Werknemers van Windmill demonstreren Vonnis over strafkorting is politiek Erasmus toont de toekomst Computernetwerk gaat al na zomer van start Saneringsplannen voor de Merwedepolder zijn klaar Een rul geschenk n Advertentie rechts niet verschenen Jongeren halen uit Cursisten Arena in actie 'ifl Voor straat verkoop papieren nodig 1 i i i i S 1 1 1 1 i ••I j (Van onze sociaal- economische redactie) SCHIEDAM „Van meet af aan heeft de direc tie van Windmill Van Kempen aan de schandpaal willen nagelen als een ophitser. Maar men kan hem niet verwijten dat hij de eisen van de stakers overbracht. Voor een hele groep zal iemand het woord rhoeten voeren." Betogers voor de deur van het Schiedamse kantongerecht: "Petry moet blijven' (Foto Ed Eggermont). "Kwestie Almelo" 'Op de blaren' De Erasmusuniversiteit wijdt deze week een ten toonstelling aan het toe komstbeeld, van Rotter dam, als wereld- en ha venstad. Op het Woude- stemcomplex is een gro te maquette te zien van de Boompjes en de Maasboulevardzoals die er binnen vijf jaar uit zal zien. Tijdens.de forumdiscus sie over de toekomst van Rotterdam, georga niseerd door de Rotter damse studentenvereni ging Sanctus Lauren- tius, kwam naar voren dat Rotterdam niet voor alle bedrijfsmatige acti viteiten even aantrekke lijk is. Vooral het mid den- en kleinbedrijf in de niet haven-gebonden sector kan in andere steden goedkoper te recht. ,JDaar biedt men grond te koop aan voor prijzen waarvoor Rot terdam ze zelf niet eens kan aankopen," zei mr. H. J. A. van de Braak van de gemeente Rotter dam. Foto Rob Comelder Gepasseerd Duitsland Amsterdam onze rood-wit-blauwe jubileumhanddoek. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En... de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis! NIEUWE ABONNEE: NAAMVOORL., ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS TEL NAAMVOORL.... ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS DE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22 10 (ACCEPTGIROKAART) EN KRUGT DE KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS 'LMKCixerje, HANDDOEK I ovenSTURENNAAR: 1 *1 BOTTERDAM De ad vertentie, op vonnis van de president van de Haagse rechtbank, waarin de partij Centrumdemocraten (van Janmaat) vóór vandaag m Het Vrije Volk en het Alge meen Dagblad had moeten melden handtekeningen van elf inwoners van Hoek van Holland te hebben mis bruikt, is met verschenen. Aan het maandag uitge sproken vonnis is een dwangsom verbonden van ƒ2.500 voor elke dag dat de advertentie nog niet is ge plaatst. De advocaat van de Cen trumdemocraten had maandag, achterin de mid dag, wel een advertentie aangeboden aan het Alge meen Dagblad. Die kwam echter te laat voor de dins dagkrant Bovendien was aan de door de rechter op gelegde tekst door de Cen trumdemocraten een passa ge toegevoegd, die voor het Algemeen Dagblad reden was om de advertentie te weigeren. Het Vrije Volk was maan dagmiddag door de Cen- trumdemocraten gebeld •- j met de mededeling dat men een "advertentie aanbood, die kon worden overgeno men uit het Algemeen Dag blad. „Wij kregen zelf ech ter geen tekst aangeboden, en zolang de advertentie niet in het AD verschijnt kunnen we dus ook niets doen," aldus Henk Blom, hoofd Advertentiezaken van Het Vrije Volk. In het onderschrift bij de aan het AD aangeboden ad vertentie uitte de partij van Janmaat, volgens commer- cieel directeur H. W. E. van de Velde van de Nederland- se Dagbladunie, „op een toon, niet zoals het hoort" grieven tegen de elf inwo ners van Hoek van Holland, die zich tot het kort geding „zouden hebben laten pres sen". Het Algemeen Dagblad heeft de Centrumdemocra ten daarop te verstaan ge geven een dergelijke tekst niet te accepteren. Men wil- de wel een advertentie met 'uitsluitend de door de rech ter opgelegde tekst (een tweekoloms IM op een re dactiepagina) publiceren, maar daarmee wilde Jan maat niet akkoord gaan. De directeur van Het Vrije Volk, Gerard Ver schoor, verklaarde evenals het Algemeen Dagblad slechts een door de rechter voorgeschreven tekst als advertentie te willen opne men. ROTTERDAM Het op- treden van een c elegatie van het jongerencentrum