I. Vanavond beslissing over nieuw college? Wijk Spaland wordt naar 't zuiden gericht Haalt 't de honderd? Orpheus toont durf Steekspel rond The Ditch breidt zich uit Misschien vervolg op Filmmarathon Elke gup is uniek 1 Éfc Molukse zakdoek- dans 'ST*-.. Jü -. ÊT/ :v Kwartet uit Den Haag klemgereden Kogeltje in hoofd i 8 |lp£W ilfe Auto rijdt de haven in i WS i' Gé Brouwer: „Openheid heeft meer nadelen." (Fo to: Ed Eggermont) mmsmmm (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De ANWB-verkeersprijs is ge wonnen door Schiedam. De stad bleek in haar ca tegorie in de afgelopen vijf jaar de meest aanspre kende resultaten te hebben geboekt op het gebied van verkeersveiligheid. - Sierlijke gewaden en lekkere hapjes voerden de boven toon zaterdag avond op het feest van de stichting Oleh Sioh in de Schiedamse zaal Irene. De stich ting, die meer dan 400 Molukse gezinnen en al leenstaanden ver- tegenwoordigt in de Randstad, kon dankzij een subsi die van de ge meente Rotter- ■dam een feest or ganiseren. Eén van de hoogtepun ten vormde het optreden van de dansgroep Bunga 'l Tjengkeh 'die een traditionele zak- doekdans Manari Lenso uitvoerde. Deze dans ivordt doorgaans bij de ontvangst van of ficiële gasten ge daan. (Foto: Ed Eggermont fü§ C V 'fWST': 1 -T Ontroering Orpheus en vrouwenkoren leverden grootse presta ties onder leiding van Ri chard Ram Kleurenfoto's KÜ| Belangstellend kijken twee jeugdige bezoekers van de open aquariumdag in de ogen van een tropische vis. (Foto: Ed Eggermont) Algemene Zaken Beroepscommissie '7.f •1 HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANDAG 21 APRIL 1986 1 Van eén onzer verslaggevers) SCHIEDAM r Schiedam krijgt wellicht vanavond een nieuw college van burgemees ter en wethouders. Gé Brou wer, voorzitter van de PvdA- delegatie, voorspelt dat de ge sprekken mét de WD en het CDA, vanavond in het oude stadhuis, doorslaggevend moe ten zijn. De geheimhouding omtrent de mogelijke inhoud van degesprekken, houdt hij echter in tact. .Hij is/niet van plan een openheid zoals in buurgemeente Vlaardingen aan de dag te leggen. In die ge meente onderhandelen'de poli tieke partijen openbaar over een nieuw college. Volgens Brouwer heeft dat meer na dan voordelen. ,.In de gesprekken in Vlaardingen be spelen de politici hét publiek. In discussies worden de kleins te details aangevochten. In de openbaarheid is een hoop na maak. Een hoop dingen komen op tafel, die anders niet bes proken zouden worden. Wat is nu eigenlijk het probleem? Wij hebben dadelijk, het zo snel ais Vlaardingen een college," vindt Brouwer. Het hele weekeinde heeft de PvdA-fractie en onderhande- lingsdélegatie koortsachtig overlegd over een nieuw colle ge. Brouwer liet eerder al dóórschemeren dat wat hem betreft'snelheid geboden was. Op 21 april wil hij op. een le denvergadering van de PvdA de kandidaten voor een nieuw college presenteren. Op 29- april volgt de benoeming van de nieuwe gemeenteraad waar meteen eennieuw college zit ting moet nemen. .v. -. Schiedam wint prijs voor veilig verkeer De toekenning betekent een persoonlijk succes voor wet houder Chris Zijdeveld (ruim telijke ordening). Nadat be kend werd dat Schiedam voor de trofee was genomineerd, liet hij in een lijvig rapport al le veiligheidsprestaties in de stad op een rijtje zetten. Zijde veld neemt de prijs, die nog niet eerder werd uitgeloofd, komende vrijdag tijdens een beurs in de Amsterdamse RAI in ontvangst. De wethouder toonde zich verguld met de overwinning op de naaste concurrenten, de gemeenten Den Helder en Den Bosch. „Ik ben behoorlijk blij. Het is altijd ons beleid geweest om bijvoorbeeld door het scheiden van de verkeersstro men, de