Politiek Schiedam achter Wilton Gemeente Rotterdam stoot veertig sportvelden af Jaarverslagprijs voor Het Vrije Volk Prikacties bij NS Rotterdam EEN LICHTGEVEND GESCHENK för M te WM m i^pppSip VpTi gfei wY 8fe k YV/i IHs b f Gewest PvdA beslist zaterdag over college 8 DaJvSrié tl-lamp Jules Deelder op televisie Veiling van huisraad ds. Visser Willekeur voor woningdelers Van Dorp voorlopig niet terug M dinsdag 15 april 1986 Van onze verslaggever RENÉ SAUVEUR ROTTERDAM Het Rotterdamse politiekorps heeft zich met een kredietaanvraag tot de ge meenteraad gericht, waarin wordt verzocht om een bedrag van achttien miljoen gulden ter dek king van de kosten die zijn gemaakt bij de bouw van "Bobo", het nieuwe politiebureau aan de Vei- lingweg. ■Kr BUI De twee bouwliften van het WTC in Rotterdam. Eën van de bouwvakkers gebruikt de hefboom, die volgens woordvoerder Van der Hoven van de HBM een eventuele vrije val tot hoogstens tweeeneenhalve meter beperkt. (Foto: Niels van der Hoe ven) 36 velden weg De voorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, mr. M. van den Bos (rechts), heeft de Jaarverslagprijs 1985 van z'n organisatie gisteren uitgereikt aan de journalisten Herman Moscoviter (links) en Bas de Jong (midden) van Het Vrije Volk. HVV heeft de prijs gekregen vanwege de aan dacht dxe de krant voor de economische proble men in het Rijnmondgebied heeft gehad. De twee journalisten hebben als onderdeel van de prijs een artikel geschreven voor het Jaarver slag 1985 van de Kamer van Koophandel; daar naast ontvingen zij gisteren een oorkonde en een geldbedrag van in totaal tweeduizend gul den. vervolg voorpagina De zaklantaren met TL-lamp. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En... de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. NIEUWE ABONNEE: 8 S.7 STUREN NAAR NAAM..VOORL.... ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS TEL NAAMVOORL.... ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS1 0E NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22 10 (ACCEPTGIROKAART) EN KRIJGT DE KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS c - (Van een onzer verslaggevers) t SCHIEDAM „Als het toch verkeerd gaat, zijn ze nog niet zo makkelijk van ons af." Gespierde taal van burgemeester R. Scheeres van Schiedam gisteravond in een debat over Wilton- Fijenoord. De burgemees ter zei toch "goede hoop" te hebben dat politiek Den Haag het advies in het veel besproken rapport Gouds waard met over zal nemen. Daarin wordt ondermeer gesteld dat de Schiedamse werf alleen buitenlandse or ders voor marineschepen mag aannemen, als er bij de werven De Schelde en de RDM geen ruimte is. Aan de vooravond van een hoorzitting donderdag, slaan de politieke partijen in Schiedam de handen meen. Alle partijen, CDA en VVD incluis, hebben bij hun Haagse fractie al hun af keuring uitgesproken over de uitkomsten van het Goudswaard rapport. Volgens Scheeres druist het advies van Goudswaard lijnrecht m tegen afspraken die met minister Van Aar- denne gemaakt zijn. „Wil ton is wel degelijk vrij voor de exportmarkt. Er is over eengekomen dat de werf al leen niet meer zou bouwen voor de marine of vaartui gen zou vervaardigen die een afleiding zouden zijn van marineschepen. Gouds waard trekt zich daar niets van aan. Het is bijzonder vreemd dat de minister hierover met verwonderd is," aldus Scheeres. Hij zal de werf tijdens de hoorzit ting persoonlijk verdedigen. Zie ook pagina 13. IJMUIDEN Het eerste deel van de theatershow „Deelder spreekt" van de Rotterdamse "aucteur" Ju les A. Deelder wordt zon dagavond 11 mei door de VPRO-televisie uitgezon den. De show werd onlangs opgenomen in de schouw burg van IJmuiden, het