The Ditch nu in veilige haven Wieken De Hoop draaien voor de Maeslander Bezoekers Trechter: Ontmoetingscentrum inoet weer opengaan Goedkope margarine bevat veel visolie mmrn Nico Haak op inolendési Brandstichter zét kranen open Onderzoeknaar werk gehandicapten Basissöhöol op popfestival lts? ws OG-belasting naar verkoop waarde huis ^llpÜ#p® (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM -- Nog voor het nieuwe college is benoemd, lijkt onder het ambtenarenkorps in Schiedam de nodige on rust te zijn ontstaan. Deze is gericht op de overgang van de post Personeel en Organisa tie van Herman Post hoorn (PvdA) naar de WD-wethouder Luub Hafkamp. Voorzitter Cor Krop van de amb tenarenbond ABVA/KA- BO sprak daar gister avond in een PvdA-le- derivergadering zijn verontrusting over uit. „Waarom is juist dié post bij de VVD terecht gekomen? We weten dat die partij gemeen telijke diensten wil pri vatiseren." De leden vergadering ging trou wens wel akkoord met het resultaat van de college-onderhandelin gen: drie PvdA-wethou- ders" en één WD'er. l Hans van Kleef (Foto's: Ed Eggermont) Aad Wiegman Bakker Niko Walraven: „Ik heb het brood nu een paar keer gebakken en ik ben zelf erg tevreden over de smaak." (Foto Ed Eggermont) Druk Drukker Het zenuwenlied" wordt aangekondigd op een door leerlingen gemaakte poster. (Foto: Ed Eggermont), HET VRIJE VOLK Schiedam 16 VRIJDAG 25 APRIL 1986 <s nu ongerust •Depositie van Luub Haf kamp als enige WD'er binnen het college hield meer socialis ten in haar ban. „Met Haf kamp op die post lijkt het wel een directeur aan het hoofd van een ondernemingsraad," vond bij voorbeeld Tinie Krik- ke. „Ik denk niet dat een vuil nisman met problemen mak kelijk naar hem toestapt. Er hoort een wat amicale wethou der te zitten, maar goed; als jullie zeggen dat 'ie goed is, dan geloven we dat maar. An ders moeten wij hem als PvdA maar opvoeden." Voorzitter Gé Brouwer van de PvdA-onderhandelingsdele- gatie vond het onsportief dat juist Krop met kritiek op Haf kamp kwam. „We moeten als partijleden niet voor ons eigen clubje opkomen. Het is gewoon een kwestie van kiezen ge weest. De VVD wilde een har de post in haar portefeuille hebben. Aanvankelijk lag er ook een claim voor Financiën. De WD is realistisch genoeg om te zien dat de PvdA in Schiedam oppermachtig is. Dat wij de hoofdrol spelen. Het is niet onverantwoord tegen over de ambtenaren omdat wij in het college genoeg invloed kunnen uitoefenen. Maar ik be twijfel of dat wel nodig zal zijn," verweerde Brouwer zich. Er werd met vrijwel geen woord gerept over de twee nieuwe PvdA-wethouders die naast Chris Zijdeveld in het college plaats zullen nemen, :<s| SCHIEpAMr^lHetjryoortbe-.;; staanvari jazzcéfé Thé;; Ditch aan deyKorte ;Hayën .lijkt gega^ randeerd na; een zitting van de Raad' van State gistermiddag. De procedure die! buurman C. *t' Hart tegen het café is ge start is overbodig geworden doordat hij zicht heeft op een nieuwe woning. Tot gróte ver- rassing .van-isijnvsdvocaat en vjamde raad, kwam de klager gistérën zelf op de próppen met de toekomstige verhui zing. De Schiedammer had de afgifte van een vergunning aan het café aangevochten we gens geluidsovelast. Als 't Hart vóór zes mei een woonvergunning krijgt, is de procedure voor de Raad; van State overbodig. /Een ambté- naar van de gemeente Schie dam liet al doorschemeren dat de vergunning geen probleem zou zijn. Van 't Hart, die nu óp nummer 25 woont, wil verhui zen naar nummer 59, enkele tientallen meters verderop. „Ik denk dat hij zich meer proble men op de hals hééft, gehaald, dan hij mij wilde aandoen," is het commentaar van van de eigenaars van The Ditch, Wil Verwijs. Bij de gemeente loopt echter nog een beroepsprocedure waarin nog geen uitspraak in gedaan is. De vraag is of de procedure nu nog wel wordt afgerond. Aad Wiegman en Hans van Kleef. Brouwer maakte