m Nieuw: humanistische raadsvrouw in het Schielandziekenhuis 'Sorry, ik heb 'n I Ambtenaren Schiedam voetballen 'bedroevend slecht' Eerste prils voor Excelsior '20 Spirit gemakkelijk naar het einde Gideon van Melle's verdwaalde mens Poppen voor het Visserijmuseum Orpheus speelt voddenboer Weinig schakers I ws Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De twaalfde Lenteloop in Schiedam-Noord telde zaterdag een record aantal van 1.132 deelne mers. Nieuw was de halve marathon, gelo pen door het polder landschap van Midden Delfland tussen Schie dam en Delft. Hein Vergeer lost het startschot bij De Lenteloop, (Foto EdEggermont): De humanis tische raads vrouw van het Schieland ziekenhuis Trudy Tie ken: "Het is nódig." (Foto Ed Egger- mont). Met hulp van een Arrinésiy-medewerkster balanceert de Chileense vluchtelin ge Mercedes op het dunne koord van de Nederlandse bureaucratie. (Foto: Ed Eggermont). sfö HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANDAG 2 JUN11986 mmm Halve marathon trekker Schiedamse Lenteloop Winnaar werd Raymond Schippers in een tijd van 1 uur, 12 minuten en 12 seconden. De eerste vrouw die over de finish kwam was Emmy van der Pas (1.38,00). Verder was De Lente loop vooral een recreatiege beuren voor jong en oud. Naast de halve marathon kon ook worden deelgenomen aan het 10 km. 5 km, 3 km of het 1 km- parcours. De start was als gebruikelijk op het schoolplein van De Woudhoekschooï. Het zag er zwart van de mensen en de school, de organisatie van de loop, heeft nog overwogen om het startschot buiten het schoolterrein te lossen. De lo pers werden weggeschoten door wereldkampioen op de 3chaats Hein Vergeer, het lid Gerard Kempkes van de schaatskernploeg en oud sportverslaggever Dick van Rijn. Terwijl de renners de benen namen, schreef Vergeer zijn vingers blauw aan handteke ningen. In standjes werd druk nering gedaan met onder meer hamburgers, saté, petten en trainingspakken. Volgens on derwijzer Gé Koedijk stond „vierduizend man" op het schoolplein. De organisatie be stond alleen al uit tachtig vrij willigers voor het aangeven. Koedijk, tevens lid van de or ganisatie: „Bordjes worden weggehaald. Vandaar dat we' op alle splitsingen mensen hebben neergezet die de weg wijzen." Speciale aandacht ging uit' naar rolstoeler Huub Nelissen, die voor de derde keer de 10 kilometer in een winnende tijd (35,43 min.) heeft gereden. Hij kreeg de Dick van Rijn-bokaal uitgereikt. Nelissen kwam .twee minuten achter de snelste loper binnen. Van Rijn, voorzitter van de Nederlandse Invaliden Sport bond, zei dat het niet lang zal duren voor de rolstoelers de renners gaan inhalen. „De stoelen worden steeds beter gemaakt. Vering wordt aange- bracht op de voor- èn de ach- I terwielen en er wordt gewerkt (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „Bedroevend slecht wat wij hebben gepres teerd?" zegt waarnemend hoofd J. Tjassens van het bu reau Sportzaken in Schiedam. Het Schiedamse ambtenaren team eindigde in het nationaal voetbaltoernooi, afgelopen weekeinde in sportpark Thur- lede, op de 26-ste plaats. Win naar werd Arnhem. Vorig jaar eindigde Schie dam op de 21-ste plaats. Tjas- sens vindt de prestaties "triest", maar kan er wel om lachen: „We moeten nu toch wel wat gaan doen. In ons team zitten overigens genoeg actieve voetballers. Daar ligt het niet aan. Maar we moeten jóngere spelers in onze ploeg zetten. Als we niet heel snel aan