'Ik ben de burgemeester van Rommeldam niet' -f illllllPiPl Cafébazen waarschuwen tegen Super-Prik Weer serie auto-inbraken Op heterdaad 1 College te snel met dreigement politiedwang 4 op komst (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schiedamse gemeentebe stuur is bij de provincie in protest gegaan tegen de over 1985 toegekende bijdrage voor het flanke rend ouderenbeleid. Schiedam krijgt ruim 100.000 gulden minder dan de vier ton waarop het had gerekend. De consequentie zou zijn dat er flink gesnoeid moet worden op de voorzieningen die er nu als onderdeel van het beleid zijn. Het flanke rend beleid is er op gericht de ouderen te helpen bij het zo lang mogelijk zelfstandig wonen. Op de tocht 1 Paul van Mansum, directeur Raad voor het Beiaarden- werk: „Het geld is al uitgegeven." (Foto: Ed Egger- mont) Literatuur Bommel-beeldje Scheeres verdiept in een 'achterop' Een miniatuur van het klei- chamotte beeldje van de 'heer van stand'. (Foto's: Ed Eggermont) PASSAGE Stadsgehoorzaal 5 Slag, 1 wijd donderdag in theatercafé De Tender. Harmonie Essentie Drinkwater MM? L ,JÊL nengezicht is nu eenmaal meer dan een toevallig plaatje. Het ademt karakter. Een goed montuur be wijst daar alle eer aan. Geeft diepte zonder bits of streng te maken. Daar neemt Argus samen met u de tijd voor Het eindresultaat bewijst dat het loont. Ja, dat het móet. Zo komt tot de perfekte keuze uit 1.500 modellen Bedenktijd? Videobeelden van uzelf met diverse monturen? Graag voegt Argus zich naar uw wensen Een Argus bril verraadt goede smaak, goede kwaliteit en goed inzicht. Neem de tijd voor een bezoek. Advies, oogmeting, video en folders gratis. Ook voor computeroog- testen, lowvision-appara tuur en kontaktlenzen Wesp-disco Gedistilleerd Nieuwe Damlaan Videofilm Sportfondsenbad HET VRIJE VOLK Schiedam ing dreigt in ouderenbeleid Omdat ervan werd uitgegaan dat de bij de provincie aange melde activiteiten zouden wor den gehonoreerd, is het geld al uitgegeven en komt de toeken-' ning van de provincie als mos- teid na de maaltijd. Eind vo rig jaar kwam de definitieve toekenning van bijna 300.000 gulden bij de gemeente binnen. Het college van burgemeester en wethouders is een zoge noemde AROB-procedure te gen de provincie begonnen. Schiedam timmert de laat ste tijd flink aan de weg als_ het gaat om flankerend beleid. Onlangs werd bij de Raad voor het Bejaardenwerk een zoge noemd preventiewerker aange steld die zich toelegt op het ge ven van voorlichting aan de ouderen; Tegelijkertijd werd een informatienummer in het leven geroepen dat dagelijks bereikbaar is en is al ruim een half jaar onder de vlag van verzorgingstehuis Frankeland een wljkwerkster actief in Schiedam West. De activiteiten staan enigs zins op de tocht als Schiedam faalt met haar protest. „Als je al die dingen wilt blijven uit voeren heb je geld nodig," zegt S. J. Poll van de gemeentelijke afdeling Sociale Zaken en Volksgezondheid (SVZ). „De provinciale toekenning kwam vrij laat. Als er niets aan ver andert. heeft dat zondermeer gevolgen." Ook Paul van Mansum, di-- recteur van de Raad voor het Bejaardenwerk, maakt zich zorgen al dicht hij het protest een grote kans van slagen toe. „Een gemeente begint tenslot te niet zomaar een procedure. Het heeft grote consequenties voor het beleid. Het geld is al uitgegeven. We zouden dan moeten gaan kijken waar de voorzieningen voor eigen reke ning van de instanties geno men kunnen worden." In het algemeen is de