Schiedammers 1 iel pen nu ook beneden de spoorli wmm, Vlaardingse zanger wacht op het geluk Belg bekneld fc Heruitgave historisch werk Vlaardingen •Joy-varen met sleepboot Opgelicht met nep-bankbiljet Bromfietser schrikt Hoekse wegen krijgen nieuw asfalt Twintig mille voor promotie Schutter en baldadige jongens aangehouden Van onze verslaggever TON DAMEN SCHIEDAM/VLAARDIN GEN Burenhulp, wat is dat ook al weer? „Als ik ziek word komt de ene buurvrouw de ramen zemen, de ander wassen en stofzuigen, - terwijl een derde boodschappen doet. Dergelijke hulp vind je vrijwel nergens meer. Maar ik woon dan ook in Tuindorp in Schie dam, waar het contact met de buren heel goed is." De Erker in Schiedam, het wijkcentrum vanwaar de nieuwe burenhulp- dienst wordt geleid. Daar bovenop het vignet van de Vlaardingse Holy-hulp ge monteerd. (Fotomontage: Ed Eggermont) V'1 Pastoor Weinig kans De Vlaar dingse zan ger Fernan do Touria: „Je moet door, als je thuis gaat zitten ge beurt er niets." (Fo to: Ed Eg germont) Voetballen Het op linnen getekende portret van Anton Constandse, getekend door Jan Roede, hangt op de expositie 'Aspec ten van het tekenen na 1945' in het Stedelijk Museum Schiedam. ReproductieEd Eggermont) fc'l HET VRIJE VOLK schiedam vlaardingen ZATERDAG 17 ME11986 jn 'Georganiseerde burenhulp moet toch b i ven bestaan' Dit vertelt vrijwilligster A. Kuiters, die sinds 1982 mee werkt aan de organisatie Bu renhulp Noord in Schiedam. Vrijwilligers in de buurt doen voor elkaar een boodschap en brengen ouderen zo nodig naar het ziekenhuis of een dokter. De hulpdienst bevalt zó goed, dat Kuiters, samen met de Stichting Raad voor het Be- jaardenwerk en enkele andere medewerkers, toegint met een nieuwe vrijwilligersorganisa tie: "Burenhulp beneden de spoorlijn". In Vlaardingen bestaat de "werkgroep Holy-hulp" vijf jaar. Deze dienst is inmidddels uitgebreid tot de hele stad. De! groep is nu werkzaam met een team in de Westwijk, Holy, Nieuwelant en het Centrum (Vettenoordsepolder en om streken). In Maassluis is een dergelijke organlstie nooit van de grond gekomen. Onder leiding van de Raad voor het Bejaardenwerk probe ren'vrijwilligers in heel Schie dam een netwerk van helpers op te zetten, zoals dat In Vlaar dingen is gelukt. De organisa tie wordt gecoördineerd vanuit wijkcentrum De Erker. Naast Kuiters is met name vrijwil ligster H. Stevens nauw be trokken bij het project. De organisatoren houden een eerste verkenningsbijeen komst op dinsdag 3 juli in De Erker. Belangstellenden krij gen er voorlichting en vrijwil ligers kunnen zich inschrijven. .^Burenhulp beneden de spoor lijn" is weliswaar een initiatief van de Raad voor het Bejaar denwerk, maar is bedoeld voor iedereen die hulp nodig heeft." Stevens vertelt wat zij zich van de hulpdienst voorstelt: „Even een recept halen bij de apotheek voor een mevrouw die niet goed ter been is. Of een schilderijtje ophangen bij een bejaard stelletje dat niet zo vlot meer op een trapje klimt. •Maar ook kun je denken aan het opvangen van de kinderen van de buren als ze uit school komen en er is niemand thuis." De vrijwilligsters benadruk ken dat het niet gaat om huis houdelijk werk. ,Nee dat is professioneel," zegt Kuiters. „Een werkster moet gewoon betaald worden en voor gezins verzorging en dergelijke zijn officiële instanties. Het gaat vaak om egn kleinigheid of om een eenmalig bijspringen." Volgens Kuiters hoeft de hulpdienst niet altijd veel tijd van de vrijwilligers te vragen. Dat zai per geval verschillen. Een boodschapje meenemen is een kleine moeite voor iemand die zelf ook naar de super markt moet. „Maar als je met een oudere meegaat naar de dokter, kan het wel een paar uur kosten," weet ze. Kuiters heeft in Schiedam Noord de ervaring dat na ver loop van tijd de organisatie v 'ÏSs/S'1 '<s.t B»km deels plaatsmaakt voor échte burenhulp. „De vrijwilligers kennen dam de