus. Sloots was werkzaam als wetgevend jurist. De PvdA-Schiedam maakt een grote kans na de verkie zingen nóg een vooruitge schoven post in Den Haag te krijgen. Hans van der Vlist is als elfde geplaatst op de kieslijst voor de provincie Zuid-Holland. Als de PvdA gaat regeren, wordt Van der Vlist vrijwel zeker lid van de Tweede Kamer. Zo niet, dan komt hij op de reservelijst en is hij één van de eerste vervangers. De afdeling Schiedam is zeer verguld met Sloots' lid maatschap. „Ik vind het vre selijk leuk, Sloots was me teen al actief in de afdeling toen hij lid werd", is het commentaar van voorzitter Ruurd van der Veer. staan de handtekeningen van de burgemeester en de ge meentesecretaris. Volgens burgemeester Rei- nier Scheeres van Schiedam is het wat hem betreft niet moei lijk het zegel weer te introdu ceren. „Zodra er een bedrijf aan 'de verordening voldoet, krijgt het de zegel", zegt hij. „Het zou prachtig zijn als dat daadwerkelijk gebeurt. Het be tekent een stuk promotie voor Schiedam." De verordening waarin de eisen worden ver meld, dateert uit 1901. SCHIEDAM Een 28-jarige inwoner van Houten is in de nacht van dinsdag op woens dag door de politie met zijn auto van Rijksweg 20 gehaald. De man moet daarvoor de van grail geraakt hebben, aan bei de zijden van zijn wagen zaten verse deuken. De man was zwaar onder invloed van alco holische dranken. Hij werd In gerekend door de politie van Schiedam met de hulp van Rotterdamse collega's. De jon geman kreeg een rijverbod en wed meegenomen naar het Rotterdamse bureau. SCHIEDAM Een begrafe nisondernemer, twee notaris sen, drie lijken en vier man huispersoneel spelen de be langrijkste hoofdrollen in het toneelstuk Het Barraclough Mysterie dat Toneelgroep '71 vrijdag 7 maart speelt in het Passagetheater. De komische thriller in twee bedrijven speelt in het Engelse landgoed Greenacres, een mooi maar ontoegankelijk landgoed. Toneelgroep "71 is de 'huls- theatergroep' van het Passage theater. Vanaf de eerste repeti ties heeft de groep de beschik king over alle professionele to- neeïattributen, geluid- en licht installatie. De komische intri ge begint om 20.15 uur. Het stuk werd geschreven door Charles Raymond Dyer. Fred Bosman bewerkte en re gisseerde het toneelstuk. Hij ontwierp ook het decor. Henk van Dijk doet de belichting. John van Uffelen tekent voor het geluid. Jan en Marijke Scholte grimeren en kappen de toneelspelers. Yvonnen Mole naar treedt op The Girl. Zij praat de verschillende tafere len aan elkaar. SCHIEDAM Een 44-jarige Schiedamse miste deze week haar kleurentelevisie en een radiocassette-recorder. Onbe kenden kwamen via een, waar schijnlijk niet goed afgesloten, deur het huis binnen en namen de goederen ter waarde van 3000 gulden mee. Een 39-jarige bewoner van een huis aan de Snelliusstraat werd bestolen van een videorecorder ter waarde van 3200 gulden. De dieven kwamen met een valse- sleutel binnen op klaarlichte dag. De politie onderzoekt de diefstallen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Jazzcafé the Ditch moet tijdens de bran dersfeesten in september het jazz-middelpunt van de stad worden. Afgelopen vrijdag opende de club voor 'oudere* jongeren in de voormalige kantine van drukkerij Roe- lants aan de Korte Haven. Ruim driehonderd jazz-lief- hebbers kwamen langs in het café van Wil Verwijs en Dick van Hees. „Tot nu toe loopt het prima, de akoestiek is goed, er is niet veel geluidsoverlast. De buren zijn ook langs geweest," aldus kroegbaas