IJsselsteentj es-muur ontdèkt Hansl^Hmde voorzitter PvdA CAh^/loiW IA Waterige meligheid 40+ en hoe verder? Is meer dan praten Olie op wegdek Ultimatum is misverstand Vechtpartij DRZ sluit seizoen met clown Rikkie Hoofdletsel P*; Reizen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ambtenaren van het Schiedamse Bureau Huisvesting leven in'ver vervlogen tijden. Er is iets mis niet de houding van het bureau ten opzichte van de woningzoekenden, tot deze onge zouten kritiek komen drié juridische instanties in Schiedam na. een enquête onder bezoekers van het bureau.Wethouder. Hans van; Kleef, die het rap port gisteren nog niet gezien had," noemt liet on derzoek „puur slecht." Volgens hem is het door de opzet 'weinig of niets waard. „Het is tijdverspil ling." - Niet objectief De balie van het Bureau Huisvesting in kantoorge bouw 's Gra- veland: "Ze verdienen een stomp in hun gezicht..." (Foto: Ed Eg- germont). Klaagzang Willem Blom en Marco van Vianen bikten 'de IJsselstenenmuur onder een dikke .stuc-laag vandaan. (Foto Ed Egyermont) Hans Verlinde (Foto: Ed Eyyermoht) m rgus Iet op alles. Ieder kin- JL JÊL dergezicht wordt een plaatje, krijgt meer pit. Een kwestie van gelaats trekken scherp bestuderen. Het karak ter van het kind is minstens zo belang rijk als het gezicht. Daarom neemt Argus de tijd om het ideale montuur op te zoeken. Samen in alle rust. Bedenk tijd? Graag en zolang men wilt. Want alleen het goede eindresultaat telt. Een Argus bril verraadt goede smaak, goede kwaliteit en goed inzicht. Neem de tijd voor een bezoek. Advies, oogmeting, video en folders gratis. Ook voor computeroog- noCMFRk"! testen, lowvision-appara- li— tuur en kontaktlenzen. VRIJDAG S JUN11986 3 iMÊSMMMéM$0MM(ÊÉÉSÊSi SCHIEDAM Een groepje Schiedammers rolde woens dagavond vechtend over de grond aan de voet van de Gro te of Sint Janskerk. Aanleiding tot de vechtpartij was een eer dere ontmoeting tussen een 26-jarige wandelaar en een automobilist op de hoek van de Nieuwstraat en de Lange Kerkstraat. iMtÊÊSÉ heerst waterigheid.; Een weekje afwezigheid wordt aangekon digd met de woorden: „...en ik ben bereikbaar via telefoon- nummer 0941 en nog wat". De spreker bedoelde „09—52 en nog wat", want dat is het Internationale toegangsnurn- mer voor Mexico. Draai je": „09—41 en nog wat", dan kom je of in Zwitserland of in Liechtenstein terecht, en de woordvoerder zag er nu niet naar uit dat hij connecties had met de ABP-verdachten of de vrijgesproken heer De Vries.; Echt moedeloos word ik wan neer aan diezelfde tafel ge praat wordt over voettochten; door Canada, reizen in China> of goedkope tickets richfing y Kameroen. Nee, weer en dis cussies zitten mij behoorlijk hoog, zo vlak tegen die niet ge- consumeerde haring. Het er gert mij mateloos wanneer Ik, in medelijden, peins over die,. Schiedammers die nu op va kantie zijn. Omdat het goedko per Is in het voorseizoen en minder druk. Je zai maar" vér-"' regend door de bossen lopen en neerzakken op de houten keukenstoel van je sporthuis- centrumbungaiowtje. Je zal maar als Engels toerist met soppende sokken door het 25-jaar oude Beatrixpark lo pen. Afgelopen zondag heb Ik ook zoiets geprobeerd. Met nieuwe bergschoenen, want ook ik doe mee aan de mode van de ge zondheid. Die loodzware'boots leken, na behandeling met spuitbus en ledervet, werkelijk I waterdicht te zijn. Maar wat schiet je daar mee op? Niets toch? Zeker niet In een stad waar men zelfs geen honderd gulden over heeft voor een vereniging die a! 25' jaar aan kinderuitwisseling tv doet binnen Europa. s Misschien maar goed. Die