schiedam 14 Eerste ronde eollegevorming: Klein Links haakt en bloc af wegwijzer Goud voor zuster Commijs GPN en PSP kwaad om feest rond mijnenjager'Schiedam' Streekmuziekschool krijgt dependance in De Boeg John kroes 18 SPECIALE PAASAANBIEDINGEH: hiilsta-totaal Auto te water Inbraak in de 4 Molens ws' ■Msism Émm&m kP/' r%?: mm Bil j arttoernooi naar finaleronde Ondergesneeuwd (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam Zuid heeft te weinig aangepaste bejaardenwoningen. Het merendeel van de ouderen in de wijk is echter wel te spreken over de huisvesting. Dit zijn twee belangrijke uit komsten van een onderzoek onder 53 ouderen in de Gorzen. De conclusies werden getrokken aan de hand van een vragenlijst die door de werk groep Wonen van de Raad voor het Bejaarden- werk werd verspreid. In de wijk wonen 2.093 Schiedammers boven de 55 jaar. Er staat 53 aan gepaste woningen. Achtergesteld V erzorgings tehuis m ft. Sf 1*1 - ld Verloskundige zuster Commijs werd gistermiddag tot haar grote verrassing ge ridderd. Zij kreeg door burgemeester drs. R. Beheers het ere-metaal in goud verbon den dan de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Zuster Jacomina Cornelia Commijs stónd duizenden Schiedamse moeders bij tijdens bevallingen. Zij oefende dertig 'jaar haar vak-uit in Schiedam. Tijdens een receptie nam zij: afscheid van vele relaties, door haar 'gehaalde' kinderen en collega's in de aula van het Schielandzie- kenhuis. De praktijk van vroedvrouw Commijs is overgenomen door de collega's mevrouw Verboom en de heer Houdijk. Het tweetal krijgt de beschikking over een ruimte in ■de polikliniek van het Schielandziekenhuis aan de Burg. Knappertlaan. Zij.houden 'daar spreekuur van dinsdag en donderdag van 19 tot 22 uur. Er wordt een speciale opgang gemaakt haar de 'kraamvrouwenpoli' aan de achterkant van het gebouw bij •de parkeerplaats. Eerst kleuterschool De Boeg, toen dependance van De Vaart, binnenkort dependance van Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg-Noord. (Foto: Ed Eggermont) Godsgeschenk Wilton Schone zee Hülsta slaapkamer wit laqué Pullman boxspring set 2 x 90x200 Pullman schuimrubbermatras 90x200 Auping Auronde wit 90x200 Hülsta woonkamer-wand, zie afbeelding, blank essen, 300 c.m. breed 4395.-NÜ 3298.- 2e Paasdag Open Huis van 11 tot 17 uur. U bent welkom 'Ék mÊÈkÉt èlle slaapkamers, èlie woonkamers Permanente show van alle Hiiista slaapkamers De zaak waar unlets vooruit hooft ta betalen Singel 51 (achter Broérsvest) Schiedam, 010-267920/ HET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 MAART 1986 (Van een onzer V verslaggevers) SCHIEDAM De kleine partijen in de gemeenteraad, PPR/PSP, CPN en D66, doen niet-mee aan een college met de PvdA. De drie woordvoer der lieten dit gisteravond we ten in de eerste ronde van de Schiedamse college-onder- handelingen. Op uitnodiging van Gé Brouwer, hoofd van de PvdA-önderhandelingsde- legatie, waren vertegenwoor digers van alle partijen bij eengekomen voor oriënteren de gesprekken in het oude stadhuis op de Grote Markt. De politici roemden de open heid waarmee Gé Brouwer de onderhandelingen begon. Zo waren bijvoorbeeld ver tegenwoordigers' van de plaatselijke pers uitgenodigd bij de beraadslagingen. Vier jaar geleden moesten journa listen nog hemel en aarde be wegen om onderhandelaars te pakken te krijgen voor infor