Kunst moet je 'pluggen', net als 'n disc jockey Aleidafeest wordt steeds grotesker m Dievengilde weer actief Demonstratie van ABOP in zaal Irene J WS I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM ,,Ze hadden al die melk misschien be- jter kunnen gebruiken om kaas van te maken. Tegen de itijd dat dat in de winkels ligt; is het radioactieve jo- jdium allang verdwenen." Wijzen woorden van Gé Brou- iwery bekend als fractievoorzitter van de Schiedamse IPydA maar in het dagelijkse 'leven radiochèmicus bij hét Interuniversitair Reactor ,'Instituut (IRI) in Delft. "Om,te huilen," zo kwalificeert hij de berichten die de (laatste dagen over de gevolgen van de Tjsernobil-ramp jde rónde doen. ,;De overheid had van het begin af aan |een'betere voorlichting moetérigeven. Dit is niet ver antwoord." Geigerteller Gé Brouwer: "De over heid, had, van het begin af betere voorlichting moe ten geven. (Foto: Ed Eg- germont) An van de Brand: „Ze mo gen kopen, maar hoeven het niet." (Foto: Ed Eg- germond) Uitwisseling; Jodium Mmmm Leerlingen van de schildersclub uit diensteneend trum de Woudhoek exposeren hier hun werk. Bob den Uyl rechtsen Aad Ouweneel van de stichting Gravin Aleida: „Het xoordt gigantisch." (Foto: Ed Eggermont) Gigantisch Bewonersvereniging PASFOTO'S zwart wit en kleur KLAAR TERWIJL WACHT! het vrije volk Schiedam 14 VRIJDAG 9 MEI 19S6 wegwijzer Geen paniek in 0,4 niillirem, 35 becquerel iVoor de goede orde: Brouwer is^tegenstander van uitbrei ding van het aantal kernreac toren in ons land. Dit om te. voorkomen dat zijn soms rust gevende woorden over: de ge varen van straling en radioac tiviteit door voorstanders wor den gebruikt. „Ik heb televisie programma's gezien die op de lange duur misschien meer slachtoffers veroorzaken. Met onrust kweek je stress met alle gevolgen van dien." Er wordt de laatste tijd ge slingerd met .termen alsof het niets is. Vijftig becquerel in één liter melk, 0,6 "millirem" ergens op het platteland van Groningen. En dat met een licht verhoogde "achtergrond straling". In de Oostsingel In Schiedam Oost was gistermiddag in ieder geval geen sprake van metingen die aanleiding geven tot paniek. Met een draagbare Geigerteller, geleend van het ■IRI, kwam Brouwer, tot een enigszins verhoogde radioacti viteit in de straat voor zijn deur. In de tuin gaf een andere meter aan dat het stralingsni veau niet afweek van het nor male. „Radioactiviteit is voor des kundigen eigenlijk niet interes sant," zegt hij. Radioactiviteit wordt uitgedruk in becquerel. Eén becquerel betekent dat één atoom per seconde vervalt, verdwijnt. Ik meet voor mijn deur 35 becquerel, dus 35 ato men die gemiddeld per secon de vervallen. Een verhoging want normaal is dat tien maar dat is niet verontrustend." „Bij radioactiviteit komt straling vrij," gaat hij verder, „De stralingsdosis wordt uit gedrukt in rem en millirem. Belangrijk is de stralingsdosis die een menselijk lichaam te verwerken krijgt. Daaraan, kun je zien of het gevaarlijk is: of niet. Radioactiviteit alleen zegt dus niet veel over 't ge vaar. Bij sommige stoffen kan het volkomen onschadelijk zijn als er bij wijze van spreken één miljoen becquerel in één li ter melk zit." jé Over radioactiviteit kan geen standaard maximum worden gegeven wat betreft de effecten op de menselijke ge zondheid. Voor de straling geldt wel een maximum: 150 millirem per jaar. „Dat is on geveer gelijk aan de natuurlij ke stralingsdosis, dus nor maal," zegt Brouwer. „Je moet altijd proberen straling te ver mijden. Daarom waarschuwt i (Van een onzer i verslaggeefsters) I SCHIEDAM „Steeds merk iik. weer dat'.er een enorme 'drempelvrees bestaat. .Het i Schiedamse publiek is als de j dood-om het Koetshuys binnen te komen. Hot is hier geen win- 3 kei. Wc» nee, ze mogen kopen, imaar ze hoeven niet," aldus galeriehoudstërvan'hët Koets- j huys An van de Brand o ver het (culturele klimaat zegt zij: ■„Sinds ik hiér 'opereer' zijn er Jtwee galeries bijgekomen in de binnenstad. Dat is heel posi- i tief.