Voor ons is de Beeldenstorm nog steeds een grote 9 9 Voorkeurstemmen: Goudriaan aan top Meisje (7) licht gewond na aanrijding Been gebroken Diefstal verzameling pu Vl#%l (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Veel geschreeuw, weinig' wol. Een politieke opportunist. Geschetter en ge-' tetter. Een soort Had-je-me-maar. Zo luiden de weinig complimenteuze meningen over Remi Pop- pe, die woensdag met zijn Socialistische Partij de grote winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen in Vlaardingen werd. Onzin Sinterklaas Achterlijk - „Je wordt wel duf van het urenlang %n oude archieven zoeken." (Foto: Ed J ubileumboeken Eerste paal Podium Ouderen rapport Prestatieloop Pop Bloemschikken Touwtrekken Reünie Energie HET VRIJE VOLK vlaarcïngenschiedam «I Ws-O- •S9^% */S •1 'Met dat hokkie rood maken stopt 't niet' Wie is die Poppe, die zoveel weerstand oproept en door me nigeen wordt gevreesd om zijn scherpe tong? Wat heeft die partij,1 die dit jaar in 24 ge meenten meedeed en van 22 naar .<41 raadszetels opklom? Hebben, de critici gelijk als zij zeggen, dat Poppe gelijk staat aan politiek stuntwerk? Is de Socialistische Partij een ver gaarbak van mensen met vage politieke frustraties? Of schuilt er meer achter die facade van stoere verkiezings taai als "Dat moet afgelopen zijn" en "Wat hebben we aan een gemeenteraad, waarvan de meerderheid slechts een doorgeefluik van Den Haag is?" Remi Poppe, die 20 jaar ge leden met het actiecomité Stront aan de Knikker zijn eer ste schreden in de politiek zet te, vindt: „Een heleboel men sen zijn met tevreden met de gang van zaken. Er is iets ver anderd in Vlaardingen. Steeds meer mensen beginnen m te zien, dat dure huizen, hoge energierekeningen, lager wor dende lonen en uitkeringen niet zo maar uit de lucht ko men vallen. Die hebben met el kaar te maken, zijn het gevolg van iets. Hebben te maken met het feit, dat deze kapitalisti sche maatschappij niet deugt. De grote partijen hebben daar in feite geen antwoord op. Wij ook niet in de zin van 'dat lossen wij wel even op', want dat vereist1 grote veranderin gen ïkaar 'wij hebben in ieder geval een helder standpunt over de dingen die de mensen raken. Wij wringen ons niet in allerlei bochten." Men verwijt je: "ja, jij hebt gemakkelijk praten, jij draagt geen bestuurlijke verantwoor delijkheid." Poppe: „De gemeenteraad is het hoofd van de gemeente. Op het moment, dat je daar in gaat zitten, heb je verantwoor delijkheid. Er wordt toch ge stemd. Het argument, dat je pas verantwoordelijkheid hebt als je m het college zit, is on zin. Het college moet uitvoeren wat de raad beslist. Voor ons is het raadswerk overigens een hulpmiddel. De mensen die op ons gestemd hebben, zijn er niet met dat hokkie rood maken. Daar stopt 't niet mee. Zij kunnen niet het werk overlaten aan die vijf mensen in de raad. Ze zullen mee moeten knokken. Alleen actie voeren in de gemeente raad is niet voldoende. Daar om zullen wij de mensen die op ons gestemd hebben, be trekken bij het politieke werk. Wij zullen hen organiseren." Er wordt gezegd: Poppe pakt alleen de onderwerpen waarmee hij gemakkelijk kan scoren. Poppe: „Wij bemoeien ons met alles wat er gebeurt." - Je zit nog wel eens op de PvdA af te geven. Wat is er toch mis mei die socialisten m Vlaardingen Poppe: „De bestuurders van de Partij van de Arbeid zijn