iit§ igfïig B. R. Laan na de zomer klBaplll Man ramt lichtpaal Bibliotheek krijgt data-bank Zpnnebloemaetie moet mensen in Sportfondsenbad lokken kortaf Auto's beklad en beschadigd DE WALYISCH MAANDEN IN DE STEIGERS Zonnebrillen gestólen 'Vrienden' bezoeken Dudok-gebouwen Keukenbrandje Ruiten vernield (Van een onzer verslaggeefsters) ^SCHIEDAM De twee keukens van het Schie landziekenhuis worden samengevoegd. De zomer maanden juli en augustus wordt er gekookt in de keuken van de ziekenhuis vestiging aan de Stad houderslaan. De centrale keuken in het pand aan de Burg. Knappertlaan wordt totaal vernieuwd, krijgt, een verfje en wordt aangepast aan de aller nieuwste eisen. Er kunnen 1000 maaltijden per dag worden bereid in de ziekenhuiskeuken. Het hospitaal heeft plaats voor 350 patiënten. Restaurant Stellingbouwers Jan en Frans hebben weken nodig om Molen de Walvisch helemaal in de steigers te zetten. Molenaar Leen Arie van Driel Kluit werkt door. (Foto: Ed Eggermont Ouderwets Loes 'Bijl (links) en Jos Debeij kunnen informatie ver strekken uit 90. miljoen boeken en kranten. (Foto: Ed Eggermont) Sportfondsenbad bedrijfsleider Rob Schouten start de actie om meer publiek in huis te krijgen met het poten van zonnebloempitten. (Foto: Ed Eggermont) Top Tien op komst Seth Gaaikema: woensdag 26 maart met „En jou kies ik" in hel Passage Theater te Schiedam. Tender Passage Theater Filmhuis Harmonie Jeugdtheater Schuurkerk Huisstijl Postkantoor Schooltuinen Zakkendragers huisje i Schielandziekenhuis gaat over op centrale keuken SCHIEDAM Een 20-jarige man uit Hazerswoude ramde in de nacht van zaterdag op zondag een lantarenpaal voor het NS station aan de Horvath- weg. De jongeman' kwam uit de richting Rotterdam en hij moest, volgens zijn zeggen, uitwijken voor een andere auto. De tegenligger is niet be kend. De Hazerswoudenaar kreeg een rijverbod opgelegd. Hij kreeg geen boete, omdat in zijn bloed minder dan 0,8 pro mille alcohol werd geconsta teerd. Gedurende de zomervakan- tietijd sluiten de afdelingen 40 en 60 aan de B.K.laan meestal hun deuren. Deze afdelingen, respectievelijk de chirurgische eri de interne afdeling, huisves ten normaal 50 patiënten. De civiele dienst zag in de ver mindering van het aantal etensklanten een mooie gele genheid om de samenvoeging een feit te maken. De vestiging van het ziekenhuis aan de Stadhouderslaan vervalt over een paar jaar. wanneer de nieuwbouw aan I de Burg. Knappertlaan klaar is. „Wij zijn op de toekomst ge richt bezig. Het streven om de keukens samen te voegen was erj al. Uit de cijfers van voor gaande jaren was gebleken dat hét veel praktischer was om SCHIEDAM Onbekenden bekladden het afgelopen week einde een groot aantal auto's met viltstiftkrassen. Antennes wérden van de wagens afge trokken en ruiten ingeslagen. Van een aan de Muiderslot- straat geparkeerd staande Fiat werd het dak beschadigd en de, voorruit ingeslagen. In de Populierenstraat werden di verse auto's beklad, met vilt-, stiftstrepen. Er werden ook spiegels afgebroken. Wagens die bij het Bachplein stonden moesten het eveneens ontgel den: afgebroken spiegels en an tennes werden op straat terug-, gevonden door de eigenaars. 