beslis sing van de provincie met de I nodige verrassing ontvangen. De aangemelde activiteiten waren een vervolg op een eer der door het ministerie goed gekeurd (en betaald) beleid. Vorig jaar kreeg de provincie de beslissingsbevoegdheid over subsidies. Het Schiedam se flankerend beleid lijkt nu het slachtoffer te worden van de andere kijk op de zaak de Zuid-Holland heeft. SCHIEDAM Gestoken in de enige echte geel-rood ge blokte Ollie B. Bommeljas opende burgemeester drs. R. Scheeres gistermiddag een tentoonstelling over de 'heer van stand' in de hoofdbiblio theek. „Sprak Bommel mij vroeger als jongetje niet aan, later werd dat anders," aldus burgemeester Reinier Schee- res in een'zeer gedegen voor- bereide openingsspeech, waar- in hij bijna meer „informatie i gaf over de hoofdfiguren en de filosofie achter de strips over O.B.B. te R. dan de tentoonstel- ling in de gang van de biblio theek aan de Lange Haven. „Dat boekje heb ik nog-niet," aldus de burgemeester, terwijl hij wijst op een uitgave van Tom Poes in Nicaragua. Het gaat hier om, een illegale uit gave. Op tafels, in vitrines en aan prikborden aan de wand liggen, staan en hangen tien tallen boeken, een Bommel beeldje en spelletjes van de hand .van de nu 73-jarige Mar ten Toonder, de geestelijke va der van de 'heer' Bommel, en zijn kleine, slimme, wat on sympathieke, maar zeer intel ligente vriend Tom Poes. Het ls de eerste keer dat de openbare gemeentelijke biblio theek een tentoonstelling, in huis heeft. Medewerkers van de bibliotheek richtten de ex positie in. Er staat ook een vi deoapparaat, waarop een vi deofilm is - te zien met inter views met Marten Toonder, die in 1941 de eerste Tom Poes strip publiceerde in De Tele graaf! „We vroegen ons in de jaren vijftig af of een stripvrhaal wel in een bibliotheek thuis hoort. Tegenwoordig is dat ta boe doorbroken. De.Tom Poes strips worden zelfs beschouwd als een verrijking en een on derdeel van de litératuur. Toonder heeft woorden toege voegd aan onze vocabulaire, zoals bijvoorbeeld denkraam. Maar een heer van stand heeft wel wat anders aan zijn hoofd dan zich in de verzinsels van een ander te verdiepen", aldus burgemeester R. Scheeres. Ollie B. Bommel heeft in zijn landgoed eenbibliotheek ge vuld met 52 meter in varkens- leder gebonden .boeken,, staan. Hij leest ze niet. Scheeres óp perde aan bibliotheekdirecteur H. Ewolt het idee om enkele 'Bommel-citaten' uit te typen, in te lijsten en op te hangen. „Schiedam is gelukkig Rom meldam niet", aldus Scheeres, die zichtbaar genoot van de gelegenheid om zijn Rommel- kennis te spuien. Hij maakte meer dan tien pagina's aante keningen voor zijn opentngs- praatje. „Ik ben de burgemeester van Rommeldam niet. Dat is een vreselijke ijdeltuit, die doet voorkomen dat hij in zijn een tje de hele stad met ijzeren hand regeert, maar op vakan tie gaat als er problemen zijn", aldus Scheeres, getooid met een groene stropdas, met een mini Ollie B. Bommel erop ge drukt. Hij noemde de Bommel strips eigentijds en schitte rend. Voor de officiële openings handeling moest Scheeres een gordijntje wegtrekken voor SCHIEDAM De Schie damse Horeca-ondernemers waarschuwen in hun kontakt- blad van deze maand ernstig tegen het gebruik van het kansspel Super-Prik. De café bazen schrijven dat een aan tal van hen gedupeerd werd door de Super-Prik. Een ho- "reca-ondernemer kan het il legale kansspel, kopen voor 200 gulden. Hij overtreedt hiermee ai artikel X van de wet op de