l Klachten over Rotterdamse Sociale Diensten nemen toe Man valt in bak paling Knotgroep Schiedam: 750bomen aangepakt Weerhaantje krijgt een nieuw 'jasje'^; ig Fusie Nieuwelant en van giechel af en maakt de jongens niet helpt meisjes 7/ Plakborden gestolen Ridderkerk rommelt met plaatsnamen Politie houdt wacht tijdens vakantie Van Katwijk krijgt lintje voor dubinzet Bedrijfsrecherche betrapt dieven imÊM§*s Sb ',77pe'orr' iv Tlofine moet afval water beter zuiveren Koffer weg WS liiÜ tflif (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „We zitten met bijna zeventig duizend Schiedammers. Daaronder moeten toch goede kandidaten zijn?" Piet van de Hengel, com missaris van de Schiedamse politie, is vertwijfeld opzoek naar recruten voor zijn korps. Op dit mo ment zijn er aan de Lange Nieuwstraat acht vaca tures die of met de grootste moeite, of helemaal niet vervuld kunnen worden. Het korps is inmid dels een campagne gestart om ook de buitenland se ingezetenen te interesseren voor een uniform. De gemeente werkt daaraan mee in het kader van het anti-discrminatiebeleid. Lagere leeftijd Betaling l#MiiSPSS Meisjesschool Daytona Lift Caravanbrand HET VRIJE VOLK schiedam ,14 DINSDAG 27 ME11986 5 'r 'i- y 'Q'v ||V ',Vj <?S-y -?•■''/ 'l"J, f - "V''/ J V 'ff "f i Commissaris zoekt naar buitenlandse agenten men, dus ook bij de politie. „Het korps hoort een afspiege ling te zijn van de bevolking", zegt migrantenvoorlichtster Hanneke Burggraaff. „Onge veer zeven procent van de Schiedammers is van buiten landse afkomst. Die verhou ding gaat totaal niet op voor het gemeentelijk apparaat." Door buitenlanders aan te nemen bij de politie, moeten de Nederlandse agenten meer vertrouwd raken met de ge woonten en gebruiken van mensen uit een andere cultuur. Een andere reden, die op zich niets met de politie te maken heeft, is dat de werkloosheid onder buitenlanders enkele proeenten hoger is dan onder Nederlanders. Bij wijze van campagnestart bracht gisterochtend de Am sterdamse Najia Arrihani (20) een bezoekje aan Schiedam. Zij is tot nu toe de enige Ma rokkaanse op de landelijke po litieschool en werd door zowel de gemeente als de politie als uitgelezen reclame gezien. „Waarom de politie? Een leuk en afwisselend beroep," vond ze. Najia is één van de 34 bui tenlanders die op de politie school zitten. ..Ik mocht van mijn ouders absoluut niet bij de politie. Dat vak wordt voor Marokkaanse vrouwen als on fatsoenlijk beschouwd. Ik denk dat dat voor veel Marokkaanse meisjes speelt."Ik heb uitein delijk doorgezet Najia's interesse voor het vak van politie is gewekt op de middelbare schooL „Mensen van de politie kwamen ons voorlichting geven over het werk. Ik was tijdens die bijeen komst ziek maar kreeg ailes' via m'n collega's te horen. Het leek me boeiend. Vooral de contacten met mensen." Bij het Schiedames politie korps is geen enkele buitenlan der werkzaam. Het beleid van de gemeente is erop gericht om bij gemeentelijke diensten meer buitenlanders aan te ne- SCHIEDAM Een opmer kelijke diefstal vond plaats op het Van 't Hofplein. Onbeken den haalden daar twee plak borden weg die in verband met de verkiezingen waren neerge zet. De borden, eigendom van de gemeente, hadden een waai de van zo'n 900 gulden. De politie tast in het duister over het motief van de diefstal. De "buitenlandcampagne" begint in een tijd dat de res ponse op advertenties Van de politie uitermate laag is. „Daarbij komt dat het niveau van de sollicitanten steeds la ger wordt", zegt Van de Hen gel. „Het heeft te maken met de minimum