'We hebben onder hoge belasting gewerkt' Nieuwe bomen voor schooltuinen i Collegegesprek: houding CDA niet afwachtend Orkestrale'86 wordt muziekhappening Toevlught in nieuw gebouw Expositie voor slechthorenden Nleuwlandse molen 4,5 meter omhoog Bewaking door ABU Lammetjes dood Warenhuis bestolen Orpheus geeft jubileumconcert in Grote Kerk WS Posthoorn houdt ermee op: „...nog geen vaste plannen..." (Foto: Ed Eg- germont) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doorstroming binnen de PvdA-fractie en zijn persoonlijke ontwikkeling noemt Herman Post hoorn (41) als redenen om geen zitting te nemen in een volgend college van burgemeester en wethouders. De socialist maakte zijn besluit in een summiere verkla ring bekend om aan „geruchtvorming" een einde te maken. „We hebben de afgelopen vier jaar in een klein college onder een hoge belasting gewerkt. Ik heb nu iets van: ik moet meer tijd voor mezelf uittrekken," zegt de scheidende bewindsman. Posthoorn blijft wel lid van de Schiedamse gemeenteraad. Opvolger SCHIEDAM Leerlingen van de basisscholen de Gor zen en Sint Willi- brordus weten sinds gisteren hoe ze een boom moeten poten. In het kader van de Nationale Boom- plantdag plantten de Schiedamse school kinderen bomen en struiken op het nieu we schooltuinen complex aan de Voorhaven en op het gebied rond het voormalige GTB- terrein. In heel Ne derland loerden door kinderen 200.000 bomen ge poot. Deze traditionele plantdag was oor spronkelijk gepland in maart, maar om dat de vorst nog te diep in de grond zat werd het feest uitge steld tot 10 april. Het boomplanten maakt in Schiedam deel uit van een on derwijsproject. Het onderwijsproject be staat uit een pakket met werkbladen. De dienst van Gemeen tewerken maakte het boekwerkje waarin staat hoe een boom geplant moet worden. De heer Vos van Ge meentewerken gaat met de bomenmap- pen langs de basis scholen om de jeugd over het stadsgroen te vertellen. Tiental len scholiertjes •.brachten het geleer de tijdens de boom- plantdag in praktijk. s mwmm Voorkeur De vertegen woordigers van de vijf harmonieor kesten: „De Orkestrale '86 is uniek". Muziekmarkt Podium ANBO Onderdepot :f :.i j/ if. r Mi Willem Hofman, beroepskracht van de Toevlught: "Kom maar op, zou ik willen zeggen." (Foto Ed Eg- germont) het vrije volk scNedam VRIJDAG 11 APRIL 1986 Herman Posthoorn wil meer tijd voor zichzelf De socialist is er uiterst ver baasd over dat zijn komende vertrek zo lang officieel „ge heim" is gebleven. „Voor de verkiezingen wilde ik het niet echt naar buiten hebben maar daarna heb ik het aan tiental len mensen verteld. Kleine za ken liggen zo op straat maar grote dingen niet. Een wondere wereld." De PvdA-fractie" is bijna drie weken geleden al op de hoogte gebracht. Rond de persoon van Post hoorn gonsden al maanden ge ruchten met het oog op een eventueel vertrek. Binnen zijn partij zou een flinke twijfel, rond zijn functioneren als wet houder heersen. De wethouder heeft deze geruchten altijd te gengesproken. Posthoorn zegt het na tien jaar wethouderschap genoeg te vinden. „Ik ben op m'n 31-ste begonnen en heb altijd gezegd dat je dit soort werk niet tot je 65-ste kunt doen. Het is geen baan om tientallen jaren te hebben. De kans is er één keer in de vier jaar om te stoppen. Als ik het nu niet doe zit ik er misschien dadelijk veertien jaar. Het komt dan wel wat te dicht bij de twintig. Begrijp me niet verkeerd: het is een leuke baan die ik iedereen kan aanbevelen." Toekomstplannen zegt Post hoorn, die voordat hij wethou der werd, ondermeer werk zaam was als monteur van kassa's, niet te hebben. „Ik ben