araeommercie aan banden leggen 1 oi 1 oi 1 oi krijgt Jeugdland stil met klassiek ballet SIVOS i in Bad West: offensief tegen paradijzen Bewoners mogen 'molentje' neerzetten Kortaf Zomerpostzegels te koop in bank Biesheuvel iaat eer aan vrouw 30 sloffen sigaretten verdwenen Wegwijzer Jan Langstraat kent de mensen Het Jeugdlandpubliek blijft het meisje (in vntte jurk met strikken) met de rode toverschoentjes sympathiek vinden. (Foto: Ed Eggermont) np rri rri Vertrouwen Fancy Fair Sport Begraafplaats (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De oneerlijke concurrentie loopt de spuigaten uit. Deze scherpe beschuldiging uiten de Horeca Ondernemers Schiedam (HOS) aan het adres van sportverenigingen en buurthui zen. De café-uitbaters zeggen duizenden guldens aan omzet mis te lopen" doordat kantines en zalen worden verhuurd voor bruiloften en partijen en de bars in de wijkcentra en jeugdsozen druk worden bezocht. De horeca-ondernemers willen op korte termijn in overleg gaan met de verenigingen^ Een bekende reklamezuil die tegen woordig niet alleen op de gevel van cafés prijkt. De HOS komt er te genin het geweer. (Fo to: Ed Eg germont) Tol Voorlichter Jan Lang straat: "Ik ken de men sen." (Foto: Ed Egger mont) HET VRIJE VOLK VRIJDAG 4 APRIL 1986 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De be- wonersvereniging Schie dam Zuid mag een wind molen neerzetten naast haar moestuinencomplex aan de Westfrankeland- sedijk. Het college van burgemeester en wethou ders heeft hiervoor een vergunning verleend. De windmolen van het type Kleine Beer, is ongeveer vijf meter hoog. De wie ken hebben een diameter van twee meter. „Het is een experiment," legt Ar- mand van Puyvelde van de bewonersvereniging uit. „We gaan precies bij houden hoeveel \stroom er door de molen wordt geleverd." Het neerzetten van de •molen is een eerste stap In de richting van een groter energieproject dat de vereniging voor ogen heeft, „we willen iets op zetten dat te vergelijken is met Kleine Aarde in Boxtel of Energie Anders in Hoek van Holland. Een opstelling met diverse voorbeelden van energie besparing," zegt Van Puyvelde. „Er staat nog niets vast. Het plan moet nog uitgewerkt worden." De moestuintjes die vo rig jaar in gebruik wer den genomen, waren meteen het begin van het energieproject. Met de stroom die wordt opgewekt door de windmolen wordt voorlo pig niets gedaan. „Er wordt een accu opgezet maar verder niets. We zullen de nodige meetap paratuur op de rr-'en aansluiten om te i-«en wat het effect is," aldus Van Puyvelde. Het ligt in de bedoeling dat bewo ners van Zuid zelf model len ontwerpen voor de wieken en deze uittesten. Het "proefmolentje" moet in de toekomst een •vervolg krijgen in bij voorbeeld enkele zonne collectoren. De molen van de vereniging valt overigens in het niet bij de windmolen die bijna een jaar geleden aan de Waterweg werd neerge zet en die enkele tiental- len meters hoog is. SCHIEDAM Razend en thousiast, met open mond, soms muisstil, maar ook klap pend, gillend en stampend, reageerden gistermiddag zo'n tweehonderd deelnemertjes aan Jeugdland op het kinder en danstheater Toi Toi Toi. De Schiedamse kinderballetgroep trad op met een klassiek bal letprogramma "De betoverde rode schoentjes" in de grote zaal van het wijkontmoetings- centrum de Blauwe Brug. Het ballet-theater is opge richt door Miranda van Oor schot. „Tien jaar geleden was zij nog leidster bij Jeugdland. Nu laat zij kleine kinderen kennis maken met klassiek ballet. Er is in tien jaar Jeugd land wel veel veranderd. Wij hebben het onderscheid tussen jongens en meisjes kleiner ge maakt. Spelenderwijs maken ze heel veel mee, nu dus klas siek ballet," aldu3 stimultor achter tien jaar Jeugdland Joop van Broekhoven, de Jeugdconsulent van Schiedam. De Toi Toi Toi-groep wordt gevormd door: Miranda van Oorschot, Magda Meijer, Ati Bastiaanse, Nelke Reitzigt, Winni Tilman, Mireille Bou- man en Annie