- Je moet mensen de gele genheid geven kunst tc zien." An van de Brand begon in april '83 met de galerie in het pandje waar vroeger de vis- zaak van Bitter zat. Nog eer der stalde dokter Nolet, de stichter van de r.k. Noletzie- kenhuis, er zijn koetsen. „Van daar de naam. Toevallig werk te ik ook bij het Noletzieken- huis," vertelt An, die er na de fusie van het Nolet met het ge meenteziekenhuis uit 'moest' als hoofd huishoudelijke dienst. „Het.zou eigenlijk een soort ■oudedagsbezigheid worden voor me. Ik had tot mijn zes tigste willen werken in het zie kenhuis. Daarna had ik me op de kunst willen storten. Dat ge beurde eerder. En dat was maar: goed ook. W«_at die twee "beroepen" had ik nooit kunnen combineren," vertelt de gale riehoudster tussen de opbouw van een verkooptentoonstelling en de organisatie van het drie jarig bestaan feest door. Donderdag 15 mei opent di recteur van het Stedelijk Mu seum Hans Paalman om 19.30 uur een jubileum-tentoonstel ling van tekeningen van Gijs Voskuyl, keramiek van Maaike Klein en objecten van George Belzer. De saxofonist/dwars- fluitist Mark Lewis en de bas sist James Long spelen jazz muziek ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan. An' signaleerde, stimuleerde en 'plugde' een aantal kunste naars. Haar favorieten zijn de Leidse kunstenaar Peter de Ru, de Schiedammer Sjef Hen- drickx en de beeldhouwster Heieen van Nieuwland. „Het is zeker een taak van een galerie houdster om trouw te zijn aan enkele kunstenaars. Vooral be langrijk is het als je een per soonlijke band hebt met de mensen en feeling voor het werk. Ik stoei absoluut niet met contracten. Maar blijf ze trouw. Heieen exposeert in on geveer vijf galeries in Neder land, ik ben er één van," aldus An van de Brand. Zij had de laatste drie jaar een keur van kunstenaars 'in huis'. Inge van Haastert was er bij. Wout van Heusden, Jan Monteijn, Gloria Pecego en Clara van de Water, Sylvine Royaards en Mirjam Theunis- sen en veel keramiek. „Daar ligt mijn hart, ik ben dol op keramiek. De tentoon stelling Keramiek "86, een ten toonstelling waaraan 9 gale ries en 5 musea aan meewerk ten, is een echte doorbraak voor het Koetshuys geworden. Ik heb verkocht, er zijn gewel dig veel mensen op af geko men. En niet in hit minst men sen die ik hier nog nooit eerder gezien had. Het werk van He- leen stond er bij en deed het geweldig," aiins An, die tot haar vijfenzestigste een wachtgeld krijgt via het Schie- landziekenhuis. „Och, ik hoef niet van de ver koop te leven. Dat scheelt, want er zijn uiteraard exposi ties waarop je niets van de hand doet," legt An uit. De exposanten dienen zich soms zelf aan. An ontdekt ze of hoort via de naam van een veelbelovend kunstenaar. Kortgeleden is zij benaderd door het Rotterdamse Goethe Instituut. „Zij hebben een Duit se jonge kunstenaar uit Ham burg 'aangeboden'. Hij is geta lenteerd en volgt een studie op de Haagse Kunstacademie. Ik heb werk -gezien en wil wel met hem in zee gaan," aldus rAn, dig vla hét Goethe instituut: een uitwisseling tussen Duits-1 land én Nederland op gang brengen. „Kijk, als ik die Duitse jon gen 'neem', dan kunnen zij toch iemand voorstellen aan Duitse galeries. Ik heb nooit vernomen of onze zusterstad Esslingen galeries kent. Maar het kan ook elders. Ik denk dan aan Peter de Ru. Ik volg hem al jaren. Ik geloof in zijn kun nen. Ik ben met zijn kunst be zig. Verder vind ik Sjef Hen- drickx geweldig. Hij maakt mooie dingen. Hij is erg intelli gent, rommelt niet zo maar wat. Zijn tekeningen en wer ken met papier drukken een heel proces uit van denken en emoties. Dat spreekt mij erg aan," vindt An over de Schie dammer, die onlangs bij haar exposeerde en lr het Stedelijk Museum. „Deze mensen moet je 'plug gen". Net