tot Officier 1/vv jÉsl m vlaardingen. schiedam mei-vjieringen E3HBO-arts Verstege benoemd '1 mei maakt in mij veel lbs' IlMJOTUL Met Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van m Ontsnapte stier doodgeschoten Speelgoed, tas en chéqués gestolen Zijdeveld verguld met ANWB-verkeersprijs No Problem zonder problemen geopend CDA en VVD: PvdA moét hét oplossen VISSEN IN DE STAD in ij" ORANJEBOOM verenigde spaarbank mm Redactie Editie Schiedam: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 265205/266646. Editie Viaardingen/Maassluis: Hoogstraat 125b,3111 HD Schiedam. Tel. 736049/736061. Postadres: Postbus 467, 3130 AL Vlaardingen Abonneeservice: tel. 147400. Vlaardingen Maassluis Schiedam „Ooit keer ik terug, maar eerst maak ik mij sterk voor andere Latijns - Amerikaan se landen", zegt Ruben Herrera. (Foto: Ed Eggermont) (Vin een onzer verslaggevers) „VLAARDINGEN„Ha Koos." Die groet heeft Koos van IJperen (59) vijf jaar op straat moeten missen. In ajn geboorteplaats Vlaardingen ken den velen hem, in zijn huidige woonplaats Veenen- daal is hij nog steeds een onbekende. In de plaat selijke Partij van de Arbeid is hij nooit actief ge worden. Toen hij met de afdeling Veenendaal ken nismaakte, vroeg een partijlid hem lid te worden van de PvdA-bowlingclub. Het was de eerste en de laatste keer; dat Van IJperen er zijn gezicht liet zien. Koos van IJperen over de Vlaar dingse ver kiezingsuit slag:. „Ik was verbij sterd." (Foto Ed Egger mont) Matilde HET VRIJE VOLK organiseert i.s.m. Hengelsportver. Neptunus en Dienst voor Sport en Recreatie Gemeente Rotterdam maandagavond 28 april 1986 aan de Botreep (Hoogvliet) om 19.00 uur. Inschrijving vanaf 18.00 uur aan de Jurywagen van Het Vrije Volk op de plaats van de wedstrijd. Tel. 010-159900 voor inlichtingen. «ÉSÉ M.1V. 21 APRIL 18M Jpv calandstraat sa TEL: OW - 430 15 22 MATHENESSERLAAN 324 OW 470 21 66 BRMM3B30 'nbruisende deelgemeente ■HRadioH O IV O BH m1 HET VRIJE VOLK jnei was een demonstratie va macht van de Ilooie Familie ZATERDAG 26 APRIL 1986 Toch is zijri oordeel mild over de Veenendaalse PvdA. „Een zeer actieve club mét hartstikke jonge mensen," vindt hij. „Bij de raadsverkie zingen hebben wij in ieder ge- In Vlaardingen zijn twee 1 mei-vieringen: een in de Hoogkamer, ij georganiseerd door. PvdA en NIVON en de andere in de Harmonie, ge organiseerd, door CPN en PSP. - In de Hoogkamer, Van Baerlestraat 252 begint de ochtendbljeénkomst om 10 uur met vèrse koffie. Om kwart voorK elf opent Koos van IJperen de 1 mei-vie ring, die ;twee bijzondere gasten kent Jantje Kieboom, de echtgenote van oud-bur gemeester iKieboom, èri Jan Barendregf, conrector bij scholengemeenschap Prof. Casimir. Mevrouw Kieboom spréékt een i mei-rede uit en Jan Ba- rendregt brengt een voor dracht, (Be ls geschreven door Jans May. Zij was 15 jaar, saroen met haar man, het beheérdérsechtpaar. van - Ginkeldufn te Leersum, het i vakantiecentrum van de In dustriebond .FNV. Zij heeft al talloze voordrachten op haar naam staan, 'lie. zij zelf altijd opf 1 mei in de Hoogka mer-uitsprak. Door een oog operatie is zij daartoe deze keer niet in staat. De bijeen komst .wordt om 12 uur be sloten mét een broodmaal tijd. - Wie moeilijk ter been is en vervoer nodig heeft, wordt verzocht contact op te ne men met Bep Cornelisse, teL 3415381 's Avonds'komt Klaas de Vries, defensièspecialist van de PvdA in de Tweede Ka mer.1 Hij praat over de ver kiezingen van 21mei en de kwestie van de kruisraketten in tót bijzonder. Over dit on- dewerp vindt een forumdis cussie plaats onder leiding vawethouder Ary Maarle- vefld (onderwijs)Maarle- vétd opent ook de avond, die om 20 uur begint en om 22.15 u*r, eindigt. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd dbor; troubadour Rinus Ha gendoorn uit Rotterdam en mpgelijk een gelegenheids formatie die voor achter grondmuziek zorgt. De koffie Ss gratis. In zaai Harmonie aan de Scftiedamseweg 51 vieren de CPDSf en PSP de Dag van de Arbeid.Sprekers zijn Lieke Thèsingh, tweede voorzitter van de PSP en lid van het dagelijks bestuur van het co mité Kruisraketten Nee, en Lei Molenaar, dagelijks be stuurslid van de CPN en lid _yai de campagnegroep Doe niét mee aan Woensdrecht. Het muzikale gedeelte wordt verzórgd door de Amazing (opwafels uit Vlaardin- eeri muziekgroep van •ksejongeren en een ïtry-band. Toegangsprijs >0.. Aanvang 20 uur, zaal ojén 19.30 uur. - -3 V JDe Maassluise 1 mei-vie ring staat in het teken van het-iafscheid van wethouder Me^s Duimelaar. Speciaal voor hem heeft het 1 mei ca baret een programma inge studeerd. Dit cabaret is een gelegenheidsgroep bestaan de uit Annemarie en Hans de Bruin, Wim van der Eist, Yvonne de Groot, Pieter Hoogenraad en Pieter Roe- lofs. Spreker is André van der Louw. Het muzikale ge deelte wordt verzorgd door het 1 mei-orkest onder lei ding van Leen Lucardie en Cornells Pons uit Vlaardin gen. FNV-gebouw De Kern, P.C. Hooftlaan 12. Aanvang 20 uur, zaal open 19.30 uur. Toegang gratis. 12 uur Hijsen van de ro de vlag en zingen van de In ternationale op de Grote Markt. Districtsbestuurder van de Industriebond FNV Theo Berger houdt een toe spraak met als onderwerp Wilton Fijenoord. 13 uur Broodlunch in het Passagetheater, Passage 9-13, kosten 3,~ per persoon. 13.30 uur Aanvang 1 mei viering in het Passagethea- ter. Een medewerker van de Wereldwinkel spreekt over de mogelijkheden van een gemeentelijk ontwikkelings beleid en de werkzaamheden van de Wereldwinkel. 14 uur Burgemeester drs. R. Scheeres opent in het theatercafé De Tender in het Passagetheater een tentoon stelling van politieke affi ches van de Duitse advo caat/kunstenaar Klaus Staeck en van linoleumsne den van de Argentijnse ar chitect/kunstenaar Ruben Herrera. 14.30 uur Kinderfeest. Verven op glas, rode limona de drinken, papieren vogels vouwen. 14.30 uur Filmfestival in de filmzaal. De films hebben als thema arbeid of vrede: •Kleine wereld', 'Zipstones', 'Als je maar gelukkig bent', 'Eigen haard ls goud waard', '1 mei Dag van de Arbeid', T)e jonge konsument' en 'Poen en werk'. 18 uur Warme maaltijd in het Passagetheater, ver zorgd door de Turkse Werk nemers Vereniging, kosten 5,--per persoon. 19.30 uur Optreden Turkse en Surinaamse dans en muziekgroep. 20.00 uur Historicus/ journalist Han van der Horst opent het avondprogramma met een inleiding over de ge schiedenis en de betekenis van de eerste mei. De groep Vlaardingen tegen Apart heid treedt op. Connie Braam, voorzitter Anti Apartheid Nederland cn Henk Oedairan, voorzitter Schiedamse Surinaamse Vereniging, spreken over het thema van de 1 mei viering: Internationale Solidariteit. 