bleekneusjes waren anders toch maar verregend. Meindert Buytensfuyster Eindelijk is het gelukt. Met vin dingrijkheid, eén beetje tech niek en veel geduld is mijn oude versleten, als een com municerend vat werkende, re genjas omgetoverd iri een heus draagbaar stukje stadsuitrus- ting. Maar wat nog belangrijker is: zij werkt als een schutse en gedraagt zich als de verfoeide paraplu. Een vijftien jaar oude wasmachine, tien liter water en; twee flesjes Harmisol in een flinke emmer. Twee uur roeren en keren en een strijkbout van de HEMA zorgden ervoor dat mijn blauwe zomerblazer voortaan kurkdroog blijft. Een Pyrrusoverwinning op dit kli maat. Maar eigenlijk heb ik een gru welijke hekel aan regenjassen. Alleen een heel dure staat wat minder grauw en zakkig. De rest past overtuigend in dit al maar rottende landje. Wanneer ik 's morgens wakker word als ik wakker wens te worden overstemt de regen het ge klater van dè kraan als ik mi] scheer. De merels kruipen in hun nesten en laten de taak van minstreels in het struweel ongebruikt liggen. Geef hen eens ongelijk. Wilde grassen groeien op mijn balkon als ware zij woriderbo- nen, maar het koolzaad moet nog vrucht dragèn. Een beetje bioloog weet dat het daarvoor al veei te laat is, maar wat wil je wanneer het weer zich ge draagt ais een herfstige on heilsbode. Je wordt er melig van. Zo me lig dat ik zelfs de geur van nieuwe haring en versgesne- den uitjes niet verdraag. Die lentegeur wappert je tegemoet bij de eerste stap van Koe markt naar Hoogstraat. De maag dreigt zich om te keren. Uit arren moede strijk je neer in de.koffiepot om de melig heid en natte voeten te laten drogen onder het genot van een kop expresso met de broodnodige suiker, hopend dat er een gesprek van niveau mogelijk is. Dat valt dik tegen. Ook daar 'Ambténaren leven inoertii d' Ui Ir SCHIEDAM „Trek niet jeallermooiste kle ren aan", waarschuwt de Schiedamse Voetbalver eniging De Rode Zon (DRZ) alle "Schiedam- mertjes die zaterdag naar de feestmiddag in café Podium, Lange Ha ven 28, komen. „Er gaat van alles gebeuren," voor spelt de voetbalclub, die met een optreden van de S.chiedamse clown Rikkie het seizoen' af wil sluiten voor de pupillen-spelers. De voetballertjes van de F- en E-elftallen mo gen vrienden, bekenden, vaders of moeders' mee nemen. De sportclub ver trekt om ongeveer 13 uur vanaf de tramhalte bij de Sporthal Margriet. Het feest in Podium begint om 14 uur. De toegang is vrij. Medewerkers van ;het;Advo-' dat zijn vakgenoten hun colle- catenkpllektief, het Bureau gegeid maar terug moeten ha- voor Rechtshulp en de'Rechts-. ;len. „Ik weet wat de studie in- winkel deden het onderzoek in houdt." april; dit jaar. Gedurende vijf dagen werdén bezoekers van het kantoorgebouw 's-Grave- land, waan' huisvesting is ge- vestigd, aangesproken" en ge vraagd of zij bij' het bureau waren geweest. Indien dat zo was, werd hun mening ge vraagd over de'.werkwijze van de dienst. In totaal werden 1197 mensen; aangesproken waarvan er 426 bij het bureau vandaan kwamen.Ruim'de helft van dezeondervraagden bleek 'ontevreden over het bu reau. De enquêteurs kregen 359 klachten te hóren, Wethouder Van Kleef is niet verbaasd over deze klachten regen: Wie komen er bij bu reau huisvesting? Niet dé mén sen die wél tevreden zijn óver hun huis. Het is geen 'objectie ve' steekproef. Het geeft een vertekend beeld want de kans is groter dat de bezoekers hun zin niét hebben gekregen. En wat doe je dan als je bij het veriaten van het bureau'wordt gevraagd naar je mening: dan lucht je je ongenoegen. Je bent geladen en