Als het moet, kan de ANBQ schreeuwen Angstig kwartiertje op kolderdag prof. Casimir Zomerse IJsrevue gaat niet door Oost wést} thuis Is politie best In polltle-armeri na inbraak Hoekse werkwinkel wordt groter Inventarisatie knel punten verkeer Avondbladen Combinatie Rotterdam illlpmm Van onze verslaggever TON DAMEN VLAARDINGEN „We gaan eindelijk eens wat doen. Iets concreets," zegt Dirk van Campenhout. Sinds juli 1985 leidt hij het Filippijnenproject van de stichting Vlaardingen voor Ontwikkelingssa menwerking (VLOS). Zijn reis naar de Filippijnen is een eerste stap „Vlaardingen moet op het ge bied van de visserij iets voor dat land kunnen be tekenen. Ik denk aan het leveren van visnetten, de reparatie ervan en het sturen van Vlaardingers dieitèr plekke de bevolking kunnen leren vissen," zegt Van Campenhout uit." Dirk. van Campenhout, die volgende week naar de Fi lippijnen vertrekt voor Vlaardingse ontwikkelingshulp. Foto: Ed Eggermont Op de hoogte Televisie (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een angstig kwartiertje be- leefden de docenten van scholengemeenschap Pro fessor Casimir in Vlaar- "v dingen toen gisteren rond 9.45 Tuur leerlingen als ter-, roristen vermomd de school binnendrongen. Be hangen met knuppels, ge- weren en boksbeugels lie pen de 'gangsters' de loka- c: len binnen en dwongen de docenten naar de kelder te A lopen. De;-actie was het I begin van de zogeheten f i |X*k<>lderdagt,5 dë plaatste A schooldag van de leerlin gen van de eindexamen- klassen. Per traditie heb ben die leerlingen het die dag voor het zeggen. Klinger Speciaal boekennieuws voor onze lezers HET VRIJ®VOLK ZATERDAG 12 APRIL 1986. Nog deze maand hoopt VIaar dlager Dirk van Campenhout (25) oog in oog te staan met de vrouw die onlangs in een sim pel uitgevoerde kanariegele jurk de eed aflegde om prest- dent de/worden van dePllip- pljneiuCorazon ('Cory') Aqui no. Hoewel Van Campenhout onder meer officiële introduc tie-papieren van de Vlaardlng- se burgemeester, A. A. J. M. van Lier, op zak heeft, is hij er nog niet zeker van dat de ont moeting zal lukken. Van Campenhout reist 20 april af naar de Filippijnse eilan den voor een studiebezoek na mens de stichting Vlaardlngen voor Ontwikkelingssamenwer king (VLOS). Hij gaat er een boodschappenlijstje samen stellen met wensen van het Fi lippijnse volk en zal bekijken op welke wijze Vlaardlngen kan helpen. De bulp is onderdeel van het project over de Filippijnen, waarvoor de VLOS subsidie heeft gekregen van de Natio nale Commissie voor Ontwik kelingssamenwerking en be wustwording (NCO) in Am sterdam. Dirk van Campenhout is 25 jaar, Vlaardinger en medisch analist. Hij heeft geen betaal de baan. Omdat hij zich libe raal voelt, werd hij In 1879 lid van de VVD en raakte hij be trokken bij de Vlaardingse po litiek. Vanuit zijn belangstelling voor aardrijkskunde, geschie denis en met name het lot van de mensen, kwam hij vla de VVD in de Stichting Vlaardln gen voor Ontwikkelingssa menwerking. Sinds 1984 heeft Van Campenhout ais VVD-er zitting in de Raad van Aange slotenen, waarvan politieke partijen en instellingen deel uitmaken. Sinds augustus 1985 heeft Van Campenhout zitting in het be stuur van de VLOS en is hij leider van het Filippijnen-pro ject. Zijn werk bij de VLOS en het lidmaatschap van de VVD acht hij niet langer verenig baar. Vorige week bedankte hij voor het lidmaatschap van de liberale partij. „Misschien wordt het wel iets '.'heel anders, ik verzin maar wat. Maar uiteindelijk gaat. de VLOS ervoor zorgen dat Vlaardlngen iets wezen lijks gaat doen voor de bevol king van de Filippijnen," zegt Van Campenhout. Als hij over een week in het vliegtuig stapt, is hij door de VLOS behangen met pennen, opschrijfboekjes, verzamelmappen en memore corders. De stichting vindt dat de noden van de bevolking voorop staan. „Onze hulp moet aansluiten op hun wensen," vertelt Bim Oppenheim, be stuurslid van de VLOS. „Daar om moet Dirk opschrijven wat de mensen daar willen." De