Wil Verwijs, (van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Alle architec tuurstijlen in de stad worden gebundeld in een boekje 'Ar- chitectuurkaart*. De route langs de belangrijkste gebou wen wordt samengesteld door de Educatieve Dienst Stedelijk Museum, het Gemeente Ar chief en de Dienst Gemeente werken. Het boekwerk is een vervolg op het boekje *Kunst op straat, beeldenroute door Schiedam' dat in 1985 ver scheen. De samenstellers van de 'Archltectuurkaart' vroegen advies aan de Schiedamse ar chitecten. De beschrijving van de ar chitectonisch interessante pan den begint bij het oudste ge bouw van de stad de Grote of Sint Janskerk. De Hafbank aan de Gerrit Verboonstraat van de Hilversumse architect Wil lem Marinus Dudok ontbreekt niet in het zwart/wit gedrukte boek. In het boekje komen fo to's van de bijzondere panden te staan- Naast de foto wordt vermeld wie de architect, op drachtgever of bouwmeester was. De bouwgeschiedenis wordt ook beschreven, voorzo ver bekend. Achter in het ar- ,V>.( i* it chitectuurboek zit een losse plattegrond van de stad waar op de afgebeelde cn beschre ven gebouwen terug te vinden zijn. Wil het boekje compleet zijn dan mag de in 1932 gebouwde, door architecten Brinkman en Van der Vlugt ontworpen mo numentale villa op de hoek Ju- lianlaan/Ary Prinslaan niet ontbreken. De blokachtige twee verdiepingen hoge villa, met o.a. wijn- en hobbykelders, een. naaikamer, woon- en slaapruimtcs en grote dakter rassen, staat sinds 1985 onder toezicht van monumentenzorg. De bekende Schiedamse fami lie Dirkzwager woont er. Het pand op 2079 vierkante meter eigen grond met drie garatres en een parkachtige tuin staat op het moment voor 725.000 gulden te koop. Het Stedelijk Museum gaat als het nieuwe architectuur boek klaar is excursies organi seren langs de panden. Belang stellenden kunnen er zelf met plattegrond in de hand op uit gaan, of mee rijden met een door het museum bestelde bus. die zorgt voor de programme ring van de jazz-avonden op donderdag tot en met zondag. Hij wil vooral de dertigers van dienst zijn. „Want voor mensen boven de dertig" is er niet veel te beleven in Schie dam," aldus Wil Verwijs, die eigenaar is van de koffiebar Onwijs/Verwijs op de Hoog straat. Daar wilde hij ook jazz- bandjes laten optreden. „Het was er te klein en de animo en belangstelling van het publiek was groot, van daar," legt Wil uit in de jazz- ruimte op de eerste verdieping van een monumentaal pand op de hoek korte Haven/Elzen- steeg. De ruimte is aangepast aan de eisen van bouw- en wo ningtoezicht, de brandweer- eisen, totaal geïsoleerd en op geknapt. Er staan tientallen lichte houten stoelen en houten tafeltjes. Je 'klimt' het café binnen via een metalen roos- tertrap. Door de weeks wordt er nog geklust in the Ditch, want nog niet alle voorzieningen zijn klaar in het pand met rustieke binten en gele ijsselsteentjes. „We draaien al volop," zegt Wil, die tijdens de café-avon den obert in de zaal. Dan luis tert hij tegelijk naar de wen sen van het jazz-publiek. „Er wordt vaak om bepaalde mu ziek gevraagd, een groep of een nieuwe jazz-plaat. Op die suggesties ga ik in," zegt Wil. Elk weekeinde komt er ten minste een keer een groep. Verder worden er platen ge draaid en heerst er een 'bab bel- en borrel-sfeertje' in het jazz Mekka aan de haven waar alle soorten jazz van dixieland tot bebop te horen zullen zijn. Zaterling komt het Tony Vio la K naar the Ditch om vijftiger jaren jazz ten ge hore te