Boekensteiri. In het eerste deel van de Ro de toverschoentjes komt de klassieke muziek aan de beurt. In leuke pakken, met voel sprieten op het hoofd, dansen twee Toi Toi Toi-leden tap. De onduidelijke wezentjes maken vreemde 'bubbelgeluiden'.' „Weten jullie wie dit zijn?". vraagt een danseres aan de zaal. „Dat is mijn juf," roept een kleintje, dat in de 'vreem de bij' haar balletjuf blijkt te herkennen. De hoofdrolspeelster Miran da, het zielige vieze meisje dat van de grote tovenaar tover schoentjes krijgt en hele mooie kleding, oogst de meeste be wonderende blikken. Het jonge publiek blijft haar sympatiek vinden, ook ais zij door al die nieuwe kleren en mooie schoentjes een verwaand nest wordt. SCHIEDAM Het SIVOS, werkgever voor het opbouw werk, heeft twee onafhankelij ke bestuursleden aangetrokken in de hoop de gesprekken met de gemeente in betere banen te leiden. Tussen de beide par tijen is onenigheid ontstaan over het aanstellen van twee I opbouwwerkers en het uitblij- I ven van subsidie. PPR/PSP- i raadslid Herman Noordegraaf en Jan Vlesembeek, bewoner van Nieuwland en actief bin nen de PvdA, hebben toege zegd het SlVOS-bestuur te zul len versterken. „Het was al langer een wens van ons om niet-wijkgebonden vertegenwoordigers in het be stuur te hebben," zegt Albert Bons van het SIVOS. „We zoe ken er nog meer. Ons bestuur telt nu vijf mensen maar ons streven is zeven." Het aantrekken van de onaf hankelijke leden volgt op het aftreden enkele maanden gele den van voorzitter Jan Schiar- mann (vertegenwoordiger na mens Nieuwland) en een verte genwoordiger uit Schiedam Centrum. Oorzaak van het con flict de voordracht van Ar- mand van Puyvelde als één van de twee opbouwwerkers. Een meerderheid binnen het bestuur vindt hem het meest geschikt. De andere kandidaat is Gerard van Putten. De beide beroepskrachten wachten nu al maanden op hun aanstelling en verkeren al die tijd in onze kerheid. „We hopen dat de onderhan delingen door de twee onafhan kelijke bestuursleden beter zullen verlopen," zegt Bons. „De gemeente heeft laten we ten geen vertrouwen meer in ons te hebben. Misschien ne men we het wantrouwen nu weg." Volgens de SlVOS-woord- voerder is de organisatie nu al drie maanden bezig om het ge sprek met wethouder Luub Hafkamp en zijn ambtenaren op gang te brengen. In een brief aan het SlVOS-bestuur heeft Hafkamp eerder zijn twijfel uitgesproken over het conflict met Nieuwland cn Centrum. Voor volgende week staat een gesprek op het pro gramma waarvoor behalve het SlVOS-bestuur, ook Nieuwland Er zitten hele leuke vondsten in het stuk. De rode tover schoentjes worden aan de hand gebonden binnengedra gen. De voetjes/handjes dan sen de passen mee op een pla teau dat de danseres voor haar buik heeft gebonden. En opeens schiet de zijdeur van de zaal open. „Wie lust er appels, 'mooie appels," roept de boerin, wiens vriendschap ook al afge wezen wordt door het meisje met de rode schoentjes. De jeugd in de zaal joelt mee tot de grote tovenaar er natuurlijk een stokje voor komt steken. Het meisje zal moeten dansen tot ze er bij neer valt. De groep Toi Toi Toi préat met het publiek en gebruikt klassieke werken, zigeunermu- zi.'k, panfluitklanken, draaior- gtlmuziek en het geluid van een harmonie-orkest. Een vro lijke polka krijgt de kinderen in de zaal aan het klappen, stampen en juichen. „We want more," roepen de Jeugdian- ders in 'jongerentaal' als het geinige balletstuk is afgelopen. en Centrum zijn uitgenodigd. Ambtenaar J. A. M. Kemps zegt dat Hafkamp niet uit is op een "lijnpoging" om het Sl VOS-bestuur weer aan één ta fel te krijgen. „Het is aan hen om onze twijfels weg te ne men," zegt hij. „Voor ons geldt dat het SIVOS aan bepaalde voorwaarden moet voldoen om subsidie te krijgen en opbouw werkers aan te nemen, Eén voorwaarde is dat alle wijken zijn vertegenwoordigd. Verder hebben wij al eerder laten we ten dat het onze voorkeur heeft (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Reuzen-op- blaasworsten, plastic kuipstoe- len, vrachtwagen-binnenban- den en als laatste attractie een opblaaswatervliegtuig: niets is Bad West te veel om het wa terbassin aan te kleden tot een Bad Nieuwe Stijl. „We moeten meer klantgericht werken," zegt dagchef M. Copier van het bad. „Je telt als zwembad niet meer mee als je niet allerlei attracties hebt. Het kost wel wat, maar je moet inspringen op nieuwe ontwikkelen." Kon het zwembad aan de Spa&nseweg eerder vorig jaar de felbegeerde glijbaan van 67 meter in gebruik nemen en al eerder met plastic 'plantjes een beginnetje maken met een soort sub-tropische sfeer, de paasvakantie heeft de primeur beleefd van allerlei objecten in het water. Een investering van ongeveer 10.000 gulden, maar noodzakelijk om iets te doen aan de teruglopende bezoe- kèrsaantallen in Nederlandse zwembaden. Bad West voelt de hete adem van Sporthuis Centrum-parken in de nek. Daar is van alles te doen: sauna, zonneterras, golf slag, je kunt het zo gek niet be denken. Voor een bak.water waarin je baantjes kunt trek ken komt nog maar een hand jevol mensen. „Een gewoon zwembad heeft vaak te veel water en te weinig droge mo gelijkheden," zegt de dagchef van Bad West dan ook. Aan die „droge mogelijkheden" wordt hard gewerkt. Met de glijbaan, de plantjes, de speelobjecten en de inmiddels geïnstalleerde zonnebank houdt het offensief niet op. Copier: „Ons buitenbad is maar drie maanden per jaar open. We denken erover om het maar helemaal op te hef fen en er squashbanen aan te leggen. Naast het zwembad zou ook een zonneterras kun nen komen met een bar. Met een soort krachthok beginnen we volgende week al." In de pastorie van de Heilige Hartkerk in Schiedam-Zuid wordt zondag 6 april van 11.30 tot 17 uur een fancy fair en rommelmarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor een project op de Filippijnen. Er ligt in de pastorie informatie over de Filippijnen. Toegang vrij. De sportraad voor de Gemeen te Schiedam geeft woensdag 9 april van 20 tot 23 uur bijles in de bovenzaal van de Sporthal Margriet. De lessen, die gege ven worden in het kader van het thema 'Jeugd, sport en ge zondheid', zijn bestemd voor bestuursleden en technische leden van sportclubs. De vol- SCHIEDAM De auteur Maarten Biesheuvel zal, in te genstelling tot eerdere berich ten, niet meewerken aan een nog uit te geven verhalenboek je van de Schiedamse biblio theek. De schrijver, die in Schiedam woonde en hierover schreef, zou het voorwoord maken maar laat de eer aan zijn in Schiedam geboren vrouw Eva. Het is nog aller minst zeker of er wef een ver halenboekje komt. Dit zou een gende onderwerpen komen aan de orde: algemene infor matie, warming-up en cooling- down, hygiëne, voeding, risico gewoonten, blessurepreventie en behandeling en verenigings toepassingen. Deelname kost 10.-. Inlichtingen via F.C. van Helden, stadskantoor. Omdat het bezoekersaantal aan de r.k. begraafplaats aan de Vlaardingerdijk erg klein is heeft de gemeente besloten het toegangshek alleen op woensdag van 14 tot 16 uur én zondag van 12 tot 14 uur te openen. De laatste begrafenis vond in 1972 plaats. De ge meente nam daarna het be heer en het onderhoud over. Wie buiten de openingsuren toch een bezoek' aan het kerk hof wil brengen moet een af spraak maken, tel. 711222. compilatie moeten zijn van de inzendingen van een verhalen- wedstrijd die in de boeken week is begonnen. Een jury onder leiding van directeur Henk Ewoldt van de biblio theek zal bij het beoordelen van de inzendingen beslissen of er een boekje komt. De wedstrijd is overigens nog niet afgelopen. Tot en met 23 april kunnen verhalen én gedichten worden ingeleverd. baar. De toeslag op een serie be draagt ƒ1,—- Met dit geld wor den instellingen, die op sociaal en cultureel gebied werken, gesubsidieerd. Ook plaatselijke projecten worden van de grond geholpen met financiële hulp van het Comité