verjonging doen, blijven we onherroepelijk zo verder sukkelen. Over de organisatie, dit jaar voor het eerst in handen van de jerieverstad, is Tjassens goed te spreken. „Het is goed verlopen en dat is een gerust stelling als je uit 28 gemeenten voetbalteams mag onderbren gen." De gasten kwamen vrijdag aan, kregen een diner aangebo den en hebben zich in de avond vermaakt in de omliggende gemeenten. Zaterdag verricht te wethouder L. A. Hafkamp de aftrap. Ook was het Hafkamp die na afloop de prijzen uit reikte. Het gros van de deelnemers was zaterdagmiddag weer snel vertrokken. „De ploeg van Leeuwarden wachtte de offici ële prijsuitreiking niet eens af. Ook volgend jaar zal Schie dam het Nationale Ambtena ren Voetbaltoernooi organise ren. Uitslag: 1. Arnhem, 2. Brun- sum, 3. Nijmegen, 4. Amers foort. aan verlengde stoelen. Met een grotere wielbasis hobbelt het karretje minder en zal het nog sneller gaan. Als het zover is, zal bekeken moeten worden of de rolstoe lers apart moeten starten. Ook kunnen validen in de stoel deelnemen. Maar dat is niet geheel eerlijk, want een valide kan beter evenwicht in de stoel houden dan invalidén. De ont wikkelingen vragen nog veel studie," aldus Van Rijn. Enkele lopers vroegen zich af of De Woudhoekschooï vol gend jaar ook de hele mara thon organiseert. Vooralsnog denkt de organisatie daar niet over. Koedijk: „Het wordt een steeds groter evenement. Maar voorop moet staan dat vaders, moeders en kinderen als gezin sportief bezig kunnen zijn. Ik denk dat een hele marathon te veel mankracht zou eisen." De uitelegen: 1 kilometer (12- en 13-jarigen) - 1. Richard van Pelt 4 min. 06 sec. 2. Je roen Meijer 4.13 3. Jeroen Scholten 4.22 3 kilometer (1S- en 16-)arlgen) 1. Patrick Bderkamp 9.41 2* Richard Stlgter 9.45 3.'Igor.Blok 10.22 „5 kilometer 1." Fred'AlêwIjnse 17.30 2. KeesDonte 18.12 3. Hans Boers 18.44 10 kilometer 1. JenvandeVen 33.43 2. Gerrlt Thlele 33.53 3. Ronald van Soest Eerete dame Mar|aDamme 45.11 Halve Marathon 1. Raymond Schlpers 1.12.41 2. Bert Koppendraaier 1.12.43 3. Mary Paalvast 1.13.01 Eerete dame Emmy van de Pas 1.38.00 Het schoolhoofd Fer Schroeders 1.52.18 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAMDe dienst geestelijke verzorging van het Schielandziekenhuis Is met in gang van vandaag uitgebreid met de humanistische raads vrouw Trudy Tieken (38). Hu- maniste G. M. Th. Tleken- Thijssen komt acht uur per week in vaste dienst van het ziekenhuis. Zij heeft de eerste werkbesprekingen gevoerd met de collega-geestelijke-ver- zorgers dominee Stienstra en pastoor J. de Rooij. Sinds de fusie van het ge meenteziekenhuis met het r.k. Noletziekenhuis bestond de va cature voor humanistisch raadsman of vrouw. Het be stuur van het ziekenhuis, de gemeente, eiste een pluriform aanbod van geestelijke hulp voor de patiënten. Het heeft drie jaar geduurd voor Trudy Tieken aangetrokken kon wor den. „Geweldig, nu kunnen ook mensen die geen geloof heb-- ben, bij iemand terecht. Ik heb er echt zin in. Het is nodig," aldus Trudy Tieken, die voor lopig elke maandag en woens dag vier uur in het ziekenhuis aanwezig is. Trudy Tieken is al lang ac tief in het Humanistisch Ver bond. Zij gaf en geeft de cur sus *Buitenkerkelijk hoeft niet niets te zijn' en zij begeleidt praatgroepen. Samen met de Schiedammers Piet en Alida Tijsen en Kiki van der Par probeerde zij bet humanisme dichter bij de Schiedammers te brengen via werk- en praat