I Wegwijzer geeft nuttige tips 'INHALEN' KAN NIET BIJ AVONDVIERDAAGSE 'Chemische vervuiling van afvalwater wordt groter 'Huurverhoging is regelrechte tijdbom' Wij feliciteren: 60 Jaar bijeen Man slaat gat in gasleiding Porselein gestolen Vrije huisartsenwillen ook vertegenwoordiging in vestigingscommissie mmm g 1 Kledingdieven 'in 't nieuw' in kraag gepakt Vrouwen lm- 1 BS?-*' ws (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De nieuwbouwplannen voor 40 koopwoningen langs de Schie zijn centrumbewo ner Jan Hagendoorn een doorn in het oog. De vormgeving van de vier etages tellende flat, op de plaats van het 'Sherry de Terry'-pand, verpesten volgens hem het gezicht op een mooi historisch stukje stadscentrum. „Waarom zijn de toegangs deuren niet aan de straatzijde gepland? Waarom kunnen er geen balkonnetjes aan kade-kant ko- fnen.- Ze kunnen die nep-balkonnetjes beter wegla ten. Het wordt een grote duffe wand, die afbreuk gaat doen aan de historische waarde van de buurt," schrijft Hagendoorn in een brief aan bur gemeester en wethouders i De Maassluise wethouder Liesbeth Snoeck. (Foto Ed Eggermont) WW'"* ';/X - w™,' m. SCHIEDAM Deelnemers aan de Avondvierdaagse, die zich vanavond aan melden, moeten iedere avond meelopen- om het lintje te halen. De inhaalavond verliep gisteravond al. „Vooral schoolkin deren, die deze week op schoolreisje gaan, maken gebruik van deze inhaal avond," aldus J. van Dongen, namens de Gezamenlijke Schiedamse Avondvier daagse organisatie. Er schreven 1200 personen in voor de traditionele wandel tocht door Schiedam. Elke avond start de wandelpartij bij de sporthal Margriet. De laatste avond, vrij dag, worden de wandelaars ingehaald door muziekcorpsen. Vanaf de Westfran- kelandsedijk worden de wandelaars ver gezeld van deze muzikanten. (Foto: Ed Eggermont) Chef Kunstge bouwen W. Herwijnen laat wethou der Zijdeveld het binnenste van het riool gemaal Mar coniweg zien- Inzet: kleine pompon ver zorgen de af voer van de riolen uit het centrum, Oud- en NieuW-Ma- thenesse. (Fo to: Ed Egger mont) Pionieren Slecht moment^ De heer N. van der Touw en mevrouw P. M. van der Touw-Peters herdenken vandaag dat zij 60 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Het bruids paar is tevens 60 jaar abonnee van Het Vrije Volk. De heer en mevrouw Van der Touw hebben drie dochters, tien kleinkinderen en drie achterkleinkin deren. Het echtpaar woont aan tiet D^Schaferpïein in Schiedam. Dat is ook de stad waar zij destijds trouwden. Het Vrije Volk wenst deze trouwe lezers een fijne dag toe. Erasmusschool Coöperatie De Klinker Sportdag rfey,:-" v". - ty - i* ic HET VRIJE VOLK Schiedam 14 DINSDAG 3 JUN11986 'Nieuwbouw Schie verpest Hagendoorn kan begrijpen dat er nieuwbouw moet plaats vinden langs de Schie. „Maar houdt dan rekening met de buurt. In het bestemmingsplan voor de buurt liggend tussen Schie, Noordvest en Korte Ha ven (Schienoko) wordt zelfs gesproken van de intentie tot kleinschaligheid en het ver sterken van het historische beeld. Hiervan is geen sprake op deze manier," betoogt Ha gendoorn, die tien jaar actief was in de Bewonersvereniging Schiedam Centrum. Met de protestbrief wil Ha gendoorn het verlenen van de bouwvergunning aan eigenaar Abeeo BV uit Amstelveen en architectenbureau Ridder en Vermeer uit Naaldwijk tegen houden. De gemeente meet de bouwvergunning nog verlenen. Wethouder C. Zijdeveld van stadsontwikkeling: „Ik kan ai- leen over de procedure iets zeggen. De bouwplannen moe ten voldoen aan nationale bouweisen- en normen. Voldoet het pian dan geven wij de ver gunning af." De nieuwbouw-flat