Brandersfeesten op tv in Europa Van Kleef: 'Los af, voor t te laat is' Romantiek bij Wilton 'Links Schiedam' viert 1 mei samen u it! ff&aaw Brieven Brouwer treedt terug als voorman vanPvdA Schiedamse doop 'Schiedam' Inbraken Opbeller trekt mes 2 Telefonische Hulpdienst v óVxi mlü" LdciUiciar vuur ven Jongens belaagd Bejaarde komt rijbewijs brengen Twijfels Romantiek bij Wilton, pe ferryboot Koningin Beatrix zorgt voor een fraai lichtenspel in een van de dokken van de scheepswerf. Het schip is door concurrent Van der Giessen De Noord even in Schiedam geparkeerd De 30.000 ton metende Koningin Beatrix wordt morgen overgedragen aan de Stoomvaartmaatschappij Zee land. Het schip zal worden ingezet op de route Hoek van Holland-Harwich en is meteen het grootste ferrys hip op die lijn. Het vervangt de veel kleinere ferries Zeeland en Prinses Beatrix. In het nieuwe schip is ruimte voor 2100 passagiers. Het is trouwens niet de enige veerboot die bij Wilton ligt. Afgelopen zondag brak er, brand uit op een lager gelegen dek van de Baltic Ferry. Het vuur was ont staan doordat lasvonken waren terechtgekomen in een hoop verpakkingsmateriaal en afval. De bedrijfsbrand weer en de Schiedamse brandweer blusten de brand. De Baltic Ferry is eigendom van Thownsend Thoren- sen. (Foto Ed Eggermont). -comité is klaar voor het rode feest (Foto: Ed Eggermont) Het 1 mei Sponsors op komst 1 v fl De Belgische zangeres Nikki Langley komt zater dag met een programma met Brechtliederen in het Schiedamse theater de Teerstoof. (Foto: v.z.v. Acti va) Tender Teerstoof Jeugdtheater Har monie Filmhuis Harmo nie Schuurkerkthea- ter Fiimhuis Schuur kerk Laurens Coster- straaf Bibliotheek David Bowie Hoofdpijn Geslachtsziekten v IC4*' i -,* *V V *w*j. - f#i HET VRIJE VOLK Schiedam r'-.y- nauw j (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Fatale financiële problemen drei gen voor woningbouwver eniging Volkshuisvesting. Binnenkort moet de ver eniging ongeveer twaalf miljoen gulden aan ach terstallige grondkosten betalen aan het rijk. In het uiterste geval zou dit kunnen leiden tot het fail lissement van Schiedams grootste woningbouwver eniging. Deze sombere voorspelling deed Adri Reijnhout (D66) gister avond in de Schiedamse gemeenteraad. Hij ver wacht dat nog dit jaar de gepeperde rekening bij de vereniging in de bus ligt. 1 De enorme schuld dateert uit het begin jaren zeventig. Voor de bouw van twee wijken met in totaal 347 woningen in Woudhoek Zuid werden voor bijna vijf miljoen gulden stuk ken grond aangekocht. De re kening daarvoor werd echter nooit vereffend omdat het rijk Adri Reijnhout: ryEnige oplossing is betalen met hui zen." (Foto: Ed Eggermont) die met opstuurde. Vermeer derd met de rente is het be drag uitgegroeid tot twaalf miljoen gulden. Reijnhout zegt in de boeken van Volkshuisvesting niets te rug te kunnen vinden dat wijst op reserveringen voor de reke ning. „Het is zonneklaar dat de vereniging dat bedrag niet kan betalen. Ze hebben totaal geen bedrijfsreserve. Er is een te kort van meer dan acht mil joen gulden." De vereniging heeft een le ning aangevraagd bij de ge meente om een deel van de re kening te financieren. De aan vraag leidde gisteravond de discussie in over de krediet waardigheid van de verenin- ging. Het college van burge meester en wethouders was eerst van plan garant te staan voor een lening bij een particu liere bank. Omdat de gemeente echter een aanzienlijk lagere rente berekend, werd het voor stel ter elfder ure veranderd in een lening bij Schiedam. „Een lening aan Volkshuis vesting? Ja, alleen als ze terug kunnen betalen. Ik heb daar m'n grootste twijfels over," vond Reijnhout. Namens het college zei burgemeester Rei- nier Scheeres geen enkele re den te hebben om te twijfelen. Een meerderheid in de raad vond dat ook. Als enige oplossing voor het driegende financiële debacle bij de woningbouwvereniging ziet Reijnhout