Schiedam T' Sportraad is verbaasd over PvdA-idee Trompetgeschal blijft uit in verkiezingstijd wegwijzer Jeugd wil Dolly Dot worden Explosie van kleur en verf in Essentie Symposium genealogen in Stedelijk Buurtvoetbaltoernooi voor senioren r Maassluise cafés langer open Hoge opkomst verkiezingen Raad voor Volkshuisvesting Poppe had ongelijk WS Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Er moet meer ruimte ko men voor informatie aan ouderen in het ge meentelijke voorlich tingsblad, het Stadserf. Politiek Schiedam zal zich inzetten voor een opknapbeurt van of nieuwbouw in plaats van het Blauwhuis, een ontmoetingscentrum voor ouderen aan de Lange Nieuwstraat. De ze twee belangrijke conclusies kunnen wor den getrokken na een politiek forum gister middag in de 4 Molens. De vertegenwoordigers yan acht partijen voch ten daar om de eer, wie ér nu het meest in petto heeft voor de Schie dammer boven de 55 jaar. Tinie Krikke, voorzitster van de ANBO, stelt een vraag aan het politieke forum. (Foto: Ed Eggermont) 33 i fe maass: Grote Partijen Gé Brouwer: "Verkiezin gen zijn te vroeg". (Foto: Ed Eggermont) Rustig f De jeugd wil Dolly Dot worden. Dat bleek gister middag wel in het Passagetheater waar Meneer Kaktus een be zoekje bracht. Op zijn vraag, of er kinderen die Dol ly Dot wilden worden in de zaal zaten, stroomde het podium vol. Kaktus wilde „en kele" kinderen la ten „play-backen" op de muziek van de Amsterdamse damesgroep. Hij had geen reke ning gehouden met de populari teit van het vijf tal in Schiedam. De van het televi- sieprogamma Ti neke bekende Kaktus werd tij dens zijn optre den ondersteund door meneer Kweetniet en me vrouw Stemband. Meer Een van de schilderijen van Iris Cousijnse. (foto: Eggermont) Kandidaten HET VRIJE VOLK DONDERDAGS MAART 1S86 bilj arttafel gaat 't oml Het forum was georgani seerd door de gezamelijke ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB. Het werd voorgezeten door Paul Emans, als socio loog betrokken bij het ouderen werk in de stad. Tinie Krikke, voorzitster van de ANBO en actief PvdA-lid (ex-raadslid) was verbaasd en plezierig verrast nadat zij de politiek op haar vragen had horen antwoorden. „Nou, dat is niet niks," knikte ze tevreden. Alle politici bleken het beste met de bejaarden voor het heb ben. i „Ik ben straks ook één van de ouderen. Nog even en we hebben het voor 't zeggen," zo paaide WD-lijsttrekker Ge rard Verhulsdonk zijn grijze gehoor van ongeveer 75 oude ren. „De biljarttafel, de kaart tafel en de praattafel, daar gaat het om. Ruimten waar de ouderen zich op hun gemak kunnen terugtrekken, zonder gestoord te worden door jonge ren." „We kunnen naar huis, ieder een heeft een goed woord voor de ouderen," zo concludeerde de CPN'er Eef Collé na zes van de acht redevoeringen. „Na tuurlijk is dat niet zo. De CPN is de enige die altijd op de bres heeft gestaan voor de ouderen. Al vanaf voor de oorlog," klop te de communist zich vervol gens op de borst. CDA-spreekster M. C. van Lambalgen deed ook een duit in het zakje: „Ouderen zijn een -welkome aanvulling op onze pluriforme samenleving. Zij moeten zich kunnen thuisvoe- len in het maatschappelijk cul tuur patroon." Het waren eigenlijk alleen de PvdA met lijsttrekker Gé Brouwer en de PSP/PPR met een kort pleidooi van nieuwe ling Gé van der Ploeg die in gingen op de werkelijke pro blemen. Door bezuinigingen komen er minder plaatsen in verzorgingstehuizen. Ouderen worden gedwongen, en niet al tijd tegen him zin in, om lan ger op eigen benen te staan. Het ontbreekt echter nog aan voldoende aangepaste wonin gen, of aan geld om bestaande woningen beter geschikt te maken. -„De rest komt hier alleen omdat ze niet weg konden blij ven," constateerde een teleur gestelde Arie van Loenen (de toekomstige voorzitter van de ANBO) in de pauze van de fo rummiddag. „Als je die Ver