wordt on geveer een halve meter hoger dan de 'gele' woning naast het 'Sherry'-gebouw. De hele rij Schie-bebouwing behalve het hoekpand aan de Raam, gaat eraf. In het hoekpand, dat op monumentenlijst staat, wor den zes kleine huizen geere- eerd. De overige 34 woningen zijn nieuwbouw. Deze wonin gen krijgen een achteringang in de steeg Achter de Teer- stoof. „Het blijft natuurlijk subjec tief. Ik weet het, maar ik vind het verschrikkelijk lelijk. Nog erger dan die bebouwing aan de Korte Haven. Stukjes Schie- damse historie worden zo om zeep geholpen. Ik vind dat ik hiertegen moet ageren. Ik hoef niet alles te 'vreten'. Je hele 'zichtwerk' is weg vanaf de brug bij de Dam," aldus Ha gendoorn, die vindt dat de flat vloekt in het oude stadsgehied- je. „Die vorm van bouwen doet aan het pittoreske van de stad geen goed. De gemeente wil de stad toeristisch aantrekkelij ker maken. Dat kan niet op de ze manier," vindt Hagendoorn, over de 5 drie-kamerwoningen en 35 twee-kamerwoningen. De koopprijs van deze 'kade-pan den' gaan tussen de 120.000 en 130.000 gulden liggen. „Nog de vraag of de eigenaar die dure panden kwijtraakt. Ik geloof er niet in," aldus Hagendoorn. SCHIEDAM Een bewoner van de Hoefsmidstraat is met de schrik vrijgekomen toen hij in zijn tuin het afgelopen weekeinde een paal de grond in sloeg. Deze houten paal raakte een gasleiding. De Openbare Nutsbedrijven moes ten er aan te pas komen om het gaslek te dichten en de lei ding te repareren. SCHIEDAM De ruit van de toegangsdeur van de porse leinwinkel Anders in het win kelcentrum Hof van Spaland is ingeslagen. Inbrekers gingen er vandoor met een nog onbe kend aantal goederen. Er werd in de winkel voor een aanzien lijk bedrag vernield. Het exac te schadebedrag is niet be kend. i k et VLAARDINGEN "Blijf er niet alleen mee lopen" is de ti tel en tevens het advies van de gisteren verschenen brochure over aanranding en verkrach ting. Wethouder Liesbeth Snoeck uit Maassluis kreeg in het kantoor van het RIAGG in Vlaardingen het eerste exem plaar uit handen van een van de leden van het Samenwer kingsverband Opvang Slacht offers Seksueel Geweld Nieuwe Waterweg-Noord, dat de infor matiefolder samenstelde. De eerste druk telt 2.000 exemplaren, die zullen worden verspreid bij de huisartsen, kruisverenigingen, maatschap pelijke dicnsten. enzovoort in de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De brochure is" bestemd voor meisjes en vrouwen in de drie Waterweggemeenten, die -te maken hebben gehad m"et sek sueel geweld in de vorm van aanranding en verkrachting. De slachtoffers treffen in het achttien pagina's tellende boekwerkje informatie aan over het medisch onderzoek, de gang van zaken bij politie en justitie en de mogelijkhe den en adressen voor hulp. In de drie steden doen onge veer 40 slachtoffers per jaar aangifte bij de politie. Op basis van gegevens van diverse hulpverlenende instanties be staat het vermoeden, dat er veel meer zijn. Slachtoffers die zich niet melden bij de politie doen dat niet, omdat zij bang zijn voor represailles van de dader, omdat zij zich schamen of omdat hun directe omge ving weinig begrip toont. De heer W. Slingerland' van de zedenpolitie in Schiedam: "Slachtoffers die bij ons aan kloppen proberen we eerst en vooral gerust te stellen- Afhan kelijk van de situatie zoeken we contact met een arts of gy naecoloog en worden er vra- g*m gesteld. Maar dit kan ook andersom zijn, dat hangt van de vrouw of het meisje af. Heel erg belangrijk is dat het slachtoffer zich na de aanran ding of verkrachting niet wast en andere kleding aantrekt