bewoners die een extra paar handen kunnen gebruiken en zij helpen zonder tussenkomst van onze mede werkers achter de telefoon," licht zij toe. „De georganiseer de hulp wordt dan weer het contact dat men van vroeger was gewend." Het is nog altijd de stille hoop van de vrijwillig sters dat eens de 'ouderwetse burenhulp' weer geheel in ere zal worden hersteld. Ze zijn daar vooralsnog echter scep tisch over. In de Vlaardingse wijk Holy begon 'de de werkgroep in 1981 met "georganiseerde buren hulp", nadat de pastoor van kerkcentrum Holy vaststelde dat mensen in de flats vaak een eenzaam bestaan leiden. Vrijwilligsters Marleen van de Vlies sprak toen van 'contact armoede' in Holy. „Heel weinig mensen heseffen dat flatbewo ners voor elkaar vreemden zijn," vertelt zij. „Ze weten niets van elkaar. Heel benau wend is dat." Ook werd gesignaleerd dat steeds meer mensen naar an dere steden verhuizen, waar ze vreemd zijn. Net als de organi satoren van de Schiedams bu renhulp, hoopte Van de Vlies dat na :en jaar de instantie ovp-" ->dig zou worden. 1 blijkt niet het geval. De vrij 'ligsters H. Moll en M. Poot werken met meer dan 140 collega's in vier Vlaardingse wijken. In elke wijk wordt on geveer vier keer per week on een boodschap gevraagd. Moll: „Door de organisatie komt deels de burenhulp zoals we die vroeger kenden weer tot stand Maar vooral voor de flatwijken keren de oude tijden nooit helemaal terug. De geor ganiseerde hulp zal moeten blijven bestaan." Informatie over "Burenhulp beneden de spoorlijn": tel. 010 - 4709824/4736401. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Een jaar geleden stond hij voor de camera in Henny Huismans Soundmix-show. Hij eindigde op de tweede plaats. Ook deed hij mee aan tientallen talen tenjachten en behaalde er meestal de eerste plaats. - Toch heeft de Vlaardingse - zanger Fernando Touria nog steeds de 'top' niet gezien. Meer dan een kast en twee ar men vol bekers heeft hij er tot nog toe niet aan over ge houden. Fernando: „U hoort nog van ons, zeggen ze steeds". De 'v'laardinger van Spaan se afkomst is nu 25 jaar. Van af dat 'ie zó was, vertelt hij en brengt zijn hand ter hoogte wan zijn knieën, heeft hiJ zangles, pianoles en dansles gehad. Zijn grote voorbeeld is Julio Iglesias. Tijdens de soundmix-show bracht hij dan ook een nummer van de populaire Spaanse zanger ten gehore. Fernando: „Het was voor mij Met moeilijk Julio te imi teren met stem en gebaren, want ik heb al jaren al zijn platen en zing al jaren mee. Ook het optreden voor televi sie viel roe niet al te zwaar, omdat ik ervaring heb opge daan bij het Rotterdamse te levisieprogramma voor bui tenlanders waar ik aan mee werk." In eerste instantie zag het er naar uit dat Fernando als serste zou eindigen, vertelt hij. „In de drie vooropnames, voor de definitieve uitzen ding, werd al een lijst samen gesteld van de kandidaten. "Die lijst werd gemaakt door Huisman en producent Joop van den Ende. Ik stond toen bovenaan. Toen tijdens de uit eindelijke opnames de andere jury moest beslissen, schoof ik één plaats naar onderen en werd ik tweede. Een vreemde gang van zaken. Ze vonden me erg goed, zei die jury, maar ze hielden niet van Ju lio. Dan vraag ik je .och..." Fernando maakt een be scheiden indruk. Hij praat rustig en ingetogen. Als zijn moeder trots en uitbundig met een arm vol bekers bin nenkomt, geneert hij zich: „Mam, moet dat nou?" Na tuurlijk is hij trots, maar hij loopt er niet graag mee te koop. Hij vindt het jammer dat nieuw talent in Nederland weinig kans krijgt zich te be wijzen. „Er zijn ontzettend veel jongens en meisjes die uitzonderlijk goed kunnen zingen. Maar, ze komen er niet, tussen. Dat is jammer, niet alleen voor mezelf, maar ook voor de anderen. Goed, er zijn talentenjachten, maar het lijkt erop dat je daar niet veel verder mee komt. Een plaatje maken op zich is niet zo moeilijk, maar promoten, je