geen volgens Deelders ma nager „niet wegneemt dat het Rotterdams accent in deze uitzending over heerst." In razend tempo behan delt Deelder onder meer „de wereld van de glamour, jazz, Antwerpen, Den Haag, christen-, joden- en vrou wendom, het zakenleven en de politiek. En dat laatste kan „met de verkiezingen m het verschiet wellicht nog stof leveren voor een Interessante discussie", daar Deelder zoals gewoon lijk „geen blad voor de mond neemt". Het tweede deel van „Deelder spreekt" komt op een nader te bepalen datum op het scherm. ROTTERDAM De Rot terdamse dominee Hans Visser verwacht aanstaan de vrijdag de deurwaarder voor de openbare verkoop van zijn huisraad in ver band met zijn weigering de- fensiebelastmg te betalen. De „groep van 48 tegen de kruisraketten" in Rotter dam, die uitgaat van werk groepen van de Pauluskerk en de IKV-kern Delfshaven, heeft al aangekondigd op het moment van de openba re verkoop bij Visser op be zoek te zullen gaan. ROTTERDAM Het uit voeren van de maatregel voor woningdelers Is een „rommeltje" geworden. De richtlijnen waarmee Socia le Diensten in Nederland hebben moeten werken, als mede de verschillende ma nieren van werken van deze gemeentelijke bedrijven, hebben gezorgd voor rechtsongelijkheid in de be handeling van uitkeringsge rechtigden. Zo luidt de conclusie van het rapport „Schaalvoor- oordelen" van onder meer "de Buro's voor Rechtshulp In Rotterdam en Amster dam. Te dure 'Bobo' nekt politie zelf De heer J. C. van Dorp (51), hoofdcommissaris van politie in Rotterdam vanaf 1 februari 1984, is voorlopig uit de roulatie. Van Dorp is al geruime tijd niet in dienst en zal voorlopig ook niet terugkeren in zijn func tie. Tot nader order heeft het Hoofd Uitvoerende Dienst J. A. Blaauw (58) de taken van de hoofdcommis saris overgenomen. De afdeling persvoorlich ting van de politie wil voor alsnog geen Inlichtingen verstrekken rond de ge zondheidstoestand van de heer Van Dorp. Daarvoor verwijst zij naar de secre taris van het kabinet van de burgemeester, mr. N. van Eek. „De heer Van Dorp is al ongeveer vijf weken met ziekteverlof en het ziet er naar uit dat hij voor een wat langere periode thuis blijft. Er is nog geen zicht op de datum waarop Van Dorp zijn werkzaamheden hervat," zegt mr. Van Eek. Ingewijden wijzen er op dat de werkdruk waaraan de hoofdcommissaris bloot staat hem nogal eens zwaar valt. Vorig jaar werd Van Dorp getroffen door een hartinfarct, waarna hij en kele maanden rust moest nemen. Ditmaal zou de hoofdcommissaris over spannen zijn. Officieel is echter over diens gezond heidstoestand niets bekend gemaakt. Komende maandag, 21 april, moet de raadscommissie Poli tiezaken dit dekkingsvoorstel beoordelen. Dit financiële on derbouwingsplan vormt een onderdeel van de rapportage die de korpsleiding in de raadscommissie zal doen over de gang van zaken rond het pe perdure politiebureau. Blijkens de officiële gegevens heeft dat een kleine vijftig miljoen gul den gekost, nog afgezien van een slordige zeven miljoen gul den die was gemoeid met het bouwrijp maken van de ver vuilde ondergrond. Het Hoofd Uitvoerende Dienst, commissaris J. A. Blaauw, zal de Rotterdamse politie bij die gelegenheid ver tegenwoordigen. Hij neemt daarmee de taak op zich van hoofdcommissaris J. C. van Dorp, die met ziekteverlof thuis is. Juist Van Dorp heeft verzuimd om burgemeester Peper van Rotterdam tijdig te waarschuwen voor de onge bruikelijk hoge kostenover- schrijdlng die de politie heeft laten ontstaan bij "Bobo". De gang van zaken rond het politiebureau vormt voor poli tiek Rotterdam een gevoelig onderwerp, gezien de weinig florissante financiële positie van de gemeente De beroering