brengen. „Wij dachten dat het nieuwe jazzcafé the Bitch heette", vertelt Tony Viola, die samen met zijn Amerikaanse medemuzikanten bijna flauw viel van het la chen, want 'bitch' betekent zoiets als 'hoer'. Het Tony Vio la Kwartet bestaat uit: Tony Viola op drums, James Long op elektrische piano, Daan Gaaierd op de bas en Lenny Anderson zingt. Het jazzcafé opent om 20 uur. Entree voor optreden 2,50. De overige avonden is de toegang vrij. wegwijzer VROUWENDAG De Internationale Vrouwendag wordt zaterdag 8 maart ge vierd. Het programma voor de ze dag, samengesteld door de Schiedamse Vrouwenemanci patie Organisatie, ziet er als volgt uit: In het Passsage Theater begint om 11 uur een voorstelling van de toneel groep Travaat uit Delft. Het theaterstuk bestaat uit vier monologen die laten zien hoe vrouwen omgaan met verschil lende zaken. Toegang 2,50. Vanaf 12.30 zijn er koffie en broodjes in het vrouwenont moetingscentrum Barrika, Lan ge Kerkstraat 62. Na deze lunch wordt hier een forumdis cussie gehouden over verkie zingsprogramma's. In het fo rum zitten vrouwen die op de gemeentelijke verkiezingslijs ten staan van verschillende po litieke partijen. Hierna is er een politiek café, aanvang 15.15 uur. Om 18.30 wordt er een Italiaanse maaitijd geserveerd, voor vijf gulden. De dag wordt besloten met een vrouwenfeest in De Blauwe Brug, aanvang 21 uur. Inlichtingen, Vera Wijnker tel. 734545. VIDEOCAFé In het videocafé, gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12, wordt zaterdag 8 maart een Nederlandse film op video ver toond. Aanvang 21 uur. AMNESTY Amnesty International is onl- nags begonnen met een actie tegen schendingen van men senrechten in Zuid-Afrika. In woners van Schiedam kunnen deze actie ondersteunen door kaarten te ondertekenen en te versturen. Dit kan zaterdag 8 maart bij de stand van Amnes ty International die op de Hoogstraat wordt opgesteld, nabij het Stedelijk Museum. HUISVROUWEN Lian Roovers, diëtiste van de Nederlandse Hartstichting houdt donderdag 13 maart, aanvang 14 uur, een lezing voor de leden van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Schiedam. De lezing wordt gehouden in de zaal Christelijke Sociale Be langen. inlichtingen, tel. 705971. DE WOUDHOEK In dienstencentrum De Woud- hoek. Heijermansplein 36, wordt dinsdag 11 maart een informatiemiddag gehouden met dia's over Oud-Schiedam. Deze nostalgische middag be gint om 14 uur, de toegansprijs is één gulden. Verder is er in 'De Woudhoek' zondag 9 maart open-huis. Inlichtingen, tel. 709555. CLUBHUIS OOST De wekelijkse ontmoetingsoch tend voor Nederlandse en bui tenlandse vrouwen in Oost, staat woensdag 12 maart in het teken van de gemeenter aadsverkiezingen. Er wordt een videofilm gedraaid en er wordt gesproken over het hoe en waarom van stemmen. Club huis Oost, Galileistraat 86. In lichtingen, tel. 735435. INSTUIF De leden van de Instuif kunnen zondag 9 maart weer dansen in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. De 'deejay' deze avond is John de Laat. Aanvang 20.30 uur, de toegangsprijs is vijf gulden. DE ESSENTIE In Galerie de Essentie, Korte Kerkstraat 9, wordt zondag 9 Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend vooraf gaand aan de plaatsing op donderdag In ons bezit te zijn. maart een expositie geopend van het werk van Iris C. Cou- sijnse. De expositie bestaat uit tekeningen, schilderijen en li tho's. De opening wordt opge luisterd door een optreden van dwarsfiuittiste Claartje van Til burg, aanvang 