agenda van Van Campen hout is voor vijf weken prop vol. Genoteerd staan bezoeken aan organisaties van arbei ders, boeren en instellingen die hen steunen. Ook gaat hij pro beren politieke figuren te spre- .ken. Volgens Van Campenhout is zijn bezoek aan het eiland Ne gros en met name de stad Ba- colod City hetspeerpunt van de trip. Daar zal hij de mensen ontmoeten die vorig jaar mede Vlaardinger met boodschappenlij st naar Filippijnen SCHIEDAM De grote ijsre- 'i vue die deze zomer in Schie- 4 dam zou neerstrijken, gaat niet door. De Haagse organisator Fernand Banning heeft de ge meente laten weten dat hij af ziet van de geplande toer door Nederland. De ijsrevue had de Schiedamse versie van Holiday on Ice moeten worden. Op het Bachplein in het noorden van de stad zouden In een grote tent veertig artiesten en tien tallen schaatsvedètten hun op wachting maken. De gemeente had al een vergunning voor de revue afgegeven. De Ijsrévue had volgens de gemeentelijke informatie a) furore gemaakt In landen als Duitsland en Luxemburg. het vriéndschapsverband tus sen Vlaardingen en Bacolod tot stand hebben gebracht. Hij heeft goede hoop om er ook de burgemeester te spreken. Om zich beter in te leven in de pro blemen van de suikerarbeiders op Negros, gaat Van Campen hout een week werken op een suikerplantage en in een sui kerfabriek. „Het wordt hard werken," weet de Vlaardinger nu al. Mogelijke roddels over zijn 'snoepreisje' wil hij direct de wereld uit helpen. „De reis kost meer dan 4.000 gulden", vertelt hij. „Ikzelf draag daar aan 2.000 gulden bij, meer kan ik niet opbrengen. De rest wordt betaald door de VLOS." Mede-bestuurslid Bim Op penheim valt hem bij: „AI te snel gaat het verhaal dat iemand die op reis gaat mooie bolussen zit te draaien van an dermans geld. Maar de VLOS profiteert van al het werk dat Van Campenhout onbetaald verricht Geen lekkere strand- tochtjes en dergelijke. Nee, eigenlijk moet de VLOS alles voor hem betalen. We hebben toch voor een gedeelde kosten- regeling gekozen om scheve gezichten te voorkomen," al dus Oppenhelm. In een programma van de reis van Van Campenhout staan "de waarschijnlijke re? sultaten van het bezoek", om schreven. „Op de eerste plaats Is de reis nuttig voor de VLOS. De VLOS doet ideeën op, neemt kennis van de proble men van het land. Ik neem dla- materlaal én geluidsbanden mee terug en koop boeken aan voor het documentatiecen trum," legt Van Campenhout uit. Hoewel niets in het pro gramma wijst op rechtstreek se hulp aan de bevolking, zegt hij dat daadwerkelijké steun wel degelijk het doel is. „Ik kan daar alleen nog niets over zeggen. Pas na afloop van mijn reis kan de balans wor den opgemaakt" Omdat hij al een jaar inten- seit in de weer is met het Fi lippijnen-project, denkt Van Campenhout voldoende op de Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM r „Je zou zeg gen dat door een betere oplei ding mensen mondiger wor den. Maar met die werkloos heid van tegenwoordig weet ik het niet. Ik zie de toekomst van, de ANBO een beetje somber in." Secretaris mr. J. A. Eb bing Wubben is bezorgd over de toekomst van; Nederlands grootste vakbond voor oude ren, de ANBO. Volgende week 'viert de afdeling Schiedam haar veertigjarige bestaan. „Werkloosheid maakt de men sen depressief. Niets anders is zo funest. Als je twintig jaar zonder werk zit, sta je op je 65ste niet te springen om actief in de ANBO te worden." De gezelligheidsclub van vroeger is inmiddels, uitge- groeid tot een bond met niet alleen een enorme aanhang maar ook met een flink eisen- pakkët. „We zullen de politiek flink gaan bezighouden de ko mende tijd," voorspelt bijvoor beeld de voorzitter van de AN- BO-Schiedam, Tinie Krikke- Hein. Aan de vooravond van een politiek forum ten tijde van de gemeenteraadsverkie zingen liet de bond eenzelfde geluid horen. Feitelijk bestaat de Algeme ne Nederlandse Bond van Ouderen sinds 1 januari 1978. In Schiedam had deze organi- saiie een voorloper in de afde ling van