het „betalen met huizen. Dat is het enige al ternatief. Maar dat heeft weer de nodige consequenties' voor de andere verenigingen als de fusie volgend jaar een feit wordt. De draagkracht is dan minder." SCHIEDAM De Schie- damse Brandersfeesteh wor den via televisie mogelijk ver spreid over een groot deel van Europa. Via dlse-jockey/spel- leider Antony Parker heeft de organisatie van de feestweek contacten gelegd met de En gelse omroep Sky Channel. Parker was vorig jaar deelne mer aan het feest met een zo genoemde erïss-cross-show op het museumplein. Sky Channel zal met een eigen schotelan tenne naar Schiedam komen. Hiermee kan rechtstreeks wor- iden uitgezonden. Niet bekend Js in welk programma de 'Brandersfeesten zullen worden opgenomen. Gus Schram, als ambtenaar van algemene zaken betrokken bij de feestorganisatie, is te vreden over de bemoeienissen van Sky Channel. „Voor ons is het publicitair gezien natuur lijk uiterst aantrekkelijk," vindt hij. Omdat het hier een zuiver commerciële omroep betreft, zijn het de winkeliers die voor de contacten en orga nisatie zorgen. Volgens Schram zal er onder de vlag van Sky Channel een talenten show worden gehouden. Ver der zal er een grote luchtbal lon worden opgelaten waar mee het publiek vluchten kan maken. Schram hult zich in stilzwij gen over verdere contacten die bestaan met Nederlandse zendgemachtigden. „Dat is een beetje prematuur om daarop in te gaan. Er zijn wel toezeg gingen." Vermoedelijk zal de Lange Haven, die dit jaar voor het eerst bij de Brandersfeesten betrokken wordt, in het water enkele grote fontijnen krijgen. Verder bestaan er plannen voor een kunstmarkt, een pres tatieloop en een kleine vloot- schouw van Schiedamse sche pen. Het onlangs geopende jazzcafé The Ditch moet het middelpunt worden van de jazz nacht die dit keer ook op het programma staat. SCHIEDAM Hans van Kleef (PvdA) vindt dat de ge meente te langzaam Is met het vervroegd aflossen van dure leningen. „Per jaar kan er twee tot drie miljoen gulden worden uitgespaard. Nu is het rustig wat betreft de rente stand. Dadelijk komt er een stijging en zijn we te laat." De socialist deed zijn waarschu wing aan het adres van waar nemend wethouder voor finan- SCHIEDAM"" Gé Brouwer wordt als lid van de toekomstige ge meenteraad geen fractie voorzitter van de PvdA- fraetle. De socialist heeft zijn partijgenoten ge vraagd op zoek te gaan naar een nieuwe voor man. Brouwer zegt dat de functie van fractievoor zitter'niet meer te vereni gen is met zijn baan bij TNO in Delft. „Ik ben nu zes jaar fractievoorzitter geweest. Ik krijg het nu een stuk drukker in m'n werk. Het is geen gezonde situatie om dat te combi neren," legt Brouwer uit. Volgens de socialist heeft zijn "aftreden" niets van doen met een even tueel wethouderschap in een nieuw college. „Dat was ook meteen de reac tie van fractiegenoten. Die wil zeker in het colle ge. Maar ik heb me er niet voor opgegeven," zegt hij echter.,Het >s be paald niet mijn bedoeling om wethouder te worden al zeg ik niet dat ze me geen wethouder kunnen maken. Ik trek me juist nu terug als fractievoor zitter voor de duidelijk heid. In de college-onder handelingen kan dat van -belang zijn." Brouwers opvallende stap komt net na de even bijzondere aankondiging van Truus de Nijs-de Loos om de politiek voor gezien te houden. De nummer twee op de kie slijst van de PvdA heeft laten weten geen zitting te zullen nemen In de nieuwe raad. Ze trekt zich terug om persoonlij ke redenen. SCHIEDAM Twee Schie damse jongens van 18 en 18 jaar zijn het afgelopen week einde uitgescholden en mis handeld door een groep van ongeveer tien onbekend geble ven jongeren. Het duo fietste bij het station Schiedam, toen zij de scheldende jeugd te genkwamen. De jongens zetten er een 'spurtje" in op de fiets, Jonaar werden toch ingehaald. Een van de jongens kreeg een klap, beiden kregen zij een yulstslag. De