23.15 uur - Afsluiting pro gramma grote zaal met sa menzang van de Internatio nale. Daarna, treden de Schiedamse bands de Aard appeleters en Produkt X op. >lt1 ."V* -- VtfLARDINGEN Dokter G; A3 .Verstege (65). huidarts en voornamelijk bekend als EHBD-aris, is benoemd tot Of ficier, in de Orde. van Oranje- Nas&u. Hij kreeg de onder scheiding gisteren ter gelegen- heldjvan de beëindiging van zljnJpraktijk alshuidarts in Ylaardlngèn. Behalve een prabtijk aan huls houdt hij ook spraêkuur.in de polikliniek van hetl Holy-ziekenhuis. Zijn grootstejibékendheid ontleent Verstege echter aan, zijn func tie V tran colonne-commandant van de EHBO-Vlaardingen (sinds 1963) en EHBO-curs'us- sen in het ziekenhuis (vanaf 1977). De heer Verstege is voorzit ter van de afdeling Vlaardin gen van de Vereniging voor Vrienden van de Hartstichting (sinds 1971), bondsarts van de Judo Bond Nederland (sinds 1863) en keuringsarts van het bureau, voor medische sport keuring en advisering (sinds 1955). Verder was hij van de oprichting in 1967 tot 1982 lid van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Een uit het abattoir in Schk dam ontsnapte stier is door een Vlaardingse politieagent op het terrein van de Nieuwe Matex doodgeschoten. Het beest had zich daar vastgelo pen in een goot.-In overleg met een ter plaatse aanwezig me dewerker van het abattoir werd besloten een eind te ma ken aan het leven van de stier. Het dier was bij de Vulcaanha- ven terechtgekomen vla rijks weg 19. SCHIEDAM Speel-o-theek Ikkie is speelgoed kwijtge raakt. Onbekenden forceerden de deur van het Schiedamse buurthuis Oost, waarin de speel-o-theek een zaaltje heeft. Uit een kast werd het speel goed gestolen. Er miste ook een geldbedrag van 25 gulden. De schade bedraagt 100 gul den. De bewoners van een huis aan de Schiedamse Potgieters straat werden in de nacht van donderdag op vrijdag wakker van gerommel in de huiskamer. Gestoken in slaaptenue slopen de bewoners naar beneden waar ze in de woonkamer een man aantroffen. De inbreker, die volgens de politie met een valse sleutel het huls binnen-' kwam i kon toch nog de kuier latten nemen. Hij verdween voor de verbaasde ogen van de bewoners met hun cheques, bijbehorende pasjes, een por temonnee met inhoud en enke le goederen ter waarden van 120 gulden. Onbekenden kwamen een huis aan de Rietkraag in Schiedam- Noord eveneens binnen met een valse sleutel. Er verdween een handtas met inhoud uit de gang. Schade 100 gulden. AMSTERDAM De Schie damse wethouder ir. Chris Zij develd nam gistermiddag in de Amsterdamse RAI de ANWB- prijs voor veilig verkeer in ont vangst. Mr. Pieter van Vollen hoven, voorzitter van de Raad voor Verkeersveiligheid, reikte de trofee tijdens het Nationaal Verkeersveiligheidscongres, uit. De gemeente Schiedam won de prijs, die dit jaar voor het eerst wordt toegekend, in de categorie 50 tot 100 duizend inwoners. In 1979 werd er bin nen de stadsgrenzen bijna 2000 verkeersongevallen per jaar geteld. In 1984 was dat aantal, na grote veranderingen in de verkeersstromen en we genstructuren, gedaald naar 1600 ongevallen. De wethouder van ruimtelijke ordening Chris Zijdeveld was verguld met deze overwinning- op concurrent-gemeenten Den Helder en Den Bosch. Het is de tweede keer dat Zijdeveld wordt bekroond voor een on derdeel van zijn beleid. In 1984 ontving hij de landelijke Ener gieprijs voor zijn streven om energiebesparende maatrege len te nemen. De minimum energie woningen in Woud- hoek-Noord maakten deel uit van deze energie-plannen. SCHIEDAM Met het door knippen van een lint tussen de winkel en het atelier opende wethouder Luub Hafkamp gis termiddag het werklozenpro- ject No Problem aan de Schier damse Havendijk. „En nu zo gauw mogelijk alles verkopen," zei beroepskracht en begeleid ster Anneke Becker tegen de vijf 'naai-meisjes' Sandra Ho ning (18), Sonja Notenboom (22), Renata Ricciadni (16), Corrina van Oostende (20) en Miranda Dingier (19). Twee jaar geleden kwamen een paar