kwaad." v" ■- „Wat moet je met zö'n onder zoek aan. Jé künt béter geen onderzoek' houden dan een slecht.' Het kwalijke aan deze' zaak is dal mensen die zich be- De op drie ha grootste groep roepshaiye met - objectieve 'klachten betrof het toegewezen beoordelingen bezighouden, krijgen van een woning die zulke harde uitspraken doen men niet wenst. Volgens de on- op basis van mensen die de derzoekers valt dit samen met deur uit kwamen lopen en zo- het grote aantal klachten over maar hun: .mening zijn ge- de voorlichting. Als het bu- vraagd." Van Kleef- is zelf reau van mening is dat de wxk meestér in de rechten en vindt ningzoekende een andere wo- ning behoort te hebben, zal de ze van de redelijkheid en juist heid van het aanbod moeten worden overtuigd. Als die .voorlichting uitblijft, is het lo gisch dat de woningzoekende zich voor de gek gehouden voelt." De realiteit komt vol gens de onderzoekers dan bok; niét overeen met dé bedoelin gen die de gemeente heeft met het woonruimteverdelingsys teem dat op 1 april vorig jaar werd ingevoerd. De drie instanties waken er voor het onderzoek representa tief te noemen. „We hebben niet geprobeerd een weten schappelijk verantwoord on derzoek te verrichten. Het be langrijkste voor ons was te wé ten of mensen klachten hadden over het bureau huisvesting en zo ja, welke klachten dat izjn," zeggen ze in het rapport dat Andere huisvesting, ja graag" heet. Desondanks komen de onderzoekers tot de aanbeve ling dat woningzoekenden na hun inschrijving schriftelijk informatie krijgen over hun kansen en de haalbaarheid van hun woonwensen. De aard van de verzamelde klachten liep sterk uiteen al vielen er drie grote groepen 'op. DeZe mensen hadden kri tiek op de lange wachttijden (bijna een kwart), de voorlich- ting door ambtenaren (21 pro- cent) en: de behandeling (20 procent). In de rapportage worden in een ware klaagzang, van citaten de aanmerkingen van ondervraagden opgesomd. Een kleine groep: „Ze katten je, gewoon af.: Ze verdienen een' stomp in hun gezicht. A-sociale kankerambtenaren. Onbé-' schoft, arrogant. Ik mocht:niet eens een pen van hem lenen. Ik heb het gevoel dat ik in dé ma ling genomen wordt." De onderzoekers vermelden voor de volledigheid dat zich ook drie bezoekers hadden ge meld die spontaan hun tevre denheid over de behandeling uitdrukten. ,A1 met al ontstaat een beeld van de behandeling; bij, en de voorlichting door het bureau die de toets der kritiek absoluut niet kunnen door- taan," concluderen zij vervoh gens. (Van een ónzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een; prachti ge muur - van gele handge- vormde IJsselsteentjes is bij. toeval ontdekt tijdens de reno vatie van het hoekpand Broersveld/Lange Kerkstraat. „Het aangezicht van ons kan toor was geen gezicht meer; Onderhoud was hard nodig. Ook de anti-graffiti-laag vol deed niet. Bij het reinigen van de müurplaten en de geverfde wanden kwam opeens .die mooie gele buitenmuur tevoor schijn. Het was niet de bedoe ling, maar nu brengen we het pand in de oudste staat terug," aldus een werkneemster van het uitzendbureau, dat geves tigd is-in het pand Lange Kerkstraat 15b. Medewerkers Willem Blom en Marco van Vianen van-het Schiedamse bedrijf voor glas en gevelreiniging van Pelt bik ten dagenlang op dé dikke stuc-laag. Adjunct-directeur' A. Bunnik vertelt razend enthou siast: „Wij wisten ook niet wat we tegen zouden komen. Maar nadat die platen van de buiten muur waren gehaald waren we verbaasd. Het pand moet vrij oud zijn." Het bedrijf gaat de buitenmuur behandelen met een anti-graffiti-verf. „De