overtuigd van m'n eigen kun ne. De tien jaar ervaring die ik nu heb opgedaan, hebben ook him rendement opgeleverd. Ik heb nog geen vaste omlijnde •plannen." De PvdA hult zich in stil zwijgen over een opvolger voor Posthoorn die wel de „ar beider van het college" werd ■genoemd vanweze zijn baantje in het verleden. Gé Brouwer, die voorzitter is van de PvdA- onderhandelingsdelegatie voor het nieuwe college, zegt nog geen lijstje van nieuwe wet houderskandidaten te hebben. Aangenomen dat de socialisten drie wethouders gaan leveren, zullen er minstens twee nieu we PvdA-gezichten in het col lege komen. Wethouder Chris Zijdeveld zal vermoedelijk zijn wethouderszetel behouden. SCHIEDAM Een bloeddorstige hond heeft huisgehouden op een weiland ten noorden van sportpark Thurlede. Het dier beet drie pasgebo ren lammetjes en een volwassen schaap dood. Twee andere schapen belandden zwaar ge wond in de sloot langs het weiland. Gealar meerde politie-agenten aarzelden bij aankomst op het weiland geen ogenblik en sprongen in de sloot om de dieren te redden, een dierenambu lance kwam tevergeefs: vanwege de varkenspest mochten de gewonde schapen niet vervoerd worden. ortaf SCHIEDAM Het waren huis Vroom en Dreessman is. bestolei van een flinke hoe veelheid geluidsapparatuur. Onbekenden stalen radio's, cassetterecorders en compact discspelers met een gezamen lijke waarde van ruim 16.000 gulden uit het centrale maga zijn aan de Schiedamse Bui tenhavenweg. De dieven kwa men binnen door een raampje open te breken. In één van de magazijnhallen hadden zij verder vrij spel. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het CDA neemt bepaald geen afwach tende houding aan wat betreft de vorming van een nieuw col lege van burgemeester en wet houders. Deze indruk heeft PvdA-onderhandelaar Gé 'Brouwer gekregen in het eer ste "verkennende" gesprek met een delegatie van Christen Democraten. „Ze willen ons niet zomaar met de WD tot zaken laten komen, maar -bij de onderhandelingen betrok ken worden. Het gesprek tus sen ons en het CDA was er zo doende niet voor de vorm." Volgens Brouwer was er "vol doende basis voor een verdere discussie." De socialisten, die dankzij een verkiezingswinst van twee zetels (naar zestien) de touwtjes in handen hebben, spreken volgende week afzon derlijk verder met de beide partijen. Evenals in de gesprekken met de WD afgelopen maan dag, waren de portefeuillever deling in een eventueel college en een globale program-verge lijking de belangrijkste onder werpen in de besprekingen. Brouwer liet zich niet uit over de preciese eisen die de PvdA of de beide andere partijen aan de portefeuilles stellen. De PvdA-onderhandelaar kon na de twee gesprekken geen echte "winnaar" noemen maar bracht wel de "lichte voorkeur" naar voren die er na vier jaar samen besturen is voor de WD. „Die is dan bijna gebaseerd op het feit dat we, als we niet met de WD in zee gaan, mensen weg moeten stu ren. Ik voel me dan een beetje baas. Aan de andere kant móet ik wel met het CDA als er on overkomelijke verschillen zijn met de liberalen. Dan wordt ik door m'n fractie terugge stuurd." Hoewel de onderhandelingen zich voorlopig richten op de drie grote partijen in de raad, sluit Brouwer een samenwer king niet de'kleine linkse par tijen niet bij voorbaat uit. D66, PPR/PSP en CPN hebben eer der al laten weten -geen wet houders te willen leveren voor een college. „Met D66 valt best nog wel te praten," meent Brouwer echter. „Dat vergt een stukje onderhandeling. Stel dat CDA of WD extreem hoge eisen gaan stellen." Dat laatste was volgens Brouwer overigens niet het ge val. In navolging