as 1 'ff De Uitkijk wordt Kreupelstr aatmaff ia' loopt op haar laatste beentjes Video's uit magazijn gestolen Fietsendief aangehouden Bromfietser aangereden Fllmmarathon toont Oscar-winnaar Reisje naar Zuid-Afrika boeken is van de baan Gouden paar ws 'Art^>K - V j^* - jft H 3 SCHIEDAM Het Rijnmond Garantieplan, waarmee werkeloze jongeren aan werk worden geholpen, slaat in Schiedam niet aan. Van de tach* tig hanen die de gemeente te verdelen heeft, zijn er tot nu toe slechts twaalf uitgegeven. Via het Garantieplan kunnen jongeren onder de 23 jaar, die. langer dan een jaar zonder baan zitten, tegen een onkostenvergoeding van vijf gulden per dag aan de* slag. Er komen ongeveer 350 Schiedam mers in aanmerking. Directeur Gerard Smits van de sociale dienst zegt uiterst verbaasd te zijn door het lage aantal deelnemers. Concurrentie Moed 'Missing* Programma BAD GROENOORD Oma Maffia i V| ft HET VRIJE-VOLK Schiedam CsVK W'vX 16 rantieplan T komt niet van de grond De sociale dlei st is al enige tijd bezig met een. directere aanpak om meer gegadigden te vinden. Op een eerste oproep reageerden vijftig werkelozen waarvan er uiteindelijk twaalf aan het werk zijn gegaan. De dienst wil de doelgroep per soonlijk benaderen en voor een gesprek uitnodigen. Ook in an dere gemeenten zoals Rotter dam zouden de kansen op een Rijnmond-baan bij lange na niet benut worden. „Ik denk dat wij er nog niet ik geslaagd zijn om de werke loze jongeren duidelijk te ma ken wat de voordelen van het Garantieplan zijn", zegt Smits. „'Je kan natuurlijk 1001 reden opnoemen waardoor het niet werkt. Het is een goed plan en heeft zeker een kans van sla gen." Bij de dienst is een lange lijst aangegeven welke banen er zijn. Deze variëren van as sistenten voor een verkeerson- derzerk van de gemeente tot excuw'p'.eiders voor groepjes scholieren bij de nutsbedrij ven. Opvallend is dat voor veel banen middelbare voortgezette opleidingen vereist zijn. Dit kan echter geen reden zijn voor het wegblijven van solli citanten omdat deze niet weten welke banen er zijn. „Het was dus de bedoeling dat er een vaste doorstroming op gang zou komen", zegt Smits. „Jongeren zouden via het Garantieplan werkerva ring opdoen. Ze zouden daard oor htm kansen op de arbeid smarkt vergroten. Tot nu toe is één deelnemer doorge stroomd. Ze kon na een maand een vaste betrekking krijgen bij de gemeente." De gemeente heeft bij al haar diensten een Inventarisa tie gemaakt van aanvullende banen. Een speciale commissie heeft de betrekkingen onder zocht. Een strenge voorwaarde is dat het werk additioneel is en de sollicitant geen concur- Directeur Smits is ver baasd over de matige re spons: „We zijn er nog niet in ge slaagd, de voordelen dui delijk te ma ken." (Foto: Ed Egger mont). rent is voor bestaande banen. „Dat is een groot nadeel na tuurlijk", zegt Smits.„Het gaat niet om de geijkte banen. Je mag niemand verdringen." Het is juist de concurrentie die door tegenstanders van het Garantieplan als argument wordt gebruikt. Zij vinden dat de werkeloze jongeren als goedkope arbeidskrachten worden gebruikt en er structu reel niets aan de werkloosheid wordt gedaan. Behalve een baan, krijgen de deelnemers aan het Garantie plan ook een studie Beide zijn ongeveer twintig uur per week. Elders m Schiedam zijn drie werkprojecten opgezet. De deelnemers hieraan krijgen eveneens vijf gulden per dag. Volgens Smit is ook hier de animo niet al te groot Van de twaalf Schiedam mers die via het plan werken, zijn er vijf ondergebracht bij de sociale dienst. Ze doen ad ministratief werk. Bij de bi bliotheek zijn er twee werk zaam, ondermeer met het ge ven van service aan de bezoe