kansspelen. De plank bevat 1200 gaat jes. Gokkers mogen voor 2 gulden een gaatje open prik ken. Achter alle 1200 gaatjes zit een papiertje verscholen. Op die papiertjes staan geld prijzen vermeld. Er lijkt een aardige geldopbrengst in het verschiet voor de café-hou der. „Vergeet het maar," zeg gen de ondernemers. „Geble ken is dat handlangers van de Prik-plank leveranciers al snel een bezoekje brengen aan het betrokken cafébe drijf. En dan niet om er een borrel te drinken. Zij prikken trefzeker alle grote geldprij zen uit het plankspel," aldus de verontwaadigde en waar schuwende horeca-onderne- SCHIEDAM Opnieuw wordt Schiedam geteisterd door een serie inbraken in auto's. In de parkeergarage van de nieuwbouw aan de Westvest werden in één nacht zes auto's opengebroken. Voor enkele duizenden guldens ver dwenen radio's en cassetterec orders. In de Zamenhofstraat werden drie wagens openge broken. Ook hier bestond de buit uit audio-apparatuur. In de Stadhouderslaan werd eveneens 'een wagen openge broken. De politie vermoedt dat hét om dezelfde dader gaat. Enkele maanden geleden wist de politie met de aanhou- I ding van een Rotterdammer in i één klap enkele tientallen auto- inbraken op te lossen. In de Buys de Ballotsingel werd een auto-inbreker, een 23-jarige Schiedammer, die had ingebroken in een gepar keerde BMW, door de politie ingerekend. Omwonenden hadden de man aan het werk gezien maar waren te laat om hem tegen te houden. Een onder zoek in de buurt door gealar meerde agenten had aanvan kelijk geen resultaat. Juist op het moment dat de politie haar onderzoek wilde staken, zag een buurtbewoner de man uit een auto stappen. De politie kon hem daarop aanhouden. De buit, een radio-casettere- corder ter waarde van 1600 gulden, had hij in het water gegooid. een afgesloten vitrine. In de vi trine staat een miniatuurtje van het stenen beeld dat de Schiedammer André Hende- rickx in opdracht van de Goer- ree-Overflakkee gemeente Den Bommel maakte. Het prachti ge beeldje in chamotte klei is 1,15 meter hoog en staat nu nog in Den Bommel. Op het prikbord zijn kranteknipsels en foto's geprikt waarop de kunstenaar Henderickx aan het werk is te zien. Het opplak ken of met spelden opprikken had overigens wel wat netter mogen' gebeuren. Er zitten vreemde vouwen en kreukels in de papieren en knipsels. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst vaker tentoon stellingen te organiseren en in té richten. De medewerkers van de openbare bibliotheek presenteerden gisteren een eerste plan voor tentoonstellin gen 'Laten zien en gezien wor den'. Henk Ewolt: „Er gebeurt hier meer dan alleen stempe len in boeken. Dit plan bete kent het promoten van het bi bliotheek-personeel." Er staan exposities op het programma over molens, de verkiezingen, borstkanker, na tuur, Indonesië, atletiek en wielrennen, fietshistorie, mu- ziekmaterialen, poetry inter national, de WK-voetbal, oud- ministfer W. Drees, de Tour de France en oude kinderboeken. Bezoekers van de bibliotheek kunnen meedoen aan een Bom melprijsvraag. Voor kinderen ligt er een kleurplaat, klaar, met uiteraard Ollie B. Bommel en zijn slimme helper Tom Poes als kleurobjecten. De ex- positie blijft de hele maand april in de centrum-locatie, de maand mei is de tentoonstel ling in het filiaal Nieuwland te zien en de maand juni in filiaal Noord. Toegang vrij. SCHIEDAM Het ge meentebestuur is vorig jaar te hard van stapel gelopen in haar poging enkele illegaal opgetrok