groepen. Trudy volgde een op- ieiding tot raadsvrouw bij het Humanistisch Instituut in Utrecht. Naast haar nieuwe baan in het Schielandziekenhuis werkt zij 16 uur per week in een psy- - chiatrische kliniek in Den Haag, Ook daar begeleidt zij mensen in zins- en levensvra gen. „Niet iedereen wil praten met een priester of dominee. Dat merken wij zo vaak," al dus Trudy, die in het zieken huis haar 'eigen' afdelingen krijgt. Het geestelijke verzor gingstrio heeft het aantal ver diepingen van het hospitaal verdeeld. Ieder heeft zijn eigen afdelingen, waar hij of zij de eerst-aanspreekbare is. Op verzoek komt de niet-kerkelij- ke raadsvrouw ook langs. Tru dy Tieken: 'Laten we eerst maar eens aan de slag gaan, dan zien we wel hoe het loopt." VLAARDINGEN Milou van Sprang, presentatrice bij de KRO-teievisie, noemde Vlaardingen herhaalde ma len Vlaanderen. De geïnter viewde vakbondsman moest het antwoord schuldig blij ven op de vraag voor welke gewetensgevangene de bond zich nu Inzette. En de leer lingen van scholengemeen schap Groen van Prinsterer wisten maar weinig te^ ver tellen over het werk van Am nesty. Maar de Amnesty- theatergroep maakte vrij- dagavond al deze schoon heidsfoutjes in zaal Harmo nie meèr dan goed tijdens een slotmanifestatie van de Vlaardingse Amnesty-afde- ling, die vorige maand haar 15-jarig bestaan vierde. In de vorm van een circus voorstelling speelde de thea tergroep het verhaal van de Chileense vluchtelinge Mer cedes, die in Nederland ge confronteerd wordt met de, bureaucratie van vreemde lingenpolitie, burgerlijke stand, sociale. dienst en woonruimtezaken. De Chi leense maakte verder kennis met het opvang-gezin Door snee, waar een als onschul dig bedoeld grapje van de dochter des huizes schrij nende wonden opentrok van haar martelingen in Chili. Het stuk, dat een tikje kari katuraal was zoals vor mingstoneel behoort te zijn, eindigde in mineur met de afwijzing van de vluchtelin genstatus voor Mercedes. Een pijnlijk contrast met het uitbundige variété-achtige begin. Voor de pauze interviewde Milou van Sprang enkele Viaardingers over het plaat selijk werk van Amnesty. Toen zij op haar verspreking attent werd gemaakt, ver ontschuldigde de goedlachse Milou zich met „Sorry, maar ik heb een Belgische moe der". Het publiek (circa 150 man) vergaf haar de fout. Uit de interviews werd wel duidelijk, dat het Vlaarding se Amnesty werk door brede groepen uit de bevolking ge dragen wordt. Zo schrijven kerkgangers maandelijks duizend brieven naar buiten landse autoriteiten om te pleiten voor een eerlijke be handeling van gevangenea Dc dertig Vlaardingse huis artsen richten zich op hun buitenlandse collega's en brachten vorige maand de jubileumactie via hun wachtkamers onder de aan dacht van de patiënten. De Bout- en Houtbond FNV maakte een vergrote versie van het Amnesty embleem, een half afgebrande kaars niet prikkeldraad. De kaars kon vrijdagavond niet wor den aangestoken, omdat de lont naar beneden was ge zakt. De jublieumactie heeft 19 nieuwe leden opgeleverd, maakte Ineke Nieuwstraten, één van de leden van het eer ste uur, bekend. „Mensen be vrijden zichzelf, maar die kaartjes helpen hen de strijd vol te houden", aldus Ineke tijdens de avond die muzi kaal werd omlijst door het Vlaardingse duo Amazing Stroopwafels. De jublleummaand werd zaterdag definitief besloten met een landenmarkt op het Liesveld. Daar stelden de twintig Amncsty-groepen uit