schiedam 14 FNV móest pand wel aanschaffen Weemoedig werk in Delta Hotel ZOMERZEGELS WEER TE KOOP Mr. Dauma verzamelde 'als gek' Jugendstil aardewerk 1 Uit op komst Kortaf lil fPftP ëmêim Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM DeFNV- Schiedam doet volop mee in de landelijke vakbonds campagne waarin leden worden opgeroepen op een arbeiderspartij te stem men; „Door het huidige kabinetsbeleid worden' de rijken rijker en de armen armer. Dat kunnen wij als vakbond niet op ons laten zitten," vindt de afdelings voorzitter Aad Schippers. Een forumdiscussie vol- gènde week woensdag middag, waar vertegen woordigers van bijna alle politieke prtijen aanwezig zullen zijn, moet'de ver schillen tussen de diverse stromingen duidelijk ma ken. f ^--.VyV-'v Werkgroep Het organisatiecomité van de forumdiscussie voor het FN V-ge bouw aan de Stadhou derslaan: (vlnr) Aad Schippers, Jaap de Jong, Gerard Hogenboom en Peter van der Ree. (Foto: Ed Eggermont) Katholieken BAD GROENOORD cabaret Dubbel en Dwars met hun rolstoel voor de voorstelling Levend Verbrand. Vrijdag 11 april in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Filmhuis Harmonie Stadsgehoorzaal Harmonie CJV-kampen WESP Schuurkerk Grote Kerk Tender Passage Theater Teer stoof Kunstspreekuur Schaaktoernooi y HET VRIJE VOLK WOENSDAG! 9 APRIL 1986 HU ?s FNV discussieert 'tegen'kabinet „We moeten de mensen er van overtuigen dat een arbei derspartij het beste met hen voor heeft," zegt Schippers. „Degenen die vandaag nog werk hebben, kunnen morgen pp straat staan en bij de ar men behoren. De armen zijn de hoeksteen van ónze samen leving." Door puntgewijs de partijen met eikaar te vergelijken, hoopt de vakbond dat partijen die de arbeiders niet welgezind zijiï, vanzelf zullen opvallen. In een landelijke folder worden al programma-onderdelen over werk, sociale zekerheid, en in komen tegenover elkaar gezet. Het idee voor de forummid dag, die zal plaatsvinden in dé Blauwe Brug aan het Bach- plein, is afkomstig van de FNV-werkgroep Uitkeringsge rechtigden. „We kregen vorig v.- jaar al het idee om iets te doen met de campagne," zegt voor zitter Gerard Hogeboom van de werkgroep. „Omdat de cam pagne op de hele FNV geënt is, heeft de afdeling de zaak over genomen. De kosten voor het forum worden door de bond be taald." Grote afwezige tijdens de fo rumdiscussie zal het CDA zijn. Op het verzoèk om iemand naar Schiedam af te vaardigen verwezen medewerkers vain de Tweede Kamer-fractie de werkgroep naar het hoofdbe stuur van de FNV. „Nou, waar ben je dan mee bezig," zegt se cretaris van de werkgroep Jaap de Jong verontwaardigd. De CP werd niet uitgenodigd. De partijvertegenwoordi gers, waaronder enkele kamer leden, die hebben toegezegd te zullen komen zijn: Frans Moor (PvdA)E. J. Veenstra (WD), Bram yan Ojik (PPR), Frank Biesboer (CPN), Bart de Lee- de (PSP). De vertegenwoordi-, ger van D66 is nog onbekend. Door een fout was bij die partij noeg niemand aangewezen. Aad Schippers verwacht dat er onder het FNV-bestand nog heel wat leden zijn die niet op een arbeiderspartij stemmen. „De FNV is tenslotte ontstaan na een fusie tussen het NW en het katholieke NKV. De leden van de laatste bond waren veelal gewend om op KVP en later het