meisjes 'zittend en balend' aan de bar in het club huis de Dijk in de Schiedamse wijk de Gorzen op het idee een kledingzaakje te beginnen. De gemeente zag wel wat in een werkleerproject. Luub Hafkamp tijdens de druk bezochte opening: „Het in stand houden van deze projec ten is voor de medewerkers vaak moeilijk. Maar de praktijk heeft uitgewezen dat deze ini tiatieven vaak tot bloeiende zelfstandig werkende bedrijven leiden." VLAARDINGEN CDA en WD vinden, dat de Partij van de Arbeid het probleem van de volledig vastgelopen college- vorming in Vlaardingen moet oplossen. „Ik denk, dat het antwoord bij de PvdA ligt", zegt WD-lijsttrekker Jan Ma- dern. CDA-onderhandelaar Coes Bot: „De PvdA moet te ruggaan naar haar ledenverga dering." Beide partijen houden vast aan hun eis van een colle ge met de drie grote partijén. De college-vorming zit sinds gisteren muurvast. Partij van de Arbeid, D66 en de combi natie PSP/CPN/PPR (samen 14 zetels) hebben een akkoord bereikt over een beleidspro gramma, maar CDA (8 zetels) en VVD (6) weigeren aan te schuiven, waarvoor zij afzon derlijk zijn uitgenodigd. De vor ming van een meerderheids college is hierdoor onmogelijk. PvdA-onderhandelaar IJsbrand van der Velden wil het voorlo pig op een vrije stemming la ten aankomen op 29 april, de wettelijk voorgeschreven da tum, waarop het nieuwe colle ge gekozen moet worden. Ma- dern en Bot vinden dat onver standig. Bot: „Een vrije stem ming levert geen ene fluit op." Madern: „Ik verwacht daar weinig van." Maar Van der Vel den zegt: „De Partij van dë Ar beid hoeft er in ieder geval niets bij te verliezen.." Com mentaar van Madern op deze uitspraak: „Het gaat niet om verliezen, het gaat om verant woordelijkheid." PvdA-afdelingsvoorzitter Rob Suurendonk begrijpt niet waar om CDA en WD zo halsstarrig vasthouden aan een college van de drie grote partijen. „De verkiezingsuitslag wijst niet in de richting van zo'n combina tie", zegt hij. „Dat is in strijd met het signaal dat de kiezers gegeven hebben. Wij handha ven ons ingenomen stand punt." Dat standpunt houdt in de vor ming van een college met PvdA, D66, PSP/CPN/PPR met één andere partij: CDA of VVD. Donderdagavond heeft de ledenvergadering deze stra tegie nog eens goedgekeurd. De afdeling deed dat twee we ken geleden ook al. Bij die ge legenheid kregen de PvdA-on- derhandelaars de opdracht om éen links meerderheidscollege te vormen. Zo'n college werd onmogelijk, toen de Socialisti sche Partij (5 zetels) van de onderhandelingstafel wegliep, maar de drie overgebleven partijen gingen door en bereik ten een programma-akkoord. Een PvdA-CDA-WD-college: daaraan houden CDA en WD vast. „Je bindt je niet voor het leven", vindt Madern (VVD) van zo'n combinatie. „Het is een goeie zaak als 25 mensen de handen ineen slaan. De drie partijen komen dan vee! beter tot hun recht." Cees Bot (CDA): „Wij hebben geen enkele behoefte aan een college op smalle basis. Ik ben één keer op m'n platte bek ge gaan in een college dat op één stem meerderheid rustte. Ik doe dat geen tweede keer en ik gun het niemand. De PvdA heeft in het verleden prima sa mengewerkt met zowel CDA als WD. Wat let ze om een coalitie te vormen van drie constructieve partijen?" De ledenvergadering van de Partij van de Arbeid buigt zich maandagavond weer over het probleem van de college-vor ming. val twee zetels gewonnen: van vier naar zes." Dat de partijge noten in Vlaardingen op elf ze tels zouden blijven hangen, had hij niet verwacht. „Ik was verbijsterd over de uitslag. Voor mij stond vast, dat