leeftijd van ne gentien waaraan sollicitanten moeten voldoen. Schoolverla ters zijn zestien of zeventien. Piet van de 'Hengel (rechts) heeft de grootste moeite om re cruten aan te trekken. Han neke Burg graaff (links) en de eerste en enige Ma- rokaanse agente Najia Arrihani hel pen hem. (Fo to: Ed Egger- mont) Die kunnen moeilijk een jaar wachten. Ze vinden elders een vaste baan en laten die dan moeilijk vallen voor het korps. Ik pleit in indirecte zin voor een verlaging van de mini mum leeftijd." Naast de minimum leeftijd, spelen de vooral voor de oude re sollicitanten onaantrekkelij ke financiële voorwaarden tij dens de bijna twee jaar duren de opleiding een rol. Jongere aspirant-agenten, die wellicht nog bij hun ouders wonen, ont vangen netto per maand zo'n 250 gulden. Aspiranten die al een baan hadden, ontvangen maximaal het minimumloon. „Het staat haaks op elkaar", meent Van de Hengel. „Oudere mensen lok je niet met het hui dige betalingssysteem." - -V. l'-'M DiA i VUK^.-, VLAARDINGEN Bij een inbraak uit een vrachtauto op de Industrieweg zijn spullen gestolen ter waarde van onge veer 2800 gulden. De dader sloeg een ruit kapot, en kon zo bij een koffer komen. r:: v.fiiUf* {ld j ROTTERDAM De Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) krijgt steeds meer klachten. In de laatste zes maanden van vorig jaar klaagden 785 cliënten. Dat cij fer was een half jaar daarvoor 692. De Sociale Dienst vindt dat 204 mensen terecht een klacht indienden. Bijna 400 maal was de kiacht, naar de mening van de GSD, niet te recht. Over de overige klach ten kon de Sociale Dienst niet tot een oordeel komen. De klachten van cliënten van de GSD hebben vooral betrek king op de wijze waarop de af handeling van een aanvraag van een uitkering plaatsvindt en de afhandelingsduur. De So ciale Dienst vindt dat ruim de helft van de klagers over de afhandelingsduur terecht heeft geklaagd. De GSD krijgt vaak de klacht dat het niet in elk kan toor mogelijk is een afspraak tè maken aan de balie. Men sen, die de moeite hebben ge nomen om langs te komen, worden weggestuurd met de boodschap dat alleen telefo nisch een afspraak kan worden gemaakt. Telefonisch een afspraak maken is niet alleen een pro bleem voor mensen die de Ne derlandse taal niet geheel machtig zijn. Ook blijkt vaak de 'afspraaktelefoon" zo over belast, dat zij steeds weer op nieuw moeten bellen. Bij de behandeling van de klachten krijgt de Sociale Dienst regelmatig opmerkin gen over de kwaliteit van de correspondentie. De GSD er kent dat die "beneden peil" is. In de zo genaamde vrije ruimte op brieven schrijven GSD-ers tekstc'. die niet aansluiten op de voorafgaande standaard tekst. Ook komen de nodige taal- en stijlfouten voor. De eisen waaraan de sollici tanten moeten voldoen zijn vrij simpel: Minimaal negen tien jaar, Mavo-d niveau of LBO-c niveau en de Neder landse nationaliteit. Buiten landse aspiranten worden ge holpen bij naturalisatie. Ver der wordt er geëxpiremen- teerd met zogenoemde opstap- cursussen Nederlands. SCHIEDAM Het verorberen van een ha rinkje is een 62-jarige Schiedammer slecht he komen. De man had te diep in het glaasje geke ken en wilde de over vloed aan drank vermoe delijk wat temperen met een visje. Hij kocht een haring bij een kar aan het Spinhuispad. Toen hij de vis in de traditio nele houding boven het hoofd hield, verloor hij z'n evenwicht en viel achterover in een bak met gerookte paling. De etenswaar kwam naast de man terecht op de straat. Schade: 200 gul den. SCHIEDAM De Schie damse knotgroep heeft het