matie. De gesprekken vonden toen achter gesloten deuren plaats. Door een wethouderspost bij voorbaat af te wijzen, vol gen CPN en PPR/PSP het voorbeeld van D66. Fractie voorzitter Adri Reijnhout van deze partij had al eerder la ten doorschemeren niets voor een coalitie met de PvdA te voelen. De vier partijen vre zen te worden onderge sneeuwd door de overmacht van de veel grotere PvdA. De CPN en D66 zegden wel zoge noemde gedoogsteun toe. Ze zullen dan geen college-over eenkomst tekenen maar de PvdA-wethouders waar nodig wel steunen en in ieder geval niet tegenwerken. Als die voortekenen niet lie gen, lijkt de PvdA die ge doogsteun niet te hoeven aan spreken. Voor de socialisten, zo benadrukte Gé Brouwer nog eens, staat een college met drie PvdA-wethouders en één wethouder van CDA en WD bovenaan het verlang lijstje. Onderhandelaar Brou wer wilde vooralsnog niet in gaan op de kandidaten die hij voor de drie wethouderspos- ten voor ogen heeft. „Daar zijn we in de fractie nog over bezig. De kandidaten staan bij ons wel voorop. Daarna pas de portefeuilles." Gerard Verhulsdonk gaf zijn "twee" kandidaten uit eigen beweging prijs: Theo Bakkers en Luub Hafkamp (zittend wethouder). „In alfa betische volgorde dus er moet niets uit geconcludeerd wor den. Een constructie met drie PvdA en één WD wethouder lijkt niet onredelijk. Wie er dan wethouder wordt hangt samen met de portefeuilles. Er zijn natuurlijk ook oude rechten," aldus Verhulsdonk. Brouwer zei deze 'stunt' niet te kunnen herhalen en gaf geen namen prijs. De socialist treedt nu in ge sprek met de WD en later met de CDA-onderhandelaars. De christen-democraten zien een brede coalitie met de drie grote partijen het meest zit ten. ZaJwÊÊim v. ift -'-is. Ouderen in de Gorzen wonen 'plezierig' ..Initiatiefneemster voor het onderzoek^is Gretha .Vos, me dewerkster van de wijkpost van de Raad voor het Bejaar- denwerk aan de Groenelaan. Jaarlijks' bezoeken zo'ri hon derd ouderen de wijkpost met hun klachten en wensen. „Die zijn voor een groot deel terug te voeren op het wonen'. Het is dus begrijpelijk dat daar een onderzoek naar is gedaan," legt Gretha Vos uit in haar rapportage. De uitkomsten van het on derzoek werden gistermiddag in boekvorm overhandigd aan voorzitster Riet Taverne van de commissie huisvesting van de Raad voor het Bejaarden- werk. Taverne had als wethou der van Schiedam in het verle den vier jaar lang het bejaar- denwerk in haar portefeuille. „De ouderen voelden zich achtergesteld." concludeerde Gretha Vos uit de gesprekken die zij had met'bejaarden op de wijkpost. „Ze hadden op nietéén terrein invloed. Als werker was ik tot dan toe be zig de problemen individueel aan te pakken. De problemen bij elkaar voegen en er geza- .menlijk iets aan doen leek me zinvoller." De bundeling resul teerde uiteindelijk in de enquê- te. Van de 53 ondervraagden woonden er slechts zes korter dan twintig jaar in de Gorzen. Onder de rest was een Schie dammer die al 83 jaar in de wijk woonde. Ondanks het dui delijke gemis aan een ontmoe tingsruimte (wijkcentrum), hebben bijna alle ondervraag den het „naar hun zin" en staan zij piet te springen om te verhuizen. De onderzoekers noemen het opvallend dat er van bewoners van oude huizen beduidend meer klachten over de huizen zijn dan van bewoners van ge renoveerde huizen. In twintig van de 34 oude woningen is volgens