15 uur. VROUWENBOND De Vrouwenbond FNV, afde ling Schiedam heeft voor woensdag 12 maart een dia ochtend over Indonesië op het programma staan. De dia-ver toning begint om 10 uur en wordt gheouden in de Vier Mo lens. FILMCLUB De Nederlandse speelfilm Schatjes van regisseur Ruud van Hemert, draait morgen avond bij de Filmclub Schie dam, gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. De film begint om 21.30 uur. De toegangs prijs voor donateurs is ƒ3,50, voor niet-donateurs 5,-. KORFOE In het Grieks restaurant Korfoe aan de Lange Haven wordt za terdag 8 maart een Grieks feest gehouden, vanaf 17 uur. De avond wordt opgeluisterd •met originele Griekse muziek, gespeeld door een Griekse band uit Utrecht. Tot 23 uur is er gelegenheid om te eten. STEDELIJK MUSEUM Het ensemble Nieuw-Werk, geeft zondagmiddag 9 maart een concert in de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Op het programma staan onder meer werken van An- driessen, Ginastera en Gau- bert. De toeogangsprijzen be dragen voor leden Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum, en houders van een CJP of 65-plus pas drie gulden, niet-leden betalen vijf gulden. Het concert begint om 14.30 uur. NATUURVRIENDEN Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk, afdeling Schie dam heeft maandag 10 maart een avond over Noorwegen op het programma staan. Het echtpaar Brouwer uit Alkmaar vertelt het levensverhaal van de Noor Peer Gynt, waarbij dia's van het Noorse land schap worden vertoond. De begeleidende muziek is van Edward Grieg. De avond wordt gehouden in de Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766, aanvang 19.30 uur. De toegangsprijs is 1,50 voor leden en 2,50 voor niet-leden. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-Jienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: bellen met de boodschappendienst, tei. 206611. Spocdrecepten, tel. 261480. Tandarts: dr. A. J. Mosk, Burg. Knappertlaan 39, tel. 734629. Spreekuur van 17 tot 18 uur, op zaterdag en zon dag. SCHIEDAM Alle kinderen van Schiedam opgelet: Meneer Kaktus is woensdag 12 maart in het Passagetheater. En met Meneer Kaktus komt natuurlijk mee Meneer Kweetniet en Me vrouw Stemband. Het drietal, dat iedere zaterdagmiddag te zien is in het Veronica-middag- programma Tineke, speelt de show 'Op visitie bij Meneer Kaktus'. Het Kaktus theater bestaat uit Peter Jan Rens als Meneer Kaktus, Annemieke Hoogen- dijk als Mevrouw Stemband en Larry Jackson als de nietswe- ter Kweetniet. Het humoristi- sche stuk is bestemd voor kin deren van 3 tot 7 jaar. Het slapstickverhaal speelt zich af bij Meneer Kaktus thuis. Hij eet, maar geeft zijn bordje aan zijn bezoekers Me vrouw Stem bat. d en Kweetniet. Ais de dame in het gezelschap schrikt van een meegebracht kado raakt zij haar stem kwijt. Daar gaan ze naar zoeken. De kinderen kunnen vanuit de zaal helpen. Het 'Grote Meneer Kaktus-lied' wordt uiteraard gezongen. De voorstelling duurt ongeveer een uur. Toe gang ƒ3.50. Passagetheater, Passage 9—13, tel. 262987. SCHIEDAM Het blijspel 'Lu cy's baby' wordt zaterdag 8 maart opgevoerd door de Blij- dorpse Toneelvereniging in ge bouw De Rank. De toneelspe lers uit Blijdorp beginnen om acht uur. Het toneelstuk draait om Lucy Kronkie, een heel gek vrouwtje met een huis vol oude spullen, antieke melkflessen en een goede vriendin Rosle. De toegang is vrij. Na afloop van de voorstelling is er een tom bola en dansen.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1