van de VVD legt het CDA zich waarschijn lijk ook neer bij drie wethou ders van de PvdA en van een andere partij. SCHIEDAM Het Konin klijk Schiedams Mannenkoor Orpheus viert het 120 jarig be staan met een jubileumconcert in de Grote Kerk op vrijdag 18 april. Samen met het Schie dams Vrouwenkoor, het Kra- Ungs Vrouwenkoor, het Am sterdams Begeleidings Orkest brengen zij het Te Deum van Dvorak, het Requiem van Fau- ré en de Altrapsodie van Brahms ten gehore. Het geheel staat onder leiding van Ri chard Ram. Aanvang 20.15 uur. De kaarten k ƒ12,50 en voor CJP/Pas 65+ ƒ10,- zijn verkrijgbaar bij Orpheus-le- den, VW en aan de kerk. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - „De Orkes trale'86 is uniek. De vijf Schie damse harmonie-orkesten zijn geen concurrenten meer. Wij werken samen, zijn collega's. Vroeger was dat wel anders," vinden de leden van de com missie harmonie-orkesten. 250 leden van de vijf Schiedamse harmonie-orkesten concerte ren zaterdag 26 april in een tot concertzaal omgebouwde sporthal Margriet. Vorig jaar werd op initiatief van de side ling muziek van de Schiedam se Gemeenschap de eerste Or kestrale gehouden. Het bleek een doorslaand succes. „De leden wilden dit jaar een herhaling. Ondanks het feit dat de akoestiek niet geweldig is en er veel tijd in gaat zitten. Want wij doen alles zelf: op bouwen en veranderen van de zaal, zoeken van sponsors en natuurlijk musiceren," vertelt woordvoerder van de harmo nie-orkesten René van der Most. „De liefhebbers van Hafa- bra-muziek, dit is harmonie-, fanfare- en brassbandmuziek, komen goed aan hun trekken. Het wordt een grandioze mu ziekhappening," beloven verte genwoordigers van de muziek- orkesten Harmonie Wilton Fijenoord, Harmonieorkest O.B.K., Harmonie Ambrosius. de Christelijke Muziekvereni ging Harpe Davids en Muziek vereniging Sint Radboud. De deelnemende harmo nieorkesten willen dat de Or kestrale een traditie wordt naast hun optredens in de stad of tijdens koffieconcerten in het Passagetheater. ,De ruim te blijft een probleem, want een geschikte concertzaal staat hier niet. Wij willen gaan proberen om zo'n zaal te krij gen. Gezamenlijk sta je sterk," aldus de harmonieorkestverte genwoordigers. „Vroeger kregen de orkesten subsidie op de kwaliteit. Dus, hoe beter, hoe meer geld in kas. Dat is niet meer zo," aldus René van der Most. Hij is me dewerker van de SG. Hij bege leidde vorig jaar de organisa tie van de Orkestrale. „Wij hebben hem gevraagd te blij ven," aldus de leden van de harmonie-besturen. De afde ling muziek van de SG is opge heven. De orkesten krijgen nu rechtstreeks subsidie van de gemeente.. Alle orkest-leden zetten de laatste maanden alle zeilen bij. „Wij staan hele dagen te 'sten cilen', vouwen' en nieten. Wij gaan op adverteerders uit, want dat brengt geld in het laadje. De gemeente betaalde 3000 gulden mee aan het pre- sentatieconcert We zijn er blij mee, maar genoeg is het niet," vertellen de amateurmuzikan ten. Het concert vindt plaats in de linkerzijde van de sporthal. De orkesten richten in de rech terzijde van de hal kraampjes in met informatie over hun' muziekclubs. „Wij willen op deze Muziekmarkt laten zien dat het huidige harmonie-or kest springlevend is en een pri ma ontspanning voor jong en oud. Een harmonie-orkest is geen hoempapa-orkest be staande uit oudé heren met bij na niet te tillen instrumenten," legt Van der Most uit. De orkesten kozen bijzonde re muziekstukken uit. De ope ning wordt gespeeld door alle 250 muzikanten onder leiding van Cees Kramer. Het Is een primeur voor Nederland: de Hymne 1962 van Bob Vos. Dit werk is nog