ken schuren op een ter rein aan de Kandelaar- weg uit de weg te ruimen. De waarschuwing dat er zogenoemde politiedwang zou worden toegepast, kwam veel te vroeg. Het college van burgemeester en wethouders van Schie dam erkent dit op advies van Kamer II van de AROB-bezwaarschriften commissie. A. P. de Vette, eigenaar van zowel de schuren als het terrein, had de procedure tegen de gemeente aangespan nen. Met de term „politie dwang" wordt niet me teen bedoeld dat assisten tie van agenten wordt in geroepen. Een gemeente maakt hiermee duidelijk de wet (in dit geval die op de Ruimtelijke Ordening en op de Woningbouw) te willen uitvoeren. Illegaal gebouwde schuren wor den dan gesloopt- op kos ten van de eigenaar. Als deze laatste actief verzet zou plegen, heeft de ge meente wel de mogelijk heid om assistentie van de politie in te roepen. In het geval van de Kandelaarweg had het college eerst met de be trokkenen moeten over leggen, alvorens per aan getekende brief een waar schuwing uit te laten gaan waarin de politie dwang werd aangekon digd. Bij ,dit advies van de AROB-commissie heeft het college zich neergelegd. Ze blijft even wel bij haar oude stand punt dat de schuren moe ten verdwijnen. Er is geen vergunning voor af gegeven. De bouwsels zijn volgens het gemeen tebestuur in strijd met het bestemmingsplan. De politiedwang, die al was uitgesteld vanwege de be roepsprocedure, wordt nu tot een nader tijdstip op geschort. De Vette heeft, zonder toestemming van de ge meente, een flink aantal schuren gebouwd op een stuk land langs de spoor lijn. De schuren zijn bij anderen in gebruik. In het Theatercafé De Tender speelt donderdag de popgroep 5 slag I wijd uit Utrecht. Deze groep kreeg vooral bekendheid tijdens de Grote Prijs van Ne derland waar zij ais vierde ein digde. 5 Slag I wijd speelt pop muziek met een lichte jazz- sound, waarin veel ruimte is voor de blazers. De groep be gint negen uur 's avonds. Voor het Rotterdams Operet tegezelschap is het podium van het Passagetheater drie dagen achtereen gereserveerd, te beginnen bij vrijdagavond. Het gezelschap brengt het stuk Der Bettelstudent van Carl Millöcker. Het is een typisch Weense operette met bekende nummers als „Ach, Ich hab sie nur auf die Schutter gekiisst," „Ich knopfte manche zarte Bande" en „Ich setz dan Fall." Op vrijdagavond begint de voorstelling om acht uur. De zaterdag is uitverkocht. Op zondag is er een middagvoor stelling die om half drie begint. Entree: vrijdag twintig gulden en zondag vijftien gulden. De Vlaardingse Stadsgehoor zaal loopt morgenavond onge twijfeld tot de nok toe vol bij het optreden van de vermaar de Roberto Jacketti and the Scooters. De zangers van Sa ve the day en Preaching, die onlangs nog hun vijfjarig be staan vierden, beginnen om acht uur. De entree bedraagt vijftien gulden. Heel wat rustiger zal het waar schijnlijk toegaan tijdens het optreden van de conférancier Jan Blaaser vrijdagavond. De Rotterdamse lolbroek komt met zijn programma Klapstoel naar de Stadsgehoorzaal. Blaaser begint zijn voordracht vol grappen om kwart over acht. De entree bedraagt zes tien gulden. Leocadia heet het toneelstuk rond de actrice Mary Dressel- huys dat zaterdag in de Stads gehoorzaal wordt vertoond. Het is geschreven door de Franse blijspelauteur Jean Anouilh en handelt over de ontroostbare prins Albert die dankzij zijn tante genezen wordt van zijn verdriet. Behal ve Mary Dresséfhuys vertolken Henk van Ulsen en Huub Sta