kers. Drie Schiedammers wer ken bij Gemeentewerken: twee bij de plantsoenendienst en één ais leerling timmerman. De rij wordt gecompleteerd door een archivaris bij de nutsbedrijven en een medewerker in de kan tine van het stadskantoor. Ondanks het matige resul taat is de moed Smits niet in de schoenen geschoven. „Niet alie tachtig banen hoeven per sé bezet te worden. Het gaat mij er ook om dat de jongeren het plan beoordelen en er een beslissing over nemen. Mis schien blijkt dan wel dat we in een andere richting moeten denken." SCHIEDAM: - Het afgelopen weekeinde is uit het magazijn van Vroom en Dreesmann aan de Buitenhavenweg een grote hoeveelheid video recorders en camera's gestolen. De inbre kers kwamen via een gefor ceerde deur de opslagruimte binnen. Het alarm werd vol gens de politie onklaar ge maakt. Een café aan de Broersveld Kent Palace kreeg In de vroe ge zondagochtend eveneens onbekende bezoekers. De in brekers rukten de achterdeur open en braken een spelmachi- ne open. Uit de spelautomaat werd 2500 gulden weggeno men. Een greep in de kassa le verde de dieven nog eens 500 gulden op. SCHIEDAM Twee surveil lerende agenten hebben in de nacht van maandag op dins dag tegen wil en dank een fiet sendief aangehouden. Een 20-jarige Schiedammer schrok zo van de agenten dat hij zijn flets waarop hij Teed tegen de grond wierp en er vandoor ging. Een omstander zag dat en riep de agenten, die de jon geman vervolgens aanhielden. Hij bekende de fiets te hebben gestolen bij het Sportfondsen- bad. SCHIEDAM Een 24-jarige automobilist uit Spijkenlsse heeft, toen hij op de 's-Grave- landseweg via de secondaire weg de hoofdweg opreed, een bromfietser aangereden. De 33-jarige Rotterdammer werd door de GGD naar het Schie- landziekenhuis gr" Hit. Na behandeling mot e brom fietser naar huis. WOENSDAG 16 APRIL 19«6 VLAARDINGEN Tijdens een Derde Wereld Fllmmarathon in Filmhuis Harmonie draalt de met een Oscar bekroonde film "La historie official". Deze Ar gentijnse film werd vorige maand bekroond als de beste buitenlandse film. Het is de eerste keer, dat een Zuldame- rikaanse film een Oscar kreeg. "La historla official" speelt in Buenos Aires in 1983. Cineast Luis Puenzo toont een geschie denis-lerares, die er langza merhand achter komt, dat "de geschiedenis wordt geschreven door moordenaars", zoals één van haar leerlingen zegt. Dat ontdekt dj tijdens een zoek tocht naar de ouders van het door haar en haar echtgenoot geadopteerde kind. De marathon, die van woens dag 16 tot en met vrijdag 18 april duurt, is een initiatief van de Stichting Vlaardingen voor Ontwikkelingssamenwerking. Arnold van Kalken, lid van de Raad van Aangeslotenen van de VLOS: „Het is voor ons een experiment. Wij proberen steeds naar middelen te zoe ken om meer mensen voor on ze activiteiten te interesseren. In Amsterdam bestaat ook zo'n festival. Bij de program mering hebben wij het gezocht in films, die goed aanspreken." Tijdens de marathon worden vijf films vertoond. Een beken de is ook "Missing" uit 1982 van de cineast Costa Gavras. De eerste beelden iaten een razzia zien, waarbij mensen die op de bus wachten, worden opgepakt. In de film zoekt een Amerikaanse senator zijn ver miste zoon. Hoewel de woor den Chili, Allende en Pinochet niet worden genoemd, is het wel duidelijk dat de film over deze bewogen periode in de Chileense geschiedenis gaat. Dertien jaar na de machtsover name in 1973 is Rene Gutier rez optimistisch over de toe komst. Hij heeft namens het Chili-comité zitting in de Raad van Aangeslotenen. „IvaA Caer (Hij zal vallen): overal hoor je dat in Chili", vertelt hij. „Pinochet heeft geen kracht meer. Eén