wij terug zouden gaan naar 15 zetels (het zeteltal van de PvdA in de periode 1978-1982). Er is toch lets in die 4 jaar niet goed gegaan" ver telt van IJperen.' die Remi Poppe via de Tribune leerde kennen. „Ik vond dat zo fantas tisch. Dat kwam je bijna niet meer tegen. Vroeger colpor teerden wij ook. Mijn vader liep met- 'Vrijheid, arbeid, brood', het blad van de SDAP. Ik meen dat dat 3 cent kostte." Veendaal. Van IJperen volg de zijn werkgever, toen die naar deze plaats verhuisde. Hij had inmiddels een indruk wekkende loopbaan in de Rooie Familie achter de rug: 20 jaar voorzitter van Mercu- rius (tegenwoordig Diensten bond), bestuurslid van de In dustriebond, voorzitter van de stichting Volksgebouw, voor zitter van de stichting Hoogka mer, lid van de AJC en twee en een half jaar raadslid voor de Partij van de Arbeid. Het NIVON en de Hoogka mer, de kampeerboerderij aan de Van Baerlestraat. liet hij nooit in de steek. Zo helpt hij nog steeds bij de organisatie van 1 mei en het jaarlijkse feest voor de circa honderd medewerkers, die actief zijn als huiswacht, bestuurslid, be zorger van het maandblad of die helpen bij reparaties en on derhoudswerkzaamheden. Maar de Rooie Familie van weleer bestaat niet meer, moet hij erkennen. Van IJperen: „De Rooie Fa milie zoals ik haar heb meege maakt, bestaat niet meer. Ik héb de tijd nog meegemaakt, dat tal van instellingen van het Volksgebouw gebruik maakten. Met Het Vrije Volk hadden wij geweldige contac ten. Wat hebben wij daar nu Maar ik ben er de man niet naar om nog een hang te heb ben naar de grote demonstra ties van vroeger. Ik ben drie keer met het NIVON meege- weest naar België, naar de grote 1 mei-demonstratie in Antwerpen. Maar ik heb geen moment de drang gevoeld om mee te lopen in die stoet. Als er wat te demonstreren valt, hoef je daarmee niet te wach ten tot 1 mei. Vroeger hadden wij ook zo'n demonstratie met landelijk vastgestelde leuzen als de 8-uren dag,vrede, welvaart, gelijkheid voor man en vrouw. In Antwerpen zie je gigantisch veel leuzen, die je zo in Neder land kan meedragen." Moet 1 mei blijven „Jazeker", vindt Van IJpe ren. „Maar er moet een geza menlijk ,1-mei feest van alle progresleve organisaties ko men. Daar moet Vlaardingen heen, net als Schiedam. Het kan niet zo zijn, dat mensen die hetzelfde denken, aparte feestjes hebben. Da's natuur lijk waanzin. We moeten sa men naar buiten treden." Krijgen we op andere dagen dan 1 mei nog eens de gelegen heid om 'Ha Koos' te roepen f Van IJperen: „Ik ga op 1 ok tober met de VUT. Wij zijn al naarstig op zoek naar de mooi ste flat van Vlaardingen." Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER SCHIEDAM „1 Mei maakt in mij veel los: verdriet, angst, liefde en een gevoel van solida riteit. Het is zo emotioneel. Voor een jongen uit de arbei dersklasse is deze dag gedenk waardig, waar ter wereld je wieg ook stond. Wij vierden het thuis altijd. Mijn vader was een vakbondsman." De ar chitect/kunstenaar Ruben Herrera (43) slikt iets weg. In 1978 vluchtte hij met vrouw, twee kinderen en andere fami lieleden, voor de Argentijnse dictators via Brazilië, en met hulp van de Verenigde naties, naar Nederland. Elf linoleumsneden in kleur, die Herrera maakte naar aan leiding van gedichten van de Paraguaanse onderwijzer Martin Almada, zijn vanaf 1 mei te zien in theatercafé de Tender in het Passagetheater. Directeur van het Stedelijk Museum Hans Paalman zorg de ervoor dat het werk van Herrera in het kader van de Internationale Solidariteit; het thema van 1 