af gelopen seizoen 750 bomen aangepakt. Het zesde seizoen dat de groep in het noorden van Schiedam actief was. is onlangs afgesloten. Gewapend met zagen en scharen is de knotgroep er in totaal op veer tien zaterdagen op uitgetrok ken. Gemiddeld deden steeds twaalf vrijwilligers mee. Door de wilgen te ontdoen van hun takken hebben de knotters voorkomen dat de bomen zou den omwaaien. Behalve het knotten, zijn er ook zo'n hon derd wiigeslieten geplant. Dit zijn takken van twee tot drie meter lang die ais stek worden gebruikt. In de herfst neemt de knotgroep haar werk weer op. SCHIEDAM De weer haan van de St. Janstoren wordt donderdagochtend naar beneden gehaald. De vergulde vogel wordt, met torenkruis en bol, volledig gereviseerd. Met een mo biele kraan van ongeveer zeventig meter hoogte wordt de weerhaan naar be neden gehesen. Gedurende de werkzaamheden, die om half negen al beginnen en enkele uren in beslag ne men, zal de Nieuwstraat voor al het verkeer worden afgesloten. Het karwei wordt uitge voerd in opdracht van de dienst Gemeentewerken. In het kader van de algehele renovatie van het carillon en de toren worden de weerhaan en de bol schoon gemaakt, geschilderd en verguld met 24 karaats bladgoud. - Het haantje wordt tevens rechtgezet en zo goed mogelijk draaibaar gemaakt.- Het torenkruis krijgt een aparte behande ling, het wordt schoonge- straald, thermisch verzon ken en geschilderd. De afwezigheid van de haan wordt aangepakt om meteen het dak van de St. Janstoren van nieuwe lei stenen te voorzien. Het leiendekkersbedrijf met de toepasselijke naam Tooren- burg zal dit karwei uitvoe ren. Gisteren zijn de nieuwe leien naar boven gehesen. De oude komen in septem ber naar beneden. In die zelfde maand moet de haan weer op do toren worden gezet. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een huis houdschool en een LTS samen, dat lijkt een vreemde combi natie. Voor de directeuren van de LHNO 'Liedewyde' en de scholengemeenschap 'Nieuwe lant' echter, gaat dat heel van zelfsprekend samen. De twee katholieke scholen in Schie dam zijn begin van dit jaar een bestuurlijke fusie aange gaan, waarvan de leerlingen pas het komende schooljaar de gevolgen zullen ondervinden. Deze week, de laatste in Lie- dewyde's zelfstandig bestaan, viert de school haar afscheids feest Voor de directrice Thea de Rijcke is dat een heugelijk feit, want zij heeft met de fusie niet anders dan positieve ge volgen voor ogen. Maar de do centen zijn niet onverdeeld en- thDtflmeeste van hen vinden het jammer dat hun kleine school, 'net een groot gezin', opgeslokt wordt door de grote scholengemeenschap. Volgens hen betekent de fusie een ver slechtering van de sfeer. Le raar Rein van der Mark is bang voor burocratie: ,A'S ik nü een mededeling heb, steek ik mijn hoofd om de hoek van de lerarenkamer want ik ken iedereen, straks moeten we met briefjes en pasfoto's gaan werken." Toch denkt Van der Mark dat de fusie ook gunstige ge volgen heeft voor de leerlingen van Liedewyde; het vakken pakket wordt enorm uitge breid. „Nu kunnen we geen toe reikend vakkenpakket aanbie den, dat zou tot gevolg hebben dat klassen soms niet groter zijn dan vier leerlingen", aldus Van der Mark. Omdat Liedewyde een school is met slechts 250 leer- lingen, bleek de laatste jaren dat de LHNO niet onder een fu sie kon uitkomen. In augustus worden leerlingen uit de eerste klas van Liedewyde en Niewe- lant samengevoegd. Of de kin- l Directeuren Thea de Rijcke en Cees Schoenmakers voor de deur van Liedewyde. Links op de achtergrond het