in verband met sporen van de da der. Als er vrouwen zijn, die liever met een vrouwelijke agente of arts te maken heb ben, proberen we aan dat ver zoek te voldoen." Aanranding of verkrachting gebeurt niet alleen 's avonds laat op afgelegen plekjes. Het kan overal plaatsvinden. De daders zijn in veel gevallen geen onbekende mannen. Het kan een familielid, een buur man, een kennis of een collega zijn. In zulke gevallen is het voor het slachtoffer, zo blijkt in de praktijk, vee! moeilijker om daadwerkelijk aangifte te doen. Verkrachting of aanranding is een aangrijpende en ingrij pende gebeurtenis in het leven van een meisje of vrouw, maakt de brochure duidelijk. Gevoelens van schaamte, ver nedering, angst en verwarring zijn het resultaat. In een aan tal gevallen zelfs jarenlang. Het gebeuren verdringen lest niets op. Er over praten, hulp zoeken bij mensen die je ver trouwt en begrip voor je heb ben biedt een grotere kans om de problemen de baas te wor den. Daarnaast bestaat er een groot aantal' hulpverlenende organisaties, dat ervaring heeft met de opvang van slachtoffers van seksueel ge weld. In de (gratis) brochure worden de adressen hiervan vermeld. Inmiddels hebben de huis artsen uit Vlaardingen en Maassluis een cursus gevolgd, waarin de opvang van slacht offers van seksueel geweld centraal staat. Deze cursus was een initiatief van het Sa menwerkingsverband. Schie- damse huisartsen zijn over enige tijd aan de beurt. De hulpverleners van het Samen werkingsverband willen in de naaste toekomst het diensten pakket aan slachtoffers van aanranding en verkrachting verder uitbreiden. Tot op he den weigert het rijk hiervoor financiële steun. (ft (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Dankzij de 'pil* en beter oplosbaar maand verband is het afvalwater dat de riolen in komt schoner. Con dooms, dé grote rioolverstop- pers in het verleden, worden tegenwoordig niet veel meer in het toilet gegooid. Daarom kunnen de 'worstmachines', grote vuilvermalers, verdwij nen. Er is in het gerenoveerde rioolgemaal Marconiweg meetapparatuur aangebracht om chemische vervuilers te traceren. Want de chemische vervuiling wordt steeds gro ter," aldus de chef van de afde ling Kunstwerken (gebouwen, bruggen, sluizen en dijken) van de dienst Gemeentewer ken Winti Herwijer gistermid dag tijdens een rondleiding in het gemaal aan de Marconi weg. Wethouder C. Zijdeveld liep mee en klom zelfs in één van de grote kelders van het ge maal. Het rioolgemaal krijgt een opknapbeurt van een mil joen gulden. Na "het vernieu wen of reparen van de kelder wanden, de rioolschulven en de luchtzuivering zullen omwo nenden geen last meer hebben van stank. De comminutor- ruimte, de grote opbouw waar de ventilatie vla de ramen ver liep, krijgt een stankfilter. Dit compost filter verwerkt alle lucht uit alle gemaalkelders. -„Wij verwachten hiermee de lucht voor 98 procent schoon te maken," aldus Herwijnen, over het werk dat in maart van dit jaar begon. - Het renovatlekarwei moet voor de bouwvak klaar .zijn- Het gemaal Is in de jaren 1948 -tot 1950 gebouwd. Voor die tijd -was het-gemaal het grootste pompstation in Nederland. Er kon 13.500 kubieke meter afval water doorheen per uur. Tot 1983 pompte het gemaal voor de hele stad. De bouw van het nieuwe gemaal Blijdorp, met een afvoerkanaal naar riool zuiveringsinstallatie De Groo ts Lucht in Vlaardingen, maakte het gemaal Marconi weg overbodig als hoofdge maal. Het gemaal Marconiweg verzorgt van nu af de droog- weerafvoer van het rioolwater van de binnenstad en Oud- en Nieuw-Mathenesse. Drie pom pen met een