CDA te stemmen. In gesprekken heb Ik CDA'ers wel eens het alternatief gegeven om dan maar. op christen de mocraten te stemmen die de arbeidsbeweging een goed hart toe dragen." De bijeenkomst volgende week wordt ingeleid door Henk Muller, een van de acht secre tarissen van het landelijke hoofdbestuur van de FNV. Muller spreekt vanaf half twee. ...p.;: SCHIEDAM Onder druk van de gemeente blijkt de FNV-Schiedam een pand aan de Stadhou derslaan gratis te hebben overgenomen. Ais de vak bond het aanbod had afge wezen, had het pand In han den gevallen van het nabu rige tennispark Van Vliet. De gemeente stuurde aan op de overname uit bezuini- gings overwegingen. Het pand heeft een uitgebreide opknapbeurt gehad die nu volledig voor rekening van de FNV komt Ook kan Schiedam rekenen op een flinke bijdrage aan grond- huur. Dit bedrag is ruim drie keer zo hoog als de eigenlijke huur van het pand. De FNV is bepaald niet ontevreden over het. ver werven van de eigendoms rechten. Een aparte stich ting Volksgebouw' werd in het leven geroepen om het pand te beheren. Dit is ge heel in de traditie van de vakbeweging. Ook in ande re steden vallen de gebou wen onder een dergelijke stichting. De afgelopen jaren is er voor ongeveer 20.000 gulden vertimmerd aan het ge bouw. Vrijwilligers hebben een nieuwe vloer gelegd, een ander dak geplaatst en een keuken ingericht. Wat betreft de grondhuur kijkt de FNV met een scheef oog naar het genoemde tennis park op een steenworp af stand. De vakbond betaalt ƒ3,30 per vierkante meter en de vereniging nog geen gulden. De overdracht van het FNV-pand wordt zaterdag gevierd. Burgemeester Scheeres zal het rond twee uur officieel heropenen. Door MAR JO PEPPELAAR VLAARDINGEN Lennie Dirksen, die momenteel met haar man Daniël de Boer in het Delta Crest Hotel expo seert, Is een laatbloeier. Na haar middelbare schooloplei ding werkte zij jarenlang op de geologische afdeling van een oliemaatschappij. Tekenen was in die tijd nog slechts een hobby voor deze Delftse kun stenares. Na een verblijf van twee maal een half jaar in Zwitser land ging zij, op vijfendertigja- rige leeftijd, een opleiding vol gen aan de Haagse kunstaca demie. Nu werkt Lennie Dirk sen als begeleidster van een cursus schilderen en tekenen in het Kreativiteitscentrum Zoetermeer. In het Delta Hotel worden pentekeningen, aquarellen en litho's van Lennie Dirksen ten toongesteld. Naast het verschil in techniek is er ook een duide lijk verschil in de thematiek die zij voor ieder van deze kunstvormen gebruikt. De pentekeningen zijn nogal melancholiek van aard. één er van draagt dan ook de naam „mijmeren". Ook litho's zijn weemoedig getint, maar hier heeft de melancholie een meer filosofisch karakter. Titels als „Groeien om te leven" getui gen hiervan. Op de aquarellen worden voornamelijk land schappen afgebeeld. Uit al het werk van Lennie Dirksen blijkt duidelijk haar voorliefde voor kleur. Voor de pentekeningen gebruikt zij warme tinten inkt in een kras- achtige techniek waardoor de contouren verdwijnen. Ook voor de litho's gebruikt zij zachte kleuren waardoor een dromerige sfeer ontstaat. Daniël de Boer exposeert aan de Maasboulevard kleu renetsen. Hierin benut hij vooral het reliëf van het pa pier