fiets van een van de knullen werd midden op ptraat gegooid. De twee jon gens vluchtten onafhankelijk van elkaar een wijkgebouw en een huis in. 1 r I SCHIEDAM De 84-jarige K. uit Den Haag heeft dit weekeinde uit eigen beweging >ijn rijbewijs ingeleverd. Hij had-bijna een ongeluk veroor zaakt In de oostelijke bins van cie Beneluxtunnel, doordat nij op de linker weghelft stopte om te zien of hij een lekke 'band had. MT K - SI (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de eer ste keer in de geschiedenis van 'links' Schiedam wordt 1 mei door alle linkse groeperingen gezamenlijk gevierd met het hijsen van de rode vlag, een feestprogramma in het Passa getheater en een tentoonstel ling. Zestien organisaties schaarden zich bij de Stichting de Eerste Mei, die sinds 1980 jaarlijks de viering van deze dag van de arbeid organiseer de. ,>De regering zou ons alleen die lste mei vrij moeten ge ven, dat rest ons nog", aldus de organisatiecommissie onder leiding van Cees Huisman gis termiddag tijdens de presenta tie van het 1 mei-programma. Kwamen er vorig jaar zo'n 120 belangstellenden af op de viering, dit jaar worden de linkse Schiedammers in gro ten getale verwacht. Het rode feest begint donderdag 1 mei om 12 uur op de Grote Markt. De rode vlag wordt er gehesen en FNV-districtsbestuurder Theo Berger spreekt over Wil ton Feyenoord, Stadsbeiaar- dier Addie de Jong speelt van af 12-20 uur strijdliederen op het carillon- Burgemeester drs. R. Schee res opent om 14 uur een ten toonstelling van politieke affi ches van de Duitser Klaus Staeck en van linoleumsneden van de Argentijn Ruben Herre- ra in het Passagetheater. Daar begittt om half drie het kinder programma- .met zeven films, die allen als thema hebben 'ar beid' of 'vrede'; "Kleine wereld', 'Zipstones', 'Als je maar geluk kig bent', 'Eigen haard is goud waard', '1 mei dag van de ar beid', 'De jonge consument' en 'Poen en werk'. De documen taires spelen zich af in Neder land, Rusland, Hongarije en Mexico. •s Middags staat er een 1 lunch klaar f3.- en rond zes uur verzorgen leden van de Turkse Werknemers Vereni ging' een warme maaltijd a ƒ5.- in het Passagetheater. „Aan de maaltijden moet wor den meebetaald, maar verder zijn alle activiteiten gratis. Iedere Schiedammer mag ko men", aldus Hans Veriinde, die eraan toe voegt: „Er is nog geld nodig. Wij hebben een subsidie-aanvraag ingediend bij de gemeente. Verder hopen wij op financiële steun van ons loyaal gezinde stadsgenoten of organisaties, kranten of ande re sponsors." De Schiedamse historicus/ journalist drs. Han van der Horst opent het avondgedeelte om 20.00 uur. Hij vertelt over de geschiedenis en de beteke nis van de lste mei. Connie Braam van de Anti Apart heidsbeweging Nederland spreekt over 'internationale so lidariteit', het thema van de Schiedamse 1 mei viering. Henk Oedairam van de Suri naamse Vereniging praat over hetzelfde onderwerp voor de .pauze. Na de pauze treedt het FN V-cabaret KNARS op, het koor Ondersteboven, wordt er samen de Internationele ge zongen en sluiten de Schie damse bands de Aardappele ters en Produkt X de avond af rond middernacht. De deelnemende organisa ties aan het feest zijn: de Turk se vereniging, de Surinaamse vereniging, vakbonden: FNV, Abva/Kabo, de VARAT Schie dam tegen kernwapens, de Ro de Valken, de Jonge Socialis ten, de Stichting de Eerste Mei, het Anti Discriminatie Anti Fascisme comité, de We reldwinkel, de politieke par tijen PvdA, PPR, PSP en CPN. De Schiedamse Vrouweneman cipatie Organisatie en Amnes ty International haakten af. "Omdat zij In principe niet meedoen aan activiteiten met een politiek tintje", aldus Huis man. "De Schiedamse leden van het Nivon doen ook niet mee, want zij vieren 1 mei in Vlaardingen." ér* v 5 i cien Luub Hafkamp, gister avond in de gemeenteraad. Vorig jaar september kwam van Kleef met het idee op de proppen om leningen met een hoge rente, te