veiligheid te bevorde ren. Als dat na verloop van tijd ook nog eens een prijs ople vert, is dat natuurlijk ontzet tend leuk," reageert Zijdeveld. Het is voor de tweede maal in zijn carrière dat Zijdeveld een prijs krijgt uitgereikt voor een onderdeel van zijn beleid., In 1981 kreeg hij uit handen van minister Van Aardenne de landelijke Energietrofee over handigd. Deze vergulde we reldbol als kaars, wordt nog SCHIEDAM De toekom stige wijk Spaland krijgt waarschijnlijk huizen die alle maal „op het zuiden gericht" worden gebouwd. Dit is een bouwwijze die in ons iand op dergelijke- schaal nog .niet is toegepast. Wethouder Chris Zijdeveld deed deze voorspel ling, afgelopen zaterdag op een bijeenkomst van de Organisa tie Duurzame Energie (ODE) waarvan hij lid is. In een rede voering tot ongeveer veertig genodigden uitte de wethouder scherpe kritiek aan het adres van minister Winsemius van volkshuisvesting en milieube- heer. De woningen in Spaland zul len door de toepassing van alle tot nu toe bekende energiebe sparende maatregelen onge twijfeld aan de Schiedamse norm voldoen dat jaarlijks niet meer dan 800 kubieke me ter gas wordt verstookt.-„Door een simpele pennestreek zou de minister dit tot landelijke norm kunnen verheffen," meende Zijleveld. „Maar hij doet 't niet. Op die marnier wor den niet alle mogelijkheden be nut." Volgens de Schiedamse wet houder zou de minister via de subsidieregelingen projectont wikkelaars en architecten kun nen dwingen om zuinige hui zen te maken. Als een woning, meer dan 800 kubieke meter vergt, zou er geen subsidie ge geven moeten worden.Zijde veld schatte dat daarmee voor 100 miljoen gulden per jaar aan stookkosten bespaard kan worden. SCHIEDAM Haalt het Schiedamse waterbedrijf de 100 jaar? Een op het oog vreemde vraag die actueel lijkt te worden. De overheid loopt met plannen rond om de Schiedamse waterlei ding te laten fuseren met die van Rotterdam. Op 1 ok tober bestaat het waterbe drijf, dat samen met het gasbedrijf een onderdeel van de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) vormt, op de kop af 100 jaar. Het ligt in de bedoe ling óm dat op grootse wij ze te vieren. Wethouder Chris Zijde veld sprak zaterdag bij voorbaat zijn afkeuring uit over de op handen zijnde centralisatie. „Voor sommi gen is een dergelijke orga nisatie te klein. Dit zou kun nen betekenen dat er een of andere BV wordt opgericht. Het gevolg: in plaats van één directeur meerdere ka piteins en we hebben bij an dere bedrijven gezien hoe dat verkeerd kan gaan," al dus Zijdeveld. Door fusie denkt het rijk een meer efficiëntere orga nisatie in het leven te kun nen roepen. Naar Schie damse maatstaven is een kleinschalig bedrijf juist beter. K* mm. jm $1 jff ip (Van een onzer medewerkers) SCHIEDAM Richard Ram was vrijdagavond in de Grote Kerk even de reïncarnatie van Gabriël Urbain Fauré, de koor dirigent van de Parijse Kerk De Madeleine, wiens "Messe de Requiem" de opening was van het jubileumconcert van De Koninklijke Schiedams Mannenkoor Orpheus. Met een distinctie en fijnzinnigheid leidde dirigent Ram zijn koor, het Schiedams Vrouwenkoor en het Kralings Vrouwenkoor tot grootse prestaties. Niet in de laatste plaats was dat mede te danken aan het spel van het Amsterdams Be- geleidings Orkest, waar vooral de celli in de ouverture domi neerden. Orpheus durft heel wat aan. Dat zijn we eigenlijk van dit 120-jarig gezelschap gewend. De bezoekers in de vrijwel uit verkochte Grote Kerk ver wachtten ook niet anders, maar soms bekruipt je de ge dachte en het gevoel: hoe nu verder. Want na de pauze brachten Orpheus, de alt Anan- da Goud en het orkest een fraaie vertolking van één van de hoogtepunten