Lente laat 't afweten van y«jjn CDA praat over Wilton- Fijenoord Hermes DVS wii bij dé tUd blijven Camping helft kleiner Monnikenwerk Orkestrale '86 in Margriethal Zuiver goud Nuttig Eenhoorn Kleine werken uit de Ba rok in de aula van het Ste delijke Museum. V.l.n.r. Martha van Wegem, Rob van der Wel en Jan Dege- naar. (Foto's: Ed Egger mont) De muzikale lente wandelaars verlaten via de consis torie de Grote Kerk, op weg naar het Stedelijk Mu seum. v.::://.;. rrd 5712 33Ü 9169 Turkse boeken Eurotax FNV-gebouw Utile Dulce RET infobus 'Anders valt door onze médewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Het le ven is wél veranderd voor ir. J. P. Timmer. Voor zijn pensionering gaf hij als technisch directeur mede leiding aan de Verenigde Glasfabrieken. Tegen woordig bestudeert hij op de Leidse Universiteitsbi bliotheek middeleeuwse handschriften. Op naar Leiden dus. „Als je een werkzaam leven hebt gehad, wil je niet, dat er ineens een gat valt," zegt Timmer er zelf van. Dus ging hij na zijn pensionering kunstge schiedenis studeren. Twee jaar geleden haalde Tim mer, thans 74, zijn docto raal. Nog steeds is hij da gelijks met wetenschap pelijk onderzoek bezig. Dat vereist zorgvuldigheid, grote voorzichtigheid en eer bied: Middeleeuwse boeken zijn zo kostbaar dat ze in klui zen worden bewaard. Ze ko men alleen te voorschijn voor wetenschappers. Je moet er mee om kunnen gaan en we ten, dat je iets in handen hebt.' waar op veilingen wel eens miljoenen voor wordt geboden. „Het kostbaarste handschrift is onlangs voor zes en dertig miljoen van de hand gedaan, het hoogste bedrag dat ooit werd betaald," weet Timmer. Het handschrift waar Tim mer nu mee bezig is, ligt dan ook niet zomaar op tafel. Het staat op een soort lezenaar zoals je ze wel op spreekge stoelten aantreft. En als je he lemaal voorzichtig bent, plaats je ook nog eens een plaat glas over de pagina's die je wilt be studeren. Timmers huidige studieob ject stamt ongeveer uit 1400. Het is een dikke foliant met talloze gekleurde afbeeldingen erin. De makers hebben daar bij niet alleen verf gebruikt, maar ook zuiver goud en zil ver.-,Timmer:„Zo'n ,boekwas natuurlijk ook in de' middel eeuwen ontzettend duur. Het is geschreven op perkament en voor vier pagina's in een groot boek is een schapenhuid nodig. Je moest voor drie tot vierhon derd bladzijden wel zo'n twee honderd schapen slachten. Dan volgde het preparen tot perkament een zeer arbeidsin tensieve bezigheid. En dan was er ook nog eenschrijver en een tekenaar, een illumina tor; een jaar aan bezig. Zo'n boek was dus een statussym bool. Dat kon hoogstens een vorst betalen. Die liet dat nie mand zomaar even zien. Je moest echt wel een goede vriend van de koning zijn, voor je zijn boeken mocht bekij ken." Timmers handschrift is een kopie van een middeleeuwse bestseller. Geschreven door Meister Hugo von Trimberg, later kreeg het de titel „Der Renner". Het hoort thuis bij wat de geleerden noemen het hoofs-didaktische genre. Want het was de bedoeling, dat de geachte lezer er iets van zou leren. Meister Hugo schreef zijn boek rond 1300, toen de burge rij uit de steden naast de adel en de geestelijkheid echt veel invloed hadden gekregen. In tegenstelling tot de priesters en de ridders werkten de ste delingen voor hun 'brood: zij waren ambachtsman of dreven handel. Zij ontleenden hun sta tus niet aan grondbezit of hoge kerkëlijke wijdingen, maar aan ijver en arbeid. Dingen moesten niet alleen mooi zijn, maar ook nuttig. En dat nutti ge misten zij in de ridderver halen van hun tijd. Er kwam dan ook een hele school van dichters op dit in versvorm al lerlei wetenswaardige en inte ressante dingen op perkament konden zetten. En dat com pleet met vrome levenswijshe den en enig geklaag over de boosheid der tijden. Meister Hugo was daar met zijn ver langen naar de „goede oude tijd" een meester in. Timmer: „Hij was al op leeftijd, toen hij dit werk schreef een jaar of zeventig. En het had vandaag geschreven kunnen zijn. Timmer: „Hij was al op leef tijd, toen hij dit werk schreef en het had vandaag gemaakt kunnen zijn. Der Renner is een satire op de deugden en de on deugden van de mens. En het beeld is niet'zo 'positief: vroe ger was alles beter. De wereld wordt wilder, de zeden ook. De ontkerkelijking, is groot.