goed. Lennie Dirksen met litho's, pentekeningen en aquarellen en Daniël de Boer met kleu renetsen, tot IS mei In het Del ta Crest Hotel, Maasboulevard 15, Vlaardingen. Geopend Van. 3 mei t/m 30 augustus 1986 Voorverkoopabonnement slechts 30,- Na het inleveren van de invulstrook, verkrijgbaar op de voorverkoop adressen, en een goedgelijkende pasfoto kunt u het abonnement direkt, na betaling, meenemen op de volgende adressen: VW, Buitenhavenweg 9; Zwembad Zuid, Westfrankelandsedijk 3; de Rabobanken In Schiedam (niet op koopavonden) en na 22 april bij Bad Groenoord. Alléén In de voorverkoop, dus voor 3 mei a.s„ ƒ30,- voor bijna 4 maanden zwemmenll Tel. informatie 26 16 82 SCHIEDAM Directeur Klaas van der Geest van de Bondsspaarbank kocht gis terochtend om negen uur de eerste zomerzegels. Het kraampje van het comité zo merzegels staat dit jaar in de hal van de bank, omdat het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat wordt verbouwd. De postzegels, met afbeeldingen van antie ke meetinstrumenten, zijn te koop met een gulden toeslag. De opbrengst is bestemd om plaatselijke instellingen, die werken op sociaal en cul tureel gebied, te steunen. Pas geleden kreeg de stich ting Pippeloentje, van de peuterspeelzaal Pippeloentje In Noord, een start- en in richtingssubsidie van 5000 gulden. De verkoopsters mevrouw H. Knook-de Jong (links) en mevrouw IJ. Blok-Borgstein hebben behalve de zegels ook eerste dag enveloppen, maximum kaarten, dubbele wenskaarten, postpapier, verjaardagkalenders, noti- tiebloks en prentbriefkaar ten te koop. In de postkanto ren aan het Bachplein en aan de Mgr. Nolenslaan ligt in kraampjes hetzelfde aan bod van de. stichting zomer zegels. (Foto: Ed Egger mont) SCHIEDAM „Ik heb ja renlang als een gek aardewerk verzameld. Het Nederlandse Art Deco en Art Nouveau-aar- dewerk zit overal. Ik zocht en vond het in New York, Toron to, Kaapstad, Darmstadt, Hamburg, maar ook in dorpen en kleine -stadjes in Neder land," vertelt mr. A. J, S. Dou ma over zijn verzameling sier en gebruiksvoorwerpen uit de tijd rond de eeuwwisseling be kend als Jugendstil of Art Nou veau en later Art Déco. De ju rist exposeert 100 stuks scha len, vazen, drijfschalen, een' paraplubak en kannen in de entreezaal van het Stedelijk Museum. Mr. Douma (68) begon 15 jaar geleden met het bijeen brengen van Nederlands aar dewerk. „Van huis uit meege kregen, want mijn moeder had leuke stukjes thuis staan. En mijn geliefde oom uit Utrecht, die leraar was aan de Rijks HBS daar, was eigenaar van een groot aantal aardewerk- stukken gemaakt door een goe de vriend Jan van Ham. Die Jan van Ham werkte voor de Vier Paddestoelen, dat waren vier fabrieken. Hij maakte art déco-achtige dingetjes. Die kreeg mijn moeder dan als ca deautje," aldus mr. Douma, die zegt zelf ook vaak mooie scha len of vazen cadeau te krijgen. „Er kwam hier een mevrouw langs met een prachtige drijf- schaal, voor mij," zegt de ge dreven verzamelaar enthou siast. Douma stelde zijn privé-col- lectie al 18 keer ten toon in bin nen- en buitenland. Zijn lieve lingsstukken staan er in Schie dam bij: 3 wandborden ge maakt in de Plateel fabriek Zuid Holland door H. L. A. Breetvelt ontworpen. „Deze man was zijn tijd vooruit. Hij werd