uit het werk van Johannes Brahms: "De Al trapsodie". Wanneer je als dirigent het dan nog aandurft om met het magistrale "Te Deum" van An- tonin Dvorak verder te gaan, moet je overtuigd zijn van het kunnen van de amateurzan- gers en- zangeressen. De dialo gen die de sopraan Rita van Harmeien met koor en orkest aanging brachten menigeen tot ontroering. En al waren er concertgangers die enigszins moeite hadden met de galm van de Grote Kerk, ook de bas/ bariton Frans Huijts, het ko per en de paukenist van het or kest waren vrijwel overal juist te horen. Dat is één van de grote krachten van Richard Ram. Hij kent de muziek als geen ander, weet in welke ruimte hij speelt en zorgt ervoor, dat met de nodige rustmaten, een kwalitatief bijzondere uitvoe ring tot stand komt. Het is eigenlijk jammer dat zo'n ge degen concert slechts éénmaal te horen is. steeds trots bij tentoonstellin gen over energiebesparing van stal gehaald. Zijdeveld kreeg de trofee voor zijn streven om, waar mogelijk, energiebespa rende maatregelen te nemen. Voor een belangrijk deel lagen deze in de woningbouw, zoals de inmiddels befaamde Mini mum Energie-woningen in Woudhoek Noord. In het rapport over de ver keersveiligheid in Schiedam worden de prestaties gelar deerd met kleurenfoto's en uit gebreide uitleg "aan de man gebracht". Het rapport kreeg de titel "Werken aan een leef bare stad". Uit de cijfers over de afgelopen jaren blijkt dat de maatregelen niet voor niets zijn genomen. In 1979 werden er binnen de stadsgrenzen bij na 2000 verkeersongevallen op getekend. Vorig jaar was dat gedaald naar zo'n 1600. De eni ge uitzondering vormde de stukjes rijksweg (19 en 20) die op Schiedamse grondgebied liggen. Hier vallen jaarlijks steeds meer ongelukken te be treuren. MAASSLUIS De Maasslui- se politie heeft vier inwoners van Den Haag aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. Het kwartet werd door surveil lerende agenten klemgereden op de Markt. Even daarvoor had het geprobeerd een video te stelen uit een winkel aan dat plein. In de auto trof de politie enkele gestolen shirts uit een kledingzaak in Vlaardingen aan. De Hagenaars variëren in leeftijd van 15 tot 22 jaar. Ze zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteid. MAASSLUIS Chirurgen van het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen zijn ruim een uur beziggeweest een kogeltje uit een luchtdrukpistool te verwij deren uit het hoofd van een ll-jarige jongen uit Maassluis. De jongen was gewond ge raakt toen een 13-jarige plaats genoot hem met een lucht drukpistool bedreigde en neer schoot. Het pistool is in beslag genomen. VLAARDINGEN Twee Vlaardingers hebben zich ter nauwernood kunnen redden toen zij met een personenauto op de Hofiaan uit de bocht vlo gen en in de haven reden. De chauffeur, een 20-jarige Vlaar- dlnger, bleek teveel alcohol houdende dranken te hebben genuttigd. De beide mannen werden korte tijd in het Holy- ziekenhuis behandeld. Volgens de verklaring van de chauffeur was hij uitgeweken voor „iets" dat plotseling de weg overstak. VLAARDINGEN De Derde- wereldfilmmarathon,die vrij dag in de Vlaardingse Harmo- nie werd afgesloten, krijgt vol gend jaar waarschijnlijk een vervolg. De organisatie van de marathon, de stichting Vlaar dingen voor Ontwikkelingssa menwerking (VLOS), overweegt de marathon tot traditie te ver heffen. Vanaf woensdag wer den in de Harmonie vijf films vertoond. De Argentijnse film La Historia Oficial, die is be kroond met een Oscar, zorgde vrijdag als afsluiting voor een uitverkochte zaal. Met de ver toning van films uit Derde-We reldlanden probeert de VLOS meer aandacht te kweken voor de problemen in die tandem Niet alle