Scholen op bezoek bij ONS Jubileum Cartoon- en verhalenwedstrijd nieuw i boekenweek 'Harga zeer geschikt als bedrijfsterrein' Politiek forum 'Er moet gebouwd worden, hoe dan ook' VL 92 Balder In 'Op hoop van zegen' Herdenking van Geuzenverzet Freelance Band bil Jonge Socialisten Boomfeestdag alleen in Zuid Kwartetten met Radboud f?: WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het gemeente-archief onderzoekt of zijn bestand m een computer gestopt kan wor den. De automatisering is volgens de gemeentelij ke dienst de enige uitweg om de toenemende druk- °P tf vragen. Steeds meer mensen bezoeken het archief, voornamelijk om iets te weten te komen over hun voorouders. De vraag naar informatie bezorgt het personeel van het archief handen vol werk.- Fiches Stamboom Schrijver I S,J;§ 'Ir J iÉSËEBRtt Werkgelegenheid Inbreuk HET VRIJE VOLK Schiedam WOENSDAG 12 MAART 1986 Stadsarchief gaat in de computer gonnen werd met op microfi che zetten van de gegevens van de burgerlijke stand. In '85, zo staat in het onlangs ver schenen jaarverslag, werden de gegevens tot en met 1932 „verfilmd". De fiches hebben als belang rijkste voordeel dat de boeken niet telkens hoeven te worden geraadpleegd en de slijtage wordt teruggebracht. Een an der voordeel Is de grotere overzichtelijkheid van het be stand. De gemeente stelt jaar lijks 20.000 gulden beschikbaar om de gegevens op fiches te zetten. De op ratie kan nog ja- ren duren gezien de enorme hoeveelheid aan gegevens die het archief herbergt. „Er zijn op dit moment nog geen onoverkomelijke moei lijkheden maar die kunnen in de naaste toekomst best ont staan," meent archivaris G. van der Feijst. „Het werk hoopt zich duidelijk op. 'Het computeriseren van de gege vens zou zowel voor het perso neel van het archief als voor de bezoekers voordelig wer ken. De informatie is veel snel ler te verkrijgen." - Van der Feijst hoopt nog dit jaar met een uitgebreid rap port over de mogelijkheden op de proppen te komen. Van me dewerking van de gemeente is hij verzekerd: wethouder Her man Posthoorn (cultuur) kwam zelf op het Idee om de gegevens van het archief in chips vast te leggen. In ons land zijn ai veel andere stads archieven over gestapt op de computer als databank. Het archief inSchiedam heeft vorig jaar al een belang rijke stap gezet op weg naar algehele automatisering. Be- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De groepen zeven en acht van basisschool -De Ouverture openen volgende week dinsdag een reeks excur sies voor scholieren bij de nutsbedrijven Schiedam (ONS), De rondleidingen zijn onderdeel van het project „Schiedam schoon, natuurlijk". Milieucontroleur Jan van der Windt en ONS-vooriichter Ma- ri Dingenouts hebben de lei ding over de excursies. Ver wacht wordt dat zo'n zeshon derd scholieren de ONS bezoe ken- Het project duurt tot juni. Het belang van een schone omgeving staat centraal tij dens de rondleidingen. Onder meer een diaserie met vuile en schone plekken in de stad en gesprekken over bijvoorbeeld het bekladden van bushuisjès en de waarde van het straat- meubilair staan op het pro gramma. Ook de kringloop van het Schiedamse afval komt ruimschoots aan de orde. Bij dit onderdeel wordt uitgebreid ingegaan op het hergebruik van papier en glas. Er wordt een demonstratie gegeven met een kraakperswagen voor het grove vuil. Het project Schiedam schoon is tot stand gekomen door een samenwerking tussen ONS en het bureau Onderwljs- consulent van de gemeente. De toename van het aantal, bezoekers moet vooral gezocht worden onder mensen die op zoek gaan naar hun stam boom, de zogenoemde geneolo- gen. „Mensen hebben meer vrije tijd, bijvoorbeeld door ar beidstijdverkorting," zegt