de bewoners iets mis. In de overige huizen is dat in slechts vijf huizen het geval. Ondanks de klachten vinden 47 ondervraagden hun behuizing „plezierig". Bijna de helft van de oude ren in het onderzoek willen per se niet naar een verzorgingste huis, ook al staat dat in de Gorzen. Vier - bejaarden noe men dat laatste als voorwaar de om wel té' verhuizen terwijl ongeveer 25 ouderen een tehuis onafwendbaar noemen. „Je kunt zeggen dat deze mensen liever thuis blijven maar een slag om de arm houden," zeg gen de onderzoekers. Een toe name van het aantal aange paste woningen zou, geheel in de lijn van het landelijk be jaardenbeleid, ouderen in staat stellen langer zelfstandig te blijven. Het onderzoek werd gehou den in de periode 10 mei tot 22 augustus. De onderzoekers er kennen dat er een „relatief kleine respons was op de vra genlijst. „De gegevens preten deren niet representatief te zijn voor de oudere bewoners in Schiedam Zuid," aldus het rapport. De mensen die hebben meegewerkt krijgen er één toe gestuurd. :ÏK (Van een onzer verslaggevers) gedragen aan de Koninklijke WMm, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een mijnen jager met de naam "Schie dam" wordt begin juli onder het nodige feestgedruis over- SCHIEDAM Een 60-jarige man is met zijn auto de Schie ingereden. Hij wist zich samen met zijn 58-jarige vrouw uit de wagen te redden. Het ongeluk gebeurde dinsdagavond laat ter hoogte van Bar Intiem aan de Oude Sluis. De politie ver moedt dat onbekendheid met ""de route de oorzaak is geweest. De man schatte waarschijnlijk de breedte van de kade te smal in. De Schiedamse brandweer takelde de wagen, een nieuwe BMW, gistermiddag op 't dro ge.,De onfortuinlijke automobi-' list is afkomstig uit Berkel Ro denrijs. VLAARDINGEN - Het bil- jarttoeraooi voor ouderen, ge organiseerd door biljartvereni ging 't Oosten.'wordt op dins dag 1 april met de finaleronde en prijsuitreiking beëindigd. Nadat de twee overgebleven teams hun laatste partijen ge speeld hebben, deelt voorzitter Aat Stouthandel de prijzen uit en sluit wethouder Madern (sport en recreatie) het toer nooi officieel af. Aan het toernooi werd ^it jaar door zestien teams met elk acht ouderen uit Schiedam, Vlaardingen. Maassluis, Ro zenburg, 's-Gravenzande en Hoogvliet deelgenomen. Het was de zevende keer dat 't Oosten het toernooi organi seerde, dat voor het eerst werd gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging. Het toernooi nam 21 dinsdagmiddagen in beslag. De partijen werden in biljart centrum De Griffioen aan de le Van Ley den GaeSstraat ge speeld. Daar vindt ook de af sluiting plaats, die om 13.30 uur begint met de finaleronde. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Streek muziekschool' Nieuwe Water weg-Noord kan eindelijk een dependance openen in Vlaar- dingen-Holy. B. en W. van Vlaardingen hebben besloten om de voormalige kleuter school De Boeg aan de Specht laan voor dit doel beschikbaar te stellen. „Leuk, daar ben ik zeer content mee. Een depen dance in Holy is een jarenlan ge wens, daar zijn we al jaren over bezig", zegt directeur Hans Mulder van de Streek muziekschool opgetogen. Het schoolgebouw is in no vember leeg gekomen, toen scholengemeenschap De Vaart (lager en middelbaar beroeps onderwijs) naar de voormalige school Open Vensters aan de Koninginnelaan verhuisde. De Vaart maakte sinds augustus 