films die de VLOS in huis had gehaald, konden aan deze opzet voldoen. Zo waren bij de documentaire over ko kosverwerking op Sri Lanka The wrong end of the rope die donderdagmiddag vertoond werd, slechts zeven plaatsen bezet. „Er was één toeschou wer die ik niet kende, de overi ge zes kwamen uit onze eigen achterban," zo liet Ingrid van Laar, één van de initiatief neemsters van de filmmara thon en medewerkster bij de VLOS teleurgesteld weten. Toch is Ingrid van Laar niet he lemaal ontevreden over het verloop van de filmmarathon. „Na La Historia Oficial, die een indringend beeld geeft van de wantoestanden in Argentinië n tijdens het militaire bewind,' kwam er een man naar me toe die zei: dit is de tweede film waarbij Ik heb moeten huilen, de eerste was Kramer versus Kramer. Nou, dat zegt toch wel wat. Ik denk dat het leuk is om een jaarlijkse traditie te maken van de filmmarathon." Donderdagochtend bezochten 150 leerlingen van twee Vlaar- dingse scholengemeenschap-™ pen de film Missing van cineast:- Costa Gavras, op uitnodiging"^ van de VLOS. De film speelt '-b-' zich af in een Latijns-Ameri kaans land, kort na een milltai- re coup. Hoewel het nergens in de film wordt vermeld, is het duidelijk dat het land in kwes tie Chili is, kort na de geweld dadige staatsgreep van Pino- - chet. Ingrid van Laar: „We r, hadden deze film voor het on- derwijs uitgekozen omdat de - huidige scholieren nog zeer jong waren ten tijde van de moord op Allende en zich daardoor minder bewustzijn van het begin van alle ellende in Chili. De leerlingen waren behoorlijk onder de indruk van r de film." De filmmarathon werd vrijdag- avond feestelijk besloten met - ondermeer een optreden van de exotische Filippijnse dans-" groep Alab en de Chileense band Contracanto. MAASSLUIS „Elke gup is uniek!" Een opmerking die al leen gemaakt kan worden door een liefhebber van tropische vissen. Bas Dijkshoorn, be stuurslid van de aquariumver eniging De Siervis in Maas sluis, was zaterdag in z'n ele ment tussen de honderden gla zen bakken met vis van kweke rij Ruysbroek. Terwijl de baas In Brazilië op zoek was naar onontdekte soorten, bezochten tientallen aquariumhouders en andere belangstellenden zijn bedrijf op de open dag zater dag. De open dag werd gehouden ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van De Siervis. De firma Ruysbroek, gevestigd aan het Noordvliet, is één van de grootste kwekerijen in Europa. In de bedrijfshal, waar de aquaria in rijen staan opge steld, heerste het constante geluid van borrelend water. Een geluld dat model kan heb- ben gestaan voor de geluiden die een documentaire van Jac ques Cousteau doorgaans sie ren. Het borrelen wordt veroor zaakt door de zuurstofpijpjes in de visbakken. Het water moet tenslotte een bepaald zuurstofgehalte hebben. Vissoorten van de meest uit eenlopende aard vielen op de open dag te.bewonderen. Naast de enorme serie „unieke guppen" gaapten soorten als de Maanvis, de Koevis of de Koolvis de bezoeker vanachter het glas happend aan. Alle kleuren en maten, al waren de „grote jongens" in de minder heid en slechts vertegenwoor digd door een uit de kluiten gewassen Goudvis rechts van de ingang. Evenals in de bloemen- en die- renwerld, zijn ook aquarium- hobbyisten fanatiek op zoek naar „De Nieuwe Sport". Elk lid van De Siervis hoopt ooit nog eens de Zwarte Tulp onder de Slangekopvissen of de Ma- lawichiclidea te kweken. Zo ook Bas Dijkshoorn. „Ik ben bezig met de Ghanna Obscu- ra," vertelt hij. „Het is me nog niet gelukt jongen te kweken. Het is in Nederland nog nooit, voorgekomen. De Ghanna Obscura komt voor op de lijst van vissen die niet meer geïm porteerd mogen worden. Als het ons lukt