moet iemand achter je heb ben staan. Iemand met geld en een naam," Fernando kreeg een keer de kans een plaatje op te nemen bij een kleine platenmaat schappij. In het begin zag dat er goed uit, maar het eindig de met niets. Fernando: "Het nummer wat ze voor me had den uitgezocht beviel me niet. Ik vond het absoluut slecht, het past gewoon niet bij me. We hebben er wel over ge praat, maar ik kreeg geen en kele inbreng; het was dat plaatje of niets. Mijn mening is dat je alleen dat moet zin gen wat je echt leuk vind, an ders wordt het niks." Fernando schrijft als hij- tijd heeft ook eigen nummers, voornamelijk Spaanse tek sten. "Alleen bij mijn eigen nummers kan ik echt mezelf zijn. Doordat ik Julio heb ge daan, zit ik natuurlijk een beetje vast aan zijn imago. Daar probeer ik nu langzaam van los te komen. Tijdens op tredens zing ik veel populaire nummers en tussendoor gooi ik er een nummer van mezelf door. Veel tljö om eigen num bers te schrijven heeft de Vlaardingse zanger niet. Voor het brood op de plank werkt hij overdag in een machinefa briek. In het weekeinde treedt hij veel op of loopt talenten jachten af. Op de doordeweek se avonden repeteert hij of werkt hij voor de televisie omroep voor buitenlanders. Voetballen, een andere hobby, is er niet meer bij. "Het is ontzettend moeilijk om de top te bereiken, kei hard werken," weet hij. "Als je net als ik, het steeds nèt niet haalt, word je wel eens moedeloos. Maar je moet door, als je thuis gaat zitten gebeurt er niets." Je moet blijven hopen, vindt de Vlaardinger. Dus, blijft hij meedoen aan talen tenjachten. Hijschopt het steeds tot de finales; ook deze maand heeft hij er twee grote 'lopen', bij Veronica en de Av- ro. Of hij het tot eerste zal brengen, weet hij niet: "Ik doe gewoon mijn bést en zie wel". Wèl is de zanger ervan overtuigd dat zijn 'uit de hoot vallen* geen kwestie is van gebrek aan talent. "Vele grote namen waren enthousiast over me en hebben me gesti muleerd, zoals Imca Marina, Joke Bruys en Anita Meyer." Nee, dat ligt het niet aan. Wat wel meespeelt Is mijn reper toire; Spaanstalige liedjes zijn minder toegankelijk dan Engelse. En verder is het een iwestie van geluk." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Museum-di recteur Hans Paalman moest voor de 190 tekeningen tellende expositie 'Aspecten van het te kenen na 1945' zijn 'eigen' ka mer uit. „De tekening lijkt steeds meer in de publieke be langstelling te komen, daar hebben wij op in willen haken," legt hij uit. „Het is geen bijeen brengen van top-kunstenaars, alhoewel er tekeningen hangen van 'zeer bekende' namen. Het is meteen een goede gelegen heid om werk van in de verge telheid gekomen kunstenaars opnieuw naar buiten te bren gen." De expositie over het na-oor- logse tekenen werd afgelopen donderdagavond geopend in het Schiedamse Stedelijk Mu seum. In de entreezaal liggen in vitrines tekenattributea ten toon gesteld: potloden, krijt, vetkrijtjes, technische hulp middelen, poppen en papier. Op de eerste etage toont het museum de tekeningen uit eigen bezit in het Open Depot met veel werk van de Schie damse kunstenaars Marjan Veenman, Sjef Henderickx, John Hesselberth en Deejee Collé. De Cobra-kunstenaars zijn goed vertegenwoordigd bij de ze tekeningen-expositie. Het museum bezit een collectie schilderijen van de Cobra groep. De tekenwerken van de ze mensen lijken door kinde ren te zijn gemaakt. Een Haagse kunstenaar, die al eer der dan de Cobra-groep bezig was met op 'kinderlijke wijze* te tekenen is Jan Roede. Hij te kende op papier en op linnen. In de entree-zaal hangt een fi guratief werk van hem: een op linnen getekend portret van dé vorig jaar op 80-jarige leeftijd overleden joumalist/schrij- ver/humanist Anton Constand- se. Van de kortgeleden overle den schilder Kees van Bohe- men zijn tekeningen te zien waarop hij de aanzet geeft tot zij» latere