békend-dat in de collegè-ovéreenkomst met de libéralen sléchts op één punt een voorbehoud is ge maakt. De WD wil dat vlieg veld Zestienhoven open blijft; Sluiting is alleen nodig ais de stadsontwikkeling in het uiter ste noorden van de stad (Spa- land) erdoor belemmerd wordt. De PvdA is onomwon den vóór het dichtgooien van het Rotterdamse vliegveld. (Van een onzer ',h verslaggevers) SCHIEDAM Bezoekers van'Dé Trechter zijn in het ge weer gekomen tegen de slui ting-van het werkelozenproject dinsdagochtend. Door middel van een handtekeningenactie, gesprekken met burgemeester Reinier Scheeres en een mas saal bezoek aan het stadskan toor hebben zij tot nu toe nog tevergeefs geprobeerd om in ieder geval het ontmoetings centrum aan de Overschiese- straat weer open te krijgen. "De" bezoekers willen niet de dupe worden van een onenig heid tussen beroepskrachten," zegt John Zwart die optreedt als adviseur. De Trechter werd dinsdag door het béstuur opgeheven na eenruzie tussen de beroeps krachten Piet Penning en Ton Kooiman. Kooiman had Pen ning/geslagen. Het bestuur zegde hem daarop ontslag aan. De beroepskracht noemt .de berichten die over de ruzie zijn rondgestrooid overdreven. "Hét is geen vechtpartij ge weest": maar een schermutse ling. Penning had een dikke lip maar is niet met een gebroken lcaak in het ziekenhuis beland. Hoe komen ze aan die onzin." Volgens Kooiman werd het handgémeen door Penning ln dé hand gewerkt. "Hij wilde mé uit het kantoor aan de - Broersvest zetten. Hij wilde me «sn m'n haren haar buiten trekken en toen heb ik me ver dedigd. Ik raakte 'em daarbij wat ongelukkig." jaar; wefd de Trechter oók' al opgeschrikt door hoog- lopende onderlinge rüzles. Co ordinator Hans Verlinde werd vóórfde deur .van het ontmoe- tingscéntrum in elkaar gesla- gen.' Zijn auto werd zwaar be- "scbadigd- Niet langdaarna be- '^sloöt^'dc het werkelozenproject af te slan ken. De cursussen werden on dergebracht hij het educatief centrum aan de Stadshouders- laan terwijl bij de sociale dienst het bureau Vervangend Werk werd opgezet Verlinde bemant dit. Het lag tn de be doeling dat het ontmoetings centrum open zou blijven. De laatste vechtpartij, die op tien april heeft plaatsgevon den, deed echter bij de ge meente de deur dicht. Volgens' John Zwart komt de ruzie de gemeente juist handig uit. 'De gemeente heeft.de indruk ge- geven, het liefst zo snel moge lijk de Trechter op te willen heffen. Het bestuur is onder een zware druk gezet om haar handtekening onder de otfici- ele opheffing van de stichting te zetten. Enkele van de leden hebben daar nu spijt van en willen op hun besluit terugko men." Bij monde van ambtenaar Herman Gerrlts (cultuur, sport en jeugdzaken) ontkent Schiedam dat het óp het vin kentouw zat om de Trechter te liquideren. "Het is zeker niet onze bedoeling geweest om al le activiteiten in het ontmoe tingscentrum te staken. Werk voor werkelozen is voor ons nog steed belangrijk.Tegelij kertijd moet je echter consta teren dat de Trechter het laat ste jaar niet optimaal functio neerde. De stichting is opgehe ven en dat is niet terug te draaien. Wel hebben vier be stuursleden de indruk gegeven dat zij zich willen inzetten om bet ontmoetingscentrum weer open te krijgen." De opheffing van de Trech ter is vervat in een spoedbe- sluit van het college van bur gemeester en wethouders. Na mens de. bezoekers heeft John Zwart een 'onderhoud gehad mét burgemeester Scheeres. "Ik kreeg te verstaan dat offi cieel een verzoek bij het colle ge moet worden ingediend om het centrum weer open te krij gen." De ambtenaren Mulder en Gerrits hebben woensdag overleg gevoerd met ongeveer veertig bezoekers van de Trechter. Een zogenoemde initiatief groep is inmiddels in oprich ting. Deze moet onderzoeken of er mogelijkheden zijn om het centrum weer te openen. 