vervangen door leningen met een lage rente. „Als de gemeente wil, kan in één klap 150 tot 200 miljoen gulden worden afgelost. De rentes van die leningen lopen uiteen van ruim twaalf tot 8,5 procent. De huidige rente ligt rond de 7,5 procent." Het betreft leningen hij het rijk die vervoegd afgelost mo gen worden. Gisteravond ging de gemeenteraad akkoord met het vroegtijdig terugbetalen van ongeveer 1,3 miljoen gul den. Wethouder Hafkamp verde digde zich door te stellen dat de rente nog steeds dalende ïs en er dus niet te vroeg afgelost moet worden. Volgens Van Kleef is er echter op de 1,3 mil joen gulden die gisteren werd besproken alleen al bijna twee ton misgelopen. SCHIEDAM De 'Schié- - damse C. J. de Kruijff, weduwe van L. van Beugen, doopt vol gende week zaterdg op de scheepswerf Van der Giessen- de Noord In Alblasserdam een mijnenveger met de naam Schiedam. Mevrouw Kruijff is houdster van het verzetsher- denkingskruis. Ze heeft deze onderscheiding te danken aan de hulp die zij gedurende de Tweede Wereldoorlog gaf aan geallieerde piloten die in de Biesbosch waren gestrand. De Schiedamse is ook ere-burger van de Canadese stad Toronto. De scheepsdoop gaat vrijwel bulten Schiedam om. In juli zal het vaartuig feestelijk wor den overgedragen aan de Ko ninklijke Marine. Dit za! wel plaats vinden in Schiedam. In de politiek is felle weerstand tegen de overdracht. SCHIEDAM De stichting Maatschappelijk werk aan het Broersveld kreeg het afgelo pen weekeinde via het dak raam onbekende bezoekers. De laatste tijd is het steeds raak bij de stichting. Dit keer maakten de dieven enkele zil veren pennen buit. Bureaula den werden opengebroken. De schade bedraagt 1200 gulden. Bewoners van een eensge zinshuis aan de Berkenlaan hoorden, liggend in bed, ge stommel in de huiskamer. Op het moment dat de bewoners beneden kwamen, reden de-in brekers in een auto weg. Zij namen enkele jacks mee van de kapstok en girokaarten. SCHIEDAM Een 25-jarige Rotterdammer moest zondag avond halsoverkop een tele foongesprek afbreken, omdat een andere beller hem roet een mes dreigde te steken. De mes sentrekker trok de deur van de telefooncel op het Stationsplein open en maakte duidelijk dat hij eerst wilde telefoneren. De Rotterdammer wilde daar niets van weten en sprak ge woon door. Toen kreeg hij een paar klappen en werd het mes getrokken. De dreiger maakte gebruik veto de telefoon en ging er vandoor met de bus. De aangevallen Rotterdam mer hield het hoofd koel, no teerde busnummer en signale ment en belde weer vanuit de telefooncel de politie. De poli tie plukte de aanvaller bij de halte Rubensplein uit de bus. Hem wordt bedreiging ten las te gelegd. DINSDAG 15 APRIL 19»Sj •1 De groep Mayafra brengt don derdag 17 april vanaf 21 uur latin-, funk-, Afrikaanse jazz gemengd met salza muziek in het Schiedamse theatercafé de Tender ten gehore. De groep bestaat uit Roberto Haliffi, drums, percussie en zang: Ro nald Langestraat, akoestische en electrische piano, symthisi- zer, percussie en zang; Essiet Essiet, contrabas, basgitaar; Atiba Bakr, saxofoon en zang en Humphry Campbell, zang. Entree vrij. De Tender, Passa getheater, Passage 9-13. De Belgische Nikki Langiey komt zaterdag 19 april met een programma van Brechtliederen in jazzstij! in het Schiedamse theater de Teerstoof. Het pro gramma 'All thatbrazz' begint om<21 uur. De zangeres wordt begeleid door het trio Dirk Stuer, Aanvang 21 uur. Toe gang/S,-, CJP/Pas65+ 1,50 reductie. Teerstoof, Nieuw- straat 12. De kinder- en "kleutermiddag in het Jeugdtheater van de Vlaar- dingse Harmonie staat woens dag 16 april in het teken van mime. De begeleiders leren de kinderen spelenderwijs hoe ze zonder woorden angst, boos heid, geluk of verbazing kun nen uitdrukken. De gevoelens worden vertaald in gebaren taal. Aanvang 14.30 uur. Toe gang 2,50. Jeugdtheater Har monie, Stadsgehoorzaal-com plex, Schiedamseweg 50a. De