'Wagens aan de Scheepvaart weg en de Goldeweg werd voor 700 gulden schade toegebracht :Een voertuig aan de West- frankelandsestraat geparkeerd werd beschadigd en de achter ruit van een auto aan de Van Smaleveldtstraat werd inge slagen. Bij een auto, die aan het Heijermansplein stond, probeerden onbekenden de voorruit in te slaan. Toen dit niet lukte werd het glas met eén glassnijder bewerkt. Klapstuk van de auto-vernie lingen was de achterruit van een aan de Swammerdamsin- gel geparkeerde bus van een bedrijf uit Rijsoord. Het ach terraam van de autobus ging aan diggelen. Schade 1200 gul den. SCHIEDAM Een overver hitte oven zette de keuken van A.B. aan de Van Ruysdaellaan in een ogenblik in lichterlaaie. De bewoner hield het hoofd koel en bluste de keukenbrand zelf met enorm veel water. Vooral de benedenburen had dén overlast van het bluswa ter. De totale schade wordt ge-" raamd op 6000 gulden; met een centrale keuken te werken. Het aantal te bereiden maaltijden was in de zomer van 1985 gering. Wij zaten vo rig jaar ook met te kort aan personeel," aldus mevrouw C. de Vrel, verpleegkundig direc teur van het Schielandzieken huis, dat zes jaar geleden ont stond uit een fusie tussen het gemeentelijke ziekenhuis en het r.k. Noletziekenhuis. Deze laatste vestiging, met plaats voor 300 patiënten, wordt opge heven. „Deze zomermaanden zijn een prima aanleiding, om de samenvoeging tot een feit te maken. Er blijven wel restau rant mogelijkheden in beide gebouwen. Want ook op de SH (Stadhouderslaan) wordt ge woon gewerkt en verpleegd," zegt mevrouw De Vrel. •De civiele dienst van Schie- land maakt op het moment een plan om de keuken-fusie onge stoord te laten verlopen. Want dagelijks moeten er toch tien tallen diners, ontbijten en lun ches gemaakt worden. „Syste men en materialen moeten op elkaar worden afgestemd. Er moet een sluitend vervoerssys teem komen voor de overbrug gingsperiode. Leiding env me dewerkers van de keukens heb ben zat werk te doen," vindt de civiele dienst over de 'opera- tie-kèuken-fusie'. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Molen de Walvisch aan de Westvest gaat voor maanden in de stei gers omdat het voegwerk wordt vernieuwd. Gistermor gen startten stellingbouwers Jan en Frans aan het giganti sche stellingbouwkarwei, dat zeker een paar weken in be slag gaat nemen. „Maar hope lijk komen we dan na het voe gen en repareren van de lekka ge af. Als het hard regent, zoals nu, komt het water ge woon door sommige scheuren de molen in," aldus molenaar Gerrit Van Driel Kluit. Zijn zoon Leen Arie, die onlangs de baan van molenaar van zijn vader overnam, is ondertussen druk in de weer met het bin nenhalen van biologische tar- we. „Het werk gaat gelukkig ge woon door, maar het zal wel geld' gaan kosten. Staat die stélling eenmaal, dan kunnen we niet malen op de wind. Dan moeten de stenen electrisch aangedreven worden," aldus vader Gerrit in het kantoortje op de bovenverdieping van de grootste molen ter wereld. Via een babyfoon hoort hij hoe snel de molenwieken rondgaan. „Een eigen uitvinding van ons. Zo houden we alles gemakke lijk in de gaten," vertelt Ger rit, terwijl via de babyfoon te horen is dat de wieken keihard ronddraaien. De financiering vein het her- voegen van- de molenmuren wordt geregeld via de Schie damse Molenstichting en de Monumentenzorg. Alle voegen worden tussen de steentjes uit gehaald, waarna de nieuwe specielaagjes worden aange bracht. „Jammer, dat er niet eerder begonnen kon worden vanwege het slechte weer. Want nu staan we met de Schiedamse Molendagen natuurlijk nog in de steigers. We doen gewoon mee aan de activiteiten, hoor," aldus Gerrit van Driel Kluit. Zijn familie is sinds 1818 mole naar op een windmolen. Zij hebben verstand van 'de wind' en kunnen de 1500 kilogram zware Franse molenstenen met een bilhamer stillen. 