'Het is heel prematuur om over een heropening'.te praten," vindt Gerrits. Volgens hem zijn er wel twee belangrijke argumen ten. Allereerst de grote groep bezoekers die. dagelijks van het centrum gebruik maakte en de kostbare apparatuur in de werkplaats die er nu werke loos bij staat Geschat wordt dat ongeveer 150 tot 200 men sen regelmatig bij .de Trechter over de vloer kwamen. "We zijn bezig om het ont moetingscentrum onder de vlag van de initiatiefgroep te laten draaien," zegt John Zwart. "Een probleem daarbi; is de financiële afwikkeling We hebben gésprekken gehad met de Schiedamse federatie om dat daar onder te bren gen." Volgens Zwart staat er nog een overleg op stapel tus sen ambtenaren, het ex-be stuur van de Trechter en he zoekers. Intussen komt de gemeente haar belofte na dat het "puin zou ruimen" na de opheffing. Door bemiddeling van de amb tenarij is voor Piet Penning een baan bij een "gesubsidieer de instelling" gevonden. Hi; heeft al sollicitatiegesprekken gehad. Van een onzer verslaggeefsters MAASSLUIS -- Vanaf zater dag krijgt Maassluis er een specialiteit bij. Bakker Niko Walraven introduceert op déze dag de zogeheten "Maeslan der", een volkorenbrood waar van het meel gemalen wordt in korenmolen De Hoop aan de Zuiddijk. Walraven heeft een contract met de gemeente af gesloten voor de levering van het meel. De gemeente is erg blij met dit contract omdat hierdoor de korenmolen weer als vanouds kan functioneren. Wethouder Izaak van der Knaap zal zaterdag met paard en wagen graan afleveren bij de molen, waarna de molenaar aan de slag kan. Ter gelegenheid van de eer ste kersvers gebakken "Maes- 1 anders" biedt bakker Walra ven het gemeentebestuur en andere genodigden deze dag een broodmaaltijd aan in zaal De Ark. De gasten worden dan getrakteerd op het ambachte lijk bereide molenbrood. Vanaf deze dag ook kunnen de lief hebbers van volkorenbrood el ke dag bij bakker Walraven aan de Remhrandtlaan terecht voor de Maeslander. Normaal zal dit brood ƒ2,85 kosten maar de eerste w'eék betaalt men 1,85 ter kennismaking. Niko Walraven: „Ik hen al 26 jaar bakker en ik bak altijd al les zelf. Ik ben op het idee ge komen voor de Maeslander door de korenmolen. Ik vond het eigenlijk te gek dat je op een paar honderd meter' een molen hebt staan die graan kan malen en die daar eigen lijk maar zo af en toe voor ge bruikt wordt. Ik wilde een plaatselijk product zeg maar. Daarom haal ik de karnemelk voor dit brood bij boer Sonne- veld in Maasland. Op die manier zorgen dus de boer, de molenaar en de bak ker er voor dat we nu in Maas sluis een brood op de markt kunnen brengen waarvan de kwaUteit te vergelijken valt met die uit grootmoeders tijd. De "Maeslander" wordt ge maakt van pure molenaars- meel en karnemelk. Ik heb het brood nu een paar keer gebak ken en ik ben zelf erg tevreden over de smaak." Walraven koos voor de naam "Maeslander" omdat deze naam is afgeleid van Maas land en Maassluis (die samen vroeger aangeduid werden als MaeslantsluvslHli verwacht veel belangstelling voor dit nieuwe brood. Zaterdagmor gen in alle vroegte bakt hij 250 stuks van de "Maeslander" die, daar twijfelt hij geen seconde aan, als zoete broodjes over de toonbank zullen gaan. -t Het graan wordt op de vier de verdieping van korenmolen de Hoop gemalen. Daar bevin den zich twee koppels maalste nen. Door het contract met bakker Walraven krijgen de twee molenaars, de gebroeders Van der Kaaden, die als vrij williger werkzaam zijn in de molen, het in dé komende tijd aanzienlijk drukker. Een woordvoerder van de gemeente: „Wij zijn erg blij met dit contract want er is niets beters voor een molen dan dat hij in gebruik is. Daar naast is het natuurlijk ook erg leuk, met name voor de inwo ners van onze stad, dat ze de wieken van de molen weer va ker zullen zien draaien. De mo len is een monument maar wanneer zo'n gebouw weer écht vaker gébruikt wordt gaat zo'n monument weer meer