1984 gpbruik van het gebouw aan de Spechtlaan als nood-de pendance. Het vinden van een nieuwe bestemming voor het gebouw is op het stadhuis eni ge tijd opgehouden in verband met de huisvesting van de nieuwe basisschool van de Stichting tot Bevordering van het Neutraal Bijzonder Onder wijs (voormalige Kleuterkeet). Vorige week hebben B. en W. de knoop definitief doorgehakt. De nieuwe basisschool, die op 1 augustus opengaat, wordt voorlopig gehuisvest in. de voormalige Grutto-school aan de Kraanvogellaan. De dagop leiding MAVO/HAVO/Athe- neum voor volwassenen. ("Moedermavo") blijft aan de Curacaolaan." Dit schoolge bouw stond met andere gebou wen in het centrum op het ver- langlijstje van de stichting, maar deze wens is niet geho noreerd door B. en W. Voor de Streekmuziekschool komt de dependance als een godsgeschenk. De school, met vestigingen in Schiedam, Vlaardingèn en Maassluis, telt 2100 leerlingen. Daarvan wo-, nen er 900 in Vlaardingen. De leerlingen die in Holy wonen (Mulder schat tweederde) moeten voor hun instrumenta le lessen naar De Blauwe Brug in Schiedam-Noord of de hoofdvestiging aan de' Corn. Houtmanstraat. „En daar barsten we uit ons jasje," al dus Mulder. Met het ingebruiknemen van het gebouw aan de Spechtlaan als muziekschool wordt een tweede gemeentelijk schoolge bouw aan de onderwijsbestem- ming onttrokken. Eerder ge beurde dat aan de Thorbecke- straat, waar de gemeentelijke crèche Pino en een werkpro ject voor Turkse meisjes on derdak kregen. Volgens de heer J. Bot van dé Elfdeling onderwijs blijft het voorlopig passen en meten met vrijkomende gemeentelijke schoolgebouwen. „Ze lopen vanzelf weer vol, meestal met onderwijsbestemmingen," zegt hij. „Vooral het voortgezet on derwijs wil nog wel eens extra ruimte nodig hebben. Daarom moeten we ook wat in reserve houden." gedragen aan de Koninklijke Marine.. De oorlogsbodem zal op 26 april bij de werf Van der Giessen De Noord te water worden gelaten. Tot onthutsing van de kleine linkse partijen kwam burgemeester R. Schee- res gisteravond met deze me dedeling in de commissie alge mene zaken. „Die heugelijke overdracht kan ons gestolen worden," kwam Ulferd Bruse- ker namens de CPN direct na de mededeling in het geweer. Vervolgens ontspon zich een levendige discussie over werk gelegenheid en het maken van oorlogstuig. De mijnenjager Schiedam is er één in een serie van vijftien in de Alkmaar-klasse. Eerder viel de gemeente Maassluis de eer te beurt een dergelijk vaartuig op te sieren met de stadsnaam. In die gemeente werd het schip vergezeld van muziek en slingers overgedra gen. Bij de eigenlijke tewater lating (in Aiblasserdam) wordt Schiedam niet betrok ken, al zal een stadsgenoot wel tekenen voor de traditionele "fles tegen de boeg". De Schiedamse scheepswerf Wilton Fijenoord speelde een belangrijke rol in de redevoe ringen rond de mijnenjager. Doordat Bruseker en Bart de Leede (PSP/PPR) zich fel keerden tegen de naamgeving en de festiviteiten daarom heen, bracht WD-voorman Gerard Verhulsdonk de werf ter sprake: „Als ik me niet ver gis, hebben de kleine linkse partijen in onze onderlinge ge sprekken zich ook uitgespro ken voor de vrijheid van Wil ton om marineorders te verga ren. Of je bouwt niet, je hangt de vredesduif uit en je aan vaardt de consequenties voor de werkgelegenheid, of je bouwt wel." Volgens de Leede hebben de linkse