'Bil len' is molenaarstaal voor scherpen of scherpmaken. Vader en zoon Van Driel Kluit zijn de enige molenaars die nog 'bloemig' malen met molenstenen. De onderste steen heet ligger en de boven ste draaiende steen heet de lo per. Omdat de baktarwe of de biologisch gegroeide tarwe niet verhit wordt tijdens het langzame maalproces ontstaat er geen schade aan de essen- tiele tarwebestanddelen. „Daarom wordt het biologi sche volkorenmeel of de bak- tarwemeel, juistzo ouderwets lekker van smaak," aldus een trotse molenaar Gerrit in de molen, die in 1794 werd ge bouwd. De'molenaars leveren aller lei soorten kant en klare cake mix, bakpakketten voor koek jes en cake en volkoren meel aan bakkerijen. Particulieren kunnen meelprodukten in het molen-winkeltje kopen. - (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Waar ter wereld is over 'draagmoeders' geschreven?", „Welke artike len bestaan er over de ziekte anorexia nervosa?" en "Hoe kom ik meer te weten over het verschijnsel spijbelen?" zijn vragen die door de medewer kers van de hoofdbibliotheek Loes Bijl en Jos Debeij beant woord kunnen worden. De Schiedamse bibliotheek is sinds kort aangesloten op een geautomatiseerd netwerk van nationale en internationale ge gevensbestanden. Loes en Jos hebben echter nog geen computer terminal in het pand aan de Lange Haven staan. ;,Er is een aanvraag in gediend bij de gemeente. Vorig jaar is een aanvraag voor 7000 gulden subsidie voor dit infor matieproject afgewezen", ver telt Jos Debeij. „Maar dat betekent niet dat wij deze informatie niet aan de mensen kunnen geven. Zeker wel, dat weet niemand. Wij werken nu via de afdeling Bi bliotheek en Documentatie op het stadskantoor en via ons hoofdkantoor aan de Rotter damse Hoogstraat. Zo hebben we inzage in 90 miljoen boe ken, kranten, tijdschriften en andere informatiebronnen over de hele wereld," aldus Jos, die samen met Loes dit in formatie-project in Schiedam van de grond moet tillen. .Minister Brinkman wil dat de plaatselijke bibliotheken een rol gaan spelen in de infor matie-verstrekking aan de burgers. Want studenten en specialisten krijgen wel de mo gelijkheid om via data-banken op universiteiten alle informa tie op te vragen. Het grote pu bliek moet met de nieuwste ontwikkelingen kunnen mee gaan. Die kans willen wij ze geven," aldus Jos. Het zou voor Schiedam een investering van 16.000 gulden betekenen: een computer-terminal, trainings- facilitciten en het aanleggen van een extra telefoonlijn. „Na aanschaf van de appa ratuur zijn we er niet. Dan moeten we pas echt betalen, want om bij te kunnen blijven moet je abonnementen nemen op de data-banken. Dat zijn een soort computerarchieven van verschillende bedrijven, Instanties en universiteiten. Het ministerie van onderwijs en wetenschap heeft bijvoor beeld een eigen data-bank. On derzoek naar literatuur over agrarisch Nederland kun je opvragen via de agralin-data- base," legt Loes uit. „Er zal in dè toekomst min der papierwerk binnenkomen. Op het stadskantoor hebben ze de conclusies al getrokken. Het abonnement op de Tweede Ka mer-stukken is opgezegd. Via die data-banken kunnen we in formatie door middel van een simpel telefoontje krijgen," al dus Loes over de informatie verstrekking die het publiek geld gaat kosten. De kopie-kos ten moeten worden betaald, evenals de 