nooit door nlet^be- róeps-orke8ten uitgevoerd. Verder staat op het pro gramma: een Japanse impres sie van Isao Jomita, Superman van John Williams, Hymne k la musique van Serge Lancen, Song of Liberation van Jacob de Haan, Symphony nr. 1 for band van T. Smith en de Cake Walk Phantasy van P. Mlray. De orkesten staan onder lei ding van hun eigen dirigent en Cees Kramer leidt de opening en de finale, J. Gruter, W. Kruyskamp, T. Lansbergen en J. Segers. .Var-da Gelderblom presenteert het muziekgebeu- ren. Zij deed dit het voorgaan de jaar ook: Aanvang: -20 uur. De toegangsprijs is 3,50. „En dat is een schijntje. Wij hebben de toegangsprijs zo laag mogelijk gehouden, want we willen dat het geld geen be zwaar mag zijn. Iedereen is welkom," aldus de organisatie. Plaatselijke sponsors maakten de lage entree-prijs mogelijk. De kaartverkoop is deze week begonnen bij de VW en bij le den van de orkesten. Er liggen 700 plaatskaarten gereed. 150 meer dan vorig jaar. „Er statui nu ook gewone stoelen in de sportzaal. Het pu bliek klaagde na de Orkestrale '85 over pijn in het zitvlak. Er staan nu 252 stoelen klaar, er zijn 360 zitplaatsen op de hou ten tribune en als de nood aan de man komt kunnen we nog een tribune neerzetten met 75 plaatsen," aldus René van der Most. De Amsterdamse rhytme and blues groep Daisy and the ven tilators treedt zaterdag vanaf 22 uur op in café Podium aan de Lange Haven 28. De grote band heeft een bla zerssectie bestaande uit: trom pet, Ronald van der Maat; trombone, Coen Gerritse: alt sax, Paul Beugels; tenorsax, Trinus de Vries; baritonsax, Ja cob Groenewold. De ritmesec tie wordt gevormd door: Otto Nuys op gitaar, Vincent Hol- slag op contrabas en basgitaar en Petro Nykyruj achter de drums. Zangeres Margriet Prins maakt deel uit van het achtergrondkoor. Toegang 2,50. Zondag speelt de Rot terdamse popgroep Rotor van af 22 uur feestelijke dansmu ziek. Toegang vrij. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (AN80) 4 viert dinsdag 15 april het 40 ja- rig bestaan met een feest in dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. Het feest begint om 10 uur. Op het pro gramma staat het blijspel 'Het is bedtijd' van de toneelgroep Sunlight, een zanggroep en 'de Soundmaker' achter het elek tronisch orgei. Leo en Marijke, uitbaters van café de Koffiepot aan de Hoog straat, breiden woensdag 16 april de zaken uit. Onder hun koffiehuis openen zij een 'food and funhouse' Engelse stijl ,s- 'Onderdepot' geheten. Er wor den In het restaurant 'oud En-1 'i, gelse maaltijden' bereid. De Q. bar van 'Onderdepot' kreeg j een nachtvergunning tot 5 uur. De keuken is geopend van 17 '~p tot 22 uur. <i .3' V f - V i£>jf - J v y* 'j fï* I J V j -V -: MAASSLUIS „Ik denk, dat we met dit nieuwe gebouw een goed begin kunnen maken. Ik hoop, dat de jeugd, die zich nu nog loopt te vervelen, de weg naar de Toevlught weet te vin den. We kunnen in dit gebouw van alles en nog wat doen. Dus: 'kom maar op' zou ik wil len zeggen." Deze toekomst verwachting spreekt Willem Hofman uit, beroepskracht van jongerencentrum De Toe vlught, dat vandaag een nieuw gebouw aan de Westlandse- weg heeft betrokken. Met een fraai ogende en glim mend opgepoetste Cadillac uit 1963 werd burgemeester J. van Es 's middags opgehaald en naar het nieuwe onderko men (kosten 625.000) gebracht om het officieel te openen. Wil lem Hofman, sinds acht jaar de. vaste beroepskracht, haalde opgelucht adem. De bouw en afwerking zijn naar wens verlo- pen en het eindresultaat stemt hem tevreden. Het gebouw, dat ter vervan ging dient van het oude onder komen aan de Lange Boone straat, heeft