mei, naar Schie dam werd gehaald. De in Chilicito in de provin cie La Rioja geboren en geto gen Herrera zou nu terug kun nen naar zijn eigen land. Sinds twee jaar zijn de Argentijnse generaals aan de kant gescho ven en herstelt de democratie zich. „Ooit keer ik terug, maar tot mijn vertrek maak ik mij sterk voor andere latijns-ame- rikaanse landen waar de be volking onderdrukt en gemar teld wordt. Het volk van Para- quay wordt het langst ge plaagd door dictators. Al 84 jaar worden daar duizenden gedood of in de gevangenis ge stopt Sommigen zitten al der- tig achter de tralies. En waarom? Hele families wor den gezamenlijk in de Embos- cada, een grote gevangenis voor politieke gevangenen, ge gooid," aldus Herrera. Zijn li- noleumsneden dragen de titels van de gedichten, die Martin Almada maakte nadat hij vrij kwam uit deze beruchte ge vangenis. 'No llores mamd' (huil niet moeder) en 'el sol engrillado' (de getraliede zon) zijn twee indrukwekkende afbeeldingen'. Maar heel bijzonder is het werk 'suèna Matilde' (droom Matilde). Herrera: „Gedurende zijn ge vangenschap zaten ook een va der, moeder en hun zesjarige dochtertje Matilde, ingesloten. De ouders werden van tijd tot tijd weggehaald. Zij werden gemarteld. Het kind begreep dit. Het meisje probeerde met een blikken theelepeltje in een stenen muur een gat te hakken om met haar ouders en de an dere kinderen te kunnen vluch ten. Haar fantasiewereld leef de zo sterk. Zij droomde over de vrijheid. Zij fantaseerde dat zij een uitweg vond. Het kind •kreeg koorts van de angst tel kens als haar ouders wegge haald en gepijnigd werden. Ik denk dat deze mensen nu nog in de gevangenis zitten, als ze niet dood zijn." Van de 'gedichten, de lino leumsneden en tekeningen van de broer van Herrera de archi tect/tekenaar Orlando (41), wordt een map samengesteld. De presentatie van deze map vindt plaats tijdens een we reldcongres voor onderwijzers in Canada dit jaar. De leraar/ dichter Martin Almada, die nu in Parijs woont en werkt, is daar aanwezig. Nobelprijswinnaar voor de vrede, de Argentijnse schrij ver Peres Esquirel schrijft een voorwoord voor de map. De gedichten zijn in het Spaans geschreven en in het Frans vertaald. Een Italiaanse uitge ver gaat van de gedichten en de illustraties een boek maken. .De linoleumsneden zijn in èen kleine oplage gedrukt en te koop. De opbrengst is bestemd voor het Paraquay Comité of vertegenwoordigers van de op positie de Encuentro Nacionai. Herrera: „In Paraquay ko- men de boeren in verzet. Pas geleden zijn tijdens een mas samoordpartij, 30 boeren ge dood. De mensen kunnen het daar niet alleen af. In het ka der van de internationale soli dariteit moeten wij ze helpen. Iedere steun is meegenomen in de strijd tegen de dictatuur." Burgemeester drs. R. Schee res opent donderdag 1 mei om 14 uur de tentoonstelling van linoleumwerken In de Tender. Ze blijven tenminste tot én met 5 mei te zien in het thea tercafé. Toegang vrij. Passa getheater, Passage 9—13. nog van? Eigenlijk alleen nog maar de partij, de vakbewe ging en het NTVON. Maar dat zijn naar mijn smaak toch drie zelfstandig opererende clubs. 1 Mei was in die jaren een demonstratie van de macht van die familie. De Stem des Volks zong, de Voorwaarts musiceerde en het AJC danste. Op 1 mei nam je vrij. Dat is niet meer zo tenzij je te maken hebt met oude knarren. Vroe ger kwam je op 1 mei, ook als je de rest van het jaar niet ac tief was. Ik heb er gigantisch plezierige herinneringen aan.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2