-Dief stal en roverij nemen toe. De mensen zijn uit op genot en al lerlei wereldse zaken. Hugo von Trimberg was een der eer sten die zijn lezers op zulke dingen attent maakte: juist vanwege zijn vroomheid had hij namelijk kritiek op de mis dragingen van priesters en monniken. Hij was een refor mator avant la lettre. y fitgr in li n&ptnfyiem'fhn jytö| fltïvr fdlmnr&e hm C.runtlt hh.n&m 9 iax im 'dmainfu ytufhu Deze afbeelding stamt uit de Weltchronik van Rudolf von Ems, een soort wereldge schiedenis. De bijbelse koning David is met zijn leger aan het vechten. Middel eeuwers beeldden historische gebeurtenissen af, alsof ze in hun eigen tijd waren gebeurd. Vandaar al die ridders. (Reproduktie: Ed Eggermont). Zijn boodschap brengt Hugo von Trimberg aan de hand van voorheelden, spreekwoorden, fabels en zinnebeelden. Daar zeurt hij dan lang over door.", Een van de eerste afbeeldin gen in het boek laat zien,hoe •Meister Hugo over zijn mede mensen denkt. Uit een boom vallen peren, de meesten in doornstruik, put of plas. Maar een gedeelte komt in het gras terecht. „Die peren verbeelden .de mensen legt Timmer uit. :„Alleen als ze in het gras val len en berouw tonen is redding mogelijk. Het handschrift bevat veel illustraties en vaak zijn die leerzaam bedoeld. Die slaan op de tekst, maar we komen ook leeuwen tegen, panters en oli fanten, beesten dié voor de middeleeuwer; even legenda risch en tegelijk reëel waren als de ook afgebeelde eenhoorn en de griffioen. De panter is trouwens voorzien van ade- laarsklauwen en de olifanten slurf doet denken aan een stof zuigerslang: de tekenaar moest het hebben van horen zeggen en andere plaatjes. .Overigens: de middeleeuwse kunstenaar had nooit alléén dierkundige bedoelingen met het opnemen van zulke illus traties. Beesten waren symbo len van geloofswaarheden en al dan niet nvolgenswaardige eigenschappen. Timmer vermoedt, dat "zijn" handschrift is vervaar digd in opdracht van het voor name adelsgeslacht Habsburg. Uiteindelijk belandde het als oorlogsbuit bij de Zweedse ko ningin Christina, die het ten geschenkegaf aan haar biblio thecaris, de beroemdste Ne derlandse geleerde uit de Gou den Eeuw, Isaac Vossius. De Leidse bibliotheek nam later al diens boeken over. Voor drie en dertig duizend gulden, toen een immens bedrag. De Leidse kopie van Hugo von Trimbergs Der Renner is één van de ongeveer zes tig die er nog over zijn. Tien a twintig daarvan be vatten afbeeldingen. Het vervaardigen van zo'n handschrift- was écht monnikenwerk, vaak in de letterlijke zin des woords, want tot de twaalfde eeuw werden zulke boeken uit sluitend in kloosters ge maakt. Pas daarna kwa men ook buiten geestelijke kringen handschriftateliers. Der Renner is een ge dicht van zesentwintig dui zend verzen. Daar was een kopiist meer dan een jaar aan bezig, want de midde leeuwers hielden van sier lijk schoonschrift. Ook het maken van miniaturen, af beeldingen (ondanks de naam vaak helemaal niet klein)kostte zeeën van tijd. Tenslotte moesten er nog echte specialisten worden ingeschakeld voor de begin letters van de hoofdstuk ken, die vaak knappe staal tjes van tekenkunst vor men. Ir. Timmer is nog maar net begonnen met zijn onderzoek. Hij wil er achter komen, hoe de tekenaar en de schrijver ar tistiek beïnvloed zijn, wat bete kent, dat hij ook nog de andere handschriften zal moeten be studeren. Ook probeert hij erachter te komen, wie alle maal eigenaar zijn geweest van het exemplaar in de Leid se bibliotheek. Timmer kent het klappen van die zweep. Inhet kader van zijn afstudeeronderzoek analyseerde hij drie andere handschriften uit de