een doordachte indeling. In het midden bevindt zich de grote ontmoetingszaal. Daar omheen zijn ruimten, waar de bezoekers kunnen bil jarten, videokijken en tingie- ten. Verder zijn er een goed in gerichte sportzaal, een knut- selhok voor fietsen en brom mers, en een theorielokaal. Het gebouw is volledig toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Het gebouw Is al enkele week einden op proef open geweest. Willem Hofman is niet ontevre den over de ervaringen; „We hebben goed gedraaid. Er kwamen veel nieuwe jongeren en we willen proberen met el kaar nieuwe activiteiten op po ten te zetten. Ik heb al een groep, die zo fraai de muren van het winkelcentrum heeft beschilderd, naar binnen ge haald en gezegd, dat ze zich V' beter hier uit kunnen leven. Ik wil graag, dat de Jongeren hier niet alleen maar passief rondhangen. Er zijn genoeg leuke dingen te doen; We gaan door met biljarten, sporten, vi deokijken, knutselen, hand vaardigheid, duiklessen en dis co. Vooraf dat laatste vinden ze leuk; daarom hebben we ook een heel bijzondere draaitafel. Deze is ingebouwd in de cabi- ne van een oude vrachtwagen die nu in de centrale hal staat. Ik heb gemerkt dat ze dat ding hartstikke leuk vinden. Wie platen wil draaien kruipt ge woon In de cabine." Een ding blijft in ieder geval onveranderd: het beleid ten aanzien van drugs. Willem Hof man: „Hier worden geen drugs gebruikt, daar zijn we heel streng mee. Voor bezoekers die dat toch willen, is er maar één oplossing: die worden bui- tengezet." De openingstijden zijn voorlo pig elke avond op donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag. In het weekeinde ook in de mid daguren. Wanneer alles een beetje draait, wil Hofman ook door de week overdag de deu- ren openen. „Je kunt niet met een alle plannen realiseren maar we werken daar wel naar toe." SCHIEDAM Alle informatie over het gehoor, lawaaibestrij ding, hoorapparaten, hulpmid delen en verenigingsactivitei ten zijn zaterdag 12 april te zien in de expositiebus van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden. (NWS) Schie dammers kunnen van 10 tot 17 uur gratis hun gehoor laten testen in de expositiebus op het Hemapleln. De NWS trekt met deze tentoonstelling 'Alles over horen' door het land. Op verschillende panelen is de bouw en de werking van het gehoororgaan te zien. Mede werkers geven advies over hulpmiddelen of de aanschaf daarvan. HOEK VAN HOLLAND De Nleuwlandse Molen, de 400 Jaar oude historische molen aan het Nleuwlandse Molen pad, gaat mogelijk ruim vieren halve meter „groeien". Dat ge beurt op verzoek van de Stich ting Verbetering Tulnbouw- structuur Westland. De Nleuwlandse Molen heeft windrechten waarin wordt be paald dat in een straal van vijf kilometer rond de molen niet hoger gebouwd mag worden dan 3,75 meter en dat is voor de moderne kassen te laag. Als de molen op een verhoging' komt te staan is dat probleem weg, maar het hoogheem- raadschap van Delfland en Mo numentenzorg beraden zich nog. De ingreep-zou betekenen' dat de molen van een „grond- zeiler" zou veranderen In een i, stellingmolen. De gemeente Rotterdam heeft geen bezwa ren tegen het hoger maken van de Nleuwlandse molen. i SPIJKENISSE De fietsen stallingen "Akkers" en "Heem raadlaan" zullen voortaan be waakt worden door leden van de Vereniging voor Algemene Belangenbehartiging Uitke ringsgerechtigden (ABU). De initiatiefnemer tot ae komst van stallingen, de Stich- i ting ARVI, blijkft niet meer aan haar doelstellingen te kunnen voldoen. De stallingen moesten werk bieden aan visueel ge- handicapten.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1