de Algemene Bond van Be jaar en die op 16 juli 1946 het levenslicht zag. Om te voorkomen dat de vakanties roet in het eten gooien, vieren de Schiedamse ouderen het achtste lustrum volgende week dinsdag. De ANBO ontstond toen,'de bejaardenbond op lan delijk niveau fuseerde met de Bond" van Staatspensionering. Deze club heeft nooit een afde ling in Schiedam gehad. Iets wat in de afgelopen veertig jaar in ieder geval niet Het ANBO be stuur voor de deur van het Blauwhuis:- „Schiedam moet zich schamen." Kaarten in de sociëteits ruim te van de AN BO in het Schiedamse Blauwhuis: ge zelligheid is troef. Foto: Ed Eggermont is veranderd is het biljart. In het Blauwhuis, het sociëteits gebouw van de ANBO in Schie dam, staan drie speeltafels. Voor enkele duizenden guldens hebben ze net een nieuw laken gekregen. De groene tafels la ten zien dat de gezelligheid nog steeds hoog in het vaandel staat, al zijn meepraten en mondigheid twee belangrijke drijfveren. Het waren de biljarts die in 1946 de ouderen bijeenbrach ten. De bejaarden hadden toen nog geen AOW maar ontvingen een bijdrage via het maat schappelijk werk. Termen als „flankerend ouderenbeleid" en „dag- en nachtopvang" hielden nog niemand bezig. „De belangenbehartiging is eigenlijk in de jaren vijftig op gang gekomen," zegt Tinie Krikke. „Bas Kersten was een begrip wat betreft het invullen van belastingformulieren. Als je daar moeite mee had, moest je naar Kerëten. Daaruit is voortgevloeid dat de bond ook op andere terreinen dan de ge zelligheid actief werd." Ook het zogenoemde sociaal fonds dateert uit de jaren vijf tig. Vrijwilligers brengen geld bijeen en zorgen voor een bloe metje bij ziekte van een van de leden. „Maar er zijn ook ande re aspecten. Wë hebben eens een man gehad die ontzettende last had van de herrie die zijn buren maakten. We hebben er voor gezorgd dat die man een andere woning kreeg in het centrum van Schiedam," her innert secretaris Ebbing Wub ben. Het toekomstbeeld dat de ouderen hebben is somber. Niet alleen vrezen zij de bezui nigingen van regeringswege, ook het voortbestaan van hun bond baart hen zorgen. „Elke generatie heeft haar eigen ouderen," zegt Tinie Krikke. „Wij zijn van de generatie met de biljarts en zalen. Nu zitten ze de hele dag-.voor de televi sie." Voor secretaris Ebbing Wub ben zijn de gevolgen van bezui nigingen glashelder. „Door de centralisatie krijgen de ge meenten het geld voor bejaar- denwerk zelf in handen. Het gevolg is dat sterke steden, zoals Schiedam, moeten inle veren ten gunste van de zwak keren. Er zijn al 17 bedden in verzorgingstehuizen ingele verd zonder dat daar iets te: genover staat. Wij proberen nu nog op een vriendelijke manier te protesteren, via de politiek. Maar als het nodig is kunnen we schreeuwen." Dat "schreeuwen" blijkt soms te helpen. Al drie jaar lang zet het ANBO-bestuur op soms felle wijze het gemeente bestuur onder druk om het so ciëteitsgebouw het Blauwhuis te laten opknappen. Tijdens een politiek forum enkele we ken, geleden zegden'alle par tijen toe dat de opknapbeurt er komt „Dus als die wethouder het verzoek nu inlevert, kun nen ze niet meer terug," con cludeert voorzitter Krikke. „Ik ben pisnijdig. In andere delen van de stad worden wijkcentra neergezet diemiljoenen kos ten. Voor ons gebouw kan niet eens een veel kleiner bedrag uitgetrokken worden. Schie dam zou zich moeten scha men!" Terwijl de docenten naar "beneden* werden afgevoerd, moesten de leerlingen van de lagere klassen in de aula plaatsnemen. Daar was een podium in- stelling gebracht voor een play-baek-show; een immltatie van de show van Henny Huisman op televisie. „De docenten werden in de kelder opgemaakt voor hun op treden," zei Annemieke van Renes (19), HAVO leerling. „Veel leraren zaten 'm te knij pen. Hadden niet zo'n zin om op kolderdag voor paal te staan. Twee zijn er in geslaagd er onderuit te draaien; Leo Jurgenius (Nederlands) en Reinier Parenkuam (Engels). Maar de anderen weerden zich knap op onze Waanzinni ge Heny Huisman Show. Hen ny werd gespeeld door Sander Rodigues, die 't heel goed deed. Echt waanzinnig," aldus Anne mieke. 