Van der Feijst „Daarbij komt dat er heel wat aan promotie ge- Steeds meer mensen gaan op soek naar hun afkomst. Een drukte die het archief bijna niet meer aankan. (Foto: Ed Eggermont) daan wordt door instanties die zich met geneologie bezighou den." Ongeveer 60 procent van de bezoekers zocht naar haar afkomst Een andere grote groep bezoekers had informa tie nodig voor proefschriften en doctoraalscripties. De groep bezoekers wordt gecom pleteerd door mensen die „zo maar" op zoek naar zijn gege vens uit het verleden. In '85 kreeg het archief ruim 2000 bezoeken te verwerken van in totaal 572 mensen. Het stamboom onderzoek bleek in 1246 gevallen het doel van het bezoek. Het archief kreeg 330 schriftelijke vragen te verwer ken. Er werkten vier vaste me dewerksters en drie mensen krachtens de wet sociale werk voorziening. De schoonmaak ster had een deeltijdbaan. SCHIEDAM Muziekver eniging St. Radboud brengt in september dit jaar het "offici ële kaart en kwartetspel van Schiedam" op de markt. Op de kaarten van dit spel staan beeltenissen van historische gebouwen, bekende gebouwen en markante plekjes in de stad. De muziekvereniging probeert nu driftig sponsors te vinden die op de kaarten recla me willen maken tegen een ruime vergoeding. Het ligt in de bedoeling dat burgemeester R. Scheeres in september het eerste exem plaar van het spel in ontvangst neemt. Er worden 4500 spelen op de markt gebracht. Via een "huis-een-huis-bliksemactie" wil de muziekvereniging de kaart- en kwartetspelen aan de man brengen. Radboud zegt de exclusieve verkooprechten voor het spel te hebben. Het thema van de foto's op de kaarten is wonen, leven en werken. Er worden in totaal 55 verschillende kaarten gedrukt, waaronder drie jokers. Radboud prijst het spel in een brief aan het bedrijfsleven aan als handig relatiegeschenk en als reclame-object. "Elke keer als het spel gespeeld wordt, zal de naam van uw be drijf vallen," aldus de aanbe veling. Hoe duur de spelen voor de particulier zijn is niet bekend. De produktiekosten be dragen zo'n 25.000 gulden. Met de actie wil Radboud haar clubkas op peil brengen. SCHIEDAM Ambtenaar M. A. van Noort verlaat per 1 april de gemeentedienst. Hij is nu werkzaam als groepsleider van de afdeling Voorbereiding van de hoofdafdeling Volks huisvesting en Bouwkunde. Van Noort neemt afscheid op een receptie volgende week vrijdag in de recreatiezaal van het stadskantoor. De receptie is van vier tot half zes 's mid dags. Van Noort is veertig jaar in dienst van de gemeente Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een cartoon- wedstrijd, een verhalenwed- strijd, een toneelvoorstelling en een schrijversavond zijn de activiteiten tijdens de Schie damse boekenweek die giste ren is begonnen. De verhalen wedstrijd is dit jaar nieuw. „Het schrijven van verhalen en gedichten is weer in," zeg gen de organisatoren van de Schiedamse boekenweek. Be halve enkele boekenwinkels zijn dat de bibliotheek het Ste delijk Museum en het videoca fé. Een jury met directeur Henk Ewoldt van de biblio theek, boekenverkopers Ruud Aret en Jenske Dijkerman, journalist Gerjan de Waard en leraar Nederlands Aad Kester zal. de ingezonden verhalen en gedichten beoordelen. In de etalages van de plaat selijke boekhandels hangen tien cartoons die titels en schrijvers van boeken uitbeel den. De deelnemers aan deze wedstrijd moeten raden welke dat zijn. Onder de inzenders worden boeken en bibliotheek bonnen verloot. Het Haarlemse toneelgezelschap „Het Volk" geeft vrijdagavond in het Ste delijk Museum een opvoering van het stuk „Hel". Dit toneel stuk is gebaseerd op het boek Bint van F. Bordewijk. De Deelnemers aan de car toonwedstrijd moeten raden