Jfejre'SStsiïji: (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De bouwer van het World Trade Centre (WTC) op het Beursgebouw in Rotterdam tast in het duister over een ongeval met een bouwlift vorige week. „Wij we ten niets van het voorval. Geen enkele werknemer heeft iets dergelijks gemeld. Zo'n inci dent wordt in de bouw zeer ernstig genomen," aldus hoofd uitvoerder E. van der Hoven van de Hollandse Beton Maat schappij Het ongeval met de bouwlift gebeurde volgens een werkne mer van een onderaannemer van de HBM op donderdag middag 10 april. De man wil zich niet bij de hoofduitvoer der melden „om narigheid te voorkomen", maar zegt ook: „Ik beschouw dit echt niet als een gebeurtenis om grappen over te maken. Eén van de mensen in de lift waar ik ook in stond, is later in huilen uit gebarsten," Bij het incident zou de lift van de 20ste naar de 14de verdieping zijn gevallen. Niemand raakte gewond. De gebeurtenis is en blijft voor hoofduitvoerder E. van der Hoven een raadsel. „Er heeft zich niemand gemeld en de twee bouwliften op dit werk zijn gegarandeerd veilig. Ze zijn direct na de installatie door ambtenaren van de Ar beidsinspectie gecontroleerd en er is een certificaat van goedkeuring gegeven. De laat ste controle heeft op 14 decem ber van vorig jaar plaatsge vonden," aldus Van der Hoven. Het verhaal over de val van zeven verdiepingen is volgens de hoofduitvoerder "onmoge lijk". „Dit verhaal moet uit de lucht zijn gegrepen. Ik zou graag met ooggetuigen willen prateu. Het zal voor hen heus geen consequenties hebben. Y V, 1 ux 'i >>3 s,- ;V,3 l f Tg Wij hebben sinds het begin van de bouw van het WTC geen en- kei ongeluk meegemaakt en willen dat graag zo houden," zegt Van der Hoven. De enige mogelijkheid die de hoofduitvoerder kan bedenken is dat er mogelijk iemand een „grap" heeft uitgehaald, „We noemen dat boompje-liften. Het kan zijn dat iemand de hefboom voor de instap van de lift omhoog heeft geduwd tij dens het gebruik, In zo'n gevai blijft de lift ergens onderweg hangen. Het veiligheidsysteem zorgt er echter voor dat ge bruikers hoogstens een vrije val van twee a twee en een hal ve meter maken. Het verhaal van zeven verdiepingen sugge reert dat er nu een val van vij fentwintig meter zou zijn ge maakt." ROTTERDAM De beta lingsachterstanden van kort en voetbalverenigingen in Rot terdam lopen steeds verder op. Ruim tweehonderdduizend gulden had de gemeente op 1 april van de amateurclubs te vorderen aan achterstallige huur. Daarom willen burge meester en wethouders zo snel mogelijk besluiten nemen om tot aanpassing van het sport- veldengebruik te komen. Enkele miljoenen guldens willen B. en W. besteden om fu sies en verhuizingen van clubs van de grond te krijgen. Vijf zes jaar denkt sportwethouder Ries Jansen nodig te hebben voor deze operatie, waarbij on geveer 40 velden voor andere doeleinden (bijvoorbeeld wo ningbouw) beschikbaar ko men. Sanering van de veldsporten is volgens het gemeentebe stuur hard nodig. Het aantal leden in die sector loopt de laatste jaren schrikbarend te rug door de vergrijzing van de bevolking en de verschuiving van de interesse naar recrea tie- en binnensporten. Een werkgroep waarin ook vertegenwoordigers van deel gemeenten en sportorganisa ties zitting hadden, Het eind vorig jaar de nota Herstructu rering Sportvelden verschij nen. Op die nota baseert het gemeentebestuur zijn voorstel len, die in mei in de gemeen teraad aan de orde komen. Daarin zijn ook de aanleg van onderhoudszuinlge kunst grasvelden en verhuizing naar nieuwe wijken begrepen. In totaal vergen de plannen uit die nota een bedrag van twaalf miljoen gulden, maar zo redeneert de Dienst Sport en Recreatie daar staat