gebouw van H ïeuwlant. (Foto: Ed Eggermont) deren nu de techniek of de ver zorging in willen, ze komen met zijn allen in het basisjaar, waar algemene vakken wor den gegeven. Maar, óók tech niek en ook verzorging. Nieuwelant-Liedewyde wordt één grote scholenge meenschap voor lager be roepsonderwijs; pas halverwe ge het tweede jaar kiezen de leerlingen voor een specifieke richting: techniek,' verzorging, algemeen of administratief. Directrice van Liedewyde Thea de Rijck, vindt het een gunstige en logische ontwikke ling. „Hiermee lopen we voor uit op de plannen die dit kabi net met het onderwijs voor heeft", zegt ze. „Er voltrekt zich een verandering in de maatschappij, het onderwijs verandert mee: een meisjes- school past niet meer in deze tijd." Volgens De Rijkcke is geble ken dat jongens zich niet zo snel aanmelden op een school waar alleen maar meiden zit ten. „En andersom geldt het zelfde", aldus de Rijcke. „Dit systeem verhoogt de toeganke lijkheid van het onderwijs." Ook Cees Schoenmakers, di recteur van Nieuwelant, vindt het een 'goede zaak' dat dé leerlingen straks in gemengde klassen terecht komen. „De verhoudingen liggen dan fifty- fifty; gebleken is dat dat een goede invloed op de kinderen heeft, de sfeer is dan even wichtiger", zegt Schoenma kers. „Ja", vult De Rijcke aan, „meisjes worden minder gie chelig, en jongens minder bal dadig." Alleen leerlingen die zich nu opgeven voor de eerste klas op Nieuwelant of Liedewyde krij gen te maken met het nieuwe onderwijssysteem. Het gebouw van de katholieke LHNO aan de Parkweg blijft in gebruik voor de onderbouw. 'Niewe- lant' zal worden gebruikt voor leerlingen uit de bovenbouw. Liedewyde die vanaf augus tus in de scholengemeenschap Nieuwelant zal opgaan, viert deze week onder andere met een reünie haar afscheid. Het bestuur vraagt oud-leerlingen en -leraren zich aan te melden bij de administratie. Telefoon: 010 - 4737642. !S3petoe(>( BpSI 1 swiegam! Vlaardingen ligt op de plaats van Rozenburg', an Schiedam heeft stuivertje gewisseld met Vlaardin gen. Deze twee fouten bevat een Engelstalige folder van de gemeente Ridderkerk, waarin het industrie gebied Donkersloot onder de aandacht wordt gé bracht van toekomstige investeerders. Dat terrein schijnt iets heel bijzonders te zijn. Ridderkerk mag er zijn, want het ligt zo legt de folder uit tf- „right in the center of Europe". Een wereldbol met een pijl moet dat bewijzen. Maar als de /older één ding bewijst, dan is het wel dat het met de aard rijkskundige kennis van Ridderkerk armzalig ge steld is. (Reproductie Ed Eggermont) i J V SCHIEDAM Bij de Schie damse politie is sinds kort de zogeheten vakantie-afwezig- heidskaad verkrijgbaar. Deze kaart heeft tot doel betere hulp te kunnen verlenen bij brand of onraad. Bijna alle korpsen in het Rijnmondgebied gaan van de kaart gebruik maken. Op de kaart dient men de pe- riode(n) aan te geven, waarin men op vakantie is. Ook kan een waarschuwingsadres of een adres waar een sleutel van de woning is, worden vermeld. De aldus ingevulde kaart moet worden ingeleverd bij de wachtcommandant op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat. Behalve het invullen van dé af- wezigheidskaart, adviseert de politie ook op het bureau de* brochure "32 tips vooreen on bezorgde vakantie" op té ha len. Verder is er een algemehe folder over inbraakpreventief „Het gaat er ons om samènó met de bevolking het aantal 'in braken tijdens vakanties1zoóeel mogelijk te beperken,'"zegtj het bureau Voorkoming Mis* drijven. ■•«i'eipi Aan de hand van de ingevulde