Punt 5 in Rotterdam heeft gisteravond vroegtijdig een einde gemaakt aan het vra- genhalfuurtje van de deel raad Hillegersberg-Schie- broek. Een vertegenwoordiger van het in financiële moei lijkheden verkerende cen- p trum kreeg het woord, -< maar weigerde plaats te ne- -»men achter de microfoon. De woordvoerder stoof daarop naar de bestuursta fel, haalde uit naar deel raadsvoorzitter P. J. Ovcr- beek én kieperde het meu- bel omver. De voorzitter *^van de deelgemeenteraad, fdie mét werd geraakt, «.schorste daarop de verga- dering. Tref woordvoerder niet na staking Met die woorden poogde raadsman L. A. J. Nuijten gis teren te verhinderen dat de Schiedamse kantonrechter mr. Piket het ontslag van de 34-ja rige Windmillwerknemer Pe- try van Kempen zou goedkeu ren. Een dreigend ontslag, waartegen vooraanstaande PvdA'ers als Max van den Berg en Wim Kok ook al heb ben geprotesteerd. De directie van de Viaar- dingse kunstmestfabriek Windmill Holland BV toonde zich gisteren onwrikbaar: de "saboteur" Van Kempen, de man die "zo nodig" twee wilde stakingen moest entketenen, moet inpakken. Raadsman P. Meeter „Het is toch eigenlijk te gek om los te lopen dat één man zomaar de produktie kan stilleggen wanneer dat in zijn kraam te pas komt. Als men zo iemand niet mag ontslaan dan staat de werkgever machte loos." Op 8 en 12 februari nam Pe- try van Kempen met vijftig collega's deel aan werkonder brekingen uit protest tegen een nieuw systeem van funetie- waardering. Die aeiies werden noch door de Industriebond FNV noch door de onderne mingsraad van Windmill (waarvan Van Kempen zelf lid was) gesteund. Tien dagen la ter kreeg Van Kempen, als eni ge van de stakers, van zijn werkgever te horen dat hem ontslag te wachten stond De Windmill-directie beschouwde hem als aanstichter. De arbeidersbeweging in Ne derland reageerde geschokt. Tal van prominente PvdA'ers en FNV'ers (zoals Jaap van der Scheur) ondertekenden een protestverklaring aan het adres van de directie van Windmill. Gisteren demon streerden dertig Windmill- werknemers voor de deur van het Schiedamse kantongerecht om solidariteit met Van Kem pen te betuigen. Op spandoe ken was te lezen: „Geen ont slag voor stakers" en „Geen beperking van het stakings recht." Tijdens de rechtszitting wees advocaat Meeter van de werkgever onmiddellijk ieder verband met de "kwestie Al melo" (een ontslagzaak van twee vrachtwagenchauffeurs, die aan acties van de Ver- voersbond FNV hadden deel genomen) van de hand. „Bij Windmill hadden directie en ondernemingsraad een ak koord bereikt over de nieuwe functiewaardering. Van Kem pen wilde gewoon een mooier resultaat dan het overleg had opgeleverd. Deze egotrip kan een werkgever niet zo over zijn kant laten gaan," betoogde Meeter. Van Kempens advocaat Nuijten kwam met een citaat op de proppen: „Je kunt niet een collectieve actie van de één tolereren en van de ander wraken." Volgens Nuijten von den de stakers dat de onderne mingsraad hun belangen niet voldoende had behartigd. „Van Kempen stond daarin niet al leen." Ook voerde Nuijten een niet gepubliceerde beschikking (uit 1984) van de Utrechtse kantonrechter aan, die het aansprakelijk stellen van één staker uit een grote groep af wijst. Petry van Kempen werd gis teren omstuwd door medestan ders, nadat kantonrechter Pi ket bekend had gemaakt dat hij over een week uitspraak in de ontslagzaak zal doen. Van Kempens commentaar op alle belangstelling: „Ik vind dat wel leuk. Ik voel het als een steun voor mij en voor mijn collega's, vooral nu de PvdA achter ons staat. Veel mensen zitten in de piepzak. Zij den ken: zoiets kan mij ook gebeu ren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Een poli tieke uitspraak" noemt de teleurgestelde Rotterdamse wethouder van Sociale Zaken W. van der Have het vonnis In kort geding van de president van de Haagse rechtbank over de door staatssecretaris De Graaf opgelegde strafkortin gen. De rechtbankpresident mr. P. Offers stelde de staats secretaris in het gelijk Omdat de voordeurdelers- maatregel te laat was uitge voerd had De Graaf Rotter dam en Amsterdam strafkor tingen opgelegd van respectie velijk drie en