partijen echter nooit verklaard dat de werf marine schepen "moet bouwen. De werf moet openblijven en als dat alleen met marineschepen k£m, mag dat niet worden uit gesloten." Burgemeester Scheeres trachtte de discussie enigszins de kop in te drukken door te stellen dat een mijnenjager niet direct een schip is dat ac- «M Ulferd Bruseker (Foto: Ed Eggermont) tief aan een oorlog zal deelne men. „Het schip is bedoeld voor werkzaamheden die de gevolgen van een oorlog moe ten weghalen. Het verkrijgen van een schone zee." Volgens de burgervader moet in het belang van Wilton, hoe wrang ook, de marinetop niet tegen het hoofd gestoten worden door de mijnenjager "te weigeren". Op dit moment is nog steeds het rapport Goudswaard actueel waarin wordt geadviseerd Wilton niet de vrije hand te geven in het vergaren van orders voor ma rinevaartuigen in het buiten land. De top van de Koninklij ke Marine zal in de discussie het nodige gewicht hebben. SCHIEDAM Dienstencen trum de 4 Molens is bestolen van tuim tweeduizend gulden. Inbrekers namen het bedrag dinsdagnacht mee. Ze kwamen het pand aan de Nieuwe Dam- laan binnen door een ruit te de monteren. In het administra tiekantoor braken zij een kast open watirtn zich het geld be vond. Er werd voor ongeveer 500 gulden schade aEmgerlcht. Onbekenden hebben een hoe veelheid zilveren kannen en bekers gestolen uit de Maas- bachkerk aan de Lange Haven. De daders wisten zich vla een bovenraampje naar binnen te wurmen. De waarde van de buit is onbekend. VIDEOCAFE Tien jaar Nederlandse anima tiefilms is het thema van een video die zaterdag 29 maart is te zien in het Videocafè. De vi deoband wordt vertoond in het kader van de Nederlandse maand en is een selectie van animatiefilms die de laatste tien jaar in Nederland gepro duceerd zijn. De aanvang is om 21 uur, de toegang voor dona teurs is gratis, donateur wor den kost 5.-. Videocafé, ge bouw de Teerstoof, Nieuw- straat 12. CAFÉ PODIUM Het trio Saturnus speelt vrijdag 28 maart in café Podium, Lan ge Haven 28. Deze Schiedam se band bestaat al enkele ja ren en was ooit de jongste band van de stad met veer tienjarige bandleden. De band, onder leiding van de Schie dammer Rob Boer, inmiddels niet meer zo jeugdig, speelt covers van ondermeer de Rol ling Stones en de Beatles. Za- terdag 29 maart treedt de Rot terdamse band Leru op in Po dium. De muzieksoort die zij spelen wordt wel swinglatin ge noemd. Donderdag 27 maart is er een sessie in het café. De optredens beginnen alle avon den om 22 uur. STEDELIJK MUSEUM Het Stedelijk Museum biedt vanaf vandaag onderdak aan een drietal tentoonstellingen. Namelijk Keramiek '86, Neder landse keramiek uit de periode van 'Art Nouveau' en 'Art Dé- co' uit de collectie Douma en Marokkaanse weefsels van Emmy Verpoorten-Arts. De kunstuurtjes in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 zijn aan Keramiek'86 gewijd. Deze rondleidingen worden dinsdag 1 en donderdag 3 april gege ven. Op beide dagen van 10 tot 11 uur. Inlichtingen, tel. 269066. Woensdag 2 april geven Gé Bartman, violoncello, en An nette Rogers, piano een koffie concert in de aula van het Ste delijk Museum. Zij spelen wer ken van Faure en Beethoven. De toegang is gratis, aanvang 12.30 uur. INSTUIF De groep Rosette moet maan dag 31 maart garant staan voor een gezellige dansavond in jongerensociëtelt Instuif. Vanaf 20.30 uur