leven." Korenmolen de Hoop is een van de 950 molens die ons land telt. Deze wiekendrager werd in 1792 gebouwd. Tot 1963 was de Hoop dagelijks in bedrijf om graan te malen voor de plaatselijke bakkers. In dit jaar raakte de molen zwaar beschadigd doordat de wieken- as brak en de wieken eraf draaiden. De molen werd afge dankt en raakte in verval. In 1969 werd een begin gemaakt met de restauratie, die pas in 1980 werd voltooid. Elke zaterdagmorgen is de molen toegankelijk voor be langstellenden. De beide mole naars leiden hun bezoekers dan graag rond en vertellen en passant het nodige over de' werking van de molen. DEN HAAG De keuze uit de verschillende merken mar garine lijkt groter dan ze is. In werkelijkheid komen ze van een handjevol grote fabrikan ten. Bovendien zit in de meeste margarines goedkope visolie verwerkt, waardoor ze een bij smaak krijgen. Dit schrijft Konsumenten Kontakt in het jongste num mer van Koopkracht. KK on derzocht elf merken kuipjes margarine en negentien mer ken in pakjes, allemaal met verschillende namen. Uit het onderzoek blijkt dat verschil- ALKMAAR De economi sche waarde van een huis wordt maatgevend bij de bere kening van de onroerend goed- belasting. De oppervlakte van de woning zal dan niet langer beoalend ziin. SCHIEDAM De zanger Nico Haak moet de grote trekpleis ter worden van de Schiedamse molendag op 24 mei. Hij zai een drie kwartier durende show. verzorgen op een podium op de Grote Markt.- De. winkér- liers van de Hoogstraat heb ben het optreden "aangebo den" aan de organisatie van de dag. Behalve het bezichti gen van de Schiedamse mö-s lens, wordt de dag luister bij-; gezet door eén braderie op de Broersvest, open huis bij drie distilleerderijen en een touw-/1 trekwedstrijd. Dit laatste eve nement vindt plaats onder de vlag van het zeekadettenkorps Jacob van Heemskerck. MAASSLUIS De 19-jarige P, v.d. I% uit Maassluis heeft een woning aan de Pierson- straat in brand gestoken. Door snel ingrijpen van de brand weer bleef de schade beperkt tot een afgebrand bed. Wel heeft de man in het huis een eporme chaos aangericht. H. drong het pand binnen, zet te alte waterkranen open en stopte de afvoer met kleding stukken dicht. Vervolgens stak de man een bed dat op zolder stond in brand. Volgens de politie had P. geld te goed van de eigenaar van het huis. Toen de ruzie over'Vs I het geld hoog was opgelopen i besloot hij de woning in de brand te steken. P. wordt door i de politie „een goede beken'-'1 de" genoemd die eerder bij ru- zies betrokken was. De man is gearresteerd. j Ook heeft de Maassluise politie gisteren de 18-jarige H. C. L. j van L. uit Maassluis aangehoü- den in verband met diefstal van een geluidsversterker uit Koningshof. De apparatuur is i in 1984 ontvreemd. s j ROTTERDAM De eerste discussies over de Wet Arbeid Gehandicapten Werknemers zijn in de zeventiger jaren al begonnen. De laatste fase is nu ingegaan. Op 6 mei as. zai de Eerste Kamer de wet aan nemen naar men binnen de Vereniging van Gehandicapten Organisaties Rotterdam (VGR) hoopt. Reden voor de VGR om een fonds op te richten voor het verrichten van onderzoek naar problemen van gehandi capten binnen in de Rotter damse samenleving. In samen werking met de Erasmus Uni versiteit zal een lijst met we tenschappelijk gefundeerde onderzoeksvragen worden op gesteld. Het terrein dat het on derzoek beslaat, is zeer uitge breid. De toegankelijkheid van openbare gebouwen is één van de onderwerpeji. De VGR is dït onderzoek al ge- deeitelijk met de hulp van vrij- ,'willigers begonnen. Men is tot de verrassende ontdekking ge- komen dat sommige van de openbare gebouwen keurig zijn voorzien van een aangepast - tollet,maar dat dé stoep om het gebouw te betreden vaak te hoog is. Men wil voorts een inzicht krijgen hoe groot het aantal gehandicapten is, dat aspiraties heeft om nog een baan te krijgen, met daaraan