het Waterweggebied de door hen geadopteerde gevange nen aan het winkelend pu bliek voor. SCHIEDAM Het dit week einde gehouden Gouden Floryn Toernooi van Hermes DVS is gewonnen door Excelsior '20. Het toernooi bestond uit een bridge-drive, een cricket on derdeel, een tennis-gedeelte en zaal- en veldvoetbalont- moetingen. Na afloop van het gebeuren werden de resultaten van de verschillende onderdelen bij el kaar opgeteld. Ofschoon Quick Den Haag bij het bridgen, het tennissen en het veldvoetbal een eerste plaats behaalde, eindigde Excelsior '20 in de to taalstand als eerste. De twee laatste noteringen van de Ha genaars, bij het zaalvoetbal en het cricketen, zorgden ervoor, dat met een tweede plaats ge noegen genomen moest wor den. in het geslaagde evene ment, dat volgend jaar wedejr- om zal worden gehouden, leg de Hermes-DVS beslag op de derde plaats, vóór Sparta, dat laatste werd. Het cricket-onderdeel kon geen doorgang vinden, omdat de Nederlandse Cricketbond een volledig competitiepro-- gramma had vastgesteld, zo dat er geen teams op de been gebracht konden worden. Er. werd geloot om de winnaar van dat onderdeel te bepalen. - SCHIEDAM Spirit haalde woensdag al het verdiende korfbalkampioenschap binnen en won ook zaterdag de laatste wedstrijd van Reeuwijk over duidelijk, 113. Spirit trad za terdag met vier invallers aan. Rob van Leeuwen, Jan Bakker, Erik van Zeventer en Nel Moer-, man maakten hun debuut in het eerste team van Spirit. In de tweede helft mocht ook Ma- ri van der Krans nog even aan de laatste wedstrijd in de twee de klasse proeven. Zaterdag is Spirit geen mo ment in gevaar geweest. On danks het feit dat er geen be langen meer waren was het een erg aantrekkelijke wed strijd en was duidelijk te zien dat trainer/coach Kees van de Kooij volgend jaar over een brede selectie kan beschikken. ODO behaalde in de laatste wedstrijd van het seizoen een knap gelijkspel tegen kam pioen VICS. ODO speelde in de eerste helft zoals het het hele seizoen nog niet gespeeld had. VICS nam nog wel een 01 voorsprong, maar daarna sloeg ODO op hol. Door afstand schoten van Teun van Barne- velt en Gerlinde Oversluizen nam ODO verdiend een 21 voorsprong en liep daarna uit naar 51. Na rust bleek dat VICS zich niet zonder tegenstand naar de tweede nederlaag van het séi- zoen liet spelen. Na een half uur spelen waren de ploegen weer op gelijke hoogte, 55. VICS nam vlak daarna zelfs een 5—6 voorsprong. ODO herstelde zich echter knap en nam via Bram Hanemaaijer en Jan Zegwaard een 7—6 voor sprong. In de laatste minuut moest ODO toch nog een ge lijkspel toestaan, 77. Door dit resultaat eindigt ODO op een verdienstelijke derde plaats. Door Marjo Peppelaar SCHIEDAM Gideon van Melle, die momenteel in de Schiedamse galerie de Essen tie exposeert, is naast kun stenaar ook nog tropisch eco loog. Hij heeft ondermeer in Afrika en Latijns Amerika ge werkt. Tijdens zijn studie aan de landbouwhogeschool in Wa- geningen is hij begonnen met het exposeren van zijn werk. Nu, twintig jaar later, worden in de Essentie aquarellen en tekeningen tentoongesteld waarin de relatie van de mens tot zijn omgeving centraal staat. Vaak gebruikt Gideon van Melle hiervoor een combi natie van tekst en beeldende elementen. Het werk van Gideon van Melle is kleurig en doet op het eerste gezicht wat "strlp-achtig" aan. De schilderijen zijn volgepropt met gebouwen, torens en bruggen. Temidden daarvan bevindt zich, enigszins ver dwaald. de mens. Hoog in de lucht vliegen de vrije vogels. De boodschap van deze eco loog lijkt duidelijk. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij in zijn beginperiode probeerde met zijn schilderijen een lans te breken voor een betere be scherming van het milieu. Galeriehoudster Yvonne Da-, venschot zegt eerst wel haar twijfels te hebben gehad over het werk vana Gideon van Mel le. „Vooral dat strip-achtige schrok mij eerst een beetje af. Maar wanneer Je wat langer naar zijn werk kijkt zie je toch dat er heel veel In zit. Mensen geven ook snel hun eigen in-, terprestaties van de schilde rijen. Die werken blijkbaar in spirerend op de toeschou wers", aldus Yvonne Daven- schot. Gideon van Melle met teke ningen en aquarellen, tm. 26 juni in galerie de Essentie, Korte Kerkatraat 9, Schiedam. Geopend: woe. tm zat. van 13.30-17.00 uur. VLAARDINGEN De Vlaar dingse poppenmaakster me vrouw E. Veldheer-Born heeft twee poppen ter beschikking gesteld van de actie "Breng een vak onder dak" van het Visserijmuseum. De poppen zullen worden verloot, waarbij de opbrengst bestemd fs voor het jubileumfonds. Loten 2 gulden zijn verkrijgbaar in het museum en bij mevrouw Veld heer, Eendrachtstraat 25 te Vlaardingen. De trekking vindt plaats op vrijdag 27 juni. De actie „Breng een vak onder dak" werd begin maart gelan ceerd. Bedoeling is een half miljoen gulden bijeen to bren gen om op de plaats van de huidige binnenplaats het mu seum uit te breiden met een expositieruimte, waarin aan dacht zat worden besteed aan de ambachten en beroepen die van oudsher met de visserij verbonden zijn. Tevens komt er een maquette met een re constructie van het Vlaarding se havengebied (van Buizengat, tot Vlsbank) anno 1870. Het Visserijmuseum bestaat in 1987 25 jaar. De maakster van de twee pop pen, die nu verloot worden, Is eigenares van "Liza's Poppen huis" In de Eendrachtstraat. De poppen (50 cm hoog) zijn gestoken in Arnemuldense kle derdracht. Dit is gedaan, om dat In het museum thans een expositie wordt gehouden over de visserij In Zeeland. De vis sersplaats Arnemuiden neemt daarbij een belangrijke plaats in. De twee poppen zijn in het museum opgesteld. SCHIEDAM „We hebben een beetje voddenboer lopen spelen," zegt Leen Boersma, voorzitter van het Koninklijke Schiedams Mannenkoor Or pheus. De koorleden brachten met een rommelmarkt zater dag 2.500 gulden bij elkaar. Het geld komt ten goede aan de kas van het koor en aan het 125-jarige jubileumfonds dat in 1991 100.000 gulden moet óm- vatten. Het jubilerende koor, hoopt over vijf jaar een grote, reis te 'kunnen maken. De rommelmarkt op het Mu seumplein noemde Boersrha "gezellig". „Veel rommel, he. Nog speelbare zwartwit televi sies, kléding, je snapt niet waarom de mensen het weg doen." VLAARDINGEN Zestien ploegen van vijf spelers heb ben zaterdag deelgenomen aan het schaaktoernooi Haven bedrijven Vlaardingen Oost in bejaardencentrum Oe Meer paal In Vlaardingen. De opt komst viel tegen en voorname lijk bejaarde spelers lieten het afweten. De deelnemende ploegen kwamen uit Capelle aan den Ussel, Krimpen aan. den Ussel, Dordrecht, Spljke- nlsse. Naaldwijk, Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam. Winnaar werd de ploeg uit Krimpen met twintig punten (een score van ruim 80 per cent). Rotterdam werd tweede (16 punten) en Capelle derde (15 punten);

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1