als een disc-jockey met grammofoonplaatjes op de radio. Ik wil ze bekend ma ken," aldus de galeriehoudster, die benadrukt dat het hele maal niet 'eng' is om haar zaakje binnen te lopen om kunst te kijken. „Laatst kwam er op een za terdagavond een dronken kerel langs. „Heb ie geen vis meer?" vroeg hij. „Nee, ik doe In kunst" antwoordde ik. Hij was razend, want hij kende die vis- zaak Bitter zo goed," lacht An, die hoopt haar zaak eens bij alle deniedammers zo'n vertrouwde naam gaat krij gen. Galerie 't Koetshuys is gratis geopend op dinsdag tot en met zondag van 12 tot 17 uur. de overheid voor het reizen' naar Oostbloklanden. Het is niet direct gevaarlijk maar als je niet persé naar die landen hoeft, moet je niet gaan. Bij ons instituut gaan we ook niet uit vah het maximaal toelaat bare. We proberen de hoeveel heden zo klein mogelijk te hou- De verhoogde radioactiviteit is volgens Brouwer voor tach tig procent veroorzaakt door het Jodium 131 dat uit de ont plofte kernreactor omhoog kwam en zich vastzette op stofdeeltjes. Door regenbuien kwam de stof op de Nederland se bodem terecht. „Jodium 131 vervalt in Xenon 131. Dat ver vallen hoor je op de Geigertel ler als tikken. Besef wel dat er in de natuur grote verschillen voorkomen als je buiten meet. Iemand die in Drente op zand grond woont en leeft, zal min der radioactiviteit én straling - hebben dan iemand die in een betonnen huis woont. Beton be vat enkele scheikundige ele menten die meer straling afge ven." Over de gevolgen van de verhoogde radioactiviteit kan Brouwer, evenals alle andere deskundigen in ons land, geen voorspelling doen. „Het is een; loterij, met onzichtbare prij-| zen," vindt hij. „Stel dat er zich over tientallen jaren 100 gevallen van kanker méér voordoen op een totaal van en kele tienduizenden. Dan kun je niet aantonen dat het hierdoor komt." Brouwer ziet als plaat selijke politicus geen aanlei ding om stappen te onderne men in verband met risico's voor Schiedam. SCHIEDAM De Jan Ligt- hartschool aan het Frans Halsplein is deze week het co- pieerapparaat kwijtgeraakt. Onbekenden kwamen via een vermoedelijk openstaand raam de school binnen volgens de politie. De dieven namen eveneens tien pakken papier, een telefoontoestel .en enige thee- en koffiepotten mee. De schade bedraagt 3100 gulden. Onbekenden zijn een huis aan de Groen van Priristeren- Jaan' yia een valse sleutel bin*;, nengekomèn. Zij Stalen voor? ongeveer 1000 gulden aan gou den sieraden van een 59-jarige Schiedamse. Zwemmers in zwembad Groenoord raakten voor 300 gulden kleding- en goederen kwijt. Het bad opende vorige week. Ook de eerste dag werd al gestolen, van een aanhang wagen van rijkswaterstaat Is een generator gestolen. De stroomopwekker zat op een zo genoemde aktiewagen gemon teerd. De auto stond langs rijksweg 20. De schade be draagt 1000 gulden. SCHIEDAM Als onderdeel van een landelijke protestac tie, belegt het district Zuid Holland van de onderwijzers vakbond ABOP op 14 mei een bijeenkoms. in zaal Irene in Schiedam. Le bond voert actie tegen dreigende bezuinigingen in het onderwijs die volgens haar berekeningen 1400 banen gaan kosten. Vertegenwoordi gers van de ABOP, de Vereni ging Openbaar Onderwijs en de wethouder van Onderwijs in Spijkenisse zullen het woord voeren. De demonstratieve bij eenkomst begint om drie uur 's middags en duurt ongeveer twee uur. VIOEOCAFE Mensen die graag iets meer overkanoën willen weten, moeten zaterdag 10 mei naar het'Videocafé komen, gebouw de Teerstoot, Nieuwstraat 12. Het kano-promotieteam geeft onder leiding vah Marcel Heinsbroek een lezing, onder steund met dia's en films. De toegang is gratis, aanvang 21.30 uur. FILMCLUB De film 'Flesh Blood' van re gisseur Paul Verhoeven draait vrijdag 9 mei bij de Filmclub Schiedam. Het 'verhaal' van de film speelt zich af in de middel eeuwen. Grof geweld en sadis me voeren