gezamenlijke ca paciteit van 1750 kubieke me ter afvalwater per uur spuiten het water via een persleiding naar het hoofdgemaai Blij dorp. Bij hevige regenval wor den de drie kleinere pompen uitgezet en de twee" grote pom pen ingeschakeld. Het regen water wordt dan direct de mM Nieuwe Maas ingespoeld. Dat mag gemiddeld tien keer per jaar. Het gemaal heeft de laatste 35 jaar goed gewerkt. Zo'n tien jaar geleden viel ooit de stroom uit. De Villastraat en Oostersingel liepen onder wa ter. „Een ongelukje. De toe stand van de Schiedamse rio len is goed. Van achterstand in onderhoud is geen sprake," al dus adjunct-directeur van Ge meentewerken Hans van der Vlist. Hij roemde de gemeente omdat er altijd geld beschik baar was voor het op peil hou den van de rioolleidingen, re novaties en vernieuwingen. De door rioolgas aangetaste wanden van alle kelders van het rioolgemaal zijn schoonge maakt. „Wij hebben pioniers werk verricht. Want niemand weet hoe de wandbekleding zich gaat houden. Eerdere be spuitingen van de totaal kapot te beton-wanden, met een kunststoflaagje, mislukten," aldus Wim Herweijer, Het be drijf Revac Underwater Con struction voerde de renovatie uit en hielp met meedenken. De natte wanden, waarvan soms de stalen bewapening bloot lag, is met gritstraien schoongemaakt. Daarna bracht Revac een bekleding aan vannacht pvc-behang. De ruimte tussen het pvc en de wand werd volgespoten met cementgebonden specie of hardschuim. Wethouder C. Zijdeveld: „Nu gaan we investeren in de op sporing van chemische vervui lers. Wi] weten waar de 'stou te' bedrijven zitten, maar wil len het bewijzen. Er moet een einde komen aan de illegale lo zingen in het riool van aller hande bedrijven, zoals gara ges, wasserijen en fotozaken." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een conflict tussen huisartsen over de nog te vormen vestigingscommis sie lijkt onvermijdelijk. In de commissie, die moet bepalen of artsen zich wel of niet in de stad mogen vestigen, is plaats voor twee artsen. De overkoe pelende vereniging eist die op. Vier artsen die geen lid zijn van de vereniging, en werken bij de groepen De Gorzen en Nieuwiand, willen ook zitting hebben in de commissie. Het college van burgemeester en wethouders bepaalt aan de hand van voordrachten wie er in de commissie komt. De vier artsen van De Gor zen en Nieuwiand kwamen ruim anderhalf jaar geleden naar Schiedam. Tot groot on genoegen van de overige 25 huisartsen begonnen zij twee praktijken. De zittende artsen beschuldigden hen van brood- root Meerdere pogingen van het kwartet om lid te worden van de nlaatselijke huisartsen verenigingen liepen op niets uit. Ze willen wel meepraten over nieuwe vestigingen en dus vertegenwoordigd worden in de nieuwe commissie. Het probleem kwam gister middag in de vergadering van de raadscommissie voor volks gezondheid aan de orde. Wet houder Luub Hafkamp vond het "voor de hand liggend" dat een lid van de vrije vestigers één van de twee plaatsen in mag nemen, als hun lidmaat schap van de vereniging wordt tegengehouden. „Maar ik kan geen enkele garantie geven," zei hij er meteen bij. Op de pu blieke tribune waren twee van de vier "vrije artsen" getuige van de beraadslagingen. „De huisartsenvereniging wil ons niet als lid en ons ook niet vertegenwoordigen. Er is geen barrière van twee kanten maar alleen van de vereni ging," verduidelijkte arts Bené Koop de positie waarin hij zich met zijn drie collega's bevindt. Hij vroeg de raadscommissie het advies uit te brengen dat in de vestigingscommissie "alle huisartsen zich vertegenwoor digd moeten voelen." De