zeven miljoen gulden. De twee gemeenten hadden in kort geding intrek king van die maatregel geelst, omdat de staatssecretaris voor zijn beurt zou hebben gehan deld De rechtbankpresident ging in zijn vonnis op die juridische argumenten nauwelijks in Hij zei dat Rotterdam en Amster dam maar "op de blaren moe ten zitten" omdat ze blijkbaar tot het laatst hebben willen wachten met het uitvoeren van de regeling, daar ze het er niet mee eens waren. Mr. Offers wees erop dat de regeling door 700 van dt 715 gemeenten in Nederland wél tijdig werd uit gevoerd. De problemen moch ten in Rotterdam en Amster dam dan -wel groter zijn, maar de sociale diensten in die ste den zijn daarop afgestemd, meent de rechtbankpresident. Wethouder Van der Have vindt dat de rechtbankpresi dent roet die uitspraak Rotter dam en Amsterdam geen recht doet. „Je kunt deze gemeenten met tienduizenden cllenten toch niet over één kam sche- •V (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Het Inter nationale Transport Informa tie Systeem (Intis) in Rotter dam gaat na de zomer al op bescheiden schaal van start. Commissaris P. Meijer Swan- tee van Intis NV schat het aan tal havenbedrijven dat dan op het computernetwerk is aange sloten op 15 tot 20. Het bereik blijft voorlopig beperkt tot ex pediteurs, scheepsagenten, stu wadoors en eontrolebedrijven. Pas in een later stadium wor den ook de douane, de banken en de verzekeraars aan het systeem gekoppeld. Het informatiesysteem moet een einde maken aan de papie ren warboel in de transportwe reld en moet „abonnees" een beter inzicht geven in de la dingstromen en prijsverhou dingen. Het is een eerste on derdeel van een grootscheeps automatiseringsplan voor de Rotterdamse haven. Doel daarvan is de concurrentiepo sitie van Rotterdam te verste vigen In Intis werken de gemeente Rotterdam, de PTT en het be drijfsleven samen. De rijks overheid subsidieert de zaak. Meijer Swantee zei gisteren op een symposium van de Rot terdamse Studentenvereniging ROTTERDAM Deelne mers aan de cursussen van Arena in Rotterdam hebben gisteravond besloten om de gemeenteraadsleden mas saal te bombarderen met Informatie, met als doel het open blijven van het work shopgedeelte. Het cursusge- deelte van het stedelijk jon gerencentrum wordt, zo luidt een B. en W.-voorstel, afgestoten omdat het finan cieel onrendabel is voor de gemeente. Een actiecomité van cur sisten dat gisteravond op een druk bezochte informa tieavond werd geformeerd, wil via brieven aan raadsle den en via presentaties van Jie cursusresultaten op het Doelenplein, in het stadhuis of in Arena zélf aantonen dat sluiting een groot ver lies betekent voor de mees te werkloze jongeren die van de actitivitelten ge bruik maken. De staf van Arena heeft Inmiddels 120 instellingen aangeschreven voor de ad hesiebetuiging. Het perso neel van Arena voelt zich door het collegebesluit ge passeerd omdat sluiting zou zijn gebaseerd op amb telijke berekeningen. Het voorstel tot afstoting van hef workshopgedeelte komt 25 maart in de commissie Kunstzaken en 28 maart In de commissie Financiën ter sprake. DORDRECHT De gifwijk Merwedepolder In Dordrecht blijft na de sanering van de grond zeker nog drie jaar on der controle van de provincie Zuid-Holland. Dit staat in het saneringsplan Merwedepolder, dat door de provinciale over heid nu officieel is Ingediend bij het ministerie van Volksge zondheid, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer. Het plan is ook voorgelegd aan burge meester en wethouders van. Dordrecht en behelst het ge deeltelijk afgraven en isoleren van de vervuilde grond in de Merwedepolder. Het saneringsplan bestaat uit vijf fase»' A*e eerste stap is m januari van dit jaar al begonnen. Het gaat om het bouwen van een pompgemaal en een waterzuiveringsinstal latie, de aanleg van persleidin gen en het aanbrengen van iso latie in de kruipruimten van een aantal bejaardenwoningen. Ook fase 2 bestaat uit voorbe reidende werkzaamheden voor de sanering: het slaan van damwanden en de aanleg van een systeem om het grondwa- tenuveau te beheersen. Het tijdstip waarop dit kar wei kan beginnen, is afhanke lijk van de