verzame ling van de Leidse universi teitsbibliotheek. Het zijn prachtige exemplaren die eind vijftiende eeuw voor, de koning 'van Napels zijn gemaakt. - Mist ir. Timmer de techniek niet? Ik heb er geen moment meer aan gedacht." zegt hij. „Mijn zoon vraagt wel eens:", had je dit niet jé hele leven willen doen? Daar is iets' van waar. Maar ik heb toch altijd met veel plezier in de techniek gewerkt. Het is wél een ander soort niveau. Maar in mijn jeugd kwam je er natuurlijk niet aan toe om zoiets als kunstgeschiedenis te gaan stu deren. Door Dick van der Lugt SCHIEDAM Wat een leuk initiatief, zo'n muzikale lente wandeling. Drie concertjes van een half uur op drie verschil lende, op loopafstand van el kaar gelegen plaatsen. Enkele tientallen Schiedammers be zochten zaterdagmiddag dit hink-stap-sprong concert, dat begon in de Imposante Grote Kerk, 'voortgezet werd in de sfeervolle aula van het Stede lijk Museum en eindigde In het Passage Theater: ooit één van de fraaiste Tuchinski-theaters in Nederland, maar bij de ver bouwing in 1974 ontdaan van alle glans. ^Muzikale lentewandeling. Muzikaal: ja, wandeling: ja, maar lente: nee. Ondanks de later in de middag doorbreken- de zon joeg de venijnige wind de bezoekers van de ene con certzaal naar de andere, waardoor de stadswandeling langs historische gebouwen maar matig uit de verf kwam. ;André Verwoerd, sinds 1967 hoofddocent orgel aan het Rot terdams Conservatorium en sinds 1981 organist van de Gro te of - Sintkerk te Schiedam, nam het eerste concert voor zijn, rekening met orgelwerken van J.S. Bach, Walond en Kell- nèr.; Een risicoloos program ma-, met vrij bekende werken, Waarbij vooral het Preludium in C van Kellner (1736-1803) opviel door zijn sprankelend karakter. SCHIEDAM Er komt weereen 5Orkestrale. Vijf Schiedarnsè harmonieorkesten presentéren zich' zaterdag 26 april In sporthal Margriet aan het publiek. Vorig jaar werd Orkestrale .'85; georganiseerd door ;het bestuur van de afde ling muziekvan de Sehiedam se Gemeenschap, .een .groot succes. Het is nog niet bekend welke orkesten er dit jaar meewerkenaan het 'evene ment^ Bach opende ook het pro gramma in de aula van het Stedelijk Museum waar Kees Passchier, organist van de Ge reformeerde Kerk van Schie dam, het Preludium en Fuga in F op het fraaie Hess orgel speelde. Na deze verbindende introductie speelden Bob van der Wel (viool, quinton). Jan Degenaar (blokfluit) en Mar tha van Wechem (dwarsfluit), werken van Mattheson, Pe- pusch en een anonieme compo nist. De finale bestond uit een voorproefje van de uitvoering van Der Bettelstudent op 4, 5 en 6 april door het Rotterdams Operette Gezelschap. Een deel van het gezelschap met een volledig orkest bewees in het Passage Theater, dat de op erette er goed inzit. De ver waaide lentèwandelaars wer den In de foyer van het theater getracteerd op een kopje koffie met paaseitjes, nadat zij in de Hoogstraat een muzikaal ex-: traatje hadden gekregen van het draaiorgel Carpe Dièm. De eerste Sehiedamse muzi kale lente wandeling werd; ge organiseerd door het Passage Theater,' de vereniging: Vrien den van het Stedelijk Museum eh de Grote Kerk. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De da ling van de werkloosheid komt voornamelijk ten goede aan de jeugdigen. Dit concludeert di recteur J. A. van Lent van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord uit de werkloosheidscijfers van fe bruari. In zijn maandoverzicht signaleert hij de gezondheids zorg als nieuw knelpunt. Ver der stipt hij aan dat vacatures voor administratief personeel steeds moeilijker vervulbaar zijn door de combinatie van eisen, die gesteld worden. In de maand februari liep de werkloosheid in de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Maasland, Rozenburg en Hoek van Holland terug van 9220 tot 9169: een daling met 51 personen. De jeugdwerkloos heid (jonger dan 23 jaar) daal de met 96 personen en be draagt nu 27,9 percent van de totale