kan er ge danst worden in zaai Irene, Nieuwe Haven 155, entree vijf gulden. FILMCLUB Als afsluiter van de Nederland se maand bij de Filmclub Schiedam, draalt vrijdag 28 maart de film Mariken van Nieumeghen. Het is een verfil ming, door regisseur Jos Stel ling, van het gelijknamige zes- tiende-eeuwse mirakelspel. De film beperkt zich echter tot de zeven zondige jaren van Mari ken. Aanvang 21.30 uur, de toegangsprijs voor donateurs is 3,50. Stichting Filmclub Schiedam, gebouw de Teers toof, Nieuwstraat 12. BOND VOOR OUDEREN De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt dinsdag 1 april de algemene ledenvergadering in het Blauw huis, Lange Nieuwstraat 183. De vergadering begint om 14 uur. Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dienl uiterlijk de woensdagochtend vooraf gaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. DE WATERVRIENDEN Kinderen die zich hiervoor heb ben opgegeven kunnen maan dag 31 maart paaseieren zoe ken in het clubgebouw van de Schiedamse zwemvereniging De Watervrienden, Stadhou- derslaan. De deelnemers moe ten om 11 uur aanwezig zijn. SPORTFONDSENBAD In hef Sportfondsenbad zijn - verschillende paasactiviteiten. Morgen, vrijdag, is er gelegen heid om paaseieren te zoeken. Tevens Is er een snorkel in stuif, tussen 9 en 15 uur. De entree voor deze activiteiten is 3.30. Woensdag 2 april is het zwembad omgetoverd tot eeri waterspeeltuin, de entree hier voor Is 1.80 het bad is ge opend van 9 tot 12 uur. Woensdagmiddag kunnen kin deren tussen 14 en 16 uur stui vertje duiken, de entree hier voor is 3.30. BLAUWE BRUG De Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam Noord draait vrijdag 28 maart de film Police Academy I in de Blauwe Brug, Bachpiein 590. De film begint om 20 uur, de toegangsprijs Is ƒ3.50. NATUURVRIENDEN Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk, afdeling Schie dam, houdt zaterdag 29 maart de jaarvergadering in het FNV- gebouw aan de Stadhouders- laan. aanvang 14 uur. VROUWENBOND FNV De leden van de Vrouwenbond FNV, afdeling Schiedam, hou den woensdag 2 april de jaar vergadering in de Vier Molens, aanvang 10 uur. KLAVERJASSEN Klaverjassers kunnen vrijdag 28 maart meedoen aan het Paasklaverjastoernooi van de klaverjasvereniging 'Ons ge noegen West'. Er wordt om eieren gekaart in de grote zaal van Christelijke Sociale Belan gen, Lange Haven 73. Opgave is mogelijk bij W. Holleman, tel. -701154 of voor aanvang van het toernooi aan de zaal. Het Inschrijfgeld is ƒ3.50. TOERCLUB RIJNMOND Fietstoerclub Rijnmond heeft voor zondag 30 maart een lan ge afstandtocht van 100 kilo meter in petto, de zogenaamde Vlistfietstoer. De deelnemers rijden naar het riviertje de Vlist dat tussen Schoonhoven en Gouda stroomt. Zij starten om 10 uur bij de kantine van de Wielerbaan Schiedam. Olym- piaweg. Deelname kost 3.-. Inlichtingen, Aad van der Zalm, tel. 357266. THE DITCH Het Rob van Krevelt Trio treedt vrijdag 28 maart op in café The Ditch, Korte Haven 7, aanvang 21.30 uur. lits-jumeaux 180 x 200 2 nachtkasten 3737.-NU 2698.- met gestoffeerde hoofd- en voetborden Inkl. boven-matrassen 3415.-NU 2415.- 2 x afgedekt met pure schapenwol 710.-NU 593.- met verstelbare spiraal en matras showroom-model licht bescha- dlgdNU 898.- 2 Gelderland-banken 2-zits lichtblauw draion, samen 3810.-NU 2998.- m

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1