Zomerzer gels. In de kraampjes liggen verder eerste dag enveloppen, maximum kaarten, dubbele wenskaarten, postpapier, ver jaardagskalenders, notitiebloks en prentbriefkaarten. SCHIEDAM De verkoop van de zomerpostzegels begint op dinsdag 8 april. Om negen uur koopt directeur van de Bonds spaarbank K. van der Geest de eerste exemplaren met afbeel dingen van antieke meetinstru menten. Dit jaar wordt de hal van de bank aan de Lange Nieuwstraat gebruikt voor de verkoop. Het hoofdpostkantoor ernaast wordt verbouwd. In de postkantoren aan het Bach- plein en de Mgr. Nolenslaan zijn de postzegels wel verkrijg- Oneerlijke concurrentie loopt de spuigaten uit „Het komt voor dat sport clubs hun kantine meerdere keren per maand verhuren voor bruiloften. Wildvreemde bedrijven kunnen de ruimte jaarlijks huren voor hun per soneelsfeest," klaagt secretaris Joor van Hees van de HOS.-De afgelopen vier maanden heeft een speciaal ingestelde com missie van de HOS een onder zoek gedaari naar de vermeen de „para-commercie". Daaruit bleek overigens dat het meren deel van de sportverenigingen zich niet te buiten gaat aan on eerlijke concurrentie. De HOS ontdekte dat er in andere ge vallen zonder ontheffing sterke drank werd verkocht en de sportkantines soms langer open waren dan toegestaan. De HOS is in sommige ge vallen al voorzichtig in over leg getreden met „boosdoe ners". Als via het geruchten circuit werd vernomen dat er gens buitensporige horeca- ac tiviteiten werden ontplooid, ging een van de HÖS-leden op bezoek. Onder genot van een biertje werden dan de proble men besproken. De gemeente kan zich de kri tiek van de HOS voorstellen. „Sommige kahtinehouders hebben hun normale horecapa- pieren. Ze zitten wel met lage re kosten en kunnen dus een guldén minder voor een pilsje rekenen. Dat wringt natuur lijk," zegt Gus Schram, chef van het bureau Algemene Za ken van de gemeente. „Voor het geven van bruilof ten en partijen moet een apar te vergunning worden aange vraagd maar dat gebeurt nooit. Wij weten niet of er in kantines gefeest wordt. We kunnen moeilijk aan de politie vragen of ze langs kantines willen gaan om te controleren of er illegaal wordt gefeest." Volgens HOS-woordvoerder Van Hees zijn het vooral de ho recabedrijven mét zaal die te leiden hebben van concurren tie. „Zaal Irene heeft al meer malen afzeggingen ontvangen van gezelschappen, clubs en verenigingen die ergens an ders goedkoper terecht kon den. Tegenwoordig zijn zelfs aula's van scholen in." Het zwemwater wordt ech ter ook niet vergeten. Bad West is onlangs begonnen met een speciale triathlontraining op zaterdagochtend en ver baasde bezoekers hebben al herhaaldelijk ME-ers in het water zien oefenen. Omdat het zwembad zo groot is worden activiteiten meestal gecombi neerd. Als de spelende jeugd zich amuseert met de plastic speelobjecten die overigens niet altijd in het water liggen blijft altijd een aantal baan tjes vrij voor de rustige baan tjestrekkers. Dat die deson danks gehinderd worden is de tol van het Sporthuis Centrum offensief, maar helemaal vlek keloos gaan de ontwikkelingen in het zwembadwezen niet. De golfslag in Bad West is een bijna komische kwestie. Toen de apparatuur eind vorig jaar werd aangezet leverde die zo ongeveer een vloedgolf in de kleedhokjes op. Te hard. En het was onmogelijk om iets minder hoge golven te produ ceren. De installatie is daarom al maanden buiten gebruik. Op dit moment wordt nog steeds gezocht naar bouwkundige aanpassingen om het golven wat in te dammen. De verschillende mogelijk heden van het zwembad zullen in de nacht van vrijdag 2 op zaterdag 3 mei leiden tot een groots spektakel: de Nacht van Bad West. Van 's avonds tien tot 's morgens tien zal het be i bol staan van muziek, eten, dansen en zwemmen. „We zoe ken steeds naar een nieuw gat in de markt," zegt Copier. „Je moet de mensen toch iets te bieden hebben." SCHIEDAM Door de ruit van de voordeur van een siga renmagazijn in het winkelcen trum Hof van Spaland in te gooien kwamen onbekenden de winkel binnen. De inbrekers namen dertig sloffen sigaret ten mee. als cr onafhankelijke bestuurs leden zijn." Het SIVOS werd opgericht ais opvolger van de Stichting Schiedamse Werkgeversinsti tuut voor het Opbouwwerk (SSWO) dat vorig jaar werd opgeheven. Ar.'