te genover dat door afstoting van 36 velden twee miljoen gulden per jaar wordt bespaard aan kosten. Globaal zou door deze operatie een bezuiniging van acht ton per jaar tot stand ko men, terwijl zij tevens een koude sanering door het fail liet van verenigingen voor komt. De opbrengst uit het nieuwe grondgebruik is niet meegerekend. Een kleine moeilijkheid is echter, dat deelgemeenten het zogenaamde budgetbestedings- recht hebben waardoor ze geld uit besparingen (op bijvoor beeld velden) voor andere doeleinden kunnen gebruiken. In de raadscommissie financi en wees wethouder Joop Lint horst gisteren op het risico, dat de kosten van deze opera tie de opbrengst voor de ge meentelijke kas zouden kun nen overschrijden. Hij gaf zijn commissie in overweging om bij het wijkgebonden verkla ren van sportcomplexen een bezuimgingspllcht op te leggen aan de deelgemeenten. De eerste gesprekken met clubs en deelgemeenten heb ben tot nog toe verscheidene reacties opgeleverd Vereni gingen zonder schulden willen bijvoorbeeld geen fusie of vel- denafstoting. Andere clubs re kenen op verbetering van de bestaande situatie. ontstond na een vraaggesprek dat Het Vrije Volk had met bouwcommissaris L. Stout. Die kondigde in februari aan dat het nieuwe politiebureau onge veer twintig miljoen gulden duurder was uitgevallen dan de begroting aangaf. Naar aanleiding van deze uitlatingen gelastte burge meester Peper een onderzoek, ook al toen bleek dat het ge meentebestuur over deze kos- tenoverschrijding op geen en kele manier was ingelicht. Ook de personeelsvertegenwoordi ging van de politie (de dienst commissie) eiste opheldering. Die wilde weten ten koste van welke afdelingen de budget overschrijding was gegaan. De rapportage is tot dusver een zorgvuldig bewaakt ge heim. De korpsleiding heeft de officiële lezing van het bouw proces rond bureau Boezem- bocht/Veilingweg slechts in kleine kring verspreid. Inge wijden menen echter dat met de rapportage is aangetoond hoe onverantwoord het Is ge weest om de politie op eigen houtje nieuwbouw te laten ple gen. Volgens doorgaans betrouw bare bronnen op het stadhuis "zijn er intern bij het korps geen schokkende personele veranderingen te verwachten ten gevolge van de kostenover- schrijding". Algemeen wordt aangeno men dat de Rotterdamse ge meenteraad geen "bezwaar zal aantekenen tegen het ingedien de dekkingsvoorstel, zolang de 'politie de gevraagde miljoenen uit eigen zak betaalt. Over de gevolgde procedure. In de wan delgangen genaamd: "eerst bouwen, daarna door de raad jassen", zal naar verluidt nog een stevig robbertje worden gevochten op bestuurlijk ni veau. Het nieuwe politiebureau is ontworpen door architect C. van Strien van de Dienst Ge meentewerken. Deze afdeling verstrekte Het Vrije Volk bij monde van projectcoördinator ir. H. Schrijver al enkele maanden terug de gegevens, die nu zijn verwerkt in de rap portage aan de gemeenteraad. Gemeentewerken meldde toen dat met de totale nieuw bouw 25 miljoen gulden was gemoeid. Bij dit bedrag zijn in begrepen de sanering van de bodemverontreiniging, de bouw van een sporthal, de aan leg van een schieteomplex en een een kantoor met een vloer oppervlakte van 5757 vierkante meter. Niet inbegrepen zijn de binnenmuren van de kantoor ruimtes en de overige inrich tingskosten. De Rotterdamse gemeente raad verstrekte op 15 maart 1984 een krediet van 31 miljoen gulden ten behoeve van de nieuwbouw aan de Boezem- bocht/Veilingweg. Dat bedrag kwam ter beschikking via het ministerie van Binnenlandse Zaken. In augustus 1985 zegde Bin nenlandse Zaken een bedrag, ditmaal 200 miljoen gulden, toe voor de oplossing van de ernstige huisvestingsproble men van de