pel de rollen. Het toneelstuk begint om kwart over acht. De toegangsprijzen variëren van 18,50 tot 23,50. Het Werktheater speelt zater dagavond in de Harmonie het stuk Verre Vrienden van Alan Ayckbourn. Het theater staat onder leiding van Shireen Strooker en begint om half ne gen. De entree bedraagt tien gulden. Hoofdrolspelers zijn onder meer Toon Agterberg, Judith Hees en Lleneke Le- roux. kortaf SCHIEDAM De politie heeft twee Schiedammers op heter daad betrapt bij een inbraak In het pompstation aan de Vlaar- dingerdijk. De agenten werden gealarmeerd door omwonen den die hadden gezien hoe de twee mannen een ruit gede monteerd hadden en naar bin nen waren geklommen. Galerie/atelier/fotostudio de Essentie, Korte Kerkstraat 9, opent zaterdag 5 april om 15 uur een expositie van Thea Fi- gee. The stelt litho's ten toon. De violiste Mirjam Ketel treedt op tijdens de opening. Het Waterleidingbedrijf van de Openbare Nutsbedrijven be gint vanavond met het door spuien van de drinkwaterleidin gen in de stad. Tijdens het spuien kan de waterdruk in de woningen iets lager worden en A— OOGMERK Lid van ik vereniging OPTIPIFA! Oogmerk-Opticiens r Orof icstroot 19 Schiedcfl- Telefoon. JOtC] 73 87 00 Koopcentrum KoninglhoelcMoouluó - Telefoon; (01899) 19039 kan er na het doorspuiten roestwater uit de kraan komen. De overlast Is volgens het ONS van korte duur. Het spuien Is nodig omdat in de winter roest zich vastzet aan de binnenkant van de waterleidingbuizen. Jeugdhonk Wesp houdt vrijdag 4 april een super-disco In wljk- ontmoetingscentrum de Blau we Brug, Bachplein. Do volgen de attracties zijn gepland: een lichtshow, live optreden van de dansband The Jeckels, disco, filmfragmenten en korte films. Toegangsprijs Is 5,—. Aan vang 20 uur. Burgemeester drs. R. Scheeres ontvangt maandag 10 april twee Internationale gezel schappen, die zich bezig hou den met het Europees gedistil leerd in de aula van het Ste delijk Museum. De groepen bestaan uit leden van de Union Européenne des Alcools, Eaux- de-Vie en Spirltueux. Deze or ganisatie houdt op 10 en 11 april haar voorjaarsvergade ring in Rotterdam. Het Pro ductschap voor Gedistilleerde Dranken te Schiedam en het Ministerie van Landbouw no digden de Europese distilleer- dèrs uit voor een werkbezoek. Zij zullen de distilleerderij de Kuyper bezoeken. Maandag 14 april wordt be gonnen met de reconstructie en asfaltering van de Nieuwe Damlaan en de kruising van de Vlaardingerdljk en de Nieuwe Haven. Het weggedeelte wordt voor alle verkeer afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid vla oranje borden. De werkzaam heden gaan tot eind mei duren. De videofilm Kies voor Schie dam, gemaakt voor de Turkse en Marokkaanse inwoners van de stad, Is veel vertoond. De maker van de video, de afde ling Voorlichting van de ge meente, Is tevreden over het gebruik dat de buitenlanders ervan maakten. De film was twee keer te zien via het kabel- net, dertien keer tijdens verto ningen in vijf koffiehuizen en de NOS gebruikte er beelden van voor een journaal-uitzen ding. BI) het Sportfondsenbad aan de Burg. Knappertlaan Is het na donderdag goed eieren eten. De entree voor het zwemmen van 9 tot 12 uur Is drie hard gekookte eieren. De waterspeeltuin ligt klaar (n het gemeentelijke bad, evenals het reddingsvlot van drie meter lengte. Op vrijdag wordt er van 9 tot 15 uur gezwommen en eieren geverfd. Entree dit keer ƒ3,30. 'V -

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1