nationale staking en het is flnito, weg met Pino chet." Gutierrez, die een toelichting op de film zal geven, ontvlucht te in 1973 zijn geboorteland. Hij kwam in 1976 naar Neder land. Vorig jaar kon hij met va kantie naar Chili gaan, omdat zijn naam van de zwarte lijst was verwijderd. De lijst met aanvankelijk 5000 namen be- - vat volgens ham nu nog 1! namen. „1986 wordt het Jaarj? van de victoria", zo verwacht hij. „Over twee jaar wil Ik voor goed teruggaan, maar daar voor moet ik nog even spa-f ren. Derde Wereld Filmmarathon (gelijktijdig met de landelijke actieweek "Honger hoeft niet"). Harmonie en Filmhuis Harmonie, Schiedamseweg 51,/ Vlaardingen. Woensdag 16 april, 20.30 uur: „De geparfumeerde nachtmerrie" van Kidlat Tahimik (1977) Één'; Filippijnse taxi-chauffeur be- V zoekt Amerika en raakt gedes illusioneerd door het westers materialisme Donderdag 17 april, 10 uurcrftn .Mssing" van Costa Gavras (1982). Met toelichting door t René Guiterrez. Om 14 uur <0 "The wrong end of the rope" »f* over de verwerking van kokos op Sri Lanka. Deze film ver- wierf de publieksprijs op het Festikon en behaalde een tweede prijs op het filmfestival/, van Troja (Portugal). Gemaajct, f. in opdracht van de Voorlich- tingsdienst Ontwikkelingssd- menwerking door D.D. Produk-i ties. Om 20.30 uur "Shim's Hochzert" van Helma Sanders*/ WDR Köln (1975/1976). Een jonge Turkse vrouw vlucht naarj Duitsland om een gedwongen, huwelijk te ontlopen Vrijdag 18 april, 20.30 uur: "La histona official" van Luis Puenzo (1983). Aansluitend (22 uur) een optreden van de Filippijnse, dansgroep Alab, de Chileense muziekgroep Contracanto, dichter Kees Hermis met uit 1, het Filippijns vertaalde gedich- ten en de Chileense danser Sergio del Canto. Alle films zijn in het Neder lands ondertiteld. VLAARDINGEN Een va kantiereisje naar Zuld-Afrika boeken is niet meer mogelijk bij de AMRO-bank, ABN-bank en reisbureaiT Prins. Dit Is het jongste resultaat van de boy cot-actie tegen Zuid-Afrika van de werkgroep "Vlaardingen te gen apartheid". Andere plaat selijke reisbureaus worden op nieuw benaderd. Landelijk hebben V&D en Holland Inter national al laten weten geen toeristische reizen naar Zuid- Afrika meer te zullen organi seren. De actie van VTA richt zich verder op Zuidafrikaanse pro ducten. Vier plaatselijke su permarkten hebben positief ge reageerd op het verzoek van de werkgroep deze uit hun as sortiment te nemen. Dit zijn De Spar, Supercoop, Bas van der Heijden en Lemckert Su permarkt. Landelijk geldt dit voor Albert Heyn en Vendex. Het gaat voornamelijk om ver se citrusvruchten, fruit in blik en wijn. Inmiddels heeft VTA ook brieven geschreven aan de plaatselijke wijn-, groente- en fruithandelaren met het ver zoek Zuidafrikaanse producten niet meer te verkopen. De werkgroep wijst erop, dat het de zwarte Zuidafrikanen zelf zijn die om een boycot vragen. i Geopend van 3 mei t/m 30 augustus 1C86 Voorverkoopabonnement slechts 30,- Na het inleveren van de invulstrook. verkrijgbaar op de voorverkoop adressen, en een goedgelijkende pasfoto kunt u het abonnement direkt, na betaling, meenemen op de volgende adressen' VVV, Buitenhavenweg 9; Zwembad Zuid, Westfrankelandsedijk 3; de Rabobanken in Schiedam (niet op koopavonden) en na 22 april bij Bad Groenoord. Alléén in de voorverkoop, dus voor 3 mei asƒ30,- voor bijna 4 maanden zwemmen!' Tel informatie 26 16 82 SCHIEDAM Besprekingen over de bestemming van het voormalige Schippersinter- naat de Uitkijk zitten muur vast. De winkeliersvereniging Hoogstraat en de Bewoners vereniging Schiedam Centrum (BVSC) zien met lede ogen toe hoe het pand steeds verder vervalt tot een bouwval. Jon