'computer-zoek- uren'. Jos Debeij: „Dat gaat gemid deld een paar gulden bedra gen. We denken dat deze servi ce een grote hulp kan zijn. Voor iedereen. We hebben alle plaatselijke actiegroepen, ver enigingen, instellingen en clubs bericht gestuurd van de ze uitbreiding van onze servi ce." SCHIEDAM Een brillen- zaak aam de Mgr. Nolenslaan zal de komdende weken 'nee' moeten verkopen tegen lief hebbers van een zonnebril. Het afgelopen weekeinde werd voor 11.000 gulden aan zonne brillen ontvreemd uit de bril- lenzaak. De dieven kwamen het pand via de achterzijde binnen en hadden zo de 140 brillen voor het grijpen. Een kapperszaak aan de Mgr. No lenslaan kreeg ook onbekende bezoekers. Er werd voor 1000 gulden aan kettinkjes, arm banden, sjaals en portemon nees gestolen. De technische school Nieuwelant aan de Mgr. Nolenslaan werd met een be zoekje vereerd: een radio-cas setterecorder verdween. Het openbreken van een kast bete kent, een schade van 150 gul den. De gestolen apparatuur kost 450 gulden. SCHIEDAM De etalage ruit van twee bij vier meter van de Marskramer in het winkelcentrum Spaland in Ke- thel is dit weekeinde ingesla gen. Bij garage Nooteboom in Kethel-dorp werd een groene brievenbus door een grote ruit gegooid, die aan diggelen ging. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - „Wij gaan niet sjagrijnig rondlopen, om dat het Sportfondsenbad mis schien ooit eens dicht gaat. Nee, wij doen gewoon alsof er niets aan de hand is. Wij wer ken, voeren actie en organise- ren leuke dingen in en om ons gemeentelijke bad," aldus be drijfsleider van het Sportfond senbad Rob Schouten, terwijl hij gistermiddag vol optimis me zorinebloemzaadjes in een pot met aarde drukte, i Rob Schouten opende met de zonnepitten-in-pot de landelij ke actie van de 80 Nederlandse sportfondsenbaden om meer publiek in de zwembaden te krijgen. In de hal van het zwembad, dat gistermiddag propvol 'lag' met bejaarden in biet kader van "Meer bewegen yóor ouderen', hangt het vol metposters voor de zonne- bloemaktie. Iedere bezoeker krijgt een zakje zonnebloemen mee naar huis. Het gaat er om wie de langste zonnebloemen in zijn of haar Schiedamse tuintje, balkonnetje of vensterbankje weet te kweken. Plaatselijke sponsors hebben een fiets, een trainingspak en een abonne ment op het zwembad beschik baar gesteld als prijzen. De zonnebloem-groeiers kunnen ook meedingen naar de lande lijke hoofdprijs: een volledig verzorgd weekeinde in een lu xe bungalowpark voor vier personen. In de hal van het zwembad komt een Top Tien lijst te han gen. Deelnemers aan de wed strijd moeten melden hoe lang hun zonnebloem is. De strijd wordt bijgehouden. De langste man van Nederland, de Rotter dammer Rob Bruintjes die 2.21 meter en 1 millimeter is, reikt de landelijke hoofdprijs uit. In september gaat hij op zoek naar de langste bloem. Rob Bruintjes steunt hét doel van de aktic, namelijk het recrea tief zwemmen voor jong en oud te stimuleren. Het Sportfondsenbad aan de Burg. Knappertlaan werd on langs uitgebreid met diverse faciliteiten, zoals een glijbaan, Whirlpool, een zonneweide, de sauna en een nieuwe badrand. Bedrijfsleider Schouten: „Komt dat sportcentrum er bij bad Groenoord dan gaan wij dicht. Dat is nu al zeker, maar een beslissing is er nog lang niet. Dat is een politieke beslis sing. Wij kunnen toch niet bij de pakken neer gaan zitten. Dat het moeilijk wordt om het bad, ook in de zomermaanden, vol te krijgen is een