welke titels en schrijvers van boeken worden uitge beeld. Op de foto enkele van de tien prenten die in de etalages van de plaat selijke boek handels zullen komen te han gen. (Foto: Ed Egger mont) voorstelling begint om half ne gen. Er is muziek na afloop. De entree bedraagt vijf gul den. De schrijver Adriaan van der Veen is op 22 maart te gast in het videocafé in het gebouw (C f wt' vV w>'vjS. N, van de Teerstoof. Deze avond is meteen de afsluiting van de boekenweek. Van der Veen bracht tijdens de crisisjaren voor de oorlog zijn jeugd door in Schiedam. Vanaf half negen leest hij voor uit eigen werk. Als er voldoende amateur schrijvers meedoen aan de verhalenwedstrijd, is de kans groot dat de geleverde werken in boekvorm worden uitge bracht. Dit boek zal dan in Schiedam door de boekhandels worden verkocht en in de bi bliotheek-collectie worden op genomen. De uiterlijke inlever datum voor de verhalen is 22 aart. Deelnemers moeten instens veertien jaar oud zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het gebied rond het sportpark Harga leent zich uitstekend als be drijfsterrein. De vestiging van bedrijven hoeft niet automa tisch te betekenen dat er sport velden verloren gaan. Deze kunnen verhuizen naar de nieuwbouwwijken in het noor den van de stad. Deze visie .verkondigde -lijsttrekker Gé Brouwer van de PvdA gister avond tijdens een bijeenkomst van zijn partij in wijkcentrum De Blauwe Brug. Tweede Ka merlid Arie van der Hek fun geerde op deze avond als gast spreker. Brouwer kwam met zijn ideeën voor Harga ais onder deel van een verhaal over de uitbreiding van de mogelijkhe den' voor het bedrijfsleven in de stad. I'De gemeente moet in spelen op de vraag naar meer bedrijfsruimte. Langzamer hand raken onze bedrijfsterrei- nen vol," constateerde de so cialistische voorman. -Volgens hem wordt door industrie op Harga de binnenstad niet be last met bedrijfsverkeer en hebben de bedrijven uitsteken de uitvalswegen. De PvdA-avond stond geheel in het teken van de werkgele genheid. Daarom ook was Arie van der Hek als voorzitter van de vaste kamercommissie voor economische zaken als gastspreker gevraagd. Even leek het er nog op dat de volks vertegenwoordiger het ter elf der ure liet afweten. Bijna een uur na de aanvang van de ver gadering (acht uur) kwam hij tot grote opluchting van de PvdA-top de Blauwe Brug bin nenwandelen. Hij was zich van geen kwaad bewust. Gé Brou wer bleek de afspraak verge ten te zijn dat Van der Hek pas om half tien zou aantreden. "Ais de gemeenteraadsver kiezingen voor de PvdA goed uitvallen, is dat meteen een prima startschot voor de ka merverkiezingen," vond Van der Hek, die verder in zijn be toog nauwelijks op de gemeen teraadsverkiezingen inging. In zijn redevoering over de eco nomische situatie in ons land, stuitte hij uiteindelijk wel op Wilton Fijenoord. Deze werf verdient volgens de socialist duidelijk meer steun van de overheid in haar pogingen om orders in de wacht te slepen. De PvdA-Schiedam was niet tevreden met de matige op komst van geïnteresseerden: ongeveer vijftig mensen, voor het merendeel de bekende ac tieve politici, bezochten de bij eenkomst. "Ik weet ook niet wat we er aan moeten doen," verzuchtte lijsttrekker Brou wer even voordat de bijeen komst van start ging. Het 1 mei orkest uit Maassluis ver zorgde de muziek. De vergade ring eindigde in de socialisti sche traditie met een uit volle borst meegezongen versie van de Internationale. „Witton verdient meer steun van de overheid," Arie van der Hek gisteravond in de Blauwe Brug. (Foto: Ed Eggermont) vond SCHIEDAM „De plaatse lijke partijen zijn niet precies hetzelfde als de landelijke met die naam." Dit zegt de bewo nersvereniging