gelui breken regelmatig in, hebben alle ramen kapotge- gooid en slopen het interieur. De afscheidingshekken voor het pand, onder aan de Hoog straat liggen op de grond. De gemeente is nog steeds in on derhandeling over aankoop van het gebouw met de Stich ting Imelda, de eigenaar van het internaat „Er zit geen beweging in. Gemeente-ambtenaren en wet houder Zijdeveld hebben ons gezegd dat de onderhandelin gen zeer stroef verlopen. Maar dat zeggen ze nu al een jaar," aldus Koos Nesse, voorzitter van de BVSC teleurgesteld. Hij vindt dat het mysterieuze waas dat rondom de Uitkijk hangt moet worden weggeno men. Voorzitter van de winkeliers vereniging Chris Coppens is dezelfde mening toegedaan: „Een jaar geleden hebben wij in een gesprek met burge meester Scheeres gesproken De Uitkijk staat er miserabel bij. (Foto: Ed Egger- mont) over dé binnenstad, de bereik baarheid van de winkels, par keerplaatsen en de Uitkijk, Er is afgesproken dat wij met wethouder Zijdeveld overleg zouden hebben over de bestem ming van het pand nadat de gemeente het had aangekocht. Het gebouw blijkt nog steeds niet te zijn gekocht. Het staat er nu zeer miserabel bij. Vre selijk gewoon." De schipperskinderen verlie- terianderhalf"jaabgeleden het enorme gebouw aan de Hoog straat. Zij wonen nu in groepa- huizen in vier huizen in de stad. Het lege pand werd door centrum-winkeliers, bewoners en stadsbestuurders gezien als een mooi punt voor een groot winkelbedrijf. „Een jaar gele den waren er contacten tussen de gemeente en grootwinkelbe drijven. Daar is altijd heel mysterieus over gedaan. Wij weten er het fijne niet van," al dus Chris Coppens. BVSC-voorzitter Koos Nesse vindt: „De gemeente doet niets tegen de leegstand in de bin nenstad. Wij zoeken zelf ook nog een ruimte om te vergade ren. Als het voltallige bestuur aanwezig is barsten we uit het kantoortje in het gebouw de Teerstoof. Het is niet eerlijk, want er staat zat leeg. Ik denk dat de gemeente wacht tot een project ontwikkelaar in 'het gat aan de Hoogstraat' springt. Ze moeten eens ophouden die zaak voor ons verborgen te houden." Wethouder van stadsontwik keling C. Zijdeveld was giste ren de hele dag onbereikbaar voor commentaar. SCHIEDAM Herman (69) en Dien (71) Nie-.i meijer-van Uden gaven elkaar precies vijftig jaar geleden het ja-woord. De in Schiedam geboren 'ert getogen timmerman werkte tot zijn pensioen o.a. aan de bouw van het gemeenteziekenhuis aan de B.K.laan, Hij timmerde mee aan de renovatie varr het Scheveningse Kurhaus. Niemeijer heeft als hob- by bridgen. Hij is een veelgeziene kaarter in fle Schiedamse dienstencentra en de bovenzaal van sporthal Margriet. Zijn vrouw zorgt voor het huis houden. Zij bracht acht kinderen op de wereld. Er zijn nu zestien kleinkinderen. De hele familie viert vandaag feest in de woning van het gouden bruids paar aan de Delflandseweg. (Foto: Ed Eggermont) (Van een onzer verslaggevers) i SCHIEDAM Nog even en ér woont niemand meer aan de Kreupelatraat. Met ongekende voortvarendheid heeft wethou der Chris Zijdeveld een onbe woonbaar verklaring klaarge stoomd voor de twee nog over gebleven woningen aan de straat langs de Hema. Afgelo pen vrijdag hadden bewoners Dick Pranger (28) en Erik Dijkhuizen (31) een gesprek inet de bewindsman. Drie da gen later werd het raadsstuk 6ver de onbewoonbaar verkla ring, dat al zo'n vier jaar in de bureaulade van Zijdeveld had gelegen, door de gemeenteraad aangenomen. De* algemene verwachting Is „at de onbewoonbaarverkla- onherroepelijk een snel yervolg krijgt In algehele sloop van het blokje woningen dat vijf huizen telt. De pandjes staan op de plaatselijke lijst beschermde