.iand van Puy velde kwam toen op straat te staan. Hij was bij de SSWO in dienst als beroepskracht voor Schiedam Zuid. Het is de be doeling dat de twee 'nieuwe' opbouwwerkers hun krachten verdelen over alle Schiedamse wijken, behalve Woudhoek. Het SIVOS is een uitvloeisel van de omvangrijke bezuinigingsope ratie in het opbouwwerk die ja ren geleden werd ingezet. Aan het begin daarvan waren cr nog vier opbouwwerkers. MOWGLi Vopr spel en lichamelijke oefe ning kunnen peuters en kleu ters elke woensdagmiddag te recht bij de peuter- er* kleuter groep Mowgli, tussen 14 en 15 uur. Gymnastieklokaal Faas- senplein. Inlichtingen, Mach- teld van Roon, tel. 706862. JAZZGYMNASTIEK in het wijkcentrum de Blauwe Brug worden lessen Jazzgym- nastiek gegeven. Voor jeugd vanaf 14 jaar is dit elke maan dagmiddag. Voor volwassen beginners elke donderdagmid dag en voor gevorderden dins dagavond en donderdagoch tend. inlichtingen, Barbara Fleischmann, tel. 711436. STEDELIJK MUSEUM Het kunstuurtje in het Stedelijk Museum, voert zondag 6 april langs de tentoonstelling Kera- miek'86. Deze expositie geeft een overzicht van de verschil lende richtingen binnen de Ne derlandse keramische kunst zoals deze zich na 1945 zelf standig ontwikkelde vanuit de potterie. De rondleiding wordt gegeven tussen 14.30 en 15.30 uur. Emmy Verpoorten-Arts, die in het Stedelijk Museum expo seert met Marokkaanse weef sels. houdt dinsdgag 8 en don derdag 10 april een lezing over haar werk. Deze beginnen bei de om 14 uur. MANDOLINE CONCERT Het Mandolinegezelschap O.N.l. geeft zondag 6 april een koffieconcért in het Passage s Theater, aanvang 11.30 uur. Overigens wordt er bij het t Mandoiinegezelschap niet al leen mandoline gespeeld maar ook gitaar, mandoia, cello en contrabas. „Een voorlichter kijkt anders tegen de werkzaamheden aan J dan de vakman. Het is een vak om de mensen duidelijk te ma ken wat gemeentewerken nu precies doet." Chris Zijdeveld, als wethouder ruimtelijke ordening de baas van Langstraat, is in zijn nop jes met de nieuwe medewer ker. „Gemeentewerken is altijd al de smaakmaker geweest wat betreft de contacten met het publiek. De tijd dat er plot seling een bord in een straat, werd gezet met de mededeling dat er niet meer geparkeerd mocht worden in verband met werkzaamheden is voorbij. Het aantrekken van een voorlichter betekent natuurlijk niet dat de medewerkers op het karwei zelf niets meer te vertellen hebben. Die blijven gewoon aanspreekbaar." Behalve het beantwoorden van telefoontjes van burgers zal Langstraat ook worden belast met het organiseren van infor matie-avonden en de contac ten met de plaatselijke pers. SCHIEDAM De dienst ge meentewerken heeft sinds kort een voorlichter. Jan Langstraat verzorgt vooral voor de bur- gers de informatie over opge- brdken straten, werkzaamhe den aan riolering en dergelijke. Uit de talloze telefoontjes die dagelijks bij de dienst werden verwerkt, bleek een duidelijke behoefte aan een aparte infor matiemedewerker. Langstraat is afkomstig van het bureau huisvesting waar hij veel balie- werk verrichtte. Vooral dat laatste zal hem naar eigen zeggen van nut zijn in zijn nieuwe baan. „ik weet over wat voor mensen ik spreek als het gaat om Nieuwland, Schie dam Zuid of welke wijk dan ook. Ik ken de mensen," zegt hij. Tot begin vorig jaar was bij gemeentewerken een voorlich ter werkzaam die zich toelegde op de stadsvernieuwingsgebie den. ,,lk zal dat aanzienlijk uit breiden, hoewel de stadsver nieuwingsgebieden niet uit het oog verloren worden," voor spelt Langstraat.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1