hulsdonk hoort, die maakt zich er met een Jantje van Leiden vanaf." De opmerkingen die de poli tici na de pauze over het Blauwhuis maakten, werden wel door de ouderen serieus genomen. De partijen kunnen erop rekenen in de nabije toe komst te worden geconfron teerd met hun uitlatingen. „We zullen u op de voet volgen," voorspelde Van Loenen. Het Blauwhuis, sociëteit van de ANBO, is nodig aan een op knapbeurt toe. Van armoe heb ben de ouderen zelf al het een en ander aan het pand vertim merd. De ouderenbond strijdt al jaren voor een nieuw onder komen of een renovatie van het Blauwhuis. (Van een ortzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse sportraad is verbaasd over het idee van lijsttrekker Gé Brouwer van de PvdA om rond en op het sportpark Har- ga bedrijven te vestigen. „Dit la helemaal nieuw voor mij," zegt J. Tjassens, sinds het ver trek van G. Rens chef van de raad. „Op het complex Harga hebben we niet te kampen met een overschot aan velden." In de Ideeën van Brouwer zouden velden die nu in Harga liggen kunnen verhuizen naar Woudhoek. Op dit moment heeft voetbalvereniging PPSC vastomlijne plannen om naar het noorden van de stad te ver huizen. De Schiedamse voet balclub heeft echter een veld ^sportpark Thurlede in het ixpark. ffEr is wel een licht over schot aan velden maar het is niet zo dat er velden voor be drijven gebruikt kunnen wor den," zegt Tjassens. „Je hebt op Harga te maken met ver enigingen die een eigen onder komen hebben gefinancierd.' Die hebben een duidelijke claim op de velden." Er zijn nu plannen om langs het dijklichaam voor rijksweg 19 een veldencomplex aan te leggen. Dit zou in het verleng de van de tennisbanen richting Delft moeten komen. PPSC zou van deze velden gebruik gaan maken. Behalve het sportpark ligt er op het door Brouwer bedoelde terrein ook nog een volkstui nencomplex. De gemeente" is waarschijnlijk wel van plan om te zijner tijd de velden in het Beatrixpark een andere be stemming te geven. SLUIS Maassluis krijgt geen aparte nachtcafés. Ontheffing van de sluitingstij den-^wordt toch mogelijk. Met deze wijzigingen willen B. en ,W. van Maassluis tegemoet ko- - men aan de protesten van de plaatselijke horeca tegen de nieuwe Algemene Plaatselijke Strafverordening, die op 16 ja nuari van kracht is geworden. Doel van de nieuwe regeling was om de sluitingstijden in 'Maassluis gelijk te trekken ■>aiet die In buurgemeenten. Maar na protesten van de plaatselijke horeca hebben B. en W. van Maassluis besloten de scheiding tussen dag- en nachtcafés te laten vallen. Ho- reca-ondernemers krijgen toch de mogelijkheid, van een ont heffing van de sluitingstijden met maximaal 2 uur in het weekeinde. Deze moet een half jaar tevoren bij de burgemees ter worden aangevraagd. Doordeweeks is bij bijzondere gelegenheden verlenging met 1 uur mogelijk. Alle forumleden waren het erover eens dat er in ieder ge val een gedegen accommoda tie in het centrum van de stad moet zijn. „Maar het is vol gens mij niet reëel om het Blauwhuis alleen op te knap pen. Eens zal dat pand toch worden gesloopt. We moeten ervoor zorgen dat er een voor ziening in het stadscentrum komt," meende socialist Gé Brouwer. Evenals CDA-spreek ster Van Lambalgen miste hij het financiële overzicht. De ANBO zou het liefst een ruimte krijgen in de nieuw bouw op het Emmaplein, waar vermoedelijk ook de nieuwe vestiging van de gemeentebi bliotheek komt. De plannen hiervoor zijn echter nog ge heim en in de maak. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De verkie zingstijd in Schiedam is tam. Dit zeggen vrijwel alle Schie damse politieke partijen die op dit moment 'in een strijd ge wikkeld zijn om de stemmen van de ingezetenen. „Het komt voor een deel door het vroege tijdstip van de verkiezingen," zegt Gé Brouwer, lijsttrekker voor de PvdA. „We hebben zelfs een dag met kraampjes afgelast omdat het gewoon te koud was. Als afdeling waren we niet echt blij toen de ver kiezingen naar maart werden vervroegd." Schiedammers die van natu re niet echt staan te springen om zich in het politieke gewoel te mengen, merken in deze tijd verrassend weinig van de campagnes die door de par tijen toch zorgvuldig moeten zijn uitgestippeld. In tegenstel ling tot campagnes in het ver leden zijn er geen politici die vanaf een zeepkist hun mening verkondigen. „Dat komt omdat we verstandig zijn in Schie dam," meent de WD-voor- man, Gerard Verhulsdonk. „Wij hebben geen reden om met trompetgeschal en slaan de trom langs de deuren te gaan. Dat kun je alleen doen als je een hoop geld te verde len hebt." Woordvoerders van de kleine linkse partijen wijten de stilte in verkiezingsland aan de gro te drie partijen PvdA, CDA en WD. „Je merkt dat die par tijen elkaar niet eeht bekam pen omdat ze denken elkaar nog nodig te hebben na de ver kiezingen," vindt Adri Reijn- hout van D'66. „De kleine par tijen hebben over het alge meen te weinig mensen om een groots opgezette campag ne te beginnen." Vergeleken met Vlaardin- gen, waar het verkeerscircula tieplan het nodige stof doet op waaien, is het volgens Bart de Leede (PSP) een stuk drukker: „Dat onderwerp wordt daar stevig opgeklopt in de politieke campagnes. Wij zijn niet zo schreeuwerig. Al willen we na tuurlijk wel het nut van ons programma duidelijk stellen." Siem Rosman, lijsttrekker van het CDA; heeft het in het verleden "anders meege maakt" maar vindt het niet eeht rustig. „Er zijn wel fo rums waarin wordt gediscus sieerd. Echte heftige debatten zijn er niet geweest. Ik denk dat dat komt doordat de onder werpen op de forums op een bepaald gebied zijn toege spitst." Aile politici missen de bijna traditionele forumavond in zaal Irene waar in het verle den menig mondeling gevecht geleverd is. „In een campagne jaren geleden is Et.' Collé (CPN - red.) eens op <:en zeep kist gestapt tijden,r, een wel- zijnsmarkt. Ik ben er toen van af gevallen dus dat doe ik nooit meer," aidus Gerard Verhuls donk. Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM De eenheid van het totale oppervlak, daar gaat het Iris Cousijnse, die momenteel in de Schiedamse galerie de Essentie exposeert, om. Deze eenheid probeert zij te bereiken in haar tekeningen en schilderijen. De uit Ridder kerk afkomstige kunstenares studeerde onlangs af aan de kunstakademie in Rotterdam. Met de expositie in de Essentie komt zij voor het eerst met haar werk naar buiten. Zowel in de tekeningen als in de schilderijen is duidelijk te zien dat zij in het jaar dat zij nu voor zichzelf heeft gewerkt 3teeds dichter bij haar doel is gekomen. Het werk van Iris Cousijnse ziet er op het eerste gezicht uit als een explosie van kleur en verf. Vooral in haar tekenin gen, waarin verschillende ma terialen ais stukken papier, plakband en pastelkrijt zijn verwerkt, is dat het geval. Vol gens de kunstenares zelf zit er echter meer achter. Kunst maken is voor Iris Cousijnse een strijd. Deze strijd uit zich in het zoeken naar een evenwicht tussen het verstand en het gevoel, of in de tekeningen tussen vlak en rand. Iris Cousijnse is zelf nog niet helemaal tevreden met haar werk. Vooral in haar schilde rijen zegt zij die eenheid nog niet voldoende bereikt te heb ben. Het is echter duidelijk dat de compositie van de meer re cente werken vee! evenwichti ger van opzet is. Omdat het ernaar uitziet dat deze ontwikkeling zich wel voort zal zetten, en omdat de kunstenares nog maar kort be zig is, kan Iris Cousijnse ge rust een belofte voor de toe komst genoemd woren. Expositie Iris Cousijnse, in galerie de Essentie, Korte Kerkstraat 9, Schiedam. Ge opend: woe. tm zat. van 13-30.17.00 uur en don. tot 21.00 uur. SCHIEDAM Wie waren die Zuidhollanders? Deze vraag staat centraal op een symposium