stadsgezichten dat betekent geen red- Een gooi naar een plek „j, officiëlere landelijke mo- aumenienlijst bleek tever geefs, „Zijdeveld wil de bulzen niet renoveren. Daarom zijn wij akkoord gegaan met de on- bewoonbaarverkiaring", zeg gen de twee bewoners. „Er moet worden opgeknapt, an ders willen we hier weg. We la chen misschien wel een beetje maar het is eigenlijk triest." In een eerder onderhoud met Zijdeveld hadden Pranger en Dijkhuizen aangedrongen op renovatie van de panden. „Wij zouden met renoveren erg blij zijn. De panden hebben histori sche waarde en het Is prettig wonen in het centrum van de stad. Volgens de gemeente was renovatie onmogelijk. Ook van het rijk was geen subsidie te verwachten", aldus Dijkhui zen. Verzoeken van de Histori sche Vereniging haalden even eens niets uit. Dat de woningen in een slechte staat verkeren, ontken nen de twee laatste bewoners niet Ze herinneren zich nog hoe de inmiddels overleden "oma" op nummer negen tij dens regenbuien druk in de weer was om met haar p&n- nenset de lekkages op te van gen. „en niet alleen het dak lekt Ik heb een hele slechte vloer. De ijskast staat c het door te zakken", zegt punt do Pranger. In een ware klaagzang somt de gemeente In de officiële stukken de gebreken op aan de huizen, inclusief de ongunstige Erik Dijkhuizen (links, met de kat Kreupel in de armen) en Dick Pranger poseren voor hun huizen. Een fmo die binnen niet al te lange tijd historische waarde krijgt. (Foto: Ed Eggermont ligging van het "privaat". Doordat twee woningen onbe woonbaar zijn, zou ook een "brandgevoelige situatie" zijn ontstaan en worden de panden vaak door "ontheemden als slaapplaats" gebruikt „We hebben echt een traan moeten wegpinken toen we het raadsstuk zagen", zegt Dijk huizen. „Woningen zijn natuur lijk al snel onbewoonbaar. Als ze een blinde achtermuur heb ben bijvoorbeeld. In de, binnen stad staan huizen van nog geen zes jaar oud met een blin de achtermuur. Die zijn dus ook onbewoonbaar." De twee bewoners waren maandag getuige van de dis cussie in de gemeenteraad. Zij develd weigerde daarin te ver klaren of de woningen op korte "termijn tegen de vlakte gaan. Hij vond onbewoonbaaarver- klaring voorlopig genoeg. De bewoners kunnen aan de ver klaring het recht ontlenen op maximale huursubsidie in hun vervangende huis. Ook krijgen zij een hoge urgentie als wo ningzoeker. Met het vertrek van de beide bewoners van de Kreupel atraat, komt meteen een einde t aan de zogenoemde "Kreupel-' straatmaffja". Deze ludieke be-i naming verdienden de bewo- j ners met hun activiteiten voor' de politieke partij PSP. In de, woning- van Dijkhuizen, cex-t raadslid voor deze partij; be-i raamden de pacifisten de ash-» vallen op het college. Dick( Pranger staat als derdege-« plaatst op de PSP-kieslijst; „We denken niet dat dat iets te! maken heeft met Zljdeveldsi beslissing", zegt Dijkhuizen la chend. Op dit moment levert' deze dure grond in het cen trum van de stad, zegge en schrijve twee keer 34 gulden aan huur per maand op. Als de grond kan worden uitgegeven loopt dat in de miljoenen." De geruchtenmachine werkt, ook in dit geval perfect. Pro jectontwikkelaars zouden hun begerig oog al hebben laten vallen op de Kreupelatraat en vooral de onbebouwde grond daarachter. Een ideale plek voor een. grootwinkelbedrijf. Het begin van de Lange Kerk straat, om de hoek met de 'Kreupelstraat, zou ook al aan-, zienlijk in waarde zij" geste gen door de belangstelling. De twee Kreupelstraatbewoners verwachten dat na hun ver trek, de slopershamer in ieder geval niet lang op zich zal la ten wachten. Jf i M'i

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2