feit. De concurrentie is groot met zwembad Zuid om de hoek en bad Rotterdam West dichtbij." Het Sportfondsenbad organi seert vele sportieve activitei ten. De middag "Meer bewegen voor ouderen' bracht maar liefst 150 personen naar het zwembad toe. „Wij willen ons leuk naar de mensen toe blij ven presenteren. Want er is be hoefte aan ons. Wij zijn ge meentelijke dienstverleners, dat willen we blijven ook," al dus Schouten over het zwem bad dat jaarlijks ongeveer drie ton heeft te besteden. Joop van Enkhuizen treedt donderdag 27 maart met het Cees Slinger trio op in theater café De Tender te Schiedam. Van Enkhuizen (45), winnaar van het Loosdrechtconcoürs 1965, maakte vorig jaar een opvallende come-back met de LP Back on the scene (Criss Cross Jazz 1013). Hij speelt op deze plaat met Cees Slinger, John Clayton en Alvin Queen. De tenorsaxofonist Van Enk huizen was in de jaren zestig regelmatig te horen in de Swing Society, Hardbop Quin tet, Zaans Rhythme Quintet, Delta kwartet en met zijn eigen kwartet. Theatercafé De Ten der, Passage 9-13, Schiedam. Aanvang 21 uur. Toegang gra tis. Seth Gaaikema brengt woens dag 26 maart in het Passage Theater zijn vernieuwde pro gramma „Hoogachtend Seth", dat nu „En jou bes ik" heet. Passage Theater, Passage 9-13, Schiedam. Aanvang 20.15 uur. Toegang 22,-; 19,- en 16,-. CJP en Pas 65 3 gulden korting. in het Filmhuis Harmonie draait op donderdag 27 maart „Ta- sio" van Armendariz. Een Bas- klsche film over de 8-jarige Ta- sio, die heel bedreven is in het leeghalen van vogelnestjes en stropen, en zijn vader die houtskool maakt. Zaterdag 29 maart draait „Teo- rema" van Pasolini. Een bour geois gezin krijgt bezoek van een ongewone gast. Eén voor één worden de gezinsleden verliefd op hem Filmhuis Harmonie, Schiedam- seweg 51. Vlaardingen. Aan vang 20.30 uur, zaterdag ook 23 uur. Toegang ƒ6,50; Pas 65 en CJP 5,-. Ex-journalist en liedjeszanger Jaap van de Merwe treedt donderdag 27 maart op in het politiek/literair café in de Har monie. Hij zal vertellen over zijn werk, over cabaret als een manier om de wereld te verbe teren, over liedjes maken en hij zingt enkele liedjes. Harmonie, Schledamseweg 51 Vlaardin gen. Aanvang 20.30 uur. Toe gang gratis. Woensdag 26 maart is een doe-middag in het Harmonie Jeugdtheater. Op het program ma staan verkleden, schmin ken en toneelspelen. Ter inlei ding van het onderwerp 'de baas spelen' iezen de begelei ders van de kleutergroep (4 t/m 6 jaar) een verhaal voor. De kindergroep speelt allerlei types. Woensdag 2 april speelt thea tergroep Sirkel „Vuurrood", een spel met kubussen, met Frans Malschaert en Anadi Teeuw. Het meisje Spot en haar vriendje Spier steken elkaar de loef af bij het bouwen van de hoogste toren. Theatergroep Sirkel won met deze voorstel ling de Hans Snoekprijs 1985. Harmonie Jeugdtheater, Schie- damseweg 51, Viaardingén. Aanvang 14.30 uur. Toegang ƒ2.50. „Never say never again" draait op donderdag 27 maart in het Schuurkerk Theater te Maas sluis. Spectre kaapt twee Ame rikaanse kruisraketten. Binnen zeven dagen moet er een enorm bedrag aan losgeld op tafel komen. James Bond (Sean Connery) wordt inge schakeld. Zijn tegenspeelster is de actrice Barbara Carera als Fatima, die een bomaan slag op Bond beraamt. Theater De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis. Aanvang 14 en 20.30 uur. Toegang 5,-; Pas 65 2,50 (middag); 7,50; Pas 65 en CJP 6,- (avond). Kaart verkoop; VW; Verenigde