boventoon. De film begin" o-rn 21.30 uur. De toegangsprijs is 3,50 voor do nateurs. Stichting Filmclub Schiedam, gebouw dé Teer- stoof, Nieuwstraat 12. f PODIUM Disc-jockey Martin Green staat vrijdag 9 mei achter de draai tafels in café Podium. Aanvang 22 uur. De toegang is gratis, Café Podium, Lange Haven 28. BUURTHUIS NIEUWLAND Er ziften maar vijftien meisjes op de meidengroep In buurt huis Nieuwland, Albardastraat 65—69. Hester Edenburg, lid van de meidengroep, vindt dit veel te weinig. Daarom doet ze een oproep: „Kom allemaal naar de meidengroep, donder dag van 15.45 tot 17.45 uur." De kosten zijn 1,50 per keer. VOLKSDANSEN Iedere vrijdag wordt er in het dienstencentrum de Vier Mo lens een cursus volksdansen gegeven, van 12.30 tot 13.45 en van 14 tot 15.15 uur. Volks-' dansen kan eveneens op vrij dag In dienstencentrum De Woudhoek, van 10 tot 11.30 uur. De contributie is/5,75 per maand. ORGELCONCERT Het orgelconcert in het Stede lijk Museum, georganiseerd door de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam, wordt deze keer (zaterdag 10 mei) gegeven door Henk G, van Putten. Het programma vermeldt werken van ondermeer Sweelinck, Pa- chabel, Stanley en Bach. De aanvang is om 15 uur en de toegang is gratis. TOERCLUB RIJNMOND De fietsciub Rijnmond doet zondag 11 mei de Boskoop- toer. Deze fietstocht over een afstand van honderd kilometer voert door het fraaie Zuid-Hol landse polderlandschap. De start is om 9 uur bij de kantine 4 van "de Wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg in het Sportpark Harga. Deelname f kost 3,-. Inlichtingen Aad vah der Zalm, tel. 4357266. Dins dag 13 mei wordt de zesde sterrit gereden. Er wordt tus sen 18.30 en 21 uur gestem peld. INSTUIF De Stichting Instuif Schiedam heeft voor zondag 11 mei een disco op het programma staan, verzorgd door U.F.D. Deze dlsc-jockeys waarborgen een goede presentatie, muziekkeu ze en een fantastische licht- Redactie Het Vrije Volk, r/ editie Schiedam, Hoog- straat 125b, 3111 HD i? Schiedam. Telefoon: 4266646 of 473601. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. show. Aanvang 20.30 uur, de$ entree is f5,-, Zaa! Irene, Nieu we Haven 155. HUISVROUWEN De vrouwen van de Nederland se Vereniging van Huisvrou-, wen, afdeling Schiedam gaan dinsdag 13 mei naar de alge mene vergadering in Utrecht. Donderdag 15 mei treedt Wie- ke Muiier op tijdens de slui tingsmiddag in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Haar pro^ gramma heet 'Geen doornen. zonder rozen'. Het is een vro lijk satirisch cabaretesk pro-; y gramma. Aanvang 14 uur, de,, toegangsprijs is 2,50 voor le den en 5,- voor Introduceès. l 6 I JEUGDHONK WESP De film 'Escape from New York' wordt vrijdag 9 mei ver toond door de organisatie van Jeugdhonk Wesp in de grote,, zaal van de Blauwe Brug. Aan vang 20 uur, de toegangsprijs is 3,50. RIJNMONDBAND Het harmonieorkest O.B.Kry geeft zondag 11 mei een köf£ fieconcert in de grote foyer van het Passage Theater. Aanvang 11.30 uur. Toegang gralls.| V' SINGELKWARTIER De Wljkverenlging Het Singèfr kwartier heeft voor dinsdag 13 mei een klaverjas- en joker-j. avond in petto. Er wordt ge*f speeld in zaal Marijke, Broers- veld. Inlichtingen, tel. 4158945. DE WOUDHOEK f In dienstencentrum de Woud- hoek is gedurende de maand mei een expositie te zien van., de leden van de schildersclub, uit het dienstencentrum., Desi, leerlingen exposeren met veer tig schilderijen in de grote zaal, Heljermansplein 36. vi5;s WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan, de Stadhoudersiaan heeft dit weekeinde EI^BO-diënst,te!