steentjes zijn oud en poreus. De viltstift-inkt of andere verf zou er. daardoor in kunnen trekken," legt Bunnik uit. Na de blanke 1 anti-graffiti- coating wordt anderhalfsteens muurbehandeld mét een im pregneermiddel.: Dit middel moet de IJsselsteentjes-muur SCHIEDAM „Wacht niet tot je oud bent, maar geef je leven een nieuwe inhoud," is het motto van de cursus "Veertig plus en hoe verder?". De Stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie (SVO) houdt dinsdag 10 juni een informatie-avond voor vrouwen van veertig jaar en ouder. De cursus "Veertig plus en hoe verder?" is een vervolg op de vroegere praatgroepen voor Vrouwen in de overgang (Vido). „Deze cursus behelst meer dan praten alleen. Natuurlijk komen de lichamelijke klach ten die vrouwen hebben tij dens de 'overgang' of de 'me- no-pauze' aan bod. De cursus mag niet blijven steken in pra ten over wat jezelf bezighoudt. De nadruk wordt gelegd op het opnieuw invullen van je leven," legt emancipatie-medewerk ster Vera Wijnker uit in het vrouwenontmöetingscentrum Barrika aan de Lange Kerk straat. Met begeleidsters Mies.Der'ks en Coby de la Rie stelde Vera de inhoud van de cursus vast. „Wij hebben voor vrouwen van veertig jaar en ouder gekozen omdat de 'overgang' dan al kan beginnen. En sommige1 vrouwen, die op hun achttien de of negentiende kinderen hebben gekregen, gaan dan ook een nieuwe fase in het le ven in," aldus Vera Wijnker.' „Tijdens'vorige praatgroepen is aanwijsbaar komen vast te staan dat de lichamelijke klachten een psychische reden hadden. Omdat de vrouwen zich verveelden, doordat de' kinderen uit huis zijn bijvoor beeld,"krijgen zij te doen met nare verschijnselen zoals op vliegers, hoofdpijn en huilerig heid," aldus Vera Wijnker. Zij vindt hët vooral belangrijk tij dens de cursussen de vrouwen te stimuleren. „Vaak zijn er mensen', die dan opeens een studie aanpakken. Omdat ze dat altijd al wilden. Of die vrijwilligerswerk gaan doeni Of gewoon een baan zoeken," zegt Vera over de cursus dié óp acht ochtenden wordt gegeven in het vrouwen- ontmoetingscentrum. Door middel van kleine samen- spraakjes, notities op papier en een enquête moeten de'da mes van veertig jaar en ouder erachter komen hoe ze hun.ler ven het liefst willen 'Inrichten'. Dinsdag wordt er een video film vertoond waarin vrouwen vertellen over hun gevoelens tijdens de meno-pauze. De cursus begint pas in septem ber. De eerste les is op vrij dagochtend 5 september van 9.30 tot 11.30 uur. Deelname kost 20.— per persoon. Aan vang info-avond 20 uur. beschermen tegen vervuiling merk, in wit. De zwart/rode bon) het haar van vele Schie- en vocht. Het houtwerk, raam- lichtbakken Tahgs de gevel van damse dames. Heel vroeger kozijnen en dakranden,worden hét hoekpand verdwijnen even- werden er fietsen gerepareerd, wit geverfd. De felrode kleur: eens. De exacte bouwdatum is onbe- vroeger de 'huis-kleur' van het Het uitzendbureau houdt on- ken d. Maar het pand is meer uitzendbureau Daetylo, ver- geveer tien jaar kantoor in het dan 150 jaar oud. De Broers- dwijnt. Het uitzendbureau gebouw. Daarvoor kapte kap- veld is één van de oudste stra- krijgt èen nieuw 'logo', beeld- per Van der, Ham (Du Jam- ten van de binnenstad. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De PvdA- S Schiedam heeft gisteren haar kans gemist Om voor het eerst a- in haar bestaan een vrouw als m voorzitter te kiezen. Noor Sam- •i. kalden moest het iri/een schrif telijke stemming afleggen te- gen Hans Ver linde die al enige tijd als waarnemend voorzit- i' terfungeerde. Ze nam haar 'ik 'nederlaag' gelaten óp. Hans >;f:Verlinde toonde zich blij met l/zijntvóorzitterschap, De strijd om het voorzitter- schap laaide vrij onverwacht T: op. Noor Samkalden, die eer der al was gepolst om het j'l voorzitterschap van de vroege-' re voorzitter Ruurd van dei- Veer over te nemen, werd door twee vrouwelijke kandidaten voorgedragen ais tegenkandi daat voor Hans Verlinde. Ten tijde van dé: gémeentëraads- verkiezingen had de'PvdA de grootste moeite om kandidaten voor haar bestuur te krijgen. Veel gegadigden wilden eerst de verkiezingen afwachten: het zittende bestuur trad zelfs af om een kans te maken op hét /raadslidmaatschap. ,Jkvind niet dat het een strijd tussen een vrouw en een man is geweest", zei Noor Samkaiden, die in het verleden al eens in het/afdelingsbestuur" heeft gezeten, na afloop van de stemming. Hans Verlinde vond de uitslag een erkenning voor zijn werk van de afgelopen maanden. „Het was niet mak kelijk om de hamer van Ruurd van der Veer over, te hemen. Als de afdeling me'dan zou hebben teruggefloten had dat een flinke teleurstelling voor. me geweest." De nieuwbakken voorzitter was tevreden over de "zorgvuldigheid" waarmee om het voorzitterschap was gestreden. Ook om drie andere plaatsen in hét bestuur werd een schrif telijke;/ - stemming gehouden. Mènno Siljee.' Peter Stadhou ders en Ruud de Bruin zege vierden over drie andere kan didaten en maken sinds gister-, avond deel van het bestuur uit. SCHIEDAM Een kleine i vrachtwagen heeft 1 woensdagochtend j een oliespoor van driehonderd meier achtergelaten op de Horvathweg. De olietank van de vrachtwagen brak ter hoog te van het station Schiedam/ Rotterdam-West. t SCHIEDAM Een 26-jarige Rotterdammer werd woens-' dagmiddag door de politie ip de kraag gegrepen bij het NS station Nieuwland. De jongen man liep, met bloed op de han den, rond bij de parkeerplaats naast het station. Daar was even te voren de achterruit van een personenauto ingeslagen. De man had de radio-cassette recorder uit de auto bij rich? Lid van de vereniging Oogmerk-Opticiens- OPTICIEN SCHIEDAM Het provin ciale ultimatum voor de Schie damse woonwagenkwestie, be rust op een misverstand. Na overleg tussen gemeentelijke en provinciale ambtenaren is dit gebleken. De gemeente ont ving vorige maand een alar merende -brief uit Den Haag waarin de provincie aankon digde Schiedam te dwingen, de Koekoekslaan en de nog té bouwen wijk Spaland aan te wijzen als lokatie voor, woon wagenkampen, Naar nu blijkt terecht reageerde het gemeen tebestuur uiterst verbaasdop het dreigement. Hét college van burgemees-; ter eri -wethouders heeft te ho ren, gekregen dat de brief als niet geschreven beschouwd moet worden. „De oorzaak was een communicatiestoornis," zegt Chris Zijdeveld als loco burgemeester van Schiedam. ,Jn zo'n grote organisatie gaan wel meer briêven de -deur uit die in concept klaarliggen. Er gens moet dat bij de provincie verkeerd zijn gelopen." De verbazing over het ulti matum was ontstaan omdat wethouder Luub Hafkamp (WD) met de gedeputeerde, L Günther, zijn partijgenote, af spraken over termijnen had gemaakt. Er zijn nu weer nieu we afspraken gemaakt. SCHIEDAM Èen f5-jarlge Sthledamsé fletser is woens dagochtend met ernstig hoofd letsel naar het Dijkzigtzleken- huis in,Rotterdam vervoerd. De jóngen verleende op de krui sing Nieuwe Damlaan/Schie- damseweg geen voorrang aan een 22-jarige Schiedammer in een personenauto. Oronjeitroo» 195<W©dom - TeUtfoo/e (010) 4738700 Koopcentrum Koningshoek - Möouiuti - TeUfoon. (01879) 19039 HET VRIJE VOLK

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1