werkloosheid (januari: 28,8 percent). Er lieteAzlch 587 mensen, als werkloos Inschrij ven en 638 uitschrijven. De openstaande vraag steeg met 62 vacatures tot 326. In februa ri werden 213 vacatures inge diend tegen 176 een maand eerder. Het relatief gunstigste beeld leverde dejeugdwerkloosheid op. Deze daalde bij de mannen van 1322 tot 1277 en bij de vrouwen van 1331 tot 1278. Ook In de bouwnijverheid en bij het handels- en kantoorpersoneel daalde werkloosheid Iets, maar in de metaal steeg zij. Bij de bouw daalde het aan tal ingeschreven personen van 586 naar 579. Het aantal gemel de vacatures bedroeg 12: 3 meer dan vorige maand. In de metaal steeg de werkloosheid van 1093 tot 1101. Het aantal gemelde vacatures bedroeg 42: 18 meer dan vorige maand. Bij het handelspersoneel daalde het aantal ingeschre ven personen van 1129 naar 1112. Het aantal gemelde vaca tures bedroeg 25. Tenslotte ook een kleine deding bij het kan toorpersoneel: van 1738 naar 1690. Het aantal gemelde vaca tures bedroeg 38. Volgens GAB-dlrecteur Van Lent heeft de gezondheidszorg (verpleegkundigen en verzor genden) zich naast de alge meen bekende knelpunten op de arbeidsmarkt als probleem aangediend. Hij verwacht, dat de instellingen zullen gaan sa menwerken, waarbij volgens hem ook een rol is weggelegd voor het GAB. Ook steeds duidelijker wordt, aldus de directeur, de moeilijke vervulbaarheid van vacatures voor administratief personeel. De werkloosheidscijfers per gemeente. mannen vrouwen totaal Schiedam 2425 13*10 3735 VlaaxQtooen 2038 1315 3353 Maassluis 809 404 1213 HMkvan^lolland 33 f SCHIEDAM'— Wilton Fije- noord moet zich vrij kunnen bewegen op de exportmarkt voor marineschepen voor ty pen die niet voor of door de Koninklijke Marine zijn ont wikkeld. Aan deze oude af spraak, waarvan regeringsad viseur Goudswaard recent is afgeweken, moet worden vast gehouden. Dit pleidooi hebben de Sehiedamse en Vlaardingse CDA-lijsttrekkers Siem Ros- man en Aart Kool, de Sehie damse CDA-fractlevoorzitter Plet Roosen en de CNV-fractle van de ondernemingsraad van WF gehouden voor. een deputa tie van de CD A-Tweede Ka merfractie. De bibliotheek leent vanaf vori ge week ook Turkse boeken uit. Iedere donderdag zit een medewerker van de biblio theek in het migratiecentrum 't Parkweg met Turkse kranten, i Turkse romans, verhaten en in formatieve boeken klaar. De bibliotheek gaat in de loop van het jaar samen met dé Turkse vereniging activiteiten organi seren. Het doel van de acties is meer Turkse Schiedammers de bibliotheken in te krijgen. De uitleen vindt iedere donderdag plaats van 19.30 tot 20.30 uur in het Turkse lokaal in het mi grantencentrum, Parkweg 195. De verenigde taxibedrijven Schiedam-Vlaardingen Eurotax vieren vandaag 1 april het 25-jarig bestaan van de taxi centrale. Door samenwerking tussen een elftal Sehiedamse en Vlaardingse taxi-bedrijven ontstond Eurotax met een tele fooncentrale, dag- en nachtbe- zètting in wisseidiénst, piek- opvang beter verzorgd, een centrale administratie en auto matisering. De taxichauffeurs van Eurotax behoorden tot de eersten, die gebruik konden maken van mobilofoons. Naast het 'gewone' taxivervoer ver zorgt Eurotax ook schoolreis jes, tröuwritten, rolstoelvervoer en rijden zij 'belangrijke' men sen. Burgemeester drs. R. Scheeres ónthuit zaterdag 12 april een nieuw gevelbord aan de bui tenmuur van het FNV-gebouw aan de Stadhouderslaan. Het pand heeft een grondige op knapbeurt gehad. De burge meester her-opent het gebouw tussen 14 en 15 uur. Van 15 tot 17 uur staat het bestuur klaar om felicitaties in ont vangst te nemen. Het bestuur van de stichting Het Volksge bouw, eigenaar van het FNV- pand, wii geen bloemen of ca deaus. Zij hebben alle geno digden gevraagd het geld, be- stemd voor een een presentje, in een enveloppe te doen. De stichting Het Volksgebouw s: ft stelt het geld beschikbaar aan twee Sehiedamse instellingen. De stichting de Ooievaars en de vereniging Ex-hartpatiënten