zo verreehtst. Zo'n Van der Vel den (PvdA-wethouder van fi nancien, red.) is rechtstreeks van achter moeders pappot tussen het stadhuis-marmer terecht gekomen. Die is totaal vervreemd van de werkelijk heid, van de maatschappij. Ty- ,piseh een beroeps-bestuurder. Een regentje. De "PvdA' heeft altijd naar rechts ingeleverd Als wij zouden meedoen met het college, zou de PvdA ver schrikkelijk veel naar links moeten inleveren. Maar vol gens Van der Velden lopen on ze standpunten te ver uiteen, dus dat zal wel met gebeuren." Remi Poppe (47), van beroep kunstschilder, is typisch een kind van de jaren zestig. Met leeftijdsgenoten gaf hij de Nieuwe Utopische Courant uit In de ge meenteraad: geen doel, maar hulp middel. „De mensen die op ons ge stemd heb ben, zullen mee moeten knokken." Foto: Arie Wapenaar. en deelde pamfletten uit, waar in gemeld werd dat Sinter klaas zich bij het verzet in- Spanje had aangesloten en niet meer naar Nederland zou ko men. „Dat soort dingen deden wij", gniffelt hij. Hij werd tijdens een Viet- nam-demonstratie opgepakt "wegens belediging van een bevriend staatshoofd". Ook een protest-actie tegen het vracht verkeer op de Van Leyden Gaelstraat eindigde voor hem in de politiecel. Ooit bezette hij de kamer van wethouder Mooy uit protest tegen de mensont erende omstandigheden waar in de laatste1 bewonersvan "de kaalslag in 'de Oostwijk' moes-' ten wonen. De gemeentesecre taris raffelde snel drie keer het zinnetje "Ik sommeer u de ze ruimte te verlaten" af en weer belandde Poppe m de cel. Na Stront aan de Knikker, de Bond van Huurders en Wo ningzoekenden, het Centraal Actiecomité Rijnmond en het Milieu Actiecentrum Neder land (acties tegen de veront reinigingsheffing) vond Poppe zijn politieke huis m de Socia listische Partij. In 1978 één ge deelde zetel met de PSP in de Vlaardingse gemeenteraad, in 1982 twee zetels, dit jaar vijf zetels. Is er m al die jaren van_ acties en protesten iets veran derd? Poppe: „De bestuurders zijn nog even erg. Er is wel iets veranderd. We hebben nu 5 ze tels. Het politiek inzicht van steeds meer mensen is ver groot. Op milieugebied zijn er wat maatregelen genomen. Maar die zijn nog volstrekt on voldoende. Wij zijn vaak een aantal jaren te vroeg. Bij de EMK en Uniser hebben wij' rvoor honderd percent gelijk 'gekregen. Wij gaan niet over eén nacht ijs. Een heleboel mensen weten dat." je hebt je de afgelopen jaren flink geroerd in Vlaar dingen. Ik noem de actis 'Huis vuil geen melkkoe', de Algeme ne Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden, servicekosten, parkeergara ge. Poppe: „Wij hebben voor gesteld om boven het Liesveld viaduct open betonnen par keerdekken te bouwen. Ik denk, dat het plan straks uitgevoerd gaat worden Die parkeergara ge aan de Afrol wordt een ge weldige verliespost. Slechte plaats, -hte beheersvorm en veel te d^ .r gebouwd. Als iedereen zegt: het be taald parkeren willen wij niet, wat steekt er dan achter om het wel in te voeren? Die par- keermeters kosten klauwen vol met geld. Er is nu al voor 12.000 gulden schade. Achter lijke politiek. De parkeerschijf werkte toch precies hetzelfde als de parkeermeter? Het col lege roept zelf de protesten op. Ze moeten nu hun auto achter het hek parkeren om politiek 'te kunnen bedrijven. Ze zitten zelf ook al achter dat getralie de hek." Is de SP een vergaarbak van