abstract-expressio- nistische schilderijen. Het werk van de Amsterdamse Ro Mogendorff en van de Haagse tekenaar Paul Citroen verte genwoordigt de figuratie in de na-oorlogse beeldende kunst. Het werk van de Rotterdamse Gijs Voskulji hangt niet op de tekeningen-expositie. Zijn werk past er zeker hij, maar wordt apart getoond in de ga lerie 't Koetshuys aan de Lan ge Haven 73. In de bovenzaal van het mu seum hangt sterk abstract-ex- pressionistisch werk van Ger Lataster, Gerrit Bennet en Wessel Couzijn. De Argentijn se Amsterdammer Ruben Her- rera leverde twee figuratieve tekeningen. Zijn banden met de Zuidamerika&nae cultuur weet hij op geheel eigen wijze te verweven met de Europese kunstuitingen. „De tentoonstelling sluit aan bij de eigen verzameling van het Stedelijk", vertelt Hans Paalman. „Zo kan de kijker even vertoeven bij de staal kaart van een aantal richtin gen in de tekenkunst zoals die zich na de Tweede Wereldoor log hebben ontwikkeld." Op de tentoonstelling 'Aspec ten van het tekenen in de na oorlogse Nederlandse beelden de kunst' in het Stedelijk Mu seum, Hoogstraat 112, is werk te zien van: Gerrit Benner, Jaap Berghuis, Arie Berkulin, Rudl Bierman, Kees van Bohe- men, Gèr Boosten, Eugène Brands, Paul Citroen, Weasel Couzijn, Rein Dool. Ria van Elk, Jaap van den Ende, Adine Engelman, Ruben Herrera, Hans Houwing, Willem Hus- sem. Toon Kelder, Ger Latas ter, Jan Maaskant, Ro Mogen dorff, Erik Pape, Tom as Raj- lïch, Jan Roëde» Wlm Sinemus, T'oon Teeken, Martin Tissing, Gerard Verdijk, Truus Wil mink en Theo Wolvecamp. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur; tweede Pinksterdag 12.30 tot 17 uur; maandag gesloten. Te zien tot 22 juni. VLAARDINGEN Het eerste exemplaar van het heruitgege ven boek „Vlaardingen in zyne opkomst, aanwas, geschiede nissen,..." is gisteren overhan digd aan burgemeester A.A.J.M. van Lier in het stad huis van Vlaardingen. Het boek dateert van 1807. De Schie dammer Gerjan de Waard kocht een origineel voor 2.500 gulden op veilinghuis Van Gent in Amsterdam en besloot met een vriend, Hans Ritman, tot een herdruk. Hoewel De Waard en Ritman enige maanden in de veronder stelling leefdan dat het werk niet eerder was herdrukt, heeft Boekhuis Den Draak B.V. in 1966 een uitgave op de markt gebracht. „Maar die was tang niet zo mooi ais de herdruk van De Waard en Van Gent. Wei was mijn hele voorraad toen snel uitverkocht," zegt J.G. Roodhorst, directeur van Boekhuis Den Draak. Rood horst neemt deel aan de spe ciale uitgave. „Vlaardingen in zyne opkomst, aanwas, geschiedenissen..." beschrijft de gebeurtenissen binnen het vissersdorp Vlaar dingen vanaf de middeleeuwen tot ongeveer 1800. De meer dan 250 belangstellenden die vooraf intekenden zien hun naam in de nieuwe uitgave op genomen. Het boek is met de hand gebonden, heeft een le ren rug en het papier is zo ge maakt, dat de tekst over enke le honderden jaren nog goed leesbaar zal zijn. De Waard en Ritman, voor wie het de uitgave een eerste experiment isI zijn van plan meer historische werken in herdruk te brengen. Zo over- .wegen ze het boek „De ge schiedenis van Dordrecht" uit te geven. De Schiedammers hebben onlangs Uitgeverij Scriptum opgericht," waarbij zij werk hopen te vinden. Tot dus verre is De Waard correson- dent bij de huis-aan-huisbla- dengroep Randstad-edities en werkte Ritman bij uitgeverij In- terboek in Schiedam. Ritman zou zijn baan bij interboek 'ebben opgegeven. SCHIEDAM Een medewer ker van een Belgisch sloopbe drijf is gewond geraakt bij werkzaamheden op het voor malige terrein van de werf Gusto in Schiedam. De 22-jari- ge Belg raakte bekneld onder een stuk ijzer. Samen met en kele collega's was hij bezig een groot stuk ijzer door midden te zagen. De ene helft vlei daarbij de verkeerde kant op. De man probeerde nog weg te springen maar kon het niet voorkomen dat hij het ijzer op zich kreeg. Met een