i-olgende week za terdag 22 maart van de vereni ging vangenealogen „Ons Voorgeslacht". De vereniging bestaat op die datum veertig jaar. „Ons Voorgeslacht" is een vereniging van mensen die stamboomonderzoek doen en vaak te vinden zijn in de ste delijke archieven. Tijdens het forum wordt Ingegaan op de afkomst van groepen van de Zuidhollandse samenleving. Ter ere van het jubileum heeft „Ons Voorgeslacht" twee boeken uitgegeven. Het boek "Zuidhoilandse Naam- en Stamreeksen" handelt over veertig families, In "Zuidhoi landse Genealogiën" staan en kele artikelen die met genealo gie te maken hebben. Het stamboomonderzoek wordt steeds populairder, zo blijkt uit het jaarverslag 1985 van het Schiedamse stadsar chief. Het archief onderzoekt momenteel de mogelijkheden om het bestand aan gegevens in een computer te stoppen. Dit is volgens de leiding de enige manier om de jrme drukte op te vangen. He, forum van „Ons Voorgeslacht" wordt ge houden in de aula van het Ste delijk Museum in Schiedam, FILMCLUB De Nederlandse film De Schor pioen, van regisseur Ben Ver dong, draait vrijdag bij de Filmclub Schiedam. In de hoofdrollen spelen Peter Tuin man en Monique van de Ven. De film begint om 21.30 uur, de toegangsprijs is vijf gulden, voor donateurs 3,50. Stich ting Filmclub Schiedam, ge bouw de Teerstoof, Nieuw straat 12. VIDEOCAFÉ In het Videocafé, Nieuwstraat 12 gebouw de Teerstoof, tre den zaterdag 15 maart The Amazing Stroopwafels op. Aanvang 22.30 uur, de toe gangsprijs is ƒ5,-. SINGELKWARTIER De wijkvereniging Het Singel kwartier houdt morgen een jongerenavond in zaal Marijke, Broersveld 121, aanvang 20 uur. GYMNASTIEK De gymnastiekvereniging Ex celsior houdt zondag 16 maart de jaarlijkse onderlinge wed strijden in sportzaal Oost aan de Fahrenheitstraat. Het pro gramma begint om 9.50 uur met een opmars van alle deel nemers. Om 15.30 uur worden de prijzen uitgereikt. ORGELCONCERT De Schiedamse organist Arie Metaal verzorgt zaterdag 15 maart het maandelijkse orgel concert in de aula van het Ste delijk Museum. Hij wordt hier bij bijgestaan door de dwars- fluitiste Corrie Verbriest. Zij hebben een afwisselend pro gramma samengesteld. Het concert begint om 15 uur, de toegang is vrij. VROUWENEMANCIPATIE De Schiedamse Vrouweneman cipatie organisatie houdt dins dag 18 maart een thema avond in het vrouwenontmoe tingscentrum Barrika. Het the ma luidt 'Eng op de straat'. De bedoeling van deze avond Is om die plaatsen in Schiedam te inventariseren waar vrouwen zich niet veilig voelen. Het re sultaat van deze avond zal worden voorgelegd aan de ge meente. De thema-avond be gint om 20 uur, Lange Kerk straat 62. .bil THE DITCH "!'T3 In het jazzcafé The Ditch, Korte Haven 7, treedt morgenavond het Willem Reinen Kwartet op. Zij zijn te horen tussen 21.30 en 1 uur. DE WOUDHOEK In het dienstencentrum de Woudhoek wordt maandag 17 maart begonnen met het paas- klaverjastoernooi. Inlichtingen, tel. 709555. Redactie Hei Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend vooraf gaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. ZWEMMEN De Schiedamse zwemvereni ging de Watervrienden houdt zaterdag 15 maart voor be langstellenden een zwemtest in het Sportfondensenbad. Het is mogelijk om hieraan zowel in dividueel als in groepsverband deel te nemen. Het zwembad is voor dit doel geopend van 13.30 tot 20.30 uur. inlichtin gen, tel, 730768. STEDELIJK MUSEUM In het stedelijk museum. Hoog straat 112, is dit weekeinde de tentoonstelling "Schiedamse Ateliers 11voor het laatst te bezichtigen. De exposanten van deze tentoonstelling zijn: Sjef Hendrickx, Henny van Leeuwen en Diet Wlegeman. Het museum is zaterdag van 10 tot 17 uur geopend en zon dag van 12.30 tot 17 uur. De toegang is gratis. HUISVROUWEN De huisvrouwen van de Neder landse vereniging van Huis vrouwen Schiedam, maken dinsdag 18 maart een