'Produktie-assistente' was Shiara Lemmers (MAVO 4). Na haar eindexamen vertrekt ze naar haar geboorteland Su riname. „Het was een heerlijke dag," zegt ze. „Je voelt op de kolderdag. echt dat de school periode vrijwel ten einde is. Dat afscheid is toch een beetje treurig, hoe leuk we de dag ook hebben gemaakt." Drie leerlingen zochten even een docentenkamertje op om uitgebreid verslag te doen van de actie. Tijdens het gesprek kwam conrector Jan Baren- dregt binnen, zijn eigen kamer, en liet trots zijn 'Starsister- oorkonde' zien- Tja, op welke 'sister' leek hij nu het meest? Het meest op Klinger uit de tv- serie Mash, vond Barendregt zelf. Buiten werd het repertoire verder afgewerkt. Cabaret, spelletjes (de sloot met ballo nen aan de voeten oversteken, 'het Waanzinnige Kolderbal met ons waanzinnig schoolor- kcst'i Rector L. J. Ph. Maas leek. niet al te gelukkig met de kol derdag. Hij reageerde er 'goelg* op, maar toonde zich beslist niet enthousiast „Zo'n dag onderga je, zo zou lk het wel willen zeggen," aldus de rector. „Ik vind de actie van dit- jaar overigens buitenge woon geslaagd. Er zijn geen vervelende dingen gebeurd/' Deelname aan de playback- show had Maas uitgesloten. „Ach, ze vragen me niet eens meer. Ik houd niet van dit soort feesten en dat weet men bier op school. Uit respect voor mijn grijze har«>n, pikken de leerlingen dat Van me." Toen 'de terroristen' him slpg hadden geslagen, keek Maas vanuit een veilige afstand de 'kolder' toe. Uitslag play-baek-show: 1) Willy en Willeke door Laurens Stegers (Engels) en Sandra van de Velden (leerlinge), 2). Tarzan Boys door Wim Scholi (wiskunde), 3) Luv' door. Jo- han Peereboom (Engels). hoogte të zijn van de situatie op de eilanden. Met veel inte resse heeft hij de kranten gele zen over het aftreden van Mar cos, over de voortdurende hon ger op de eilanden door de sui kercrisis en over de wijze waarop 'suikertirannen' als gouverneur Gustillo van de provincie Del Norte zichzelf in het zadel houden. De VLOS kijkt niet machte loos toe, legt Van Campenhout uit. „We hebben geld ingeza meld voor een gaarkeuken, het Soup-Kitchen-Project van de priester Buddy Mana-ay", ver telt hij. Hij probeert de men sen uit dë stad en boeren die hun huis hebben verlaten, nog te voeden met voorraden die hij van de kerken krijgt. Ma- na-ay was enkele maanden ge leden nog in Nedereland ook in Vlaardingenom de geld inzameling voor zijn keuken te ondersteunen." Ook geeft de VLOS 25.000 gulden aan suikerwerkers die in de landbouw willen werken om zo aan de hongerdoodte ontsnappen. Het gaat om het "Farm Lot Program", een plan om land in bruikleen te geven aan de arbeiders van de sui kerplantages die geen werk hebben, de bedoeling is hen het eigen voedsel të laten verbou wen. Het geld is nodig voor de aankoop van de grond en de aanschaf van mest, ploegen, karbouwen, en zo meer. „Wij krijgen het geld weer van scholen die een inzamelingsac tie houden onder leiding van onderwijzer Jan de' Bloemen," stelt Van Campenhout: 1 >Hij benadrukt dat de VLOS J dié gelden niet onmiddellijk beschikbaar' heeft gesteld. „Wij wilden, eerstdatFarm Lot Program toetsen, kijken of •het haalbaar is. We hebben de plannen opgevraagd en ze ge stuurd naar de katholieke or ganisatie Cebemo en naar een hoogleraar van de Landbouw Hogeschool in Wageningen. 