in 1864 geboren. Hij werkte non-figuratief. Mooi nietwaar," vindt jurist-in-ruste Douma de nummers 67, 68 en 69 in de tentoonstellingscatalo gus. De revolutionaire ontwerper Th. A. C. Colenbrander is met veel werk aanwezig in de gla zen vitrines. „Deze man ver wierf wereldfaam met zijn prachtige décors op het plan tenrijk geïnspireerd. Hij ver sierde vazen met gedurfde lij nen, de zogenoemde slaolie- of spaghetti-lijnen. Hij maakte de ontwérpen voor de Haagse fa briek Rozenburg," zegt Douma over de man die wordt be schouwd als de eerste grote vernieuwer op het terrein van de Nederlandse aardewerkfa- bricage. De stroming die onstond rondom de eeuwwisseling werd ook wei de Nieuwe Kunst genoemd. Er waren niet alleen vernieuwingen gaande op geestelijk, maatschappelijk en politiek gebied, maar ook op het terrein van de kunst en kunstnijverheid. Hieruit ont stond de Jugendstil of de Art Nouveau, later de Art Déco tussen de twee wereldoorlogen in. De versieringen kunnen wor den verdeeld in twee richtin gen: de florale stijl en de sobe re, geometrische stijl. Belang rijke vertegenwoordigers van deze sobere decors waren Bert Nienhuis en Chrlstlaan van de Hoef. Deze geometrische rich ting beleefde later het hoogte punt in de architectuur de Stijl en met name bij kunstenaars en architecten als Mondriaan, Rietveld en Van der Leek. „Ik waag me er niet aan om lijnen aan te geven in de grote hoeveelheden uitingen van de kunst van de schilders, archi tecten, boekbinders, meubel makers, glasmakers, ontwer pers, decorateurs, pottenbak kers en keramisten. Maar dat Th. A. C. Colenbrander' een non-figuratief ontwerper avant-la-lettre was staat bui ten kijf. Fantastisch wat die man maakte," aldus Douma, die in zijn collectie vazen heeft door Colenbrander ontworpen voor 'zijn eigen fabriek' Ram. Op 83-jarige leeftijd in 1924 kreeg Colenbrander een 'eigen' fabriek. De Ram, de fabriek, werd In Arnhem gevestigd. In de fabriek komt een hele serie plateelschilders in dienst die de ontwerpen van Colenbran der uitvoeren. Zij konden reke nen op een weekloon van 25. gulden, dat was goed voor die tijd. Colenbrander kreeg tij dens de Internationale Art Dé- Mr. A. J. S. Douma voor de vitrine met werk van Th. A. C. Colenbrander in de aula van het museum. (Foto: Ed Eggermont) co tentoonstelling in de boven zaal van het Grand Palais te Parijs de Medaille d'Or voor zijn originaliteit en de uitvoe ring van de werken. Mr. A. J. S. Douma komt zondag 13 april van 14.30 uur In de aula van het museum. Hoogstraat 112, vertellen over het Nederlandse Art Nouveau en Art Déco aardewerk. Eige naars van plateel- of ander be schilderd aardewerk kunnen hun vaas, potje of schaal mee nemen. De heer Douma geeft dan meer informatie over de ontwerper of de ouderdom van het voorwerp. De toegang tot de lezing is vrij. Een liefdesgeschiedenis in Pa rijs ten tijde van de Algerijnse onafhankelijkheidsoorlog; of wel de film Libertè, La Nuit. De rolprent van Philippe Garrel draait op donderdag 10 april in De Harmonie in Vlaardingen. Het blijkt da£ zowel de man als de vrouw In het verhaal, zonder het van elkaar te weten, ille gaal de Algerijnse onafhanke lijkheidsbeweging FLN steu nen. Aanvang 20.30 uur. L'argent beschrijft de ramp