Zuid in een aankondiging van een politiek forum komende vrijdag in het pand van de vereniging aan de Zwartewaalsestraat. Om de verschillen duidelijk te krijgen zuilen de politieke kopstukken aan de tand gevoeld worden over onderwerpen als het ener gieverbruik in de nieuwbouw op het GTB-terrein, onroerend goed belasting, Sommeisdijk- sestraat, de SSSW en de klach ten over gemeentelijke dien sten. „In het algemeen blijkt de verkiezing van de Tweede Ka mer veel meer mensen aan te spreken. Iedereen kent Joop den Uyl als lijsttrekker van de PvdA. Maar kent ook iedereen de lijsttrekker hier in de stad? Wij vinden dat jammer. De ge meente beslist over zaken die, ons direct raken," aldus de vereniging. Het forum staat onder leiding van publicist/ historicus Han van der Horst. Vijf partijen hebben hun mede werking toegezegd. - VLAARDINGEN Terwijl buiten een dichte mist neer daalde over Vlaar- dingen, kwamen gisteravond in het stadhuis bewoners van de "Goudkust" en de gemeente geen millimeter tot eikaar bij de vraag: moeten er drie ap partementen-flats langs de Vaart ge bouwd worden? De bewoners zijn te gen, de gemeente is voor. Bert de Vil der van het bewo nerscomité "Be houd groene long" concludeerde hal verwege de in spraakavond: „ik heb het ge voel, dat er gebouwd moet worden, hoe dan ook." r VVD-wethouder Jan Madern (inspraak) mocht tijdens de avond de kastanjes uit het vuur halen voor zijn collega Goudriaan, die de planen met Maderns voorganger Quast al een keer eerder (8 november 1984) had gepresenteerd. Na deze informatieavond trokken de bewoners bij de Raad van State aan de bei, omdat de ge meente Vlaardingen zich niet hield aan de eigen inspraak verordening. De bewoners kre gen gelijk, maar voor de plan nen maakte dat geen verschil. Ook nu, ruim een jaar later, wil de gemeente drie apparte mentenflats met elk vijftien wo ningen langs de Vaart bouwen: tegenover de Anna Paulowna- laan, de Regentesselaan en de Prinses Beatrixiaan. Madern sprak over "senior-residen ties": „Er is een heel duidelijke behoefte om door te schuiven van een eengezinswoning naar een flat met een goed uit zicht." Inspraak-ambtenaar Jan Morra: „Dat type wonin gen is nauwelijks aanwezig in Vlaardingen." De bewoners en ook de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie waren en zijn nog steeds tegen bebouwing. Bert de Vilder noemde gisteravond Maquette van één van de drie ap partementen-flats aan de Vaart. (Foto Ed Eggermont) de groenstrook "een vreselijk mooi gebied": „Als je er fietst en wandelt, heb je helemaal geen idee, dat er bebouwing - - achter ligt. Als je er drie ge bouwen neerzet, wordt de waarde van het gebied aange tast. Woningbouw kén gewoon niet, dat is een enorme inbreuk in de bestaande situatie." Maar prof. Van Toi van het stedebouwkundig adviesbu reau Kuiper Compagnons tilde niet zo zwaar aan die inbreuk, omdat de flats slechts vier of vijf verdiepingen krijgen. Een - voorstel van de bewoners om - een arbitrage-commissie in te stellen, wees hij van de hand. „Dat zou een novum zijn op het gebied van de ruimtelijke ordening, die een overheids taak is", aldus Van Tol. Ook twee andere voorstellen van de bewoners lijken weinig kans te maken. Zo stelde De Vilder voor om slechts één flat te bouwen en wel op de Euro paboulevard. Maar deze strook grond is ai jaren gereserveerd voor de aanleg van een snel- trambaan. Zijn vraag „geef ons een klein beetje tijd om met de bewoners en het bureau OD 205 (stedebouwkundig bureau, dat de bewoners adviseert) te overleggen, leverde als reactie, bij Madern op: „Ik weet niet of ik het college daarin meekrijg." De gemeenteraad neemt op 16 en/of 17 april een beslissing over de plannen van