protest-stemmers? Een Boerenpartij m rood jasje9 Poppe: „Er zullen zeker pro test-stemmers tussen zitten. Maar ik denk dat onze winst veel meer het gevolg is van ons werk. Wij sjouwen langs de deuren. Tijdens de staking van de Britse mijnwerkers zijn wij met uitzondering van de Drevenbuurt en de Goudkust bij elke deur in Vlaardingen geweest. Wij colporteren al tien jaar de Tribune. Dat gaat week in week uit door met een oplage van 600 tot 700 in Vlaardingen. Elke veertien da gen. Tachtig mensen hebben onze verkiezingsfolders ver spreid. Er is geen partij die dat voor elkaar krijgt. Wij zijn helemaal geen kleine partij, wij zijn een grote partij." Dus de SP is meer dan Remi Poppe? Poppe: „De SP is niet Remi Poppe. Er is een groot aantal mensen in actief. Ik ben alleen de gekozen woordvoerder. Je kunt toch ook niet zeggen, dat Wun Kok de FNV was." Veel geschreeuw, weinig wol Poppe: „Weinig wol is voor lopig vijf raadsleden, 't Zijn geen professionele politici, maar mensen die kort en krachtig zeggen waar *t op staat. Wij lusten die gladde praters m de gemeenteraad rauw. De mensen die op ons gestemd hebben weten dat wij socialisten zijn, geen halve zo len. De SP is de moderne uit voering van oude socialisti sche idealen." Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER SCHIEDAM De Beel denstorm in 1566 is voor ge nealogen van nu een grote ramp „De opstandige ongelo vigen van de lage landen sloopten toen hele kerken, heelden, maar ook versierde kisten waarin vaak de hele administratie was opgebor gen. De beeldenstormers knuppelden alles kapot en staken er de brand in," be treurt Flip van Oordt het ver dwijnen van kostbare gege vens voor amateur-genealo gen, stamboomonderzoekers en beroeps-historici. Flip van Oordt is één van de zevenhon derd actieve leden van de Zuid Hollandse Vereniging voor Genealogie Ons Voorge slacht. Een grote schare leden en genodigden viert vandaag de 40ste verjaardag van Ons Voorgeslacht in de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam. Ons Voorgeslacht viert de verjaardag met een symposium met als thema „Wie waren die Zuid-Hollan- ders?" Trekarbeid en migra tie zijn er de oorzaak van dat de genealogen van vandaag soms het buitenland m moe-' ten om hun families te ach terhalen. „Dan zit je met 'wit te vlekken' m je stamboom- boeken, vreselijk. Want als je eenmaal begint te zoeken, houd je niet meer op," aldus Flip van Oordt, secretaris van de jubileumcommissie over zijn tijdrovende hobby. De belangrijkste sprekers tijdens het symposium zijn prof. dr. W. Th. M. Frijhoff van de Rotterdamse Erasmus Universiteit, dr. J, Lucassen, mr. F. P. M. Slijkerman, dr. M, Doortmont en de heer C. W. Delforterie. Mevrouw drs. I. Gunther van Gedeputeerde Staten opent het symposium voor de zoekers naar voor ouders. De specialisten gaan proberen te achterhalen waar die Zuid-Hollanders vandaan kwamen. „Ooit zijn er zo'n 80.000 Ant werpenaren naar het noorden gevlucht voor de Spaanse on derdrukkers. Vele duizenden Hugenoten uit Frankrijk stre ken hier neer. Daarnaast wa ren er vele kooplieden, mars kramers, ambachtslui, sei zoenwerkers, huursoldaten en x -> ""vt <v\. V» y *»Ls«»wu>"w -SissS s-i Genealoog Flip van Oordt: Eggermont) plattelandbewoners die zich m de Zuid-Hollandse steden vestigden. In het buitenland liggen de archieven er lang niet zo netjes verzorgd bij. Je