die een Partjse middenstander overkomt als blijkt dat hij een vals bankbiljet in bezit heeft. De man draait de gevangenis in en richt een bloedbad aan als hij vrijkomt. De film is vrij dag 11 april te zien in De Har monie in Vlaardingen. Aanvang .20.30 uur. Met Oleg Jankovski, Domiziana Giordano, Erland Josephson en Patrizia Terreno in de hoofdrollen, geeft Nostalghia van Andrei Tarkovskl een beeld van de allesverzengende nostalgie waardoor Russen ge troffen kunnen worden. Hoofd persoon is de Russische dich ter Adrel die wordt getergd door zijn almaar mislukkende pogingen om met een" bran dende kaars een thermisch bad over te steken. Nostalghia draait zaterdag 12 april in De Harmonie. Aanvang 20.30 en 23.00 uur. Toegangsprijzen: 6,50, Pas 65/CJP 5 gulden. Aanvang 20.30 (Nostalghia ook 23.00 uur). Filmhuis Harmonie, Schie- damseweg 51, Vlaardingen. Tel. 010-340500/340741. Cabaret Dubbel én Dwars (be kend van 'Mag ik even afreke nen') brengt vrijdag 11 april in de Stadsgehoorzaal een niéuw programma 'Levend verbrand'. De voorstelling is het relaas van iemand die is ontsnapt uit een hel en steeds opnieuw door rampen wordt bedreigd. De bedreiging komt van dage lijkse gebeurtenissen in onze moderne wereld als gif, chip's, het kabinet en zo meer. Aan vang 20.15 uur. Toegang 16 gulden en Pas 65/CJP 11 gul den. Mimicriml is de naam van de musical van Guus Vleugel en Ruud Bos over een Jonge nota ris die fraude pleegt. In de hoofdrollen spelen Karin Bloe men, Hans van der Woude, Sylvia de Leur, Luc Lutz en Nelleke Burg. Aan het stuk ne men verder 10 balletdansers en 5 musici deel. Het is 12 april te zien in de Stadsgehoorzaal. Aanvang 20.15 uur. Toegang 25, 22,50 en 20 gulden. Pas 65/CJP 20 gulden. Stadsge hoorzaal, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. Herman Pieter de Boer vertelt donderdag 10 april in de Vlaar- dingse Harmonie over zijn werk als schrijver van boeken en als liedjesschrijver. De lied jes worden gezongen door Lenny Kuhr. Het optreden is in het kader van het zogenoemde Literair Catè. Aanvang: 20.30 uur. Toegang 5 gulden. Gefascineerd door het matriar chale karakter van de bijen maatschappij, ontwierp de Mf- megroep Oceaan het bewe gingsspel Anthology 1. De groep De kampprijs van het Christe lijk Jongeren Verbond (CJV) kan door de opbrengst van rommelmarkten en giften laag worden gehouden. Het dit jaar 100-jarig CJV kan 100 leden de vakantiereis naar Leusden aanbieden voor 100 gulden. De normale prijs inclusief reisver zekering en reiskosten be draagt 147,50. Dit jaar gaat het CJV met drie groepen weg: van 2 tot 9 augustus vertrek ken de kinderen van 7, 8 en 9 jaar, de 'Middenkampers' van 10,11 en 12 jaar en de tieners tot en met 15 jaar. in jeugdhonk Wesp, gelegen in het Bachbos, wordt vanavond gepraat over Jongerenreizen en zonvakanties. Wesp houdt de ze thema-avond In samenwer king met reisbureau Duton. Vragen als: 'Wat kost een rles?', 'Welke reisdocumenten heb je nodig?' en 'Wat zijn de voor- en nadelen van een kam peer- of autovakantie?' komen na 20 uur aan de orde. Er wordt een videofilm vertoond trok enkele jaren geleden aan dacht met het stuk Vrije Val,, Op vrijdag 11 april in de Har monie. - Aanvang 20.30 uur. Toegang 10 gulden Pas 