spectaculaire Nederlands/ Amerikaanse film „Flash and blood" van de Nederlandse re gisseur Paul Verhoeven is za terdag 19 april te zien in het Filmhuis van de Vlaardingse Harmonie. Rutger Hauer speelt in de film een Middeleeuwse huurling, die een aristocrati sche gevangene, Agnes, pro beert te veroveren. Agnes wordt gespeeld door Jennifer Jason Leigh. Aanvang 20.30 uur en 23 uur. Toegang 6,50, CJP/Pas65+ 5,-. Filmhuis Harmonie, Stadsgehoorzaal- - complex, Schiedamseweg 50a. Twee Maassluise amateur-zan gers presenteren zich woens dag 16 april op het Open Po dium in het Maassluise Schuur- kerktheater-podium. Richard Snoei begeleidt zichzelf op pia no en gitaar. Piet van Hagen maakt gebruik van de zoge noemde sound-mix. Het vaste onderdeel van het Open Po dium, de 'smartlap', ontbreekt niet, evenals de maandelijkse jam-sessie van het Schuurkerk Sextet. Aanvang 20.30 uur. Kassa en foyer zijn vanaf 20 uur geopend. Amateurmuzi kanten die mee willen 'jam men' kunnen op 14 april vanaf 20 uur komen repeteren met het vaste sextet. Schuurkerk- theater, Schuurhof 142. De Amerikaanse lachfilm ,Ghosbusters" van de regisseur Ivan Reitman wordt donderdag 17 april vertoond in het Film huis van het Schuurkerkthea- ter. Drie ondernemende para psychologen verdrijven in de film spoken en geesten met een groot arsenaal aan wapens en instrumenten, in de hoofrol- len spelen: Murray, Dan Ac- kroyd en Signourny Weaver. Aanvang 14 uur, toegang 5,-, CJP/Pas65+ ƒ2,50; aanvang 20.30 uur, toegang 7,50, CJP/Pas65+ ƒ6,-. Filmhuis Schuurkerk, Schuurhof 142. kortaf Vertegenwoordigers van de bewonersvereniging Schiedam Oost, omwonenden en amb tenaren geven woensdag 16 april vanaf 20 uur informatie over de nieuwbouwplannen voor de Laurens Costerstraat en omgeving. De informatie avond wordt gehouden in de recreatiezaal van het stadskan toor, Emmastraat 1. In het plan zijn opgenomen: Singel, Archi- medesstraat, Marconistraat en de Chr. Huygensstraat. De medewerkers van de Ge meenschappelijke Openbare Bibliotheek gaan maandag 21 april gezamenlijk op studiereis naar de Stadtbibliothek in de Duitse stad Gdterstoh. Alle bi bliotheek-vestigingen in Schie dam zijn daarom gesloten die dag. Wijkcentrum de Erker houdt zondag van 12 tot 17 uur een David Bowie fanclubdag Een imitator probeert te zingen als de Engelse zanger/acteur. Er worden video's vertoond en er liggen Bowie-artikelen. De fan club-dag werd georganiseerd in samenwerking met de Ne derlandse David Bowie Fan club Entree ƒ2.50 ieden Erker, met-leden 5 -. Wijkcentrum de Erker, Jan van Avenne- straat 32. De Patiëntenbelangen Vereni ging Schiedam (PBVS) heeft T arts-acupuncturiste L. Van den Berg en de farmaceut Van Ark gevraagd om op 21 april over hoofdpijn en de bestrijding daarvan te praten. De bijeen- - komst wordt gehouden in wijk" ontmoetingscentrum De Biau- we Brug, Bachpiein. Toegang vrij Ook niet-leden zijn wel- kom. Er kunnen vragen gesteld worden. Jeugdhonk Wesp, Churchill- weg/Metropad 52, houdt woensdag 23 april een thema avond over geslachtsziekten. De avond, georganiseerd in sa menwerking met de Rotter- damse GGD, begint om 20 uur. .Toegang gratis. Naar aanleiding van een artikel in uw krant van acht april over de Telefonische Hulpdienst (THD) in Schiedam wil ik het volgende kwijt In het artikel staat dat de gemeente Schie dam aanvankelijk via de stich ting Maatschappelijk Werk de beroepskracht bij de THD wil de betalen. Verder staat er dat dit op éen of andere manier op bezwaren stuitte bij het Maat schappelijk Werk. Dit is niet juist. Het Maat- schappelijk Werk heeft juist aan de gemeente Schiedam en aan de THD laten weten bereid te zijn te praten over tijdelijke en/of definitieve aanhaking van de beroepskracht van de THD bij de stichting Maatschappe- lijk werk. Mieke van Gorcom koordinator stichting Maatschappelijk Werk Schiedam

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2