krijgen elk de helft van het be drag. ":'S De toneelgroep Utile Dulce speelt zondag 13 april het blij- ïr spel Boeing Boeing in het Pas-" sagetheater. Passage 9-13. Mare Camoletti schreef het stuk over een piloot die een liefdes-relatie onderhoudt met drie stewardessen. Nadat er een vriend is gearriveerd lopen de vliegschema's en de relaties van de piloot in het honderd. De hoofdrollen in het toneels tuk worden gespeeld door Ca- rel van Lynden en Tom Recter. Pauline Rooseboom, Karin 'x Klijnsmlt en Renée Rijken zijn R. de stewardessen en Lex Horst is de panische huisknecht. Aanvang 20 uur. Toegang tien gulden. De infobus van de RET staat woensdag 16 april van 12 tot 15 uur op het stationsplein bij NS station Schiedam/Rotter dam West. Vrijdag 18 apri! staat de bus met informatie over de nieuwste bus-, tram- en metrolijnen op de Schie- damse centrummarkt van 10 tot 15 uur. Wethouder Luub Hafkamp -(sport) slaat de vier nieuwe tennisbanen open. (Foto Ed Eggermont) SCHIEDAM De Sehiedamse voetbal- en cricketvereniging Hermes DVS wil bij de tijd blij ven. Dit is volgens secretaris Bert Haan één van de redenen waarom „één van de grootste én de oudste" sportvereniging van Schiedam vier tennisbanen op haar complex heeft aange legd. Wethouder Luub Hafkamp stelde dé banen, die al sinds mei vorig jaar bespeeld wor den, zaterdag officieel in ge bruik. Hij speelde een oefen- partSjtje tegen voorzitter G. van Vuuren van de tennisafdeling - en sloeg tennisballetjes door drie met papier bespannen hoepels, die werden opgehou den door pupillen. Met de tennisbanen (kosten 120.000 gulden) wil de vereni ging proberen de eigen leden meer aan de vereniging te bin den en de gezinsleden bij het verenigingsleven te betrekken. „We moeten echt naar een stuk gezinsrecreatie toe. De tijd dat pa ging voetballen en ma thuisbleef is voorbij", zeg gen Haan en Van V'uuren. „Daarom proberen wij als ver- j:: eniging een groot scala aan t sportmogelijkheden te bie- den." Dit scala biedt bij Hermes be- r halve veldvoetbal en cricket ook zaalvoetbal. Hierdoor kun- v nen de leden het gehele jaar blijven sporten. De uitbreiding .?j met een tennisafdeling, die in- V; middels 173 leden telt, stelt de gezinsleden in de gelegenheid om ook bij de vereniging te ko- men sporten. Een derde cate- gorie waarop Hermes mikt, zijn de leden die een leeftijd berel-f ken, waarop zij uitgevoetbald zijn. „Maar die willen wel blij- '.y ven sporten. Daar bieden wij - nu ook een mogelijkheid voor", aldus Haan. De tennisbanen zijn aangelegd v op een deel van het trainings veld. Eén van de plannen dier- op het verlanglijstje van de nieuwe afdeling staan, is een;: r 24-uurs toernooi. Als tennislé- rares is Ada de Mol aangetrok- ken. HOEK VAN HOLLAND De nieuwe Hoekse camping, die in het najaar wordt ingericht op een terrein bij de Kaapweg zal de helft kleiner worden dan de bestaande camping aan de Tasmanweg. Deze camping, die vlak bij de dorpskern ligt, moet verdwijnen omdat de deelgemeente de grond nodig heeft voor woningbouw. Het huidige terrein is 10 hecta re groot, het nieuwe 5, maar door een efficiënte indeling zal het verlies aan standplaatsen niet groot zijn. Er zijn 200 vas te standplaatsen voor caravans (was 240) en voor toercaravans zijn er 86 plaatsen (was 110). De grote verliezers op de nieu we camping zijn de trekkers, want voor een tententerrein is geen plaats meer. Er is welis waar naast de nieuwe camping nog een terrein vrij maar het grondbedrijf van de gemeente Rotterdam wil daar ongeveer een ton voor hebben en dat is teveel om rendabel te kunnen werken. Bovendien is de boek waarde van het terrein volgens deelraadsvoorzitter P. de Ling maar vijftienduizend gulden. De deelraadscommissfe voor sport en recreatie heeft de glo- bale inrichting van het nieuwe terrein goedgekeurd onder voorwaarde dat er binnen kor- te tijd een goede exploitatie- rekening op tafel komt.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1