goedkeuring van het plan door het ministerie en de gemeente Dordrecht. Het afgraven en isoleren van de grond en het schoonmaken van het grondwater vinden plaats in fase 3 van het plan. De wijk kan gedurende die periode be woond blijven. Het materieel wordt zoveel als mogelijk voorzien van geluiddempers. De grond die wordt afgegra ven gaat naar de tijdelijke op slagplaats (TOP) van de pro vincie Zuid-Holland in Moer dijk. Na de sanering wordt de wijk weer ingericht (fase 4) en volgt een tijd van zogenoemde „nazorg". De provincie Zuid-Holland zal de controle op de Merwede polder na drie jaar uit handen geven aan een nog onbekende andere instantie. Sanctus Laurentius dat het eerste demonstratiemodel van Intis binnenkort gereedkomt. Voorlopig mogen volgens hem alleen potentieie klanten er een blik op komen werpen. „Aan publiciteit hebben we dan geen behoefte, omdat de klanten al staan te dringen," zegt hij „We beginnen met een kleine klantenkring Bij wijze van spreken beginnen we op de eer ste verdieping om later de ove rige verdiepingen van Intis in gebruik te nemen," zegt hij. Volgens hem wordt op dit mo ment druk onderhandeld over aansluiting van het Duitse achterland op het systeem. „Maar lijnen met bijvoorbeeld Singapore liggen nog niet in het directe verschiet We hou den het voorlopig „low-profi- le", aldus Meijer Swantee. Intis krijgt het karakter van een puur dienstverlenend sys teem. Iedereen die daarvoor betaalt kan er informatie uit krijgen én mee versturen, via het snelle glasvezelnet van de PTT, desgewenst met satelliet verbindingen. Volgens Meijer Swantee kunnen zowel de gro te als de kleine bedrijven te recht „met handhaving van hun eigen identiteit". Intis maakt volgens hem van de transportwereld geen een heidsworst waarm de kapitaal krachtigste ondernemingen het voor het zegg«n krijgen. Bedrijven die meedoen, hoe ven geen compleet nieuwe computers aan te schaffen, omdat ook de oude via speciale apparatuur aan elkaar te kop pelen zijn Volgens Meijer- Swantee ligt het knelpunt niet in de apparatuur, maar In de software, de standaardisatie van de facturen en vrachtbrie ven Meijer-Swantee zegt ervan overtuigd te zijn dat het Rot terdamse Intis-project de reeds bestaande informatie systemen in Bremen en Ham burg inhaalt. „Dat klinkt ambi tieus, maar we kunnen het waarmaken," zegt hij „Zelfs In Japan zal het aanslaan," voor spelt hij ren met de allerkleinste ge meenten?" Of Rotterdam tegen het von nis in beroep zal gaan, wordt nog bekeken. In elk geval zal Rotterdam haar bezwaren te-, gen de strafkorting voorleggen aan de Kroon, maar dat kan pas als de bijstandskosten over 1985 definitief zijn afgere kend, en dat wordt waarschijn lijk najaar 1986 Ook Amsterdam heeft "te leurgesteld" op het vonnis ge reageerd. Deze gemeente zal binnenkort met de staatssecre taris gaan praten over de hoogte van de strafkorting, die volgens de Amsterdamse so ciale dienst in elk geval 2,3 miljoen gulden te hoog ls ROTTERDAM Kinderen en volwas senen die op Konin ginnedag en Bevrij dingsdag op straat eten en drinken wil len verkopen, mogen niet langer zomaar ergens in het cen trum van Rotterdam neerstrijken. De één dagsvliegen in de straatverkoop moe ten zich dit jaar eerst bij de Rotter damse politie melden met het verzoek om een plaats De maat regel is genomen om ergernis tussen standhouders te voorkomen. De schriftelijke toestemming voor een 'vrijmarktplaats je* op straat, 30 april en 5 mei aanstaande, ls gratis. Het papier tje ls niet alleen be stemd voor de verko pers van etenswaren. Ook mensen die mu ziek willen maken of met een informatie stand de straat op willen, moeten zich bij de politic melden voor een afgesproken plek. De beschikbare plaatsen worden uit gegeven in volgorde van binnenkomst. Belangstellenden kunnen terecht bij de Rotterdamse politie op het Haagaeveer 23 Zij kunnen zich ook telefonisch (nummer 242911) aanmelden bij de portier van het hoofdbureau. m HA J^Vulln kn<) uttn mx op neen open envelop naar Hel Vr^e Vok aid aboonemenlenadmnWrai» Amwoordnunmer 1579 3000 VB Rotterdam De posüegd betai-n t

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1