Spaarbank, Veerstraat en van-' af een half uur voor aanvang bij het theater. SCHIEDAM De Hav-bank, vroeger gevestigd in de flat di rect links over de Koemarkt- brug aan de Gerrit Verboon- straat, krijgt donderdag be zoek van de vereniging vrien den van het Stedelijk Museum. Die dag gaan de 'vrienden' op excursie langs gebouwen die werden ontworpen door de ar chitect Willem Marinus Dudok. Dudok, hij leefde van 1884 tot 1974, bouwde de Hav-bank, het oude gebouw van de Bijen korf aan de Rotterdamse Cool- singel en zo'n 50 gebouwen in Hilversum. Hij werd wereldberoemd door zijn ontwerpen voor de Rotter damse Bijenkorf, die in 1957 gesloopt werd, en het raadhuis aan de Witte Hullweg in Hilver sum. De bus met archltectuur- lielhebbers vertrekt om half negen naar Hilversum. Daar wordt een tour gemaakt langs vijftig Dudok-ontwerpen. Mu seummedewerker Dingenus de Vrie begeleidt de excursie langs de panden van de 'nieu- we-zakelijke' architect Dudok. Een gedeelte van het postpa pier van de gemeente Schie dam gaat er anders uitzien. De afdeling voorlichting van de gemeente ontwikkelt in samen werking met de laatstejaars student Cees Jan Sloff van de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten een nieuwe hulsstijl. Het ontwerp voor de persbericht-veilen is al zo goed als klaar. Het wapen van de stad speelt een grotere rol in het nieuwe postpapier-ont werp. Op het persbericht zor gen een tiental kleine in pastel tinten lichtgeel, rood, paars, blauw en oranje gedrukte wa pentjes voor een vrolijk aan zicht. Het brievehoofd blijft even strak geletterd, maar het geheel wordt minder streng en saai. Er is nu nog geen sprake van een geheel vernieuwde huisstijl, aldus afdeling voor lichting. Het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat is op Goe de Vrijdag, vrijdag 28 maart, om 17 uur gesloten. De andere postkantoor filialen gaan op de gebruikelijke tijd dicht. Alle leerlingen van de groepen 5, 6 en 7 van het basis- en speciaal onderwijs kunnen vanaf 7 april tuinieren op een eigen stukje grond. De dienst van Gemeentewerken bege leidt de kinderen van 7 april tot aan de herfstvakantie 10 okto ber in de schooltuintjes. De schooltuinen zijn gevestigd op de schooltuinencomplexen Vijf sluizen, Landvreugd en Park Kethel. Er zijn vier mogelijkhe den om via de school mee te doen: maandag en donderdag van 16.15 tot 17,45 uur; dins dag en vrijdag van 16.15 tot 17.45 uur; woensdag en zater dag: woensdag van 14 tol 15.30 uur en zaterdag van 9 tot 10.30 uur; twee kinderen kunnen samen een tuintje be werken en omstebeurten het schooltuintje verzorgen. Het schooltuinencomplex Vijfsrui zen is aan de Vlaardingerdijk te vinden. Landvreugd ligt aan de Sweelincksingei en Park Kethei aan de Harreweg. Deel name kosten voor het hele tuinseizoen bedragen 8,- per kind. Bondsspaarbank directeur K. van der Geest trekt donderdag om 19 uur aan de bel in het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis. De oude klok, waarmee de gitdeieden vanaf 1725 werden opgeroepen naar het gebouw te komen om te dobbelen voor werk, was ge barsten. Het klokje, dat door het heropgerichte Sint Antho- niusgilde voor zakkendragers gebruikt werd, bracht maar een armetierig geluid de Schie damse stad in. De bank be taalde de nieuwe klok. Addie' de Jong, de stadsbelaardier, werkt aan de feestelijke over handiging mee. Evenals de zakkendragers van het nieuwe oude gilde.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1