om ze zelf te kwé- ken, hoeven ze ook niet meer in het wild te worden gevan gen. Een groot voordeel," meent Dijkshoorn. „De kunst is gewoon een vis te kweken, die niet te krijgen is, gaat de Maasslulzer verder. „Daarbij is de samenstelling van het water in het aquarium het belangrijkst. Je moet op zoek naar de beste combina tie." Kwekerij Ruycbroek beweegi zich»zowel op het terrein van de zoutwater- als zoetwatervis- sen. Op elke bak Is aangege ven wat er in zwemt. Een bij- zondere plaats nemen de zo- genoemde labyrintvissen in. De mannetjes kunnen niet met meerdere in één bak. Ze zou den elkaac doodvechten. De vissen zijn daarom alle afzon derlijk in jampotjes gestopt. Ze kweken de nodige agressie omdat ze elkaar wel kunnen zien. Sommige labyrintvissen hebben mazzel gehad en ver blijven in één bak met tiental-' len vrouwtjes. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het juridisch steekspel rond de vergunning van jazzcafé The Ditch wordt steeds groter. Na een klacht te gen de vergunning zelf, is nu ook een klacht ingediend bij de Raad van State. De gemeente wordt ervan beschuldigd dat het toe liet dat The Ditch ge opend was, zonder dat de ver gunning was afgegeven. De beide procedures zijn in gang gezet door C. 't Hart, buurman van het café aan de Korte Ha ven. De Schiedammer waar schuwde zaterdagnacht rond drie uur de politie om een ein de te maken naar de naar zijn mening ondragelijke herrie. Op dat moment werd met een vorkheftruck de installatie van de Amerikaanse jazz-gitarist Paul Weeden van het podium naar een vrachtwagen gedra gen. 't Hart zegt dat hij niet kon slapen door het „zware ge ronk van de diesel motor en het geluld van massieve wielen." Wit Verwijs maakt zich ook met de nieuwe procedure voor de Raad van State geen zor gen. „Hij heeft zeker een goede advocaat die weet waar hij moet klagen. Toen we open gingen hadden we de vergun ning inderdaad nog niet maar 'die lag gewoon klaar. Wat heeft het dan voor nut om iemand aan het lijntje te hou den. Ik ben niet bang dat we dicht moeten." The Ditch ging op 28 februa ri dit Jaar open. De vergunning kwam ongeveer een week la ter. De omwonenden van het café waren geruime tijd van tevoren op de hoogte gebracht van de geplande vestiging. „Toen heeft er niemand ge klaagd," zegt Verwijs. „Van daar dat ik me er ook niet zo'n zorgen om maak." De lezing van 't Hart is an ders. „Ik heb wel pogingen ge daan om te klagen maar ik ben verkeerd voorgelicht door Al gemene Zaken. Volgens het verspreide formulier kon ik tot eind maart een klacht indie nen. Toen ik op het bureau kwam, moest hetineens bin nen een paar dagen," zegt hij. Volgens de Schiedammer is er van behoorlijke nachtrust vrijwel geen sprake sinds de vestiging van The Ditch. „Je ligt tot half vier 's nachts wak ker. Wagens die vertrekken, deuren die dichtgegooid wor den. Hemelsbreed lig Ik ln m'n slaapkamer nog geen elf me ter van het podium af." Van excptionele geluidsover last Is volgens Verwijs' geen sprake. „Mensen van de politie hebben in, z'n slaapkamer staan meten. Als er inderdaad te veel geluld zou zijn, waren we allang dicht geweest." 't Hart zegt dat de agenten het' geluld toch wat "veel" vonden. De metingen zijn voorlopig niet als "bewijsmateriaal" van stal gehaald. De politie zou verkeerd materiaal hebben ge bruikt. Het einde van de onenigheid rond de vergunning lijkt voor lopig niet in zicht. Vorige week heeft een beroepscommissie van de gemeente de beide par tijen aangehoord. Over enkele weken wordt de uitspraak pas verwacht. Wanneer The Ditch op de'rol van de Raad van Sta-; te komt is nog niet bekend. i i f i -

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1