gekoppeld de behoefte aan beroepsopleidingen binnen de Rotterdamse regio. Aan de andere kant zijn daar de werkgevers. Veel bedrijfs- leiders realiseren zich niet dat een aantal faciliteiten binnen de Wet Arbéid Gehandicapte Werknemers interessante mo gelijkheden biedt. De aanpas sing van de werkplek kan wor- den gesubsidieerd. Ook bij-, ,- voorbeeld loonsuppleties zijn mogelijk. Het stereotiepe den- ken dat een gehandicapte bin- i nen het werkproces niet kan functioneren, moet worden i doorbroken. De VGR hoopt dat door middel van het onderzoek j de wensen van alle partijen in elkaar te schuiven zijn. Hier- voor wordt ruime aandacht be- steed aan een sociaal-psycho logisch onderzoek naar de beeldgeving van werknemers over gehandicapten. De ont snappingsmógelijkheden bin nen de wet zullen juridisch worden onderzocht. Het VGR heeft een startkapitaal van 22.000. Dit geld is bijeenge- bracht door de relaties van General Motors Nederland B.V. Het bedrijf, dat het 40-ja- rig bestaan feestelijk vierde, gat de wens te kennen een gift op de girorekening van de VGR te waarderen. j „Een mooie start,"-zegt Bas Treffers, stafmedewerker van de VGR.Echter bij lange na niet. genoeg. Berekend is dat voor het gehele onderzoek a! gauw ,150.000 tot 200.000 1 nodig is, afhankelijk van de in- stantie die de onderzoeken zal leiden. Gezien de financiële i problemen vari de gemeente hoeven wé daar niet op hun steun te rekenen. Sponsoring door Rotterdamse bedrijven is I o.i. de enige mogelijkheid. Voorts zijn gehandicapte aca- j demici die ervaring hebben op het gebied van de te verrichten onderzoeken van harte wei- kom. We hopen dat zij ons te-, gen. een onkostenvergoeding behulpzaam willen zijn met on ze onderzoeken," SCHIEDAM „Je staat te tril len voor een groot publiek; je doet een dansje maar je ziet het niet." Zo luiden dé eerste regels van een popsong van groep acht van de basisschool Albertus Magnus, De schooi doet mee aan een popfestival in de kleine zaal van het Pas sagetheater dat volgende week maandagavond gehouden wordt. Het festival geldt als af sluiting van eert leerproject op scholen in Vlaardingen en Schiedam. Het maken van een nummer was onderdeel van dat project. Het lied van de Albertus Mag- nusschool heet „Het Zenuwen- lied" en wordt in reggae-stijl uitgevoerd. Het clubje leerlin- gen dat het nummer speelt be-' staat uit drie aankondigers, zes,; dansers en vijf zangers. Het „f;,( optreden wordt op „videoclip? vastgelegd. Behalve het verzin-,, nen van een tekst voor een, nummer hebben de leerlingen zich de afgelopen maanden ondermeer toegelegd op het maken van een poster (zie foto) als lokkertje, de geschiedenis van de popmuziek en het leven van muzikanten. Op het festival zullen ook de popnummers van acht andere scholen worden gespeeld. De Albertus Magnus Is de enige deelnemer uit Schiedam. lende merkverpakkingen soms dezelfde margarine bevatten. Zo hebben de pakjes van Al- bert Heijn, d'Oude Waag en Golden Regen ongeveer dezelf de samenstelling. In de spotgoedkope pakjes margarine (bijvoorbeeld Coro na, Remia, Sun) zit, tussen de '50 en 90 percent visolie, stelt Konsumenten Kontakt.,.Visolie i? een goedkope grondstof. Ook in de duurdere merken trof Konsumenten Kontakt grote hoeveelheden visolie aan. Het meest valt er aan te merken op de samenstelling en smaak van de margarine-in- pakjes. Het blijkt geen uitzon dering te zijn dat er zeventig percent visolie zit in pakjes dierlijke en „plantaardige" margarines en kuipjes marga rine met de vermelding „zon der dierlijke grondstoffen". Louter plantaardige marga rines en kuipjes zonder dierlij ke grondstoffen bevatten rela tief veel meer meervoudig on verzadigde vetzuren. De ver eiste „neutrale smaak" van margarine werd zelden ge proefd. Bona en Zeeuws Meisje kwamen wat smaak betreft'het

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1