'Pas nadat we hoorden dat de projecten door de deskundigen 'redelijk' werden genoemd zijn we aan het geld gaan denken." ;,Maar," zegt Van Campen hout, „het beste is om het ter plekke te bekijken, Dat ga ik doen". SCHIEDAM Oost west, thuis best, moet een Vlaardinger ge dacht hebben toen hij onlangs in Schiedam zag hoe twee meisjes er met zijn flets van- doorgingen. In plaats van de plaatselijke politie te waar schuwen, belde hij naar de hermandad, In zijn woonplaats. Agenten van dit korps reken- \,f den Inderdaad de twee meisjes in, maar leverden hen wel af op het Schiedamse bureau. Het betrof een 14- en een 15-jarige inwoonster van Maassluis. Ze zijn inmiddels weer vrijgelaten. De diefstal vond plaats op de Sportlaan. SCHIEDAM Een 20-jarige Schiedammer is letterlijk in dé armen van de politie gelopen na een inbraak in het bedrijfs pand van een autodealer. De agenten waren gealarmeerd door de eigenaar die "enkele" mannen naar binnen had zien klimmen. Bij hun aankomst ontdekten de agenten echter maar één inbreker. Ze wacht ten de man op en hielden hem 'voor de deur van het bedrijf aan. Of de man ook daadwer- kelljk iets gestolen had, ver meld het politierapport niet. HÓEK VAN HOLLAND De deelraadscommissie voor so ciale zaken en volksgezond- heid is bereid een gunstig ad vies te verbinden aan de po gingen van de werkwinkel om een groter gebouw te betrek ken. Gedacht wordt aan de vroegere kleuterschool "Het Hummelhonk". De'Werkwinkel, waar nu ook een vakaturebank is onderge bracht, wi! uitbreiding met een artotheek en een speel-o-t- heek. Maar de financierings- mogelijkheden zullen via subsi-* dies elders gezocht moeten worden want de commissie wil de bestaande bijdrage niet verder verhogen. Ook op termijn kan de werk winkel niet rekenen op een ho gere deelraadsbijdrage. Pas wanneer men heeft aange toond dat de financiering hele maal rond komt zal de com missie een definitief advies ge ven. HOEK VAN HOLLAND De rampenbestrijding voor het ge- meentedeel Hoek van Holland zal meer aandacht krijgen. Op advies van het bureau rampen bestrijding in Rotterdam zal een inventarisatie worden ge maakt van de bij de betrokken diensten beschikbare uitrus ting en personeel. Ook de vrij willigersorganisaties die bij een ramp kunnen worden ingezet zullen nu op papier worden ge zet. Verder komt er een inventari satie van knelpunten die vooral op verkeersgebied aanwezig zijn. Bij een eventuele ramp op een mooie zomerdag of tijdens de spitsuren van het verkeer van en naar de Harwichkade kunnen er ernstige problemen ontstaan. Wanneer alle gege vens bekend zijn zal het bu reau rampenbestrijding mee werken aan verder overleg om tot een afdoende regeling te komen. Een nieuw licht op Koos Vorrink in de meest volle- dige biografie die er tot dusverre'van hem is ver- schenen. Naast de politiek leider, jeugdleider en B^raSS&cjjH! onderwijzer belicht C.H. Wiedijk vooral de mens H AA'AAA'M Vorrink. De auteur baseerde zijn studie op authen- I - tiek materiaal en komt daardoor met veel nieuwe MAAAAAvA:' gegevens. Hij besteedt ruime aandacht aan de uit- eenlopende organisaties waarin Vorrink actief was H en brengt zo een boeiend rood verleden tot leven. Het boek is zeer goed gedocumenteerd en rijk geïllustreerd. De auteur is historicus. Hij is vooral gefascineerd door de fundamentele verandering die zich in de jaren dertig voltrok in de opvatting van de Nederlandse socialisten.: Dit boek geeft daarvan in 548 pagina's een boeiend en uiterst leesbaar verslag. De vastgestelde verkoopprijs wordt f 57,50. Verschij ningsdatum 13 mei 1986. De lezers van deze krant krijgen nu de gelegen heid het boek te bestellen tegen de speciale voörintekenprijs van 44,00. Als u nu de onderstaande bon instuurt, wordt het boek voor u gereser veerd. (U kunt natuurlijk ook meerdere exemplaren bestellen.) U krijgt na het verschijnen bericht wanneer u het kunt komen afhalen. Ja, ik wil dit unieke boek'Koos Vorrink'graag hebben. Ik bestelexem plaren-voor de speciale intekenprijs van 44,00 per stuk. Na verschijnen ontvang ik van u bericht wanneer ik het (de) boek(en) kan komen afhalen. Ik betaal dan contant aan de receptie van mijn krant, Witte de Withstraat 25, Rotterdam. Naam Adres Postcode/Woonplaats Deze bon uitknippen en opsturen naar: uitgever van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad Afd. Promotie/P.R., Antwoordnummer 1579,3000VB Rotterdam Een postzegel is niet nodig. Afctienr. 225C01 Geldig tot 13 mei 1986

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1