excursie naar het ministerie van buiten landse zaken. Woensdag 19 maart staat er een excursie naar Uden en Den Bosch op het programma. Inlichtingen, tel. 705971. CONSUMENTENBOND De werkgroep Schiedam van de Consumentenbond verga dert vanavond in de Blauwe Brug, aanvang 20.30 uur. INSTUIF Voor de leden van de Instuif Schiedam is er zondag 16 maart een disco in Zaal Irenen Nieuwe Haven 155. Karei en Peter van Top 50 staan deze avond achter de draaitafels. Aanvang 20.30 uur, toegang, WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dlenst, tel. 733733. Ambulance, tel 333300. Huisarts: bellen met boodschappendienst, tel. 206611. Spoedrecepten, tel 261480. Tandarts: Dr. J. H. Gornelisse, Buys Bailotsingel 67, tel. 153461. Spreekuur var 17 tot 18 uur, op zaterdag en zondag. SCHIEDAM In Schiedam- Noord wordt dit jaar voor de tweede keer een buurtvoetbal toernooi gehouden voor senio ren. De teams, die uit mannen moeten bestaan, zullen zes wedstrijden spelen. De eerste is op 13 mei. Het toernooi wordt gespeeld op het terrein- van DHS. De deelname kost zestig gulden per team. De or ganisatie is in handen van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord. Tot 26 april kunnen teams zich laten in schrijven. MAASSLUIS Een hoge op komst. Veei bewoners in de gemeente Maassluis namen gisteren deel aan de verkiezin gen voor de Raad voor de Volkshuisvesting. Brachten vo rige keer 90 inwoners hun stem uit, dit keer gingen 1868 mensen naar de stembureaus. „Een succes voor dit stukje democratie," zegt voorzitter Mees Du'melaar (tevens wet houder) van de Raad. De geko zen kandidaten zijn Ineke ten Broek (wijk 1), Joop Luijendljk (wijk 2), Lientje van Duinen (wijk 3), Tini Blenk-Van de Ma- rel (wijk 4), Sjanie Spruyt (wijk 5) en Isaëc Keijzer (wijk 6). De oorzaak van het succes van de verkiezingen moet volgens Duimeiaar gezocht worden in de 10.000 gulden die aan de voorlichting mocht worden be steed en de kwaliteit van het 'keurige' promotie-materiaal dat de bewoners in de bus hebben gekregen. Door de goede voorlichting hadden zich dit jaar ook meer bewoners kandidaat gesteld. „Het was dan ook reuze span nend," zei Lientje van Duinen (47). Ze maakt al bijna 10 jaar deel uit van de Raad voor de Volkshuisvesting en is tot haar vreugde herkozen. „Het stond allerminst vast dat ik weer in de Raad zou komen, ik had drie tegen-kandidaten, alle drie goed." Van Duinen zei dat ze zich de afgelopen jaren met plezier had ingezet voor de projecten waar de Raad zich mee bezig houdt. „Je helpt een handje mee om problemen op te los sen voor de bewoners. Ik zie mezelf als een tussenpersoon. Bewoners benaderen je met een probleem en dat probeer je in de Raad, samen met an deren, op te lossen," zei Van Duinen in het voorlichtings blaadje dat onder de bewoners is verspreid. Ze Is verpleegkun dige en woont bijna 20 jaar In Maassluis. Van de zes gekeken leden van de Raad voor de Volkshuisves ting zijn er twee nieuw; Sjanie Spruyt (38), maatschappelijk werkster en de elektrotechni cus Isaëc Keijzer (29). Spruyt heeft bij haar werk veel te ma ken met volkshuisvesting, bij- voorbeeld als ze een woning moet toewijzen. Keijzer hoopt de bewoners van dienst te zijn door zijn kennis In de Raad te beschikking te stelling. Afscheid van de Raad hebben genomen Alex Jochems en J. 1 van Hanswijk Pennink. VLAARDINGEN De wethou ders Goudriaan en Madern hebben geen misbruik ge maakt van de gemeentelijke voorlichtingspagina Gemeente- gebeuren voor eigen partijpro- paganda. Dit antwoorden B. en W. van Vlaardingen op schrif telijke vragen van SP-raadslid Remi Poppe. Volgens Poppe waren de interviews met beide wethouders „gewoon verkie zingsverhaaltjes, op kosten van de gemeenschap". Gemeente- 'gebeuren verschijnt periodiek in het huis-aan-huisblad Groot Vlaardingen.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1