kunt collega-genealogen wel vragen het voor je uit te zoe ken, maar dat kost vaak goed geld. We gaan er liever zelf op af," aldus Van Oordt over de vereniging, die ooit begon met 11 leden die via 'klap pers', kerkboeken, gerechtelij ke archieven, politierappor ten, notariële actes, of actes van verkoop en overdracht van grond hun voorgeslacht trachten op te sporen. In duplicaten of repertoria van de leenkamers werden vroeger gegevens genoteerd over gronduitieen. Van Oordt: „Er zijn leden, die bestuderen alleen maar plattegronden. Uit die verdeling van de grond halen zij hun familiele den. Je moet niet te beroerd zijn om de geschiedenisboe ken in te duiken. Eén van mijn voorvaders bleek huur soldaat in het Staatse, het Ne derlandse, leger. Ik was hem eerst kwijt. Ben'toen alle ar chieven afgegaan van garni zoensplaatsen uit die tijd. Ik vond hem in 1702 in de leger plaats Roermond. Hij had eerder al een kind verwekt bij een meisje uit Leerdam. Na grote verliezen van het ieger stapte hij op zijn paard, hij was bij de Cavalerie, en ging alsnog naar die Leerdamse toe om te trouwen. Dat was ook een Philip." „Dikwijls moet je inventief zijn. Ook al omdat je na uren lang turen in de oude ar chiefstukken of kerkboeken over stamboomgegevens heen kijkt. Je wordt er flink duf van. Wij, clubleden, vullen el- kaars gegevens aan," legt Van Oordt het voordeel van zoeken in clubverband uit. „Vrij veel materiaal van voor het jaar 1500 staat nog ongelezen in de archief- schappen Tot op vandaag is er bij de officiële instanties geen tijd geweest om dat ma teriaal door te lezen," aldus Van Oordt over de geschrif ten in oud-Hollands gesteld. Hij zelf heeft wel oude politie rapporten doorgeworsteld. Hij sprokkelde de hele familie van zijn vrouw zo bij elkaar. Thuis bij Van Oordt staan tientallen mappen met gege vens over de voorouders. Van de familie van zijn vrouw, die Gelderblom heet, verzamelde hij meer dan 3500 gezinnen. Zijn eigen voorgeslacht om vat 2000 gezinnen Zijn 'ver ste' voorvader komt uit het Duitse dorpje Wijbstad dicht bij Heidelberg. Van Oordt is één van de ve len die stad en land afreist in vakanties, weekeinden en vrije uurtjes. Van Oordt: „Je moet toch het geluk hebben dat de gegevens bewaard zijn gebleven. Mensen met voor ouders uit de Lopikerwaard en de Alblasserwaard worden vaak teleurgesteld. Boeken zijn daar verloren gegaan door overstromingen tijdens de tweede wereldoorlog of verbrand. En dan strand je ergens in de 17e eeuw." Ter gelegenheid van het ju bileum heeft Ons Voorge slacht twee boeken uitgege ven onder de titei „Zuid-Hol landse naam- en stamreek sen", waarin gegevens over 40 families en „Zuid-Hollandse Genealogieen". In dit laatste boek staan artikelen over kwartierstaten, repertoria op de leenkamers van het Graaf schap Holland, genealogie van de familie Hertoch, Har- toch-Deventer uit de Vijfhee- renlanden en genealogieen Van Dorp, Van Vorenbroeck en een verhaal over de Neef van de leenheer Van Leyden- Heerman-van Swieten. De boeken werden samen gesteld door leden van de ver eniging Gegevens kwamen uit het Rijks Archief te Den Haag en uit de eigen biblio theek, waarin een grote hoe veelheid aan naslagwerken, kopieen van doop- en trouw boeken en alle door anderen op het gebied van de genealo gie uitgegeven tijdschriften en boeken staan. Beginner-ge nealogen kunnen bij Ons