B.en W. VLAARDINGEN Het schip - de VL- 92 Balder zal .te zien zijn in de nieuwe Nederlandse speelfilm „Op hoop van ze gen", die in augustus in pre mière moet gaan. Dezer dagen ,.,rhoopt producent Sigma Films rr-het eens te worden met het Nederlands Scheepvaart Mu seum te Amsterdam over het gebruik van de gerestaureerde zeillogger. De Balder zal bin nendoor naar Yerseke gesleept worden voor opnamen in de haven. Tijdens de opnamen die twee tot drie dagen in beslag zullen nemen, speelt de Balder de rol van de Johanna Maria. De hoofdrol in de vloot is wegge legd voor het tot logger omge bouwde Canadese vrachtschip Knoriir. De houten logger heet in de film SK 7 Op Hoop van Zegen. Dit schip vergaat; een scène die in een Engelse stu dio gefilmd wordt met een na gebouwd loggerdek. „Op hoop van zegen" wordt gemaakt naar het gelijknamige toneelstuk van Herman Heijer- mans. Het is de vierde verfil ming van dit drama, waarin een reder een niet zeewaardig schip de zee opstuurt om de verzekeringspenningen te kun nen incasseren. Maritiem historicus drs. C. F. L. Paul van het Nederlands Scheepvaart Museum vindt het leuk, dat de Balder meedoet. Hij is onder de indruk van de voorbereidingen, die voor de film getroffen zijn. „Vorig jaar september kregen wij in het museum bezoek van Sigma. Ze hebben zich uitstekend geori ënteerd. Zijn het land ingetrok ken en hebben leuk materiaal op de kop getikt. Ze hebben ook goed rondgekeken op de Balder. Daar heb ik bewonde ring voor," aldus Paul. Aanvankelijk zou voor de Bal der een grotere rol zijn wegge legd, maar een zwaar ongeluk van restaurateur Sybe de Jong haaide daar een streep door. Inmiddels is De Jong redelijk hersteld, maar de tijd is nu te kort om een bemanning voor de Balder te vinden. De Balder zal hierdoor in de film niet zei lend te zien zijn. VLAARDINGEN De jaarlijk se herdenking van het Geuzen- verzet in de Tweede Wereld oorlog wordt donderdag 13 maart gehouden nabij het stil tecentrum op de algemene be graafplaats in Vlaardingen-Am- bacht. Aansluitend is er een stille tocht naar het Geuzen- monument op de Markt. De herdenking begint om 17.00 uur bij de aula van be- graafplaats Emaus. Er is een korte plechtigheid en een de- clamatie van het gedicht De Achttien Doden van Jan Cam- pert. De herdenking wordt ge-, organiseerd door de Stichting Geuzenverzet 1940-1945. Leerlingen van scholenge- meenschap De Vaart zullen kransen leggen bij het monu ment. SCHIEDAM De Nederlandse Freelance Band is de grote at tractie zaterdag op een avond van de Jonge Socialisten in ca fé De Goudsbloem. De leden van de Jonge Socialisten, de jongerenafdeling van de PvdA, zullen op de avond vragen van bezoekers beantwoorden met het oog op de komende ge meenteraadsverkiezingen. De Freelance Band speelt - - voornamelijk blues en rhythm blues, afgewisseld met coun try en funk. De groep bestaat uit zes "oude rotten" die hun sporen hebben verdiend bij groepen als Livin' Blues en Cu- by and the Blizzards. De muzi kale politieke avond begint om acht uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM De jaarlijkse boomfeestdag, die op tien aprii wordt gehouden, zai zich voor namelijk afspelen in Schiedam Zuid. Leerlingen van de basis scholen De Gorzen en Sint Wil- librordus zullen op het toekom stige schooltuinencomplex aan de Voorhavenkade en in het gebied rond het GTB-terrein bomen planten. In sommige - delen van Schiedam zal dit op andere data plaatsvinden. De landelijke boomplantdag is uit gesteld vanwege de vorst in de grond. Op sommige plaatsen is de grond tot zestig centimeter diepte bevroren. Öe twee scholen beginnen om half ne gen met hun karwei.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1