Rotterdamse poli tie. Voor dit bedrag moeten en kele nieuwe politiebureaus worden neergezet en een aan tal andere posten worden ge renoveerd. ■ij/ (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Het spoor wegpersoneel in de regio Rot terdam gaat prikacties voeren voor een looneis van 1000 gul den bruto en een betere uitvoe ring van de huidige CAO. Le den van de Vervoersbond FNV in het district Rotterdam heb ben dat gisteravond in café restaurant Engels unaniem be sloten. In welke vorm de prikacties worden uitgevoerd Is nog niet duidelijk, maar volgens Jaap van Zeben van de bond beho ren korte werkonderbrekingen tot de actiemiddelen. De prikacties zullen vooraf gaan aan het overleg dat de Vervoersbond voor 28 april met de NS-directie wil voeren. Als dat niets oplevert zal de bond op 3 mei oproepen tot ge organiseerde stakingen- In Engels waren gisteravond 130 leden van de Vervoersbond FNV aanwezig en volgens Van Zeben ging het er bij de dis cussies pittig aan toe. Volgens hem is het spoorwegpersoneel "pisnijdig" op de directie, om dat deze flexibele rust- en werktijden wil invoeren, waardoor kortere en langere werkdagen ontstaan, afhanke lijk van de drukte. Volgens de bond wil de NS de overeenge komen arbeidstijdverkorting "wegmasseren" door. bij voor beeld rustdagen als ATV-da- gen aan te merken. Overwerk vergoedingen vervallen en het werk verschraalt, meent de bond, Onderdeel van de NS-maat- regelen is ook het rijden van "rondjes om de kerk". De dienstregeling wordt voortaan per regio opgezet, zodat de machinisten steeds dezelfde trajecten rijden Het gewestelijk bestuur van de PvdA schrijft in de uitnodi ging aan zijn leden voor de vergadering van zaterdag: „De onderhandelingsdelegatie heeft exact gehandeld conform de door de gewestelijke verga dering uitgestippelde marsrou te. Er kan van een voor de PvdA bijzonder gunstig ak koord worden gesproken." In de onderhandelingen vormde de zetelverdeling een belangrijk onderdeel. Daarbij is uitgegaan van het stand punt, dat de PvdA geen zetels zou moeten Inleveren, maar wel steun van minstens 27 raadsleden nodig heeft, op grond van de uitspraken van de gewestelijke vergadering. Steun van een van de andere partijen was slechts mogelijk door uitbreiding van het aan tal wethoudersposten naar ne gen. „Een oude gedachte, omdat ook in het verleden, wegens enorme werkdruk, de nood zaak van uitbreiding van het college werd gevoeld, maar er van werd afgezien om niet de indruk te wekken dat het de PvdA om louter eigenbelang ging," aldus het gewestelijk bestuur van de PvdA. Met "loyale coalitiegenoot" D66 was snel een principe-ak koord bereikt. Het CDA eiste van meet af aan twéé wethou dersplaatsen voor zichzelf of voor CDA en VVD. De WD was bereid met één nieuwe wethouderszetel akkoord te gaan. CDA-lijsttrekker en kandi daat-wethouder Bertus Bohré zegt hierover: „Ik vind het vreemd, maar wist uit de cor respondentie tussen WD en PvdA dat de WD van die CDA-post geen breekpunt zou maken. Een positie als Nel vair der Pol nu In het college krijgt, heb ik niet willen Innemen en daarin steunt de overgrote meerderheid van mijn fractie t» me. Het nieuwe Rotterdamse col lege zal gaan bestaan uit de wethouders Joop Linthorst, Hans Simons, Roel den Dun nen, Jan Laan, Johan Hender son en Piet Hoogendoom van de PvdA, Ries Jansen van D66 en Nel van der Pol-Van den Dorpel van de "WD. Gezamen lijk hebben deze partijen 33 ze tels van de 45 in de Rotterdam se gemeenteraad. HA W n krap ui en SM op n een open enveJce naHet Vtl|e vofc s!d «»nnCT«raeneijn*v»tfetB Antwoontnunmer 1579 3000 VB Rottefdem D« poetiegel beaten «3 TtHrjr -• V-4»

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1