politi ci gingen daar niet op in. De vestigingscommissie moet er komen door een wet die al op 1 februari dit jaar van kracht is geworden. De le den van de commissie mogen bepalen of er in de gemeente ruimte is voor een nieuwe me dicus. Als norm wordt 2350 pa- tienten per praktijk gehan teerd. De gemeenten kunnen de artsen verzoeken om de praktijk te verkleinen. Met 29 artsen zit Schiedam aan haar maximum capaciteit. „Op zich kunnen we met de commissie weinig doen aan een betere spreiding van pati ënten of aan de grootte van de praktijken," vond Hafkamp. „Het is in feite rekenen of iemand zich kan vestigen en of iemand er een redelijk inko men aan overhoudt." De com missie heeft geen bevoegdheid om over een vestiging te be slissen. Ze geeft een advies waarna het college van burge meester en wethouders de knoop doorhakt. In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn de wethouders van volksge zondheid voorzitter van de commissie. Evanals de andere twee'"ge meenten ziet Schiedam geen heil in het instellen van een re gionale vestigingscommissie. De huisartsenvereniging, die regionaal georganiseerd is, had daarom gevraagd. SCHIEDAM "Een regelrech te tijdbom". Zo noemt Hans Coster van de bewonersvereni ging in West de huurverhoging die bewoners van de 213 St. Jozefwoningen in de wijk heb ben gekregen. Juist op het mo ment dat de bewoners aarze lend akkoord lijken te gaan met een herstelplan van de SSSW voor de mislukte reno vatie, komt het ministerie met de huurverhoging. „We doen ons best om alles op een rijtje te zetten. Niet iedereen kan onderscheid maken tussen het ministerie en de SSSW," zegt Coster die een hoop goodwill voor het SSSW-plan op 't randje van verdwenen ziet. De bewoners zijn het slachtof fer geworden van de bekende bureaucratie. Na tussenkomst van de rechter is het ministerie akkoord gegaan met uitstel van de verplichte huurverho gingen voor '84 en "85 van elk twee procent. Ook de Huur Ad vies Commissie had zich ach ter het uitstel geschaard. Ook voor dit jaar is door woning bouwvereniging St. Jozef uit stel van twee procent verho ging gevraagd. Het advies van de HAC is echter nog niet bij het ministerie beland. De huur verhoging is daardoor toch doorgevoerd. Na een renovatie kan afhanke lijk van de kosten een totale huurverhoging van tien procent worden ingevoerd. Jaarlijks mag de huur dan met twee procent worden verhoogd. In een begeleidend schrijven doet de SSSW, die de woningen in beheer heeft, de bewoners uit de doeken hoe de vork in de steel zit. Het schrijven wordt door de bewoners als een£ex- cuusbrief" gezien, iets dat door directeur Cees Kammmga wordt ontkent. „Het is geen excuus," zégt hij. „Het is een uitleg. Het mo ment van de verhoging is slecht gekozen. Wij zijn er.ook niet gelukkig mee. St. Jozef heeft nog geprobeerd om de verhoging tegen te houden maar dat is jammer genoeg mislukt." Volgens Kamminga is het herstelplan voor de renova tie bijna rond. Het wachten is op de prijsopgave van aanne mers. Daarna kan het plan'.: worden ingediend bij het mi nisterie, mits de bewoners er mee akkoord gaan. De bewonersvereniging heeft gistermiddag nog contact ge had met de "huisadvocaat,". s - van St. Jozef over eventuele acties. „Ik ga ervan uit dat de SSSW al het mogelijke heeft gedaan om de verhoging tegen te houden. Dit is de schuld van het ministerie," vindt Coster. „Uit m'n hart zeg ik dat de, huurders de verhoging massaal moeten weigeren. Ik weet al leen niet of je de zaak daar mee schaadt." ,r M V'lf* Sk'-sSck**' /■s; 1st ■- W ■f f yfi SCHIEDAM De 'truien-in- de-aanbiedmg in de