65/CJP 7,50.": Rob van Houten en Feike Boschma, destijds Jid van de' groep Funhouse, hebben sindskort 'Feike's Theater'. Ook hier gaat het om absurdis tische poëzie. Het toneel be staat uit vormgegeven vodden; Op zaterdag 12 april treden de1 twee op in De Harmonie met 'Een Illuster Duo'. s Aanvang: 20.30 uur. Toegang 10 gulden Pas 65/CJP 7,50. De film De Woeste Hoogte draait donderdag 10 april in Theater De Schuurkerk in Maassluis. Het liefdesdrama Is een verfilming van het gelijkna mige boek van Emily Bronte, die het werk schreef in 1874.J Aanvang: 14.00 en 20.30 uur. Toegang: 5 gulden en 2,50 ~j(l (65+) In de middag en de ;)t* avondvoorstelling kost 7,50. en 6 gulden (Pas 65 en CJP). I* Theater de Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis, l, Aad Zoutendijk geeft donder dag zijn wekelijks lunchconcert op het orgel van de Grote Kerk. Op het koororgel speelt hij werken van Matthias v.d. Gheyn en op het grote Van Pe- teghem orgel werken van Sweelinck, Du Mage en An- driessen. Het concert duurt 12.45 tot 13.15 uur. Toegang gratis. Grote Kerk, Markt, Vlaardingen. y J. C. Tans en zijn Rockets spe len donderdag 10 april in thea tercafé De Tender van'het Pas- sage Theater. Het repertoire van deze groep bestaat gro tendeels uit composities van bassist Ernst Glerum en tenor saxofonist J. C. Tans. Bezet ting: J. C. Tans, tenorsaxofoon; Jan W. v.d. Ham en Ad Baars op barlionsax; Wolter Wierbos, trombone; Piet de Vries, gl- taar; Wouter Veening; piano; Ernst Glerum, bas; Martin Bun- jes, slagwerk; Boy Raayma- kers, Andy Altenfelder en Erik Boere op trompet. Aanvang 21 uur. De Utrechtse cabaretière Tine ke Schouten brengt op zater dag 12 april haar show „Tlepies Tien". Humor, liedjes en confe rences. Aanvan 20.15 uur. Toe gang; 22.-; ƒ19.- en 16.-; CJP en Pas 65 3 gulden reduc tie. Op vrijdag 11 april speelt to-', neelgroep Alberdink Thym „Hartjes aan het Spit", aanvang 20 uur. Toegang 7 gulden. Vrijdag 11 en zaterdag 12 april speelt theatergroep 1983 „DUs- water". Een politicus, een jonge vader en een bezoeker uit de ruimte bezoeken de bar van een bordeel. Tekst: Jurriën Rood. Spel: Pieter Bas Huy- gen, Jan Willem Jurg, Jurriën Rood en Willem van De Sande Bakhuijzen. Regie: Kees Prins. Aanvang 21 uur. Toegang 9 gulden. Theater De Teersloof,- Nieuwtraat 12, Schiedam. over zonvakanties. Toegang vrij. tedere Schiedammer, die met een prachtig vaasje of schilde rijtje van een onbekende meester 'In zijn maag' zit, kan hiermee op zaterdag 12 april naar het Stedelijk Museum op de Hoogstraat 112. Van 12 tot 15 uur zitten deskundigen klaar om tijdens dit 'kunst- ~.h - spreekuurtje' informatie te ge ven over de maker, de tech niek en de ouderdom van de schilderijen,, vaasjes, beelden, sieraden of andere kunstvoor- .-?■ werpen. Het advies is gratis en wordt in het kader van het Na tionale Museumweekeinde ge geven. De Schledamse jeugd schaakt - vanaf maandag 14 april zeven maandagavonden om de titel Schiedams Schaakkampioen '86. De wedstrijden beginnen steeds om 19 uur In het club gebouw van de schaakclub Schiedam, Nieuwe Waterweg- straat 5. Deelname zes gulden. Inlichtingen of aanmelden bij Frans Groeneweg, tel.' 701215: tl

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1