gekneusde schouder, ribben en heup werd hij naar het Schieland ziekenhuis ge bracht. VLAARDINGEN Na een rit met een in Duitsland gestolen auto en een vaartochtje met een gestolen sleepboot is een 18-jarige zeeman uit BCidels- dorf (Duitsland) door de Vlaar dingse politie aangehouden. De man werd slapend aange troffen op het terrein van de Windmill door de portier. Op het politiebureau vertelde hij zijn verhaal. Met de gestolen auto was hij naar Rotterdam gereden, waar hij woensdag nacht in de Waalhaven op een sleepboot van de Havendienst stapte. Met dit schip voer hij richting Hoek van Holland, maar ter hoogte van Vlaardin gen liep de motor warm. De Duitser stapte bij Windmill aan de wal, maar maakte de boot niet vast. Die werd de volgen de ochtend teruggevonden door de rivierpolitie van Rot terdam. Als reden voor zijn avontuur gaf de man op: „Ik wil gaan varen." Voor verder onderzoek is hij overgedragen aan de rivierpolitie van Rotter dam. VLAARDINGEN Een briefje van 250 gulden dacht de 14-ja- rige Schiedammer J. Van Leeuwen in handen te hebben, maar het was in werkelijkheid een nep-bankbiljet van een bar. De jongen kreeg het biljet van een andere Schiedammer, die van hem in Vlaardingen een bromfiets kocht. De twee jongens maakten de prijs af op 50 gulden. Toen de verkoper het bankbiljet wilde wisselen bij een benzinestation, werd hem duidelijk dat hij opgelicht was. De koper bleek Inmiddels te zijn vertrokken met de bromfiets. VLAARDiNGEN Oe 18-jari- ge M.S. uit de Van Riebeeck- straat is door de politie aange houden, omdat hij in de tuin van zijn woning met een lucht buks stond te schieten, onder meer op ramen van buren. Door de bewoners van een pand aan de Baljuwstraat werd aangifte gedaan van vernieling. De iuchtbuks Is door de politie inbeslaggenomen. Tegen de man Is proces-verbaal opge maakt. Ook een proces-verbaal kre gen drie 16-jarige jongens om dat zij op het dak van de fiet senstalling van basisschool 't Kompas aan de Baarnhoeve van straatstenen een toren hadden gebouwd. De stenen waren afkomstig van het trot- toir bij de school. SCHIEDAM Geschrokken van een automobilist die van rechts kwam. is een 16-jarige bromfietser in Schiedam ten val gekomen en ':cht gewond geraakt. De j-'iigen reed op de Viaardingerdijk toen de be stuurder uit een zijstraat kwam. De bromfietser remde daarop zo krachtig dat zijn achterwiel wegsloeg en hij te gen het wegdek sloeg. In het Schieland ziekenhuis werd hij aan enkele schaafwonden be handeld, waarna hij naar huis kon. De brommer werd zwaar beschadigd. HOEK VAN HOLLAND Twee Hoekse wegen worden binnen kort voorzien van een nieuwe asfaitlaag. Om dat werk te kunnen uitvoe ren zal de Badweg op dinsdag 20 mei de hele dag afgesloten worden. De toegang naar en van het strand za! die dag ge stremd zijn. Op woensdag 21 en donder dag 22 mei zal de Langeweg geasfalteerd worden en ook die weg zal beide dagen wor den afgesloten. De route van en naar de Harwich boot zal dan worden geleid via de Har- wlchweg. De omleidingen zullen met bor den worden aangegeven. HOEK VAN HOLLAND Voor de promotie van Hoek van Hol land als badplaats zal de deei- gemeenteraad jaarlijks kunnen beschikken over twintigdui zend gulden. Omdat de commissie „Alle Hens" vorig jaar werd opgehe ven zal een nieuw te vormen Stichting VVV Hoek van Hol land Promotie belast worden met de besteding van het geld. Voor dit jaar heeft de deelge- meenteraad zelf al een greep moeten doen in de pot. Drie duizend gulden is uitgegeven ten dienste van de Hoekse Cul turele Raad. De opening van het strandseizoen vergt twee duizend gulden Voorts is er 3.500 gulden gere serveerd voor de havendagen op 4 en 5 juli en 2.400 gulden voor de variathon. Ruim vierduizend gulden blijft staan voor de oprichting van de stichting en de daaraan ver bonden secretariaatskosten. -1 si,

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1