etalage van boetiek Casa aan de Hoogstraat waren een drietal Rotterdammers blijkbaar nog met goedkoop genoeg. Zij sloegen in de nacht van zon dag op maandag drie etalage ruiten in om de afgeprijsde truien, broeken en jacks mee te kunnen nemen zonder beta len. Het stil alarm van de win kel zorgde ervoor dat de politie het drietal in de 'splinternieu we' kragen kon grijpen. Het trio had zich onmiddellijk in het nieuw gestoken. De prijskaart jes waren er afgetrokken. Een van de knapen had de glas splinters nog in zijn haardos zitten. De jongens, in de leef tijd van 18 en 19 jaar, werden meegenomen naar het bureau. Met hulp van één van de.jnbre kers werd later in de nacht nog een vuilniszak kleding opge-* pikt. Het trio had de zak rnef gestolen kleding op de Korte Haven neergezet om later op te halen. J H kortaf De 7th June Jazzband treedt zaterdag 7 juni op m de Eras musschool, Huysmanstraat 3. De band speelt ter gelegenheid van de jaarlijkse fancy fair. De open dag is van 10 tot 16 uur. Er worden spelletjes gedaan, waarzegster madame Xaviere Barrowiz zit klaar en er is een rommelmarkt. De kleintjes kunnen een poppenkastvoor stelling zien. Toegang vrij. Het Nationaal Coöperatie Mu seum aan de Kethelstraat gaat op speciale wijze meewerken aan de jaarlijkse collecte voor het Anjerfonds. Iedere gift in een van de twee bussen in het winkeltje wordt door de Coöp eratie gehonoreerd. Iedere gul le gever kan zich ook gratis la ten wegen op een ouderwetse bascule. Hij of zij ontvangt hierbij een op naam gesteld weegcertificaat. Geldschenkers die meer dan tien gulden weggeven krijgen een fotoboek over de Delta werken. De bussen van het An jerfonds staan in het winkeltje op zaterdag 7 juni van 10 tot 16 uur; donderdag 12 juni van 13.30 tot 17 uur; zaterdag 14 juni van 10 tot 16 uur en don derdag 19 juni van 13.30 tot 17 uur. Extra attractie op twee laatste dagen: de vertoning van de diaserie's 'Margriet is de bruid, en Pieter de bruidegom' en 'Spectaculaire brand op de Dam'. De ouderraad en het onderwij zend team van de openbare basisschool de Klinker, War- moezenierstraat 38, houdt woensdag 11 juni van 16 tot 19 uur Open Huis. „De school kan meer zijn dan een kinderbe waarplaats of een leerfabriek," vinden de leerkrachten. Zij wil len iedereen kennis laten ma ken met de hedendaagse leer methodes en leermiddelen. Te gen schappelijke prijzen liggen er broodjes te koop. De vol gende activiteiten staan op het programma- de verkoop van* kleiwerk en kettingen; muziek, een dia-klankbord; playback show; een modeshow; plein te kenen; de ciowns Trijn en Rein; kramen met leermiddelen eri videofilms. -f De vrouwen van de stichting Schiedamse Vrouwenemanci patie Organisatie (SVO) sluiten het seizoen vrijdag 13 juni af met een vrouwenfeest in zaai de Wilgenburg, naast de Sin gelkerk. De Haagse rockband Eyeliner, bestaande uit vijf da mes, speelt vanaf 20 uur swin gende rock- en funkmuziek.i Toegang vrij. De leerlingen van de hoogste klas van de openbare basis-, scholen nemen vrijdag 13 juni met een gezamenlijke sportdag afscheid van de 'lagere' schooi. De sportdag wordt het derde jaar georganiseerd door het bureau gemeentelijk on- derwijsconsuient in samenwer king met de gymnastiekleraren van het openbaar onderwijs en de sportraad. De leerlingen sporten in de sporthal Margriet en het sportfondsenbad. Op beide locaties is een circuit van 12 spelen uitgezet. In het zwembad: een giijbaanrace, een hindernisestafette en een vlottenrace. In de sporthal: ta feltennis, speeiplay en badmin ton. Ij,

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1