Voorgeslacht een cursus vol gen. De club geeft maande lijks een eigen orgaan uit. ZATERDAG 22 MAART 1916 kortaf De bouw van een complex koop- en huurwoningen in Woudhoek Noord In Schiedam gaat volgende week woensdag officieel van start Wethouder Crhis Zijdeveld slaat de eerste paal voor 63 koopwoningen m opdracht van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en 26 premiehuurwoningen van ver zekeringsmaatschappijen 't Hooge Huys in Alkmaar. De koopsommen variëren van ruim 150 000 tot meer dan 200 000 gulden in café Podium aan de Schie- damse Lange Haven treedf vanavond de jazz-rock-forma- tie Crackid Lips op De zeven- mansgroep begint om onge veer tien uur Morgen speelt het kwartet De Stam in Po dium De vier leden hiervan hebben allen het conservato rium in Amsterdam gedaan. Ze spelen soul, latin en jazz. Het optreden begint om tien uur. De toegang voor beide pro gramma's is gratis Een rapport over de huisves ting van ouderen in Schiedam Zuid wordt volgende week woensdag gepresenteerd be stuurslid Taverne van de Raad voor het Bejaardenwerk zal een exemplaar overhandigen aan een lid van de Gezamenlij ke Commissie Ouderenbelan- gen In het boekwerk staan de bevindingen van de Werkgroep Wonen die een onderzoek in de wijk heeft gepleegd. De werkgroep bestaat uit oude ren De overhandiging is rond half vier 's middags. Evenals vorig jaar heeft de Vlaardingse Raad Voor Sport en Recreatie sectie school sport in samenwerking met at letiekvereniging Fortuna een prestatieloop georganiseerd voor leerlingen van de 5e en 6e klassen van het basisonder wijs. Deze prestatieloop wordt op donderdag 17 april in park 't Nieuwenlant gehouden voor de scholen in Holy, Ambacht en Babberspolder en op don derdag 24 april in park 't Hof voor de scholen elders In de stad Start om 18.30 uur. De leerlingen lopen 2 km Deelne mers dienen zich voor 25 maart op te geven bij de afde ling sport, recreatie en jeugd zaken in het stadhuis. Op zaterdag 22 maart speelt de popformatie „Phasers on Shock" bij Vlaardingen Anders fn het Weeshuis Aanvang 21.30 uur. zaal open 19 30 uur. Entree ƒ2,50. Vlaardingen An ders, Weeshuis, Weeshuisplein 18-midden, Vlaardingen. Be zetting Theo Voskuilen, basgi taar; Rob van der Waal, gitaar; Hanneke van de Hoven, zang en Peter Voskuilen, toetsen Op dinsdag 25 maart geeft Marja Schwarz een demonstra tie bloemschikken in ontmoe tingscentrum Koningshof te Maassluis. Onder haar leiding worden paasstukjes gemaakt. Meenemen, een scherp mesje, tangetje en een bakje of schaaltje met oasis Het overi ge materiaal wordt ter beschik king gesteld door de Koninklij ke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, die deze avond or ganiseert. Leden betalen de kostprijs van het materiaal, niet-leden betalen 1,50 extra. Aanvang 20 30 uur. De strijd om het Zuidhollandse kampioenschap touwtrekken wordt op zaterdag 22 maart bij manege Hoek van Holland aan de Dirk van den Burgweg ge streden. Zowel dames- ais he- renploegen komen in actie met de Zuidhollandse titel als inzet. Aanvang 19 uur Organisator is de Nederlandse Touwtrek Bond. De Lighting Stars, een vrij be kende Vlaardingse band uit de jaren '70, houdt met haar fan club van destijds op zaterdag 22 maart een reünie in zaal Middelhuyse aan de Komngm- neiaan. De band werd in 1961 geformeerd en eindigde tijdens een talentenjacht in 1964 in de