vakantiekaarten probeert dé politie haar surveillanceroutes aan te passen. De vakantie- gangers wordt verzocht ook de buren op de hoogte te stellen van de afwezigheid. i - i SCHIEDAM Schiedammer G. van Katwijk (71) heeft de ere-medailta in zilver, verbon- den'san de Orde van Oranje Nassau gekregen. Van Katwijk ontving het lintje voor zijn vijf tigjarig lidmaatschap van voet balvereniging HBSS. Hij heeft de onderscheiding inmiddels uit handen van burgemeester R. Scheeres van Schiedam overhandigd gekregen. Van Katwijk was in zijn begin dagen als HBSS-lid medever antwoordelijk voor de oprich ting van de jeugdafdeling. Hij was lid van de jeugdcommmis- sie en haaide zelfs persoonlijk de contributie op. Behalve op het voetbalveld,- heeft Van Katwijk zich ook bij andere sporten verdienstelijk gemaakt. Hij deed dat imde» hoedanigheid van EHBO'er bij ondermeer wandelmarsen en wielerrondes. De onderschei den Schiedammer is zo'n 34 jaar actief lid van de EHBO .ge weest. u Van Katwijk is nog steeds ac tief bij HBSS. Hij zorgt voorde ontvangst van gasteiftaiien en scheidsrechters en verzorgto het materiaal van de vereni-» ging. Hij kreeg de medaille op gespeld tijdens een feestavond van de vereniging in danszaal Sitton. u .-Ja VLAARDINGEN Het che misch bedrijf Tiofine moet voor 15 juni een saneringsplan voor zijn afvalwaterlozingen indie nen. Gebeurt dit niet, dan overweegt de minister van ver keer en waterstaat het bedrijf, dat in het Botlekgebied is ge vestigd, geen lozingsvergun ning in het kader van de Wet verontreiniging oppervlaktewa teren meer te verlenen. Dit schrijft de minister in antwoord op een brief over dit "•r a onderwerp van burgemeester en wethouders van Vlaardin gen. B. en W. kwamen tegéh de schadelijke lozingen in J^et geweer na acties van Green peace eind maart. Zij vrezen dat het afvalwater, dat onder meer zwavelzuur, ijzerzouteji en zware metalen bevat, een negatieve invloed zal hébben op de kwaliteit van heihavgn- slib in Vlaardingen en omligr gende gemeenten en op die van het zeewater. SCHIEDAM Drie klanten werden de afgelopen dagen door de bedrijfsrecherche van de Hema aangehouden op ver denking van winkeldiefstal. Een 23-jarige Schiedamse wil de er met tachtig gulden aan goederen vandoor zonder te betalen. Een 23-jarige man liep tegen de lamp toen hij mét een zonnebril het warenhuis wilde verlaten terwijl een 39-jarige schiedamse een blik verf met een waarde van 55 gulden.ion der af te rekenen wilde meene men. Alle drie zijn zi|;óvërgege- ven aan de politie. Na proces verbaal werden ze vrijgelaten. kortaf Onbekenden hebben uit de winkel van Daytona-Motors aan de Schiedamse Hoogstraat enkele generatoren gestolen. De daders wisten de winkel binnen te komen door een gla zen toegangsdeur in te slaan. De machines hadden een waarde van zo'n 4000 gulden. Een zesjarig jongetje uit Schie dam heeft enkele benauwde momenten beleefd in een lift van een flat aan het Bart Ver- halleplein. De lift bleef steken. De brandweer moest er aan te pas komen om de jeugdige Schiedammer te bevrijden. Een geparkeerde caravan aan de Schiedamseweg is afgeló*- pen weekeinde volledig uitge brand. Omwonenden bemerk ten de brand rond half drie zondagochtend en alarmeer den de brandweer. Er ontstond een schade van ruim tiendui zend gulden. De politie ver-', moedt dat de brand werd aan gestoken. In het caravanwrak werden sporen van braak gé- vonden. Twee personenauto's die naast de caravan gepar keerd stonden, werden zwaar beschadigd. a

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1