(if 4733733. Ambulance, tel.:, r,; 4333300. Huisarts: bellen mgt de boodschappendienst, tel. 4206611. Spoedrecepten, tej. 4261480. Tandarts: H..J. M. j. vah Késsel, B.' Khappertlaahj.: 231, tel. 4738442. Spreekuur; van 17 tot ,18 uur, op zaterdag en zondag. Ijfi v-'Kc 5 li- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Gravin Aleidafeest. dat morgen in Schiedam West wordt gehou den, blijkt ongekend populair. Maar liefst 203 kooplui bieden vanaf tien uur 's ochtends hun waar aan. „Bijna de grootste braderie van Nederland," zegt Bob den Uyl, één van de be stuursleden van de stichting die het evenement organiseert. „Als we er 220 hadden gehad, waren we de grootste ge weest." Gerekend wordt op zestig- tot zeventigduizend be zoekers van het feest dat in en rond het Julianapark wordt gehouden. De stichting Gravin Aleida feest is het afgelopen jaar steeds groter gaan denken. Vo rig jaar werd het allereerste feest een doorslaand succes met 123 kramen en zo'n 40.000 bezoekers. „We zouden door kunnen gaan tot vijfhonderd 'kramen maar dan moeten we de Westfrankelandsedijk erbij gaan betrekken. Dat lijkt ons geen erg goed idee," zegt Aad Ouweneel, eveneens van de stichting. In navolging van de Brandersfeesten (met Sky Channel) denken de organisa toren van het Aleidafeest vol gend jaar de populaire presen tatrice Tineke en het program ma Nederland Muziekland (beiden Veronica) op het eve nement te krijgen. De enorme rij kraampjes biedt de feestorganisatie de fi nanciële ruimte om sociaal culturele instellingen en sport verenigingen aan het feest te laten meedoen. In het Juliana park presenteren de organisa ties zich met demonstraties, stands en spelen. Twee scout- groepen zorgen voor het oprui men en helpen bij allerhande organisatorische karweitjes. Het feest wordt om half elf ge opend door leden van de Chris telijke Jongeren Vereniging (CJV) die dit jaar honderd jaar bestaat. Evenals vorig jaar gebeurt dat met het ope nen van de poort van een na- maakkasteel in het park. West staat morgen op z'n kop, als we de organisatoren moeten geloven. „Het is gigan tisch," vinden Den Uyl en Ouweneel. 21e hebben het nog steeds druk met afwimpelen van marktlui die tevergeefs om een plaatsje vragen. „We laten zien dat er in Schiedam iets mogelijk is. Iedereen roept altijd dat het in de stad bruist van het leven maar nooit is dat te zien. Wij brengen daar verandering in," vindt Den Uyl. In de gesprekken met de bei de heren valt herhaaldelijke malen de naam van een ander groot Schiedams spectakeL de Brandersfeesten. Ouweneel en Den Uyl willen iedere schijn van jalouzle of afgunst voorko men. „We zijn geen concurrent van de Brandersfeesten. Voor wat daar gebeurt neem Ik m'n petje af. Maar wij zijn wel minder commercieeL Onze kramen zijn om te beginnen al veel goedkoper," zegt Den Uyl. „Nogmaals, we willen geen schop uitdelen maar het is tijd dat er in West wat gebeurt. Waarom moet alles altijd in het centrum gebeuren?" In verband met de andere feesten die in Schiedam v re den gehouden, pleiten de belde Alelda-organisatoren voor een stedelijk „feestcverleg". „Daarin kun je de diverse acti viteiten op elkaar afstemmen," zegt Ouweneel. Dit overleg zou volgens Ouweneel dan kunnen voorkomen dat er morgen, te gelijkertijd met de bloemen markt op het Aleidafeest, een Geranlummarkt wordt gehou den op de Grote Markt. De organisatie van het Alei dafeest gaat dit jaar geheel bulten de bewonersvereniging om. De vereniging Is druk doende met het organiseren van een Open Dag In wijkcen trum De Erker die ook morgen wordt gehouden. „We hebben daar een goed contact mee/' zegt Den Uyl die vorig jaar nog in het toestuur van de be wonersorganisatie zat. „Het ging vorig jaar eigenlijk ook al langs de vereniging heen." i Behalve kramen en demoxi- Etratles treden er ook enkelb professionele artiesten op. Zo zal het Hennie Huisman-show- orkeat spelen op het podiumJn het Julianapark. Daar worst ook een play-back-sound-mfi- show gehouden. Om twaalf ,u|ir begint een prestatieloop rond het feestterrein. 4- HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL. 266730

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1