Stadsgehoorzaal als tweede, achter de Sandycoast van Hans Vermeulen. Aanvang 20 uur. Toegang 5 gulden Inlich tingen Ina van de Meer, tel. 359196 la het Hoekse wijkgebouw De Hoekstee wordt tot en met 27 maart een expositie van Ener gie Anders gehouden. Deel- raadsvoorzitter dr, Ir. P. J A L de Lint opende de expositie dinsdag door een energiemeter achteruit in plaats van yooruil te fietsen Dit betekende, dat hij energie Inleverde bij het ge meentelijk energiebedrijf. De zelfde avond werd in het wijk gebouw een voorlichtings avond over energiebesparing voor Hoekse zakenmensen ge houden. in de komende dagen wordt voorlichting gegeven aan tuinders, huisvrouwen, scholie ren en andere belangstellen den VLAARDINGEN PvdA-wet houder Bas Goudriaan (stads ontwikkeling) heeft bij de ge meenteraadsverkiezingen van woensdag in Vlaardingen de meeste voorkeurstemmen ge boekt Op hem persoonlijk brachten 1085 Viaardingers hun stem uit In 1982 was Goudriaan goed voor 537 voorkeurstemmen en in 1978 voor 1939. Meer dan honderd voorkeurs temmen kregen verder Ary Maarleveld (505), Kees der Windt (299), John Ranshuijsen (208), Gerard Boender (197) en Bep Nachtegaal-van der Spuij (290), allen lid van de Partij van de Arbeid Bij de VVD lagen de scores als volgt Afdelingsvoorzitter Leny van Halteren (niet in de raad gekozen) had het hoogste aan tal met 321. De overigen waren' George Neijssel (245), Jan van Hemert (173), Jan Bulva{242) en Pauline Thiele (145, niet in de raad). Bij het CDA deed Cees Bot het goed met 470 voorkeurstem men. De overigen waren Jopie Schumacher (292), Maarten Vermeer (451), Henk van der Linden (115), Leo de Snayer (174) en Agnos van Ardenne (104, niet in de raad) Bij de resterende partijen wa ren de topscoorders Atie den Hoedt van D66 (347), Cor de Jonge (230) en G. W. van Voe len (165) van de SGP-RPF- GPV, Arnold van Wezel (129) en A. Vugts-Middelburg (156) van de SP en Riet Eggermont (419) van de CPN-PPR-PSP. VLAARDINGEN Het 7-jarig meisje I. Veldhuis is bij een aanrijding op de Gedempte Biersloot licht gewond geraakt Zij liep enkele kneuzingen op en een lichte hersenschudding toen zij werd aangereden door een auto De bestuurder van de wagen stopte en stelde zich op de hoogte van de toestand van het meisje. Maar toen een omstander een grote mond op zette, reed hij weg. De politie wil in contact komen met de bestuurder. Zijn signalement luidt: grijs haar met baard en snor. De auto was beige van kleur, type stationcar. Er wer den bloemen en planten mee vervoerd. VLAARDINGEN De 17-jari- ge R Vermeer uit Schiedam heeft zijn linker onderbeen ge broken bij een aanrijding op de kruising Lepelaarsingel- Spechtlaan. De jongeman, die op de bromfiets zat, kwam daar in botsing met een perso nenauto. VLAARDINGEN Een onge veer 28-jarige man is op kiaar- lichte dag uit een winkel aan de Van der Driftstraat met een postzegelalbum naar bulten gewandeld. De man kwam de winkel binnen en vroeg naar een bestelling die hij eerder gedaan zou hebben Daarna ging hij in het later ontvreemde postzegelalbum kijken. Hij be stelde daaruit enkele postze gels. Ook vroeg hij om een loep. Toen de winkelier de loep uit de etalage wilde halen, liep de verdachte met het album de winkel uit Zijn signalement luidt- slank postuur, lengte 1 80 meter, donkerblond lang haar.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1